Fred Eefting: „Ik ben een natuurtalent" moeten wennen aan nieuwe richtlijnen arbiters Hoge totalisatoromzet op sneeuwvrij Nootdorp Basketballers Transfer Pfaff nog onzeker Europees kampioenschap paarrijden voor Russisch duo Europees basketbal SPORT LEIDSE COURANT, DONDERDAG 1 FEBRUAR11979 PAGINA 14 UTRECHT Ook in de Nederlandse zwem- kringen richten alle ogen zich momenteel reeds op Moskou. De internationaal zeer sterk bezette Speedo Meet-wedstrijden, die dit weekeinde voor de vierde achtereenvol gende maal in het Sportfondsenbad te Amersfoort worden gehouden, gelden voor velen als een eerste serieuze stap op de lange weg naar de Olympische Zomerspelen van 1980. Dit jaar vinden geen Europese noch wereldkampioenschappen plaats. De zwemmers moeten het daarom vooral heb ben van evenementen als deze, om de on derlinge krachen nog enigszins te kunnen meten en om te kunnen bepalen waar men thans op de ranglijst thuis hoort. Een van de weinige zwemtroeven, die ons land bij de heren bezit, is Fred Eefting. De negentienjarige Utrechtenaar schreef vorig jaar tijdens de Speedo Meet, dankzij een knappe overwinning op de 100 meter rug slag, historie door als enige Nederlander met een gouden medaille huiswaarts te ke ren. Ook op de wereldkampioenschappen te West Berlijn voldeed Eefting behoorlijk aan de verwachtingen. Met een vijfde plaats in de finale van de 200 meter rugslag en een zevende plaats op de 200 meter rugslag voegde hij zich prompt te midden van de absolute elite. Fred Eefting: „Vorig seizoen was het voor mij inderdaad een geweldig topjaar. Van te voren had ik dat eigenlijk ook niet ver wacht. Wat het dit jaar wordt? We zullen wel zien. Zelf zie ik het in ieder geval best weer zitten. Momenteel laat de vorm echter nog wel het een en ander te wensen over. We zijn juist weer begonnen de trainingen zorgvuldiger aan te pakken. Die Speedo Meet valt wat dat betreft op een nogal on gelukkig moment. Toptijden hoeft men van Nederlandse kant dan ook nauwelijks te verwachten. Al zullen we uiteraard wel ons uiterste best proberen doen." Ervaring De stevige gebouwde rugslagspecialist is onlangs teruggekeerd van een reis met de nationale ploeg naar Amerika waar aan wedstrijden in Boston en Nashville werd deelgenomen. „Ik heb echter weinig verge lijkingsmateriaal. Die trip was een leuke ervaring, maar we zijn toch weinig grote namen tegen gekomen. Het was meer een kwestie van het gevoel weer terugkrijgen. We hebben het enige tijd wat rustiger aan gedaan, nu wordt het aantal trainingskilo meters weer opgevoerd." Half maart zijn de Nederlandse winterkam pioenschappen; voor de nationale top een soort tussenstation. Daarna in augustus de wedstrijden om de Europa Cup in het voor Fred Eefting vertrouwde zwembad Den Hommel in Utrecht. „Een Europees of we reldkampioenschap doet mij veel meer dan bijvoorbeeld die winterkampioenschappen. Het wordt echt helemaal toeleven naar Mos kou. De tussenliggende evenementen hebben slechts ten doel het wedstrijdritme vast te houden. Ook Amersfoort. Ik zal er heus geen traan om laten wanneer het ditmaal niet zo geweldig lukt als vorig jaar." Relatief gezien hoeft Fred Eefting er niet al te veel voor te doen om in conditie te blij ven. „Ik ben een natuurtalent", beweert hij zelf zonder enige schroom. „Ik train gemak kelijk, niet altijd even hard. Wanneer het op aankomt, lukt het meestal toch wel. Ande ren moeten er veel harder voor werken. Dat wil overigens niet zeggen, dat ik de kantjes er voortdurend af zou lopen. Natuurlijk moet je wel goedgeconcentreerd blijven. Zo dra iemand denkt zijn doel bereikt te heb ben en het dan rustiger aan gaat doen, loopt het gegarandeerd verkeerd. Natuurlijk moet je niet alles zo maar op je af laten ko men." Toemooizwemmer In de loop der jaren inmiddels draait Fred Eefting al weer zo'n zes jaar aan de Nederlandse top mee heeft de zwemmer van Zwemlust Den Hommel zich een repu tatie verworven een echte toemooizwem mer te zijn. „Dat klopt helemaal. Ik groei met de dag. Ben trouwens ook erg sfeerge voelig. In West Berlijn zaten zevenduizend mensen op de tribunes, dat doet je wel even iets. Vorig jaar zijn we twee weken voor het wereldkampioenschap in training skamp gegaan. Ik raakte niet alleen zevene- neenhalve kilo kwijt, maar was ook bijtijds in topvorm. Wanneer er een sterk veld in het water ligt, stimuleert me dat" Fred Eefting is nog druk bezig met de trainingsopbouw. De Speedo Meet komt voor hem dan ook op een ongelukkig moment. Van trainster Marian Oudkerk-Heemskerk krijgt Fred Eefting amper de kans een trai ning te vergeten. „De tijd is nu aangebro ken dat zij trainingsprogramma's op gaat stellen en die liegen er echt niet om. Zodra het mis dreigt te gaan, grijpt ze heus wel in. We zwemmen tweemaal per dag: 's och tends een uur en 's middags een half uur. In totaal moet dan zestien kilometer worden afgelegd. Maar dat is natuurlijk nog niets vergeleken met de Amerikanen en Oostduit sers. Dat niveau zullen we waarschijnlijk dan ook wel nooit kunnen bereiken. Je kunt alleen maar hopen op wat incidentele sue- Techniek Over zijn techniek van zwemmen is Fred Eefting best tevreden. „Daar is op mijn leeftijd trouwens toch niet veel meer aan te veranderen. Kijk maar eens naar een Ro nald Hond. Die is later nog aan zijn tech niek gaan schaven en komt nu amper meer vooruit. Het duurt zeker twee jaar voordat je daar overheen bent. „Alleen op de 400 meter vrije slag wil ik nog wel eens wat wegzakken. Dat is vooral lastig op de estafette-nummers. Daar pro beer ik een oplossing voor te vinden. Fred Eefting staat wat het Nederlandse her- enzwemmen betreft op een eenzaam peil. „De top is te smal. Ga maar eens vergelij ken met Amerika. Zodra je daar vijftiende van een seconde langzamer zwemt, gaan twee of drie tegenstanders jou al voorbij. Die hevige concurrentiestrijd hebben we hier nauwelijks. Dat betekent dat de Ameri kanen op wereldniveau de toon aan zullen blijven geven." DICKKIERS (Van onze basketbalmedewerker) DEN HAAG Een enerverend avondje basketbal was de wedstrijd tussen De Tekkels/Jumpers en Cangeroes (uitslag 108-71) in de eerste divisie basketbal. Het enerverende school niet zo zeer in het vertoonde spel, als wel in het optreden van de beide scheidsrechters, Rob Ros en Hans Weijers. Zij interpreteerden de spelregels volgens een wijze zoals deze is vastgesteld tijdens de vergadering van de scheidsrechterscom- missie van de basketbalbond afgelopen zaterdag. Hetgeen erop neer komt dat er veel strenger wordt gefloten voor persoonlijk contact dan tot nu toe in de competitie het geval was. Rob Ros lichtte na afloop van de wedstrijd toe waarom er opeens zoveel strenger wordt gefloten. „Internationaal basket bal wordt veel strenger gefloten. Dat had tot gevolg dat in interlands de Nederlandse spelers binnen de kortste keren langs de kant zaten", aldus Ros. Het gevolg van het strengere optreden van de scheidsrechters laat zich gemakkelijk raden. Ook gisteren zaten de spelers binnen de kortste keren langs de kant met vijf persoonlijke fouten. Jumpers-Cangeroes zal ongetwijfeld de geschiedenis ingaan als de eerste wedstrijd die door deze nieuwe wijze van fluiten geheel verknald is, zowel voor spelers als voor publiek. Qua basketbal was het voor Jumpers een gemakkelijk avond je. Het is zelfs geheel onbegrijpelijk hoe Jumpers de uitwed strijd tegen hetzelfde Cangeroes ooit heeft kunnen verliezen, De Utrechtenaren waren de gehele avond duidelijk de minde ren van de formatie van Ruud de Lange. Na de tussenstand 24-8 leidde Jumpers bij rust reeds met 53-30. Op dat moment zat de „Haagse" Amerikaan Phil Filer al zeven minuten op de bank met vier persoonlijke fouten. Een gevolg van het over dreven strenge fluiten. Uitblinkers Ook na de hervatting een sterker Jumpers, dat echter wel te laconiek met de kansen omsprong. Bij de stand 65-46 wissel de Ruud de Lange het hele team en het gevolg was dat Jumpers nog verder uitliep. De eindstand bedroeg uiteinde lijk 108-71 in het voordeel van de Hagenaars. Phil Filer -27- en Jeff Jones -31- waren de Haagse uitblinkers. Typerend voor de wedstrijd was dat vijf Haagse spelers en drie tegenstanders met vijf persoonlijke fouten veel te snel op de bank zaten. Phil Filer over dit „aangepaste" fluiten: „Ze vergelijken het spel hier met dat van de proffs in Amerika. Het wordt hier half zo hard gespeeld; op deze manier is er geen lol meer aan." De meest reële opmerking kwam van Jumpers-coach Ruud de Lange. „Ze fluiten niet alleen het spel doöd, maar door deze wijze van fluiten betekent iedere per soonlijke fout, na zo'n tien minuten, strafworpen. Daardoor verliest basketbal zijn attraktiviteit en dat gaat ten koste van het aantal toeschouwers," aldus De Lange. In de eredivisie basketbal heeft Parker/Leiden gisteravond een gemakkelijke overwinning behaald op Frisol/Rowic. De Leidenaren wonnen met 117-92. Delta Lloyd/Landlust verloor nipt van Radio Musette/RZ met 91-93. Bij de dames versloeg JRC Boxtel-Jolly Jumpers met 62-63 en I veegde Rotterdam-Zuid de vloer aan met Raak Meubelen Flash: 86-47. Racing Amsterdam won met 66-31 van BV Voor burg. (Van onze sportredactie) NOOTDORP Met man en macht is men gisteren op de draversbaan van Nootdorp in de weer geweest om de baan sneeuwvrij te krijgen. Het werk was echter niet voor niets. Op de meeting van tien draverijen was aardig veel publiek en bovendien was er een totalisatoromzet van boven de tweehonderd duizend gulden. Het was alleen jammer voor de baanvereniging dat er maar liefst achttien paarden niet aan de start verschenen. Verschillende paarden zijn ziek, en andere hadden door het slechte weer geen training gehad, zodat het voor die viervoeters onmogelijk was om te koersen. Verrassingen waren er genoeg op de kleine baan onder de rook van Delft. In de eerste koers de Capelleprijs zelfs een trio van boven de dui zend gulden. De combinatie: Refin Buitenzorg, Pionga Be- roona en Rosalinde bracht 1.326.60 voor elke gulden op. CAPELLEPRIJS 2000 m: 1. Refin Buitenzorg (M. A. Pools) 1.30.6, 2. Pionga Beroona, 3. Rosalinde. Winn. 9.80, pl. 2.00 2.10 1.40, kop pel 44.40, trio 1326.60. KAMPENPRIJS 2000 m: 1. Rina Anjo (R. A. A. van Gent) 1.34.5, 2. Royal Performer, 3. Sido Er- nstheem. Winn. 11.80, pl. 2.80 1.80, koppel 9.70. KATWIJKPRIJS 2000 m: Reinier Dakota (C. D. Immig) 1.32.2, 2. Roel, 3. Peter Boy. Winn. 1.50, pl. 1.801.80, koppel 7.30, trio 31.20. KLAASWAALPRIJS 1660 m (le afd.): 1. Rodney Fortuna (J. van Dooyeweerd) 1.26.3, 2. Obert Voor- ne, 3. Palm Brach. Winn. 2.10, pl. 1.40 2.00 koppel 3.50. KERKRADEPRIJS 2380 m: 1. Pa- mina Kandia (Ch. J. de Leeuw) 1.32.2, 2. Prins Padua, 3. Puckie H. Winn. 7.20, p. 3.80 2.60 4.30, koppel 23.79, trio 659.90. KLAASWAALPRIJS (2e afd.) 1660 m: 1. Pronto Laguna (G. W. van Eykelenborg) 1.27.0, 2. Omar, 3. Phortos. Winn. 4.10, pl. 2.40 3.80, koppel 26.80. KLOOSTERDIJKPRIJS 2000 m: 1. Nanda <M. C. Vergay) 1.26.7, 2. Ona van Neerbeek, 3. Lucky Star. Winn. 2.90, pl. 1.50 1.20, koppel 2.40, geen trio in verband met de start van slechts vier paarden in deze koers. KORTENHOEFPRIJS 2000 m: Ölea H (H. J. Pools) 1.27.5, 2. Ko~ncorde. 3. Nerva. Winn. 5.10, pl. 2.10 2.60, koppel 9.80, trio 266.90. KLUNDERTPRUS 2380 m: 1. Noorderster (A. H. Suykerbuyk) 1.26.4, 2. Moniek Donne, 3. Prins Buitenzorg. Winn. 3.50, pl. 1.50 2.501.40, koppel 22.70, trio 148.10. KLAASWAALPRIJS (3e afd): 1660 m: 1. Nerejev (M. C. Vergay) 1.28.6, 2. Nancy Volann, 3. Netty Williams. Winn. 2.90, pl. 1.70 1.70, koppel 3.40. TOTALISATOROMZET: 227.952 gulden. BEVEREN De transfer van Jean-Marie Pfaff van Beveren Waas naar AZ '67 is nog allerminst in kannen en kruiken. Pfaff zelf mag dan uiterst hoopvol gestemd zijn over een overgang naar Alkmaar, de keiharde feiten zijn dat Beveren en AZ elkaar nog lang niet gevonden hebben. Beveren-voor- zitter Van Ussel: „Officieel is er nog niet eens contact ge weest tussen AZ en Beveren". De leiding van Beveren Waas staat niet te springen om Pfaff af te staan aan AZ. Van Ussel: „Jean-Marie Pfaff heeft nog een contract van twee jaar. Als het aan ons ligt, dient hij dat gewoon uit. Dat wil niet zeggen, dat wij hem tegen zullen gaan werken, indien hij zich kan verbeteren, maar het is natuurlijk wel zo dat elke club die Pfaff wil hebben, finan cieel over de brug moet komen. En goed ook". „We zijn bereid om te praten met AZ, maar niet eerder dan na afloop van de competitie. We strijden nog op drie fronten: de competitie, de beker en de Europacup. We voeleiT in dit stadium niets voor onrust binnen de selectie. Daarom weigeren we nu elk gesprek over Pfaff". AZ bevestigt dat er tussen Beveren en AZ nog geen contact is geweest Gerrit Peters van AZ: „Met Pfaff hebben we een oriënterend gesprek gevoerd. Wij weten zo'n beetje wat zijn eisen zijn. Rond zijn we nog niet". FRANK ULLRICH PROLONGEERT TITEL BIATLON RUHPOLDING - De 21-jari- ge Oostduitser Frank Ullrich heeft gisteren in Ruhpolding (Wdl) zijn wereldtitel biatlon op het onderdeel 10 kilome ter sprint met succes verde digd. Ullrich was ruim zeven seconden sneller dan de Noor Odd Lirhus. Derde werd de Italiaan Luigi. Bij de junioren legden Russen beslag op de eerste drie plaatsen. De titel was voor §joeravliyov De uitslagen zijn: 1. Frank Ullrich (Odl) 40 minuten 35.37 seconden (nul missers); 2. Odd Lirhus (Noo) 41.28.51 (dne); 3. Luigi Weiss (Ita) 41.46.30 (twee), p De klasseringen van de Ne derlanders zijn: 70. Martin Aalbersberg 49.41.71 (drie); 71. John van Zanten 49.56.93 (vijf); 76. George Geldorf 54.18.56 (zes); 77. Joop Teewis- se 55.08.92 (zes). Deze situaties ontstaan wanneer denksporters hun lichaam gaan ge bruiken. In spor thal De Morriaan speelden gisteren de deelnemers aan het Hoogo venschaaktoer nooi (v.l.n.r.: Lind, Miles en Vlieland) een spelletje zaalvoet bal. De strijd ging tussen de schakers en de public-relation verzorgers en werd met 113 gewonnen door de schakers. Gro te afwezige was Jan Timman. Hij zat op de rust dag tegenover Dzjindzichasjvili en won de in- haalpartij uit de negende ronde. Dzjindzichasjvili won daarna de wedstrijd uit de tiende ronde te gen Hübner. Het winnende paarTsjerkassova/Sjachrai. ZAGREB Het Russische duo Marina Tsjerkassova/Sergej Sjachrai is winnaar geworden van het eerste goud bij de Europese kampioenschappen kunstrijden in Zagreb. Bij de paren behaalden zij 145.05 punten met plaatscijfer 9. Het tweede Russische duo Irina Worobieva/Igor Lisowski greep het zilver en de Oostduitse combinatie Sabine Baess/Tassilo Thierbach werd met brons bekroond. Voor de eerste keer sinds tien jaar stond geen Irina Rodnina op de hoogste trede van het platform, maar de pas 14-jarige Marina Tsjerkassova, die haar eerste titel won met Sergej Sjachrai. Irina Rodnina verwacht binnenkort haar eerste baby en haar man en vroegere partner Aleksander Ziatsev zat nu in Zagreb op de tribune temidden van 3500 toeschouwers. De Russische winnaars reden de beste kür van de avond en kregen daarvoor een gemiddelde van 5.9 punten. De andere koppels stonden op een aanzienlijk lager peil. Zelfs kwamen de winnaars van het zilver en brons enkele malen ten val. De uitslag is: 1. Marina Tsjerkassova/Sergej Sjachrai (Rus) plaatscijfer 9, 145.05 punten; 2. Irina Worobieva/Igor Lisowski (Rus) 23-138.98; 3. Sa bine Baess/Tassilo Thierbach (Odl) 23-138.26; 4. Marina Prestova/Stani- slav Leonowitsj (Rus) 45-134,42; 5. Kerstin Stolfig/Veit Kempe (Odl) 43- 134,48; 6. Ingrid Spiegelaova/Alan Siepel (Tsj). ROME In het toernooi voor landskampioenen heeft Emerson de Vareso gistera vond gewonnen van Bosna de Sarajevo met 92—73 (4838). Het was de eerste ontmoeting tussen beide ploegen. Voor het toernooi voor beker winnaars heeft Gabetti de Cantu EBBC uit Den Bosch verslagen met 91—75 (44—42). Het was de eerste nederlaag van de Nederlandse vertegen woordiger. In Bologna heeft Sinudyne Barcelona verslagen in zelfde toernooi met 86—73 (44—36). Slask Wroclav verloor in éi gen zaal van Asvel Villeür- banne met 86—96 (4342) en Radnicki Belgrado bleef met 74—71 (37—37) winnaar over UBSC Wenen. In het toernooi voor land skampioenen bij de dames heeft Boedapest in Hongarije met 61—58 (28—34) gewonnen van Intima (Spa). Derde plaats Ellie van Hulst SINDELFINGEN Tijdens internationale indooratletiek- wedstrijden in Sindelfingen (Wdl) heeft Joost Bonn een goede prestatie geleverd op de 3000 meter met een tijd van 8.03.47 minuten. De Ne derlandse steeplekampioen Hans Koeleman eindigde als zevende in 8.16.02. Winnaar werd de Oostenrijker Dietmar Millonig met een tijd van 7.59.48. Op de 800 meter dames werd Ellie van Hulst derde in de tijd van 2.10.05. De Westduitse Jutta Klaus won in 2.09.78 en haar land genote Regina Schmidt ein digde als tweede in 2.C9.99. Tijdens deze wedstrijden werd het hoogspringen ge wonnen door de 17-jarige Dietmar Mögenburg met een sprong van 2.27 meter. Het was de beste indoor jaarpres tatie. Mögenburg realiseerde deze hoogte bij zijn eerste po ging. Sportwereld DEN HAAG De Neder landse zwemploeg die van 9 tot 12 februari zal deelnemen aan internationale wedstrijden in Parijs bestaat uit: Enith Brigitta, Ineke Ran, Leon Steenbrink, Jostie Richardson, Lydia Stegink, Frans Debets, Richard Broer en Ruud Zoon. OVERWINNING JUMPERS r Speedo Meet eerste stap op weg naar Moskou

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14