Van der Klaauw door Kamer hard aangepakt Amsterdamse Wethouders krijgen politieke adviseurs GELDERS LPG-STATION DICHT VOOR KLEUTERS Meermensen per lijndienst naar Amerika Zet proces stop F Deel IJsbrekers PSEUDO- DOKTER ONTMASKERD Ziekenhuis conflict bijgelegd ENWB TOT ANWB: Eurobus Wethouders-assistenten Een opkomend griepje BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 FEBRUAR11979 PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft mi nister Van der Klaauw gisteren een voor proefje gegeven van de felle kritiek, waar hij volgende week bij de begrotingsbehan deling van buitenlandse zaken op kan reke nen. Vooral het Tweede-Kamerlid voor D'66 Brinkhorst pakte gisteren minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) hard aan. Dat gebeurde in een debat over de vergadering van de regeringsleiders van de EuroDese Ge- Brinkhorst verweet de minister dat hij in de Kamer een betoog vol algemeenheden had ge houden. „Ik mis in dit verhaal vindingrijk heid, de minister stelt zich te passief op. Hij heeft afgelopen zaterdag op de WD-partij- raadsvergadering gemeend hard van de toren te moeten blazen, maar waar blijft de concre tisering daarvan?" Minister Van der Klaauw ging nauwelijks op deze aanval in. Hij zei dat de Nederlandse re gering haar partij actief meespeelt in het Eu ropese beleid. „Wij voeren een verstandig be leid en zullen beslist met ideeën komen", al dus de bewindsman. In de fracties van de PvdA, het CDA en D'66 neemt men het de minister bijzonder kwalijk dat hij voor het forum van zijn partij zo'n harde aanval op het beleid van zijn voorgan ger gedaan heeft. Toen gisteren Van der Klaauw in het debat zei een verering voor Van der Stoel te hebben, ging er in de Ka mer een hoongelach op. De PvdA-er Patijn zei gisteren dat Van der Klaauw Van/der Stoel te snel heeft laten val len als kandidaat voor een Europese commis sie van drie wijze mannen. In Brussel gaf premier Van Agt op het laatste moment toe aan druk van andere landen om geen Neder landse socialist voor te dragen, omdat de twee andere kandidaten ook al socialist wa ren. Van Agt en Van der Klaauw droegen toen Biesheuvel voor. ÜV1STERDAM De wethou- ers van Amsterdam krijgen, Is eersten in Nederland, po- itieke adviseurs. Daartoe leeft de gemeenteraad van Imsterdam gisteren besloten. )e VVD en de PSP stemden egen. Voor de assistenten is p de begroting van dit jaar J een bedrag van een half biljoen gulden uitgetrokken. )e assistenten krijgen tot pak om de wethouders poli- lek te adviseren. Daarbij port bijvoorbeeld het schrij- Ien van redevoeringen, het behandelen van corresponden tie met de eigen politieke ^ach terban, en het informeren over gemeentelijke politieke en maatschappelijke ontwik kelingen. Sommige ministers uit het kabinet-Den Uyl had den soortgelijke assistentie. De asssistenten komen in dienst van stichtingen, die door de gemeente worden be taald, en door de wethouders worden bestuurd. De assisten ten staan daardoor geheel los van de ambtelijke structuur binnen het stadhuis. Burgemeester Polak zei gis teravond tegen het besluit van de gemeenteraad in, dat de nadelen van de politieke assistenten groter zijn dan de voordelen. Als nadeel noemde hij onder meer dat de politie ke adviseurs een vreemd ele ment zijn in de verhouding tussen bestuurders en ambte naren. Hij zag echter ook wel een gat in het bestuurssys teem dat de assistenten zou den kunnen opvullen. WD- fractieleider Jacobse noemde het besluit van de gemeente raad gisteren „onzinnig". (Van een onzer verslaggevers) IRNHEM Het omstreden tankstation in iet Gelderse Huissen moet de verkoop van iPG-gas stop zetten. De afdeling rechtspraak de Raad van State schorste het besluit het Huissense gemeentebestuur het tank- ,tion een hinderwetvergunning te verlenen, inspecteur voor de volksgezondheid in Gelderland had om die schorsing gevraagd. .ft Het tankstation kwam in het nieuws toen ou ders weigerden hun kinderen naar school te laten gaan, uit vrees voor een ramp. De LPG- opslagtank staat pal naast de lagere school. Na een brand in een soortgelijk station bij Nijmegen, bezetten de ouders en leerkrachten het Huissense raadhuis om hun eis sluiting van het LPG-station kracht bij te zetten. In de postkantoren heerste gisteren een topdrukte. In lange rijen stonden de auto bezitters die zich realiseer den dat het 31 januari was, en dus de laatste dag waar op gereden mocht worden met het oude deel III van het kentekenbewijs. Maar te laat waren ze toch. Want vandaag moet het nieuwe deel III op de voorruit prij ken en er kunnen nog wel een paar dagen overheen gaan voordat „Veendam" na ontvangst van de betaling het bewuste papiertje heeft toegezonden. Gen depressie die langs Zuid- erland via onze omgeving naar buitsland koerst, zal het komen- |e etmaal het weer bij ons een Egenachtig karakter geven. ;n omvangrijk regengebied, tt met deze depressie samen- langt trekt eveneens naar het osten en bereikte vanmorgen lolland en Zeeland. De depres- gaat vergezeld van een rachtig windveld en aanvanke- jk zal lucht uit Frankrijk wor- aangevoerd. Omdat de tem- eraturen daar aan de grond ok niet hoog zijn, zullen deze ij ons maar langzaam hoger lorgen zal de wind naar noord west draaien en lucht aanvoe- en waarin enkele buien moge- jk zijn. De vorstgrens die gis- ermiddag van de Noorse kust West-Denemarken naar luidwest-Polen liep, zal vooral Duitsland onder invloed van Ie naderende depressie naar et oosten worden gedrongen. Skandinavië echter zal de ostwaartse verplaatsing gering ijn. /ooruitzichten voor zaterdag: en dan regen of sneeuw, ichte dooi tot temperaturen om iet vriespunt. Weersvooruit- ichten in cijfers voor zaterdag: lantal uren zon 0 tot 4. Min. emp.: omstreeks 0 graden, vlax. temp.: omstreeks 2 gra- ien. Kans op een droge periode wan minstens 12 uur: 70 procent. Cans op een geheel droog et- naal: 40 procent.' temp. slag Egt, ockholm (enen unch Casablanca aTpbo6' Hoewel hier in het westen de dooi flink doorzet, zit men in het noorden nog flink in de kou en met een dikke laag ijs op vaarten en plassen. Om een Makkumse scheepswerf per boot van het benodigde materiaal te voorzien, moesten er gisteren dan ook ijsbrekers aan te pas komen. Man doodt schoonvader VALKENSWAARD Vlak voor zijn woning aan de Vij verstraat is gisteren de heer A.van Lierop met enkele schoten om het leven ge bracht. De schoten werden afgevuurd door de schoon zoon van het slachtoffer, die meteen na zijn daad in een auto verdween. Volgens een politiewoordvoer der waren problemen tussen de verdachte en zijn vrouw aanleiding tot dit drama. Gis teren zouden deze in de wo ning van het slachtoffer wor den uitgepraat. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. MIDDELSTUM De rijkspo litie heeft gisteren een 46-ja- rige inwoner van Middelstum (Groningen) aangehouden op verdenking van het ongeoor loofd uitoefenen van een me dische praktijk. De verdachte had zich uitgegeven voor ho- meopaath en magnetiseur. In een tot behandelkamer in gerichte ruimte ontving hij zijn patiënten die hij homeo pathische geneesmiddelen voorscheef en verkocht. Uit het verhoor bleek dat de man geen enkel diploma in zijn bezit had dat hem het recht gaf er een medische praktijk op na te houden. DOOR LAGE TARIEVEN SCHIPHOL (ANP) Door de sterke daling van de tarieven op de Noordatlantische route is het aantal passagiers op lijndiensten tussen Amsterdam en Amerika en Canada met zeventien procent gestegen. Daar staat echter een forse daling van het chartervoervoer op deze route (dertig procent) tegen over. Maar ondanks de daling in heU chartervervoer is het totale aantal passagiers over de Atlantische Oceaan met zes procent gestegen. Deze cijfers staan in het voorlopig jaarverslag 1978 van de luchthaven Schiphol dat gisteren is gepubliceerd. Het totaal aantal passagiers steeg met zes procent tot 9.455.000. Voor dit jaar wordt een stijging van 5,7 procent verwacht. Daarmee zou Schiphol voor het eerst meer dan tien miljoen passagiers hebben verwerkt. Zevenenzeventig procent van de passagiers die vorig jaar van, naar of via Schiphol reisden, maakte gebruik van lijndiensten. Dat betekent een stijging van eveneens zes procent. Het aantal passagiers dat van een chartervlucht gebruik maakte steeg met acht procent vergeleken met 1977. Deze stijging is te danken aan een toena me van het aantal passagiers op Europese vluchten. Het vervoer van vrachtgoed via Schiphol daalde met twee procent tot 269.000 ton. Verwacht wordt dat het verlies dit jaar zal worden goed gemaakt met een toename van zes pro cent in het vrachtvervoer. UTRECHT (ANP) Het con flict tussen staf en personeel van de kliniek voor keel-, neus en oorheelkunde van het academisch ziekenhuis in Utrecht (AZU) is opgelost. De moeilijkheden dateren van juni vorig jaar toen de opera ties op gezag van het hoofd van de kliniek, prof. dr. G.A. Sedee, werden stopgezet. Sedee vond dat hij te weinig personeel tot zijn beschikking had om verantwoord verder te kunnen werken. Al snel daarna bleek echter dat er in de kliniek sprake was van een reeds lang sudderend probleem tussen de hoogle raar en zijn medewerkers. Deze laatsten vonden dat ze te weinig medezeggenschap kregen van de autoritair op tredende Sedee. Ook de direc tie erkende dat het beleid van Sedee „niet meer in deze tijd past". De Rotterdamse hoogle raar prof dr. W.H. Struben zal nu de leiding van 'de AZU tijdelijk op zich nemen. DEN HAAG (ANP) De ENWB (Eerste, enige, echte Neder landse Wielrijdersbond) heeft het bestuur van de ANWB in een brief verzocht het proces rond de naam van de ENWB stop te zetten. De brief is mede-ondertekend door vijf Twee de-kamerleden. In de brief zegt de ENWB van mening te zijn, dat zij sympa thie verdient en dat de ANWB voorbij gaat aan de maatschap pelijke functie van de ENWB. De ANWB betwist alleen de naam ENWB, omdat de naam verwarrend zou werken. De ENWB vraagt de ANWB te erkennen, dat de dagelijkse fietser in het beleid van de toeristenbond enigszins in het verdom hoekje is geraakt. De ENWB vindt het ridicuul, dat een zo krachtige en gewaardeerde organisatie als de ANWB beducht is voor een actiegroep als de ENWB. Sinds gisteren rijdt de „Eurobus" door Nederland. De ko mende drie maanden zal deze bus 75 plaatsen aandoen. In de bus kunnen de kiezers van het toekomstige Europese parlement informatie krijgen over de Europese verkiezingen en de Europese Gemeenschap. De bus ging in Den Haag van start en het startsein werd gegeven door de heer Be rkhouwer, vice-president van het huidige Europese parle ment. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal binnenkort met een nieuw fenomeen worden verrijkt: de wethou ders-assistenten. De gedachte om te komen tot persoon lijke assistenten, is ongetwijfeld voortgevloeid uit onvre de over het functioneren van het gemeentelijk bestuur. Een terechte onvrede, want het bestuur van vooral de grote gemeenten in ons land is zo gecompliceerd gewor den, dat het steeds moeilijker is om als bestuurder in zicht in het geheel te krijgen. Dat doet zich voelen bij wethouders, maar ook en vooral bij gemeenteraadsle den. De raadsleden tesamen onder wie ook de we thouders vormen het hoofd van de gemeente. De keuze van Amsterdam om de wethouders van poli tieke assistenten te voorzien, moet in dit licht worden beoordeeld. Vast staat dat er iets moet gebeuren aan de interne structuur van de grotere gemeenten, wil men deze in de toekomst goed bestuurbaar houden. Het is echter de vraag of de politieke adviseurs voor wethou ders de oplossing voor die problemen zijn. politieke adviseurs van wethouders moeten gezien de functie van hun chef (opperbaas van ambtelijke af delingen) functioneren binnen het gemeentelijk appa raat, maar wel geheel onafhankelijk van de ambtena ren. Dat kan grote interne wrijvingen geven, waardoor de kans groot is dat het paard achter de wagen ge spannen wordt. Bovendien zijn de raadsleden, die met eenzelfde probleem kampen als de wethouders, met dit besluit niet gebaat. Zij blijven op een zelfde wijze voortmodderen met een teveel aan informatie en een tekort aan mankracht om die informatiestroom te ver werken, toetsen en terug te koppelen naar de achter ban. Dat zou kunnen leiden tot een pleidooi om de fractie- assistentie aanzienlijk uit te breiden. Fractie-assistentie staat immers aanzienlijk verder buiten het ambtelijk apparaat dan de wethouders-assistenten, en bovendien profiteren wethouders als fractielid ook van fractie-as sistentie mee. Maar beter nog is het de problematiek aan een serieuze studie te onderwerpen, en op basis daarvan tot besluiten te komen. Dat werkt beter dan een vrij ingrijpend besluit op basis van een vluchtige afspraak in een college-akkoord. DOOR Nog sta ik op mijn beide benen, vrienden. Nog woelt in mijn tors het plichtsbesef, dat mij vóór dag en dauw de schoot van mijn gezin doet ontvlieden. Maar voor hoelang nog? De baccillen hebben hun vechtpetjes reeds opgezet en mijn rode bloedlichaampjes zitten met kringen onder de ogen in hun holle vaten te zuchten. En achter mijn no-iron-hemd (wassen in een lauw sopje en drijfnat ophangen aan een knaapje) hangt de kruitdamp van een strijd op leven en dood. De bloedlichaampjes houden nog steeds stand in mijn alvleesklier, maar de vijand heeft inmiddels via een omtrekkende beweging langs milt en pancreasput de hartkamer bereikt, waar hij tussen de clivia's op zijn kans loert. Hoelang nog? Gisteren kreeg ik opeens visioenen van een verend bed met schone, krakende lakens en van hete grogs met veel cognac erin. Voor mij is dat al ruim voldoende om de witte vlag te hijsen. Ik voelde dan ook spontaan een gave lamlendigheid in mij opborrelen en had het beurtelings warm en koud. alsof ik een kuur van wisselbaden nam. Ik had gelijk ook een diep medelijden met mezelf, zo'n zelfde vol gemoed, dat staatshoofden onmiddellijk telegrammen van deelneming doet sturen naar nabestaanden van een ramp. Op het toilet bekeek ik mezelf in de spiegel en ik zag het direct: „Foute boel jongensprak ik tot mezelf, „dat lijf moet nodig onder de wol. Met zo'n klam voorhoofd kun je niet langer aan de achturige werkdag deelnemen". Terwijl ik zo tegen mezelf stond te praten, voelde ik mezelf groeien. Daar stond ie. de stille held. de nobele huisvader, door griep geteisterd. Maar hij weet niet van wijken en blijft pal op de barricaden. De koorts schiet weliswaar met bliksemkracht door mijn lijf. maar ik blijf tot het bittere einde. Leve het vaderland, leve de koningin. Toen ik naar huis fietste (ook dat typeert de man: hij wijst de ziekenauto met beslistheid af en hijst zich op zijn fiets met de woorden: „laten we het alsjeblieft niet erger maken dan het is") stond mijn besluit evenwel vast. Ik zou niet langer aan tafel meeëten en niet meer afdrogen. Ik zou mijn vrouw allepn verzoeken om van de aardappelen puree te maken en de groenten te prakken. En ze zou het begrijpen en vol tederheid mijn pyamabroek vast op de verwarming leggen. Reeds zag ik mij de nederige huurwoning betreden, even wankelend op de drempel, maar daarna toch weer resoluut doorzettend. Toonloos zou ik in het portaal zeggen: „Omhels me niet. lieve vrouw, want voor geen prijs wil ik dat jou zal overkomen, wat mij tot aan de rand van de afgrond heeft gebracht". En dan de reactie van mijn vrouw, die stralende Florence Nightingale van goede huishoudkwaliteit. Ze bindt een schoon servet vór <Je mond en ondersteunt me bij mijn martelgang naar de slaapkamer. Hoe intens kan de liefde tussen twee mensen zijn. Terwijl ik dat tafereel haarscherp voor ogen heb, voel ik mij al een stuk opknappen. Een moment besluipt mij nog de twijfel en vraag ik me af. of ik wel écht ziek ben. Maar die waangedachte ban ik resoluut uit mijn geest. Natuurlijk ben ik gammel, natuurlijk moet ik de eerste tijd het bed houden. Wat zullen we nou krijgen? Waar moet mijn lieve vrouw anders beginnen met haar moeder-instinct? Terwijl ik thuis de deur openduw en geheel volgens het draaiboek over de drempel wankel, zie ik, dat de gang leeg is. Het heeft derhalve onder deze omstandigheden geen enkele zin om nog verder te wankelen. Wel struikel ik rolvast naar de huiskamer, want hoe dan ook wens ik een puntgave zielige entree te maken. De kamer is echter leeg. Ook de kinderen zijn in geen velden of wegen te bekennen. Met zwakke stem begin ik daarom maar te roepen: „Hoehoe, is daar iemand?". Uit de slaapkamer komt een zwak geluid. Als ik daar binnen kom ,tref ik mijn vrouw en mijn beide dochters in de ouderlijke twijfelaar aan. Op het nachtkastje ligt de thermometer. Ze hebben alledrie negenendertig-zes. Kwiek bind ik een schoon servet vóór de mond en op aanwijzingen van mijn vrouw maak ik van de aardappelen puree en prak ik de andijvie. Als op de televisie de „Onedin Line" begint, hoor ik mijn vrouw zuchten: „Ik heb het zo warm" en hup. daar pers ik reeds fluks een geurige sinaasappel en een frisse citroen voor haar uit. Voor mijn oudste dochter bak ik een ei. want koorts maakt hongerig. Als ik in het voorbijgaan in de gangspiegel kijk. voel ik mezelf weer groeien. Daar staat ie, de stille held. de nobele huisvader, pal op de barricaden. Terwijl ik de kussens opschud, pak ik de thermometer en in de keuken duw ik hem onder mijn arm. Zevenendertig- drie. Ik haal diep adem en roep beheerst naar achteren: „Ik slaap vannacht wel op de bank jongens. En als jullie wat nodig hebben, dan roep je maar. Vervolgens bet ik mijn voorhoofd. Leve het vaderland. Leve de koningin. ERICSOREL

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13