Pater H. Leemrijse: geen sprake van ,,schaduwconferende"in Puebla Paus: bezittende klasse moet delen met de armen COMMENTAREN VERDEELD OVER TOESPRAAK PAUS STERILISATIE Eindelijk licht in zaak—Oetker —buitenland Carter en Deng maken weg vrij voor brede samenwerking Europese Commissie akkoord met crisis plan olievoorziening Deel 1: De vrouw BEIERS LANDDAGLID VAN SPIONAGE VERDACHT sinaL LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 31 JANUAR11979 PAGINA 7 n pol ermi )p hi Kiebl am er ifera mtvar se ka heide •s va; oede n ve )t al ve ai te k v; ;tenn vriei te) d( era ei PUEBLA - „Wij willen helemaal geen „al ternatieve Celam-conferentie", en er is geen sprake van een georganiseerd congres van progressieve, laat staan marxistische pries ters en leken. Wat wij willen is binnen de Celam en de kerk onze stem laten horen." Pater Herman Leemrijse (van het H. Hart) is niet zo gelukkig met de hardnekkige be richten dat er in de Mexicaanse stad Puebla een soort „schaduwkabinet" zou opereren, als tegenhanger van de Latijns-Amerikaanse bisschoppenconferentie (Celam) die momen teel in diezelfde stad aan de gang is. De aartsbisschop van Puebla heeft al twee bij eenkomsten afgelast van priesters, die een gelijktijdige conferentie willen houden, om dat zij hem vooraf geen toestemming had den gevraagd. „Wat wij willen is dat binnen de assemblé volledige pluriformiteit kan bestaan. Dat niet alleen de traditionele opvattingen gel den, maar dat ook andere stemmen gehoord worden." Pater Leemrijse is sinds drie jaar pastoraal actief in Mexico-city. In de weekeinden ver richt hij pastoraal werk in Cuernavaca, een stad die ongeveer vijftig kilometer ten zui den van Mexico-city ligt. Bisschop van deze stad is Sergio Mendez Arceo, „Don Sergio", die in het doorgaans niet zo progressief denkende Mexicaanse episcopaat een uitzonderlijke plaats inneemt. Zijn aandringen op een meer sociale hou ding van de kerk en de kerkelijke hiërar chie wordt hem niet in dank afgenomen, maar door zijn opvattingen is hij wel een voortrekker geworden in de groeiende groep priesters en leken die ijvert voor een beter lot van de massa op het Zuidamerikaanse continent. Tot die groep behoort ook pater Leemrijse en als hij van „wij" spreekt bedoelt hij de priesters en leken die de Celam-conferentie met de nodige argwaan volgen. De langduri ge voorbereidingen en vergaderdocumenten hebben inderdaad aanleiding gegeven tot scepsis. Te veel immers klonk de stem van de traditie door. „Er werd officieel nauwe lijks plaats ingeruimd voor meer afwijken de, meer progressieve opvattingen", aldus pater Leemrijse. Ook de directeur van het Centro Nacional de Communicacion Social (Cencos), José Al varez Icaza, ontkent het functioneren van een „alternatief' congres. Icaza vormt met zijn bureau een uitermate belangrijke infor matie-schakel over de religieus-sociale toe standen in Mexico en andere Latijnsameri- kaanse landen. Gisteren beschuldigde hij de reactionaire pers van het verspreiden van gefantaseerde en paniek veroorzakende pu- blikaties. „Alsof „dissidente" priesters bezig zouden zijn het marxisme in de Zuidameri kaanse kerk te halen". Begrijpelijk dat in progressieve kringen de pauselijke redevoeringen van de eerste da gen als teleurstellend zijn ervaren, „maar maandag is een heel andere dag geweest", aldus pater Leemrijse. „Bij de Indianen in Oaxaca heeft de paus veel nadruk gelegd op de rol van de leek in de kerk, eerder heeft hij dingen gezegd, die in dit wereld deel nogal merkwaardig klinken. Ik denk dat de paus nog te veel zaken door een Poolse bril ziet Logisch, hij moet meer tijd hebben zich te oriënteren." In Puebla zelf proberen groepen demon stranten regelmatig hun meningen aan de conferentie-deelnemers te vertellen, met spandoeken en pamfletten. Ultra-rechtse groepen vroegen in spreekkoor om betrek kingen met het Vaticaan: „Vaticano si, Kremlin no". Anders-georiënteerde groepen waarschuwden tegen een „Lefebvre-effect" op de conferentie: het terugkeren naar vroe gere traditioneel-hierarchische structuren en opvattingen. Eén en ander heeft tot gevolg dat het Seminario Palafoxiano waar de con ferentie gehouden wordt, nog strenger be waakt wordt. Voor onbevoegden is het on mogelijk binnen te komen. Dat komt de meest deelnemers trouwens goed uit, omdat zij op dit moment niets voelen voor com mentaar, of zich gebonden voelen aan een solidaire zwijgplicht gedurende de conferen tie. Diepe aandacht van jeugdige franciscanen voor de toespraak van de paus gisteren in Guadelajara. Zij deden in aandacht niet onder voor het standbeeld, waartegen zij leunen en dat niet voor hen. In een dichte sneeuwbui van confetti heeft paus Johannes Pau- lus II gisteren een tocht gemaakt door Guadelajara, de tweede stad van Mexico. Ook nu weer werd zijn bezoek gekenmerkt door de enthousiaste belangstelling van honderdduizenden Me xicanen. PUEBLA „Een verwachte en gewen ste toelichting". Zo noemden de kardi nalen Baggio uit Rome en Lorscheider uit Brazilië, presidenten van de CE LAM, in een persconferentie de toe spraak van de paus ter opening van de conferentie van Latijnsamerikaanse bisschoppen. Volgens Zuidamerikaanse perscommen taren evenwel is de toespraak met te leurstelling ontvangen door de vele bis schoppen, priesters, religieuzen en le ken, die na Medellin in 1968 hun krach ten hebben gegeven aan het bewustma- kingsproces van het volk en aan de strijd tegen de overheersing van de machthebbers en de internationals. Dit ontwaken van het kerkelijk besef lijkt volgens de perscommentaren nu te zijn afgeremd door hetgeen de paus heeft gezegd, zo niet voor altijd dan toch voor lange tijd. Curie-kardinaal Baggio heeft de theolo gie van de bevrijding bestempeld als een „afwijking" van de resultaten van Medellin. Jorge Alvarez Izaca, voorma lig medewerker van de paus en woord voerder van de progressieve christenen in Mexico, meent echter, dat de verkla ringen van de paus geen radicale ver oordeling van deze theologie inhouden. Volgens hem is de boodschap van paus Johannes Paulus II veel duidelijker en beter dan die welke paus Paulus VI destijds in Medellin tot de armen van Latijns-Amerika richtte. Guadelajara Onder opnieuw overweldigende belangsteling en enthousiasme van honderd duizenden heeft paus Johannes Paulus II gisteren een bezoek gebracht aan Guadelajara, de tweede stad van Mexico met anderhalf miljoen inwoners. Onder meer sprak hij daar honderddui zend arbeiders toe. Hij zei het billijk te vinden, dat de arbeider opkomt voor zijn rechten, maar, zo zei hij, de arbei der moet ook beseffen, dat hij plichten te vervullen heeft. Hij noemde arbeid geen vloek, maar een zegen, een roe ping om de wereld om te vormen tot een wereld van vrede en rechtvaardig heid. Tijdens een bezoek aan een krottenwijk stelde hij, dat de bezittende klasse moet delen met de armen. „Wie de middelen heeft en zich christen voelt, moet meer gerechtigheid doen en zijn goederen de len met degenen, die onvoldoende voed sel en kleding hebben of geen mens waardige woning, onderwijs en werk, met degenen aan wie alles ontDreekt, wat de menselijke persoon waardigheid geeft". Minutenlang duurde de luidruchtige begroeting door de menigte, die het Jalisco- stadion van Guadelaraja vulde, toen de paus daar een toespraak kwam houden en vooraf in een karakteristiek gebaar de toejuichingen beantwoordde. In Mexico had hij in de ochtend erop aangedrongen het probleem van het analfabetisme in Latijns-Amerika on middellijk en met voortvarendheid aan te pakken. Na een ontmoeting met stu denten en journalisten in Mexico-Stad vertrekt de paus vandaag weer naar Rome, via een korte stop op de Baha- ma-eilanden. Vanavond laat wordt hij in Italië terugverwacht brste minister Ian Smith van hodesië bij het uitbrengen van in stem. Ilanke Maitliodesièrs es. ais'Jezen voor zwart leerderheids- -i wind HLISBURY (UPI) De ke kiesgerechtigden van hodesië hebben met zeer fote meerderheid van stem- jen gisteren hun fiat gege- t aan de ontwerp-grondwet (or een zwart meerderheids- stuur van Zimbabwe-Rho- jsië. Ongeveer 70% van de 4.000 blanke stemgerechtig- i nam aan het referendum fel; toen de uitslag van 37 de 50 kiesdistricten be- 1 was, had ruim 85 pet ja :gd. Premier Smith, die had gezworen dat in geen duizend jaar er een fart meerderheidsbewind in 'desië zou komen, noemde uitslag een overwinning n het gezonde verstand. jft waren vermoedelijk de 'fitste verkiezingen waaraan Jen blanken konden deelne- fen. Volgende week komt het 1 meerderheid blanke parie tent. bijeen om de ontwerp- ïondwet te bekrachtigen, in '1 worden algemene verkie- igen gehouden waaraan jast 250.000 blanken ook 6,7 pijoen zwarten mogen deel- ":men. twee voornaamste groepe- frgen die geijverd hebben tor verwerping van de ont- fcrp-grondwet, de rechtse hodesische actiepartij en de Vraal-conservatieve alliantie 'dt ons land", hebben laten eten dat ze zichzelf zullen Qtbinden. De leider van de iepartij, Ina Bursey, zei ft het Rhodesische volk zijn 1 aan de duivel heeft ver- fcht. WASHINGTON (Rtr/UPI) - Terwijl de Chi nese vice-premier Deng Xiaoping (oude spel ling: Teng Hsiao-ping) een Amerikaanse tele visiester aan het worden is, hebben hij en president Carter gisteren de basis gelegd voor een bilaterale samenwerking op breed terrein. Nog geen maand nadat beide landen besloten hun betrekkingen te normaliseren en tot officiële wederzijdse erkenning over te gaan, zijn er volgens de woorden van Deng grote perspectieven voor de samenwerking tussen beide landen op het politieke, econo mische, wetenschappelijke en culturele vlak. Overigens zal er vrijwel zeker geen slotcom muniqué op het bezoek volgen. De krasse uit spraken van Deng aan het Russische adres („de Poolbeer moet bedwongen worden door de vorming van een gezamenlijk front van China, het Westen en Japan") hebben de be trekkingen tussen Washington en Moskou al voldoende belast. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie staan op het punt een nieuw SALT-akkoord over de wederzijdse afrem ming van de kernbewapening te sluiten. Car ter heeft Deng van de noodzaak van een der gelijk akkoord voor het Westen weten te over tuigen, al nam de Chinese vice-premier niets terug van zijn woorden over Moskou. Tegenover de Congresleden heeft Deng verze kerd dat zijn land streeft naar een vréedzame eenwording met Taiwan en dat het eiland veel van zijn zelfstandige bevoegdheden (een lokale Vice-premier Deng van de Chinese Volksrepubliek voelt zich, ondanks zijn bescheiden gestalte, in het minst niet gëintimideerd, toen hij in Washing ton kennis maakte met enige opgeschoten kna pen, leden van de bekende basketbalploeg Har lem Globetrotters. regering, een soort leger en een vrije handel volgens kapitalistisch systeem) kan behouden. Overigens garandeerde Deng niet dat China in de toekomst in het geheel geen machtsmid delen zal gebruiken tegen de nationalistische regering. BRUSSEL Binnen de EEG is met ingang van vandaag een crisismechnaisme in wer king om de olievoorziening in de negen-lidstaten te rege len. De Europese Commissie is gisteren akkoord gegaan met een voorstel daartoe van Nederland, Frankrijk en Bel gië. Uitgangspunt is de han del in olieproducten tussen de negen landen te volgen via een stelsel van vergun ningen, om eventuele crisissi tuaties rond de olievoorzie ning vroegtijdig te signale ren. Ondanks de tagr.atie m de oiie-aanvoer uit Iran is er nog geen sprake van een dergelij ke crisis.De meeste industrie landen beschikken nog over voorraden en verscheidene OPEC-landen hebben toege zegd eventuele tekorten aan te zullen vullen. Ook zijn er nog een aantal olietankers uit Iran op weg naar west-Euro pa. Deze tankers werden gela den nog voor het uitbreken van de stakingen. Op het ministerie van econo mische zaken werd nadrukke lijk gesteld dat het EEG-plan in deze fase veel meer be doeld is om greep te krijgen op de oliestroom, dan om de lid-staten nu al beperkende maatregelen od te leeeen. In West-Duitsland het land dat door een eventuele cisis het meest benadeeld zou zijn, gelden overigens nu al hogere prijzen voor olie. Met name in dit land is men bang dat het door de Europese Com- s.missie genomen besluit, de in voer van olie in West-Duits- land nu al aan banden zal leggen. ADVERTENTIE Deze week in Libelle het eerste artikel over sterilisatie. Lees het openhartige verhaal van een jonge moeder (2 kinderen) die zich vijf jaar geleden liet steriliseren. Ze vertelt hoe ze via lang praten met haar man tot die beslissing kwam en wat het voor haar betekende. Een gynaecoloog vertelt over de me dische aspecten van de operatie. Volgende week alles over de sterilisatie van de man. Libelle overal te koop fl,60. MÜNCHEN (REUTER/AFP) De jacht op spionnen in de Duitse bondsrepubliek heeft zich uitgebreid tot de deelstaat Beieren, waar gisteren de Landdag op verzoek van het par ket van de federale procureur-generaal in Karlsruhe de onschendbaarheid heeft opgehe ven van het Landdaglid de 58-jarige dr. Frie- drich Cremer. Deze sociaaldemocratische afgevaardigde die sinds 1966 deel uitmaakt van de Beierse Landdag, is tevens burgemeester van Leng- furt. Ook is hij voorzitter van het sociaalde mocratisch genootschap van artsen en apothe kers in Beieren en ondervoorzitter van het landelijk bestuur van deze organisatie. De leiding van de Beierse Landdag werd vori ge week donderdag ingelicht over de verden king tegen dr. Cremer. Deze afgevaardigde werd die dag voor het laatst gezien. Hij zei toen dat hij om gezondheidsredenen wellicht een kuur zou gaan volgen. Gisteren waren hij, noch de andere leden van zijn gezin in hun woonplaats te bereiken. Naar het parket in Karlsruhe meedeelde, heeft de verdenking tegen dr. Cremer niets te maken met het overlopen naar het westen van een functionaris van de Oostduitse geheime dienst, Werner Stiller, op 20 januari jl. Syrië en Irak Op weg naar eenheid DAMASCUS (Reuter) Syrië en Irak hebben bekendge maakt dat zij een defensie- verdrag hebben gesloten en van plan zijn zich tot één staat te verenigen. De twee landen zeggen in een gemeenschappelijke verkla ring, uitgegeven na drie da gen van topoverleg, dat zij hun besprekingen spoedig in Bagdad zullen voortzetten om formules op te stellen voor constitutionele en politieke eenheid. De Arabische een heid blijft hun voornaamste doel en wat genoemd wordt het verraad van de Egypti sche leiders die vrede met Is raël willen, moet bestraft worden. Syrië en Irak vormen één gebied, aldus de verkla ring. Virusziekte in Napels eist vijftigste dode NAPELS (Rcuter-UPI) Door de dood van nog drie kleine kinderen is het aantal kleuters dat in Napels en omgeving aan een geheimzin nige virusziekte overleden is gisteren tot 50 gestegen. Het dodelijke virus tast de ademshalingswegen van de kinderen, variërend in leeftijd van een paar maanden tot 2.5 jaar aan, waarna zij hoge koorts krijgen en heftig moé ten braken. Zij raken in een coma en sterven dan. Alle kleuters die de ziekte tot nu toe hebben gekregen, komen uit de achterbuurten van Na- (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Voor het eerst na meer aan twee jaar schijnt er enig licht geko men te zijn in de spectaculairste af persingszaak uit de geschiedenis van de Duitse criminaliteit. Gisteren is namelijk in München een 37-jarige werkloze bedrijfseconoom gearres teerd die er ernstig van wordt ver dacht betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van de miljonairszoon Richard Oetker in december 1976 die voor het fabelachtige losgeld van 21 miljoen Mark het grootste wat ooit in de Bondsrepubliek werd uitgekeerd zwaar gewond werd vrijgelaten na dat hij geruime tijd in een kleine houten kist had opgesloten gezeten. Ondanks intensieve naspeuringen en het uitloven van een beloning van 430.000 DM ontbrak van de daders en van het losgeld tot nu toe ieder spoor. Circa 5000 tips uit de bevolking lever den evenmin iets op De man die nu is gearresteerd, een Duitser van Joegoslavische afkomst, zou het schuimrubber hebben gekocht waarmee de houten kist bekleed was en ook de auto, een Opel Commodore, waarin het slachtoffer was aangetrof fen. Eveneens zou de man in minstens zeven gevallen herkend zijn toen hij 1000 DM-biljetten, waarin het losgeld was uitgekeerd, m Beieren en Oosten rijk uitgaf. De politie probeert nu te weten te komen waar de man zich in de tijd van de ontvoering ophield en met wie hij omging. De toen 26-jarige Oetker, telg uit het bekende geslacht van levensmiddelen- fabrikanten, liep tijdens zijn ongemak kelijke gevangenschap mede als ge volg van stroomstoten ernstig letsel aan hart- en vaatsysteem op, alsmede verschillende fracturen. Hij is hiervan nog altijd niet hersteld. De opsporing door de Beierse politie werd tot nu toe voornamelijk gekenmerkt door een onverkwikkelijke reeks blunders, mis lukkingen en competentiegeschillen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7