Mannelijke vijftigplussers kunnen in Sassenheim aan het koken slaan „Lady" Barrau nam afscheid van de meisjes aan 't Rapenburg Westfriese Flora in «ken van Koningshuis voofi Leegstand bedrijfsruimten in Leidse regio niet verontrustend evarf ouds oeteii med( I i|É 3gee® we^adeaus van pupillen voor een scheidende lady lN 16 TOT 25 ZONDER DE VLAM IN DE PAN TE KRIJGEN Als je als man dan eenmaal de vijftig bent ge passeerd schijnt de kans dat je voor je eigen eten moet zien te zorgen steeds groter te worden. En de kunst van het koken, ook al is het in wezen een typisch mannelijke kunst (want vrouwelijke koks, verfijnde chefs de cuisine in vrouwe lijke zin tref je maar zelden aan), is lang niet iedere man eigen. Ik heb het dus over de „ou dere" man, die vaak na het wegvallen van de vrouw nauwelijks of niet voor i zichzelf kan zorgen. Ook een huishoudster of het eten buitenshuis is lang niet altijd te verwezenlijken. Maar ook ziekte of invalidi teit van de vrouw kan aan- leiding zijn om zich nader verc*iepen in de kookbe- ginselen. Althans zo dacht geiden de chef-kok Evenvan zusters Augustines- sen in Heemstede, de heer |C. Koolmoes (what's in the ie?), over deze materie, [eneer Koolmoes zette het ïes in het vlees, kocht ver- ie groenten in en begon een itel „oudere" mannen in de ;eukengeheimen in te wij len. Dat was een jaar gele den. De jongste deelnemer Pwas 56 en de oudste 83 jaar. De pers werd inge schakeld. ook radio en tele visie staken hun neuzen lerin en op het moment is het grondbeginsel van „sa- ben koken, samen eten" yoor eenzame mannen of wie, ondanks de gezonde lekkere honger, met de han den in het haar zit, totaal ^tit de kluiten gewassen. Overal in het land schieten de kookcursussen van de Stichting Samen Koken :n eten wier profeet grondlegger de heer °rdeijcoolmoes was en blijft Pleifls eetbare paddestoelen uit le grond. Massa's heren ;oks stondsen op om het itiatief over te nemen ten ïhoeve van een groeiend jertje 50-plussers'dat zelf schort wenste voor te binden. Ten onzent gebeurde dat twee weken geleden in Voorhout, waar BNS-gour- mant broeder Henricus Ter- windt de gezamenlijke plan nen door z'n curisten op het vuur liet zetten. Succes verzekerd: er is al een wachtlijst aangelegd. Begin deze week startte culinair bevoegde meneer Knotter van Leythenrode een cursus met negen kooklustige he ren die binnen de aangeleg de termen vielen. Het vuur is verder overgeslagen, want komende maandag 5 februari beginnen de eerste van 15 kooldessen in de voortreffelijk geoutilleerde keukens van St. Bernardus en De Schutse in Sassen heim. mond, die de lepel zwaait in Huize St. Bernardus, ver pleeg- annex be jaarden ver zorgingshuis. Ook hij voelde precies aan wat dat „samen eten, samen koken" zou kunnen aanrichten bij ge vorderde mannen die van een beste pot houden. Nic. van Egmond zelf is behept met een nog jeugdig vuur dat algauw op anderen overslaat. Zelf kwam ik niet bij hem vandaan, of ik moest enkele „recepturen" van hem overnemen. Dat waren kostelijke beloften waarop ik straks nog hoop terug te komen. Van Eg- mond, vice-voorzitter van de afdeling Leiden van de Ne derlandse vereniging van voedings- en keukendeskun digen, had kennis genomen van de Heemsteedse kook- lust. „Overigens", zo vertel de Van Egmond me giste ren, „doet iedereen-in-de- leeftijd hier zowat aan mee; van postbode tot miljonair, zelfs oud-minister Jan de Quay is al opgetreden als een mannelijke zelatrice voor de stichting. Tot in Belgie is men er warm voor aan het lopen". De stichting Samen eten-sa men koken en haar aposte len bedoelen maar, dat geen enkele op zichzelf aangewe zen man die eenmaal Abra ham heeft gezien aan z' n eigen lot behoeft te worden overgeleverd: weduwnaren, met of zonder kinderen (in een dergelijk geval gaat de cursusleiding al selectief te werk en iemand van 37 jaar met kinderen thuis wordt beslist niet geweigerd als hij zich opgeeft), vrijge zellen, mannen van wie de vrouw ziekelijk is, of wel licht is „moeders" een uit- gaanderig tiep ofschoon de baas liever thuisblijft en toch z'n natje en droogje wil hebben. Ga zomaar door. Mannen, eenmaal de vijftig gepasseerd, kunnen volgende week ook in Sas senheim aan de slag. Vijftigplussers die in nood verkeren; nou ja, het is Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. toch maar mooi meegeno men met die 15 lessen die elke maandagavond (start half zes tot een uur of acht, half negen, naar gelang het feestelijk gevoel in de keu ken blijft hangen) op twee plaatsen in Sassenheim ge geven gaan worden, tegen 15 gulden aan inschrijfgeld en 5 gulden per les voor de ingrediënten van het eten (en dat is een fancy prijsje als je nagaat, dat er ook met varkenshaasjes wordt gewerkt). De directies van St. Bernardus en De Schut se hebben hun keukens ge heel.belangeloos ter be schikking gesteld. Van Eg mond, die geen ketel soep kan zien staan stomen of hij moet er even in roeren, is zelf bijna door het dolle bij het vooruitzicht van die kokkerellende kerels in z'n keuken. Hij regelt de Sas- senheimse cursus en heeft tot nu toe 13 deelnemers geregistreerd, waarvan zes uit Sassenheim. „Dat vind ik nog weinig, daar moeten meer bijkomen. Ik kan tweemaal tien mensen bege leiden. Die zullen er ook echt wel komen, maar dan moeten ze wel opschieten, anders missen ze hun eerste opdracht: erwtensoep garni en pannekoeken..." Die erwtensoep is eigenlijk al te gek: spliterwten, vers spek, krabbetjes, rookworst, hamschijf, knolselderij, Worchestersaus, selderij, winterpeen (voor de kleur), prei en een paar aardappe len. Dat is zo'n receptuur van Nicolaas van Egmond. En z'n bloedeigen panne koeken? Nou, daar komt behalve bloem, zout, suiker en eieren ook een flesje bier, melk krenten, rozijnen, appelen en kaneel aan te pas. Vivat Van Egmond, met z'n appelpannekoeken. Ik zie de taferelen in de Bernarduskeuken al hele maal voor me. Een en an- der gedachtig de prachtige stichtingsformule: „bove naan blijft staan: zorgen dat al die mannen koken le ren en daar kunnen de he ren koks alleen voor zor gen..." Daar is niet slechts het uit- geen rooie cent mee". Geestdriftig, op weg naar de soepketel voor de foto (in deze ruimte staan vol gende week tien aankomen de koks van boven de vijf tig „op smaak" te komen) voegt Nico me toe: „Moet je nog een receptuur van me hebben? Schrijf maar op, het is helemaal uit de kunst. En hij smaakt bij voorbaat". Het komt dan neer op een kipfilet: wassen en met de aanhang van wa ter in de pan doen. Dan een laagje (1 cm) olijfolie erop, een teentje knoflook erbij, wat paprika, zout, pe per. Aan de kook brengen en zachtjes laten stoven. De oudste en taaiste kip krijg je hier mee klaar. Dat moet je je vrouw vertellen. Je mag nu al je vingers erbij aflikken. Over vingers ge sproken: alles eet je met je vingers, er komt geen be stek aan te pas. Stokbrood en flink wat Chianti. En maak de sla aan met olijfo lie en een beetje azijn. Ci troensap? Ook best". Ik betreur nu al een beetje maar dan een verdraaid klein beetje, want Abraham mag wachten dat ik nog geen vijftiger ben. Anders zou ik het wel weten en me voegen in de nijvere rijen van avondgangers die niet om den brode, maar om het vlees met toebehoren er best een smakelijke curus voor over hebben. Alleen als je vrouw vindt, dat je best eens wat meer aan het huishouden zou mogen doen, gaat de vlieger bij Van Egmond en zijn colle ga's heren koks niet op. Dan valt er in hun keuken geen les te leren, maar zul je zelf thuis de deksel op je kop moeten krijgen of an ders 'ns fiks met de vuist op tafel dienen te slaan. Ook al ben je de vijftig al dik en breed voorbij.... Maar zijn er zulke vrouwen nog te vinden? Ach. kom nou. Zijn er aspirant-cursis ten met een smakkende voorkeur? Wel, in Hoek van Holland zijn ze stapel mes jokke op bietjes met appelt jes en krenten en rozijnen. En een streekgewoonte bij de bollenmensen moet vol gens Van Egmond spinazie met azijn zijn. Van Eg- monds devies blijft onver minderd en op hoog niveau: „Ik kook zoals de mensen het lekker vinden..." TAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 JANUAR11979 PAGINA 5 scnep;NKARSpEL De Westfriese flora te aYP"fcnkarspel, die dit jaar als thema het huis L Oranje heeft, wordt ontworpen door de mee<lrige Johan Weisz uit Amsterdam. Het is f T Weisz, die kan bogen op een zeer grote .a.~T>nale en internationale vermaardheid als "S^erper, de eerste keer dat hij in de 46-ja- historie van de flora de algehele leiding t. De in Den Haag geboren Amsterdam- ontwerpt al tien jaar de herfstflora in was in 1972 de hoofdarrangeur van de plaa ade en kon ook de manifestatie „Am- lam 700" op zijn erelijst bijschrijven. En- jaren geleden werd Johan Weisz voor feestf internationale promotie van de Neder- 'uimtjse bloemen, in Amerika heeft hij ver lende opdrachten voor de Nederlandse nbollenraad uitgevoerd geëerd met de van Oranje Nassau in zilver. v ^koninklijke tuin zal van 16 tot en met 25 ,arj wor£jen gevormd door ruim 100.000 oeru oemen. Het moet een grote hulde worden j a"het koninklijk huis ter gelegenheid van Plaa0ste verjaardag van Hare Majesteit de ko- n. Johan Weisz mocht uit een groot aan- equisieten een keuze maken om zijn ar- bruafementen te verlevendigen. Hij koos onder rek re koetsen, arresleeën en jachtwagens die Iden van de bloemen worden opgesteld, wor n de wanden van de grote veilinghal, I in de Westfriese flora weer wordt gehou- begif komt een grote stamboom van het huis franje, terwijl een andere wand voor een deel wordt bedekt door een foto van de canti iklijke familie tijdens het défilé van ko- in (binedag op het bordes van paleis Soest- Voor die foto wordt het bordes nage- n. 1 d met bolbloemen. «nidden van de hal wordt in beslag geno- door een kroon (gemaakt van stof) met een doorsnede van negen meter, waaronder een zeer groot bloemstuk in rood, wit en blauw uitgevoerd. Met laurieren en myrthe uit de paleistuinen van Soestdijk wordt een laan tje nagebouwd en diverse marmeren beelden, ook uit de tuin van het paleis, worden over de hele hal verspreid. Naast de grote bloe-' mentuin biedt de Westfriese flora een veestal, een mechanisatiebeurs en een huishoudbeurs. In de veestal komen onder andere koeien, pluim- en kleinvee en waarschijnlijk een paard met een veulen. In de veestal van de flora staan dit jaar uitsluitend koeien met zui ver Nederlands bloed in de aderen. Canadese en Amerikaanse kruisingen worden niet toege laten, in de eerste plaats om raszuiver vee te tonen maar ook omdat de dieren nogal eens een ziekte kunnen overdragen als ze bij de andere in een stal staan. Naast de 24 koeien zijn er op het boerenerf onder andere kippen, konijnen, geiten en biggen te bewonderen. De flora zal het dit jaar zonder een stier moeten doen, omdat de stations voor kunstmatige in seminatie deze „donors" niet meer beschik baar stellen. Voor de huishoudbeurs hebben zich dit jaar 173 standhouders gemeld, onge veer evenveel als vorig jaar. De ruimte die deze verkopers ter beschikking staat is uitge breid met 500 m2. De afdeling mechanisatie beslaat 4400 m2. Op die oppervlakte tonen 63 fabrikanten de nieuwtjes op het gebied van mechanisatie in en rond het bloembollenbe- drijf. De Westfriese flora wordt van 16 tot en met 25 februari gehouden in de verwarmde vei linghallen van de Veilingvereniging CNB in Bovenkarspel. De openingstijden zijn: 16 fe bruari van 14.00 tot 22.00 uur, 17 tot en met 24 februari van 09.00 tot 22.00 uur en 25 fe bruari van 09.00 tot ^8.00 uur. De school voor LHNO en MHNO (met indi viduele begeleiding, indien gewenst), samen vattend genoemd Vakschool voor Meisjes, aan het Rapenburg in Leiden, verwacht een andere heer. Letterlijk een heer. Vier sollici tanten zijn er, vier mannelijke, om de thans vertrekkende directrice, mevrouw P. C. Bar- rau-Mühring, op te volgen. Voor het eerst in de geschiedenis van deze gerenommeerde vakschool een „mannelijke" chef dus. Giste ren en vandaag nam mevrouw Barrau af scheid. In een vrolijk jeugdige entourage, maar ook met een beetje pijn in het hart. Want deze directrice heeft twintig jaar met haar bijna ontelbare pupillen opgetrokken. Eerst een paar jaar als vaklerares algemene vorming en Engels aan de school voor La ger en Middelbaar Huishoud- en Nijverheid sonderwijs. Een paar jaar daarna werd ze adjunct-directrice en bijna elf jaar was ze directrice. Bij haar afscheid zei mevrouw Barrau al: „Er zouden best eens wat mannen de verzorgende vakken binnen mogen stappen; een beetje spier kracht kunnen we hier best gebruiken". Wat haar opvolging betreft heeft ze haar zin al: het wordt een man, hoe dan ook. Gisteravond zou over de kandidaat worden beslist. De directrice, met de „piercing eyes", in haar „oude" taal „doorborende ogen", gaat niet met pensioen, zoals ze zelf zegt, „maar gewoon om wat meer aan mijn eigen lief hebberijen te kunnen doen". Mevrouw Barrau mag dan van 's manskant een Franse naam dra gen, zelf is ze een „lady", zonder onmiddellijk „grand old" te zijn. Haar leerlingen, de meisjes (en enkele jongens) die haar school bevolken, zul len haar nog lang zo herinneren. Gisteren namen de leerlingen afscheid, 's Morgens de lagere klassen, met een poppentheater Merlijn uit Haarlem, dat Rikkie en Slingertje uit de cou lissen haalde. Ook de meisjes zongen een eigenge maakt lied. 's Middags waren het de „middelba ren" die een modern „lied" zongen, geproduceerd door mevrouw Kemner, muzieklerares, en „geuit" door de jeugdverzorgsters. Ook was er nog een ei gen cabaret, door de meisjes op de planken gezet. Vanmiddag was de receptie. Twee dagen vervielen de „normale lessen". Op zichzelf al een feest. Maar een gedag zeggen tegen iemand als me vrouw Barrau is een evenement, dat maar eens in een ruim tijdvak kan voorkomen. Haar figuur en voorkomen gaven standing aan een heel instituut „aan 't Rapenburg". En dat was een geluk voor een hele generatie van toekomstige vrouwen. ENQUETE VASTGOEDMARKT WIJST UIT: /zijn er wat kleinere projecten in de Brees traat en de Haarlemmerstraat beschikbaar. Relatief gezien is de leegstand van kantoor- en fabrieksruimte in Alphen aan den Rijn aanzienlijker. Toch zien hier de aanbieders van commerciële gebouwen wel perspectief want ook het aantal in aanbouw zijnde ge bouwen is groot. Met name in het industrie terrein zijn veel bouwactiviteiten. In de in het tijdschrift weergegeven worden door Vast goedmarkt twee fabriekscomplexen (van res pectievelijk 2900 m2 en 4600 m2) en een kan toorcomplex van 1960 m2 genoemd. Dit on danks dat er een complex van 5220 m2 al sinds 1973 leegstaat aan de Rijnhavenkade. Ook de kleinere gemeenten in de verdere re gio zijn in het onderzoek betrokken. Zo wordt melding gemaakt van leegstand van 680 m2 kantoorruimte en 1060 m2 fabrieks ruimte aan de Ambachtsherenweg en 1220 fa brieksruimte aan de Valkenburgseweg in Kat wijk. Leiderdorp heeft nog 540 m2 kantoor ruimte beschikbaar en circa 7000 m2 fa brieksruimte aan de Touwbaan. In Roelofa- rendsveen staan twee fabriekscomplexen van respectievelijk 1800 en 1805 m2 leeg. Het in dustrieterrein aan de Roukooplaan in Voor schoten is onlangs gereed gekomen. Het om vat bedrijfshallen met in totaal een opper vlakte van 3120 m2. Tenslotte komt de leegstand in het industrie terrein Grote Polder in Zoeterwoude in de ta bellen aan bod. In totaal zijn hier zeven fa briekscomplexen leeg. Het grootste is een ge bouw van 13.000 m2 aan de Industrieweg. Dit jaar komt er bovendien een kantoorgebouw van 1000 m2 gereed aan de Johan Frisos- traat. Met grote zorg wordt dezer dagen de bloemenpracht in £e veilinghallen van Bovenkarspel gekoesterd LEIDEN De leegstand van kantoor- fa- brieks- en gebouwen en winkelpanden is niet verontrustend in de regio Leiden. Deze con clusie kan worden getrokken uit de in het tijdschrift Vastgoedmarkt gepubliceerde uit komsten van een enquête onder de aanbie ders van commerciële gebouwen in ons land. Uit dit onderzoek is gebleken dat over het algemeen het aanbod van lege bedrijfsruimte is gedaald vergeleken met 1977. Eind 1978 was het aanbod van kantoren circa 900.000 m2 tegen 960.000 m2 eind 1977. De leegstand van fabrieksgebouwen daalde van 29,0 min m2 tot 2,06 min m2 in Nederland. Leiden en zijn regio lopen aardig met deze landelijke trend mee. Toch blijft een aantal kantoorpanden in Lei den langdurig leegstaan. In 1974 werd een kantoorgebouw aan de Vondellaan opgeleverd dat nog steeds niet geheel is gevuld. Desal niettemin verrijst aan de Morssingel in de loop van 1979 een kantoorgebouw van 2000 m2. En in de toekomst zal ook aan het Schuttersveld een gedeelte bestemd worden voor de tertiaire en quartaire sector. Dit met het oog op de te verwachten gunstige ligging van dit terrein wanneer de Schiphollijn ge reed is. Met de leegstand van productie- magazijn ruimte is het in Leiden slechter gesteld. In 1975 werden twee fabriekscomplexen van res pectievelijk 1300 m2 en 1080 m2 in het indus trieterrein „De Waard" opgeleverd. Deze zijn nog steeds niet ingebruik genomen. Aan de Rooseveldtstraat is een complex van 4492 m2 (4 eenheden van 112 in aanbouw. Voor wat bet aft de winkel- en showroomsectojr komen-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5