Garages kunnen het niet meer aan Bakhtiar staat niet in voor veiligheid Khomeini Meisje (16) opent vuur op ichool: 2 doden,9 gewonden Wanbetalers bezorgen bedrijfsleven strop van ruim twee miljard Topdrukte in ziekenhuizen Rijkswaterstaat doet geheimzinnig over zoutvoorraad Dinsdag 30 januari 1979,69e jaargang no. 21260 ,rt Rapenburg 2. 2311 GC Leiden postbus 11 2300 AA tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Oireoleur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - iel-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excL BTW) 0,49 per mm. Teletoontjes ƒ4,46 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (16 00 tot 19.00 uur) )onnementen: kwartaal 43,05; jaar 160.70; losse nummers: 55 cent. Haak in met Mary „Haak in met Mary", liedjes programma vanuit België met Nico Haak en Mary Servaes op Ned.H om 21.17 uur. Om 20.27 uur „Onedin lijn" en om 22.10 uur VARA-visie over fi nanciële positie academische ziekenhuizen. Ned.I om 20.50 uur „Tijdsein,, en om 22.10 uur „58 miljoen Nederlanders". Lichte dooi Veel bewolking en enkele regen- of sneeuwbuien. Matige wind draaiend van zuidoost naar west tot noordwest. Middagtem- peraturen rond plus 2 graden. Morgen zon op: 08.23, zon onder: 17.25. Hoogwater: 5.13 en 17.30 Laagwater: 1.01 en 13.26 et Nederlandse tatbeeld zal linnenkort wor- len „verrijkt" 'i iet dit nieuwe irkeersbord: ien achthoekig od bo met ille witte rand in witte let- rs het woord TOP. Het zal hera^' thans 9el" rtende ronde 3aar. Drd met omge- ,1 ierde driehoek i het woord .rimsr0P S33" Yfr" lft ngen. Het eker5rd a**5'1 aan' it men een porrangsweg of DEN HAAG/LEIDEN De ziekenhui zen in Nederland maken deze weken een periode van topdrukte door. In het Academisch Ziekenhuis in Leiden was de drukte zo groot, dat enkele binnen gebrachte zieken moesten worden door verwezen naar andere ziekenhuizen. De drukte hangt samen met de gladhjeid waardoor Nederland nu al geruime tijd geteisterd wordt: het zijn voornamelijk breuken van ledematen waarmee de ziekenhuizen worden geconfronteerd. In Leiden heeft men het operatiepro gram enigszins moeten vertragen, door de ertussendoor komende spoedeisende gevallen. In de Haagse ziekenhuizen heeft men ook te maken met een extra toeloop van mensen met gebroken ledematen., Ziekenhuis Leyenburg heeft patiënten op afdelingen moeten onderbrengen, die eigenlijk een andere specialiteit hebben. Daardoor is de wachtlijst voor minder urgente gevallen wat langer geworden dan normaal. Ziekenhuis Westeinde heeft ook te doen met een groter aantal breuken dan nor maal, maar men noemt de toestand „niet alarmerend". GLADHEID ZORGT VOOR LANGE WACHTLIJSTEN BIJ REPARATEURS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De garagebedrij ven werken de laatste dagen on der hoogspanning aan de repa ratie van de vele door slippar tijen beschadigde en onklaar ge raakte auto's. Het aantal scha degevallen is zo groot, dat veel garages hun toevlucht hebben moeten zoeken tot het maken van wachtlijsten. Sommige auto mobilisten moeten al tot juni wachten voordat hun auto wordt gerepareerd. De Bovag, de overkoepelende organisatie van de auto-garages, heeft de aangeslo ten bedrijven al opgeroepen om in nood zakelijke gevallen reparaties uit te beste den aan minder belaste autobedrijven. Daar komt echter niet veel van, zo zei een woordvoerder van de Bovag, omdat vrijwel alle reparatiebedrijven tot aan hun nek toe vol met werk zitten. Bij de Bovag heeft men de indruk dat de garagebedrijven voorrang, geven aan auto's die zo erg beschadigd zijn dat ze niet meer kunnen rijden. Automobilisten die een onschuldige deuk willen laten herstellen, komen veelal achteraan op de wachtlijst. „Die wachtlijsten variëren over het algemeen van één tot drie maanden, maar incidenteel komen ook langere wachttijden voor", aldus een Bo- vag-woordvoerder. Garagehouders menen, dat de toeloop nog groter had kunnen zijn, als alle au tomobilisten hun schade al voor repara tie zouden hebben aangemeld. Men is er van overtuigd dat veel automobilisten hun deuken nog niet laten repararen, omdat ze vrezen bij de aanhoudende gladheid de volgende dag toch weer aanrijding te hebben.Het aantal aange melde schadegevallen bedraagt nog steeds vijftig procent méér dan normaal. DEN HAAG Rijkswa terstaat zegt weer vol doende wegenzout te heb ben om de eerstkomende periode aan te kunnen. Als er zeer selectief wordt gestrooid, dus niet meer dan strikt noodza kelijk, dan redden we het deze winter wel, zo heeft een woordvoerder van Rijkswaterstaat laten we ten. Hoeveel strooizout Rijks waterstaat heeft wilde de woordvoerder niet zeggen, „omdat die cijfers dan door iedereen verkeerd gelezen kunnen worden". In ieder geval zag hij de toekomst wat betreft het berijdbaar houden van de verkeerswegen door mid del van pekelen, niet som ber in. Er komt nog zout uit Spanje en bovendien levert Akzo ook nog. De afgelopen periode raakten steeds meer ge meenten door hun voorra den strooizout en dreig den er problemen bij de gladheidsbestrijding. Zout- leverancier AKZO kon de enorme vraag nier meer aan en raakte zelf ook door zijn voorraden heen. Nederland was genood zaakt in het buitenland zout te kopen. Gisteren zijn in grote ge tale sneeuwruimers inge zet bij het begaanbaar houden van de wegen. Hierdoor hoefde ook min der zout te worden ge strooid. Veel binnenwegen en met name trottoirs zijn echter nog vaak ware ijs banen. Beatrix jarig Prinses Beatrix viert morgen haar 41ste verjaardag. Nederlandse reisleidster vermoord op Majorca PALMA De 25-jarige Nederlandse reisleidster C. Ar ends is gisteren vermoord aangetroffen in haar flat in El Arenal, een dorp nabij Palma op Major- Het slachtoffer lag ongekleed op bed, met beide handen vastgebonden aan de hals. Het lichaam ver toonde tal van messteken, onder andere in het hart. De politie sluit diefstal uit, omdat sieraden en ande re voorwerpen van waarde onaangeraakt lagen. Het stoffelijk overschot werd gevonden door een employé van het reisbureau waarvoor de vrouw werkte als gids en tolk. 16-jarige Brenda Spencer wordt na de schietpartij door twee llitiefunctionarissen weggevoerd. SAN DIÉGO (Upi) Een 16- jarig meisje Brenda Spencer heeft maandag met een half- automatisch geweer een lage re school te San Diégo in Ca- lifornië beschoten. Het hoofd van de school en de conciër ge werden dodelijk getroffen. Negen kinderen tussen de 6 en 12 jaar liepen verwondin gen op. Geen van hen is er ernstigaantoe. Via de telefoon vroegen ver slaggevers van de „San Diégo Tribune" het meisje toen ze nog aan het schieten was, waarom ze dit deed. „Ik had er zomaar zin in", antwoord de ze. „Ik heb een hekel aan de maandagen. Dit maakt de dag wat vrolijker. Ik doe het voor de lol". Het meisje schoot vanuit haar huis tegenover de school dat door de politie omsingeld was. Zes uur nadat zij het vuur had geopend, gaf zij zich over aan de politie. Zij verklaarde dat zij het geweer met kerst mis van haar vader cadeau gekregen had. Idett's ADVERTENTIE 'ij hebben erg veel naar Opel Ka 's van de bouwjaren 70 tot en met 1975. nt u in het bezit van :o'n Opel Kadett en leeft u inruilplannen? (om dan naar het Motorhuis en informeer vrijblijvend^ naar de inruilwaardè die Het Motorhuis u tijdelijk iijj aanbiedt. ze» ÏHet Motorfiuis Vondellaan 80 Leiden zevej telefoon 071-769313 'Ambachtweg 1 .Katwijk 13 telefoon 01718-29203 Kon. Julianalaan 46 Voorschoten telefoon 01717-2559 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Pauselijk intermezzo Met een sombre ro op het hoofd en een uit de menigte geplukt kind op de arm zorgt paus Jo hannes Paulus voor een klein in termezzo tijdens zijn bezoek giste ren aan tiendui zenden indianen in Cuilapan, een plaats in het zui den van Mexico- .Voor meer nieuws, zie pagi- na11. Schilderijen uit Noordwijks cafe geroofd NOORDWIJK Uit het Noordwijkse cafe I)e Grenp is in de nacht van zondag op maandag voor een bedrag van ruim 50 duizend gulden aan antiek en schilderijen ontvreemd. De inbrekers van wie ieder spoor ontbreekt verschaften zich de toegang tot het cafe door het forceren van de voordeur met een koevoet. In totaal werden drie grote schil derijen uit de lijsten gesneden en werden zes kleinere schil derijtjes met lijst en al mee genomen. Tot deze collectie behoorden ondermeer werk van Daniël Noteboom en Be rkemeier. Het cafe is eigen dom van de bekende Noord wijkse horeca-exploitant Van Hese die onlangs ook al als gedupeerd in de belangstel ling kwam toen het vermaar de Palace-hotel, dat eveneens zijn eigendom was, tot aan de grond toe afbrandde. Vliegvelden Iran weer open TEHERAN (AP/Rtr/AFP) Na een sluiting van vijf da gen zijn gisteren in Iran de vliegvelden weer geopend. Het personeel van de lucht haven van Teheran blijft ech ter in staking. De geestelijke oppositieleider Khomeini heeft laten weten dat hij niet zoals hij van plan was vana vond naar Teheran zal vlie gen omdat Air France ten minste 24 uur nadat de lucht haven is heropend, wil na gaan of alle veiligheidsmaa tregelen zijn genomen voor zijn terugkeer met een Frans chartervliegtuig. Gisteren kondigde Khomeini aan in zijn verblijfplaats bij Parijs dat hij op eigen'risico naar Iran zal terugkeren zodra de vliegvelden weer zijn open gesteld en ook wanneer dat zijn dood zal betekenen. Van zijn kant deelde premier Sja- poer Bakhtiar gisteren mee dat Khomeini kon terugke ren, maar dat de oppositie die zijn terugkeer wenst dan wel moet kunnen garanderen dat het leven van de religieu ze leider veilig is. Hij zei ook dat de deur voor onderhande lingen met Khomeini blijft openstaan. In Teheran werden gisteren een groot, aantal verwoestin gen aangericht door anti-rege ringsgezinde moslims. Er werden branden gesticht in bordelen, restaurants, een nachtclub en een brouwerij. Volgens de daders moet een en ander gezien worden als Jou tering door vuur" van ty pisch westers-kapitalistische instellingen. Uit verscheidene delen van Teheran werden zware schietpartijen door een heden van het Iraanse leger gemeld. Het dodental van de zware gevechten in de buurt van de universiteit van Tehe ran is gisteren gestegen tot minstens 43. Premier Bakhtiar verklaarde gisteren dat hij alles zal doen om een burgeroorlog in Iran te voorkomen. „Maar als er mensen zijn die 'in opdracht' (Bakhtiar zinspeelt hier ken nelijk op Khomeini) tegen de regering opstaan, dan-valt mij niets anders te doen dan te rug te slaan", aldus Bakhtiar. Hij zei dat hij het leger de opdracht had het bloedvergie ten tot een minimum te be perken, maar dat het zou op treden als het door gewapen de betogers werd aangevallen. In verband met de bloedige onlusten van het afgelopen DEN HAAG Het Nederlandse bedrijfsleven heeft vorig jaar een strop van 2,1 miljard gulden gehad, door onbetaald gebleven rekeningen. In 1977 moest om die reden 1,9 miljard als oninbaar worden afgeschreven. Dat blijkt uit een onder zoek dat een aantal studenten van de Erasmus-universiteit heeft uitgevoerd in opdracht van het Haagse bureau Dongel- mans.In dat onderzoek werden een kleine 3.000 ondernemin gen betrokken. Gebleken is ook dat de toegestane betalingstermijnen vorig jaar gemiddeld met 36,1 dag werden overschreden, hetgeen een verlies aan rente van 1,7 miljard opleverde. Volgens de onderzoekers kan het probleem van de niet-betaal- de rekeningen voor driekwart uit de wereld worden geholpen, als tevoren de kredietwaardigheid van de afnemers wordt on derzocht. Verrassingen als gevolg van een faillissment kunnen op die manier met 87% worden beperkt. Per onderneming is vorig jaar zesduizend gulden verloren als gevolg van kredietverlening aan afnemers die niet in staat bleken hun financiële verplichtingen na te komen. Een bedrag dat een gemiddelde is, want in sommige gevallen liepen de verliezen in de miljoenen. Dat laatste kwam met name voor bij kredietverlening aan „nep-bv's", bedoeld om grote schulden via een faillisment te laten verdwijnen. Cameraman Rutten vrij BEIROET (AP) Palestijnse guerillastrijders hebben de Nederlandse cameraman Will Rutten, die zij een week gele den hadden gearresteerd, vrijgelaten, zo heeft de Ne derlandse ambassade vandaag bekendgemaakt ten niet geklaagd over slechte behandeling. „Hij heeft slechts een beetje kou gevat", aldus de woorvoerder. De cameraman van de TROS was- vorige week opgepakt omdat hij Israëlische pers kaarten bij zich droeg toen hij tijdens de begrafenis van Ali Hassan Salamech („Aboe Hassan") werd gecontroleerd. Studenten in Teheran hebben gisteren de commandant van de marechaussee, generaal-majoor Latifi, ernstig mishandeld. De man werd uit zijn auto gesleurd en door een uitzinnige menigte aangevallen. In tegenstelling tot eerdere berichten is de generaal-majoor niet gelynoht. Wel werd hij zeer ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen weekeinde heeft Khomeini vanuit Parijs zijn volgelingen opgeroepen tot dezelfde vas thoudendheid tegenover Bakh tiar als indertijd tegen de> sjah. „Gehoorzaamt Bakhtiar niet", aldus Khomeini's bood schap, Hij riep nog net niet op tot gewapend verzet tegen Bakhtiar, hoewel hij vorige week erop heeft gezinspeeld dat hij daartoe nog wel eens het parool zou kunnen geven. Bij ambtenaren en soldaten drong hij erop aan geen or ders van Bakhtiars regering op te volgen omdat die rege ring illegaal is.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1