Guerrillabewegingen in Iran staan elkaar naar het leven Teng: samenwerken om9 Sovj etpoolbeer' in bedwang te houden DRIE JAAR GEEIST TEGEN CROISSANT britse regering weer in jesprek met vakbonden :ew' m Paus verwijt landeigenaren onrechtvaardige toestanden Martens kiest voor socialisten en taaipartijen UITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 JANUAR11979 PAGINA 11 ;ter viescoi een ind 1! bi ^arresteerde lerngeleerde in ijheid v n lUrf ie kree ftfp] ?e *e ing hadi echter een en w Hi tellei lag gi want ARLSRUHE (Reuter) De emgeleerde Bemd Richter, vrijdag door Frankrijk lieverd was op verden- van spionage voor Oost- iland, is in de Bondsre- 'publiek op vrije voeten ge- eld. woordvoerder van de fe- le openbare aanklager in arlsruhe die dit maandag, 'Meedeelde, zei dat men niet c genoeg bewijsmateriaal •hikt om Richter nog lan- er vast te kunnen houden, ét onderzoek zal echter wor- i voortgezet. De 26-jarige ihter werkte bij het in Ge- gevestigde Europese een- voor kernonderzoek .jtERN) en woonde in Frank- f jk bij de Zwiterse grens. i llondale iaar «i Nederland r ich,e ève L a um ïaasl •rikkel en „di DICI^SLO (AP) De Amerikaan- vice-president Walter Mon- ale is van plan, kort na Pa- en, een bezoek van 10 dagen brengen aan IJsland, Noor- v. regen, Zweden, Denemarken Nederland, aldus meldt de Post vandaag uit Was- Bij de ontvangst van Teng op het Witte Huis was ook oud-president Nixon aanwe zig. Nixon had na zijn aftreden op uitnodiging van de Chinese leiders een trip door China gemaakt. WASHINGTON (CPI-DPA-AFP) - De Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping heeft in een interview gepleit voor een alliantie van de Verenigde Staten, Chi na, Japan en Europa, om de Russische „ijsbeer" in bedwang te houden. In een interview dat gisteren werd gepubli ceerd in het weekblad Time en in de Washington Star noemde Teng de Sov jet-Unie een „broedplaats van oorlog". „Als wij in staat willen zijn deze pool- beer te bedwingen, moeten we ons vere nigen." „Als wij alleen afhankelijk zijn van de kracht van de Verenigde Staten, is dat niet genoeg. Als we alleen afhankelijk zijn van de kracht van Europa is dat niet genoeg. Maar als wij ons verenigen, dan zullen we sterk genoeg zijn. Het is niet alleen in het belang van China, maar ook van grote betekenis voor de wereldvrede, voor de internationale vei ligheid en stabiliteit, dat er vriendschap pelijke betrekkingen zijn tussen China en de Verenigde Staten, Europa en Ja pan." De Sovjet-Unie, aldus Teng, intimideert de zwakken en vreest de sterken, en grijpt alle kansen aan die zich voordoen. De Chinese vice-premier toonde zich een krachtig tegenstander van een SALT- overeenkomst (over beperking van de strategische bewapening) tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie. Hij bleek het van harte eens met een brief die 170 gepensioneerde generaals en ad miraals onlangs aan presicent Carter hebben gestuurd en waarin zij waarschu wen voor rampzalige gevolgen van zo'n verdrag. „Het nucleaire arsenaal voor de Sovjet-Unie en de constante ontwikkeling van hun strategische wapens betekent dat we kunnen zeggen dat de Sovjet-, Unie al gelijkwaardigheid met de Vere nigde Staten heeft bereikt In de nabije toekomst kan ze de Verenigde Staten voorbijstreven, aldus Teng. p Teng meende dat de Verenigde Staten sinds het begin van de jaren 70 bezig zijn met een „strategische terugtrekking". „De echte broeiplaats van oorlog is de Sovjet-Unie, niet de Verenigde Staten". Gevraagd om een nadere toelichting zei Teng slechts dat de Verenigde Staten op het ogenblik geen reden en geen nood zaak hebben om oorlog te willen. Maar de Sovjets hebben in veel delen van de wereld blijk gegeven van hun aggressivi- teit, meende Teng. De felle anti-Sovjettoon van dit interview heeft de Amerikaanse regering enigszins in verlegenheid gebracht Washington hoopt dat Teng tijdens zijn bezoek der gelijke aanvallen op de Sovjet-Unie niet in het openbaar zal herhalen. hoe ft ereke beide i/olgt hij TEHERAN (Rtr) Ook als Iran ontkomt aan de verwoestende burgeroorlog die door vele pessimisten wordt voorspeld, kan het land het toneel worden van een felle slag tussen twee goed geoefende guerillagroeperingen, zo vrezen veel Ira- nezen. De „Mujaheddin-e-khalq" (islami tische marxisten) en de „Cherikhaye-fe- daiye-khalq" (opofferingscommando's van het volk) betwisten elkaar al de eer van het verdrijven van de sjah, en ze zijn verre van eensgezind over de toe komst van Iran. De Mujaheddin worden, naar wordt aan genomen, opgeleid in Palestijnse com mandokampen in Irak en Libanon, en in Cuba. Volgens westerse veiligheidsex perts hebben zij het bewind van de sjah een fatale slag toegebracht met de moord op een hoge Amerikaanse functio naris in de olie-industrie in de zuidelijke stad Ahvaz, in december j.l. Deze zorg vuldig voorbereide moord gaf het sein tot de algemene staking van arbeiders in de olie-industrie, die de Iraanse econo mie aan de grond bracht. De Mujaheddin beschouwen zichzelf als „islamitische marxisten". „Wij geloven in het communistisch delen, zoals door Marx uiteengezet, maar we geloven ook in God." De groep is opgericht in het be gin van de jaren zestig, en heeft volgens sympathisanten nauwe banden met de oppositie tegen de sjah die zich concen treerde rond de moskeeën, en een deel van de ayatollahs, de geestelijke leiders van de Sji 'itische moslems. Leden van de Mujaheddin bezochten ook de ayatollah Khomeiny tijdens diens 15- jarige ballingschap in Irak, voor hij vo rig jaar zijn intrek nam bij Parijs. Een bevestiging van die bezoeken is niet te krijgen, maar. wel is bekend dat Kho meiny ook in het verleden zijn mensen heeft gemachtigd indien nodig naar de wapens te grijpen om de sjah ten val te brengen. In de pro-Khomeiny-marsen in Teheran liepen ook honderden Mujaheddin-sym- pathisanten, overwegend studenten, mee. -Behalve portretten van Khomeiny droe gen zij spandoeken met het symbool van hun beweging: een aambeeld, een sikkel en een machinegeweer, gevat in een landkaart van Iran en de wereld, onder een tekst uit de Koran. Volgens westerse diplomaten overwegen de Mujaheddin nu een politieke partij te vormen, omdat de noodzaak voor de guerilla is vervallen. Deze diplomaten menen dat de Mujahed din zich niet verahtwoordelijk hebben gesteld voor de moord op de Amerikaan in Ahvaz, omdat ze hun imago wat wil len oppoetsen met het oog op een even tuele politieke rol. Een onbekende groep, die zich „monotheïsten" noemde, eiste enkele dagen na de aanslag de eer voor zich op. Terwijl de Mujaheddin „bovengronds" komen om Khomeiny te steunen, is ech ter de andere groep, de Cherik, een on verzoenlijke tegenstander van alles wat Khomeiny vertegenwoordigt. De marxis- tisch-leninistische, atheïstische Cherik richtte vorige week een open brief tot Khomeiny, met de waarschuwing om niet de Islam te gebruiken als wapen om de niet-moslems in Iran te verpletteren. De revolutie, die de sjah heeft verdre ven, is gevoerd door veel verschillende groepen, en door het volk als geheel, al dus de open brief, die in een Iraans blad werd gepubliceerd. „Als u het imperialisme in het land wilt verpletteren, staat iedereen achter u. Maar als u denkt dat u via de Islam an dere mensen en andere partijen mond dood kunt maken, hebt u het mis", zo vervolgt de open brief. De Cheriks hebben hun guerilla-acties de laatste jaren geïntensiveerd, terwijl die van de Mujaheddin juist verminderden na een reeks politie-overvallen, vooral in 1976. De Cheriks hebben aanvallen op burgers doorgaans vermeden. Zij hebben overvallen op politiebureaus tot hun waarmerk gemaakt De Mujaheddin heb ben minder consideratie getoond met burgers: de moorden op zes Amerikanen in Iran, tussen 1973 en 1976, moeten waarschijnlijk op hun rekening worden geschreven. Volgens westerse veiligheidsexperts krij gen beide groepen wapens en training van het buitenland. Maar de Mujaheddin, met een harde kern van 300 400 leden, zijn verreweg het best georganiseerd en het best toegerust van de twee. De Iraanse regering heeft in 1976 ver klaard over bewijzen te beschikken dat Iraanse guerillastrijders geld en wapens kregen van Palestijnse groepen en van de Libische leider Ghaddafi. Het Volks front voor de bevrijding van Palestina van George Habasj heeft doen toen be vestigd. Ghaddafi reageerde niet. Een overval op een Mujaheddin-schuilplaats zou echter hebben aangetoond dat Ghad dafi wapens leverde. In 1975 en 1976 hadden Iraanse guerrille- ros volgens westerse experts nauwe con tacten met de internationaal gezochte Ve nezolaan Ilich Ramirez Sanchez, beter bekend onder zijn codenaam „Carlos". Tijdens de guerilla-overval van 1975 op de vergadering van OPEC-ministers in Wenen dreigde „Carlos" de Iraanse afge vaardigde als een der eersten te doden, als de eisen niet werden ingewilligd. Armeniër in Rusland ter dood veroordeeld MOSKOU (AFP) De Ar meense dissident, Stepan Tsa- dikian, is door het hoogge rechtshof van de Sowjet-Unie ter dood veroordeeld, zo heeft dissident Andrej Sacharov gisteren verklaard. Het ge rechtshof, aldus Sacharov, had het vonnis op 26 januari aan de familie van Tsadikian bekendgemaakt De 32-jarige Armeen werd er van beschuldigd een bomaan slag te hebben gepleegd in ja nuari 1977 in Moskou, waar bij talrijke slachtoffers zijn gevallen. Verwanten van de veroordeelde verklaarden ech ter dat hij op het moment van de aanslag niet in Mos kou was. Tsadikian werd er voorts van beschuldigd een wapendepot bij een station in Moskou te hebben aangelegd. Ook deze beschuldiging wordt door zijn verwanten tegengesproken. Bus stort van rots SAMOS Op het Griekse ei land Samos zijn gisteren veer tien mensen om het leven ge komen en negenendertig ge wond, toen een bus van een honderd meter hoge rots af stortte. luders en kinderen van een school in Londen protesteerden gisteren tegen de laking van de schoolkoks. waardoor overblijvende kinderen het zonder warme laaltijd moesten stellen. (Van onze correspondent Roger Simons) INDEN De Britse La- r-premier Callaghan pro ert zijn ingedeukt imago »t op te lappen door met ikbondsleiders te praten "er de economische situatie, |ie al ernstig geleden heeft de aanslepende sociale st. De komende twee of vr- weken zullen in Londen alrijke bijeenkomsten plaats tinden van vertegenwoordi gt b «s van de vakbeweging en en i ministers. G 3eki >eze campagne van de Britse zj egeringsleiders staat in het eken van naderende parle- crijf nentaire verkiezingen. Als die n v 'laats vinden in de komende :en ente, zonder dat tegen die be< 'id sociale vrede tot stand hf lebracht is, zou Labour een ent ^are nederlaag kunnen lei- la len. Premier Callaghan laat ook niet na de vakbewe ging te wijzen op haar grote •olitieke verantwoordelijkheid ten aanzien van de Britse so cialisten. De veertig bestuursleden van de centrale van vakverenigin gen (in Engeland gekend als het Trade Union Congress) hebben gisteren in Downing Street 10 langdurig beraad slaagd met de premier en de ministers Healey (financiën) en Booth (arbeid) alsmede de socialistische leider van het Lagerhuis, Michael Foot Toen hij nummer 10 verliet, zei secretaris-generaal Len Murrey van het TUC nog eens nadrukkelijk, dat zijn or ganisatie geen nieuw maxi mum-percentage zou aanvaar den voor Callaghans loonbe- leid. Volgens Murrey blijft de Brit se premier erbij, dat geen en kele loonsverhoging hoger zal mogen gaan dan de limiet van vijf procent, die zijn re gering uitgekozen heeft voor de periode augustus '78-au- gustus '79. Dat maximum werd afgelopen zomer alge meen verworpen door de vak beweging, die Callaghans loonbeleid al drie jaar beu was. Ze besloot opnieuw on gebreidelde looneisen te doen. Het resultaat van die beslis sing kan nu duidelijk waarge nomen worden. Ondanks de ernst van de si tuatie hoopt de minderheids regering Callaghan binnen twee of drie weken haar vroegere goede relatie met de vakbeweging te kunnen her stellen. In de eerste plaats zal gestreefd worden naar een periode van sociale rust, waarin onderhandelingen over loonsverhogingen niet langer plaats vinden tegen de achter grond van dreigende stakin gen. Premier Callaghan heeft echter te horen gekregen, dat de vakbeweging er niets voor voélt om met de regering een nieuwe sociale overeenkomst af te sluiten, die slechts schijn is. (Van onze correspondent Ami de Vree) BONN De officier van justitie in Stuttgart heeft gisteren tegen de voormalige Baader- Meinhof-advokaat Klaus Croissant een gevan genisstraf van drieëneenhalf jaar en een be roepsverbod van 5 jaar geëist wegens het op zetten en instandhouden van een informa tiesysteem tussen gevangen zittende terroris ten onderling en met RAF-leden die nog op vrije voeten zijn. De rechtbank zal medio fe bruari uitspraak doen. Croissant werd ongeveer anderhalf jaar gele den in Parijs waar hij was ondergedoken ge arresteerd en aan de Bondsrepubliek uitgele verd. Hij zit sindsdien in voorlopige hechtenis. In zijn pleidooi, waarin hij uitvoerig op het terrorisme inging, noemde de officier Crois sant „geen gewone boodschappenjongen", maar „een wolf in schaapskleren en een spreekbuis van de Baader-Meinhof-bende". Volgens hem is Croissant gevaarlijker dan alle andere RAF-advokaten en aan de hand van citaten uit het uitgewisselde informatie materiaal probeerde hij aan te tonen, dat Cro issant zich in een volslagen afhankelijkheid van de gevangenen had gemanoeuvreerd. Principieel wees de officier de stellingname van de verdediging af, dat het bij dit proces om de grenzen van de verdediging in het al gemeen zou gaan: de verdediging van Crois sant was volgens hem een propagandistisch baantje en hij beschuldigde de advokaat er van de terroristen-processen tot een politiek spektakel te hebben gemaakt. Bovendien, al dus de officier, had de informatie die Crois sant doorgaf en die bijvoorbeeld over de ont steking van een bom en over springstof han delde, niets met verdediging te maken. Hij kwam dan ook tot de conclusie dat Croissant niet anders dan als medeplichtige van het ter rorisme kan worden beschouwd. Carter verleent gratie aan Patricia Hearst WASHINGTON (AFP-REU- TER) President Carter heeft gisteren gratie verleend aan Patricia Hearst van de krantenfamilie die zeven jaar gevangenisstraf uitzat wegens beroving van een bank onder bedreiging met een vuurwa pen. Patricia Hearst had om be korting van haar vonnis ver zocht. Het ministerie van jus titie in Washington, dat gratie had aanbevolen, liet weten dat Patricia Hearst donderdag uit de gevangenis zou worden ontslagen. De 25-jarige Patri cia was in 1976 tot zeven jaar veroordeeld voor haar aan- deel in de bankroof van 1974 als lid van het symbionese bevrijdingsleger (SLA). Zij zou in juli van dit jaar voor het eerst in aanmerking zijn gekomen voor voorwaardelij ke vrijlating. Patricia Hearst had aan de bankroving deel genomen negen weken nadat zij door het SLA was ont voerd. De ouders van Patricia Hearst zijn naar onlangs werd bekendgemaakt van ta fel en bed gescheiden, mede als gevolg van spanningen door de zaak van hun doch ter. De gratie betekent voor Patricia Hearst dat ze haar plan kan uitvoeren te trou wen met haar voormalige lijf wacht, Bernard Shaw, op 14 februari, Sint-Valentijnsdag. OAXACA Tienduizenden zingende en dansende india nen hebben gisteren paus Johannes Paul us II begroet tijdens een feest in Cuilapan, in het zuiden van Mexico. De paus ontving daar de vertegenwoordigers van de di verse stammen, die hem geschenken aanboden. Getooid met een sombrero ging hij vele mensen langs om hen de hand te drukken. In een toespraak kwam hij op voor de onderdrukten, zoals hij nog niet eerder had gedaan. Hij verweet landei genaren, dat zij „het brood verbergen, dat zovele gezin nen nodig hebben. Het is niet rechtvaardig, niet mense lijk en niet christelijk dat dergelijke volstrekt onrecht vaardige toestanden blijven bestaan". Hij zei de indianen echter ook hun toevlucht niet in ge weld te zoeken of harde gevoelens te koesteren, maar naar de Heer te kijken, „die de mensen beoordeelt naar de verdiensten van hun daden". In verband met de ar moede en ellende op de wereld verklaarde hij, dat hij trouw bleef aan de lijn, uitgestippeld door zijn voorgan gers Johannes XXIII en Paulus VI. Na in de kathedraal van Oaxaca tien indianen tot acoliet of lector te hebben gewijd, ontving de paus 's avonds in Mexico-Stad de katholieke organisaties. Hij benadrukte daarbij de noodzaak van een intensievere inzet van de le ken in kerk en maatschappij en vroeg daarbij bijzondere aandacht voor de jongeren. Zij hopen, aldus de paus, op een duidelijke getuigenis, die overeenstemt met het ker kelijk geloof, dat hen helpt hun krachten te geven aan een nieuwe vormgeving van het persoonlijke en gemeen schappelijke leven. BELGISCHE KABINETSFORMATEUR (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische kabinetsfor mateur Wilfried Martens (christen-de mocraat) heeft gisteravond besloten om vandaag aan tafel te gaan zitten met de partijvoorzitters van de Vlaamse en Waalse christen-democra ten en socialisten en met de voorzit ters van de beide taaipartijen, het Brusselse front der Francofonen (FDF) en de Volksunie in Vlaanderen. Martens kwam tot zijn besluit nadat hij de afgelopen dagen het antwoord had ontvangen van de diverse partijen op zijn kernideeën voor een nieuw re geringsprogramma. Een en ander bete kent dat Martens de liberalen, die zijn kernideeën echter ook hadden aan vaard, voorlopig buiten spel heeft ge zet Martens hoopt met de regering skandidaten die hij nu heeft uitgeko zen een tweederde meerderheid te krijgen in het parlement, die nodig is om de staatshervorming door te voe ren. Wanneer de onderhandelingen tussen de zes partijen slagen, zullen zij zo snel mogelijk met onderhandelingen over het program beginnen. Zoals be kend moet daarvoor echter nog eerst het netelige probleem van de staats hervorming in grote lijnen worden op gelost Met name de positie van Brus sel is daarbij erg precair. De Vlaamse en Waalse liberalen heb ben gisteren te kennen gegeven dat zij verrast zijn door de keuze van de Bel gische kabinetsformateur. Zij lieten verstaan, dat de liberalen toch de ver kiezingen hebben gewonnen en dat ze nu tegen de wil van de kiezers in vol ledig buiten de regeringsonderhande lingen worden gehouden. De keuze van Martens is waarschijn lijk ook ingegeven door het ultimatum van de socialistische leider in Wallo nië, André Cools, die zondag nog mee deelde, dat een oplossing voor de Bel gische kabinetskrisis niet mogelijk is zonder de medewerking van de Waal se socialisten. De Franstalige partijen in Wallonië en Brussel hebben nogmaal te verstaan, gegeven, dat zij kost wat kost wensen, dat het Brusselse FDF in de nieuwe regering wordt opgenomen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11