Dat het zo erg was heb nooit geweten 0 0 Bouwfonds geeft uuitstel van hypotheeklasten op uw nieuwe huis, totdat het oude verkocht is. Albeda trekt 168,6 miljoen uit voor langdurig werklozen £cidóc(Soiwant k: federland akt drie laatsen in 7K- conomie V Bouwfonds Zo doet u het goed als afzender. Goede argumenten van minister Scholten Basisgemeenten gaan paus voorlichten Tienduizend extra arbeidsplaatsen voor het Noorden Enkhuizer Almanak: winter houdt aan INNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 2; JANUAR11979 PAGINA 7 In Londen, Rome en Parijs hebben de mode ontwerpers gisteren hun lente-collectie gepre senteerd. Opvallend in de collecties van de Ita liaan Lancetti (linkerfoto), de Engelsman Hardy Amies (foto midden) en de Spanjaard Paco Rabanne (foto rechts) was de invloed van de jaren veertig in de geshowde modellen. E ACTIES OP HOLOCAUST STEEDS POSITIEVER Van onze correspondent Ami van Vree !ULEN Een oudere vrouw is aan de lijn. ikkend zegt ze: „Ik heb toen heilig aan het jme geloofd, maar nu schaam ik me dat een Duitse ben. Toen mijn man van het int kwam, werd hij steeds stiller en be- iikter. We hebben wel eens stiekum naar itenlandse zenders geluisterd, maar nie- ind kon toch geloven dat er zoiets gebeur-. Wat kon je trouwens doen, hoe hadden het kunnen veranderen?" is vrijdagmiddag 2 uur. In de studio van WDR in Keulen van waaruit 's avonds de tste aflevering van de geruchtmakende se- Holocaust zal worden uitgezonden,- zijn n tot twaalf telefonistes permanent in ge ek met mensen, die er iets over willen zeg- i, die hun emoties, kritiek, lof, vragen of limpseheuten kwijt willen. Dat gaat al zo een stuk door sinds de eerste aflevering andagavond. Oorspronkelijk was alleen tij- ns de uitzending en nog enige tijd erna een foonnummer ter beschikking gesteld voor kijkers die wilden reageren. Maar dinsdag »k ook overdag de telefooncentrale van de R zodanig overbelast te zijn, dat men iede- dag vanaf negen uur 's morgens het speci- ïmer vrijhield dat dan ook sindsdien •manent bezet is. Om nog maar niet te spreken van de zakken post die dagelijks op het bureau van herr Frenzel, de coördinator van de publieke reacties, wordt uitgestort. Op de grote ronde tafel waaraan 's avonds over de film zal worden gediscussieerd, maakt een psycholoog een eerste grove selectie met betrekking tot de inhoud van de telefoonges prekken. Van ieder telefoontje wordt een kor te beschrijving gegeven met vermelding van de plaats waar vandaan getelefoneerd wordt en leeftijd en geslacht van degene die heeft opgebeld. Er zijn ook betrekkelijk veel reac ties uit Nederland bij, waaruit blijkt dat ook hier de serie met belangstelling wordt ge volgd. Alleen al de indeling die de psycholoog met grote letters op witte papieren heeft geschre ven, toont aan dat Holocaust heel veel heeft losgewoeld: Slachtoffers - emotioneel - verja ring - bestraffing - zigeuners - laffe uitvluch ten c.q. chauvinisme - verdringing (het moet eindelijk maar eens afgelopen zijn) - Waffen SS - discriminering - over de film - over de discussie(leiders) - verzoening - tijdstip van uitzending - serie positief-negatief - kerken - scheldwoorden - historisch-politieke achter grond - onduidelijk - jeugd-voorlichting-opvoe- ding - zoiets mag nooit weer gebeuren - zake lijke vragen - we hebben niets geweten.... Opvallend is dat de aard van de reacties in de loop van de week duidelijk is verschoven. Maandagavond waren er bijna net zoveel ne gatieve geluiden te horen als positieve. Afge zien van de anonieme scheldtirades vroegen toen nog zeer veel mensen: „Waarom zetten we nu eindelijk niet eens een punt onder het verleden", „wat heeft deze nestbevuiling voor zin?", „waren de anderen dan zoveel beter dan wij?". Maar naarmate de serie vorderde, groeide het aantal telefoontjes dat zich in po sitieve zin over de serie uitliet, zij het dat men zich vaak geschokt en verbijsterd toonde. Want dat is de overheersende toon van de ge sprekken: „Dat het zo erg was, hebben wij toen niet geweten. Je kon er zo moeilijk door heen kijken. Er deden allerlei geruchten de ronde, maar wat was daarvan waar?" Daarbij wordt overigens het waarheidsgehalte van de film zelden of nooit in twijfel getrokken, inte gendeel, talloze mensen maken er melding van dat de serie eerder is „onderdreven" en dat het allemaal veel erger was. Wat talloze documentaires en historische beel den niet hebben kunnen bewerkstelligen, is een dramatisch produkt uit Hollywood gelukt: Een massale bezinning in de bondsrepubliek op het eigen verleden die stof voor wel vier dissertaties oplevert. In kort bestek is een enigszins representatieve weergave van de re acties onmogelijk; vandaar tenslotte een zeer frappant voorbeeld van de uitwerking die Ho locaust in Duitsland teweeg heeft gebracht. Een man belt op die als jongeman vier jaar bij de Waffen SS heeft gediend. Hij heeft daar nooit een geheim van gemaakt, temeer daar hij nooit bij misdaden betrokken is ge weest. Nu, in 1979, na de uitzendingen van Holocaust wordt hij op straat beschimpt en uitgescholden als „Schwein". Zijn vrouw is van hem weggegaan. Het 25-jarige bruiloft sfeest dat hij in februari zou vieren, is afge last. Bij de Westdeutsche Rundfunk, die verant woordelijk is voor de uitzending van „Holo caust", wordt overigens ernstig overwogen om deze Amerikaanse serie over de vernieti ging van de joden op korte termijn te herha len en dan op het eerste net. Dit plan is niet alleen ingegeven door de overweldigende be langstelling die er bij de kijkers in de Bonds republiek voor de film blijkt te bestaan, maar ook door de interesse vanuit de DDR. In tegenstelling tot het eerste en tweede net die praktisch in geheel Oost-Duitsland gezien kunnen worden, bestrijkt het derde Westduit- se net slechts een betrekkelijk geringe strook van 80 kilometer. N HAAG Nederland is van de duidelijke verlie- in de Wereldkampioen- appen Economie die jaar- s door „Veckans Affarcr", toonaangevend Zweeds ekblad op zakengebied *den gehouden. Bezette Ierland vorig jaar nog de de plaats, nu moet zij het ft met een zesde plaats. Ierland is daarbij zelfs rbijgestreefd door Groot- ttannië. de WK nemen de vijftien Jngrijkste industrielanden Eerste in de WK-1978 Japan, gevolgd door st-Duitsland, Amerika, itserland, Groot-Brittannië, Ierland, Finland, Canada, inkrijk, Noorwegen, Zwe- i. België, Oostenrijk, Italië Denemarken. ibanon- eigeraars' ecel m ÏECHT De vereniging i dienstplichtige militairen DM) is verontwaardigd het feit dat twee dienst- htigen van het VN-batal- in Zuidlaren in de cel gezet omdat ze weiger- mee te doen aan een tleesoefening in het ka- van de uitzending naar anon. tweetal Harmen Baljet oost Cornelissen dat naar Libanon wil en een had gedaan op de wet nsbezwaren. kreeg gis- streng arrest" nadat ze dienstbevel om mee te aan het kaartlezen in de ens het ministerie van sie is het niet de norma- ang van zaken dat han- een beroep op de wet tensbezwaren, de dienst- hge lichte dienst krijgt. Als u morgen een ander huis wilt kopen, helpt Bouwfonds u aan een hypotheek, zónder u hiervoor meteen te belasten. U gaat pas aan Bouwfonds betalen als uw oude huis ver kocht is, zodat u nooit met twéé hypotheeklasten tegelijk zit. Zo ziet u maar weer; we zeg gen niet voor niets: "Bouwfonds helpt mensen in een eigen huis." Voor inlichtingen: Bouwfonds infocentrum, Botermarkt 2, Leiden. Tel.: (071) 134343. Geopend: maandag t/m vrijdag van 10.00-16.00 of op maandagavond van 18.30-20.30 uur, en bij uw plaatselijke makelaar. Extra geld voor zinvolle bezigheden" DEN HAAG Minis ter Albeda (Sociale Za ken) heeft 168,6 miljoen gulden (voor 1979) uit getrokken om langdurig werklozen aan een „zin volle" bezigheid te hel pen en hen tegelijk weer in het arbeidspro ces op te nemen. Men sen die ten minste zes maanden zonder werk zijn en niet op een an dere manier zijn te hel pen, komen nu in aan merking voor een te scheppen arbeidsplaats bij een niet-commercië- le instelling. Zo'n dienstverband mag ech ter niet langer duren dan een jaar. Hierdoor hoopt Albeda de so ciale gevolgen vah langdurige werkloosheid tegen te gaan. Tot nu toe was er geen geld voor zulk tijdelijk werk, hoe wel dit, aldus de minister, „uitermate nuttig en soms noodzakelijk is". Albeda denkt daarbij aan achterstal lig onderhoud aan plantsoe nen en fietspaden, maar ook aan de verzorging van bejaar den en jonge kinderen en het werken in een bibliotheek. Voorrang hebben degenen die het langst als werkzoekende staan ingeschreven. Maar ge zien de problemen die zich in individuele gevallen bij jeug digen (tot 23) en ouderen (bo ven 45) kunnen voordoen, mag de directeur van een Ge westelijk Arbeidsbureau bij uitzondering van de algemene lijn afwijken. Dat geldt ook in het geval van vrouwen, die al enige tijd niet meer wer ken, maar niet meer als werkloos te boek staan. De subsidie wordt gegeven krachtens de zogenaamde werkgelegenheidsverruimende regelingen voor oudere ei maatregel, die per 1 januari jongere werklozen en voor in de plaats is gekomen van vrouwen (experimentele vrou- de al geruime tijd bestaande wenprojecten). Lof van VVD voor CDA in abortus kwestie ZWOLLE VVD-voorzitter Korthals Altes heeft vanmor gen aan het begin van de vergadering van de partij raadsvergadering in Zwolle zijn bewondering uitgespro ken voor „de wijze waarop de CDA-bewindslieden en CDA-fractievoorzitter Lub bers bereid blijken politieke verantwoordelijkheid te dra gen voor de regeling van het abortusvraagstuk, ondanks het feit dat hun persoonlijke levensovertuging zich tegen het toestaan van abortus - anders dan op grond van een medische indicatie in de stricte zin - blijft verzetten en ondanks de niet te onder schatten beïnvloeding door de kerk". De WD-bewindslieden heb ben van hun kant willen mee werken aan het CDA-verlan- gen dat de beschermwaardig heid van beginnend leven in de Nederlandse wetgeving tot uitdrukking gebracht blijft, aldus Korthals Altes. Het kabinet komt overigens volgende week in een extra vergadering bijeen om over de abortus-kwestie te spreken POST CüDEtA pttpost MINISTER Scholten van Defensie heeft deze week een reeks overtuigende argumenten op tafel gelegd voor zijn beslissing om het VN-bataljon dat naar Libanon gaat, niet al te zeer te laten bestaan uit vrijwilligers. In deze kolom wierpen wij vorige week een aantal vragen op, die donderdag in het overleg met de Kamercommis sie van Defensie door de minister mede zijn beant woord. NeDERLAJTD heeft al meer dan vijftien jaar een lege ronderdeel dat speciaal bestemd is voor eventueel te verrichten VN-taken. De interne organisatie van de landmacht is daarop ingericht, en het aangewezen ba taljon is ervoor gespecialiseerd. Wat dat laatste betreft moet overigens wel worden geconstateerd dat de aan dacht voor de speciale mogelijke VN-taak de laatste ja ren in de versukkeling is geraakt, vooral wat betreft de voorbereiding van de dienstplichtigen. De bewindsman heeft overtuigend duidelijk kunnen maken, dat het niet logisch is om plotseling een andere eenheid te gaan samenstellen, nu het bataljon voor de eerste maal daadwerkelijk in actie zal komen. Het speelt een grote rol dat de militairen van de nu te zen den eenheid, vooral in de top, op elkaar ingespeeld zijn. Het zenden van een uit allerlei eenheden samenge raapte groep vrijwilligers zou de veiligheid van de Ne derlandse soldaten in dat gebied niet ten goede komen. Dat neemt niet weg dat er in beperkte mate met be zwaren van de aangewezen dienstplichtigen rekening zou moeten worden gehouden. Het besluit dat men al leen onder de uitzending uit kan komen via een beroep op de wet gewetensbezwaren een moeizame weg is wat al te strak. Soepelheid zou er bijvoorbeeld moe ten zijn tegenover die dienstplichtigen, die al bij hun indeling bij de Asser en Zuidlarense eenheden bezwa ren hebben gemaakt tegen de speciale VN-taak van hun onderdeel. DAARNAAST verdient het aanbeveling dat, als de eenheid eenmaal goed en wel in Libanon is, langzaa maan de minder gemotiveerden op hun eigen verzoek door vrijwilligers worden vervangen. Dan ondergraaft het de daadkracht van de eenheid niet. Integendeel, die wordt dan versterkt. Bovendien komt dan een deel van de vele militairen, die kennelijk graag voor de uitzen ding naar Libanon in aanmerking komen, alsnog aan bod. DEN HAAG De kerngroep van de Kritische Gemeente IJmond zal samen met de andere basisgemeenten in Neder land voorlichtend materiaal over de kerkelijke situatie in ons land naar paus Johannes Paulus II sturen. Zij willen hiermee inhaken op de wens van de paus tot brede informatie over de kerk in Nederland. Zij maken zich bezorgd over de manier, waarop de bisschoppen Gijsen en Simonis en hun medestanders de paus informeren. De informatie aan Rome zal gegeven worden in overleg met de bisschoppelijke commissie „pluriformiteit". Uit vooroverleg met vicaris Kuipers van Haarlem, lid van de commissie „pluri formiteit", en met bisschop Ernst van Breda heeft de kern groep van de Kritische Gemeente IJmond de overtuiging over gehouden, dat de informatie te bestemder plaatse komt en toegelicht kan worden. DEN HAAG Het kabinet en een delegatie uit het Noor den van het land zijn gistera vond overeengekomen dat tot 1981 in die regio zo'n tiendui zend arbeidsplaatsen ge creëerd moeten worden. Zes duizend daarvan dienen met overheidshulp van het be drijfsleven te komen, de over igen van de overheid zelf als werkgever en opdrachtgever. Minister-president Van Agt sprak na afloop van het be raad van „niet gemakkelijke onderhandelingen" Tweemaal werden de besprekingen ge schorst omdat de partijen het niet eens konden worden. Het probleem was volgens Van Agt de wensen van de Noord elijke delegatie, waarvan on der andere de drie Noordelij ke commissarissen van de ko ningin deel uitmaakten, in te passen in Bestek '81. Hij ver telde dat het kabinet alle zei len zal bijzetten om ervoor te zorgen dat de werkloosheid in het Noorden niet zal toene men. Mocht zich in de Noord elijke werkgelegenheidssitua tie een verandering ten kwa de voordoen dan zullen de partijen opnieuw rond de ta fel gaan zitten om de proble men te bespreken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Evenals de Zwolse astroloog Ed Noord- man (zie de krant van giste ren) voorziet ook de Enkhui zer Almanak, al 394 jaren de vraagbaak voor eenieder die iets over het weer in heden, verleden en toekomst wil we ten, nog geen spoedig einde van de winter. Voor het einde van januari voorspelt het boekje, waarin volgens het KNMI alleen maar „volksverlakkerij" te le zen valt, zelfs stormen en sneeuwbuien. Pas in de twee de helft van maart zal de kou, volgens de almanak al thans, helemaal verdwijnen en plaats maken voor regen. Ook in februari, de laatste wintermaand op onze kalen der, zal de temperatuur tot (aanzienlijk) beneden het nor male maandgemiddelde van 3,5 tot 3,8 graden Celcius da len, meldt de Enkhuizer. Vooruitzichten: Opklaringen, later weer sneeuw. Lichte vorst tot tempe raturen om het vriespunt. Weersvooruitzichten voor zon dag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks -4 gra den. Max. temp.: omstreeks 1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et- rr^al: 60 procent.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7