Spaansche Ziekte Menthaform-Tabletten Spaanse griep van 1918-1919: een windvlaag des doods „Moet je luisteren: als je Leidï'9 hardgekookte in achter elkaar op kom je ook in het it Guinness Record Maar daar zie ik niet zo di van in. Ik ben afdrP stuntman omwille (2(>-fde bravour. Bij mij der altijd wel wat A3er. Als de mensen 3. Fotfen: waarom moet n 2, Zigek zo nodig met '53. speedboot door REPAR brandende tunnel it. Eiktn, dan zeg ik: de 130 én is dat Ik proto- Jond inlsche onderdelen v (een produkt uittest, pen kal lang kan een motor zuurstof? Hoe vr~ "(te" rubber of plastic 1 bij extreme hitte? iort dingen. Ik ram motorkap van een door dertig bran- schuttingen. rom? Gewoon om 3S__Jnieuw type helm te aeesu Daarnaast ben 'k i0-uriqrr''i^ iamand die Over<Pevaar zoekt- ,k heb traat'gT avontuurlijke in- En ik hou van mann v. Je zou me kun- kien als een combi- ij van een show- ij Ahs#man en ean tester Leideprodukten net als 18.00[testpiloot. Die pro- t per slot van reke- ook nieuwe dingen t,En dat laatste be- ik als het be- lMATlfiiks,e lk heb een n 9 toi!us vak- Vandaar an 11 j de zelfverbranding- nieuwtj tiet die deken. Of fit u dat je jezelf de lol in de fik ejct?" Makeikan zonder overdrij- del zeggen dat ik ge- Tel|ialiseerd ben in le- le stunts met vuur. ude-Rijtwerk voor films, Een b| niks voor mij! Bij imer-fiflim kun je met be- ucLri van montage alles Iferen, zelfs het on- if ''ini r''ke- Maar als 'e ts uitvoert, terwijl de Chouwers op je lip ■■**1, dan moet het rea ch zijn. Dan kun je jeen trucs permitte- Dat is het verschil, alle respect voor begrijp it beta Ik heb een ekwoord: zonder Ie stunts geen goe- tCl i'm- Maar persoonlijk bij h|ik de voorkeur aan levende werk. En tstekeidat werk probee'r ik Europa meer erken- te krijgen voor het (vak". Amerika bestaat die iping al; je hebt 1 zelfs de America, it Association, waar (is lid van ben. Maar in Europa wordt het vak zwaar ondergewaar deerd. Om dat te veran deren, treed ik zo naar buiten en het beste mid del is uiteraard het ves tigen van wereldrecords. Ik heb er al vijf, alle maal erkend door het Groot Guinness Record Boek. Nog één en ik sta gelijk met de beroemde Amerikaan Ivo Krivel. Ja zeker, dan heeft deze Christiaan Vandenberg uit Soest de absolute top bereikt". Vuur, vlammen, hitte... „Ik doe ook wel roll overs,T-bone-crashes en schanssprongen. Met speedboten, auto's, mo toren, alles. Maar vuur doe ik het liefst. Ja, waarom? Vuur, vlam men, hitte: daar is 99 procent van de wereld bevolking het bangst voor, want een meer helse pijn bestaat er niet. Als je met vuur werkt, dwing je dus bij het publiek het meeste respect af en dat is nou juist mijn bedoeling. Ik wil mijn vak erkend heb ben. Het lukt me aardig. Ik heb uitnodigingen van de Philipijnen tot Zuid- Amerika". „Maar zoals gezegd: je steekt jezelf niet voor je plezier in brand. Ener zijds is die stunt moge lijk gemaakt door de uit vinding van water-gel. Anderzijds vind ik water gel een dusdanig revolu tionaire ontwikkeling dat de hele wereld er kennis van moet nemen en de beste manier daarvoor is de zelfverbrandingsact". „Nou zijn er mensen die maar met moeite kun nen begrijpen dat je een dergelijke macabere stunt kiest om je in te zetten voor het heil van de mensheid. Dan zeg ik: daar ben ik stuntman voor. Door mezelf in brand te steken, lever ik het beste bewijs voor de deugdelijkheid van het spul. Ik zou er toch niet aan beginnen als ik er niet voor de volle hon derd procent vertrouwen in had?" „Die deken is een Aus tralische uitvinding. Kijk, hier heb je alle techni sche gegevens zwart op wit. Hij bestaat uit een speciaaL ontworpen cel- vormig weefsel van nieuw wollen kamgaren, dat gedrenkt is in een hoeveelheid water-gel: een thixotropische vloei stof, bestaande uit poly saccharide verdikkers, etherische oliën, schim mel- en bacteriëndoden- de middelen en midde len die de vochtigheid bevorderen. De Australi sche firma heeft twaalf jaar aan het project gewerkt en er de beste research-instituten ter wereld voor ingescha keld". Vijf liter benzine „Maar hier was het on bekend. Ik heb het voor Europa ontdekt en ik ben de eerste die het als stuntman in de prak tijk heeft uitgetest. Ik heb me van top tot teen ingesmeerd met water gel en daarna is er vijf liter benzine over me uitgegoten. Vlammen van drie meter hoog. Die zijn met de deken geblust. Ik mankeerde niets. Zelfs geen haartje geschroeid. Nou had ik natuurlijk tevoren de no dige proeven genomen en daarbij waren mijn beide oren verbrand, maar zelfs toen bewees de water-gel al zijn nut. Dankzij het gebruik van de vloeistof waren mijn oren na een uur weer pijnloos en na vijf da gen was de huid gene zen". „Wacht even zou u dat allemaal wel op schrijven? Je hebt altijd idioten die zo'n stunt na willen doen, als ze een slok op hebben. Die zeggen: wat Christiaan Vandenberg kan, kan ik ook. Daar wil ik ernstig voor waarschuwen. Er zouden de grootste on gelukken van kunnen komen. Walglijk. Stunts zijn mijn vak, maar ik doe ze niet uit bravour. Alles is door technici vantevoren helemaal be rekend; de timing doen we zelfs met behulp van de computer. Dan nog heb je een grote des kundigheid als vakman nodig. We zijn geen kat ten met negen levens". Geen superman „Dat ik nog leef, is te danken aan het feit dat mijn berekeningen tot nu toe geklopt hebben. En ik rijd niet met 120 kilometer tegen een muur om een fabrikant te laten bewijzen hoe sterk zijn beton is. Ik ben geen superman. Een stunt moet mogelijk en verantwoord zijn. Ik wil de mensen dus na drukkelijk waarschuwen dat ze het uit hun hoofd moeten laten die zelfver brandingsact na te doen". „Werken met vuur doe ik al twee jaar. Zo heb ik begin vorig jaar het wereldrecord van Reo Ruiters verbeterd dat stond op 58 meter per speedboot door een brandende tunnel. Ik dacht: het moet beter kunnen. En in een ande re vorm, want ik pro beer altijd herhalingen te voorkomen. Ik wil van de act van mijn colle ga's afblijven. Ik heb het record toen op 72 meter gebracht, met een wa terskiër achter de speed boot en tegen de piek van de vlammen in. Dat waren dus drie wereldre cords in één, alle drie erkend door Guinness". „Nee, die deken had ik nog niet. Zelfs niet het basis-produkt. Van wa ter-gel hoorde ik pas acht maanden geleden omdat het toevallig in de Amerikaanse stuntwe reld werd toegepast door stuntmannen die zich wilden beveiligen tegen brandwonden en infecties. Het zette me aan het denken. Ik rede neerde: wat zonde dat alleen stuntmannen het4 'spul kennen. De hele wereld, de hele mens heid kan er baat bij hebben". „Ik ben toen gaan on derzoeken hoe je water gel geschikt zou kunnen maken voor gebruik in huis, tuin en keuken. Via experimenten kwam er contact tot stand met de Australische firma en het resultaat is een re volutionaire ontdekking geweest op het gebied van brandpreventie. Dat durf ik zonder meer te zeggen, want de NATO heeft hem inmiddels goedgekeurd". „De in water-gel gedom pelde deken heeft de volgende eigenschappen. Als je hem helemaal om iemand heen wikkelt die in brand staat, worden de vlammen voor hon derd procent en ogen blikkelijk gedoofd. Bo vendien desinfecteert de vloeistof de ontstane wonden en remt hij de gevolgen van shock voor tachtig procent af. Voorts heeft de deken tijdens het transport naar het ziekenhuis de bijwerking dat hij inge brande kledingstukken vooral bij nylon kan dat akelig zijn alvast losweekt uit de huid. De patiënt is kant en klaar voor behandeling, als hij arriveert". „Dat gaat tegenwoordig nog anders. De chirur gen moeten zo'n slacht offer eerst op alle mo gelijke manieren bekij ken voordat ze kunnen gaan opereren. En on dertussen moeten ze hem onder de morphine houden tegen de pijn. Ik zeg niet dat met onze deken alle problemen de wereld uit zijn. Ik durf wel te zeggen dat hij mensenlevens kan red den en dat het gebruik ervan de genezingsduur met de helft kan bekor ten". „Ik vind dus dat zo'n huls met een in water gel geweekte deken naast iedere chauffeur zou dienen te hangen die met gevaarlijke stof fen rijdt. Hij zou aanwe zig dienen te zijn in brandweerwagens, am bulances en politie-au- to's, in ziekenhuizen, hotels en noem maar op. Met mijn grote zelf- In de „Vuist van Duys" demonstreerde Vandenberg voor de eerste keer zijn reddende deken' Goedkeuring „We zitten al met een levertijd van vier maan den. Maar we gaan een grote organisatie opzet ten. We gaan proberen door te dringen tot het ministerie om wettelijke goedkeuring te krijgen, want die bestaat nog voor geen enkele brand deken. We zullen verze keringsmaatschappijen benaderen om hem te laten opnemen in hun voorwaarden. Je praat toch over een omwente ling? Neem nou zo'n deken als mogelijkheid om uit een vuurhaard te ontsnappen. Je kunt hem uitspreiden over brandend puin om een doorgang te maken. Of je kunt hem om je heen slaan. Proeven hebben bewezen dat je in staat bent je vijf minuten lang zonder al te groot onge mak in een brandende ruimte op te houden, wanneer je zo'n deken' als cape hebt omgesla gen". „Ik ben er dus een beetje trots op dat ik als stuntman op deze wijze iets heb kunnen doen ten behoeve van de mensheid. Nu uw vraag hoe ik stuntman geworden ben. Tja, waarom rolt iemand in een bepaald vak? Ik had een vriend die als leeu wentemmer werkte bij circus Boltini. Dat trok me wel en ik solliciteer de. Op het verkeerde moment natuurlijk weer, want het seizoen was net afgelopen. Barkeeper kon ik worden in de winterresidentie die Bol tini toen nog had. Ver der dan het voeren van de leeuwen ben ik nooit gekomen". „Maar het was wel de eerste keer dat ik doel bewust in het gevaar stapte. Daarna vrachtwa genchauffeur op de gro te internationale lijnen. Je ziet nu ijselijke repor tages over ritten naar Perzië. Nou: die weg hebben wij toevallig op engebroken. Er was nog geen wielspoor. Vijf jaar heeft dat geduurd en denk erom dat ik in die tijd heb moeten stunten. Vervolgens heb ik het politiediploma gehaald en ben ik vijf jaar werk zaam geweest bij de treinpolitie in Soester- berg". „Maar privé bleef ik stunten en met die we reldrecords van Beekse Bergen is mijn internati onale doorbraak als stuntman gekomen. Daar, in Hilvarenbeek, ga ik nu op 24 mei dat is Hemelvaartsdag een Stunt Art Festival organiseren". John Travolta „Mijn liefste wens is dat ik er John Travolta voor kan strikken. En waarom zou hij niet? De op brengst is voor de Oly mpische Spelen 1980 voor gehandicapten. Jean Paul Belmondo, die wil ik ook hebben, want ik bewon der hem enorm. Hij is de enige filmacteur die zijn stunts zelf doet, zonder stand-in. Verder komen er Nederlandse artiesten en ik zelf zorg voor de stunts. De AVRO-televisie gaat het allemaal uitzenden". „Voor Europa is zo'n stuntfestival weer hele maal nieuw, maar in Amerika is er ooit een gehouden waar 800.000 mensen op af zijn geko men. Onbegrijpelijk dat je het publiek er hier met de lijmpot heen moet trekken. We zijn te nuchter, denk ik. We willen niet inzien dat de mensheid baat heeft bij het werk van stuntman nen. 2e hebben geen benul van het belang. Ze denken dat het lou ter bravour is. Nou heb ik toevallig ooit mijn rug half gebroken. Je ge looft toch niet dat ik uit bravour zo'n ongeluk riskeer? Welnee. Het ge beurde bij een sprong van grote hoogte die ik maakte om een valbre- ker uit te testen, een nieuw reddingsmiddel bij hotelbranden. Dat bleek dus niet te werken. Een zuchtje wind. en je komt tien meter verderop te recht dan de plek waar je had willen zijn. Zo doende". „Maar het heeft me er niet van weerhouden door te zetten. Binnen de grenzen van het mo gelijke durf ik een ver schrikkelijk eind te gaan. Dat moet ik ook, vind ik. Het is mijn taak aan te tonen dat de produkten die op de markt komen, voor hon derd percent betrouw baar zijn en aan alle veiligheidseisen voldoen. Want je praat over men senlevens". PIET SNOEREN d en do' gelege be rel houdé oor ml mdwed EEN VOORBEHOEDMIDDEL DESINFECTEEEEN KEEL EN MOND. (58160) Gebruiksaanwijzing op iedere flaoon. Pr\J3 ƒ0.80 per flacon. VERKELTGBAAE BIJ H.H. APQTHF.KF.TIS ENDEOQISTEN N. V. Kon. Pharmac. Fabriek ,'h BROCADES 6 STHEEMAN, MEPPEL Als een windvlaag des doods" is de Spaanse griep van 1918-1919 door de gehele wereld geraasd. Deze grootste pandemie (wereldwijde epidemie) aller tijden veroorzaakte tenminste 20 tot 30 miljoen doden. Geen land ter wereld bleef gespaard, met uitzondering van St- Helena en Samoa; dit dank zij de geïsoleerde ligging van deze eilanden. Het is nu ruim zestig jaar geleden, dat de Spaanse griep zijn moordend werk in de gehele bewoonde wereld deed. In november van het vorige jaar hebben wij in onze edities uitvoerig aandacht gewijd aan deze influenza van het virus A-type. die meer dan het dubbele aantal doden eiste dan er gesneuvelden waren in de eerste wereldoorlog, die toen juist op een eind begon te lopen. Over de Spaanse griep is, van de hand van A.C. de Gooijer, een boekje verschenen, waarin uitvoerig uitdoeken wordt gedaan, hoe de Spaanse griep (het woord griep komt van het Russisch gripp, dat ..gereutel" betekent) in de verschillende landen toesloeg, met uiteraard veel nadruk op Nederland, wat influenza nu precies is en hoe men er tenslotte in 1933 in slaagde het virus te isoleren, waarna het uiteindelijk mogelijk werd een entstof samen te stellen. Deze entstof is overigens geen overbodige weelde, want volgens de deskundigen zal de Spaanse griep van 1918 omstreeks 1988 weerkeren. Maar dan zijn wij met onze entstof en de inmiddels ontwikkelde antibiotioa beter gewapend dan de sterveling van 1918. die geen idee had van het SPAANICHE GRIEP!! zeer lezenswaardig boek overeen chaotische tijd. waaraan nog menig 65 plusser nog herinneringen heeft. T.v.G. A.C. de Gooijer: „De Spaanse griep van '18"; ultg. Toebosch BV, Amsterdam; geïll.; 24,50. bestaan van virussen en tot zijn ontzetting zag hoe vaak jonge en sterke mensen binnen weinige dagen stierven aan die beruchte longontsteking (puslong), die veelal kort na de virusinfectie optrad. Een doorzijn vlotte stijl en deafen toe anecdotische benadering

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19