Delegatie Utrecht: zittingen van LPO meer hoorzittingen dan echt overleg Gesprek orthodoxen en katholieken van diepgaande betekenis Enthousiasme over MAVO- nieuwe stijl Postduiven Olympiade RAI geopend Mitsubishi. De Gestaalde Fbrfektie. [binnenland Korte metten 1 e assistent magazijndienst Mitsubishi GalantE herenkonfektie- verkopers boetiekverkopers/ verkoopsters LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 JANUARI1979 PAGINA 6 De delegatie van het aartsbisdom Utrecht voor het Landelijk Pasto raal Overleg (LPO), die -zoals ge meld - haar activiteiten ten aanzien van dit overleg heeft opgeschort, meent dat er binnen het LPO een ernstige kortsluiting tussen bis schoppen en delegaties bestaat. „Zittingen van het LPO hebben meer weg van hoorzittingen dan van een echt overleg. Wij kunnen leuk praten, maar de bisschoppen menen toch de waarheid in pacht te hebben", aldus Louis van Tonge ren, secretaris van de Utrechtse de legatie. Volgens hem was dit weer duidelijk gebleken op de laatste LPO-zitting in Noordwijkerhout in oktober vorig jaar. De Utrechtse delegatie heeft een aantal voorwaarden opgesteld die binnenkort zullen worden voorge legd aan de agendacommissie (het overkoepelend orgaan van het LPO) en de delegatieleiders. Een van die voorwaarden is dat de bisschoppen niet meer wat genoemd wordt „een geforceerde eenheid" zullen voor spiegelen. „Zij hebben onderling meningsverschillen en moeten die niet toedekken. Het LPO is er ten slotte om te overleggen", zegt Louis van Tongeren. Zijn delegatie vindt dat de bis schoppen te gauw terugvallen op de traditie van de kerk en het geloofs goed en de afgevaardigden te gauw ondeskundig noemen. Zij wil tot de LPO-zittingen meer deskundigen toelaten, met name theologen en agogen. Die agogen zouden het ver gaderproces in de gaten moeten houden en, waar nodig, bijsturen. „De discussies gaan snel en als de zitting voorbij is, denk je: we zijn toch weer ingepakt", aldus Van Tongeren. Tenslotte stelt de Utrechtse delega tie de voorwaarde dat „aanbeveling zeven" binnen het LPO bespreek baar zal blijven. In deze aanbeve ling, die in Noordwijkerhout naar voren kwam, wordt gevraagd om te streven naar de toegankelijkheid van het priesterschap voor gehuwde mannen en voor vrouwen. Gehuwde priesters zouden gehandhaafd moe ten blijven als docenten aan theolo gische opleidingen. In Noordwijkèr- hout sprak kardinaal Willebrands zijn „onaanvaardbaar" over dit voorstel uit. Niet alleen in Utrecht, maar ook bij de andere delegaties is het LPO een veel besproken onderwerp. Bij de Rotterdamse afvaardiging staat voorop, zoals wij al eerder hebben gemeld, dat er doorgegaan moet worden, maar dat alle betrokken partijen zich ernstig gaan bezinnen op hun taak en doelstellingen. „Er zijn aan alle kanten fouten ge maakt, ook door de agendacommis sie. Die zou de zittingen beter moe ten voorbereiden. Het is zaak dat alle problemen eerlijk aan bod ko men", aldus dr. ir. J. J. M. de Goeij, leider van de Rotterdamse delegatie. De Groningse afvaardiging vindt ook dat het LPO moet doorgaan. Zij voelt zich enigszins overvraagd. omdat naar haar idee van haar een deskundigheid wordt gevergd die zij niet kan opbrengen. Mevrouw H. van Straaten, leidster van de Bredase delegatie, wil ook dat het LPO blijft, maar volgens haqr moet het overleg weer zinnig worden. Zij vindt dat de delegaties door de bisschoppen niet au se- rieux worden genomen. Haai- delegatie wil dat het overleg over „aanbeveling zeven" wordt heropend en dat er gepraat gaat worden over de werkformule van het LPO. Zij wil ook discussiëren over de slotspeech van mgr. Gijsen in Noordwijkerhout. Daaruit zou zijn gebleken dat deze het LPO in de Nederlandse kerkprovincie geen plaats toekent. Paus bemiddelt zelf tussen Chili en Argentinië Paus Johannes Paul us II heeft zich bereid verklaard te bemiddelen in het reeds jaren bestaande grenscon flict tussen Chili en Ar gentinië over het Beagle- kanaal. Eind december en begin januari had kardinaal An tonio Samore al in op dracht van de paus en op verzoek van de twee par tijen in besprekingen in Santiago en* Buenos Aires de situatie onderzocht. Bij zijn terugkeer verklaarde hij dat de volgende stap in de bemiddelingspoging van de kant van de paus zou komen. Deze besloot na kennisneming van het rap port van de kardinaal zelf als bemiddelaar op te tre den. Toen de hulp van het Vati- caan werd ingeroepen, stonden de twee landen op het punt een oorlog te be ginnen over het bezit van drie strategisch belangrijke eilanden in het Beagle-ka- naal aan de zuidpunt van Zuid-Amerika. Het door paus Johannes Paulus II aangekondigde theologische gesprek tussen de katholieke en orthodoxe kerk „zal van diepgaande be tekenis zijn op kerkelijk ter rein, voor de eenheid van de christenen in het algemeen en daarboven uit ook voor de vrede in de hele wereld". De orthodoxe metropoliet Meliton van Chalcedon zei dit deze week tegenover pers vertegenwoordigers in Istan- boel. Als voorzitter van de synodale commissie voor de betrekkingen met de katho lieke kerk bevestigde hij de conclusie van de paus, on langs gedaan, dat er wat be treft de toenadering tussen de beide kerken „opmerkelij ke vooruitgang" is geboekt. Het begin van de theologi sche gesprekken tussen verte genwoordigers van de ortho doxe en de katholieke kerk kan volgens de metropoliet wat worden vertraagd. Als reden daarvoor gaf hij het voornemen van de oecumeni sche patriarch Dimitros om eerst alle autocefale orthodo xe kerken van het komende gesprek op de hoogte te stel len en hen uit te nodigen vertegenwoordigers daarvoor af te vaardigen. Emmanuel du Chalard, prior van het traditionalistische priesterseminarie van Albano en woordvoerder in Italië van de gesuspendeerde aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft krachtig tegengesproken, dat mgr. Lefebvre zich opnieuw tegen Rome zou hebben afgezet. Volgens het Milanese blad „Corriere della Domenica" zou Lefebvre in een interview onder meer hebben gezegd, dat niet hij maar Rome dwaalde en dat de bereidheid om tot ver zoening te komen van de huidige paus in scherpe tegen stelling stond tot de starheid van Paulus VI. Prior Du Chalard ontkent niet alleen de uitlatingen, maar ook het feit van het interview zelf. Tijdens zijn verblijf in Rome heeft mgr. Lefebvre tegenover niemand een verklaring afgegeven, noch iemand een interview toegestaan. De leider van de Poolse communistische partij, Edward Gierek, heeft de primaat van Polen, kardinaal Stefan Wy- szynski, ontvangen. Het was de eerste ontmoeting tussen beiden sinds kardinaal Wojtyla tot paus werd gekozen. Men vermoedt, dat de wens van de paus om in mei een bezoek aan Polen te brengen het voornaamste onderwerp van gesprek was. In een communiqué werd alleen ge steld, dat Gierek en de kardinaal van gedachten hadden gewisseld over de relatie tussen kerk en staat. Aartsbisschop Hilarion Capucci, die na een afspraak tus sen het Vaticaan en Israël uit een Isralische gevangenis werd vrijgelaten, is zonder toestemming van het Vati caan en zonder het Vaticaan van zijn plannen op de hoogte te stellen, naar het Midden-Oosten teruggekeerd. De aartsbisschop, leider van de katholieke melchieten in Jerusalem, werd in 1974 in Israël tot twaalf jaar veroor deeld wegens wapensmokkel voor de Palestijnen. Eind 1977 werd hij vrijgelaten. Hij werd toen door paus Pau lus VI aangewezen om een rondreis te maken langs de melchietische gemeenschappen in Zuid-Amerika. Onlangs keerde hij terug naar Damascus om deel te nemen aan de bijeenkomst van de Palestijnse Nationale Raad. Tegen de Italiaanse zieneres, Rosa Quattrini, „Mamma Rosa" genoemd, loopt momenteel een gerechtelijk onder zoek naar geldelijke transacties met priesters. De nu 69- jarige vrouw, die zegt verschijningen te hebben gehad van Maria, heeft in het Noorditaliaanse San Damiano een „heiligdom" laten oprichten, dat sinds jaren talrijke bede vaartgangers uit heel Europa trekt. De „Osservatore della Domenica", bijlage bij de „Osservatore Romano" schrijft over deze kwestie, dat het huidige onderzoek naar de fi nanciën van San Damiano niet door de kerkelijke maar door de burgerlijke autoriteiten is aanhangig gemaakt. Het blad wijst er bij deze gelegenheid nogmaals op, dat de katholieke kerk de zogeheten verschijningen van San Damiano niet erkent en betreurt het, dat de volgelingen van „Mamma Rosa" niet hebben geluisterd naar de ker kelijke waarschuwingen tegen het „fictieve karakter van deze psycho-somatische fenomenen". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met ingang van het komend schooljaar zal op 250 scholen voor MAVO de nu nog bestaande driejarige oplei ding verdwijnen ten voordele van de vierjarige opleiding. In die laatste opleiding zullen de vakken op twee niveau's gege ven gaan worden. Op het MAVO-eindexamen nieuwe stijl in 1983 zullen de leerlingen kunnen kiezen uit examinering op twee niveau's. Naar schatting 80.000 tot 90.000 leerlingen ko men dan met een MAVO-diploma nieuwe stijl van school. Een en ander is het gevolg van de invoering van het zoge naamde MAVO-project waarmee sinds 1975 op tien experimen- teerscholen en op 35 „volg"scholen wordt gewerkt In het MAVO-project zijn hulpmiddelen voor de leraren ont wikkeld om aan de leerling aangepast onderwijs op twee nive au's te geven. Uit een overzicht van de resultaten van een onderzoek naar de wijze waarop het MAVO-project door leerlingen en leraren op de huidige experimentscholen is ontvangen blijkt dat de zowel docenten als leerlingen zich aangesproken voelen door de indi viduele aanpak van het MAVO-onderwijs. Aanleiding tot het opzetten van het MAVO-project in 1975 was dat de driejarige MAVO die in de Mammoetwet in 1968 werd ingevoerd, nooit naar behoren heeft gefunctioneerd. Met name kregen leerlingen van driejarige MAVO's in tegenstelling tot wat in de Mammoetwet was voorzien, geen toegang tot het vervolgonderwijs (middelbaar beroepsonderwijs en HAVO). Controle op komst op aanwezigheid wetenschappelijk personeel AMSTERDAM Vanaf 1 ja nuari 1980 zal het waar schijnlijk mogelijk zijn op de universiteiten controle uit te oefenen op de aan-, en afwe zigheid van hoogleraren en lectoren. Volgens het week blad van de universiteit van Amsterdam, Folia Civitatis, werkt minister Pais van on derwijs en wetenschappen thans aan een nieuwe recht spositie regeling, waarbij hoogleraren en lectoren niet langer uitgezonderd zijn van zo'n controle, die wel bestaat voor het overige personeel op de universiteiten. In het bestuurlijk overleg van deze week heeft de bewind sman de vertegenwoordigers van universiteiten en andere instellingen van wetenschap pelijk onderwijs laten weten dat hij nog voor 1 januari 1980 met een het gehele uni- versiteitspersoneel omvattende regeling wil komen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Een Engelse standhouder liet het giste ren afweten. Met excuses, maar men moest goed begrij pen, dat met die stakingen en zo.... De organisatoren van de Postduiven-olympiade, het driedaagse duivenfeest, het mekka voor de duivenmelkers dat vandaag in de Amster damse RAI door prinses Beatrix is geopend, begrepen het en hebben elkaar verheugd op de schouders geslagen. Sneeuw, ijs, gladheid hebben geen standhouders kunnen weerhouden om te komen, de postduiven zijn van alle richtingen aangevoerd om op hun best te pronken op de tentoonstelling, kortom, de zaak, rolde en zou zeker een succes worden, temeer daar een echte duivenmelker zich evenmin door het weer laat weerhouden om zo'n evene ment bij te wonen. De Nederlandse postduivenhouders organisatie bestaat dit jaar 50 jaar. Nederland heeft zo'n 50.000 liefhebbers die hun duiven kennen van het topje van de snavel tot de uiterste staartpen. Bij de BESCHERMING BEVOLKING A - KRING ZUID HOLLAND is plaats voor een Vereisten: Opleiding Mulo/LTS-niveau Rijbewijs BCDE. Vaardigheid in machine-schrijven. Technisch inzicht en bekendheid met magazijnadministratie. Woonachtig in Leiderdorp of omgeving. Leeftijd tot ongeveer 35 jaar. Bereidheid om in de avonduren werkzaamheden te verrichten. Deel te nemen aan de paraatheidsregeling t.b.v. hulpverlening in vredestijd. Een paraatheidsfunktie te aanvaarden in de noodwachtformatie. Arbeidsvoorwaarden: Afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring vindt aanstelling plaats binnen de salarisgrenzen 1.691,- tot 2.401,- bruto per maand. Vakantietoelage 8%. De gebruikelijke rechtspositie regeling voor overheidspersoneel is van toepassing (IZA). Sollicitatie: Eigenhandig geschreven sollicitaties met uitvoerige inlichtingen over vervulde funkties, opgave van referenties binnen 14 dagen na plaatsing van deze oproep, te richten aan: hoofd Bescherming Bevolking A-kring Zuid-Holland a, Zijldijk 22a te 2352 AB Leiderdorp. Persoonlijk bezoek uitsluitend na oproep. 1600 cc D stille balansasmotor 1600 of 2000 ce Q 4 deurs E3 europese styling Q dubbele koplampen E9 getint glas rondom ES gelaagde veiligheidsvoorruit ES elektrische ruitesproeier metwis-was Q ruitewisser met 2 snelheden en interval D kantelbare bestuurdersstoel met lendesteun Q in de hoogte verstelbaar stuur Q automatische 3 punts rolgordels verwerkt in de deurstijlen D verklikkerlichtjes voor „open portier" en „handrem" Q elektrisch klokje Q kilometer dagteller Q verlichte asbak D perfekt ventilatiesysteem Q hoofdsteunen Q vloertapijt Q verwarmbare achterruit Q afsluitbare tankklep Q bagageruimte ook vanaf de bestuurdersplaats te openen ES twee achteruitrijlampen D schijfremmen vóór ES gescheiden remsysteem Q rembekrachtiging Q staalgordel radiaalbanden Q schroefveren rondom 2000 cc uitvoering f 18.598.- (met 5-bak, toerenteller, radio, enz. enz.). Automaat op 1600cc uitvoering leverbaar tegen meerprijs. Prijzen incl. BTW af Sassenheim. Fleet en leasing. Inlichtingen over open calculatie, tarieven e.d., na. t/m vr.,tel. 02522-19000, afd. fleet leasing. Leiden Automobielbedrijf Oudshoorn B.V.. Rooseveltstraat 66, tel. 071 - 76 93 52 Levendaal 136 -138, tel. 071 -14 93 41/8912 29 MITSUBISHI k MOTORS CORPORATION voor vader en zoon vraagt voor haar filiaal Haarlemmerstraat 115-117, Leiden Jonge mannen van zo'n 20 a 25 jaar met herenkonfektie- ervaring, die zowel de mode als de wensen van de klant aanvoelen. Zelfstandigen verantwoordelijk werk. Tevens vragen wij ervaren parttime met ervaring in de konfektie-verkoop. De salariëring bij Coster is goed. Evenals de secundaire arbeidsvoorwaarden w.o. 2o'n 5 weken plus 3 dagen vakantie. En niet te vergeten de hoge personeelskorting bij aankoop eigen en gezinskleding. Als u denkt dat één van deze banen precies is wat u zoekt, belt u dan (071) 125317, en vraagt u naar de heer J. Dubbeldam voor een afspraak voor een persoonlijk gesprek. Als we het eens worden kunt u zo snel mogelijk beginnen. Gevraagd per 1 maart 1979 2e SECRETARESSE (voor hele dagen) voor urologische praktijk. Vereisten: type-diploma, MAVO-4 diploma en kennis van medische termen, opgewekt humeur. Brieven aan: Secretariaat Urologie Diaconessenhuis, Leiden. 't Staat in de LEIDSE COURANl

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6