Khomeini houdt vast aan terugkeer naar Iran Chinese kapitalistenkrijgen geld terug Brits ziekenhuis stuurt kankerpatiënten naar hui Beul in Zuid-Afrika heeft volop werk Nixon en Teng, oude lotgenoten, ontmoeten elkaar Duitsers reageren goeddeels positief op Holocaust BUITENLAND LEIDSE COURANT/; VRIJDAG 26 JANUAR11979 PAGINA 10 PEKING (Reuter) De Chinese overheid zal geld en eigendommen teruggeven aan vroegere kapitalis ten van wie dat tijdens de culture le revolutie is afgenomen. Dit heeft het persbureau Nieuw China gemeld. Deze politieke omwenteling wordt gezien als een nieuwe stap om de medewerking te krijgen van men sen met commerciële en industriële ervaring bij het Chinese modernise ringsprogramma. Het schijnt ook een wenk te zijn voor Chinezen in het buitenland, met name in Tai wan, dat kapitalisten in het nieuwe China kunnen rekenen op een eer lijk aandeel. Vroegere zakenlieden en industrië len, op een hoop gegooid onder de naam „nationale bourgeoisie", kun nen rekenen op betaling van ach terstallige inkomsten, die zij te goed hebben sedert bij het begin van de culturele revolutie in 1966 op hun salarissen werd besnoeid. Een en ander is bekendgemaakt door het lid van het politburo Ulan- fu op een bijeenkomst in Peking die werd bijgewoond door „onge veer 200 van de grootste kapitalis ten en vooraanstaande leden van democratische partijen". De „natio nale bourgeoisie zal grote sommen terugkrijgen in bankdeposito's en eigendommen, die werden geconfis- ceerd.tijdens de grote culturele revolutie", aldus Nieuw China. Het meeste geld was aan de betrok kenen uitgekeerd toen de regering hun ondernemingen had opgekocht na de communistische overwinning in 1949. Schuldig aan de confiscatie waren, aldus de melding, zoals doorgaans, wijlen minister van defensie Lin Biao (Lin Piao) en de „bende van vier". Brown: Russen verhogen hun kernpotentieel WASHINGTON, (ap) - De Amerikaanse minister van defensie Harold Brown heeft gisteren in zijn rede tot het congres verklaard dat de Sowjet-Unie „sneller dan wij vorig jaar verwacht hadden" nieuwe raketten met meer kernkopper aan het uitrusten is en bovendien de nauwkeu righeid van deze raketten heeft verhoogd. „De groei van de Russische inspanningen op militair ter rein is potentieel erg gevaar lijk voor ons. Ondanks hun toegenomen militaire inspan ningen hebben de Sowjets echter nog niets bereikt dat lijkt op een militaire vernieti gingskracht" aldus Brown. Tanzania verovert stad in Oeganda NAIROBI (Reuter-Upi) Pre sident Idi Amin van Oeganda heeft gezegd dat strijdkrach ten van Tanzania tot 5 km in Oeganda zijn binnengedron gen en een stad aan de grens hebben ingenomen. Het is voor de tweede keer in ■"drie maanden dat de twee landen in strijd gewikkeld zijn ten westen van het Victo- riameer. In november bezette Oeganda een stuk Tanzani- aanse grond, maar trok zich onder diplomatieke druk te rug. Nieu w Zeeland: geen vliegende schotels AUCKLAND (UPI) De vreemde lichten die verleden maand aan de noordwestkust van Nieuw Zeeland zijn waargenomen, waren geen vliegende schotels, zo heeft de luchtmacht van Nieuw Zeeland meegedeeld. Plaatselijke televisieploegen hadden de onverklaarbare lichten op de film vastgelegd en gezegd dat zij voor het eerst in de geschiedenis beel den hadden gemaakt van een vliegende schotel. In december en begin januari waren de omstandigheden in de atmosfeer zodanig dat ze konden leiden tot vreemde ef fecten op de radar, aldus het rapport van de luchtmacht. WEER MASSALE DEMONSTRATIES VOOR GEESTELIJKE LEIDER TEHERAN, PARIJS Ondanks het ver bod van de Iraanse militaire leiding op het houden van bijeenkomsten is er vanmorgen in Teheran weer massaal ge demonstreerd voor Khomeini. Direct na het aflopen van het nachtelijk uitgaans verbod verzamelden zich honderdduizen den mensen bij de door militairen afge sloten luchthaven. Khomeini werd van morgen door hen in Teheran verwacht. Er ontstond bijna een gewapende con frontatie tussen de mensenzee en het le ger. De spanning verminderde wat toen de bevelvoerende kolonel een kleurenfo to van Khomeini aannnam en deze aan zijn tank bevestigde. De vooralsnog bij Parijs in ballingschap levende Iraanse geestelijke leider ayatol lah Khomeini heeft gistermiddag ver klaard naar Iran te zullen terugkeren zodra de luchthavens in Iran voorlo pig tot zondag dicht weer open zijn, zelfs wanneer dit zou betekenen dat er bloed gaat vloeien. „Als er bloed moet vloeien, zal ik de eerste zijn om het mijne te vergieten voor mijn land", zo zei hij tegenover de pers bij zijn verblijfplaats in Neauphle- Le-Chateau. „Wanneer ik meen dat het nodig is zal ik het volk vertellen hoe het moet vechten", aldus Khomeiny. Hij noemde de sluiting tot zondag van de luchthavens „verraad van de rege- ring-Bakhtiar". Op de vraag of zijn op roep tevens een aansporing tot het be ginnen van een heilige oorlog betekende antwoordde Khomeini „nog niet". Aanhangers van Khomeiny en de leger leiding van Iran onderhandelen „sedert enkele dagen over de samenwerking tus sen de militairen en het volk". Dit werd gisteren in Teheran onthuld door hoge geestelijken op een persconferentie. Volgens de geestelijken heeft Khomeini toestemming gegeven voor de onderhan delingen. Men zei dat het niet in tegen spraak met de weigering van Khomeini omdat men het leger beschouwt als „een leger van het volk dat gevoelsmatig de revolutie steunt". De geestelijke leiders onder wie de in vloedrijkste, de ayatolla Taleghani, zei dat zaterdag „een beslissing genomen zal worden" over die samenwerking wanneer ook dan nog de luchthavens gesloten zul len blijven. De Iraanse regering gaf donderdag leger en politie opdracht de bepalingen van de staat van beleg weer strikt toe te passen in de gebieden waar deze nog van kracht is. Met name moet nauwlettend op naleving van de avondklok tot vijf uur in de ochtend worden toegezien. „Elke betoging waar geen toestemming voor is verleend, is verboden". Itussen zijn er duidelijk aanwijzingen dat de anti-Khomeini in Iran op gang aan het komen is. De tegenstanders van Kho meini hebben zich een maand lang koest gehouden. Het eerste teken was gisteren de grote demonstratie in Teheran waaraan werd deelgenomen door enige tienduizenden mensen, tegenstanders van de vorming van een islamitische republiek zoals Kho meini wil. De demonstranten getuigden luide van hun steun aan de huidige premier Bakh- tiar die door hen wordt beschouwd als een liberaal en toch gematigd man aan wie de kans gegeven moet worden zijn werk voort te zetten en te tonen wat hij waard is. De demonstranten die zich goeddeels rustig hielden, kregen op hun weg nu en dan applaus van politieman nen en militairen. Demonstranten voor de regering-Bakhtiar worden toegejuichd door militairen in Teheran CDU kritiseert opheffing van radicalenbesluit (Van onze correspondent) BONN Tijdens de begro tingsdebatten in de Duitse Bondsdag heeft de CDU/CSU- oppositie bij monde van Al fred Dregger gisteren scherpe kritiek laten horen op het be sluit van de regering-Schmidt om het zogenaamde radicalen- besluit van 1972 op te heffen en voortaan af te zien van het BVD-onderzoek bij sollici taties naar overheidsfuncties. „Dat verandert de kwaliteit van de Bondsrepubliek", al dus Dregger; „van een strijd lustige wordt het een toegee flijke democratie die buigt voor de druk van anti-demo craten". Minister Baum van binnenlandse zaken beschul digde Dregger van bangmake rij. Volgens -hem heeft de Bondsrepubliek geen behoefte aan onkritische ambtenaren. Succes voor Rode Khmers BANGKOK (AP) - De nieu we regering van Cambodja heeft in de hoofdstad een overwinningsfeest op touw ge zet, waarin de Vietnamese bij drage aan de verjaging van de regering Pol Pot werd toe gegeven. Toch duren de ge vechten bij de steden Kom- pong Som en Kampot Cham in het oosten, rond Battam- bang in het noordwesten en rond Takeo ten zuiden van Phnom Penh nog in alle he vigheid voort. Volgens het omvergeworpen regime zijn drie noordoostelijke provin cies bijna geheel heroverd, waarbij meer dan 10.000 Viet- namezen zouden zijn gedood. Sovjet-Unie bouwt kernkruiser WASHINGTON (DPA) Op een werf aan de Oostzee wordt op het ogenblik een door kernenergie aangedreven zware kruiser voor de Sovjet- Unie gebouwd, zo heeft de Amerikaanse minister van de fensie Brown gisteren meege deeld. Het zou de eerste Rus sische door kernenergie aan gedreven oorlogsbodem zijn met een tonnage dat twee maal zo groot is als de nor male Sovjet-kruisers en een waterverplaatsing hebben van 20.000 ton. Hoela-hoela in de sneeuw Ondanks sneeuw en koude huppelt deze welgeschapen jon dame vrolijk in hoela-hoeladracht door de dreven van Hy< park in Londen. Dit overigens minder voor haar eigen gem gen, maar meer om de verkoop van een bepaalde zon nee me te stimuleren. (Van onze correspondent) BONN De Amerikaanse film „Holocaust" waarvan gis vond de derde aflevering op de Westduitse televisie veri is heeft talrijke tot nu toe onbekende dokumenten ov< vernietiging van de joden tijdens Wereldoorlog II aai licht gebracht. Zij werden bijeengebracht door Duitse soldaten, die geti waren geweest van de massamoorden op de joden, maa nu toe niet hadden gedurfd deze bewijsstukken openba maken. De dokumenten waren vergezeld van brieven, waarin de si ten getuigden, dat het werkelijk zo was als in de film caust" vertoond werd. Een van de brieven vatte de zin kan u verzekeren, dat de scènes, waarin de verbranding joden in een synagoge vertoond werd, op waarheid ben Ik was er zelf bij". Een andere getuige telefoneerde naar de studio van duitse televisie: „Ik was erbij toen talrijke joden doodge ten werden". Terwijl na de tweede uitzending het aantal reacties, di film positief beoordeelde sterk steeg, nam gisteravond ni derde deel het aanta» negatieve commentaren weer toe. Talrijke toeschouwers belden de studio op om de verantv delijken mee te delen, dat zij nu eindelijk hun rust w hebben of met de vraag: „Waarom brengt men nu deze Het is eindelijk tijd de andere zijde van de medaille te zien". Er waren ook kijkers, die vroegen: „Wanneer hebben wij schuld nu eigenlijk gedelgd?" Het meest merkwaardige fenomeen van „Holocaust" is, d nog nooit zoveel toeschouwers sinds het bestaan van de t sie op een uitzending gereageerd hebben. Tot gisteravoni belden 7.000 mensen de studio op om hun mening kenba maken. Vele duizenden anderen gaven hun pogingen oio studio te bereiken wegens de geblokkeerde lijnen op. Terwijl velen van de toeschouwers hun diepe smart oveK gebeurde betuigden, bleef toch het kernpunt van de rea> „We besmeuren alleen maar onszelf" en „Deze film is® schande voor het Duitse volk", terwijl een vrouwelijke)® schouwer de studio liet weten: „Men had alle joden md ombrengen". Het voormalige concentratiekamp Dachau bij München r STAKERS VERHINDEREN TRANSPORT VOEDSEL EN MEDICAMENT? KAAPSTAD (ANP) - Ook voor het jaar 1978 heeft Zuid-Afrika de betwistbare eer ontvangen van alle lan den in de wereld de meeste doodvonnissen te hebben vol trokken. Per week werden twee tot drie mensen op de centrale plaats voor terecht stellingen in de gevangenis van Pretoria opgehangen: in totaal 132 mensen. Van die 132 was er slechts één blan ke: de 27-jarige Ronald Coo per, die een 12-jarige jongen sexueel had misbruikt en daarna had gewurgd. "Er zijn geen precieze cijfers bekend van de laatste paar jaar, maar zeker is wel dat het jaarlijkse gemiddelde van voltrokken doodvonnissen sinds 1966, toen er 67 geregi streerd werden, het aantal verdubbeld is en al lange tijd minstens 100 per jaar be draagt. In 1968 waren het er 116. In 1970 stond in een rap-, port van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken: „Bijna de helft van alle terechtstelling ter wereld" werden in Zuid- Afrika uitgevoerd. De 131 opgehangenen, die niet blank waren, waren kleurling (26) en zwart (105). De doodstraf in Zuid-Afrika staat niet alleen op criminele daden zoals moord, roof, ge weldpleging en verkrachting, maar ook op politieke delic ten zoals het deelnemen aan samenzwering tegen de staat of aan aanslagen. Er zijn in totaal veertien misdrijven, waar de doodstraf op staat. Waarnemers zien de raciale onderdrukking en de sociale onrechtvaardigheid als oor zaak voor de stijging van de criminaliteit in het algemeen en het feit dat bijna alle ter dood gebracht niet-blanken Zuid-Afrika kent twee be- roepsbeulen, wier naam zorg vuldig geheim worden gehou den, een derde, die met pensi oen is, oefent zijn vroegere beroep nog in de weekeinden uit in de zwarte buurlanden Botswana, Lesotho en Swazi land. Carter waarschuwt voor gevaren van inflatie WASHINGTON (Reuter) President Carter gelooft dat de samenhang van het Ameri kaanse economische en sociale leven zal wor den verbroken als de inflatie niet tot staan wordt gebracht. Hij zegt dat in zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Amerikaase Congres. Hij herhaalt daarin eerdere ramingen voor een tragere ecomische groei en slechts geringe vorderingen in wat naar zijn mening een lang durige strijd tegen de inflatie gaat worden. Protest tegen beeldschermen in de V.N. NEW YORK (Upi) Ty. pisten die zich zorgen ma ken over mogelijke scha delijke gevolgen voor hun gezondheid door het wer ken met beeldschermen bij de V.N. hebben don derdag het werk verlaten, waardoor alle werk van de algemene vergadering gisteren moest worden ge staakt, een dag voordat de 33ste vergadering zou worden beëindigd. Een woordvoerder van de vakbond waarschuwde dat deze actie wel beperkt is en slechts om een en kele kwestie gaat, meer actie kan worden gevoerd om andere grieven. Een functionaris van de V.N. zei dat alle mogelij ke concessies gedaan zijn. „Ofwel de typisten komen terug, of zij krijgen niet uitbetaald en huren wij andere mensen om hun werk af te maken", zei hij. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Hoewel de sociale onrust hoogtij viert, heeft de Britse Labour-re- gering de steun van het Lagerhuis ge kregen voor haar weigering de noodtoes tand af te kondigen. De conservatieve oppositie onder leiding van Margaret Thatcher had geëist dat de regering „haar verantwoordelijkheid zou inzien" in deze periode van sociale onrust en „het gezag van het parlement" zou her stellen. Sommige leden van het kabinet Callag- han zijn wel geschrokken van de ernsti ge gevolgen van de toenemende sociale onrust. Volgens bepaalde geruchten heeft in de schoot van de socialistische rege ring het woord „ontslagneming" al enke le keren geklonken. Voorlopig vestigen de ministers evenwel hun hoop op on derhandelingen met de centrale van Brit se vakverenigingen (het TUC), die vol gende week zullen plaats vinden, met het doel een compromis te vinden dat de vakbeweging opnieuw zou kunnen ver zoenen met de Labour-politiek inzake prijzen en lonen. Twee ministers, Merlyn Rees (Binnen landse zaken) en David Ennals (Volksge zondheid), hebben toch al gezinspeeld op een mogelijk gebruik van troepen. Rees zei in het Lagerhuis, dat militaire con- vooien ingezet zouden kunnen worden voor het transport van dringende genees middelen. Minister Ennals van zijn kant heeft het stakende niet-medische personeel van het Koningin Elizabeth-ziekenhuis van Bir mingham doeltreffend bedreigd met een actie van het leger om een blokkade te breken. Sinds zondagavond werken in dat ziekenhuis nog slechts vijf brancar diers en één chauffeur. De overige leden van het niet-medische personeel hebben stakersposten uitgezet om het normale werk in het ziekenhuis te kunnen verhin deren. Het vuile linnen wordt niet meer gewas sen. Er heerste gisteren een ernstig ge brek aan vers voedsel en andere essen tiële dingen, zoals geneesmiddelen. Onge veer 75 patiënten, onder wie een I zieken dat aan kanker lijdt, werdeif huis gestuurd, omdat het niet meeP gelijk was hen de behandeling te j die ze nodig hadden. De dokters i van oordeel, dat sommige zieken! gang van zaken niet lang zouden ven. Een chirurg heeft bekend gel tijdens de staking geen vakbondsni meer te zullen behandelen. De regering in Londen is daar er| geschrokken. Minister Ennals liet i dat hij rechtstreeks zou ingrijpen, z probleem niet snel opgelost departement onthulde, dat desnoodf1 pen naar het bewuste ziekenhui stuurd zouden worden. Na dit kwam het stakingscomité van h medische personeel snel bijeen, sloot de stakersposten opdracht te alle essentiële goederen door te laten, i Inmiddels hebben de Britten koop toe een mijnstaking in het zicht. De vakbondsleiders van de£ werkers hebben gisteren vernomeC slechts 15 miljoen pond beschikb* om de lonen van hun leden te verhoger RAF-leden in hongerstaking BSRLIJN (ATP) - Drie Westduitse extremisten, die in de speciaal beveiligde gevan genis van Stuttgart-Stamm- heim opgesloten zitten, zijn -gisteren voor onbepaalde duur in hongerstaking ge gaan. G ün ter Sonnenberg, Siegfried Haag en Roland Mayer willen met hun actie protesteren tegen het door de fevangenisautoriteiten aan onnenberg opgelegd totale isolement. Hoewel de artsen hebben bepaald dat het voor Sonnenberg van levensbelang is dat hij regelmatig mense lijk contct houdt. WASHINGTON Richard M. Nixon zal, viereneenhalf jaar nadat hij gedwongen werd ontslag te nemen als president van Amerika, in grote stijl terugkeren naar het Witte Huis. Nixon heeft namelijk een uitnodiging aanvaard voor het bijwonen van het banket dat maandag in Washing ton gehouden zal worden ter ere van de Chinese vice-premier Teng Sjiao-ping. President Carter heeft meermalen gezegd dat Nixon zijn ambt „in ongenade" moest neerleggen, maar wat dat betreft heeft hij een goede vriend aan Teng, die bijna even vaak als Nixon werd vernederd en daarna weer in ere hersteld. De Chinezen hebben in feite Nixon het eerste duwtje gegeven op zijn lange weg terug naar de gunst van het volk, toen zij hem in 1976, precies vier jaar na zijn op zienbarende staatsbezoek, vroegen nog eens naar hun land te komen. Dat Mao Ni xon uitnodigde en niet zijn opvolger Ge rald Ford bracht de toenmalige president enigszins in verlegenheid, want indirect gaf de Chinese leider hiermee te kennen dat het normalisatieproces hem niet snel ge noeg ging. Nixon kreeg Teng in 1976 echter niet te zien, want die werd juist in die tijd op de muurkranten weer eens beschuldigd van revisionisme. Het zal overigens niet de eerste keer zijn dat Nixon een bezoek aflegt aan Washing ton sedert hij op 9 augustus 1974 voor het laatst karakteristiek zijn handen ophief en vervolgens in een helicopter stapte. Een jaar geleden was hij in de hoofdstad voor de begrafenis van Hubert Humphrey. Hij was toen te zien op de televisie. Nixon zat vlak naast Gerald Ford in het Kapitool. Washington gaf op die manier te kennen dat Nixon niet langer genegeerd kon wor den. Op de muren van de stad werd Ni xon echter veroordeeld, en op de straten verschenen groepjes demonstranten die zich hadden aangekleed in de stijl van de zestiger jaren, en ook de kreten van die Vietnam-tijd herhaalden: „Weg met Ni xon!" en „Stop de bombardementen!" La ter bleek het allemaal mee te vallen. De „demonstranten" waren figuranten in een film over het leven van Charles Cölson. D( Deze was Nixons adviseur voor br' landse aangelegenheden, speelde een'r' rol in het Watergate-schandaal, enP volgens eigen zeggen in de gevaP „herboren" als christen. P In het afgelopen jaar heeft Nixoifcj steeds meer gerehabiliteerd. Hij hik New York een persconferentie over V» landse politiek, hield een door de Lf televisie uitgezonden interview en b^p in Engeland de universiteit van Oxford Copyright The G

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10