Voor buitenstaanders blijft Khomeini een groot raadsel1' Boosheid A rubanen berust op misverstand Britse spoorstaking gevolg van strijd tussen twee bonden Paus: Reis naar Mexico vooral pelgrimstocht BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 JANUAR11979 PAGINA8 SOCIALE RECHTVAARDIGHEID EN GEWAPEND VERZET (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens mi nister Scholten (Defensie) be rust de bij de Arubaanse le den van de Koninkrijkswerk groep ontstane beroering over de Nederlandse houding tegenover de plannen van de regering in Willemstad voor de Antilliaanse Verdediging- sgarde (AVG) op een misver stand. De bewindsman zei dit giste ren na zijn terugkeer van een tiendaags werkbezoek aan de Nederlandse Antillen. Zoals gemeld ontstond zondag de beroering bij de Arubaanse leden van de Koninkrijks werkgroep (die in Den Haag vergaderde) naar aanleiding van een bericht uit Willem stad waarin stond dat minis ter Scholten zich zou hebben verenigd met de visie van het kabinet-Rozendal op de op bouw van de Antilliaanse Verdedigingsgarde. De Aruba nen wilden zich zelfs tijdelijk uit de jonge Koninkrijkswerk groep terugtrekken. Scholten zei gisteren op Schiphol dat hij met de An til-.. liaanse regering slechts proce dure-afspraken heeft gemaakt. De AVG zal de kern worden van de toekomstige Antilli aanse krijgsmacht. Er is ge kozen voor een groeimodel waardoor ingespeeld kan wor den op de politieke ontwikke lingen, aldus de minister. Hij zei dat bij deze gang van za ken ook het beraad in de Ko ninkrijkswerkgroep een be langrijke rol zal spelen. Het is in geen geval de bedoeling deze werkgroep voor de voe ten te lopen. Zoals bekend willen de Aru baanse leiders niets weten van een Antilliaanse staat waartoe Aruba zou moeten behoren; daarop berust ook hun verzet tegen de AVG- plannen. Fruitvergiftiging volgens Israël vals alarm JERUZALEM (Reuter) Dreigementen om Israëlische|j landbouwprodukten die voorL. Europa zijn bestemd, te ver-L giftigen, komen neer op „vals alarm, bedoeld angst en paniek te zaaienj£ waarvoor geen grond aanwe-fc zig is". Dit heeft de Israëli-) aj sche regering gisteren be-;jjU kendgemaakt Deze verklaring vormde eenjjjy reactie op berichten, dat eenk|u Arabische extremistische^ groep in brieven aan scheidene Europese regerin-f*"J gen, waaronder de Nederland-Lj, se, heeft gedreigd, in Israëli-L) sche produkten vergif tel doen. waaronder „dodelijkej stoffen". Vogeldrama in Ses Jutland F KOPENHAGEN (DPA) Vol-I d( gens Deense vogelkundigenjerl zijn tenminste vijfduizend ji watervogels op de oostkust po van Jutland ten dode opge- z< schreven doordat ze vastzit-iis ten in een mengeling van 0e olie en natte sneeuw. n Aangezien de meeste vogelsnir zich ver uit de kust bevinden.lr 1 heeft men er maar ongeveer^ duizend kunnen afmaken en ft uit hun lijden verlossen. be< De olie is zondag uit de klei-! te ne Zweedse tankboot „Thun-po; tank" gestroomd toen hij opj g het eiland Samsoe aan dejho grond liep. Ser Applaus voor mgr. Capucci DAMASCUS De uit Israéfei lische gevangenschap Melchif v tische aartsbisschop Hilarionrjfi Capucci is gisteren met apP plaus van de afgevaardigde»111 door het Syrische parlemenf^ in Damascus ontvangen. r Hij was in gezelschap vanfad Khaled el Fahoum, voorzitter^ van deze raad. De voorzitter) van het parlement, Mahmoedp Hadid, hield een begroeting^ stoespraak waarin hij hulde bracht aan Capucci, „die al^ zijn krachten heeft a angel wend in dienst van zijn land en van het Palestijnse volk". (Van onze correspondent Martin Woollacott) TEHERAN Hij heeft een natie in beroering gebracht, een keizer van zijn troon gestoten, en de grootmachten evenveel slapeloze nachten bezorgd als Nasser. Toch blijft ayatollah Ruhollah Khomeini, aanbeden als hij is door miljoenen Perzen, voor buitenstaanders een groot vraagteken. En zelfs Khomei ni's volgelingen weten niet precies wat hij voor ogen heeft met zijn „Islamiti sche republiek", en ook zij zijn het er lang niet altijd over eens wat voor man hij is en welke politieke koers hij voorstaat. Khomeini kwam in 1978 niet als een boze geest uit het niets opdagen, en ook niet in 1962, toen hij zich voor het eerst tegen de sjah richtte. Toen. ruim 16 jaar geleden, was hij al zestig jaar oud. had zich al gevestigd als belang rijk leider van de Moskee, had hij zich al een reputatie verworven als leer meester en prediker, had hij al vele boeken geschreven. Tot op de dag van vandaag is Khomeini in de noordelijke wijken van Teheran een alleen vagelijk bekend figuur, maar dat komt alleen doordat de verwesterde Iranezen zo weinig belangstelling hebben voor dat aspect van hun leven dat vertegen woordigd wordt door de Moskee, met haar eigen onderwijsinstellingen en haar eigen intellectuele ontwikkeling. Khomeini's opvattingen zijn het product vyn de lange traditie van de Moskee, de gedachte dat Iran en de Moskee be schermd moet worden tegen elke vreemde, buitenlandse invloed. Maar de ayatollah heeft in zijn leven bijna alle grote gebeurtenissen van deze eeuw meegemaakt, en ook die hebben hem beïnvloed. Een diplomaat zei dan ook van de religieuze leider: „Hij is zowel een traditioneel ingestelde man als een moderne leider". Tabaksrevolutie Khomeini's strijd tegen de sjah is geen unicum in de Iraanse geschiedenis. Zo haalde een van de laatste sjahs van het huis van Qajar zich een revolutie op de hals door aan een buitenlander het mo nopolie voor tabak toe te kennen. Die opstand bestond, net als de huidige, al leen bij de gratie van een bondgenoot schap tussen de religieuze leiders en- de bazaar, de zakenwereld. Ook die revolutie werd geleid door een ayatollah, die. net als Khomeini voor hij naar Parijs vertrok, zijn tenten in Najaf in Irak had. Er kwam een seintje uit Najaf, en iedereen in Iran stopte nog dezelfde dag met roken. Zelfs in het paleis van de sjah werd geen siga ret meer gezien. Deze opstand tegen het tabaksmonopo lie. evenals de constitutionele revolutie van 1906. leefden nog sterk in de herin nering toen Khomeini een jongen was. Khomeini's vader was zelf ook geestelij ke. maar hij verloor, waarschijnlijk bij een demonstratie, het leven toen zijn zoon nog erg jong was. De jonge Khomeini kreeg een traditio nele Islamitische opvoeding in zijn ge boortestad Khomein, en waarnaar hij. als ayatollah, volgens oud Perzisch ge bruik. werd genoemd. Als jongeman zag Khomeini de ontbinding van de Perzische staat gedurende de Eerste Wereldoorlog en later de troonsbestij ging van Reza Khan Pahlevi, de vader van de huidige sjah. In die tijd was Khomeini een „talebeh" (student theologie) te Qom. het grote re ligieuze centrum van Iran. Het moet wel iets geweten hebben van de grote druk waaronder de Moskee Reza Khan gezet had om inderdaad plaats te ne men op de Pauwentroon, en niet een republiek uit te roepen. De religieuze leiders hoopten dat Reza Sjah. zoals hij nu genoemd werd. met een kroon op zijn hoofd minder geneigd zou zijn het voorbeeld te' volgen van Atatürk, de of ficier die in Turkije een- fel anti-gods- dienstige dictatuur ingesteld had. Reza Sjah is nooit zo ver gegaan als Atatürk. die onder andere sluier en fez verbood en de islam als staatsgodsdienst af schafte, maar helemaal zeker van de man op de Pauwentroon zijn de Perzi sche religieuse leiders nooit geweest. In de twintiger en dertiger jaren ont stond er een tweestrijd over de gewen ste identiteit van Iran. De ene groep zocht zijn heil in het grijze verleden, het Arische ras, de militaire traditie, de monarchie, prehistorische Achaemenidi- sche kledij, en verhalen over het verlo ren rijk. Een tekenend, zij het extreem, voorbeeld daarvan is de poging van Re/a Khan de Perzische taal te ..zuive ren" van leenwoorden uit het Arabisch. De andere: partij sloot zich aan bij de pan-Islamitische beweging, geloofde hei lig in een wereld-Islam. en voerde broe derschap met de Arabische stammen in haai- vaandel- Dg religieuze leiders voel den zich uiteraard meer in het laatste kamp thuis. Kritiek op Amerika Tegen 1962 was Khomeini meer dan een tammme radicaal geworden. Hij trok fel van leer tegen de „Witte Revo lutie" van de sjah en diens onderdruk king van de oppositie. In tegenstelling tot wat over het algemeen aangenomen wordt heeft Khomeini zich nooit uitge sproken tegen de herverdeling van kroondomeinen onder de landloze boe ren, maar alleen tegen de vorm waarin die herverdeling uitgevoerd werd. Tus sen 1962 en 1964 werd Khomeini ver schillende malen gevangen gezet. Teke nend is dat hij uiteindelijk niet vanwe ge zijn kritiek op de landhervormingen, maar zijn kritiek op Amerika het land werd uitgezet. „Alle problemen waarmee Iran en an dere Islamitische staten te kampen heb ben zijn het gevolg van het bondgenoot schap met Amerika", donderde Khomei ni in Qom in een aanval op de wet die aan het Amerikaanse militaire person neel in Iran diplomatieke onschend baarheid verleende. Die wet, vond Kho meini. was „het bewijs van de slavernij van- de Iraanse staat" Met deze wet had Reza SjaH toch weer gecapituleerd En men had gehoopt dat met zijn troonsbestijging daar nu juist een einde aangekomen was. Khomeini werd verbannen en trok naar Najaf in Irak. waar hij de volgende 15 jaar zou blijven. Daar sloot hij vriend schap met iedere vijand van de sjah Onder zijn vrienden bevonden zich zo doende de regering van Irak zelf, die jarenlang een conflict had met Teheran, generaal Bakhtiar, voormalig hoofd van Savak, en een stroom gevluchte guerril la's en radicalen. De laatste jaren kwamen in Khomeini's toespraken steeds vaker termen voor als sociale rechtvaardigheid, radicale koersverandering en gewapend verzet. Een typerende zin uit een van zijn meest recente boeken: „Islam is de godsdienst van voorvechters van de vrijheid, van degenen die rechtvaardig heid en rechtschapenheid nastreven, de godsdienst voor degenen die hunkeren naar vrijheid en onafhankelijkheid, de school van mensen die strijden tegen uitbuiting". Zoals te verwachten viel zijn er bepaalde tegenstrijdigheden in Khomeini's leer. En de verschillende kampen onder zijn volgelingen zien ver schillende moeilijkheden in die tegen strijdigheden. Eén kamp vindt dat Khomeini te ver is gegaan, althans verder dan een beperkt radicalisme dat gebaseerd is op de Ko ran in een niet-Islamitische samenle ving Een andere groep vindt het zorg wekkend dat hij de algemene sji'itische opvattingen over verantwoordelijkheden van de staat heeft laten varen. Blijk baar gelooft Khomeini niet langer dat het voldoende is dat de samenleving voorwaarden schept zodat de gewone burger als goed moslem kan leven, maar heeft hij nu plannen voor een veel actievere, meer ingrijpende rol van de regering in een theocratische samen leving. Bildredacteur blijkt spion (Van onze correspondent) BONN Op aanwijzing van de overgelopen DDR-officier Stiller zijn gisteren wederom twee personen gearresteerd op verdenking spionage voor Oost-Duitsland te hebben be dreven. Een van hen was re- dakteur van de centrale re- daktie van het anticommunis tische boulevardblad Bild. Hoewel de federale recherche BKA zich grotendeels in stilz wijgen hulde, maakte de Bild- zeitung gisteravond bekend, dat de betreffende redakteur inderdaad voor de rechter van onderzoek was geleid. Te weinig geld voor vluchtelingen NEW YORK(DPA) In som- mige delen van de wereld is de nood onder de vluchtelin gen zo hoog, dat de gelden die de V.N. voor vluchtelin genhulp beschikbaar heeft ge steld, niet toereikend zijn. De Deen Poul Hart ling van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de V.N. heeft in New York verklaard dat de voor 1979 uitgetrokken 88 miljoen dollar (180 miljoen gulden) onvoldoende is en dat er minstens 115 miljoen dollar (230 miljoen gulden) nodig is. Hij noemde vooral de situatie in Afrika en Azië precair. Sneeuwstormen in de V.S. CHICAGO Het Ameri kaanse Midden-Westen is gis teren getroffen door de derde sneeuwstorm in tien dagen, waarbij al 62 mensen zijn omgekomen. In Illinois en Indiana, welke deelstaten al een week gele den tot rampgebied waren verklaard, waren gistermid dag alle doorgaande wegen geblokkeerd Vermiste vrouw na 2 jaar in faraograf gevonden CAIRO (Reuter) In een raograf in Luxor in Egypte een stoffelijk overschot vonden dat moet zijn een Canadese toeriste twee jaar geleden verdw zo heeft de Canadese sade in Cairo meegedeeld. Het stoffelijk overschot overgebracht naar Cairo te worden maar de politie is er wel zeker van dat het om Carol Anita Vancouver. In de de vrouw zat een waarop zij had dat zij was gevallen en voorbereidde op de dood ontbering, aldus het -Al-Achram. Angstaanjagend spook De liberalen van Iran zien in gedachtei f®** al een angstaanjagend spook: een theo oratie dat is een regeringsvorn waarin God of godsdienst een centri plaats inneemt die bovendien deur openhoudt naar het communisme^ de combinatie dus van een strengf godsdienststaat en Communistisch maatregelen. Het lijdt geen twijfel da Khomeini alleenheersersneigingen heeft Een jonge liberaal die enige weken me hem in Parijs doorbracht zei van Kho meini. die iets van een orakel heeft gerjJ kregen: „Je zou het Victoriaans zoiets noemen". Khomeini is niet de fanaat die z< ging de mythe tenminste het liefs «1 elke koloniaal aan zijn kromzwaard zoi willen rijgen. Maar ook is hij niet d< perfecte leider of geweldige intellectuele bron van inspiratie die anderen var hem maken. Het best kan hij omschre ven worden als een traditionele religieu-j? ze intellectueel die zijn uiterste best gee daan heeft zich aan te passen aan de., veranderende tijden. Maar hij is nu 76 jaar oud. is 15 jaar niet meer in Iran geweest, en heeft zichzelf een door Goc gegeven gezag toegekend. „Ik twijfel er aan," zei een Perzischs journalist, „of hij werkelijk enig begrip heeft van de economische en sociale verschuivingen die de oorzaak waren van het probleem waaruit hij mun! heeft kunnen slaan". Khomeini heeft het langste gedeelte van zijn leven ach ter zich, maar de zwaarste jaren wach ten hem nog (Copyright The Guardian] fcew Spelen met vuur: brand in bejaardenhuis HELSINKI (DPA) De brand in een bejaardenhuis in Finland, waarbij dinsdag 26 bejaarden zijn omgekomen, is waarschijnlijk veroorzaakt door een oude man die met lucifers speelde. Naar gisteren in Helsinki bekend werd, ontstond de brand in de kamer van vier mannen, van wie er twee rookten. De 84-jarige Jalo Korhonen vertelde over een van hen: „Ik heb hem er al zo vaak voor gewaarschuwd niet niet lucifers te spelen". Atherton met lege handen uit Israël JERUZALEM (DPA-UPI) - De Amerikaanse speciale ge zant voor het Midden-Oosten, Alfred Atherton, is gisteren uit Jeruzalem naar Cairo ge vlogen, zonder dat de laatste hindernissen uit de weg zijn geruimd voor een Israëlisch- Egyptisch vredesverdrag op basis van een Amerikaanse compromis-formule. Na zijn laatste gesprek met de Israëlische regeringsautori teiten, zei Atherton na zijn besprekingen in Cairo weer naar Jeruzalem te zullen te rugkeren. Hoe lang hij in Egypte blijft, wist hij nog IN HARWICH WACHTEN BUSSEN fVan onze correspondent) LONDEN Nederlanders die per boottrein naar Harwich varen hoeven zich vandaag geen zorgen te maken over de voor vandaag aangekon digde spoorwegstaking. Bus sen zullen het vervoer naar het centrum van Londen re gelen, zo hebben de Neder landse Spoorwegen bekend gemaakt. De Britten onder vinden vandaag wel veel hin der, nu voor de vierde maal een nationale 24-uursstaking het Britse spoor lam legt. De vakbond van treinbestuurders overweegt overigens nog meer stakingsoproepen. Zwakke bemiddelingspogin gen van de vakcentrale heb ben tot dusver weinig opgele verd. De regering meent dat de spoorwegen hun eigen boontjes moeten doppen. De spoorwegstakingen die zich nu geregeld voordoen, zijn overigens geen onderdeel van de algemene sociale on rust in Groot-Brittannië. Zij worden veroorzaakt door een scherpe rivaliteit tussen twee vakbonden, waarvan de lei ders elkaar niet kunnen ve len. Het personeel bij de Brit se spoorwegen is georgani seerd bij drie bonden, waar van de derde, die voor hoger personeel, zich afzijdig houdt van de acties. De grootste bond, de NUR, telt 180.000 le den onder wie seinwachters, kruiers, schoonmaaksters, conducteurs en controleurs. Deze bond wordt geleid door Sid Weighell (56), een gewezen machinist. De tweede vakbond. ASLEF, telt 27.000 leden, allen trein bestuurders, die zich sinds het stoomtijdperk beschouwen als de elite van het spoorweg personeel. Zij kijken neer op het andere spoorwegpersoneel en weigeren hun speciale po sitie op te geven. Deze bond wordt geleid door Ray Buck- ton (56), een voormalig trein- poetser en machinist. Buckton heeft een hekel aan Weighell. omdat diens bond pogingen doet alle spoorwegarbeiders onder zich te verenigen. De laatste jaren heeft ASLEF hard gewerkt om te voorko men dat nog meer treinbes tuurders werden afgedankt. Telkens als ASLEF een loon- voorstel indient, wordt dit di rect gevolgd door een voorstel van de NUR, die vindt dat alle spoorwegarbeiders recht hebben op dezelfde voordelen. De huidige moeilijkheden zijn ontstaan toen de treinbestuur ders een jaar geleden een ex tra vergoeding van tien pro cent eisten als erkenning van hun speciale positie. Toen zij hun zin niet kregen, begonnen zijn met regionale en landelij ke stakingen te dreigen. De Spoorwegen stellen daartegen over dat de lonen niet opge trokken kunnen worden zon der tegenprestatie in de vorm van hoge produktiviteit De bond van Weighell weigert daarop in te gaan, als zijn le den niet dezelfde extra beta ling krijgen als de treinbes tuurders. Als de spoorwegen weigeren, betekent dit dat de NUR eveneens nationale sta kingen kan gaan afroepen, maar dan op andere dagen. Voorde lange, hete zomer Wij worden nog ge plaagd door sneeuw. i|zel, regen en kou de, maar de mode ontwerpers zijn al met hun gedachten bij voorjaar en bij de lange, hete zomer, waarop iedereen hoopt. Geheel links: Tita Rossi's opvattin gen over hoe men gekleed kan gaan op een warme zomera vond. Midden: Yves St-Laurent ontwierp deze bloes en rok voor voorjaar en zo-' mer. Geheel rechts: een wat plechtiger dracht, eveneens van Yves St-Laurent. die tevens de schoenen ontworpen heeft. Gromyko twee uur bij paus VATICAANSTAD De Sov- jetrussische minister van bui tenlandse zaken, Andrej Gromyko, heeft gisteren voor het eerst een onderhoud ge had met paus Johannes Pau- lus II. Het duurde twee uur, het langste onderhoud, dat een paus ooit met een staats man heeft gehad. De voornaamste onderwerpen van gesprek waren, volgens waarnemers, de situatie van de kerk in Oost-Europa en actuele internationale kwes ties. Aangenomen wordt, dat ook een eventuele reis van de paus naar Polen, mei volgend jaar, ter sprake is gekomen. De paus begroet de Sov- jetrussische minister Gromyko bij diens bezoek aan het Vaticaan. Norodom: beide regeringen slecht NEW YORK Prins Noro dom Sihanoek vindt beide re geringen in Cambodja slecht en hij heeft zich gedistan- cieerd van de delegatie die het verjaagde bewind van premier Pol Pot naar de Ver enigde Naties in New York had gestuurd. In een maandag opgenomen en gister door de Amerikaan radio en televisiemaat schappij ABC uitgezonden vraaggesprek verklaarde de voormalige Cambodjaanse heerser dat hij om enkele we ken „politieke bescherming" de Verenigde Staten had verzocht en dat hij later naar Frankrijk zal gaan. ROME „In de eerste plaats een pelgrims tocht van het geloof", zo noemde paus Johan nes Paulus II vanochtend zijn eerste buiten landse reis. Om negen minuten voor half ne gen vertrok het vliegtuig, dat hem naar de Dominicaanse Republiek en Mexico brengt, voornamelijk ter opening van de derde confe rentie van de Latijnsamerik^anse bisschop pen in Puebla. De paus zei onder meer, dat in Puebla zou worden gesproken over „belangrijke vraag stukken van het pastoraal handelen van het volk van God. Problemen waarbij rekening moet worden gehouden met de ingewikkelde sociale-politieke situatie ter plaatse". Hij zei zich te begeven „naar bepaalde stre ken van de nieuwe wereld als boodschapper van het evangelie voor de miljoenen broeders en zusters die in Christus geloven. De paus wil hen allen leren kennen, omarmen, tegen allen zeggen, jongeren, mannen, vrouwen, arbeiders, boeren, intellectuelen, dat God hen liefheeft, dat de kerk hen liefheeft, dat de paus hen liefheeft". De paus heeft een gevolg van twintig man, onder wie twee artsen en twee leden van de Zwitserse garde. Ook bevinden zich ruim zes tig Italiaanse en internationale journalisten aan boord van het vliegtuig, dat „Dante Alig- hieri" is gedoopt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8