Lekker in hed blijven verreweg de verstandigste gedragslijn Verzachten lijden is eigenlijk geen euthanasie Kamerdebat over eigen fondsbij drage Voetganger in de kou MET KIPPEGAAS EN PANNESPONZEN GLADHEID TE IJJF ficidóc Qowumt De dag van de arbeid Pools protest tegen vrijlating Menten cht weken ;1 voor mranding :htgenote Politieverordening vaak in strijd met de grondwet 8 Proef tel ling in februari PVDA TEGEN; WD VOOR; CDA AARZELT wiNNÉNLAND leidse courant woensdag 24 januar11979 pagina Voetgangers maakten gisteren opnieuw gebruik van de autoweg, omdat de rottoirs door de ijzel onbegaanbaar waren. elen ldeld jkers£en HAAG „Voetgan- :tru^Vers worden met dit weer 6e cij ehandeld nis derderangs televjwurgers. Het is een scbande- ijke zaak dat met deze ladbeid niet wordt gestroo id op stoepen en fietspa- ien." Dit zegt de vice-voor- itter van de Nederlandse 'ereniging bescherming voetgangers, mevr.V. van er Does. )e vereniging bescherming oetgangers in Den Haag indt dat niet alleen de jverheid maar ook de bur- ers moeten zorgen dat voet- angers met gladheid min er gevaar lopen dan nu. levrouw Van der Does zei et al een hele verbetering e vinden wanneer de ge leenten zouden besluiten op <en aantal plaatsen kisten et zand neer te zetten, laaruit iedereen zoveel zou unnen nemen als nodig is m de stoep begaanbaar te laken. Zij is er tegen dat eel gemeenten de plicht tot het schoonmaken van de stoep door de inwoners heb ben afgeschaft. Ze noemt het „een enorm gebrek aan burgerzin" wanneer mensen- de stoep voor hun huis niet begaanbaar maken, ook al staat het dan niet in een plaatselijke verordening. De vereniging dringt er op aan dat vooral de bejaarden met gladheid zoveel mogelijk in huis blijven. „Er wordt wel steeds op aangedrongen dat de mensen goed voor de vogels zorgen die het met dit weer zo moeilijk hebben, maar laten de jongeren ook eens denken aan de bejaar den, die met dit weer geen boodschappen kunnen doen," aldus de vice-voorzit- ter van de vereniging. De voetgangers moeten vol gens haar niet berusten in de toestand. De vereniging dringt er bij de voetgangers op aan zich aaneen te slui ten. Dan kan druk op de overheid uitgeoefend worden om betere voorzieningen voor voetgangers te treffen bij slechte weersomstandig heden. Dan zou het mis schien ook niet meer voor komen dat de sneeuwrui mers de sneeuw van de rij weg op de fietspaden depo neren, aldus mevrouw Van der Does. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 24 januari - „Blij dat ik glij", gniffelden gisteren de schaar se Nederlanders die, gebruikmakend van dezelfde spiegelbanen, op hun No ren het schutterende autoverkeer met straatlengten klopten. ,;Blij dat ik niet uitglij" hijgden tienduizenden anderen die zich voortbewogen middels onder gebonden pannesponzen, stukken kip pegaas, anti-slipzolen (ras uitverkocht) of textielwaren mét welzijnswerkers in het voordeel vanwege hun spreek woordelijke geitenharen sokken, opeens een hulpstuk bij uitstek. „Plons, onder de dons", juichte tenslot te een grote categorie, na de nationale brulboei Felix Meurders op Hilversum 3 te hebben horen balken dat lekker in bed blijven verreweg de verstandig ste gedragslijn vormde. Werktijdver korting, het hete hangijzer van de toe komst, werd door de kou opeens wel dadige werkelijkheid. Nederland plat, of minstens op zijn gekus- sende achterhand. Niet altijd gaf de situatie aanleiding tot meesmuilen en leedvermaak. Ongeveer alles werd afgelast „ook sjoel bakcompetities", deelde de radio ironisch mee maar via hetzelfde medium smeekte het Rode Kruis zijn donors toch vooral naar de donoravonden te komen omdat er extra bloed nodig zou zijn vanwege de vele onge lukken. Het gedrag van automobilisten bracht de verkeerscentrale van de rijkspoli tie, anders toonbeeld van gematigheid, tot uitingen van onderkoelde woede. „Wie zijn ruiten niet volledig ontdooit", aldus een i dreigement, „loopt kans op een fors proces verbaal". En: „houdt op met scheuren door natte sneeuw en blubber waarbij passanten worden or.dergespat. Er is maar weinig voor nodig om ook van u een voetganger te ma ken". Voorts liet de politie weten over stroomd te worden met telefoontjes van pa niekerige bejaarden die in hun huis door de ijzel gegijzeld zaten. „Schaam u niet uw goede diensten aan te bieden en bijvoor beeld hun boodschappen te doen", luidde het parool van hogerhand. Ten overvloede misschien. Bij zoveel afgelaste evenementen maakte Nederland er gewoon een festival der verbroedering van. Iedereen hielp ieder een met duwen, sjorren, trekken, niet val len, weer opstaan, of minstens met hartver warmende eenstemmigheid in het klagen van de nood. Een hogedrukgebied van soli dariteit waarde over alle gewesten en men spande zich tot bestens toe in goedgeijs- mutst door het leven te gaan. Veel televisies lieten gisteravond slechts sneeuw zien van wege de ijzel op de antennes. Normaal zou deze gedwongen verzaking van de kijkplicht de beeldbuisgelovigen in ernstige gewetens nood hebben gebracht. Nu knikten ze de voot bij de vermaning uit de luidsprekers: „niet schieten op uw monteur; hij heeft ge lijk met zijn weigering uw dak op te gaan". Erg doeltreffend kwam een initiatief van de verplegingsomroep Eindhoven over; hij or ganiseerde een speciaal verzoekplatenpro- gramma ten behoeve van familieleden die als gevolg van de gladheid niet op ziekenbe zoek konden gaan. En zulke staaltjes ston den allerminst alleen, gisteren in vleugellam, dus vindingrijk en hulpvaardig Nederland. Unieke beelden baarde de situatie. Kinderen van 17 verschillende nationaliteiten geza menlijk op de schaats nooit eerder ver toond, want de vorige barre winter (1963) kende het verschijnsel gastarbeider nog niet. Men mocht het aanschouwen op de bevro ren schoolspeelplaatsen in de Amsterdamse Bijlmermeer. Noch zal een Nederlands mu seum ooit genoegen hebben moeten nemen met één enkele bezoeker op een hele dag. Het overkwam Kröller-Müller, hartje Hoge Veluwe. De eenzame kunstminnaar arriveer de per schaats uit Otterlo en gaf laconiek te kennen dat hij de overzichtstentoonstelling van Jan Toorop wilde zien. Minder laconiek reageerden hondenbezitters die hun lieveling aan de lijn wilden uitlaten en geestdriftig van de sokken werden ge trokken. Helemaal de kluts kwijt raakte het hondje dat zijn kleine boodschap op een ta lud probeerde te lozen en ontdekte hoezeer een geheven achterpoot iemand op het hel lende vlak kan brengen en vandaar op glad ijs tussen eenden die onder de heersende omstandigheden weinig meer te doen staat dan demonstreren waaraan ze hun bijnaam Wammes Waggel verdienen. Honger in de vogelwereld - de Dierenbe scherming kon er gisteren niet genoeg op hakken. „Voeder de diertjes gul met brood, gedrenkt in olie". Ondertussen jakkerden 300 vaderlanders in hun dorst naar onver sneden Elfstedenroem over het alternatieve Veluwemeer. Daar leek ons volks winterhart herboren, compleet met valhelm op en door lopers onder. Schijn echter bedroog. Drie honderd inschrijvers hadden niet eens de startlijn gehaald vanwege gladheid onder weg of gewoon omdat ze naar Felix Meur ders hadden geluisterd. Een automobilist: „Waarom ik uiteindelijk ben doorgereden? Meneer, als ik op een weg had gezeten waar ik had kunnen keren, was ik omgedraaid en regelrecht terug naar moeder de vrouw ge gaan. Maar ik kon nergens keren. Ik kon al leen rechtuit". Zo was de tragi-komische werkelijkheid: een aangeslagen natie die waggelde als Wammes. De gemeenteambtenaren van Rotterdam krijgen van het linkse meerderheidscollege op de eerste mei, net als in 1975, vrijaf. In de tussenliggende jaren was de kwes tie niet aan de orde, de eerste mei viel in het weekein de, of de verjaardag van de koningin werd op die dag gevierd. Bovendien heeft het Rotterdamse gemeentebe stuur een brief geschreven aan de landsbestuurders met het verzoek om te overwegen van de eerste mei een nationale feestdag te maken. DAT verzoek verdient in ieder geval overweging. De factor arbeid is belangrijk genoeg om af en toe bezin nend bij stil te staan, al moet daar vooral tegenwoordig ook de factor arbeidsloosheid helaas sterk bij worden bet&okken. Wel is de vraag belangrijk of de arbeid als begrip nu en in de toekomst niet een veel minder over heersende rol zal gaan spelen dan in het verleden het geval was. Maar of de noodzakelijke bezinning een na tionale feestdag rechtvaardigt is zeer de vraag. Zeker als die dag op de eerste mei zou moeten vallen. Want die dag het is nu eenmaal een gegeven roept bij diverse bevolkingsgroepen totaal verschillende gevoelens op. de eerste mei-viering ontleent zijn betekenis aan het internationale socialistische congres te Parijs in 1889, en is van oorsprong de strijddag van de arbeiders. De viering van de dag in veel andere landen, met name in de totalitaire staten, heeft ook nu nog dat demonstratie ve, strijdbare karakter. Het uitroepen van de eerste mei als nationale dag van de arbeid (ook al zou het dan nadrukkelijk niet de dag van de arbeidersstrijd wor den) zal alleen daardoor al veel weerstanden opwekken. Het voorstel van de gemeente Rotterdam is niettemin een discussie waard. Maar dan wel op nationaal niveau. Dat sluit uit, dat een gemeente op eigen houtje, vooruit lopend op en los van die discussie, besluit de eigen ambtenaren vrij te geven. DEN HAAG/WARSCHAU (DPA) De Poolse ambassadeur in Nederland heeft bij de Nederlandse regering formeel gepro testeerd tegen de vrijlating vanPieter Menten. Hij heeft minister De Ruiter van justitie een memorandum overhandigd, waarin „grote verontrusting" wordt uitgesproken over het besluit de strafvervolging tegen Menten te staken. Dit besluit, aldus het memorandum, is in strijd met het volken recht en een belediging van de slachtoffers van het nazisme. Een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft gezegd dat minister De Ruiter zich onthoudt van ieder commentaar op het memorandum van de ambassadeur. Hangende de ge rechtelijke procedure (er is cassatie aangetekend tegen de be-- slissing van de Haagse rechtbank) zal de minister niets over de zaak-Menten zeggen. STERDAM De Amster- se rechtbank heeft giste- een 32-jarige man tot weken cel veroordeeld een proeftijd van twee wegens aanranding van vrouw. Voor verkrach- hetgeen hem ook ten l werd gelegd, werd hij [esproken, omdat de wet delict binnen een huwe- liet strafbaar stelt. Vel de rechter stelde dat [et op dit punt niet meer luit bij de huidige opvat- in, meende hij toch tot uitspraak te moeten ko- let moment van de aan- ng woonde het echtpaar meer samen, vanwege lopende aanvraag tot ding. Inmiddels hebben en vrouw zich weer ver en is de scheiding van an. aardentehuis ;elicht voor 1.000 gulden ECHT (ANP) Een 38- administrateur van een rdentehuis in Utrecht bij de' politie bekend in gelopen vier jaar ruim K) gulden te hebben ver ent De fraude kwam in er aan het licht bij een Qtantsonderzoek. ïan, J. de K. uit Leer- was sinds 1968 in dienst iet bejaardentehuis. In begon hij wekelijks geld 5 kas te halen. De tekor- pijferde hij „boekhoud- ig" weg door valse reke- i van leveranciers te i en die in de adminis- te verwerken. Met het emaakte geld leefde De ilgens de politie enkele flink boven zijn stand. de 228.000 gulden is dan liets meer over. De be- -n moesten gerustgesteld niet zij zijn de dupe 'den van de fraude, de stichting die het te- teheert. MINISTER DE RUITER: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kan in het belang zijn van een stervende zieke dat zijn leven niet zo lang mogelijk wordt verlengd. Dit heeft minister De Ruiter (Justitie) in een radiopro gramma gezegd. Hij gaf een toelichting op zijn stelling, dat euthanasie in „zeer uitzon derlijke gevallen" geoorloofd kan zijn. De minister noemde als voorbeeld het niet meer functioneren of ontbreken van (grote de len) van de hersenen. „Ik weet dat er artsen zijn, die bij een totaal ontbreken van de her senfuncties niet meer van menselijk leven wil len spreken". De bewindsman vindt overigens dat in dat soort gevallen eigenlijk niet van eu thanasie kan worden gesproken. „Misschien is er een heel groot veld, dat te maken heeft met het einde van menselijk le ven, dat wij helemaal niet met euthanasie zou den moeten betitelen. Het gaat erom wat er op het ogenblik in de lijn van het medisch- juridisch denken aan de orde is. En daar is het inderdaad aan de orde dat het bepaald een plicht is van medici om lij densverzach tend op te treden". In sommige gevallen, aldus de minister, kan „dit medisch inzicht en gewoon ook hulp aan de zieke en lijdende medemens inderdaad meebrengen dat sterven het gevolg is". Ontslag van rechtsvervolging na wurgen vier kinderen (Van een onzer verslaggevers) ALMELO De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 40- jarige vrouw uit Hengelo, die in juli vorig jaar haar vier dochtertjes door wurging om het leven bracht, ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank bepaalde dat de vrouw in een psychiatrisch ziekenhuis moet worden op genomen. De rechtbank acht te de vrouw op het moment van haar daden niet toereke ningsvatbaar. De vrouw had na haar echt scheiding het waanidee gekre gen, dat haar slechtheid in haar kinderen was vererfd, aldus het psychiatrisch rap port. In een droom had zij van haar overleden broer het bevel gekregen haar kinderen te doden. Gouden speld voor Beppie Nooy AMSTERDAM Beppie Nooy heeft ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum als artistiek leidster van het Amsterdams Volkstoneel dinsdagavond de gouden speld van de gemeente Amsterdam gekregen. De onderscheiding werd haar na de voorstelling van „Rooie Sien" in theater Carré opge speld door de Amsterdamse wethouder Schaefer van stads vernieuwing. CDA wil terugkerende Antillianen steunen DEN HAAG Het CDA- Tweede Kamerlid Van Zeil heeft de regering gevraagd in Nederland verblijvende Antil lianen die terugwillen naar de Antillen, daarbij finan cieel te steunen. Volgens Van Zeil zou een re geling daarvoor in een be hoefte voorzien, vooral in ge vallen van Antillianen die hier werkloos zijn geraakt in op de Antillen buiten de over heid werk kunnen vinden. Radar-verklikkers nog niet verboden DEN HAAG (ANP) Minis- ter Tuynman van verkeer en waterstaat is nog niet van plan maatregelen te nemen tegen radar-verklikkers. Hij wil eers bekijken of die ap paraten, die in de auto ge monteerd kunnen worden en waarschuwen voor radar-snel heidsmeters van de politie, wel tot ernstige snelheidso vertreding leiden. De bewindsman heeft dat gis teren geschreven in antwoord' op kamervragen. Overigens is het gebruik van radar-verklik kers tot nu toe van beperkte omvang gebleven, zo meldt hij. Een principieel antwoord op de vraag of het verkopen van de apparatuur strafrech telijk moet worden vervolgd wil de minister niet geven voordat zijn collega van justi tie zijn licht daarover heeft laten schijnen. UTRECHT (ANP) Veel gemeenten in ons land misbruiken de te ïuim geformuleerde bepalingen in hun Algemene Poli tieverordening (APV). Daarmee handelen zij dikwijls in strijd met de grondwet. Dat betoogde gisteren mr. C. Flinterman voor de rechtbank in Utrecht, waar hij zeven leden van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) verdedigde. De jongelui stonden terecht omdat ze in strijd met de APV van Oudewater in de binnenstad een spandoek hadden opgehangen met de tekst: „Kernwapens de wereld uit, begin in Nederland". Er was een lange briefwisse ling geweest met B en W over een vergunning. Uiteindelijk hing het zevental het gewraakte spandoek op zonder vergun ning. B en W vonden het doek controversieel en het zou de binnenstad ontsieren. In de in de gewraakte APV wordt gesproken over een verbod om voorwerpen boven of over de weg te spannen. Mr. Flinter man vond het nuttig dat wordt voorkomen dat iedereen zon der vergunning vooraf van B en W touwen over de weg gaat spannen waarover het publiek zijn nek breekt. Maar het gaat zijns inziens te ver om te eisen dat vooraf voor elk spandoek toestemming wordt gevraagd. Dat is volgens hem in strijd met de grondwettelijke vrijheid van meningsuiting. Tegen het zevental werd 25 gulden boete per persoon geëist Uitspraak 6 februari. VOORUITLOPEND OP VOLKSTELLING: DEN HAAG (ANP) Het CBS zal in de week van 5 februari een eerste steeksproefsgewijze proeftelling houden met het oog op de in het voorjaar van 1981 voorgenomen volkstelling. Deze proeftelling, die op basis van vrijwilligheid wordt gehou den, is bedoeld om te onderzoeken of de vragen voor iedereen begrijpelijk zijn en welke vragen uiteindelijk in de vragenlijst van de eigenlijke volkstelling zullen worden opgenomen. Door loting is uit alle adressen een steekproef getrokken van tienduizend adressen. Hiermee worden ongeveer dertigduizend mensen bereikt. Aan de bewoners van de in de steekproef opgenomen adressen zal eerst schriftelijk worden gevraagd of zij bereid zijn aan de proeftelling deel te nemen. DEN HAAG Oppositieleider Den Uyl heeft vanmiddag in de Tweede Kamer gevraagd om een extra debat over het plan van de re gering om per 1 april van ziekenfondsverze kerden bij verpleging in een ziekenhuis een bijdrage van vijf gulden per dag te vragen. Den Uyl zei gisteren grote bezwaren te heb ben tegen dit regeringsplan. In het debat wil Den Uyl pogen orn de rege ringsmaatregel ongedaan te maken. Of dat zal lukken staat niet vast. Bij de grootste rege ringspartij, die van het CDA, bestaan grote twijfels over de maatregel. CDA-kamerlid Van Rooijen zei gisteren te willen voorstellen om in elk geval uitzonderingen mogelijk te ma ken. De WD is het met de maatregel eens. Loondeskundige Herman Bode van het FNV zei gisteren in het programma van de Om budsman op persoonlijke titel dat er voor de mensen slechts resat om te weigeren te beta len, indien het parlement het kabinet niet te rugfluit. „Als inderdaad dit kabinet niet in staat blijkt om de belangen van de burgers op een behoorlijke manier te beschermen en te verdedigen, dein zal die burger op enig mo ment zelf handelend moeten gaan optreden", aldus Bode. w Mensen, die ten laste van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) in een inrich ting zijn of worden opgenomen, zullen de ei gen bijdrage van vijf gulden per verpleegdag alleen verschuldigd zijn gedurende de periode dat zij tot nu toe geen bijdrage behoefden te betalen. Dit heeft staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) in een toelichting meege deeld. Na de periode van sneeuw en ijzel van afgelopen dinsdag is er vandaag een rustpauze in het weer opgetreden. De depressie die gisteren boven ons land lag trekt naar het oosten weg, een andere depressie ten noorden van ons, trekt te langzaam naar ons toe om vandaag nog het weer ongunstig te kunnen be in vloeden. Voor morgen ziet het er echter wel naar uit dat het neerslaggebied van deze depres sie ons land kan bereiken en zal er dus tijdelijk sneeuw val len. In de temperatuur komt vooralsnog weinig verandering: 's nachts lichte vorst en overdag om het vriespunt. Vooruitzichten voor vrijdag: winterse buien met lichte vorst tot temperaturen om 't vries punt. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: om streeks min 2 graden; max. temp.: omstreeks 0 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent Open dagen tuinbouwschool Leidschendam LEIDSCHENDAM De Tuinbouwschool aan de West- vlietweg 42 in Leidschendam houdt vrijdagavond 26 januari van zeven tot tien uur en za terdagmorgen 27 januari van half elf tot half een en 's middags van twee tot vijf uur weer de traditionele „open dagen". Leerlingen en leer krachten zijn aanwezig voor het geven van inlichtingen Kerkstraat in commissie WASSENAAR De Wasse- naarse raadscommissie voor technische diensten behandelt maandagavond 29 januari on der meer de herprofilering van de Kerkstraat bebouwing van het open terrein bij het Van Polanenpark, en de uit voering van het centrumplan. De vergadering begint om half acht met het spreekrecht vo^r publiek.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9