laclheid dupeert leveranciers, posterijen en gemeentereiniging Wereld ioenscnap Hardrijden Dames Uitbreiding molenmuseum aanzienlijk vertraagd Raadsherenbuurt heeft nu ook wijkvereniging LLEEN SCHOLIEREN HEBBEN NOG PLEZIER DE UITHOF it ialTF 18.45i erie. loumj rv-sei 'EN Koning Winter _it zo zoetjesaan tyrannie- 30^: "trekken te vertonen. In 1) VI Ie la 32 het relaas van tientallen instellingen en nstanders, die het werk ^n neergelegd, omdat S 1 i over de gladde straten maar nauwelijks uit de 'ten kan. Melkboeren, bak- 1 brievenbestellers en lismannen hebben het te kampen met het ;bewind, dat de weergo- op dit moment voeren. melkboer ziet zich met es' J melkkar geplaatst voor 0 °!verkomelijke gladde hin- issen als hij de straat op t, de bakker kan even geen kant meer op, de raakt achterop met zijn ellingen, want geen post- waagt zich op het beij- ir Iffllill we&dek en in sommige imj Melen (Zuid-west) heeft j v'an emeentereiniging het gis- ook het huisvuil (met zich op- het goed verschrikkelijk, :loos, maar wat doe je er 3 A het is pure overmacht", /^uidt het commentaar van ;edupeerde bezorgers van brood en brieven. Al- de scholieren vinden het trima, bijna alle scholen gisteren begonnen met :ven van „ijzelvrij". „De lingen kwamen toch al relijks opdagen en wie .fgJnaar school ging, kwam Sc ho) laat binnen, omdat ay s<open,ïaar vervoer vertra- „h ondervindt. Vandaar we ze maar vrij hebben (lain potend laten weten, zo- ook het huisvuil (met Ie grof-huisvuil) zi (elt. „We zijn hel ison. r verder", aldus de rector van een scholengemeenschap in de stad. „De strop voor de melkhande laar is bijzonder groot", zegt melkman W. T. H. van der Holst uit de Merendonk. Hij is in zijn functie van secreta ris van de Nederlandse Melk handel, afdeling Leiden, bena derd door tientallen collega's die met de handen in het haar zitten, nu zij hun klan ten niet meer kunnen berei ken en hun grote voorraden zuivelproducten „voorlopig" in de vrieskast moeten houden. In de Merenwijk en Leiden- noord is de situatie het meest hopeloos. „Geen melkman rijdt daar meer uit. We heb ben de gemeentereiniging ge vraagd om in deze wijken wat meer zand te strooien, want het zijn voor ons de be langrijkste afzetgebieden. We weten ook wel, dat de ge meente alles doet wat zij kan en daarom benaderen we de kwestie positief. Maar een be etje zand zou misschien wat kunnen helpen". Melkman Roeloffs, die dage lijks met nog een collega het grootte gedeelte van De Kooi van melk voorziet is zaterdag middag al met zijn melkwa gen afgehaakt. „Ik ben ge woonweg gestrand, er was op een gegeven moment niet meer door te komen. Ik zit zonder ontvangsten, want ik heb alleen een wagen, geen winkel. Een collega van mij, de heer Zwetsloot, heb ik al met een gat in zijn hoofd op straat zien liggen toen hij zijn wijk aan het bezorgen was. Nou dat hoeft voor ons niet meer als het zo moet. Voor de bakkers geldt precies het zelfde. We zijn allemaal gedu peerd. Je staat daar met je kar te draaien, maar je kan geen kant op. Er is niet te genaan te strooien". Postkantoor Op het hoofdpostkantoor in de Gerestraat is de postaan- voer sinds maandagnacht stil gelegd. Alleen de post uit Lei den zelf wordt er nog gesor teerd en voor bestelling ge reed gemaakt. De overige brieven en paketten uit het land worden niet meer gele verd. De zware containers die de post moeten verspreiden, mogen op last van de directie niet meer uitrijden, totdat de wegen weer wat begaanbaar zijn. „De chauffeurs nemen geen risico's" stelt een woord voerder van het Leidse post kantoor. „De vertraging daar door is verschrikkelijk. De post stapelt zich overal op. Vooral in Den Haag en Utrecht is het een ramp. Het nare is, dat de post hier wel al is ingepakt in grote tassen, maar niet verzonden kan wor den. De brievenbestellers gaan niet de straat op met dit weer. Veertien dagen geleden heeft één van hen zijn heup gebroken en dat is voor zijn collega's een duidelijke waar schuwing geweest". Bij de vervoersmaatschappij van de NZH blijkt alles on danks de besneeuwde en beij zelde wegen onder contróle. „Alles draait met vertragin gen, maar met de gebruikelij ke inzet van alle bussen. Wanneer de wegen 's mor gens te glad zijn, dan wach ten we totdat de verkeers drukte in de stad voorbij is en beginnen we gewoon een paar uurtjes later". Nagenoeg alle scholen in de stad en de regio hebben hun leerlingen „ijzelvrij" gegeven. Was het vrij-af, dat de leerlin gen verleden week kregen nog te zien als een aardige geste van het schoolbestuur om van het ijs te genieten, gisteren en vandaag kon de schoolleiding niets anders dan uit overmacht de deuren ge sloten houden. Bussen reden pas om tien uur uit de remise en brachten de passagiers veel te laat op de plaats van bestemming. Voor diegenen die vanuit de regio of ander som in Leiden moesten zijn, zat er vaak niets anders op dan het werk voor gezien te houden en thuis te blijven. Voor de jeugd een extraatje uit nood geboren en daarom met des te meer plezier be leefd. Reiniging Een woordvoerder van de ge meentereinigingsdienst stelde gisteren desgevraagd dat het huisvuil in Leiden, zij het met enige vertraging, gewoon wordt opgehaald. Alleen het ophalen van grofvuil moet tot er zich verbeteringen in het weer voordoen worden uitge steld. Voorts is de reiniging sdienst gestopt met het strooien van pekel, omdat dit op dit moment weinig nut blijkt te hebben. „We hebben nog genoeg voor een paar da gen, maar je moet net als een kapitein in een roeiboot met schipbreukelingen de boel op rantsoen stellen. Het is alsof we bezig zijn met het smeren van sandwiches: eerst een laagje sneeuw dan een laagje pekel en daar dan weer bove nop beleg met ijzel, zo kan je wel door blijven gaan, maar het helpt uiteraard niets. Het is overigens onbegrijpelijk, dat toch nog erg veel mensen klagen, dat we niet kunnen helpen, terwijl het voor ons net zo vervelend is om niet aan de slag te kunnen als voor andere mensen". Een van de weinige bedrijven uit de Leidse regio die het ondanks (dankzij?) de vorst nog nooit zo druk heeft ge had als de laatste weken is het kraanvervoer- en autober gingsbedrijf Van Marwijk uit Zoeterwoude. Dagelijks wor den er in Leiden en wijde omstreken grote aantallen au to's, die door de gladheid in het water zijn beland op het droge getrokken. „Of het nou vrachtwagens of personenau to's zijn, een ploeg van 15 man is dag en nacht in de weer om overal waar het maar nodig is bergingen te verrichten. Soms halen we wel tien auto's per dag uit de grachten. Die ploeg is er spe ciaal op getraind en kan zelfs werk aan, dat de brandweer noodgedwongen moet laten liggen. Ook schepen kunnen we als het nodig is bergen. Deze week hebben we de strooiwagen vein de gemeente Leiden uit het Rapenburg ge haald er verleden week in Hazerswoude een 15 ton zwa re tankauto. We hebben het nooit zo druk gehad als de laatste weken. We doen dit werk nu al 5 jaar en hebben heel wat meegemaakt, maar zoiets nog nooit", aldus de heer Van Marwijk van de Zoeterwoudse Productieweg. ADVERTENTIE °1325 'Sn De Vnjl Een schaatsevenement onder auspiciën van de KNSB van grote internationale allure, met de hoogstgeklasseerden uit Canada. DDR, Noorwegen, Polen, USSR, Zweden, USA en Nederland. De wedstrijden vangen op beide dagen aan om 14.00 uur en zijn vanaf de gunstige staanplaatstribune te volgen door lezers van de Leidsche Courant voor de reductiepriis van vijf gulden per dag, ofwel 10 gulden voor het totale programma. Op de bestelbon kunnen slechts twee gereduceerde plaatsbewijzen per dag wor den besteld Elke kaart meer kost I 7,50 De kaarten kunnen worden afgehaald tijdens de gebruikelijke kantooruren aan de balie van de Leidsche Courant. Kort Rapenburg 6, Leiden. U kunt de bestelbon ook opsturen, maar dan aan het Schaatscentrum De Uithof, Jaap Edenweg 10, Den Haag, vergezeld van een ingevulde en Zaterdag 3 en zondag 4 februari a.s. Schaatscentrum De Uithof Bestelbon voor reductiekaart(en) a 1 5,— p.p.p.d. Ondergetekende; woonplaats: ondertekende betaalcheque of girobetaalkaart én van een envelop met uw naam en adres voor het opzenden van uw verzoekt overhandiging toezending van I kaarten voor zaterdag 3 februari zondag 4 februari 1979 t.g.v, het schaatskampioenschap op De Uithof. Het betalingsbewijs, en een geadresseerde re- tourenvelop zijn hierbij ingesloten. (Postzegel en postcode niet vergeten). Handtekening: WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DAMES 3 en 4 februari 1979 LEIDEN Leiden heeft er weer een wijkve reniging bij; bewoners van de Raadsheren buurt besloten gisteravond in de zeer goed bezochte oprichtingsvergadering het voorlopi ge bestuur de opdracht te geven de vereni ging Raadsherenbuurt officieel een feit te maken. De wijkvereniging Raadsherenbuurt omvat het gebied begrensd door de Rijnsburgerweg, de Warmonderweg, de Van Slingelandtlaan, de Van Beuningenlaan, de Anthonie Duycklaan en de Adriaan Pauwstraat. Ook de Leidse Hout wordt tot de invloedssfeer van de nieuw bakken wijkvereniging gerekend. De vereni ging telt inmiddels al over de 200 leden. De vereniging Raadsherenbuurt heeft zich ten doel gesteld het behartigen van de gemeen schappelijke belangen van de Raadsheren buurt en in het bijzonder het bevorderen van de leefbaarheid van de buurt en van het wel zijn van haar bewoners. Dat ook de leden deze doelstelling ter harte nemen moge blij ken uit het feit dat er gisteravond ruim twee ëneenhalf uur over de statuten werd gediscus sieerd. De nieuwe wijkvereniging heeft een uitgebreid programma samengesteld. De leef baarheid in de buurt zal men proberen te waarborgen door onder meer de bouwactivi teiten van de firma Proper aan de Van Beu ningenlaan nauwlettend te volgen evenals de activiteiten van de LAG-garage aan de Johan van Oldenbarneveldtstraat die wil uitbreiden (met een showroom). Hetzelfde geldt voor mo gelijke excessen van de kant van de Leidse atletiekbaan. Ook de verkeers- en parkeerpro- blematiek heeft de aandacht van de vereni ging. Verder wil men komen tot hulpverlening, met name voor ouderen in de wijk. De Leidse Hout zal men leefbaar proberen te houden door middel van verlichting, speeltuig, maatre gelen vóór en tegen fietsers en tegen honde- poep en nog tal van andere zaken. In een eer der stadium werd met succes door de wijkve- reninging in oprichting de aanleg van een busbaan in de Leidse Hout verhinderd. Voorts hoopt men in het kader van de slogan „Die pet past ons allemaal" te komen tot een stuk je inbraakpreventie in verband met de regel matige bezoeken van lieden met breekijzers aan de buurt. Tenslotte zal men ook allerlei gezellige dingen gaan organiseren zoals buurt feesten, er komt een buurtkrantje, er wordt speelgelegenheid geschapen en men hoopt het openluchttheater in de Leidse Hout te kunnen gaan exploiteren. Voorlopig contactadres van de vereniging Raadsherenbuurt: Chr. Maas Geesteranus, Fagelstraat 50 in Leiden. WOENSDAG 24 JANUAR11979 PAGINA 3 Ferreri De filmcyclus van de regisseur Marca Ferreri in bet Kijkhuis wordt maandag 29 januari besloten met de ver toning van de film „De Audiëntie" uit 1972. In de hoofdrol spelen Claudia Cardinale en Michel Piccoli. Aanvang 20.00 uur in bet Kijkhuis Vrouwenkerkkoor- steeg 17 in Leiden. Prijs voor de toegang f 4,50 en leden f 2,50,-. Frits Frietman De kunstenaar Frits Frietman exposeert van vrijdag 26 januari tot en met donderdag 15 februari in Galerie Pulchri Studio aan de Passage 10/De Kempenaerstraat in Oegstgeest De galerie is dagelijks geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Op zondag gesloten. Tablodelatroep Het gezelschap Scaramuccia brengt op donderdag 25 fe bruari het stuk „Tablodelatroep" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. De toeschouwer beleeft een mid dag van een rondreizend straattoneelgezelschap met ze ven leden. De groep bereidt zich voor op een voorstel ling, maar van repeteren komt niet veel vanwege me ningsverschillen, financiële problemen, grappenmakerij en ouderdom, het thema dat Scaramuccia gebruikt. Aan vang 21.00 uur. Pinter Toneelgroep Kiss brengt op woensdag 24 januari twee eénacters van Pinter in de Leidse Schouwburg, te weten „The Stronger" van August Strindberg en „The Birthday Party" van Harold Pinter. Aanvang20.15 uur. Orgelfonds Hartebrugkerk De Stichting Orgelfonds Hartebrugkerk is actief bezig geld in te zamelen voor de bekostiging van de noodzake lijke restauratie van het orgel van de aan de Leidse Haarlemmerstraat staande kerk. Zij doet dit onder ande re door middel van het geven van concerten in de kerk. Op zondag 28 januari om 15.00 uur vindt een concert plaats met medewerking van Jan Schmitz, orgel en Lieu we Visser, bas. Zij voeren werken uit van J. S. Bach, Viadana, C. Franck en H. Andriessen. De op brengst komt ten behoeve van het orgelfonds. Het vol gende concert wordt gegeven op 25 februari met mede werking van Jan Schmitz, orgel en het Vini Rosso ko perskwartet. Kamaveds uitwisseling De karnavals vereniging .JDe Hutspotten" hebben voor het weekeinde van 26/27 januari de Carnavalsvereniging K. G. Blauwe Funken uit Krefeld uitgenodigd. Vorig jaar brachten de Leidenaren een bezoek aan de stad van hun gasten en mede in het kader van de Leiden promotie, zoals de hutspotten zeggen, stelden zij er prijs op dit jaar de Blauwe Funken hier te ontvangen. De officiële ont vangst vindt op zaterdag plaats om 11.00 uur. De prinsen zullen deze plechtigheid met toespraken begeleiden. 'sA- vonds is het Duitse gezelschap, bestaande uit 45 perso nen, te gast bij het traditionele Boerenbal, dat gehouden zal worden in de „Residentie" van de Hutspotten op de Mare. Pildiscussie Het Leidse Vrouwenhuis organiseert dinsdagavond 30 ja nuari een themaavond rond de anti-conceptiepil. De toe nemende berichten over het kankerrisico van rokende vrouwen boven de dertig die de pil gebruiken, heeft de discussie weer volop doen losbarsten. Het vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a in Leiden heeft daarom voor de thema-avond een gynaecologe vrouwenartsuitgenodigd om informatie te geven over dit onderwerp. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Voorinformatie 149987. Rijksdaalderconcert De violist Peter Spiering en de pianist Hans Broekman geven op woensdag 31 januari een „Rijksdaalderconcert" in de Kapelzaal van bet K O-gebouw aan de Oude Vest in Leiden. Het concert begint om 20.15 uur, kost een rijksdaalder en de koffie vooraf is gratis. De musici beginnen bun optreden met de uitvoering van Hindel Sonate no. 3 waarna het Duo Opus 162 van Schubert ge speeld wordt. Daarna volgen de Vijf Melodieën opus 35 van Prokovieff en de Sonate nr. 1 opus 78 van Brahms. Het concert wordt besloten met de Polonaise de Concert opus 4 van Wieniawski. Kaarten zijn te verkrijgen op bet bureau van K&O. Tel. 141141. LEIDEN De uitbreiding van het mo- lenmuseum De Valk zal trager verlopen dan aanvankelijk de bedoeling was. Oorzaken daarvan zijn een verschil van mening tussen de directie van het mu seum en de afdeling Gemeentewerken over de uitbreiding door middel van een roedenloods en de onzekerheid over de mogelijkheid in de molen bij het mu seum te trekken. De commissie Molen de Valk stelde eni ge tijd geleden voor de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot de bouw van een roedenloods nabij het museum. In deze 24 bij 2 meter metende loods zouden de roeden (die het kruis vormen waaraan de wieken zijn bevestigd) en andere langwerpige molenonderdelen waarover het museum beschikt kunnen worden opgeslagen op waardige wijze. De roedenloods (inmiddels een zeldzaam bouwwerk in Nederland geworden) zou moeten worden vervaardigd naar voor beeld van een roedenloods in Groot-Am- blas. De afdeling Gemeentewerken vond dat een. weinig origineel idee omdat Mo len de Valk nooit over een dergelijke loods heeft beschikt. In plaats daarvan stelde Gemeentewerken onder de bezie lende leiding van gemeente-architect Pi- ret voor om bij Molen de Valk een stuk je oude stadswal te reconstrueren met een afdakje waaronder de roeden zouden kunnen worden neergelegd. Molenmuseum-directeur M. Wiirfbain vond dat idee samen met anderen weer weinig verheffend en ook de leden van de commissie Lakenhal waren niet erg enthousiast over de plaatselijke terug keer van een stukje Leidse historie. „We hebben liever geen kitchmuur", vond wethouder P. H. Schoute, doelend op het feit dat het niet waarschijnlijk is dat de Leidse verdedigingsgordel precies langs Molen de Valk liep. Andere commissies zullen zich hierover nog uitspreken. Doordat de beheerder van het molenmu seum zal gaan verhuizen naar de Lam mermarkt komt in Molen de Valk de woonruimte vrij. Deze woonruimte zou het museum graag bij de expositieruimte betrekken omdat zij daaraan groot ge brek heeft Die uitbreiding is echter af hankelijk van de vraag of de binnenkort aan te stellen tweede beheerder er be hoefte aan heeft om in de molenwoning te gaan zitten. De eerste beheerder zal overigens gaan verhuizen omdat de na delige effecten van „het wonen boven het werk" - te weten gebrek aan privacy als gevolg van jiet rondklossende bezoek - hem te veel zijngeworden. Overleden: M. I. Inayat, geb. 9 sept. 1952, man; H. Presburg, geb. 17 jan. 1912, echtgenote van A. F. Affourtit. J. M. Paardekoper. geb. 10 juli 1915. echtgenote van W. Kerkvliet; E van Exter, geb. 23 nov. 1905, gehuwd geweest met J. C. Admiraal. Gehuwd: A. P. Vos en I. A. de Nooy. ADVERTENTIE Stuur bloemen als iemand poeslief was Fleurop Interflora staat garant voor uw öioemengroet. Konlnglnne- grachtiZS. 2514 AM Den Haag.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3