Piet Wildschut: PSV, Oranje en de studie betaalde „Zesdaagse voor mij soort training" Ik zie Elfstedentocht nog niet zitten Zesdaagse voor Sercu en Fritz VOORZITTER KUPERUS: Aad van den Hoek bereidt zich voor op wegseizoen SPORT WOENSDAG 24 JANUAR11979 PAGINA 12 P - j..V^. na nvcrlpt* is hpslntpn Hit tp Hp>n#>ntralis#v. LEEUWARDEN „Ik zie het deze week nog niet zitten". Dat is de conclusie van de voorzitter van de Friese Elfsteden drs. J. Kuperus na een vergadering met de 19 rayonvertegenwoordigers. De voorbereidin gen voor de marathontocht gaan echter door. JDe rayonvertegenwoordigers zullen, ieder op zijn eigen manier, trachten de baan in orde te krijgen met behulp van vrijwilligers. Volgens de voorzitter is on geveer 50 procent van de route nog niet begaanbaar of vertrouwd. De grootste knelpunten in de route zijn Bolsward, Sneek (maar daar is eventueel een alternatieve route), Harlingen en de Dokkumer Ee bij Dokkum. Met vrijwilli gers, stadsbesturen en aannemers zal men op deze punten naar een oplossuig /.ueken. Voor een groot deel zal de route borstplaa tijs-vrij gemaakt moeten worden met me chanische apparatuur. Waar dit niet kan moet gezocht worden naar een andere op lossing. De bevroren sneeuwlaag is soms drie tot vier centimeter dik en die moet er af gestoken worden. Aanvankelijk had het bestuur de gedachte om deze baanoperatie door vrijwilligers centraal te regelen maar na overleg is besloten dit te decentralise ren. Het grootste knelpunt in de route is Bolsward. Bij de Hollandse Melksuiker ligt het kanaal nog open, maar ook de Hichtu- mer vaart is nog niet sterk. Opmerkelijk is dat de vertegenwoordigers van de Noord- westhoek nu over de Bildthoek goed te spreken zijn. Wat dit deel van de route be treft! kan de tocht doorgaan. Tijdens de vorige bij na-elf stedentocht was dit het knelpunt. Volgens de heer Kuperus was de stemming onder de rayonvertegenwoordi gers dinsdagmorgen positief. Alles hangt echter oook nu weer af van hoe het weer zich zal gedragen. „Ik zie het echter deze week nog niet zitten en verder: ik ben geen weerprofeet". Een datum voor een nieuwe vergadering met de rayonmensen is niet besproken. Dit zal ad hoe gebeuren naar aanleiding van de bevindingen. Cordon Bleu 100 gram Een varkensschnitzel gevuld met ham en kaas. Bij steeds meer mensen zeer geliefd. Echt tijd om die weer eens op het menu te zetten. 2x8 minuten zachtjes braden [j^üwKeurslagei' waarom zou u't met minder doen. v ROTTERDAM Dinsdagmiddag 23 janua ri, bijna half vier. Buiten spekgladde we gen en een sneeuwstorm, die het zicht praktisch onmogelijk maakt In de duiste re, maar in ieder geval verwarmde cata comben van sportpaleis Ahoy wordt de laatste hand gelegd aan de voorbereidin gen op de „grote finale". De Zesdaagse van Rotterdam, editie 1979, gaat zijn slo- tavond tegemoet. Enorme bossen bloemen worden aangedragen, de reclame-karavaan (het over het algemeen wat kermisachtig aandoende festijn staat of valt immers met de commerciële belangen) krijgt nog even een flinke kwast verf en van de nog volkomen lege tribunes ruimt men gigan tische hoeveelheden afval. Over enkele uren barst het wielergeweld nog eenmaal in volle hevigheid los. En dan zal de fraaie arena weer tot aan de nok toe ge vuld zijn. De renners, om wie alles toch eigenlijk hoort te draaien, hebben inmiddels hun hotel verlaten en trachten zoveel mogelijk tot bezinning te komen op de smalle be dden in de verschillende kleedkamers. Op de massagetafel wordt René Pijnen letter lijk en figuurlijk onder handen genomen. Gerrie Knetemann, Jan Raas, Aad van den Hoek en Cees Priem tappen moppen. Het peil van de humor liegt er niet om. De be kende jacht op roem en succes kan wat de deelnemers betreft zo worden hervat. Vooral de nog overgebleven kanshebbers popelen om straks weer op de fiets te kun nen stappen. Aad van den Hoek hoeft niet meer aan een eventuele hoge eindklassering te den ken. Met aan diens zijde koppelgenoot Cees Priem houdt hij zich op in de lagere regionen van het uitgebreide peloton, met liefst tweeëntwintig ronden achterstand op het trio leiders. Zowel Van den Hoek als Priem zijn dan ook - ter verontschuldiging - geen specifieke baanrenners. En, als Aad van den Hoek dit voor het zeggen heeft, daar blijft het voorlopig ook maar bij. De zevenentwintigjarige beroepscoureur uit Roosendaal: „Ik zal nooit een echte baan- specialist worden. Ik rij veel liever buiten. Dat is trouwens toch ook veel gezonder: hier adem je de hele avond al die rook maar in. Echt, ik zie met verlangen uit naar het begin van het wegseizoen. Op de baan wordt het bovendien snel eentonig, terwijl er langs de weg tenminste wat af wisseling is". Contact Toch is Aad van den Hoek geenszins onte vreden over zijn tot nu toe in Rotterdam geleverde prestaties. „Alleen maandaga vond ging het stukken minder, onder meer door een materiaaldefect. Voor mijn doen is dit toch wel redelijk. Eén of twee keer per jaar is het wel op te brengen. Maar vaker beslist niet. Je krijgt hier een heel ander sfeertje. We zijn voortdurend bij el kaar, tijdens etappe-koersen zitten de ren ners toch maar al te vaak in andere ho tels. Zo heb je meer contact met je overige collega's. Dat is duidelijk een voordeel. Maar dat weegt voor mij nog niet tegen de nadelen op". Aad van den Hoek grijpt - evenals diverse anderen - de Rotterdamse Zesdaagse als voorbereiding op het nieuwe wegseizoen. „Ik heb aan Peter Post gevraagd of ik mee mocht rijden om weer wat wedstrij dritme op te doen. In het begin van de winter ben ik veelvuldig aan het crossen geweest. Toen de vorstperiode kwam, werd mij dat echter te gevaarlijk. Daarna moest, ik noodgedwongen overgaan op een soort intervaltraining en voorts heb ik nog wat geschaatst. Nu kom ik langzaam maar ze ker weer in het oude ritme terug. Ik voel me prima, zie het wegseizoen met veel ver trouwen tegemoet. Ik ga me weer volledig inzetten". Trainingskamp Op 5 februari trekt de karavaan van TI Raleigh onder leiding van ploegleider Peter Post, waartoe ook Aad van den Hoek nog altijd behoort, naar de Cóte d' Azur voor een trainingskamp van drie weken. „Dan rijden we in Frankrijk wat wedstrijden, waaronder bijvoorbeeld de Ronde van de Middellandse Zee. Nadien volgen enkele klassiekers waaronder Parijs-Nice. En daarna gaan we weer zo langzamerhand toewerken naar de Tour de France en nog later naar het wereldkampioenschap op de weg. Ik hoop dit jaar eens wat vaker van voren te kunnen zitten. Deze Zesdaagse be schouw ik daarvoor als een soort betaalde Piet Wildschut, in trainingspak van het Nederlands elftal: „De kans dat ik bij de selectie van Oranje blijf, is bij PSV groter dan bij FC Twente". ENSCHEDE - Piet Wildschut heeft bepaald niet wakker gele gen van zijn toch wel opzienba rend te noemen vertrek naar PSV. Dat de door Kees Rijvers getrainde kampioensploeg be langstelling voor hem had - overigens toonde ook AZ '67 al eens interesse - was al bekend, maar dat de hele zaak afgelopen weekeinde in een stroomversnel ling zou geraken, kwam toch ook voor de student toegepaste wiskunde als een complete ver rassing. Wildschut zelf: „Och, ilc had me er nooit zo druk om ge maakt. Ik zat er ook bepaald niet om te springen om hier weg te gaan, want ik heb het nog steeds best naar mijn zin. Maar vrijdag, ja, toen kreeg ik wel even de schrik toen ik hoorde dat ik me in Eindhoven moest melden. Meteen wist ik dat de zaak wel voor elkaar zou komen". Voordien had Piet Wildschut geen enkel rechtstreeks contact met de leiding van de Eindhovense club gehad. Hij: „De spelers van PSV, die bij de selectie voor het Nederlands Elftal zaten, maakten er wel eens een geintje over, zo van: joh. kom toch bij ons. Dat heb ik eigenlijk nooit serieus opgenomen, maar ais ut nu terugkijk geloof ik toch wel dat ze het met een bepaalde bedoeling gezegd heb ben. Enfin, de zaak is nu beklonken. De aanbieding, die ze mij gedaan hebben, kon ik eenvoudig niet in de wind slaan. En ik ben ook echt wel blij met PSV, want ik heb altijd al gezegd dat ik al leen naar die club wilde. Niet naar vere nigingen als Ajaz of AZ. Waarom niet? Omdat de mentaliteit daar me niet zo aantrekt. Bij PSV is dat anders, daar ligt het zo'n beetje op dezelfde golflengte als hier bij FC Twente". Behalve de financieel aanlokkelijke voor waarden waren er nog twee aspecten die voor Piet Wildschut van belang waren bij het zetten van zijn handtekening on der een tweeëneenhalf jarig contract: het Nederlands Elftal en zijn studie. Over Oranje: „Ik geloof dat ik nu meer kan sen heb om daarbij te blijven. Bij PSV lopen een stuk of vijf, zes knapen rond, die ook tot de selectie behoren, en dan lijkt het mij gemakkelijker om bij de na tionale selectie te blijven dan wanneer je als eenling bij FC Twente rondloopt". Studie En over zijn studie: „Die kan ik blijven volgen, want ook in Eindhoven is er een Technische Hogeschool. Ik heb nog een jaar of zes, zeven voor de boeg met die toegepaste wiskunde en PSV heeft me alle mogelijke medewerking toegezegd". „Zo mag ik bijvoorbeeld over twee we ken mijn tentamens in Enschede afma ken. Er is helemaal geen dwang achter gezet, dat ik van de ene dag op de an dere moest verhuizen en dat typeert dc club toch ook wel, dacht ik zo. Alleen zal ik er wel voor moeten zorgen dal mijn studieresultaten goed blijven, wan anders moet ik in militaire dienst. Ze zitten al achter me aan en als het me de studie slecht gaat, ben ik de klos. Dat is in ieder geval wel een stok ach ter de deur om de zaak niet op zijn be loop te laten". Piet Wildschut heeft er nog geen ide« van wie hij straks uit de basisformatii van PSV zal verdringen. „Misschier word ik rechtsbuiten, misschien linksach ter, of wie weet zetten ze mij wel op d< bank. Echt, ik durf geen enkele naam t« noemen. Zelf hoop ik op een plaatsje vleugelverdediger en dan maakt het niet zo veel uit of dat nou op links of oj rechts is", aldus de zevenvoudige inter national, die vol lof is over zijn opvolg* Romeo Zondervan, want: „hij is de besl vervanger, die ze voor mij konden aan trekken. FC Twente heeft met hem eer goede aankoop gedaan. Hij kan een hel* grote worden, misschien nog wel grotei dan ik...". Een opmerking, die commercieel direc teur Ton van Dalen van FC Twente vol ledig kon beamen. Hij: „We hebben eer international laten gaan, maar ben er een toekomstige internationa voor teruggehaald". J* s£ ROTTERDAM De Belg Sercu en de Westduitser Fritz hebben de negende zesdaagse van Rotterdam op hun naam geschreven. Zij hielden de Nederlanders Pijnen en Kne temann op een ronde afstand. Derde werden de Australiërs Clark en Allan. In totaal werd het evenement bezocht door 49.987 toeschou wers. Het betekende de 63e Zesdaagseoverwinning voor Patrick Sercu. Hij naderde daarmee het record van Peter Post tot op twee overwinnin gen, p Sercu/Fritz, Pijnen/Knette- mann en Clark/Allan gingen de laatste koppelkoer, voor 8000 toeschouwers, in dezelfde ronde in. Sercu en Fritz kon den alleen bogen op een ho ger puntentotaal, zodat de an dere koppels wel gedwongen waren een ronde voorsprong te nemen. Dat is niet gelukt. Sercu en Fritz wonnen zelfs een ronde. Eindstand: 1. Patrick Sercu7 Albert Fritz (Bel/Wdi) 724 punten 2. (op een ronde) Rene Pijnen- /Gerrie Knetemann (Ned) 614 3. Danny Clark/Don Allan (Aus) 369 4. (op 9 ronden) Joop Zoetemel- k/Udo Hempel (Ned/Wdl) 348 5. (op 15 ronden) Jan Raas/Wi1- fried Peffgen (Ned/Wdl) 272 6. (op 18 ronden) Leo van Vbe- t/Roman Hermann (Ned/Lie) 418 7. (op 19 ronden) Martin Venix- /Stan Tourne (Ned/Bel) 449 8 Gerben Karstens/Roy Schuiten (Ned) 325 9. Willy Debosscher/Wilfried Wese- mael(Bel)316 10. (op 31 ronden) Cees Prie- m/Aad van den Hoek (Ned) 188 -11. (op 35 ronden) Cees Bal/Genie van Gerwen (Ned) 162 12. (op 57 ronden) Patrick Cluze- aud/Yvon Bertin (Fra) 81 Koot en Van Tol wonnen de amateurzesdaagse. Eindstand: 1Koot/Van Tol (Ned) 24 punten op twee ronden: 2. Slot/Huveneers (Ned) 73 3. Geseriek/Kuiken (Ned) 30 4. Rietveld/De Jong (Ned) 15 op drie ronden: 5. D'Herde/De Bisschop (Bel) 27 6. Schroeder/Refshammer (Den) 25 7. Grootzwagers/Hellemons (Ned) 8 op vier ronden: 8. Ledermann/Kuehin (Zwi) 42 9. Vonk/Ketelaars (Ned) 5 op vijf ronden: 10. Minneboo/Pieters (Ned) 7 Aad van den Hoek (geheel links) in actie tijdens de Zesdaagse van Rotterdam. Verder van links naar rechts: Joop Zoetemelk, Patrick Sercu, Gerben Karstens en Danny Clark. Wijzigingen in parkoers Tour deFranei PARIJS De renners in i komende ronde van rijk krijgen twee keer klim naar I'Alpe-d'Huez verhapstukken. De organis: toren Lévitan en Goddei werden verplicht de routf enigszins te wijzigen, omdaf in de aankomstplaats Va: van de zeventiende etappe moeilijkheden over het loj ment van renners en begelei ders onoverkomelijk bleken. Besloten werd de etappe i Les Menuires, waar de enig! rustdag gepland is, in te koi^ ten van 210 naar 170 kilomei ter en de eindstreep I'Alpe-d'Huez te verplaatsen waar een dag later ook al d( finish van de achttiende etap pe is. Indien het begin van d( etappe onveranderd blijfj voert de 17e etappe van Lef- Menuires naar l'Alpe-d'HueF over de bergen Madeleine, Td legraphe, Galibier, Izoard Vars, Lauraret en tenslottj I'Alpe-d'Huez. Een monstere- tappe met een dag later eef kleine herhaling. De achttien de etappe gaat in Bourg d'Oik sans van start en voert ovep 120 kilometer over de cols chilienne, Mure en d'Ornoj naar de klim van l'Alpi d'Huez. Sportwereld ENSCHEDE-Andre van Gfoi rven verlengde zijn contradTc met FC Twente met drie jaar. I HOUSTON-Martina Navratildts va won „Houston" door in finale Virginia Wade met 6-1 3,62 te verslaan. LAKE PLACID - De Olyris: pische winterspelen van Laio< Placid gaan 181 miljoen guzi den kosten. Innsbruck kost i drie jaar geleden 165 miljoen. RAMSAU John van Zaïkd ten en Gita Kappetein werdejoc Nederlands skiloopkampioe voor resp. Harald Herzog e v. Gerdien Heringa. zv STEINACH-Ingemar Stól mark won de derde reuzen slalom voor de wereldbekf in successie. Luscher (Zwi) Wenzel (Oos) volgden. SCHRUNS-Annemarie Mosf werd zesde in de slalom Schruns achter winnares L< Soelkner(Oos). training. Een welkome bijkomstigheid". Is het eigenlijk niet zo, dat de wielrenners in zekere zin wel op de baan moeten gaan rijden om althans de portemonnee tijdens de wintermaanden op behoorlijk peil te kunnen houden? „Zeker niet", antwoordt Aad van den Hoek, terwijl inmiddels Ger rie Knetemann op de massagetafel heeft plaatsgenomen en zelfs van daaruit het no dige commentaar blijft leveren. „Wat we 's zomers verdienen, wordt vaak pas 's win ters afgerekend. We komen ook zonder die Zesdaagsen de winter best door. Het is bij de meeste jongens echt een aardige gele genheid om in conditie te blijven. Per slot van rekening gaan we hier toch de kantjes er niet aflopen. Het is soms stevig afzien geblazen. De enig juiste manier om er weer in te komen". Redelijk Aad van den Hoek behoort tot het legioen van de zogenaamd minder begaafde ren ners, dat doorgaans kopwerk voor de wat meer getalenteerden moet verrichten. „Ik kan dankzij het wielrennen goed rond ko men, maar het is beslist geen kwestie van voor de rest van je leven binnen zijn. In ieder geval verdien ik zo meer dan bij een gewone baas. Zowel de kopman als de knecht wordt bij het wielrennen redelijk betaald. Daar bestaat niet zo veel verschil tussen. Die prestaties moeten we meestal toch met zijn allen zien te leveren". Nog minstens vijf jaar wil Aad van den Hoek met de wielersport mee. „Daarna zullen we wel weer verder zien. Ik heb ook nog wel andere interessen. Een Gerrie Knetemann is bijvoorbeeld helemaal wie- lergek. Die kan bijna niet leven zonder zijn fiets. Ik ben nu vijf jaar bezig als be roepsrenner. Daarvoor was ik viereneen half jaar amateur bij de ploeg van Ket ting. Het afgelopen wegseizoen heb ik vier koersen gewonnen. Ook vaak bij de eer sten gereden. In de Tour kwam ik toch eveneens best lekker mee. Dat heeft me al lemaal meer zelfvertrouwen gegeven. Dit jaar hoop ik dat te kunnen gaan bewij zen". DICKKIERS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12