Ruzie tussen zendamateurs Latijnsamerikaanse bisschoppen voor keuze: kerk naast of boven het volk Enquête: mHitairen moeten VN-missie kunnen weigeren HET DILEMMA VAN PUEBLA „NIEUWE REGELING DEUGT NIET' Kans op doorgaan van LNG-contract een stuk groter Knokploegen hebben vrij spel Medicijnen nog steeds te duur BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT (\%n onze redactie buitenland) DEN HAAG De grootste bldonville ter wereld, een krottenwijk waar tweeënhalf miljoen mensen samenhokken en die nog altijd uitdijt door de niet aflatende mensenstroom afkomstig van het platte land die in de stad zijn heil verwacht. Dat Is Net zahualcoyotl, het riool van de Mexicaanse hoofd stad. Er zijn walgelijke krottenbuurten in India, Pa kistan, op de Filippijnen, maar wat Netzahualcoyotl laat zien, slaat alles. In zijn straten rijgt zich ruim 3000 kilometer ellende aaneen. Niet zo ver daar vandaan, in Puebla de Los Angeles, komen zondag de bisschoppen van het Latijnsameri- kaanse continent bijeen. Zij gaan zich daar voor de derde achtereenvolgende maai beraden over de rol die de kerk in Latijns-Amerika te vervullen heeft. Het is een soort regionaal concilie dat van beslissend belang wordt geacht voor de oriëntatie die het ker kelijk instituut zal kiezen. En te bedenken valt ook dat de beslissingen die daar genomen zullen worden, van doorslaggevende betekenis zullen zijn voor het Latijnsamerikaanse subcontinent in zijn geheel. Want de katholieke kerk van Zuid-Amerika is een machtig en uiterst veelom vattend instituut; het telt om en nabij de 300 miljoen katholieken, 45 procent van de katholieke wereldbe volking. Tenslotte zal de oriëntatie die daar gekozen wordt zijn weerslag zal hebben op het kerkelijke in stituut in het algemeen. Geen wonder dus dat velen hun oog gericht houden op wat daar volgende week gebeurt. Maar nog voor dat de bisschoppenconferentie is begonnen hebben velen reeds gegronde reden om aan te nemen dat wat daar besloten zal worden, eigenlijk nu al vast ligt. „Puebla"' staat immers niet op zich zelf. Tien jaar eerder hield het Latijnsamerikaanse episcopaat in de Colombiaanse stad Medellin een conferentie die gro te verwachtingen schiep. In Medellin sprak het epis copaat namelijk uit dat het niet langer lijdeloos zou toezien bij de positie van de meerderheid van de Zuidamerikanen die in uiterst armoedige omstandig heden leven. Van paus Paulus konden zij toen op die conferentie persoonlijk horen dat de kerk van nu af aan aan hun zijde zou staan en dat zij ten strijde zou trekken tegen hun onrechtvaardige economische en sociale situatie. Aanstaande zondag wordt in aanwezigheid van paus -flfln Pa Johannes Paulus it in Puebla, Mexico, de derde Latijnsamerikaanse bisschoppenconferentie geopend. Aan conferentie waaraan twee jaar van voorbereiding vooraf Is gegaan, wordt niet alleen beiang gehecht vanwege de Latijnsamerikaanse kerk zelfmaar ook vanuit het enorme De geest van Medellin Ook elders klonk toen door wat in Medellin was be sloten. De „geest van Medellin", zoals zij later werd genoemd, bereikte Europa in de vorm van de zoge naamde bevrijdingstheologie. Dat was een theologie, die gebaseerd was op de ervaringen van de overal in Zuid-Amerika ontstane basisgemeenschappen van boeren en arbeiders. Het evangelie werd door die groepen gelezen als een middel tot bevrijding. In die theologie werden de armen als de stootkracht van het op aarde te verwezenlijken Rijk Gods be schouwd. De bevrijdingstheologie betekende echter niet alleen dat aan de politieke inhoud van het evangelie een belangrijke plaats werd toegekend, het behield ook wel degelijk een sterke religieuze lading. Het mini maliseren van het eigenlijke christelijk geloof lag volgens vele kenners van deze theologie trouwens ook niet voor de hand omdat dat geloof nu eenmaal tot de fundamentele vooronderstellingen behoorde van de basisgemeenschappen die de bevrijdingstheo logie in praktijk wilden brengen. Anders dan in Eu ropa zou men kunnen zeggen was men niet op zoek naar de relevantie van het christelijk geloof, integen deel zij werd geboren juist uit die zo typische Zuida- merikaanse religiositeit. Maar daarbij bleef het natuurlijk niet. Toen men op zoek ging naar de mechanismen van de armoede, kwam men al gauw uit bij socialistisch en marxis tisch getinte denksystemen die als basis zouden die nen voor de verklaring van die achterstand. Explosief Vooral in het begin van de jaren zeventig maakte de bevrijdingstheologie een grote opgang en de militai re machthebbers realiseerden zich ter dege de ex plosieve kracht van dergelijke opvattingen, vooral wanneer de kerkelijke leiders daarmee akkoord zou den gaan. Veel woordvoerders van basisgemeen schappen ontzagen zich trouwens niet het begin van de christelijk-socialistische maatschappij aan te kon digen. Verzet er tegen kon niet uitblijven. In naam van de Seguridad Nacional, de nationale veiligheid, werd door de machthebbers een actie tegen de voorstanders van de bevrijdingstheologie ontketend. Zelfs de CIA bleek er aan te pas komen. Uit een in 1975 uitgelekt geheim rapport bleek dat men de pro gressieve sector van de kerk stelselmatig zou belas teren door haar voor te stellen als een tak van het internationale communisme. Veel kerkelijke leiders die, zij het aarzelend en zon der al de consequenties te kunnen overzien van wat zij in Medellin hadden aanbevolen, haakten af. Zij werden trouwens daartoe wel gedwongen als zij hun bevoorrechte positie en bepaalde staatsfaciliteiten wilden behouden. Ongetwijfeld is de bevrijdingstheologie een belangrijk element geweest dat, al dan niet gemanipuleerd door haar tegenstanders, het zijne heeft bijgedragen tot de noodlottige polarisatie in Zuid-Amerika waar door zoveel militaire dictaturen in het zadel zijn ge holpen. Tien jaar na Medellin leeft er bij veel kerkelijke lei ders dan ook een soort katergevoel. Met Medellin is het heel anders verlopen dan aanvankelijk voorzien was. De vele voorstanders en sympathisanten van de bevrijdingstheologie, met name ook bij de geënga geerde clerus in Europa, voelden zich aangetrokken tot de nieuwe charismatische kracht die de bevrij dingstheologie verleende aan de evangelische tek sten, maar zij hadden onvoldoende oog voor haar consequenties. Hoe een rechtvaardiger samenleving concreet georganiseerd moest worden, zonder dat men verviel tot een kettingreactie van geweld en te gengeweld viel in de meeste gevallen buiten haar gezichtsveld. Puebla Een kleine minderheid in het Latijnsamerikaanse episcopaat dat de ontwikkelingen in Medellin met lede ogen had aangezien, kreeg de voorbereiding van de conferentie voor Puebla in handen. Daartoe behoorden met name de Columbiaanse bisschop Al fonso Lopez Trujillo en zijn wetenschappelijke hou witser, de belgische jezuïet Roger Vekemans die de bevrijdingstheologie had gekenmerkt als een bacil dat zich met oogverblindende kracht over het Zuida- merikaanse continent verspreidde. Als reactie op Medellin bracht die minderheid onder de titel „De evangelisatie in het heden en de toe komst van Latijns-Amerika" een consultatiedocument uit waarin, zuiver binnenkerkelijk, de verspreiding van het evangelie en de moeilijkheden die zich daar bij voordoen, centraal werden gesteld. Het binnenkerkelijk standpunt werd nog eens onder streept door het feit dat alleen bisschoppen geraad pleegd werden bij de opstelling van het document. Priesters, theologen en sociologen die zich op de basis van Medellin sterk hadden gemaakt voor de kerk, werden niet gehoord. Over de verbetering van het lot van de verpauperde massa's wordt in het document onder meer opge merkt dat die zou moeten verlopen volgens de weg van een moderniserend industrialiseringsproces, een zogenaamde derde weg die het midden zou houden tussen kapitalisme en marxisme. De tegenstanders wezen er echter op dat dit industriële modernise ringsproces niet heeft kunnen voorkomen dat grote delen van de Zuidamerikaanse bevolking tot de be- De Vaticaanse prelaat kardiaal S Baggio is een van de drie voorzitters van de Latijrtj' merikaanse bisschoppenconferentie die zondag in Puebla. Mexico begint. Stal pen Braziliaanse episcopaat. Dit episcopaat is voorh der van decentralisatie van het kerkelijk app£. Daarin wordt de kans voor de kerk onderkend zij los van de centrale, remmende top tot een Ige van evangelieverkondiging kan komen die de vei" perde toestand van de grote volksmassa's niel| verlet laat. delstand zijn teruggebracht. Misschien wel juist daar door. Terughoudend blijft het document ook ten opzichte van de nieuwe basisgemeenschappen die de bevrij dingstheologie hebben voorbereid. Werkdocument Sterk afgezwakt zou men de merendeels vernietigen de reacties van de op een afstand gehouden betrok kenen op het consultatiedocument vernemen in het werkdocument. Deze maand werd het eindelijk voor bèperkte publikatie vrijgegeven. Het zal naar ver wacht wordt het belangrijkste agenda-onderwerp worden in Puebla. In het werkdocument komen be paalde accenten die in Medellin waren gelegd weer terug. Evangelisatie moet - hoe is niet direct duide lijk - de armen dienen; zij hoeven dus niet langer al hun heil te verwachten van het geloof in de indus triële ontwikkelingsmaatschappij. De nieuwe basisge meenschappen tenslotte worden erkend, maar welke rol zij zouden kunnen vervullen in een toekomstige kerk wordt niet uitgewerkt. Wat velen als een nieuwe schaduw op de reeds ge matigde verwachtingen voor Puebla beschouwen is de samenstelling van het congres. De 178 bisschop pen die naar Puebla gaan, zijn gekozen uit het Zuid amerikaanse episcopaat. Daarnaast circuleren er drie andere lijsten, met in totaal 152 deelnemers die niet gekozen maar benoemd zijn. Hierop komen onder meer vertegenwoordigers voor van het Vaticaan, waaronder curiekardinalen, en verder religieuzen, priesters en deskundigen. Zij die in de geest van Medellin verder zouden willen werken menen daar door dat zij veel te weinig aan bod zullen komen. Onder die laatste groep rekent men met name het Verdeelde kerk De voorbereiding op de conferentie in Puebla I het beeld op van een kerk die niet weet of haar taak de voorrang moet geven aan haar spi£ Ie roeping of dat zij zij aan zij moet staan m£ verpauperden in de Latijnsamerikaanse samenlek De uitweg uit dit dilemma die de bevrijdingsthP gie bood met zijn originele verbintenis tussen iw en actie, lijkt afgesneden omdat zij niet alleeij6 bedreigend werd ervaren voor de staat, maar; voor de kerk. Hoewel de verwachtingen rond Puebla dus niet I' hoog gespannen zijn zullen de uiteindelijke kef! toch gemaakt moeten worden in Puebla zelf. f belang daarbij is ongetwijfeld de bijdrage van f Johannes Paulus II die „Puebla" zondag opent.J' kerstmis heeft hij in zijn toespraken het themaf de mensenrechten aangesneden. Hij verwees I uitdrukkelijk naar de schending daarvan in zijn? boorteland Polen en elders in Oost-Europa. Ma{ Zuid-Amerika worden de mensenrechten evenf massaal vertrapt. Netzahualcoyotl met zijn tweeëf miljoen verpauperde inwoners ligt bij wijze van j ken vlak naast de deur. En voor hen is zoalsl Latijnsamerikaanse priester zegt „de kerk nog f de enige hoop". PAUL VAN VELTHtf Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. kwartaalabonnee van de woonplaats Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar- antwoordnr 349. Leiden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De nieuwe regeling voor zendamateurs, waardoor onder bepaalde voor waarden de 27mc-band vrij wordt voor ieder een, heeft tot grote onenigheid onder de zendamateurs geleid. In kringen van de zend- hobbyisten circuleren stelcils met veel ver dachtmakingen aan het adres van de verte genwoordiging van de 27mc-ers, die met staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat de nieuwe regeling overeen geko men zijn. Behalve in die stelcils wordt er ook via de privé-zenders druk over de nieuwe regeling gesproken, meestal in negatieve zin. Grootste bezwaar van de zendamateurs is het voorschrift dat uitsluitend van freqwuentie- modulatie (FM) gebruik mag worden gemaakt. De huidige zendertjes maken daar geen ge bruik van, zodat iedereen nieuwe zenders moet kopen. Sommigen menen ook dat op de nu vrijkomende kanalen de chaos groot zal worden, omdat iedereen daar met vrij goedko pe apparatuur die normaal te koop zal zijn, gebruik van kan gaan maken. In kringen van zendamateurs overheerst zeer sterk de mening dat de nieuwe regeling de chaos in de ether niet zal wegnemen. Vrijwel iedereen zal blij ven doorzenden zoals hij of zij dat nu doet, al was het alleen maar omdat het bereik nu veel .groter is. In een vandaag in Den Haag verspreid wordt gesteld dat de vertegenwoordigers^ de 27mc-ers hun achterban hebben ven en zich daarbij vooral door eigenbelang jr ben laten leiden. Men zou onder meer l gen hebben in de handel in de nieuwe apparatuur, die na het van kracht van de nieuwe regeling uitsluitend mag den gebruikt. De regeling gaat volgens volgend voorjaar in. Fraude met merk- jenever DEN HAAG (ANP) De fiscale opsporings dienst onderzoekt fraudes met merkjenever, die na een verwisselingstruc met illegaal ge stookte jenever aan de detailhandel wordt aangeboden, zonder dat er accijns op is be taald. De verwisseling gebeurt volgens het ministerie van financiën niet bij de fabriek, maar ergens in de fase die de drank doorloopt tussen fa briek en slijter. Vermoedelijk in depots, waar de drank wordt opgeslagen, alvorens de ac cijns wordt betaald. De fiscale opsporing dienst heeft geen aanwijzingen dat er „zwar te" jenever zit in de flessen van de fabrikan ten van merkjenever. TWEEDE KAMER HEEFT VEEL VRAGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bijna de helft van de Nederlandse bevolking, 46 procent, meent dat de Nederlandse regering juist heeft gehandeld met het aanbieden van een Nederlands bataljon voor VN-taken in Libanon. 72 procent vindt dat dienst plichtige militairen het recht moeten hebben hun uitzending te weigeren. 39 procent vindt dat Nederland een onjuist besluit heeft genomen. Dat blijkt uit een enqueête van het Nipo. Verscheidene Kamerfracties hebben gis tere^ tientallen schriftelijke^ vragen aan de beide bewindslieden gesteld, in ver band met de vergadering morgen van kamercommissies met de ministers Scholten en Van der Klaauw. De PvdA wil weten waarom geen beroep gedaan is op vrijwillig dienend personeel van het corps mariniers of de comman do's, die voor dit werk veel geschikter lijken. Kritiek heeft de PvdA op het late tijdstip van de voorlichting aan de bij de uitzending betrokken militairen. Ook vindt de fractie dat de regering de Ka mer te laat heeft betrokken bij deze zaak. Veel vragen hebben ook betrekking op het gebied v^aar de Nederlandse troe pen straks wellicht zullen komen, de CD A-fractie vraagt met nadruk naar de reden waarom op Nederland een beroep is gedaan en of ook andere landen ge vraagd zijn. Concreet wordt door de WD gevraagd naar de financiële tege moetkoming voor de militairen, de te dekken risico's, de medische verzorging en de begeleiding. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken'heeft dinsdag in Den Haag meegedeeld, dat de VN-vre desmacht in Libanon tot dusver 15 man verloren heeft. ALGERIJE LEENT VAN FRANKRIJK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De kans, dat Algerije zijn verplichtingen wat betreft de leverantie van vloeibaar aardgas (LNG) aan Neder land kan nakomen, is een stuk groter geworden. Sonatrach, de Algerijnse staatsoliemaatschappij, zal twee miljard gulden lenen van een groep Franse banken, waarmee een gedeelte van de derde LNG-installatie in de havenstad Arzew gefinan cierd kan worden. Het is de bedoeling van Sonatrach het LNG voor Nederland vanuit deze haven te verschepen. De Gasunie verleende uitstel van de contractueel vastgelegde defitieve aanwijzing van Ar zew, „omdat", aldus een woordvoerder, „dit in ons eigdn be lang was". Het is bekend dat Sonatrach in het andere geval Skikda als laadhaven zou hebben aangewezen, dat 600 kilome ter verder van Nederland ligt en waar nog vrijwel niets staat op het gebied van LNG-installaties. Ook de haven is voor dit transport nog niet geschikt. Voor het geld, dat zij ondanks de Franse lening nog tekort komt, doet Sonatrach nog altijd een beroep op de Nederlandse banken. Die hebben tot nu toe geweigerd, omdat de Neder landse overheid geen garantie wilde verlenen. De overeenkomst van Sonatrach met het Franse bankconsorti- um heeft voor de Nederlandse industrie minder prettige gevol gen. De kans is vrijwel verkeken dat Nederland mee zal bou wen aan de benodigde LNG-tankers. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Eind deze maand zal de Nederlandse re gering een beslissing nemen over de voortzetting van de ontwikkelingshulp aan de re publiek Vietnam. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Zoals bekend kwam de voort zetting van de hulp aan Viet nam enige tijd geleden in dis cussie na de invasie van Viet namese troepen in Cambodja. De verwachting in Den Haag is dat Nederland alle, tot dusver gedane hulptoezeggingen aan Vietnam zal uitvoeren, maar mogelijk voorlopig geen nieuwe toezeggingen zal doen. Spoedige beslissing over hulp aan Vietnam AMSTERDAM (ANP) De knokploegen, die in Amster dam door huiseigenaren voor het ontruimen van gekraakte woningen worden gehuurd, hebben in feite vrijspel door dat ze door de politie met „tolerantie" toegemoet wor den getreden. Dit is een conclusie uit het DEN HAAG (ANP) Nederland behoort wat de veel gebruikte geneesmiddelen betreft nog steeds tot de duurdere landen in Europa. Dit is de conclusie uit een nieuw vergelijkend onderzoek van het Europese Bureau van Con sumentenorganisaties. Ook bij het vorige onderzoek kwam Neder land als één der duurdere landen uit de bus. In Engeland en Italië kosten medicijnen meestal minder dan de helft van het bedrag, dat wij in ons land ervoor betalen. Maar ook de Belgen en de Fransen betalen een stuk minder. De Consumentenbond pleit voor meer prijsinformatie over medicijnen aan artsen en een actiever prijsbeleid van de minister van economische zaken. Met name de marge van groothandel en apotheek zou eens goed door gelicht moeten worden, omdat die in ons land behoorlijk hoog is, aldus de bond. rapport over knokploeg! illegale sloop, dat is bracht door de stuurL Huisvesting Alleenstaandf de hoofdstad, dreigt te escaleren nu meer onderwereldfiguren| in de huizenhandel begi De knokploegen wa steeds beter georganiseer! het gebruik van wi_ wordt niet geschuwd. TJi[ rapport blijkt verder politie vaak niet optr< gen de knokkers, maai tegen de krakers, hiervan is het gebrek js kennis van zaken en ties bij de politie. De groep vindt dat de polity reet moet komen als waarschuwd wordt bewoners en zonodig asi tie moet kunnen krijgenfi de mobiele eenheid.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10