►nrust bij Britten Sjgt ten top OEIENDE TAAK VOOR IESHEUVELS WERKGROEP Nederland wenst samen werkingsakkoord met China Oostduitse spion uit politieauto ontsnapt öanse politie in ™$veer tegen Logende collega's West-Europa krijgt nieuw aanvalswapen ^ENLAND LEIDSE COURANT/i MAANDAG 22 JANUAR11979 PAGINA 9 lompliceerde weg naar onafhankelijkheid n onze parlementaire redactie) &AG Oud-premier mr. Barend vel is deze week voor de zoveel- il in zijn leven aan een zwaar begonnen: onder zijn leiding weg gebaand worden naar de e onafhankelijkheid van het deel van het oude Nederlandse e rijk: de Antillen. Na het vroe- derlands Oost-Indië en Suriname p de tachtiger jaren ook de Ne- le Antillen op eigen benen gaan je eerste stap (Koninkrijkssta- ird een kwart eeuw geleden ge- enkele jaren zal de onvermijde- iede stap plaats moeten hebben. [toekomstige verhouding tussen d en de Antillen eruit zal moe- zal door de in deze week gein- door Biesheuvel geleide, Ko- rerkgroep uitgestippeld moeten 5en nog moeilijker taak voor de is echter de opstelling van over de toekomstige relatie eilanden van de Antillen on- ;ant daar zit het grote zeer, dat 'St tot uiting kwam tijdens de fg op het eiland Aruba in de zo- 77. jaren duidelijk dat het rond iwoners tellende eiland Aruba ;t „juk" van het Antilliaanse d Curasao (ongeveer 150.000 uit wil en dat bij de komende ilijkwording van de Antillen ge- wil zien. Een ander probleem kaliber is dat van de afstan- Irie piepkleine Bovenwindse ei- lint Maarten, Saba en Sint Eus- ;en op ongeveer 900 kilometer van de drie Benedenwindse eilanden (Curacao, Aruba en Bonaire). Velen, aan deze en aan gene zijde van de Atlantische Oceaan, vragen zich af of de Antillen als staat levensvatbaar zullen blijken te zijn. De onderlinge verschillen zijn levensgroot: politiek, economisch, so ciaal en cultureel. Een klein, maar veel zeggend voorbeeld: toen we enige tijd ge- leden op het eiland Sint Maarten in een winkel met (op Curacao gewisselde) An tilliaanse guldens wilden betalen kon de winkelier geen wisselgeld terugbetalen; hij gaf er de voorkeur aan Amerikaanse dollars te ontvangen, de daar kennelijk gangbare muntsoort. Ook worden op de diverse Antilliaanse eilanden verschillen de talen gesproken, zoals papiamento, Nederlands en Engels, geen gunstige fac tor voor de vorming van een staat. De economische situatie op het ene ei land verschilt nogal van die van het an dere. Aruba en Sint Maarten zijn zeer welvarend, Curacao maakt nog steeds een soort wederopbouwperiode door (na de crisis van 1969), Bonaire is bezig zijn achterstand in te lopen, lilliputter Saba (ongeveer duizend inwoners op een rots) ontwikkelt zich goed en Sint Eustatius is nog altijd een zorgenkind. Verscheidenheid Politiek en staatkundig zitten de Neder landse Antillen uitermate gecompliceerd in elkaar. Kenmerkend voor de veschei- denheid is dat alle in de Staten (volks vertegenwoordiging) van de Antillen ver tegenwoordigde groeperingen eilandspar tijen zijn! Curacao, Aruba, Bonaire en de Bovenwinden hebben eïx nun eïgen politieke partijen. Er is dus geen sprake van bijvoorbeeld een Antilliaanse socia listische of een conservatieve partij. In de Staten heerst dan ook een grote ver deeldheid; het is steeds weer een zwaar karwei om een coalitie te vormen. Binnen het broze geheel van de Neder landse Antillen is het eiland Aruba een weerbarstig onderdeel. Al jarenlang roept de Arubaanse meerderheidspartij MEP onder leiding van de oud-onderwij zer Betico Croes dat Aruba een „status aparte" moet krijgen, los van de andere eilanden van de Antillen en vooral los van het volgens de Arubanen duidelijk bevoordeelde Curacao. Een stuk oud zeer is dat Curacao 12 van de 22 Staten- zetels bezet, een in het licht van de in wonertallen gerechtvaardigde verhouding (de meerderheid van de Antillianen woont op Curacao), maar psychologisch niet verstandig. Aruba wil uiterlijk in 1981 onafhankelijk zijn. maar elders op de Antillen heeft men daar helemaal geen haast mee, zie daar nóg een probleem. Van der Stee De Arubaanse kwestie werd in 1977 steeds acuter; toen de toenmalige Neder landse minister van Nederlands-Antilli- aanse Zaken De Gaay Fortman aan het eind van dat jaar aftrad was een soort patstelling ontstaan die zijn opvolger Van der Stee moest aanpakken. Van der Stee, wat karakter betreft sterk verschillend van de nogal „steile" De Gaay Fortman, slaagde er al tijdens zijn eerste bezoek aan de Antillen, in april 1978, in Betico Croes en de minister-pre sident van de Nederlandse Antillen Boy Rozendal (inwoner van Curacao) weer aan tafel te krijgen. Toen werd ook het voorstel voor de vorming van een Konin krijkswerkgroep gelanceerd. Er is sinds voorjaar 1978 veel verbeterd, zeker wat betreft de sfeer. De meningen op de Antillen zijn nog steeds zeer ver deeld, maar men praat weer met elkaar, en dat is, gezien de verhoudingen daar, heel wat. Volgens minister Van der Stee moeten alle mogelijke toekomstige relaties in de vergaderingen van de Koninkrijkswerk groep besproken worden. „Elke relatie moet bespreekbaar zijn", aldus Van der Stee. Het is duidelijk dat de Nederlandse minister, door de zaak op deze wijze aan te pakken, alle partijen op de Antillen tevreden heeft willen stellen en het nu aan het wijze beleid van voorzitter Bies heuvel overlaat om in de rustige beslo tenheid van de Koninkrijkswerkgroep tot een oplossing te komen. Een interessante bijkomstigheid is dat het bestuur van Aruba in tegenstelling tot de regeringen van Nederland en de Antillen en de andere eilandsbesturen geen deskundigen maar politici aan de werkgroep heeft geleverd. Het was de bedoeling dat de deskundigen in deze groep bepaalde constructies aan de poli tici zouden aanreiken die daarna in een ronde-tafelconferentie knopen zouden moeten doorhakken. Door met politici te komen (onder wie Betico Croes zelf) „committeert" de MEP zich, hetgeen eni ge rust in de komende verkiezingen voor de eilandsraad van Aruba waarschijnlijk maakt. Niet pessimistisch Hoewel, zoals gezegd, de meningen op de Antillen over de toekomstige structuur vèr uiteenlopen, is minister Van der Stee niet pessimistisch gestemd. Hij ziet be paald wel mogelijkheden om tot een ak koord te komen zonder een breuk tussen Aruba enerzijds en de overige eilanden anderzijds te forceren. In dit'verband wijst hij op het federatieplan van de An tilliaanse regering dat de eilanden een zeer grote mate van zelfstandigheid ga randeert en op het feit dat Aruba be paalde betrekkingen met de andere ei landen niet uitsluit. In de CDA-fracties in het Nederlandse parlement wordt, mede gezien de behoef te op de Antillen om enigerlei band met Nederland te houden, gedacht aan de vorming van een „Gemenebest" naar Brits model, waarbij taken verdeeld zou den kunnen worden en minder nadruk komt te liggen op de bevoegdheden van de centrale Antilliaanse regering in Wi- lemstad. Dit zou echter in géén geval de onafhankelijkheid van de Antillen mogen aantasten. Biesheuvel en zijn Koninkrijkswerkgroep staan voor een boeiende taak, waarbij een grote mate van vindingrijkheid en flexibiliteit vereist is. Het gaat om een ook voor Nederland uitermate belangrij ke zaak; dit blijkt trouwens uit de duide lijk toegenomen belangstelling in de Ka mers en daarbuiten. Het spreekt vanzelf dat daarnaast de taak de Antillen soci aal-economisch in de richting van de on afhankelijkheid te steunen levensgroot aanwezig is en blijft. EVERT MATHIES Nu al problemen met Aruba over de verdediging WILLEMSTAD Het overleg binnen de KoninkrijkswerkgToep is nu al in de problemen gekomen. De Arubaanse le den van de werkgroep overwegen zich tijdelijk terug te trekken naar aanlei ding van berichten uit Willemstad dat het Nederlandse standpunt inzake een op te richten Antilliaanse verdediging sgarde zou zijn gewijzigd. Minister Scholten van defensie heeft op een pers conferentie in Willemstad gezegd dat Nederland de Antilliaanse visie heeft overgenomen dat de garde moet uit groeien tot een volledig verdedigingsap paraat voor de Antillen. De Arubaanse leden van de Koninkrijks werkgroep hebben bij monde van MEP- leider Betico Croes laten weten eerst een reactie van minister Van der Stee (Antil liaanse zaken) en premier Van Agt te willen hebben, voordat verder gegaan wordt met de besprekingen. Minister Van der Stee verklaarde gisteravond in een eerste commentaar dat het de bedoe ling is dat de verdedigingsgarde primair een para-militaire organisatie wordt, die in de toekomst moet kunnen uitgroeien tot een militair apparaat. „De heer Croes hoeft helemaal niet benauwd te zijn want de hele zaak komt ongetwijfeld in de werkgroep aan de orde". Volgens een woordvoerder van defensie heeft minister Scholten niets anders ge zegd dan dat Nederland bereid is samen met de Antillen de verdedigingsgarde op te bouwen. „In de Koninkrijkswerkgroep zal bekeken moeten worden wat de plaats van de garde zal zijn binnen de toekomstige staatkundige structuur van de Antillen". ntie- ok infon s sch nten I /olk: ;n var ag h|Van onze correspondent mvanf Roger Simons) I De sociale onrust in Groot te is vandaag ten top gestegen. miljoen arbeiders en mensen icidsdienst protesteren er met jng van 24 uur tegen de officie- 1 van 5 procent voor alle loons- -L I gen. Ze eisen een opslag van 40 V Scholen en universiteiten blij- l omdat onder meer de concier- koks in staking zijn. Ook het ische personeel van de zieken- aakt. De ambulancediensten be- ïizich alleen om spoedgevallen! brancardiers van Londen had- gedreigd, dat zelfs de kwestie of dood hen koud zouden la- Britse hoofdstad zijn overdag aekenauto's in dienst, 's Nachts AMBULANCES RIJDEN AT T FFN IN NOODGEVALLEN rp pi1 iropet relopc KNS' houdt men er doorlopend 80 amulance- wagens gereed. Het gemiddelde aantal spoedgevallen bedraagt ongeveer 1500. Ten minste 1300 daarvan zijn ernstig. De bemanningen van de Londense am bulancewagens zijn tot inkeer gekomen omdat het Britse ministerie van Defensie besloten had 50 militaire brancardiërs in staat van paraatheid te brengen. Door de autoriteiten werd tevens een beroep ge daan op het Rode Kruis, op een privé ambulancedienst die werkt met vrijwilli gers en op de politie. Vandaag wordt ook gestaakt door de Britse grafdelvers. Ook het huisvuil blijft een dagje liggen en op de gladde wegen wordt geen pekel gestrooid. Dat de wa tervoorziening niet stilvalt en het riole ringssysteem normaal op gang blijft, dankt de Britse bevolking aan een loons-. verhoging van 14 procent, die het betrok ken personeel vrijdagavond gekregen heeft. Inmiddels duurt de nationale staking van de Britse vrachtwagenchauffeurs voort. Morgen wordt opnieuw gestaakt door de treinbestuurders. Wat het loonconflict van de vrachtwagenchauffeurs betreft, is er een lichtpunt omdat de regering geen strafmaatregelen meer overweegt tegen de transportfirma's, als deze hun prijzen verhogen. Dit betekent dat de werk gevers nu een aanbod van 13 procent kunnen verhogen. De eis van de vrach twagenchauffeurs komt neer op een op slag van 40 procent. De vertegenwoordi gers van hun vakbond en afgevaardig den van de werkgevers komen vandaag opnieuw bijeen. ROGER SIMONS Peking (A.NP) Nederland wil met China een kaderakkoord sluiten voor samenwerking op economisch, industrieel en technologisch gebied. De be doeling van zo'n akkoord is betere contactmogelijkheden met China te scheppen voor het Nederlandse bedrijfsleven. Te tekst van een mogelijk akkoord wordt momenteel uitgewerkt. Met uitzondering van de weten schappelijke en culturele para graaf lijkt het voorgestelde ak koord op dat tussen Nederland en Tsjechoslowakije. Dit heeft minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken zaterdag avond in Peking bekendge maakt na een tweede gespreks ronde met zijn Chinese ambtge noot Hwang Hwa. Volgens Van der Klaauw is een dergelijk globaal kaderakkoord handig om allerlei economische, industriële en technologische activiteiten aan op te hangen. De verschillende sectoren van het akkoord moeten door de bedrijven zelf worden ingevuld. Op technologisch gebied valt te denken aan TNO, op industrieel gebied aan bijvoorbeeld Billiton voor de ontginning van non ferro metalen. In het kaderak koord zal geen financieringspa ragraaf voorkomen. Tijdens het bezoek van Van der Klaauw aan de Chinese Volks republiek is de zekerheid toege nomen dat Nederland het ha venproject van Lianyungang definitief in de wacht zal slepen. Zijn Chinese ambtgenoot Hwang Hwa had hem verteld dat de Chinezen graag zouden zien dat Nederlandse bedrijven het project uit zouden voeren, maar hij had Van der Klaauw er nogmaals aan herinnerd dat het werk niet te duur mag wor den. KARLSRUHE (DPA) - De vlucht van een Oostduitse veiligheidsofficier naar Wcst- Berlijn heeft het afgelopen weekeinde geleid tot een om vangrijk en vrij geslaagd op treden van de Westduitse contra-spionage tegen Oost duitse spionnen. Vijf ver dachten werden aangehouden op grond van verraad van technische en wetenschappe lijke geheimen aan de DDR, maar een van hen heeft kans gezien te ontsnappen. Het gaat om de 48-jarige Rai- ner Paul Fuelle, die in zijn woning in Karlsruhe was aan gehouden en vervolgens ver hoord op het kantoor van de procureur-generaal. Na het verhoor zou hij door een re chercheur worden overge bracht naar het nabijgelegen huis van bewaring. Maar on derweg sprong Fuelle uit de wegens de gladheid langzaam rijdende auto. Hij had geen handboeien omgekregen. De duisternis hielp Fuelle bij zijn vlucht. De spion Rainer Fuelle die uit een politieauto wist te ontsnappen. Fuelle was boekhouder bij het „Gesellschaft zur Wiede- raufarbeitung von Kembrad- stoffen" (WAK), dat evenwel niet rechtstreeks" onder het kemonderzoekscentrum te Karlsruhe ressorteert. Fuelle zou geen toegang hebben ge had tot de codering en was ook niet vertrouwd met de beveiliging, aldus een woord voerder van dit centrum. De aanhoudingen waren het gevolg van het overlopen van een Oostduitse officier van staatsveiligheid, die vorige week donderdag met vrouw en kind naar West-Berlijn was uitgeweken. Hij had be langrijke documenten bij zich. De aangehouden spionnen werd omschreven als „welis waar niet van het hoogste ka raat, maar niettemin zeer be langrijk". Volgens de DDR is een NAVO-officier naar de DDR overgelopen. Volgens het Westduitse ministerie van de fensie wordt sinds november een kapitein-luitenant ter zee vermist, die overigens geen uitgesproken specialist op het gebied van geheime inlichtin gen genoemd werd. Hij was Werkzaam bij de staf voor verkenningsvluchten. ■NS 1 NedeJ X ik wj stadie a «wrsuar »ïi.Q tan )nze correspondent Jan Drummen) uitbreiding van hun manschap] inze correspondent Jan Drummen) Zaterdagmiddag is het in Parijs ntal lichte schermutselingen geko- duizenden politiemannen een pro- ar de politieprefectuur onderna- ir schatting 3000 agenten in burger r Ü1. de Bastille naar de prefectuur, na- Dame, getrokken, spandoeken orgaai|needragend waarop te lezen stond: ;heid van de bevolking kan alleen :d worden door de veiligheid van protesteerden tegen het feit dat jer aanvallen op de politie onderno- In de afgelopen acht dagen wa- i aanvallen, overvallen of aanslagen [agenten ondernomen. Ze eisen een uitbreiding van hun manschappen, modernise ring van hun materiaal en middelen en meer kredieten. In spreekkoren en verklaringen maakten de agenten duidelijk dat zij „niet goed gebruikt worden" en dat tal hunner voor de ordedienst gemobiliseerd worden bij de vele officiële bezoeken en plechtigheden in Parijs in plaats van hun beschermende taak ten aanzien van de bevolking te kunnen ver richten. Toen na het ontbinden van de beto ging een duizendtal politiemannen de binnen plaats van de prefectuur wilde binnendringen kwam het tot een handgemeen met hun eigen ordedienst. Tenslotte werd een delegatie door de prefect van politie ontvangen, die toezegde de eisen van de betogers aan de regering te zullen overbrengen. PoMtterniSinen in burger tijdens hun protestbetoging in Parijs. EMANCIPATIECONGRES 1)66: V rouwen beseffen achterstand niet AMERSFOORT - Pas als vrouwen zelf hun achterstand beseffen en er zich massaal voor inzetten daar iets aan te doen, heeft de vrouweneman cipatie kans van slagen. Dat zei Tweede Kamerlid dr. Ter louw zaterdag aan het slot van een emancipatie-congres van D'66. Het congres vroeg aan de partij om naast maatregelen op korte termijn, ook het ver anderende arbeids-ethos te bterekken in het politiek han delen. Kamerlid Engwirda zei dat het beleid van het kabinet ten aanzien van de verster king van de positie van de vrouw tot nu toe zwak, pas sief en huichelachtig is. De tot op heden genomen maat regelen zijn grotendeels door EG-richtlijnen afgedwongen, en leveren bovendien geen wezenlijke bijdrage aan het emancipatiebeleid op langere termijn, aldus Engwirda. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De regeringsleiders van de Verenigde Staten, Groot-Britannië, Frankrijk en West-Duitsland hebben in principe besloten tot de ontwikkeling van een nieuwe atoomraket voor middellange afstanden. De nieuwe raket zou moeten worden gestationeerd in West-Duitsland cn moet in staat zijn doelen in de Sovjet-Unie te treffen. Het nieuwe geleide projectiel met atoomkop zal worden ontwikkeld in de Verenigde Staten. Als de plannen doorgaan zullen voor het eerst in Europa wapens worden opgesteld die ten doel hebben eventueel de Sovjet Unie aan te vallen. Tot nu toe zijn alleen wapens met een „defensief" karakter in Europa aanwezig. Het principebesluit is volgens de New York Times door de „Grote Vier" genomen tijdens de eerder deze maand in Guadeloupe gehouden „informele topconferentie". Het nieuwe aanvalswapen moet een antwoord vormen op een nieuwe generatie Russische raketten die cericht zijn tegen West-Eu- ropa en die niet vallen onder de huidige wapenovereenkomsten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9