CDA-congres steunt streven naar abortus- compromis ONTBREKENDE SCHAKEL IN PANDBRIEVENZAAK IN FRANKRIJK GEPAKT Christelijke scholen kweekplaats voor nieuwe levensstijl £eidóe 6ouAO/nt Woningbouwprogram 1978 gerealiseerd Abortus-wetsontwerp niet bij voorbaat onaanvaardbaar Gehuwde onderwij seressen in actie voor rechtspositie LEIDSE COURANT MAANDAG 22 JANUAR11979 PAGINA 5 remier Van Agt tijdens zijn rede Igelopen zaterdag op het CDA- ongres. x (Van onze parlementaire redactie) GEEN UITSPRAAK OVER ABORTUS-KWESTIE )EN HAAG Het CDA-congres eeft zich afgelopen zaterdag ont- len van een uitspraak over de hortuskwestie. Fractieleider Lub- ers en CDA-vice-voorzitter Faber iristen zonder veel moeite hun ach- erban in het Haagse Congresge- ouw er zaterdag van te overtuigen, at het niet redelijk zou zijn nu al en oordeel te geven over een wets- ntwerp waarvan de details nog iet geheel bekend zijn. Zij riepen iet congres op, om in vertrouwen et compromis van het kabinet af e wachten. Iet vrijwel algemene stemmen verwierp het Dngres een door enkele afgevaardigden uit Groningen ingediende resolutie, waarin werd gesteld, dat het abortus-wetsontwerp, zoals dat in november vorig jaar in grote lijnen bekend was geworden, onaanvaardbaar is. Eveneens vrijwel algemeen verworpen werd een resolu tie met de uitspraak, dat de CDA-fractie in de Tweede Kamer geen oordeel over het komen de abortusvoorstel zou mogen geven zonder het congres te hebben geraadpleegd. Dr. Fa ber duidde deze resolutie aan als een motie van wantrouwen jegens de fractie. „De fractie wordt hiermee onder curatele gesteld", aldus de waarnemend partijvoorzitter. Zowel fractieleider Lubbers als premier Van Agt hielden het congres voor, dat het noodza kelijk is, dat het kabinet een nieuwe wettelij ke regeling voor de abortus opstelt omdat de huidige bepalingen uit het Wetboek van Stra frecht niet meer worden nageleefd. Volgens Van Agt wacht ons de chaos, als de huidige situatie blijft voortbestaan. „Ook geestelijke leiders moeten zich dat realiseren", zei hij, doelend op de kritische uitlatingen van bis schop Gijsen. Hij zei dat een nieuwe abortus regeling op papier weliswaar een verruiming van de huidige bepalingen zal betekenen, maar dat het in de praktijk eigenlijk alleen maar gaat om een „zekere ordening van een feitelijk oncontroleerbare situatie". Evenals Lubbers wees ook Van Agt erop, dat het voor het CDA van groot belang is dat er van rege ringszijde een abortus-wetsontwerp wordt in gediend. „Als het ons niet lukt, komt er van uit het parlement een initiatief-wetsontwerp, dat aan onze opvattingen niet of nauwelijks recht doet, een ontwerp, dat wordt opgesteld door een parlementaire meerderheid waaraan wij geen deel hebben", aldus Van Agt. Vanuit het congres klonk veel waardering voor het beleid dat de CDA-Tweede-Kamer- fractie in het afgelopen jaar heeft gevoerd. Slechts enkele tientallen aanwezigen stemden voor een uit de ARP afkomstige resolutie, waarin werd gesteld dat CDA-bewindslieden en CD A-parlementariërs zich „in sterkere mate dan tot nu toe" moeten inspannen voor Premier Van Agt en CDA-fractielei- der Lubbers begroeten elkaar tij dens het CDA-congres in het Haag se Congresgebouw. Bijna unaniem stelde het congres zich achter een resolutie van het partijbestuur, waarin werd uitgesproken dat het beleid gericht moet zijn op inkomensmatiging, een rechtvaardige verdeling van lasten, zorg voor de zwakken in de samenleving (zowel nationaal als internatio naal), aandacht voor minderheidsgroepen en het terugdringen van de kernbewapening. Ook in een aparte resolutie werd nog eens extra de aandacht gevestigd op de noodzaak tot te rugdringing van de kernbewapening. Volgens deze resolutie, die met algemene stemmen werd aanvaard, dient de CDA-Tweede-Kamer- fractie er bij de regering op aan te dringen, concrete maatregelen op dit gebied te nemen. Het congres betuigde veel instemming met kritische opmerkingen van verschillende spre kers over het kabinetsvoorstel tot invoering van een eigen bijdrage van 5,- bij ziekenhui sopname van ziekenfondsverzekerden. Fractie leider Lubbers wilde over deze kwestie echter nog geen duidelijke uitspraak doen. Ruzie over platenbon DEN HAAG - De Stich ting Nationale Platenbon en de stichting discobon van het Rotterdamse pos torderbedrijf Ter Meulen liggen met elkaar over hoop. Volgens voorzitter R. Woltz van de Stichting Nationale Platenbon wekt discobon ten onrechte de indruk dat deze bon in alle platenwinkels is In te wisselen. Woltz heeft discobon ge vraagd een tekst die deze suggestie wekt, te wijzi gen, maar discobon heeft aan dat verzoek geen ge volg gegeven. Blijft dat zo dan gaat de Stichting Na tionale Platenbon deze week een kort geding aanspannen tegen disco bon om de tekst gewijzigd te krijgen, aldus Woltz. Discobon heeft met Vroom en Dreesmann en Capi Lux, die ook met ei gen platenbonnen werken, de afspraak, dat eikaars bonnen in de filialen van de drie zaken kunnen worden ingewisseld. Om dat zij met eigen platen- bonnen werken, maken zij geen deel meer uit van de Stichting Nationale Pla tenbon en de daaraan ge lieerde Nederlandse Vere niging van Grammofoon plaat-Detaillisten. De ruzie gaat over een passage waarin staat dat iedere Nederlandse pla- tenhandelaar de discobon als betaalmiddel kan aan nemen en hem ter verzil vering bij Ter Meulen kan inleveren. De heer Woltz noemt dat mislei ding van de consument, oradat het NVGD-leden is verboden te werken met andere dan de nationale platenbon. Volgens Woltz gaat het er hem niet om de discobon uit de markt te krijgen. Zijn kritiek richt zich uitsluitend» op de gewraakte tekst. )rie iwaarge wonden [bij aanvaring opWesterschelde 'ERNEUZEN (ANP) - In lichte mist zijn zaterdaga vond op de rede van Terneu- en drie schepen met elkaar n aanvaring gekomen. Drie chepelingen moesten zwaar ewond .in het ziekenhuis gorden opgenomen. !en-Pools vrachtschip, de Za- los. had eerst de Duitse Car- oliner II geramd en was aarna tegen de Japanse luikcarrier Jinei Maru in bot ing gekomen. Het Poolse chip maakte zwaar slagzij en reigde al zinkende tegen de anlegsteiger van Dow Che- lical te drijven. Technici van !pw_hadden daarom in alle- ijl alle brandstofleidingen af- esloten. Met behulp van een Foot aantal snel te hulp ge- choten sleepboten kon het chip echter even voorbij Ter- leuzèn aan de kant worden IJzel-pegels beheersen Nederland Nederland was het afgelopen weekeinde in de greep van de ijzel. De onverwachte ijzel zaterdagmiddag had ingrijpende gevolgen voor vrijwel iedereen. Een strijd tegen de natuur auto's kwamen niet meer weg, on danks kunstgrepen zoals matjes en stukken karton on der de wielen. Koning Winter tooide heel Nederland in een ander winters pak- de ijzelpegels veranderden veel van uiterlijk, zoals op de foto een automobiel. Diezelf de ijzelpegels maakten op Schiphol het gebruik van de vertrouwde avio-bruggen onmogelijk. Passagiers moes ten als vanouds via viegtuigtrap en platform, maar dan wel glibberend, de machines verlaten. BOULOGNE-SUR-MER/MIDDELBURG - De 45-jarige Nederlander S.S. is, zo is gisteren bekend geworden, vorige week door de Fran se politie gearresteerd. De man, tegen wie een internationaal opsporingsbevel liep we gens verdenking van diefstal van pandbrie ven met een waarde van bijna acht miljoen, is inmiddels voorgeleid aan de procureur in het district van zijn aanhouding Boulogne- Sur-Mer. Daar zal over een eventueel uitleve ringsverzoek van Nederland beslist moeten worden. S. werd gearresteerd toen hij met de boot vanuit Engeland in de Franse havenplaats aankwam. Hij zou de verbindende schakel zijn in de groep die september vorig jaar in Middelburg de pandbrieven stal. De pandbrie ven, van de Westland-Utrecht hypotheekbank, waren eigendom van een Belgische makelaar, die ze in een flat in Middelburg verstopt had. Deze Belg is een van de drie deelnemers aan het complot, die nog vast zitten op verdenking van miljoenenzwendel. In totaal verrichtte de politie in verband met deze zaak elf aanhou dingen. Acht mensen moesten evenwel weer worden vrijgelaten, wegens gebrek aan bewijs. EEUWFEEST „SCHOOL EN EVANGELIE" UTRECHT Chistelijke scholen moeten kweekplaat sen zijn van een nieuwe le vensstijl. Kinderen moeten er niet alleen de kans krijgen zich te ontplooien, maar ze moeten ook leren offers te brengen. Op de christelijke school gaat het niet alleen om zelfverwerkelijking, maar ook om zelfverloochening. Dat is de kern van een be toog, dat de Leidse theoloog prof. dr. H. Berkhof zaterdag hield tijdens het eeuwfeest van de Unie School en Evan gelie, in de Domkerk in Utrecht. „Hoe zouden christen ooit kunnen pleiten voor zelf verwerkelijking zonder zelf verloochening", aldus Be rkhof, die vond dat zijn leuze over kweekplaatsen voor een nieuwe levensstijl, de christe lijke scholen naar een revolu tionair schooltype drijft. In dat schooltype zouden bewust de geest van competitie, pres tatie, groei en consumptie moeten worden tegengegaan. Berkhof verklaarde twintig jaar geleden weinig meer op te hebben gehad met het christelijk onderwijs, omdat dit naar zijn mening een na volging was geworden van het liberale opvoedingsideaal: intellectuaslisme en prestatie- geloof overheersten. Dat is nu niet meer het geval, aldus Be rkhof, de creativiteit, de soci ale vorming en de expressie krijgen weer de aandacht In de ontkerkelijking ook binnen het christelijk onderwijs ziet Berkhof geen echt probleem. De crisis biedt een nieuwe kans om een eigen gezicht te laten zien. Nu overal de ideo logie van de zelfontplooiing heerst, moeten christelijke scholen laten zien dat de na volging van Christus ook zelf verloochening vraagt, aldus prof Berkhof. Tijdens het eeuwfeest werd bekend gemaakt dat de unie collecte tot nu toe al vier mil joen gulden heeft opgeleverd. De collecte s'uit pas in juni. Nederlandse bergers redden Ierse duiker BANTRY BAY De bergers van het Nederlandse bedrijf Smit-Tak, op het ogenblik werkzaam in Ban try Bay in Ierland, hebben zaterdag het leven gered van een Ierse mari neduiker. De man leed aan cais sonziekte en kon alleen worden geholpen in de decompressie- ruimte van het Nederlandse bergingsvaartuig „Barracuda". Elders in de omgeving was geen dergelijke faciliteit beschikbaar en de Ieren waren volgens een woordvoerder van Smit-Tak bijzonder blij dat de Barracuda kon helpen. In de decompressie- ruimte is de Ierse duiker „op diepte" gebracht en geleidelijk weer gewend aan de normale druk. Zonder decompressie was de man volgens de woordvoer der zeker overleden. HET CDA-congres heeft het komend abortus-wetsont- werp van het kabinet Van Agt niet bij voorbaat onaan vaardbaar genoemd. Het congres wenst evenmin na in diening van het wetsontwerp opnieuw bijeen te komen, om er een oordeel over te vellen. Het congres, het hoogste orgaan in het CDA, heeft wat betreft de abor tuskwestie hiermee met overweldigende meerderheid het volste vertrouwen uitgesproken in de Tweede Ka merfractie van het CDA, en in de CDA-bewindslieden in het kabinet. Het Congres deed deze uitspraken, terwijl zowel pre.- mjer Van Agt als fractievoorzitter Lubbers nog eens nadrukkelijk uiteen hadden gezet hoe in de fractie en door de bewindslieden over de abortuskwestie wordt gedacht. Zowel Van Agt als Lubbers onderschreven de opmerkelijke redenering van het CDA-kamerlid Van der Sanden, zoals hij die twee weken geleden in deze krant neerschreef. Dat betekent dat in fractie en kabi net vrij algemeen ervan wordt uitgegaan, dat er al tij dens de kabinetsformatie van '77 door het CDA geko zen is voor een compromis met een andersdenkende partij, en dus voor het inleveren van een deel van de eigen principes. De keuze tussen het handhaven van de huidige wetgeving, en een compromis voor een nieuwe wet, wordt dus als niet meer aan de orde beschouwd. De keuze gaat nu volgens de CDA-top tussen een wetsontwerp met in ieder geval een deel van de CDA- inbreng, of een wetsontwerp door een andersdenkende parlementsmeerderheid, waarin niets meer van het CD A-denken te herkennen zal zijn. Bij de gemaakte keuze voor een wetsontwerp met een deel van de CDA- visie, zal, zoals Van Agt zaterdag zei, de abortuswetge ving op papier verruimd worden, maar de huidige praktijk zal aan zekere banden worden gelegd. Met die keuze voor het compromis heeft het CDA- congres zaterdag ingestemd. Daarmee sprak het con gres zich tevens uit tegen de door sommigen beleden politiek van schone handen: het principieel andersden kend aan de kant gaan staan, terwijl anderen toch een ruime wetgeving tot stand brengen. Met de in de gege ven situatie terechte stellingname van het CDA-congres is de kans aanzienlijk vergroot, dat de abortus-proble matiek dit jaar eindelijk als heet hangijzer uit de Ne derlandse politiek verdwijnt. En tevens de kans op een „zekere ordening van de huidige abortus-praktijk", zoals premier van Agt zaterdag zei. Onderzoek naar Amsterdamse ambtenaar AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse wethouder voor herhuisvestingszaken heeft een onderzoek gelast naar de gedragingen van een ambte naar van zijn dienst, die zou hebben aangeboden de illega le bewoonster van een wo ning geen moeilijkheden in de weg te leggen in ruil voor sexueel contact met haar. De vrouw kwam een maand geleden bij herhuisvesting met een klacht over de amb tenaar. Toen hij de eerste keer bij haar aan de deur kwam, beloofde hij haar dos sier te vernietigen als zij met hem naar bed ging. De vrouw stelde voor een andere keer terug te komen. Bij het daar opvolgende bezoek stond een vriend van de vrouw verdekt opgesteld met een bandrecor der. Hij heeft het gesprek tus sen de vrouw en de ambte naar opgenomen. Het bandje werd bij de directeur van de dienst herhuisvesting gedepo neerd. De ambtenaar heeft ontkend zijn gewraakte voor stellen te hebben gedaan. WOERDEN Tijdens een in Woerden gehouden landelijke vergadering van gehuwde onderwijze ressen bij het katholieke basisonderwijs is de actiegroep SOS gehuwde onderwijsvrouwen op gericht. De actiegroep wil regering en parlement onder druk zetten om de wet tegen discriminatie in het arbeidsproces zo snel mogelijk te behande len. Sinds enkele jaren wordt door een aantal vrou wen binnen de katholieke onderwijzersvereni ging strijd gevoerd tegen de nieuwe afvloeiingsre geling. De actie was gericht tegen de waarop de eerste afvloeier werd aangewezen: dat was een gehuwde vrouw. De algemene vergadering van de KOV in december 1977 stemde toe met een meerderheid voor de af vloeiing van niet-kostwinners voor kostwinners. Een aantal gehuwde onderwijzeressen heeft zich daar van meet af aan tegen verzet. De afvloeiingsregeling die alleen door de KOV wordt gehanteerd is in strijd met de richtlijn van de raad van Europese gemeenschappen zegt de actiegroep. Verder acht zij de afvloeiingsrege ling in strijd met de nota over het emancipatiebe leid. ONDANKS SOMBERE VERWACHTINGEN DEN HAAG De verwachtingen van minister Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening) met betrekking tot het woningbouwprogramma 1978 zijn bewaarheid. In het afgelopen jaar werden ca. 106.000 beschikkingen en gunningen voor de bouw van nieuwe woningen afgegeven. Het bijgestelde programma van 29.000 woning wetwoningen is gedaald. Er werden in totaal machtigingen tot gunning afgegeven voor de bouw van 29.261 woningwetwoningen. Dit heeft het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening meegedeeld. In de premiesector (huur en koop) werden be schikkingen afgegeven voor de bouw van 42.643 woningen. In de bouwprognoses 1978-1983 werd dit aantal geschat op 46.00. Al eerder sprak minister Beelaerts van Blokland de verwachting uit dat dit cijfer uiteindelijk niet zou worden gehaald. Daartegenover staat echter dat het aantal afgegeven bouwvergunningen voor wonin gen in de vrije sector de verwachtingen verre heeft overtroffen: ca 34.000 tegen een verwacht aantal van 28.000. In 1978 werden beschikkingen afgegeven voor de bouw en verbouw van 3.500 wooneenheden voor alleenstaanden en twee per soonshuishoudens. In de raming voor 1978 waren 8.000 wooneenheden voorzien. De verwachtingen medio 1978 waren bijzonder somber. Verschillende uitlatingen wezen in de richting, dat, indien de lijn zich zou voortzetten, zelfs een uitgifteresultaat van 100.000 woningen een moeilijke zaak zou worden. In de laatste drie maanden van 1978 echter zijn de uitgiftecij- fers van zowel de woningbouw als van de premie- en vrije sector met sprongen gestegen. Ons land heeft in het afgelo pen weekeinde in het over- - gangsgebied gelegen van dooi en vorst. De minder koude lucht drong via Belgie önS land binnen, waarbij zich op veel plaatsen ijzel vormde. De voorste begrenzing van de minder koude lucht kwam bo ven de kop van Noord-Hol land, de IJsselmeerpoIders en de Veluwe tot stilstand, en nam daarbij in betekenis af." Gisteren in de loop van de dag is de koude lucht echter weer teruggekeerd. Het heeft in de afgelopen nacht licht tot matig gevroren. Tijdens opklaringen daalde op het vliegveld van Eelde de tempe ratuur zelfs tot twaalf graden onder het vriespunt. In het komende etmaal zal de oos tenwind langzaam nog iets in kracht toenemen. De neerslag- kansen blijven klein en het zal opnieuw licht tot matig vriezen. Vooruitzichten voor woensdag, lichte tot matige vorst en later kans op sneeuw. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 min. temp: omstreeks min 4 graden max. temp: omstreeks min 2 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent Amsterdam De Bilt Eelde" Eindhoven Oen Helder L,uchth R'dar PSSBS, Aberdeen Barcelona Weer gehbew: Pbe*** Istanboel Las Palmas Driemaal scheepsrecht voor Liza Minelli? New York De zangeres en actrice Liza Minelli heeft van daag haar verloving bekend ge maakt met haar manager, de 54-jarige Mark Gero. Voor Liza komt dus het derde huwelijk eraan. Zij is getrouwd geweest met de zanger en schrij ver Peter Allen en met Jack Haley jr., die als regisseur is verbonden aan de MGM stu dio's.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5