Bittere strijd om Leiderdorps raadhuis ÜSSr. Gladheid maakt regio onbegaanbaar Noordwijks gemeentebestuur wijst bezwaren kraakbond af MIDDENSTAND DREIGT 'FIJNGEMALEN" TE WORDEN Uitstekend concert in Woudse Domkerk Geen publiek voor De Lieverdjes strooiwagen tegen STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 22 JANUAR11979 PAGINA 4 LEIDERDORP De dans om het gouden kalf. Zo mag men de strijd die in alle hevigheid is losgebarsten om het oude raadhuis aan de Hoofdstraat in bezit te krijgen wel noemen. Wie als overwinnaar het strijdperk zal verlaten is de vraag waar velen in Leiderdorp zich mee bezig houden. Serieuze kanshebber is in ieder geval een groepering uit de plaatselijke middenstand met plannen voor de vesti ging van een middenstandswarenhuis. Hoewel de plannen voor verplaatsing van het bestuurlijke en administratieve cen- thim van de gemeente naar een nieuw onderkomen in Winkelhof reeds lang be kend zijn, is de Leiderdorpse middenstand eerst in november vorig jaar actief gewor den. Met het bekend worden van de conclu sies van het deelrapport van het C.I.M.K., gebaseerd op de resultaten van het distri butie-planologische onderzoek van Rijn land, is de kwestie in een stroomversnelling gekomen. Ronduit alarmerend waren deze conclusies voor de Leiderdorpse midden stand. De totstandkoming van het winkel centrum in Winkelhof zou voor de winke liers in het Santhorst en in het Oude Dorp grote omzetdalingen met zich brengen. Het rapport concludeerde dat een winkelcon centratie in het oude raadhuis een oplos sing zou kunnen betekenen, onder de stringente voorwaarde dat het aantal vier kante meters verkoopvloeroppervlakte niet zou toenemen. Verplaatsing van bedrijven derhalve. Dit streven ondervindt de nodige sympa thie van de kant van het gemeentebestuur. Op grond hiervan heeft de plaatselijke middenstand een voorkeursrecht voor de aankoop van het oude raadhuis. Voor het monumentale pand met aanliggende perce len en bijbehorende grond moeten zij 850.000,- neertellen. „Een vriendenprijs" zegt wethouder Jaap Bezemer (PvdA) van financiën en economische aangelegenhe den. Tot 1 maart heeft men de tijd om de plannen rond te krijgen. De tijd dringt derhalve, en er zijn meer kapers op de kust zo heeft Bezemer de middenstanders onder de aandacht gebracht Zij voelen de hete adem in de nek van de meer dan 30 gegadigden die zich bij het gemeentebe stuur hebben aangemeld en die bereid zijn een belangrijk hoger bedrag te betalen om in het bezit van het raadhuis te komen. Onder hen, naar verluidt, de schrik van alle middenstanders Jan v.d. Broek met zijn plannen voor de vestiging van een Digros multimarkt. Ook het cash en carry- bedrijf Hoogvliet schijnt tot de geïnteres seerden te behoren. Belangstelling is er verder van verschillende projectontwikke laars met uiteenlopende plannen van hotel vestigingen tut winkelbestemmingen, waaronder Noorlander met een compleet uitgewerkt plan van architect Franso. Tot de kandidaatkopers behoort ook, zo wordt vernomen, de heer Bloemendaal van het gelijknamige tuincentrum aan de Hoogma- deseweg. Hij wil in het raadhuis een antiekhandel vestigen. Onlangs is Bloe mendaal in het nieuws geweest met zijn plannen voor de verkoop van zijn tuincen trum voor een niet onaanzienlijk bedrag aan projectontwikkelaar Bagon B.V. te Amstelveen. Onrust Dit alles heeft de nodige onrust veroor zaakt in kringen van middenstand en raadsleden. Men vreest de greep op het gebeuren te verliezen en straks voor een keuze te worden gesteld waar niemand gelukkig mee is. De raadsleden Leijnse (PvdA) en J. Gordijk (PPR) hebben al van hun bezorgdheid blijk gegeven. Door mid del van vragen aan wethouder A. Meerburg (CDA) van ruimtelijke ordening hebben zij aan het college van burgemeester en wet houders om de nodige duidelijkheid ge vraagd. Dit college hult zich vooralsnog in een diep stilzwijgen en klampt zich vast aan voorlopige uitspraken van de begelei dingscommissie Oude Dorp. Het eindrap port van deze uit burgers en raadsleden samengestelde commissie, die gedurende de lange periode dat zij zich met de problematiek van het oude raadhuis heeft bezig gehouden een voortdurende ver deeldheid ten toon heeft gespreid, laat echter nog op zich wachten. Winkelhof Voor de plaatselijke middenstand is het van levensbelang dat de plannen voor het middenstands warenhuis werkelijkheid worden. Men voelt er weinig voor om als het ware doodgedrukt te worden tussen aan de ene kant het nieuwe winkelcentrum van projectontwikkelaar Johan Matser in Winkelhof, en een cash en carrybedrijf in het oude raadhuis aan de andere kant. De dreiging van Winkelhof tekent zich ook levensgroot af. Weliswaar heeft ook hier de plaatselijke middenstand voorrang, zo is de gemeente met Matser overeengeko men. Veel zicht op de zaak hebben de middenstanders echter nog niet. Men weet nog niet waar men aan toe is, waardoor het moeilijk na te gaan valt of een vestiging in Winkelhof bedrijfseconomisch gezien wel een haalbare kaart is. De huurprijs die Matser voor een winkelunit vraagt, aan ingewijden bekend, heeft nog geen uit komst geboden. Naar verluidt zou deze, afhankelijk van de aard van de branche, variëren van 200,-tot 300,-per vierkan te meter. „Een redelijke prijs", heeft wet houder Bezemer laten weten. De midden standers zetten hier echter een groot vraag teken bij. Wat gaan bijvoorbeeld de service kosten doen is de vraag waarvoor zij zich gesteld zien. Ervaringen met andere win kelcentra van Matser hebben hen geleerd dat er nog zo iets als "kleine lettertjes" bestaan. Men heeft er weinig zin in om zich met huid en haar aan Matser te verkopen. Bestemmingsplan Het gemeentebestuur staat intussen voor de taak het geheel in goede banen te leiden. „De gemeente heeft weinig instrumenten om de ontwikkelingen in de hand te hou den", zo heeft wethouder Bezemer ge klaagd. Het bestemmingsplan "Centrum" waarop de bestemming van het oude raad Het oude raadhuis aan de Leiderdorpse Hoofdstraat. huis moet worden ingevuld, zal vermoede lijk niet vóór 1 maart ter visie kunnen worden gelegd. Dit ondanks de toezeggin gen op een hoorzitting aan de bewoners van het oude dorp gedaan. „Dit kun je tegenover de bevolking niet maken", stelde wethouder Bezemer vorige week nog tegen over de leden van de commissie economi sche aangelegenheden. De positie van deze wethouder is overigens weinig benijdens waardig tegen de achtergrond van de stellingname van de Leiderdorpse afdeling van de Partij van de Arbeid. Onlangs sprak de ledenvergadering van deze partij zich uit voor een culturele bestemming van het raadhuis. De rol die de heer Blom, adviseur van het K.N.O.V., heeft vervuld staat in kringen van de Leiderdorpse middenstand eveneens ter discussie. Het wekt bevreem ding, dat de heer Blom die uit hoofde van zijn functie de middenstanders ter zijde moet staan, zich tijdens deze vergadering tegen een winkelconcentratie in het raad huis heeft gekant. Dit alles maakt de zaak er niet duidelijker op. De komende weken waarin spijkers met koppen moeten worden geslagen, zijn daarom uiterst belangrijk voor de toe komst van de Leiderdorpse middenstand. RIJNSATERWOUDE - In de goedgevulde Domkerk van Rijnsaterwoude hebben de lief hebbers van kamermuziek za terdagavond kunnen genieten van een „concert bij kaar slicht", uitgevoerd door het „Arthur Ensemble" Dit on danks de verrassingsaanval van de weergoden, die met het lustig rondstrooien van ijzel de wegen vrijwel onbegaanbaar maakten, en de gedachten aan een avondje „Uit" bij een aan tal dorpelingen volledig teniet hadden gedaan. De moedigen onder hen zagen zich dan ook extra beloond, toen een perfekt op elkaar inge speeld ensemble een fraai pro gramma van zeer wisselende muziek wist te brengen. Voor de pauze werd een andante van Anton Reicha gespeeld. Een charmant begin, waarin vooral de althobo (Engelse hoorn) voortreffelijk bespeeld door Jan Kouwenhoven, goed aan zijn trekken kwam. Daarna een afwisselend solistisch optreden van Cecilia Oomes en Neville Schafer in een moderne, meer aan een klankspel denkende, compositie voor fluit en piano „Le merle noir" van Olivier Messiaen. Cecilia Oomes, sinds enkele ja ren Leimuidense, presenteerde dit muzikale hoogstandje spe ciaal voor „eigen" publiek en werd daarin knap begeleid door de pianist Neville Schafer. Ten slotte het kwintet in Es, KV 452 voor piano, hobo, klarinet, fagot en hoorn, van W. A. Mozart. Een werk uit zijn latere periode, dat alle eigenschappen bezit om als „groots" gekenmerkt te worden en evenzo „groots" werd uitge voerd. Na de pauze speelde het ensemble een pianosextet van Francis Poulenc. Alle vreugde, gratie en charme, die deze Fran se componist in dit muzikale meesterwerkje had gestopt, kwamen zo flitsend en (ogen schijnlijk) moeiteloos eruit, dat het de reeds ontstane bewonder ing voor de spelers, nog meer deed groeien. Het gemeentebestuur van Rijn saterwoude, dat het initiatief tot dit concert nam, heeft met deze muziekavond ongetwijfeld hoge ogen gegooid. Een gezelschap als het Arthur Ensemble naar Rijnsaterwoude halen, betekent dan ook veel meer dan het engageren van een groepje mu sici. Het is de presentatie van een muzikaal 6-tal, dat tot de hoogste kwaliteit gerekend moet worden. 99 HAZERSWOUDE Triest voor de toneelgroep Michael was, dat vrijdagavond slechts een enkeling belangstelling toonde voor de opvoering van „De Lieverdjes" in het Michels- huis te Hazerswoude-dorp. Het door Dirk Wesselingh gere gisseerde gezelschap, dat haar „thuis" heeft in het andere ge deelte van de gemeente, De Rijndijk, trad er op op uitnodi ging van de plaatselijke culture le commissie. Het publiek, (er waren slechts vijftien betalende' toeschouwers,) liet het dus af weten „De Lieverdjes" wordt trou wens nog twee maal ten tonele gebracht in Hazerswoude. Op zondag 4 februari gaat het doek op in Het Anker. En de zaterdag daarna, op zaterdag 10 februari, brengt Michael het stuk in Pleyn 68, ook bekend als het Groenen- dijks parochiehuis. Wonderlijk is dat hiervoor bij voorbaat al heel wat meer belangstelling bestaat Michael-bestuurslid Marianne Schram Boers: „De voorstelling in Pleyn 68 is nu al vrijwel uitverkocht. De voor verkoop voor de toneelavond in Het Anker loopt ook goed". Het is haar en waarschijnlijk ook de culturele commissie een raadsel, waarom het toneelmin- nende publiek in Hazerswoude- dorp (dat er blijkens ervaringen uit het verleden ruimschoots voorhanden is) het vrijdag avond jongstleden zo liet afwe ten Bedreigde dieren In het Wassenaarse dierenpark zijn het afgelopen jaar veel nieuwe telgen van zogenaamde bedreigde diersoorten geboren. Op de foto een jonge witge- zicht-saki, een met uitsterven bedreigde apesoort. Dit apejong is een van de 400 dieren die in het afgelopen jaar in Wassenaar het levenslicht zagen. Van deze 400 geboorten, waren er 74 van de zogenaamde bedreigde soort. Dat is heel wat meer dan het jaar ervoor. Toen werden er 51 dieren geboren van een bedreig de soort. NOORDWIJK Burgemeester en Wethouders wijzen de brief van de Kraakbond Noordwijk en de daarbij gevoegde informatie van het Amsterdamse advocatencollectief „De Pijp" van de hand. Volgens de conclusie van het door de advocaten uitgebrachte advies zou het college buiten de raad om en tegen het gevoelen van de gemeenteraad in het pand Hoofdstraat 1 de bestemming van opslagruimte gegeven en het daarmede aan de woonbestemming hebben ont trokken. B. en W. ontkennen dit met klem, zo blijkt uit een mededeling aan de raad. Het college voert aan dat in afwachting van een te realiseren herstelplan, het pand tijdelijk in gebruik is genomen als opslagruimte voor de dienst van gemeentewerken en dat dit mede is gebeurd om te voorkomen dat het pand zou worden gekraakt. Volgens het college zou een dergelijke aktie het herstel van het pand kunnen verhinderen of op z'n minst vertragen. In tegenstelling met de opvattingen van het advocatencollectief is het college van mening, dat zij op grond van de gemeentewet (artikel 209) stellig bevoegd was tot het nemen van deze maatregel. Dit wetsartikel geeft namelijk aan B. en W. de opdracht tot het nemen van conservatoi re (bewarende) maatregelen, in ieder geval tot het doen wat nodig is om verlies van recht en bezit te voorkomen. Het is duidelijk, dat er sprake kan zijn van verlies van bezit als mensen zonder toestemming in een aan de gemeente toebehorend pand trekken en dit als woning gaan gebruiken. „Bezit" is in de zin van de burgerlijke wet feitelijk onder zich hebben en dit is het geval van de kraak aktie, welk doel men daarmede ook wildé bereiken, de werkelijke situatie. Voor de toepassing van de strafwet bij lokaalvre debreuk is het voldoende, dat het lokaal voor de openbare dienst is bestemd. Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen een tijdelijke of definitieve bestemming. Juridisch belooft de Noordwijkse kraakzaak interessant te worden. Daar voor het politieoptreden overleg met de officier van justitie werd gepleegd, valt niet te verwachten dat deze de zaak terzijde zal leggen (seponeren) en niet tot vervolging van de krakers zal overgaan. REGIO De gladheid heeft in de afgelopen dagen het verkeer in de regio volledig lamgelegd. Weinig weggebrui kers waagden zich op de tot ijsbanen omgetoverde wegen. De schaarse waag halzen, die zich toch trachten te ver plaatsen bleven vaak steken. Vele tien tallen gleden van de wegen en kwamen vaak op het ijs in de sloten, vaarten en plassen terecht. Een van de spectacu lairste tewaterlatingen betrof gister middag een melkwagencombinatie in Hazerswoude. De 56-jarige bestuurder uit Schiedam wilde de truck met opleg ger parkeren tegenover de Hazerswoud- se melkfabriek. Op de spekgladde grond verloor hij de controle over de wagen. De chauffeur kon nog net uit de cabine springen voordat de wagen in het ijskou de water van de Rijn verdween. De oplegger bleef rusten op een meerpaal. Gisteravond rond elf uur was de combi natie weer op de wal getakeld. Ernstige gevallen bleven dit weekeinde uit. Veel aanrijdingen waren er wel, maar de schade bleef beperkt tot het materieel. Op het Aarlanderveense Noordeinde probeerden zondagmiddag jeugdige dorpsbewoners een strooiwagen van de gemeente Alphen tegen te houden. De wagen wilde strooien op het Noordeinde, op dat moment tot schaatsdomein van de jeugdigen geworden. De wagen was hiertoe verzocht omdat een bus vol pas sagiers op het Noordeinde niet meer van de plaats kon komen. Eerst na tussen komst van de Alphense politie kon de strooiwagen de bus ontzetten. Schaatsen De kwaliteit van het ijs is dit weekeinde door de ijzel en lichte dooi sterk ver slechterd. De traditionele Molentocht werd zondagmorgen geschrapt nadat een van de eerste deelnemers onder een brug door het ijs was gezakt. De meren- tochten gingen nog wel de gehele dag door, maar ook hier kon van slecht tot zeer slecht ijs gesproken worden. In het afgelopen weekeinden werden in de diverse plaatsen weer tal van wedstrij den verreden. Hazerswoude In een „veld" van zesen twintig deelnemers toonde Jan Boere, uit de gemeente Alkemade, zich zaterdag middag de sterkste tijdens de nationale afvalwedstrijd, die de Hazerswoudse IJs Club organiseerde. Op de veldijsbaan aan de Voorweg bleef hij Arie Ravens- bergen, die al eerder in dit schaatsseizoen als triomfator in Hazerswoude werd gehuldigd, voor. Derde werd Sicco de Vries uit Krimpen aan den IJssel. Ad Overdevest uit Berkel, Wout List uit Amsterdam en Alex Jansen uit Leiden legden beslag op de plaatsen vier tot en met zes. Sassenheim Honderdzeventig scholie ren in leeftijd variërend van 7 tot 15 jaar namen deel aan wedstrijden van de Sassenheimse IJsclub. Bij de meisjes 7 tot 10 jaar werd eerste Stefanie Oost; bij de jongens in deze categorie Sjef van Nobelen. In de categorie 10—12 jaar: meisjes eerste Marianne Tauber, jongens eerste Diederic Brouwers. In de categorie 13—15 jaar finishten als eerste Mary van Nobelen en Nic. Bloemendaal. Oud-Ade Uitslagen kampioenschap van Oude Ade-korte baan: eerste Gerard van den Geest, gevolgd door Jan van Seggelen, Jan van Schie, Gé y.d. Fits, Coert v.d. Heden en Ben v.d. Ing. De koppelwedstrijden op zaterdag voor de schooljeugd tot en met 15 jaar leverde de volgende resultaten op: le, 2e en 3e klas Bram v.d. Poel en Judith van Seggelen als eersten gevolgd door Moni que Velzeboer en Monique van Klink, Ester de Jong en John van Leeuwen, Peter van Seggelen en Raymond v.d. Geest. 4e, 5e en 6e klas: Raymond v.d. Fits en Marjan Vlasveld als eerste ge volgd door Kees v.d. Poel en Simone Velzeboer, Eelco v.d. Poel en Fred de Vlaas, Peter van Leeuwen en Mare Velze boer. Junioren 13, 14 en 15 jaar: Peter v.d. Geest en Jan v.d. Ing als eersten gevolgd door Amanda Verhaar en Rino van Schie, Hugo en Jan v.d. Geest, Annet van Seggelen en Marcel v.d. Geest. Ver liezersronde: Karin v.d. Geest, Luc v.d. Poel. De koppelwedstrijden die zondag wer den verreden: Kees v.d. Geest en Gerard v.d. Geest als eersten gevolgd door J. v.d. Ing en Ben v.d. Ing, Dammie v.d. Poel en Jan v.d:, Geest, Laura v.d. Poel en Anton v.d. Geest. Zoeterwoude Uitslagen koppelwed strijden 1. Wira den Eisen/Herman van Rijt. 2. Wim Olsthoorn/Martien Slinger land. 3. Herman den Elsen/Marian den Hollander. Totaal hadden zich 44 perso nen ingeschreven. Bij de jongens en meisjes was dat 24 respectievelijk 9. Uitslag: 1. Walter Koeken 2. Marcel Koeken. 3. Ronald v.d. Geest. 1. Anita v.d. Salm 2. Ellen v.d. Geest 3. Daphne Biekart. Doordat het ijs hier en daar erg zacht was kon de „Klavercross" over 7 1/2 km. geen doorgang vinden. Daar voor in de plaats kon men op de baan van de Noord Aa een prestatietocht van een half uur rijden. Zo'n tweehonderd mensen verdienden door deelname in derdaad de herinneringsvaan. Schaatsprogramma Noordwijk Vanavond rondenwed- strijden voor dames en heren op de Jhr. Geversbaan aan de Gooweg. Er wordt gestart in drie categoriën. Aanvang ne gen uur; inschrijvingen tot half negen aan de baan. De wedstrijden worden georganiseerd door de Noordwijkse IJs club. Oud Ade Woensdag 24 januari, lange- baan-wedstrijden- en afvalwedstrijden georganiseerd door de IJsclub Oud Ade. Inschrijven om zeven uur 's avonds. Warmond Afvalwedstrijden op woensdag 24 januari op de Poel. Aan vang 19.00 uur. Organisatie: Warmondse IJsclub. Bij ongewijzigd weerbeeld ko mend weekeinde nationale koppelwed strijden en priksleeraces. Groen licht voor verbouwing van Noordwijkse „Knip" NOORDWIJK - Het licht saai )1 op groen voor de verbouwing van het dorpshuis De Kuip. De gemeente stelt zich namelijk garant voor een geldlening van 350.000.- om deze verbouwing te realiseren, terwijl het stich-i tingsbestuur ter voldoening van de rente etcetera kan reke nen op een jaarlijkse subsidie van ruim 36.000.- bjj, De plannen zijn er op gericht foor in het dorpshuis een goede to neelzaal te maken meteen capa citeit van 237 toeschouwers. Het bestaande balkon zal worden verwijderd, de zaal krijgt een oplopende vloer, er komt een, liftinstallatie voor invaliden, to neelattributen en nog andere goederen, de kleedkamers wor den vergroot, terwijl verder nog een verbetering en uitbreiding van de belichtingsinstallatie, het ventilatiesysteem en de geluids apparatuur op het programma staan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4