Betaald voetbal tot inkeer Vile maakt rondvraag overbodig Nederlaag voor bestuur ■aiiiii wmBmê EXTRAATJE VAN TWINTIG MILJOEN TOPCLUBS MOEITEMETBBI SPORTTRIBUNE Meer dan de helft is voor Definitieve datum invoering shirtreclame geschrapt ENQUÊTE SHIRTRECLAME BUSSUM Uit een steekproef onder de Ne derlandse bevolking van het bureau Intromart is gebleken dat 58 procent van de onder vraagde personen voor invoering van shirtre clame bij de Nederlandse clubs in het betaal de voetbal is. Tegen invoering sprak zich 27 procent van de geënquêteerden uit Op de vraag of het Nederlands elftal met shirtreclame moet spelen antwoordde 67 pro cent negatief. EIDSE COURANT MAANDAG 22 JANUAR11979 PAGINA 2 Max Tripels, sprekend vanuit zijn parlementaire ervtafi ring: Definitieve besluitvorming zal door de Kam' niet worden aanvaard Leo van,Zandvliet sprak de wijze woorden. waardocfe* het betaald voetbalparlement tot inkeer kwam, zij he,? pas na twee maanden. gelijk toen hij later sprak van „staatsvoetbal" - weet hij natuurlijk achtergronden, die hij dan ook te berde bracht. „Zaken als deze moeten via het door de KNVB en CRM naar aanleiding van het aan vaarde rapport Gezonder Betaald Voetbal in gestelde Budget Bewakings Instituut worden geregeld. Ik weet dat het parlement daarop staat Iedere dfinitieve besluitvorming zal door de Kamer niet worden aanvaard. CDA en PvdA pikken het beslist niet. De Kamer zal zeggen: u komt uw afspraken niet na, de hele sanering gaat niet door en we kunnen dat geld beter ergens anders voor gebruiken". Vilé bleef tegenstribbelen, hamerde er steeds op „dat toch overleg zal worden gepleegd" maar liet de datum van 1 juli 1979 niet vallen. Dé Stoop zei wat iedereen dacht: „Er is geen verschil met de achttiende november toen het drietal dat opstapte ook al dat definitieve wil de vermijden". Afgezwakt Van Zandvliet, die na zijn wijze woorden schorsing had gevraagd, kreeg die en de clubs trokken zich terug. Zij betraden de ver gaderzaal weer met dit sterk afgezwakte be sluit: „De vergadering draagt het bestuur be taald voetbal op een EVENTUEEL besluit voor te bereiden tot invoering van shirtrecla me ZO MOGELIJK per 1 juli 1979 en een voorstel daartoe in de in mei te houden voor jaarsvergadering betaald voetbal aan de orde te stellen". De clubs waren tot inkeer gekomen. Ze kon den na alle waarschuwingen en afwijzigingen niet anders. Het bestuur leed een nederlaag omdat letterlijk iedereen de redactie van het besluit wilde wijzigen. Er kan nu dus eindelijk worden begonnen met de „echte" onderhandelingen. Er zijn twee maanden verspeeld wat niet nodig zou zijn geweest als de betaald voetbal organisa ties eerder hadden ingezien wat ze zaterdag deden. Maar dan waren Hogewoning, Zwik- stra en Trippels niet gesneuveld en dat was het „politieke spel" van het betaald voetbal. HERMAN VAN BERGEM ZEIST De penningmeester van Sparta, Floor Bouwer, heeft als vertegenwoordiger van de clubs en de KNVB zit ting in het Budget Bewakings Instituut (BBI) dat naar aan leiding van het rapport Ge zonder Betaald Voetbal door KNVB en CRM is ingesteld. Uit dien hoofde kon hij de vergadering meedelen dat de Stichting Nationale Sporttota- lisator en CRM (uit de sane ringspot) voor het tijdvak 1 juli 1978—1 juli 1982 twintig miljoen extra beschikbaar zal stellen. Hiervan is negen mil joen bestemd voor het aanleg gen van lichtinstallaties, stadi onbeveiliging, verbetering comfort e.d., twee miljoen voor organisatorische zaken en negen miljoen voor ander soortige steun, bijv. exploita tietekorten. ZEIST De topclubs uit het betaalde voetbal hebben gro te moeite met het pas inge stelde Budget Bewakings In stituut. Die clubs vrezen, dat zijzelf in de toekomst nauwe lijks meer iets te vertellen hebben, indien het BBI een maal functioneert. PSV, Ajax, Feyenoord, Twen te en AZ'67 hebben daarom besloten deze week nog met elkaar om de tafel te gaan zitten om te onderzoeken, in welke mate tegenspel aan het BBI geboden kan worden. Donderdagavond komen afge vaardigden van deze clubs bij de voorzitter van PSV, Groe- neveld, bijeen om over deze problematiek te praten. (Van onze sportredactie) ZEIST Een eigen, uiterst zakelij ke stijl van vergaderen kan mr. Eric Vilé, de kersverse voorzitter van het betaald voetbal, niet wor den ontzegd. Zijn openingswoord van de vergadering die zaterdag in het KNVB-centrum te Zeist werd gehouden, bevatte niet meer dan een welkomstwoord en door een groot aantal mededelingen te doen voorkwam hij dat de inmiddels be rucht geworden rondvraag uit mondde in een langdradig - en langdurig - agendapunt. Alleen eni ge betaald voetbalclubbestuurders die met hun privé-clubproblemen voor de dag kwamen, eisten nog het woord. Mr. Eric Vilé, die afgevaardigden kon begroeten van 34 betaald voet balorganisaties (FC Groningen, Vo- lendam en Eindhoven afwezig), 22 representanten van spelersraden - Joop van Daele vroeg later of het bestuur ervoor zorg kon dragen dat de clubs werd opgedragen ten min ste één speler vrijaf te geven voor dergelijke vergaderingen zodat alle 37 clubs vertegenwoordigd zouden kunnen zijn - en vijf afgevaardig den van de trainersorganisatie, nam met de volgende mededelingen de meeste grond voor de rondvraag weg: 9 De drie oud-bestuursleden Hoge woning, Tripels en Zwikstra was gevraagd op welke wijze zij af scheid wilden nemen. Zij achtten de vergadering van afgelopen za terdag, waar hun „struikelblok" de shirtreclame aan de orde kwam, niet geschikt, evenmin als de voorjaarsvergadering van 26 mei. Er is overeengekomen dat hun afscheid in kleinè kring een officieel tintje zal krijgen. In het gedeeltelijk nieuwe be stuur zijn de portefeuilles ver deeld. Choufoer blijft in hoofd zaak de technische zaken behar tigen; Snoeck verzorgt de bege leiding van alles wat te maken heeft met het rapport „bijzonder betaald voetbal"; Wifteveen heeft de portefeuilles van sociale za ken; v.d. Kroft scheidsrechtersza- ken; Van Praag buitenlandse be trekkingen; Kruysveldt is pen ningmeester en Vilé voorzitter en behartiger van juridische zaken. 9 Omdat Ton Zwikstra, in novem ber afgetreden als penningmees ter, er alles vanaf weet, is hem gevraagd de financiële afwikke ling van het wereldtoernooi 1978 af te handelen. Zwikstra is daar mee akkoord gegaan. 9 In Overleg met de directeur van de KNVB zal op korte termijn een betere taakverdeling van het secretariaat worden opgezet, waarvoor het personeel zal moe ten worden uitgebreid. 9 Het contract dat de KNVB heeft met sportkledingfabrikant Adi das wordt verlengd maar wel op betere voorwaarden voor de KNVB. 9 Het contract met de NOS, be treffende uitzending van wed strijden, zal deze zomer niet au tomatisch worden verlengd. Er is nog overleg gaande over verlen ging die automatisch is indien een van beide partijen niet de wens te kennen geeft over ande re voorwaarden te willen praten. 9 Dit seizoen zullen vier regionale bijeenkomsten met vertegenwoor digers van betaald voetbalorgani saties, spelersraden en scheids rechters worden georganiseerd: op 12 maart in Amsterdam, op 19 maart in Rotterdam, op 26 maart in Deventer en op 2 april in Eindhoven. 9 De erewedstrijd ter gelegenheid van het jubileum van de FIFA tussen Argentinië en Nederland is definitief vastgesteld op 22 mei in Bern, aanvang 20.15 uur. 9 Dit jaar bestaat de KNVB 90 jaar, wordt herdacht dat 100 jaar geleden voetbal zijn intrede in Nederland deed en wordt 25 jaar betaald voetbal bedreven. Ondanks het feit dat de clubs er in eerste instantie niet veel voor voelden zal omstreeks september het Nederlands elftal toch een wedstrijd spelen om de drie lus tra luister bij te zetten. 9 De KNVB constateert met steeds meer zorg het tijdelijk - en blij vend - vertrek van spelers naar het buitenland, waarmee Ameri ka wordt bedoeld. In Engeland bestaat een statuut waarbij het aantal spelers dat naar Amerika kan, wordt beperkt. Met WCS, FBO, WON (wellicht) zal wor den besproken of zoiets ook voor Nederland zin heeft, hoewel het sectiebestuur zich realiseert dat dit in verband met de gel dende opvattingen van vrije keu ze van werkgelegenheid door te voeren is. 9 Doordat de competitie waar schijnlijk niet op de verwachte datum van 13 mei zal kunnen eindigen, komen reeds vastgeleg de tournees van enige clubs naar y'l'w. :'Fv~y teli het buitenland in het gedranj Er zal alles aan worden gedaa de competitie zo vroeg mogelij in mei te beëindigen, waardoo O inhaalwedstrijden op weekdage in maart en april noodzakelij pc zullen zijn. 9 Uit het noodfonds van de KNVl <1 is tot nu toe 3 x 30.000 guide fif aan FC Dordrecht overgemaak lei om de salarissen van spelers e d< trainers over september, oktobe i v en november te kunnen uitbeta a len. De Dordtse club had nó, Dlfj een schuld aan de KNVB, die iigi opgelopen tot een totaal vai 145.000 gulden. Het sectiebestuu t. heeft FC Dordrecht tot 2 februa fle ri in de gelegenheid gesteld planter nen te ontwerpen en pogingen tl Bk ondernemen om het voortbestaai ïer te garanderen. Het sectiebestuu: lie zal eventueel bezien of, en ii 'ge hoeverre, alsnog kan worden bij gesprongen indien dit noodzake lijk mocht blijken. 9 Verscheidene betaald voetbal T, clubs komen - of zijn reeds - ii financiële moeilijkheden vanwege de afgelastingen. Het bestuur be Dl taald voetbal zal pas gaan den ken aan uitkering van „vorstveii let" als de barre weersomstanj de digheden nog lang aanhouden, Voorzitter mr. Eric Vile (rechts) schijnt i Jan Huybregts, te zeggen: "Jan, ze nemen r ZEIST Twee maanden nadat de bestuursleden Hogewoning, Zwikstra en Tripels sneuvelden omdat zij een andere mening voorstonden over in voeren van shirtreclame dan vrijwel het „gehele betaalde voetbal", is deze bedrijfstak tot inkeer gekomen. Zaterdag, tijdens de algemene verga dering in het KNVB-centrum in Zeist, werd de conclusie van het concept waarmee het nieuwe be stuur naar staatssecretaris Wallis de Vries was geweest hij was het pertinent oneens met die conclusie omdat toch weer werd vastgehouden aan invoering per 1 juli 1979, wat hij al die tijd had afgewezen zo danig afgezwakt dat het betaalde voetbal op hetzelfde punt was aan geland als op de achttiende novem ber 1978 toen de drie afgetredenen deze afgezwakte versie voorstonden. De weg naar opening van de onder handelingen met de overheid is nu vrij, temeer omdat eerst met de ex terne geldgevers en de belangenor ganisaties zal worden gesproken, waarna moet blijken of shirtreclame haalbaar is. Het merkwaardige feit deed zich voor dat op de achttiende november „de vergadering" met grote meerderheid shirtrelame wilde invoeren per 1 juli 1978 en drie bestuursleden het er niet mee eens waren dat deze datum als defi nitief werd aangewezen, terwijl zaterdag het bestuur er unaniem over eens was dat de in voering per die datum moest geschieden en de vergadering unaniem - niemand uitgezon derd - tegen was. Het bestuur moést dus wel door de knieën. Voor de vorm vroeg de kers verse voorzitter pir. Eric Vilé tijd voor een kort beraad met zijn medebestuurders, maar shter zijn hand tegen de secretaris van h ijn doordrammen niet". dat was een wassen neus. Als het bestuur de wijziging die door de clubs was aangebracht, niet had aanvaard, was de logische consequ entie geweest dat het had moeten aftreden. En die drie - Vilé, Van Praag en Kruysveldt zaten er pas. Nederlaag Dus een nederlaag voor het bestuur dat zijn unanieme besluit - en Vilé benadrukte dat enige malen - door de eindelijk tot hun posi tieven gekomen betaald voetbalorganisaties zag doorkruist. Een persoonlijk verlies ook voor voorzitter Vilé die sedert 18 november te vuur en te zwaard zijn standpunt - en dat van de clubs, uitgezonderd FC Dordrecht - had verdedigd en nu zijn „definitief invoeren per 1 juli 1979 zag afgewezen. De rap pratende, zakelijk de vergadering lei dende en zich, zoals bleek, razendsnel in de materie ingewerkt hebbende Vilé bracht de vergadering ervan op de hoogte dat hij met een nieuw concept - op de bondsvergadering van 9 december werd het oude vernietigd om dat Wallis de Vries er met geen stok toe te bewegen was een definitieve datum te aan vaarden - naar CRM was geweest. Daar wa ren twee punten opgenomen waaruit de staatssecretaris, zoals hij had opgemerkt, niet voldoende kon lezen dat er géén sprake was van een definitief besluit. Dat was er echter juist wel. Vilé ging zelfs zo ver dat hij èn shirtreclame èn subsidie wilde, plus de reclame per de omstreden datum. Hij trok zich kennelijk niets aan van de waar schuwingen die van diverse kanten waren uit gegaan. De oefenmeesters waren tegen, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten had met nadruk geadviseerd toch vooral eerst met de belanghebbenden te praten, Wallis de Vries had schriftelijk meegedeeld dat de subsidie van de baan zou zijn als toch aan die datum werd vastgehouden, ter vergadering verklaar de Hans van Breukelen namens de spelers dat zij onder geen binding de subsidie in gevaar gebracht wilden zien. Niettemin kwam het be- betaald voetbal, stuur met het unanieme voorstel dat de verga dering het bestuur betaald voetbal moest op dragen een besluit tot invoering van shirtre clame per 1 juli 1979 uit te voeren, daarbij in acht nemend dat - nu was gebleken dat de 'externe geldgevers de onmiddellijke invoering zouden tegenhouden - verder overleg met alle belanghebbenden moest worden gevoerd om te bezien of er definitieve belemmeringen tot invoering zouden bestaan. En-en Gelukkig hielden de clubs hun hoofd koel, waarbij Leo van Zandvliet, de pas gekozen voorzitter van de FBO (werkgevers) de spreekbuis was.-Hij zei, nadat Vilé het una nieme bestuursvoorstel had verwoord „dat de situatie op zijn minst zorgvuldig moest wor den behandeld". Vilé, stug volhoudend, ant woordde dat hij inderdaad bedoelde èn (shir treclame) - èn (subsidie) en niet bf-of. De Jonge (trainer) wilde nog eens haarfijn weten of Wallis de Vries inderdaad het onaanvaard baar had uitgesproken, wat Vilé volmondig bevestigde. De staatssecretaris had zelfs gezegd, aldus Vilé, dat hij het concept niet kon verdedigen, dat het door alle externe geldgevers zou wor den afgewezen wat tot gevolg zou hebben dat de gelden, die beschikbaar zouden kunnen ko men, geblokkeerd zouden blijven of helemaal niet meer uitgekeerd zouden worden en dat ook wel eens de afdracht van de Stichting Nationale Sporttotalisator in gevaar zouden kunnen komen. Dat laatste argument - of dreigement - nam men niet serieus want als de KNVB het voetbalprogramma niet meer beschikbaar stelt en de toto zou moeten gaan draaien op andere sporten, kan men het na tuurlijk wel vergeten. Later verklaarde Jo van Marle (vice-voorzitter KNVB en bestuurslid Sporttotalisator) zelfs dat hij van niets wist. Toen kwam mr. Max Tripels, een van de drie „gesneuvelden". Als parlementariër - die hele shirtreclame gaat overigens verdacht veel op ook een politiek spel lijken en daarom had Arie Ligthart (AZ) niet eens zo pertinent on- momm ihsb p

Leidse Courant | 1979 | | pagina 18