Handbaldemonstratie van Vasas Boedapest Kwartfinales ijsspeedway een Jan Alma maakt btwusfe keuze DAMES IDEM HELLAS KOMEN ER NlïTAANTiPAS Swift neemt I af stand Van der Smissen voorkomt .afgang biljart bond Verlies hockey* dames Sehnieders laaf iedereen liever voorgaan VOORBURG De bijna onvoorstelbare souplesse die Vasas Boedapest za terdagavond het publiek in sportcentrum De Vlie germolen voorschotelde maakte veel, zo niet al les goed. Dat de dames van Idem Hellas in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioe nen geen schijn van kans tegen de Hongaar se ploeg zouden krijgen, stond al bij voorbaat vast. Voor de formatie van trainer/coach Jan Alma was het dan ook hooguit zaak om de schade, althans in eigen omgeving, zo beperkt mogelijk te houden. Maar zelfs deze gelegenheid werd hen niet geboden, want daarvoor bleef Va- (Van onze sportredactie) VOORBURG De keuze bleek tenslotte toch onvermijdelijk. Voor Jan Alma waren belde functies - bondscoach van het nationaal damesteam en tegelijkertijd trainer/coach bij land skampioen Idem Hellas niet langer meer te combineren. Na overleg met het bestuur van de Haagse vereniging be sloot Alma eind vorige week om het Nederlands Handbal Verbond in te lichten over zijn vertrek. Na tweeëneenhalf jaar moet het NHV dan ook weer op zoek naar een nieuwe bondsoefenmeester. Na afloop van het Europa Cup-treffen tussen Idem Hellas en Vasas Boedapest lichtte Jan Alma zijn besluit zaterdaga vond als volgt toe: „Zo'n dubbelfunctie is niet eeuwig haal baar. Op een gegeven moment kun je beide zaken nauwe lijks meer gescheiden houden. Problemen die je krijgt met het nationale team werken door in de vereniging. Speelsters en bondscoach komen elkaar dan ook wat al te veel te gen". Voor Jan Alma was de keuze tenslotte niet zo moeilijk. HIJ heeft In het verleden al meermalen te kennen gegeven geen functie als full time bondscoach te ambiëren. „Dat is voor mij veel te Incidenteel werk", aldus zijn verklaring. „Ik wil liever elke weck aan de bak. Ik ben een uitgesproken practicus. Bovendien ben ik een echte Hellas-man. Daar heb ik veel voorover". Al met al kijkt Jan Alma met plezier terug op zijn periode bij het Nederlands Handbal Verbond. „In die tweeëneenhalf jaar hebben we met elkaar een fijne relatie opgebouwd. Een goede samenwerking met zowel begeleiders, bestuur als speelsters. Maar het werd nu de hoogste tijd om priori teiten te gaan stellen en daarbij kwam Idem Hellas duidelijk als voorkeur uit de bus". ROERMOND Moiiff Swift heeft zaterdaga Él vond in Roermond eei |f wedstrijd voor de Euro pese beker voor bekei winnaars zaalhandba (dames) tegen Tus Met t zingen uit West-Duits land met 157 gewon nen. Bij de rust stondei jf de Limburgse dames a met 63 voor. De doelpunten kwamei op naam van: Mora Swift: Marjt |f Smeets 6x, Gertje vai der Port 5x, Els Boestei 3x en Marlies Hendrik lx; Tus: Doris Maier 2x Helga Piler lx, Giseli Wissum lx, Edeltru* Gladz lx, Mechteld Leib farth lx en Suzanne Du enkel lx. zo'n hoog tempo, dat de ven diging van Idem Hellas keer keer kinderlijk eenvoudig worden uitgespeeld. De nieuwe regel moet zo snel mogelijk afgeschaft worden. In Nieuwkuijk namelijk kon den de partijen in de zesde ronde van Steures en Van der Smissen, die de ranglijst met grote voorsprong aan voerden, net zo goed niet ge speeld worden. De resultaten waren voor de uiteindelijke aanwijzing van de nieuwe ti- teldrager totaal niet belang rijk. In de finale zag het er aanvankelijk somber uit voor Van der Smissen. Steures nam in zes beurten een voor sprong van 184 - 34. De bond- sofficials maakten zich al on gerust over de storm van kri tiek, die over hen zou kómen als Steures zou winnen. Geconfronteerd met een ach terstand van een halve partij manifesteerde Van der Smis sen zich weer op zijn sterkst. Net als hij had gedaan bij' hopeloze achterstanden tegen Bessems in de zesde ronde en Havermans in de vijfde ron de. Ook in de, normaal overbodi ge, finale bezat hij nog ge noeg veerkracht. De series vlotten niet erg: 49 en 77, maar Steures kreeg geen be hoorlijke aanvangsstoot meer. Met de reeks van 102 in de negende beurt was alles weer anders en zoals het moest zijn. Het betekende Van der Smissens tiende nationale ti tel, de eerste in het 47/1. Hij werd kampioen in alle spel- soorten op één na: het 47/2. De uitslagen van de laatste ron den: Bongers 300Sundquest 153 (9), Vet 300v. Deventer 258 (11), Steures 300—Bessems 190 (12), v.d. Smissen 300—Havermans 272 (17), Vet 300—Sundquest 112 (12), Bon gers 300v. Deventer 84 (6), Ha vermans 300Steures 161 (4), v.d. Smissen 300Bessems 201 (6), Be ssems 300Havermans 74 (12), Sundquest 300v. Deventer 86 (11), Vet 300—Bongers 300 (13), v.d. Smissen 300—Steures 209 (11). Eindstand: 1. v.d. Smissen 14 - 31.34; 2. Steures 10 - 21.74; Bon gers 9 - 21.95; Vet 7 - 20.95; Be ssems 6 - 19.95; Havermans 6 - 17.77; Sundquest 2 - 18.12; Van Deventer 2-15.64. sas Boedapest voortdu rend veel te geconcen treerd. Met zaalhandbal van absolute wereldklas se werd de tegen dit ge weld enigszins pover af stekende thuisclub letter lijk van de vloer ge veegd: 11-27. Tegen deze gigantische bunde ling van pure kracht bleek echt geen kruid te zijn gewassen. Niettemin gingen de circa twaalfhonderd toeschouwers, die de gladheid hadden getrotseerd om dit brok spektakel toch vooral niet te hoeven missen, tenslotte redelijk tevreden naar huis. Immers, de ware liefheb bers waren wel degelijk aan hun trekken gekomen. Vasas Boedapest verslapte namelijk geen moment, speelde van be gin tot eind groots en toonde geen greintje medelijden met de Nederlandse titelhouder die meedogenloos op de fouten werd gewezen. Iedere onvolko menheid werd prompt afgestraft. En dat terwijl Vasas Boedapest zelf vrijwel volmaakt speelde. Werkelijke misverstanden waren bij de Hongaarse ploeg zeer zeldzaam. Wat Idem Hellas daar tegenover kon stellen, was uiterst weinig. Reden voor Jan Alma om na af loop op te merken: „Zestien doelpunten verschil is te veel. We moeten echter niet vergeten, dat Vasas verschrikkelijk goed heeft gespeeld. Een unieke de monstratie van hoe het in feite moet. Tevoren heb ik geen mo ment aan een eventuele over winning gedacht. Wel had ik een stille hoop, dat Vasas er op een gegeven moment een show van zou gaan maken. Dat ge beurde echter niet. Het wilde duidelijk nu al een zo hoog mo gelijke score bereiken. Deze ploeg speelde ideaal zaalhand bal". Bij de rust keek Idem Hel dan ook al tegen een schier i overbrugbare achterstand v 13-7 aan. Na de hervatting de Vasas Boedapest er zelfs n s.: een schepje boven op. Met gevolg dat het publiek wel irri€ waar van fantastisch zaalhai bal kon genieten, maar teve dat Idem Hellas naar een zekt afgrond werd gespeeld. Ov het publiek was Jan Alma na loop trouwens wat sceptisch stemd: „De meeste mensen gen het gewoon niet. Slecl zelden werd er werkelijk enthi siast geappiaudiseerd, terwijl toch unieke acties ten toon v den gespreid. Dan verwacht j een ovationele reactie, daarvoor is het Nederlandse p bliek schijnbaar toch wat j chauvinistisch". Bij Idem Hellas kwamen doelpunten op naam van: Hji nie de Kok (5), Joke Ruisch (j Anja Vink, Maja van Kapel i Diana van Gelderen. Voor Vas{ Boedapest scoorden Maria dasz (6), Amalia Sterbinsky I Klara Csik (4), Margit Briru (4), Maria Ihasz (3), llona Sant (2), Eva Angyal en Maria Olah. NIEUWKUIJK De Konink lijke Nederlandse Biljart Bond is met de eerste titel in het 47/1 voor Christ van der Smissen ontsnapt aan een la cher van de eerste orde. De dreiging heeft lang boven het beijzelde Nieuwkuijk gehan gen. In het twintigste toer nooi was Van der Smissen, mede bij afwezigheid van de zieke maestro Vultink, veruit de beste. Na zes ronden was zijn algemeen gemiddelde vijf procent beter dan dat van zijn enig overgebleven concurrent, Willy Steures, die zaterdagavond in vier beur ten een nederlaag leed tegen de plotseling los gekomen Louis Havermans. Op grond van alle internatio nale en tot dit seizoen ook nationale reglementen was Van der Smissen op dat mo ment al kampioen. Op grond van de nieuwe regel dat het onderlinge resultaat bij gelijk puntentotaal doorslaggevend zou zijn, moest Van der Smis-, sen de finale winnen of gelijk spelen. Bij een nederlaag was Steures kampioen. Een absur de zaak, een merkwaardige hersenkronkel, die slechts tot doel had de beslissing tot de laatste dag uit te stellen. Dat de beste speler gedurende de voorgaande drie dagen in dat gokspelletje het slachtoffer kon zijn, maakte niets uit. DORTMUND Het Nederlandse dameshockeyteam heeft za terdag in Dortmund een zaalwedstrijd tegen West-Duitsland verloren met 9—4. Bij de rust stonden de pupillen van Cees Tania met 4—3 achter. Nederland nam tegen de Europese kampioensploeg een voor sprong van 2—0, maar moest langzaam maar zeker terrein prijsgeven. Uitblinker in de Westduitse ploeg was de Berlijnse Christine Moser met zes treffers. De andere Westduitse doel punten kwamen op naam van Gabi Appel (2) en Birgit Hagen. Voor Nederland scoorden Monique Westerdijk (2), Sophie von Weiier en Ingrid Breedveld. DEN HAAG De kwartfinales van het wereldtoernooi ijs- speedway werden zater dagavond en zondag middag in het schaats- centrum De Uithof een grote flop. Van span ning en sensatie - voor de 3000 toeschouwers bij de twee meetings - was nauwelijks sprake. De rijders behoefden niet alles uit hun mo tor te halen. Immers, de minder groten die in Den Haag aan de start kwamen hadden er alleen maar belang bij om de eerste acht te bereiken en daar door te kunnen deelne men aan de halve fina les van de wereldtitel strijd. Het publiek is bij de neus ge nomen. De eerste plaats op het erepodium was verras send voor Tom Hiltunen uit Finland met 28 punten voor Jirci Svoboda (Tsjechoslowa- kije). Op de gedeelde derde plaats kwamen Stevan Hjorth (Zweden) en de Rus Victor Petrunin. De Nederlanders konden niet verder komen dan de achter hoede. Geen wonder want zo wel Bernard Sehnieders als Lammert Bathoorn kwamen voor het eerst van hun leven in een ijsspeedwaywedstrijd in actie. En dan gelijk al in een kwartfinale van een we reldkampioenschap. In welke sport is dat mogelijk. Het is te vergelijken met een jongen die op zijn eerste voetbal schoenen tijdens zijn eerste wedstrijd gelijk van bonds coach Zwartkruis een uitnodi ging krijgt voor het Neder lands elftal. Kortom, de Ne derlandse rijders waren er, maar daar hield het dan ook mee op. Elke rijder - zestien in totaal - moest de overigen ontmoe ten. Vier rijders gingen tege lijk over het ijs. Zowel zater dag als zondag waren er twintig heats. De Nederlandse hoop, de twintigjarige Be rnard Sehnieders, reed zijn laatste drie heats niet door motorpech. Zijn blok was ka pot en daar hij toch geen kansen meer had op een Conditie Ommekeer Deze laatste conclusie werd nog eens onderstreept door Amalia Sterbinsky. De achten twintigjarige spelbepaalster, die algemeen wordt beschouwd als 's werelds beste handbalster: „Het gaat toch om de uitslag, niet om de show. Wij waren er inderdaad op uit de overwin ning zo groot mogelijk te laten worden. Hellas is mij overigens duidelijk tegen gevallen. De ploeg heeft echt wel mogelijk heden om bij de Europese top te kunnen komen, maar vooral in de tweede helft had men amper conditie meer. Als we goed na denken, is dat echter ook weer niet zo'n wonder. Wl) Joke Ruisch is door de hechte Hongaarse defensie geslopen en scoort met een fraaie boogbal het zesde doelpunt van Idem Hellas. De ommekeer in het spel van Idem Hellas kwam ongeveer halverwege de eerste helft, toen Joke Ruisch met een wenkbrauwblessure - de wond moest in het ziekenhuis worden gehecht het veld verliet. Ge voegd bij de afwezigheid van Ellen de Jong en het niet al te fit zijn van zowel Hannie de Kok als Anja Vink een gevoeli ge klap voor de thuisclub. Anja Vink nam de plaats aan de cir kel van Joke Ruisch over, maar wist in deze functie toch geen moment te imponeren. Waarmee de voornaamste drijf veer reeds uit de Haagse aan val was verdwenen. Aan de an dere kant speelde Vasas Boe dapest te gevarieerd en met Sterspeelster Amalia Sterbinsky protesteert bij de beide Luxemburgse scheidsrech ters over een aan Idem Hellas toegewezen strafworp. trainen acht keer per week, hier doet men dat siechts drie keer. Technisch en taktisch ge zien is het allemaal best aardig wat Hellas doet, maar qua snelheid en conditie ligt het nog ver op de meeste Oosteu- ropese ploegen achter". Ook Mieke Pottuyt toonde zich na afloop teleurgesteld over de door Idem Hellas geleverde prestatie. De blonde -aanvoer ster: „We kwamen er eenvoudig niet aan te pas. Vasas speelde de hele wedstrijd zo geraffi neerd, dat we zowel aanvallend als verdedigend geen moment in ons eigen spel konden ko men. Ze kenden ons spel pre cies. Die Hongaarse verdediging was telkens zo voortreffelijk ge organiseerd, daar bleek voor ons eenvoudig geen doorkomen aan. Wat we ook probeerden, alles was gedoemd om te mis lukken". Toch was de start van Idem Hellas aanvankelijk redelijk hoopvol. Tot 4-4 hield de ploeg gelijke tred met Vasas Boeda pest. Voornamelijk een verdien ste van topscoorster Hannie de Kok die ondanks een sluimeren de ziekte en vol gestopt met antibiotica als enige uitzonde ring voortdurend initiatief durfde tonen. Voor de rest maakte de Haagse ploeg een angstige in druk. De zo noodzakelijke lef ontbrak in het spel van Idem Hellas. „We keken misschien onbewust wat tegen hen op", aldus Mieke Pottuyt. „Vasas kon doen en laten wat het wilde. Daar is voor ons niet tegen op te boksen". De verrassende winnaar Tom Hiltunen (links) in actie in een van zijn heats. Bernard Sehnieders was de realiteit zelf toen hij zei dat de Nederlanders helemaal niet aan de start hadden mogen komen. plaatsje bij de eerste acht, hield de man uit Assen het maar voor gezien. Tevreden was hij echter wel. „Het ging zaterdagavond toch lekker. Kijk, ik laat de ande ren voorgaan. Ik zie ze liever voor me rijden dan achter mijn rug. Je weet immers nooit. Niettemin kwam ik toch nog aan vier punten en een twaalfde plaats in het veld van zestien na de eerste dag. Wij, Nederlanders, had den hier natuurlijk nooit aan de start mogen komen. Je moet eerst twee jaar goed trainen wil je in zulke wed strijden een kleine rol kunnen spelen. Maar de opmerking van Roelof Thijs past niet, dat hij van ons zonder stuur zou kunnen winnen. Hij moet niet zo'n grote mond hebben. Ik ben pas twintig en hij is rond de veertig". „Mijn leeftijd is natuurlijk een groot voordeel. Ik ga door met deze sport en over drie jaar zie ik die hele Thijs niet meer staan. Ik train de komende tijd nog wat op bui tenijs en dan is ,het seizoen weer achter de rug. Ik hoop het volgend seizoen voor een langere training naar Zweden te gaan. Nu zijn we er vier dagen geweest. Daar ging ik voor het eerst met de machi ne het ijs op. De voorberei ding op zo'n wereldkampioen schap is natuurlijk veel te weinig". Training De Nederlandse deelnemers beschouwden de wedstrijden als een training. Behalve Lammert Barthoom (41) en Bernard Sehnieders kwam ook nog André Stoel als re serve enkele keren voor Ne derland in actie. De winnaar van elke heat kreeg drie punten, de tweede aangekomene twee en één punt voor de derde plaats. Sehnieders kwam tot vier punten omdat hij zaterdag in de eerste heat de Fin Raimo Posti voor kon blijven in de elfde heat een tweede plaats pakte achter de Tsjech Stani- slav Janezeck en voor de Duitser Gustaf Pape. De En gelsman Martin Ruck ging toen echter wegens pech niet van start. Zijn laatste punt pakte hij in de negentiende heat, door zijn landgenoot Lammert Bathoorn achter zich te laten. Bij die vier wedstrijdpunten van zaterdag avond bleef het echter voor Sehnieders. Lammert Ba thoorn uit Hoogezand sloot het toernooi af met slechts één punt en een laatste plaats. Dat puntje kwam tot stand door het feit dat in de vijftiende heat van zondag de Fin Raime Posti niet startte en Bathoorn bij uitrijden niet zonder punten kon komen. Verlies De vraag is of De Uithof moet doorgaan in de toe komst met deze wedstrijden. Direkteur Jan Klok denkt van wel: „We hadden de weersomstandigheden tegen, maar bij het publiek viel heljj wel in de smaak". Hoe groot het verlies over de twee da-e, gen was viel gisteren nog e? niet te overzien, maar dat a moet zeker tussen de dertig en veertigduizend guldei zijn. Inderdaad had men het weer tegen. Maar aantrekkelijk maak je het voor het publiek natuurlijk niet met entreeprij- ran zen van 10, 15 en 20 gulden per dag voor ongeveer twee EID uur ijsspeedway. Bovendien-an l waren de consumptieprijzen bij de wedstrijd een kwartje e j hoger. Frits den Otter, beheerder van de kantine: „Ik moest wel. Voor elke bezoeker moest ik een kwartje extra betalen aan De Uithof'. Eu unte daarom moesten de dranken d< duur worden betaald. Een inScl droevige zaak. Iets om snel te odat vergeten, dat speedway en mioew< deze vorm, zonder toppers, joor nooit meer te organiseren. ARTHUR VAN RIJSWIJK ue,

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16