Engelse stakingsgolf laat bloemenhandel niet onaan geroerd utselen aan erfelijkheid fe wetenschap in opspraak w GROENTE FRfHT EMEIM B#LLEIM —VEEL WAARDERING BIJ ONDERZOEKERS LLVOOR CURSUS EENVOUDIGER SCHRIJVEN EINDE SPRUITENAANVOER NADERT BLOEMBOLLENHANDEL OP LAAG PITJE PA(and en tuinbouw LEIDSE COURANTf MAANDAG 22 JANUAR11979 PAGINA 11 7 DEN HAAG De staking- 11/4 sgolf in Engeland heeft ook de Nederlandse handel niet j onaangeroerd gelaten. De 7 v2 i nadelige gevolgen waren a! 1 7/8 kort nadat de stakingen in 9 alle hevigheid waren losge- 2 7/8 barsten merkbaar, ook in de 7 3/8 bloemenhandel. Want al 3 mag Engeland dan niet de 51/8 eerste plaats bezetten ondër 9 lonze „klanten", de veiling is nu eenmaal sterk prijsge- voelig. Bovendien zit er ook 11/4 niet zo bar veel speling 3 meer in ons afzetpakket van WW (groente, fruit en bloemen. 7 Y/I IHet is ook om die reden dat 5 3/4 de ontwikkelingen in andere 51/8 landen nauwlettend worden J 1/4 gevolgd. Juist dezer dagen is gecon- 17/8 stateerd dat voor de afzet I van onze Nederlandse bloe- J1/4 men en planten nieuwe mo- >1/2 gelijkheden op korte termijn 3 3/8 zij11 te verwachten, nu de 3/4 handel in Engeland zich ge reed heeft gemaakt groter f1/2 (aandacht te besteden aan -erkoop van bloemen en ilanten via de supermark- Aan de hand van te r^jverwachten ontwikkelingen *"ordt aangenomen dat in 2 Engeland ongeveer vijf procent meer bloemen en ilanten van Nederland zal open dan nu het geval is. lat zou dan volgens schat- ng de Nederlandse kwekers 50 miljoen Engelse ponden •pleveren. Goed, het is lans nog toekomstmuziek laar deskundigen houden iet daar toch op. 8j,Met het oog op morgen" 1610^-ordt thans reeds door Ne- 178flerlandse organisaties bij- 5400f°ndere aandacht aan Enge- 76 land besteed bij de verkoop 11 jan onze bloemen en plan- «gkn. zodat de staking van nu 53 hinder gelegen kwam, al zal lOsSie voor genoemde ontwik- 325 leling niet van grote invloed £4®tijn. Daarvoor is er nog ge- 7°>oeg tijdruimte. De Neder- "I Gerbera's worden aan de sorteertafel klaargemaakt voor de export landse bloemenkwekers pro beren reeds lang meer ruim te te krijgen op de Engelse markt. Maar er zijn ook an dere kapers op de kust, zoals Israël en Columbia. Men meent dat tot nu toe niet altijd onze bloemen en planten op de juiste plaats in Engeland zijn gebracht, al wordt gesteld, dat de Engel sen veel mmder „flower-min- ded" zijn dan de Nederland se huisvrouwen. Profiteren De grote bazen van de su permarkten zien er kennelijk iets in en hebben nu beslo ten ruimer plaats in te rui men voor bloemen en plan ten, waarvan onze kwekers mee kunnen profiteren. In 1972 bedroeg onze snijbloe menexport naar Engeland bijna zes miljoen gulden, waarin tot en met 1977 wei nig verandering is gekomen. Maar het getij is afgelopen jaar gekeerd en is dat om- zetbedrag ongeveer verdub beld. Hetzelfde is gebeurd met de export van potplanten, waar van de groei weliswaar niet zo groot was. maar die zat er toch in. Een aantal Ne derlandse exporteurs oper eert met succes op de Engel se markt. Het „marketingte- am" heeft het scherpe beleid thans op Engeland gericht en men heeft optimistische verwachtingen. De Neder landse bloembollenexport die in vroeger jaren van grote betekenis was, heeft onder de economische terug- gang in Engeland sterk gele den. De toegenomen exportactivi- teiten van Israël en Colum bia in de laatste jaren, gin gen vooral ten koste van de Franse kwekers. Door Ne derland kon die concurrentie nog worden opgevangen door een ruimer export van bolbloemen en andere soor ten. Overleg Tussen kwekers en groot handel in Engeland is een overleg op gang gekomen over de invoer, waarbij laatstgenoemde ermee ak koord ging dat gedurende de zomermaanden minder bloemen worden ingevoerd dan in de andere maanden, zulks ter bescherming van de eigen kwekers. Kortgele den is na overleg besloten dat ook in september de im port zou worden beperkt. De Engelse markt voor potplan ten wordt geraamd op een waarde van ongeveer 78 mil joen gulden. Ook de grote warenhuizen zoals van Marks and Spencer, Little- woods en Tesko zijn nu in de potplantenhandel gestapt hetgeen dus mogelijkheden geeft voor onze kwekers, omdat de Engelse kwekers niet aan de vraag kunnen voldoen. Bovendien schijnt de kwaliteit van de Engelse planten te wensen over te laten zodat sommige hande laren alles importeren. Al eerder is een onderzoek gedaan naar de gemiddelde bestedingen in de Engelse huishoudens aan bloemen en planten. De uitkomst was toen niet erg bemoedigend. Daarin schijnt evenwel mede als gevolg van gevoer de reclame wijziging te komen. Deze zal zelfs door de huidige stakingsnarighe- den zich niet zo dadelijk zich wijzigen. DEN HAAG Drie journalisten en drie voorlichtingskundigen zijn acht dagen in de weer geweest om 27 land bouwkundige onderzoekers uit het hele ad eenvoudiger te leren schrijven. Na Begrip kweken 'fefloop meldden alle onderzoekers op or lén na dat ze geloofden nu inderdaad beter tot een populaire beschrijving van (hun) onderzoek in staat te zijn. 'Zo zou men in enkele woorden doel en •resultaat kunnen beschrijven van de .postacademische cursus „Onderzoek en •publiciteit", die in de maanden septem- t en met november werd gevolgd. Het initiatief daartoe was uitgegaan van Be afdeling Voorlichting van de Land bouwhogeschool; eerder waren zulke Het eerste doel van de cursus was niet om de deelnemers tot een soort ama teur-journalisten op te leiden, maar be grip bij -hen te kweken voor de nood zaak van populaire (breed verstaanbare) berichtgeving over het onderzoek. Dat begrip bleken de meeste cursisten ech ter al vóór de cursus te hebben, zodat snel toegewerkt kon worden naar de tweede doelstelling: het zelf leren schrijven van een populair-wetenschap- pelijk artikel. Zo kwamen meer dan IRONINGEN Vijf jaar lieden wees een aantal lerikaanse wetenschap- xs, onder wie enkele No- ilprijswinnaars, uit eigen -•weging op de mogelijke )leiStyevaren van door hen uitge- foerde experimenten met (Tfelijk materiaal. Korte glSt. 4jd later ontspon zich in de "erenigde Staten een hefti- publieke discussie over toelaatbaarheid van der- .-lijk onderzoek. Commis- ies van wetenschappers en igeringsfunctionarissen iwamen tot de conclusie men met de proeven tor mocht gaan, zij het iet inachtneming van be- ilde veiligheidsmaatrege- jn. Na Amerika en Enge- ftBAand blijkt nu ook Neder land in opschudding te wor- len gebracht, getuige het •nflict tussen de universi- nede\f'tsraad van Groningse Thiversiteit en het gemeen- A-pIkbestuur van die stad lit w<[ >njenjet Groningse gemeentebe- ;uur eist dat de proefne mingen moeten voldoen aan ndenje hoogste veiligheidseisen. e» Jcderlandse richtlijnen dien- igaande zijn gegeven door commissie van de Ko- lijke Nederlandse Aca- imie van Wetenschappen, belast is met het toezicht de genetische manipula- [e, ofwel het knutselen aan .erfelijkheid. iri het midden van de vo- |(1 Age eeuw was men in staat lauwkeurige voorspellingen b doen over nakomelingen bepaalde planten. De ul U 'etensehap die zich met eze zaken bezighoudt, oemt men de erfelijkheid- kop eer of genetica, itste 'Onder het hoe en waarom yoetb kennen, heeft men zich Cley in Nederland vroeger vani ot de genetica beziggehou- eyn -h- Nederland was reeds in om a zeventiende eeuw bekend n Gl« IT1 zijn tulpenrassen en zijn ,-Boy Friese stamboekvee. De tul penrassen werden door be wust kruisen gekweekt en het stamboekvee werd uit de beste soorten gefokt. Dit be wuste kweken van exempla ren met bijzondere eigen schappen noemt men het na tuurlijke recombineren van erfelijk materiaal (genen). De mens is dus eigenlijk al eeuwig met recombineren bezig. Hij heeft daarbij erva ren dat er een barrière be staat tussen verschillende soorten. Men kan geen nako melingen krijgen bij de krui sing van een hond en een kat. De natuurlijke recombinatie van genen is .voor de meeste mensen volkomen aanvaard baar. Vanwaar dan al die huidige discussies tussen we tenschappers en commissies van burgers en politici? Onnatuurlijk" Die gaan niet over het na tuurlijke recombineren, maar over de „onnatuurlij ke" experimenten die de we tenschappers sinds vijf jaar in hun laboratoria uitvoeren. Enkele jaren geleden is men er namelijk in geslaagd om de chemische stoffen die de erfelijke eigenschappen be palen in een laboratorium te veranderen. Deze chemische stoffen zijn de zogenaamde kernzuren, kortweg DNA. De naam kernzuren danken ze aan het feit dat ze meest al in de kern van de cel van levende wezens worden aan getroffen. Het veranderen van deze kernzuren in het laboratorium is bekend ge worden als genetische mani pulatie, ofwel het „knutselen aan de erfelijkheid". Voordelen Ongetwijfeld zal de geneti sche manipulatie grote ge volgen kunnen hebben voor de aanblik van de wereld, zoals we die nu kennen. Voordelige gevolgen voor de wetenschap zelf zijn te ver wachten. In principe zou men er op deze manier ach ter kunnen komen hoe nu precies het DNA opdracht geeft aan de cel tot het ma ken van de eiwitten. Grote voordelen zijn ook te ver wachten voor de geneeskun de. Door het verkrijgen van inzicht in het ontstaan van erfelijke ziekten, kan men deze hoogstwaarschijnlijk beter dan nu gaan bestrij den. Ook bestaat de moge lijkheid eindelijk kanker on der controle te krijgen. Als voordeel voor de landbouw denkt men aan het kweken van planten, die verrijkt zijn met DNA dat aanzet tot „kunst"mestproduktie door de plant zelf. Ook de chemi sche industrie heeft belang stelling voor experimenten met DNA. In de Verenigde Staten is het onlangs gelukt om gedeeltelijk in het labo ratorium gemaakte DNA in een bacterie - in te bouwen. In deze bacterie gaf het vreemde DNA de opdracht om een bepaald eiwit te ma ken, dat anders nooit door deze bacterie gemaakt was of ooit gemaakt had kunnen worden. Kortgeleden is men er zelfs in gelaagd om het DNA te maken dat verantwoordelijk is voor het eiwit insuline, dat zuikerzieken niet kunnen ontberen. Nadelen Tegenover deze voordelen kan men talloze mogelijke nadelen zetten. Door de hui dige technieken moest het mogelijk zijn binnenkort een „biologische superbom" te maken, die een ziekte kan veroorzaken waartegen geen enkel medicijn uitkomst biedt. Zonder vooropgezette bedoelingen zouden dergelij ke gevaren ook voort kun nen vloeien uit de ogen schijnlijk onschuldige geneti sche experimenten. Het wa ren de wetenschappers zelf die de risico's van de expe rimenten met DNA vijf jaar geleden onderkenden. Zij waren het ook die hun expe rimenten vanuit de ivoren toren van de wetenschap kenbaar maakten aan een groter publiek. De regerin gen van de meeste landen hebben toen in allerijl maat regelen getroffen. Die maat regelen hebbep geleid tot het indelen in verschillende gevarenklassen van de expe rimenten. In navolging van Amerika en Engeland is ook in Nederland een commissie samengesteld, belast met het toezicht op de genetische manipulatie. Via zijn politie ke vertegenwoordigers oe fent de maatschappij dus in vloed uit op het wetenschap pelijk onderzoek. Dat dit ge beurt kan alleen al worden gerechtvaardigd door het feit dat de maatschappij zelf de gelden verstrekt voor het wetenschappelijk onderzoek. Mag de wetenschap het ge zicht van een hele samenle ving veranderen? Meebeslissen Daarover zou iedereen in een democratie mee moeten kunnen beslissen. En dat kan alleen door een goed af wegen van de voor- en na delen van wetenschappelijke vorderingen. Daarvoor is het noddzakelijk dat ieder mens een duidelijke en objectieve voorlcihting krijgt over wat er in de wetenschap gaande is. Het lijkt er gelukkig op dat nu een veel groter pu bliek over die informatie gaat beschikken dan, eerder in deze eeuw, het geval was met de ontwikkeling van de atoombom en de kernener- twintig artikelen tot stand, die de meest verscheiden landbouwkundige onderzoe kingen beschrijven. Het is de bedoeling van de cursusleiding deze artikelen zo veel mogelijk in dag- en vakbladen ge publiceerd te krijgen. Praktisch Uit een enquête onder de cursisten bleek dat zij vooral de praktische aan pak van deze eerste cursus over onder- zoekingspubliciteit zeer gewaardeerd hebben. Zij gaven voorts te kennen dat er voor herhalingen van de cursus (maar dan iets korter; bijvoorbeeld zes dagen) alles te zeggen is. Door het toeslaan van Koning Winter is er een versneld eind van de spruitenaan- voer in zicht. De spruiten worden nog slechts mondjesmaat aangevoerd en er worden rekordprijzen voor betaald. De consument zal zo'n kleine 10 gulden voor een kilo spruiten moeten neertellen. Het is daardoor in een klap een elite groente geworden. Toch kunnen de hoge prijzen de geleden schade voor de spruitentelers niet meer goed maken. Naast Nederland zijn er nog een aantal Europese landen die spruiten telen. De export van deze lan den is echter beperkt. Er komen in Ne derland kleine partijtjes uit Polen. Frankrijk teelt ook spruiten, maar de aanvoeren zijn te beperkt voor export. De prijzen die er in Frankrijk betaald worden liggen echter op laag niveau, er is zelfs sprake van doordraai in dat land. Engeland is echter het grootste spruitenproducerende land, dit land be schikt op het ogenblik over de grootste voorraden. Men heeft in Engeland echter weer met andere problemen te kampen. Door het staken van de vrachtvervoer ders zijn de Engelse consumenten bijna verstoken van deze p-oente. Door de sta king is er ook praktisch geen export mo gelijk. Het seizoen zal spoedig afgelopen zijn en de prijzen blijven hoog. Andijvie goed prijshoudend. kleiner worden, toch lijkt de aanvoer groter te blijven als vorig jaar. De prijs bleef de hele week tussen de 2.50 en 3.00 per kilo schommelen. Voor de ko mende week wordt er weer op vaste prijzen gerekend. Naast de Hollandse an dijvie worden er dagelijks partijen uit Italië ingevoerd. De groothandelsprijs ligt op 85 cent per kilo. Er is dus sprake van een behoorlijk prijsverschil, het is daarom voor de consument lonend om op te letten wat hij of zij koopt. Groot witlofaanbod Het aanbod van witlof is nog steeds groeiende en valt aanmerkelijk groter uit als vorig jaar. Het verschil in aanvoer beloopt zo'n 200 ton per week. De kwali teit van het lof is over het algemeen goed en de aangevoerde hoeveelheden worden vlot verhandeld. De gemiddelde prijs ligt wel lager als vorig jaar en komt neer op 2.45 per kilo. Het aan bod van witlof zal ruim blijven. Door de hogere prijzen die er voor de andere groentegewassen betaald worden lijkt de vraag goed stand te houden. Er wordt daarom op gelijkblijvende prijzen gere kend. De piek in de aanvoer van knolselderij lijkt gepasseerd. Er zijn gewassen die nogal te lijden hebben van het winterse weer. Een aantal partijen heeft namelijk duidelijk vorstschade opgelopen. Er werd op de veilingen gemiddeld 48 cent per stuk betaald. Door het koude weer nam de vraag naar groene kool toe, dit had weer tot gevolg dat de prijzen aantrok ken tot 1.14 per kilo. De aanvoer zal wat kleiner worden en bij aanhoudend winterweer lijken de prijzen voor dit ge was hoog te blijven. Het ziet er niet naar uit dat de aanvoer van gele kool verder toeneemt. De prijzen zijn wat gedaald, er werd 49 cent per kilo betaald. Het is niet uitgesloten dat de prijs wat verder terug zakt. Door de aanhoudende vorst is het haast een onmogelijke zaak om prei te oogsten. Hierdoor is het aanbod schaars en komen er hoge prijzen tot stand, nl 3.80 per kilo. Onder de huidige om standigheden ziet het er niet naar uit dat de aanvoer groter zal worden. Prei zal stevig aan de prijs blijven. Kroten wor den nog steeds in ruime mate aange voerd. De prijs kwam hierdoor duidelijk onder druk te staan en duikelde naar 28 cent per kilo, er zal met verder dalende prijzen rekening gehouden moeten wor den. Pe aanvoer van sla viel wat kleiner uit als verwacht, dit had wel een gunstige invloed op de prijzen. De gemiddelde prijs van een krop sla lag op 45 cent. Nederland weet zich nog steeds goed te handhaven op de West-Duitse markt. Frankrijk volgt Nederland op de tweede plaats als sla-exporterend land. Deze si tuatie lijkt nog niet te veranderen, de prijs zal hierdoor gelijk blijven. GEEN OPTIMISTISCHE KLANKEN UIT VEILINGBANKEN Om het meteen maar in duidelijke woor den te zeggen: voor veel bloemenkwekers brengt deze winter zorgelijke tijden. Het moge waar zijn dat er in het verleden ook wel strenge en langdurige winters waren, maar toen waren de exploitatie kosten niet zo hoog opgevoerd als in deze moderne tijd. Het bloemenlijstje van vorige week toont over de hele linie soms aanzienlijk lager noteringen dan vorig jaar januari. Maar toen had den we ook niet met de vorst te kamp en. Bovendien is sindsdien de concurrentie vergroot, zoals nu het geval is door de ingevoerde bloemen uit Israël, vooral van chrysanten. En die zitten de prijzen lelijk dwars. Als geheel dus geen opti mistische klanken uit de veilingbanken, ook al ligt er nog een heel jaar voor ons met vele en velerlei mogelijkheden. Vaststaat wel dat deze winter aan de Ne derlandse bloementeler vele miljoenen zal kosten. Er is reeds becijferd dat de omzet van de bloemenveilingen ongeveer 30 procent lager ligt dan in de eerste twee weken van het vorig jaar het geval was. De straathandel is vrijwel geheel uitgeschakeld en de kooplieden zijn in de veilingbanken afwezig. Het omzetcijfer aan de CCWS bedroeg afgelopen week goed zeven miljoen gul den hetgeen twee miljoen lager is dan vorig jaar, bij een vriwel gelijke aanvoer van rond de twintig miljoen bos of stuks. Hetgeen dus een aanzienlijke prijsdaling betekent. Volgens raming van de Vereni ging Nederlandse Bloemisterij (VNB) hebben de totale Nederlandse bloemen veilingen thans reeds een achterstand van 17 miljoen gulden opgelopen, waar tegenover staat een enorm gestegen gas- rekening. Men maakt zich ook zorgen over de sterk gestegen import van bloemen uit Israël, bijzonder wat betreft anjers en Statice. Reeds is verzocht om alleen eer ste kwaliteit bloemen naar Nederland te verzenden en de export te beperken. Van potplanten nam afgelopen week het aanbod op de CCWS toe en bedroeg 427.462 stuks tegen 363.521 in dezelfde week van het vorig jaar, maar de totale opbrengst lag desondanks iets lager en bedroeg nu 826.552,59. Vooral van jaarrond troschrysanten was een ruim aanbod met een gemiddelde prijs van 34 cent hetgeen minder dan de helft is van het vorig jaar. Andere gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van het vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 30 (46), trosanjers 17 (37), anthurium 1,21 (1,76), snijgroen 15 (17), geplozen jaarrond troschrysanten 53 (82), normaal troschrysanten 93 (2,94), freesia 28 (31), gerbera 67 (76), irissen 20 (25), leliekelken 70 (88), lelietakken 78 (1,02), cymbidia 56 (77) idem klein 15 (22) grote rozen 57 (71) idem klein 39 (48), so- nia 54 (68), tulpen 17 (23). Voor deze week valt uiteraard weinig te voorspellen, de gang van zaken is te sterk afhankelijk van de weersomstan digheden en die laten zich niet zo ge makkelijk voorspellen. Een vraag is ook nog of en in hoeverre het vervallen van de zaterdagveiling van invloed is op de gang van zaken. Wel moet worden ge constateerd dat het aanbod op vrijdag en maandag groter is dan andere jaren hetgeen zich meestal op de prijzen wreekt. De stemming bij de tulpenbroeiers is niet van de bovenste-beste! Ze hebben van dure tot heel dure bollen gekocht, maar nu ze hun bloemen voor de vei- lingklokken in Rijnsburg, Aalsmeer, Hon- selersdijk en de Venen moeten rijden, blijken de prijzen om het nog maar heel zacht te zeggen erg matig te zijn. Vaak niet meer dan bollengeld ontvan gen en meer dan eens zelfs dét niet eens. Houdt dan de schoorsteen maar eens rokende, vooral als men weet dat men niet zelden met flinke percentages uitval wordt geconfronteerd. Want de broeierij gaat deze winter allesbehalve eenvoudig. De koele en natte zomer ge voegd bij de hoge bodem temperaturen in het najaar hebben de bollen geen goed gedaan. De barre winterse omstandighe den zijn aan de slechte prijsvorming na tuurlijk ook debet, maar de pijn van het verlies wordt er niet minder om. Forse groei Daar komt nog bij dat de afdeling Mark tonderzoek van het Produktschap voor Siergewassen de goegemeente heeft ver blijd met de mededeling dat de broeiers dit seizoen 15% meer tulpen hebben op geplant. Dat wees een enquête uit. In to taal zullen er 524.000.000 stuks tulpen in bloei worden getrokken en dat is een in drukwekkend aantal. Vorig jaar volstond men met 456.000.000 stuks. De bloemen handelaren mogen er dus fiks tegenaan om dat grotere aanbod een baas te ge ven. Narcissenbloemen zullen er ook meer ko men. Er is van dat artikel door de broeiers 11% meer opgeplant. Het aan bod van irissen wordt 4% kleiner. Dat behoeft geen verwondering te wekken. De bloemkwekers hebben het laatste half jaar aandit artikel nauwelijks droog brood kunnen verdienen. Als mogelijke oorzaak voor de lage prijzen wordt ge noemd de steeds toenemende import van blauwe Statice uit Israel. Wat de hyacin ten betreft moet op een groter aanbod worden gerekend, maar de groeipercen tages zijn zo gering, dat die geen zorgen- rimpels kunnen veroorzaken. Lelies doen stap terug Dat de lelies een stap terug zouden doen, lag voor de hand. Vooral aan een ras als Enchantment heeft de bloemkwe kerij de laatste jaren bitter weinig kun nen verdienen. Voor zo ver er van ver dienen nog sprake was. Het areaal takle- lies zal de komende maanden dan ook met 17% teruglopen. Behalve de slechte resultaten met Enchantment zullen de grote tegenvallers met de nieuwe rode Pirate ook een rol spelen. Dit laatste soort is zo gevoelig voor bladverbran ding, dat er een wonder moet gebeuren wil dit nieuwe ras niet snel uit de gratie geraken. Het schijnt met de nieuwe gele Connecticut King trouwens ook niet alle maal botertje tot de boom te zijn. Loopt het aanbod van taklelies dus terug, van de kelklelies een typisch Westlands ar tikel zal het aanbod maar liefst met 25% toenemen. Dat is geen leuk vooruit zicht voor de betreffende kwekers. Te veel van goede? (Jm nog even bij de bolbloemen te blij- Crocussen liggen goed indertiarkt ven: van Alstroemeria zal het aanbod ook gaan groeien. Met niet minder dam 30%. Het is de vraag of dit gewilde arti kel dat ook onder de sierlijke naam van Incalelie wordt verkocht een der gelijke uitbreiding kan hebben zonder dat de prijzen onder druk komen. Je kunt ook eens een keer te veel van het goede krijgen Dat het aanbod van Nerine met 16% zal krimpen is tekenend en de producenten van Hippastrums (Amaryllis) zullen stel lig niet van uitbundig plezier de vlag uit steken als ze horen dat van dit koninklij ke bolgewas waarvan de aanvoer ook in hoofdzaak in het Westland is gecon centreerd met pakweg 28% zal toene men. Weinig koopbriefjes Dat de bollenhandel als gevolg van de matige bolbloemenprijzen op een laag pi tje staat, valt te begrijpen. Op de bloem- bollenbeurs in Hillegom worden dan ook maar weinig koopbriefjes geschreven. Weliswaar was er in oktober en novem ber al heel wat handel gedaan, maar toch niet in de mate van het jaar daar voor. Vooral in het broei-assortiment is minder verkocht. Het ziet er niet naar uit dat hierin snel verandering komt. Dat is alleen mogelijk als er op korte termijn in de bolbloemenmarkt veel ten goede verandert. En daar mag men dan uit de grond van zijn (bloembollen) hart op ho pen! Het aanbod van de in veel minder grote hoeveelheden geteelde tuintulpen kan wel gemakkelijk tegen goede prijzen worden verkocht. Bij de narcissen blijft de grootste be langstelling uitgaan naar gele trompetten zoals Golden Harvest. Ook de grootkoni- ge gele Carlton die bij gebrek aan be ter ook wel eens als gele trompet wordt verkocht (of geremplaceerd) ligt rede lijk goed in de markt. De irissenkwekers die een lange reeks van jaren alleen maar met hun vingers hadden te knippen en men was de oogst al kwijt voor een goede prijs, beginnen nu ook in de problemen te komen. Als gevolg van de lage bloemenprijzen van dit artikel en dat eigenlijk al een jaar lang met de bekende uitzonderingen op de regel is de kooplust gering. Nu is de Hollandse iris een artikel dat nogal vorstgevoelig is en onder de huidige om standigheden voelen de kwekers van de bollen er daarom niets voor om zaken te doen tegen prijzen die hun niet aan staan. Want een fikse vorstschade en die is nu zeker niet ondenkbaar zou de prijzen stellig meteen weer snel doen aantrekken. Israëlische Statice of niet! Met de crocussen blijft alles volgens de plannen van de kwekers verlopen. Er is veel vraag en men kan goede prijzen maken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11