Modeontwerper Cardin bracht bezoek aan China binnenland/buitenland Staats secretaris met twee gezichten LEIDSE SPAARBANK S 'it het kaasmeisje van verkeer en waterstaat" in een ivoren toren zo Nutsspaarbank! Zo doet u hetgoed als afzender. LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 JANUAR11979 PAGINA 7 w (deeluitmakend van de Nutsspaarbank) Het strenge gezicht De fotograaf loopt druk heen en weer en laat zijn camera lustig klikken. Neelie Smit- Kroes, zo langzamerhand geroutineerd in het poseren, laat de camera rustig zijn werk doen. Ze strijkt even over haar rode wollen jurk en haalt een hand door het los langs het hoofd vallende haar, dat haar een heel ander gezicht geeft dan wanneer ze de lokken stijf heeft opgebonden en er uitziet als een strenge onderwijzeres. ,,Dat haar moet ook nog even naar achteren", zegt de fotograaf. Verwonderd kijkt ze op. ,,Moet dat echt?", lacht ze verlegen. Jazeker", antwoordt de fotograa f. ,,U hebt twee gezichten. Ik wil ze d'rallebei op hebben". ,,Nou, dan moet ik maar even een elastiekje zoekenzegt de staatssecretaris. Ze rommelt in een paar laden en vindt een elastiekje, waarmee ze zich ijlings naar een belendend vertrek begeeft. Een minuut later is ze terug. Het haar bungelt in een staartje achter haar hoofd. Dat haar", zegt ze. ,,Daar krijg ik zoveel reacties op. Brieven, telefoontjes. Ongelooflijk. Je moet het zus doen, je moet het zo doen. Nou, ik doe wat dat betreft gewoon waar ik op het moment zin in heb. Los of opgestoken. Ik vind het allebei leuk". lEN HAAG Neelie Smit-Kroes (37) heert als jongste lid van de ege- ngsploeg samen met de oudste be- 'indsman, minister Danny Tuijnnan, portefeuille van Verkeer en V\öter- itaat. !e zijn allebei afkomstig uit dezilfde •olitieke partij, de WD. Dat scleelf ,l een heel stuk in de onderlinge sa- ienwerking. Tijdens het vorige labi- net was dat wel anders. Minster Tjerk Westerterp (CDA) en staatse cretaris Michel van Huiten (FPR) Vonden het niet bijster goed mét el- laar vinden, vooral omdat ze nan erschillende politieke richtingen wa- en. Met de huidige bewindslielen chept dat allemaal geen problenen. ,We kunnen het bovendien ook in et persoonlijke vlak uitstekend net Ikaar vinden. Tuijnman is een feel jn mens en hij geeft me alle ruinte 'n zaakjes op te knappei", egt de staatssecretaris. KAASMEISJE lie „zaakjes" houden overigens ar- wat in. De staatssecretaris zwait inder meer de scepter over het g«e- érenvervoer per vrachtauto en ier linnenvaartschip. over de PTT. de jchtvaart en over het KNMI. Vooral Ie (inmiddels opgeloste) problerren tiet de binnenvaartschippers hebten laar de laatste tijd veelvuldig in je ubliciteit gebracht. Het verveelt har og niet. al die interviews. „Die pj- iliciteit is best leuk omdat ik darr- lee ook de kans krijg, m'n eigm vinkei een beetje uit te stallen, te ïeeste mensen weten bijvoorbeed geen snars van die zaken rond het beroepsgoederenvervoer. Ik wil dan best de rol spelen van het kaasmeis je, dat haar waar aanprijst. Trou wens, mijn hele portefeuille is gewel dig leuk, en dat vind ik niet alleen omdat ik de dochter van een tran sportondernemer ben en dus in de vervoerswereld ben opgegroeid. Ik heb ontzettend veel plezier in al mijn werk en dan is het ook helemaal niet erg om lange dagen te maken. Gelukkig is er thuis ook een goede sfeer. Geen spanningen. Elke morgen samen met mijn man en m'n negen jarig zoontje ontbijten en in de wee keinden zoveel mogelijk bij elkaar zijn. En door de week is er een pri ma hulp voor het gezin. Kortom, het gaat uitstekend zo". SCHIPPERS Naarmate het gesprek vordert, raakt ze meer en meer ontspannen. We besluiten haar hele beleidsterrein in grote passen door te marcheren. Toch nog maar even langs de bin nenschippers. Een herinnering aan haar in december geschreven onza kelijke, persoonlijk getinte brief aan de schippersbonden, waarin ze be gon met de uitspraak „Ik voel me genomen", doet haar glunderen. „Die brief heeft toch wel effect gehad", zegt ze. „Ik was toen echt kwaad omdat de schippers mij beschuldig den van dingen die ik helemaal niet van plan was te doen. Ik dacht, ik moet dat even rechtzetten en precies zeggen waar het op staat. In gewone huis-tuin-en keukentaal. Dat komt het best over Als ik het zakelijk ga doen, willen ze misschien helemaal niet meer met me praten. Ik houd trouwens helemaal niet van dat zake lijke gedoe. Soms moet het wel, maar het liefst ga ik op een normale manier met de mensen om. Je bent nou wel staatssecretaris, maar je zit toch niet in een ivoren toren?" „Toen ik die brief geschreven had, kregen bepaalde ambtenaren een rol ling: dat kon ik niet maken, vonden ze. Maar ik heb doorgezet. Het ge sprek met de schippersbonden is toen langzaam en moeizaam weer op gang gekomen, door de stakingen heen. Ik heb voor een deel aan hun wensen tegemoet kunnen komen. In een wet wordt nu vastgelegd, dat de vrachten die op de schippersbeurzen worden aangeboden, van te voren worden gepubliceerd. Gelukkig is het nu weer vrij rustig aan het schip- persfront, want het waren toch wel spannende tijden. Die stakingen en die besprekingen gingen me niet in de koude kleren zitten". BEUNHAZERIJ Rust heerst er, althans uiterlijk, ook in de gelederen van het wegtran sport. „Noem het maar een tijdelijke windstilte, want er zit nog veel in de lucht", lacht de bewindsvrouwe. „We zijn bijvoorbeeld bezig met maatrege len om de beunhazerij in het vracht verkeer uit te bannen. Vervoerders die vèr onder de normale prijs wer ken, die zich niet houden aan de vastgestelde spelregels voor vergun ningen, lonen en rijtijden. Dat soort toestanden. En dan is er ook nog het probleem van de overcapaciteit. Er is in ons land in totaliteit zoveel vrachtruimte beschikbaar, dat hier de regel geldt, dat transportondernemin gen geen nieuwe wagens mogen in zetten als ze niet eerst oude wagens hebben weggedaan. Of ze moeten van een ander bedrijf een bepaalde vervoerscapaciteit overnemen. Dat is STA A TSSECRETARIS SMIT-KROES VINDT KLM- DOUCHEURTJES HEEL NORMAAL een harde maatregel, waarop veel kritiek -wordt uitgeoefend. Je kunt die situatie dan ook niet zonder meer handhaven. Daarom moeten we voor het wegtransport een hele nieuwe structuur gaan opzetten. De transpor tondernemingen hebben daar mo menteel inspraak in". Op haar bureau staan enkele minia tuur-vrachtauto's en twee modelvlieg tuigen. Er zouden eigenlijk ook nog een PTT-wagen en een rijnaak bij moeten. Neelie's speelgoedwinkel. „Ik heb ze gekregen van Fokker en Rotterdam Airlines", zegt ze trots, wijzend op de vliegtuigen. Bijna au tomatisch komt het gesprek op de KLM. Over twee weken moet ze zich in de Tweede Kamer verantwoorden voor wat in de wandelgangen de „KLM-affaire" wordt genoemd. Zaken als het toestoppen van „fooien" aan reisbureau's, met het doel ze te paaien voor KLM-vluchten, komen dan aan de orde. In een interview met Het Parool heeft de staatssecre taris zich daar vorige week nogal losjes over uitgelaten, in de stijl van „dat hoort nu eenmaal bij het inter nationale zaken doen" Dat leverde van verschillende zijden flink wat kri tiek op. „Tante Neel houdt er een dubbele moraal op na", zo werd ge zegd. „Dat is ontzettend flauw. Een naieve vorm van interpreteren", reageert ze fel. We moeten ons nu eenmaal rea liseren, dat er in de internationale luchtvaartwereld andere spelregels gelden dan de regels die wij in Ne derland willen hanteren. Laten we nou realistisch zijn. Als je als zaken man iets wilt gaan verkopen in Zuid- Amerika bijvoorbeeld, dan ben je dom als je niet wat op zak hebt om die mensen aan te bieden. De men taliteit is daar gewoon zo. Of stel dat een Japans reisbureau naar de KLM belt en zegt: we hebben een groep toeristen te vervoeren naar Eu ropa. Wat is uw prijs? Dan kan de KLM haar vaste tarief opnoemen en vervolgens te horen krijgen sorry, maar Air France doet het veel goed koper Moet de KLM dan gewoon zeggen: Jammer, maar dan gaat het over? Op die manier kom je interna tionaal helemaal niet meer can de bak. Als je een nieuw groot koffie apparaat wilt kopen, ga je toch ook eerst overal kijken, waar dat ding het goedkoopst is. En als je dan een winkel hebt gevonden, probeer je toch ook nog korting te krijgen voor contante betaling of omdat je het ding direct zelf meeneemt? En wat de KLM betreft, alle kortin gen en douceurtjes zijn gewoon ge boekt. Het is allemaal controleerbaar. Het gaat niet om zwart geld". EMOTIES De PTT komt aan bod. Overplaatsing van diensten uit Den Haag naar het noorden. Een diepe zucht ontsnapt aan haar lippen. „Het is één van de zwaarste klussen waar ik mee te ma ken heb gekregen. We zitten vast aan wat vorige kabinetten hebben besloten en voorbereid. We zitten ook vast aan beloften aan het noor den. Maar die emoties, waar je te genover staatdaar valt niets te gen in te brengen. Ik kan tegen de PTT-ers niet zeggen: uw argumenten hebben geen enkele waarde. Je mag geen oordeel geven over persoonlijke emoties. Het enige dat ik kan zeggen is. dat we emoties en zaken moeten scheiden. Aan het eind van dit jaar hoop ik het beleidsplan voor de spreiding samen met de PTT-ers vol ledig te hebben ingevuld. Meer is er op dit moment niet van te zeggen. We zitten nog midden in het over leg". WEERBERICHT Als de deur van het ministerie dicht valt, blijkt er opeens een snerpend koude wind te staan. Onwillekeurig gaan de gedachten naar de laatste woorden van de staatssecretaris. Over het weerbericht, dat sinds enke- Ie dagen via Hilversum 3 in eenvou- -t diger bewoordingen aan de luiste- - raars wordt gepresenteerd. Straks J volgen ook de andere zenders en tenslotte zal ook het weerpraatje van het t.v.-journaal simpeler van opzet worden. „Het idee is gewoon uit de l huiselijke kring voortgekomen", legde ze uit. „Mijn man was in de Verenig de Staten geweest en had daar ver- baasd gestaan over de duidelijke weerberichten die ze daar uitzenden. We vonden dat dat ook in Nederland moest worden ingevoerd. Geen ter men meer als krimpende wind en ruggen van hoge luchtdruk, maar ge woon de belangrijkste informaties ge ven, waardoor je direct hoort of je een paraplu mee moet nemen en een dikke of dunne jas aan moet doen. Dat is voor de mensen het enige wezenlijke. Zo moet het ook op het journaal worden. EigenUjfc»* moeten we weer terug naar de man - die met lippenstift op een kaart van Europa en Nederland de verschillen- de weersgesteldheden en verwachtin gen intekent". DICK VAN RIETSCHOTEN aan mode. Hij is echter een pionier op zijn vak gebied die de Haute Couture tot een massapro- dukt maakt. Het kunnen echter niet de massa's van China zijn geweest die Cardin in gedachten had toen hij 20 jaar geleden begon met mode aan de lopende band te maken. Nu zegt Cardin dat hij ervan overtuigd is dat het maojasje het zelfde lot als de varkensstaart ten deel zal vallen. De maatschappij van Cardin fabriceert vandaag de dag alles, van bijouterieefi tot aansteker en fu turistische stoelen. Hij heeft 300 fabrieken over de hele wereld die aan 40 landen hun produkten verkopen, waaronder de Sowjet-unie en de totale omzet bedraagt 250 miljoen dollar. Als de modeontwerper een afzetgebied in China vindt, slaat hij een ware slag. „Ik ben de eerste die naar China gaat, dat is veel beter dan de laatste" aldus Cardin in een vraaggesprek. Cardin zegt dat hij nog geen contracten met Chi na heeft afgesloten, maar dat hij slechts beloofd heeft medewerkers naar China te sturen en Chi nezen een opleiding in zijn fabrieken in Europa en Japan te laten-volgen. Zijn plannen op langere termijn echter zijn duide lijk als hij spreekt over de lage arbeidskosten in China, nog lager dan in Singapore en Taiwan en het feit dat de prijs van Chinese kasjmier eenvijf de van de prijs in de rest van de wereld be draagt. Hij spreekt over een ruilovereenkomst waarbij China producten van Cardin afneemt en de maat schappij Chinese zijde en Kasjmir koopt Cardin uit zich nogal voorzichtig over het toekomstper spectief dat 900 miljoen Chinezen zich 's avonds in zijn ontwerpen zouden hullen. „De Chinezen zijn erg trots, maar erg arm", zegt hij De Chine se regering denkt meer in termen van het expor teren van 90 procent van de produkten van Car- )a. alle di ic denken ze er 't zelfde over: een éigen bankiekcning voor dochterlief! Daarom ook start de Nutsspaarbank een nieuwe dienstverlening, een eigen bank spaarrekening voor iedereen van 11 tot 18 jaar Oftewel de eigen Pick-Fijn-rekcning. Met extra hoge rente. Op alle N utsspaarbank-kantoren ligt daar een dui delijke folder over klaar: „Nieuwerwets: )E EIGEN PIEK-FIJN-REKENING bij de Nutsspaarbank" Gewoon even afhalen op 't dichtstbijzijnde kantoor Zijn u en dochterlief weer Piek-Fijn op de hoogte! O:'deRÊ pttpost De modeontwerper reisde langs vijf steden en be zocht negen kleding-, textiel- en leerfabrieken op zijn tocht Bij iedere fabriek ging een bord met „welkom Pierre Cardin" en de fabrieksarbeiders verzamelden zich om hem te begroeten. „Zij vroe gen mij naar alles: kleren en schoenen Vragen als vindt u dit mooi, en hoe kan ik dit verande ren? waren niet van de lucht. Zij waren erg eer lijk en open", aldus Cardin over zijn gesprekken met de fabrieksarbeiders. Hij zei dat hij in de straten veel minder maojasjes zag dan hij had verwacht „Het was koud en de mensen droegen vijf of zes kleurige truien en daaroverheen grote jassen. Het straatbeeld is vro lijk, erg aangenaam" p Hij vertelt dat hij in de straat liep en dat hij steeds moest zwaaien naar voorbijgangers die rie pen „Hallo vreemdeling. Wie ben je?" Cardin gelooft dat China binnen vijf jaar volledig veranderd zal zijn. „De Chinezen verlangen ook naar de westerse manier van leven' De modeont werper wilde ook nog wel een woordje over poli tiek kwijt: „Ik denk dat China een westerse de mocratie wordt". Het land or twaakt niet, het explodeert" din en het behouden van 10 procent voor de ei gen consumptie. Sommige waarnemers menen dat die 10 procent bestemd zal zijn voor de Chinese upperclass. Car din antwoordt echter overtuigd: „Er bestaat geen Chinese upperclass". Spoedig nadat Cardin in China aangekomen was, kreeg hij van zijn gastheren twee Chinese manne quins en een kleedkamer aangeboden. Hij kapte eigenhandig hun haar en kleedde hen in de jurken die hij in zijn bagage uit Parijs had meegebracht Tijdens de geïmproviseerde modes how die hij daarop organiseerde, oogstte hij groot succes met zijn modellen. 'ARiJS (AP) De Parijse modeontwerper Pierre lardin, het symbool van smaak en lixe is een an de eersten geweest die een bezoek aan ïhina bracht toen het land zijn deurei voor het testen opende. iij kwam vorige maand na een btzoek van wee weken door China verbijsterd in Frankrijk Brug. De mogelijkheden van China sis nieuwe nartrt zijn enorm en de modeontwerper gaf als ijn reactie: „China is niet aan het ontwaken, et is aan het exploderen". De spectaculaire afsluiting van het bezoek van Cardin was een uitnodiging om in maart zijn ei gen modeshow naar Peking en Sjanghai te bren gen. Deze stap geeft aan hoe 'totaal China aan het veranderen is; de Chinezen die jarenlang ge kleed waren in Mao-uniform, het symbool van, communistisch China, raken geboeid door wester se mode. Samen met mensen als Yves St. Laurent en Christian Dior staat de naam Pierre Cardin gelijk

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7