erde wiel |in de wagen laas Vriend t realistische Wereld kampioenschap Haiunjoen Dames Nona Gaprindasjvili logenstraft vooroordeel Schuldenlast Duitse clubs 31 miljoen Van der Duim rijdt eerste ritten Ard Schenk de laatste ÜÜ3RT LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 JANUAR11979 eken od "hi'L/ tliek •DaV pra De sneeuw maakte van de tribunes in het Deventer schaatsstadion een witte vlakte. Militairen werden ingeschakeld om de zit- plaatsen zichtbaar te maken. ;ensz oldal reis kJapfd Klaas Vriend een ïaar toekomst voorspeld. We een Pfrommer gaf ïricht over de kwaliteiten imp iet toen nog piepjonge Bon e donkere stayer uit olland heeft het he- ierlaiit gehaald. Zelf zoekt daardoor geen excuses. „Ik kan nu wel gaan dat blessures mij al- de weg hebben ge- aar dan houd ik me- r de gek. Uiteraard meegespeeld. Ik echter best voor uit Li* n dat de klasse om een echte topper Daar ben ik in al d wel achter geko- moment ben ik de nummer vier van Nederland en dat zal wel nooit meer ho ger worden, Ambitie is er nog genoeg, maar ik ben een rea list geworden. De vierde plaats is haalbaar. Daarom start ik ook in Deventer, en vierde wil ik nog even blij ven. Jongens als Schalij, Kra mer en Van der Pal zullen tijdens de nationale kampi oenschappen hard moeten gaan om Vriend eraf te rij den". Wat Vriends ambities over eind houdt, wordt snel duide lijk. „Ik probeer dit en het volgend seizoen nog hard te gaan, enkel en alleen met het oog op de Olympische Spelen van 1980. Daar zou ik dol graag heen willen. In 1976 hield een griep me erbuiten. Ik had toen mogen starten op de 5 en 10 kilometer. Dat wil ik nu in Lake Placid zien te realiseren. Ik zeg niet, dat ik die wel even ga winnen. Het gaat me alleen om het mee doen en mijn stayers-kwalitei ten moeten daarvoor voldoen de zijn. Na de Spelen stop ik definitief. Ik ben inmiddels getrouwd en het werk bevalt me ook prima. Er zijn leuke vooruitzichten en die moet ik dan maar eens grijpen. Het schaatsen ga ik dan beperken tot de marathonwedstrijden". De kansen op een ticket naar Amerika konden overigens pas kort geleden hoger ge schat worden voor Vriend. Hij liet zich eindelijk opere ren aan een steeds terugke rende liesblessure (.Achteraf gezien had ik dat veel eerder moeten doen") door dr. Her mans in Hilversum. Vriend: „Sinds die operatie heb ik geen pijn meer gehad. Dat geeft de burger moed om er nog eens stevig tegenaan te gaan". Met coach Egbert van 't Oe ver mag Vriend zich de praatpaal van de huidige kernploeg noemen. „Natuur lijk is dat eigenlijk de taak van Van 't Oever", aldus Vriend. „Hij doet dat heel behoorlijk, meer in ieder ge val dan Pfrommer destijds. Daarnaast praat ik echter veel met Wim Pol en Hilbert van der Duim. Ik brengt wat ervaring mee". In Wim Pol, de grote belofte voor de toekomst, ziet Vriend zichzelf een beetje terug. „Net als Pol heb ik ook een perio de gehad waarin ik dacht de hele wereld aan te kunnen. Je ging als een dolle hond tekeer op de ijsbaan. Zo was ik zes jaar geleden ook. Je ziet dat nou weer terug bij jongens als Pol, en ook Van der Duim. Pol denkt ook, dat hij het wel even gaat maken. Roept bijvoorbeeld, dat we met drie man bij de eerste zes gaan eindigen. Hij weet echter niet of nauwelijks hoe veel problemen de kop op kunnen steken. In zo'n kampi oenschap is niets voorspel baar. We verkeren momenteel in een roes. Van der Duim moet de nieuwe kampioen worden en Kleine en Pol moeten bij de eerste zes ein digen. Ik ben van mening dat je de realiteit dan uit de weg gaat. Het is gevaarlijk om de verwachtingen zo hoog op te schroeven". „Ik weet zeker, dat Hilbert van der Duim een flinke klap zou krijgen als het tegen zal vallen. Begrijp me goed, ik wil helemaal geen zwartkijker zijn. Noem me maar een rea list. Ik gun die jongens van alles en misschien komt het er ook inderdaad van. Iets voorzichtiger zijn lijkt me echter gezonder. We hebben dergelijke taferelen al eerder meegemaakt". Wat verwacht Vriend tenslotte zelf van de vandaag begin nende kampioenschappen? „Ik voel me beter en sterker dan in al die jaren ervoor. Ik heb niets te verliezen. Men verwacht toch niets van mij. Gewoon het vierde wiel aan de wagen". Deventer De loting voor de eerste dag van de schaatswedstrijden om het Europees kampioenschap had gisteravond in Deven ter het volgende resultaat: 500 meter le rit: Storholt (Noo) - Van der Duim (Ned), 2e rit: Tveter (Noo) - Ehrig (Old), 3e rit: Martsjoek (Rus) - Vriend (Ned), 4e rit: Ljes- kin (Rus) - Pol (Ned), 5e rit: Sjoebrend (Noo) - Belov (Rus), 6e rit: Stenshjemmet (Noo) - Lobanov (Rus); 7e rit: Zawadzki (Pol) - Dietel (Old); 8e rit: Niittylae (Fin) - Ekstrand (Zwe); 9e Sauerteig (OLD) - Junell (Zwe); 10e rit: Kleine (Ned) - Nyberg (Zwe); 11e rit: Gawenus (Wdl) - Gustavson (Zwe); 12e rit: Schumacher (Wdl) - Stephanek (Tsj); 13e rit: Gomez (Spa) - Sandys (Eng); 14e rit: Belle (Fra) - Marchetto (Ita); 15e rit: Berclaz (Zwi) - Eicher (Wdl). 5000 meter le rit: Martsjoek - Van der Duim; 2e rit: Pol - Stenshjemmet; 3e rit: Belov - Storholt; 4e rit: Sauerteig - Vriend; 5e rit: Ljeskin - Sjoebrend; 6e rit: Lobanov - Tveter; 7e rit: Niittylae - Gawenus; 8e rit: Schumacher - Kleine; 9e rit: Ehrig - Gustavson; 10e rit: Zawadzki - Ekstrand; 11e rit: Dietel - Ny berg; 12e rit: Junell - Stephanek; 13e rit: Berclaz - Marchetto; 14e rit: Gomez - Belle; 15e rit: Sandys - Eicher. DEVENTER Het is al weer zeven jaar geleden dat een Nederlandse schaatser de Europese titel langebaan greep. Ard Schenk leverde deze prestatie in 1972 in Davos. Na de tweede we reldoorlog werd in 32 toe rnooien vijf keer een Neder lander titelhouder. Kees Broekman opende de rij in 1953 te Hamar en daarna volgden Ard Schenk (1966, Deventer -1970, Innsbruck - 1972, Davos) en Kees Ver kerk (1976 - Lahti). Veertien keer zegevierde een Noor, negen keer een rijder uit tusland en viermaal een Zweed. Titelverdediger is de Rus Evgeni Martsjoek. De historie van de Europese kampioenen na de oorlog: 1947 (Stockholm) Seyffarth (Zwe) 1948 (Hamar) Liaklev (Noo) 1949 (Davos) Farstad (Noo) 1950 (Helsinki) Andersen (Noo) 1951 (Oslo) Andersen (Noo) 1952 (Östersund) Andersen (Noo) 1953 (Hamar) Broekman (Ned) 1954 (Davos) Sjilkov (Rus) 1955 (Falun) Ericsson (Zwe) 1956 (Helsinki) Grisjin (Rus) 1957 (Oslo) Gontsjarenko (Rus) 1958 (Eskilstuna) Gontsjaren ko (Rus) 1959 (Davos) Johannesen (Noo) 1960 (Oslo) Johannesen (Noo) 1961 (Helsinki) Kositsjkin (Rus) 1962 (Oslo) Merkoelov (Rus) 1963 (Gothenburg) Aaness (Noo) 1964 (Oslo) Antsson (Rus) 1965 (Gothenburg) Matoese- vitsj (Rus) 1966 (Deventer) Schenk (Ned) 1967 (Lahti) Verkerk (Ned) 1968 (Oslo) Maier (Noo) 1969 (Inzeil) Fornaess (Noo) 1970 Innsbruck Schenk (Ned) 1971 (Heerenveen) Fomaess (Noo) 1972 (Davos) Schenk (Ned) 1973 (Grenoble) Claeson (Zwe) 1974 (Eskilstuna) Claeson (Zwe) 1975 (Heerenveen) Stensen (Noo) 1976 (Oslo) Stensjhemmet (Noo) 1977 (Larvik) Storholt (Noo) 1978 (Oslo) Martsjoek (Rus) HANNOVER Achttien profvoetbalclubs in West-Duits- land hebben een gezamenlijke schuldenlast van 28 mil joen mark (bijna 31 miljoen gulden). Hierbij zijn clubs uit de B undes li ga en de twee regionale liga's. De West- duitse voetbalbond (DPB) heeft besloten dat alle vereni gingen voor 1 maart 1979 de balans van het afgelopen jaar moeten overleggen. De bond zal aan de hand van deze cijfers beslissen of de club een nieuwe licentie krijgt. De grootste schulden hebben de Berlijnse Bundesligaclub Hertha BSC en de Regionalligaverenigingen Kickers, Of fenbach en preussen Munster. Deze drie staan elk voor een bedrag van drie miljoen Mark in het krijt. Kickers Offenbach is eéri van de drie clubs die vorig jaar pas in laatste instantie, na beroep, een licentie kreeg. Hertha BSC, de vroegere club van AZ-trainer Georg Kes- sler, heeft de eerste maatregelen om de club te redden inmiddels genomen. Het bestuur besloot Karl-Heinz Gra- nitza voor 600.000 Mark te verkopen aan de Amerikaanse club Chicago. Oproepen tot giften door buitenstaanders en vermindering van de spelerssalarissen met tien pro cent moeten verhinderen dat een andere topper, doelman Norbert Nigbur, voor 800.000 Mark verkocht moet wor den. Handbalcoach Jan Alma verkoos Idem Hellas boven de nationale ploeg. Jan Alma geen bondscoach meer DEN HAAG Jan Alma heeft besloten zijn functie als trainer van het nationale zaalhandbalteam voor dames neer te leggen. De 44-jarige Haagse leraar li chamelijke opvoeding, die ge durende twee-en-een-half jaar de nationale damesploeg on der zijn hoede heeft gehad, is tot dit besluit gekomen na een gesprek met het NHV. Alma is tevens trainer van Idem Hellas. Na het toernooi om het we reldkampioenschap in decem ber in Tsjecho-slowakije zou Alma bekijken of hij deze dubbelfunctie zou blijven uit oefenen. Hellas zette Alma echter voor de keus: de vere niging of het verbond. Jan Alma's keuze is op de vereni ging gevallen. Premiepot voor wielerprofs ROTTERDAM Voor de Nederlandse wielerprofs zal in het komende seizoen, mits de Wielerunie zijn goedkeuring ver leent, een premiepot van 60.000 gulden te verdelen zijn. De prijzen, variërend van 20.000 gulden voor de winnaar tot 1000 gulden voor nummer tien, zijn beschikbaar gesteld door een organisatie van levensmiddelenbedrijven. De Nederlandse professionals zullen'punten kunnen veroveren volgens een systeem dat is geënt op het Franse Super Prestige in de nationale criteria, de etappes van de proftour, de Gol- drace, het wegkampioenschap en eventueel het wereldkampi oenschap. Met uitzondering van de wereldtitelstrijd, waarbij het gaat om een werkelijke plaatsing bij de eerste tien, gelden steeds voor het verkrijgen van punten de klasseringen van de beste tien Nederlandse profs. Betaald voetbal afgelast ZEIST De KNVB heeft behalve alle amateurwedstrijden voor dit weekeinde ook het hele programma in het betaald voetbal afgelast. ADVERTENTIE en li Mp n gg enEen schaatsevenement onder schaatsevenement luspicièn van de KNSB van irote internationale allure, iet de hoogstgeklasseerden lit Canada. DDR. Noorwegen, 'olen, USSR. Zweden. USA en lederland. De wedstrijden 'angen op beide dagen aan 14 00 uur en zi|n vanaf de lunstige staanplaatstribune volgen door lezers van de Leidsche Courant voor de reductiepriis van vijf gulden dag. ofwel 10 gulden voor iet totale programma. Op Ie bestelbon kunnen lechts twee gereduceerde ilaatsbewijzen per dag wor- len besteld. Elke kaart meer (ost f 7,50. De kaarten kunnen worden afgehaald tijdens de jebruikelijke kantooruren tan de balie van de Leidsche Courant, Kort Rapenburg 6. -eiden. U kunt de bestelbon X)k opsturen, maar dan aan iet Schaatscentrum De Uithof. Jaap Edenweg 10,Den Haag, I »g ovVergezeld van een ingevulde en I s ^Ondertekende betaalcheque of J girobetaalkaart èn van een ïnvelop met uw naam en adres j voor het opzenden van uw I Zaterdag 3 en zondag 4 februari a.s. Schaatscentrum De Uithof I1 I Organisatiecomitee schaatswereldkampioenschap J hardrijden dames 1979 j Bestelbon voor j reductiekaart(en) a f 5,— p.p.p.d. Ondergetekende: woonplaats: verzoekt overhandiging toezendingvan I kaarten voor zaterdag 3 februari zondag 4 februari 1979 t.g.v. het schaatskampioenschap op De Uithof. Het betalingsbewijs, en een geadresseerde re- tourenvelop zijn hierbij ingesloten. (Postzegel en postcode niet vergeten). Handtekening: WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DAMES 3 en 4 februari 1979 WIJK AAN ZEE, De Russi sche vlag, die met mast en al zomaar door een gebroken ruit hotel Kennemerduin bin nenwoei, is wellicht een omen geweest. De eerste klappen van het 41ste Hoogo venschaaktoernooi werden gisteren in elk geval niet uit gedeeld door Jan Timman of een van de andere directe fa vorieten, maar door oud-we reldkampioene Nona Gaprin dasjvili en Roman Dzindzin- dasjvili, die zijn Russische nationaliteit heeft verruild voorde Israëlische. Nona Gaprindasjvili, waste bij haar debuut in de groot- meestergroep al degenen, die een vooroordeel hebben ten opzichte van het damesscha ken, fiks de oren. De gesoig neerde Joegoslavische kandi daat-grootmeester Juraj Niko- lac kreeg in een Caro-Kann te maken met twee stukoffers .achter elkaar, die zijn koning in een matnet verstrikten eer er 24 zetten waren gedaan. Nikolac is geen favoriet. Hij heeft de minste Elo-punten achter zijn naam staan en dankt zijn aanwezigheid te midden van de grootmeesters aan het toernooi in Eerbeek, dat na het afschaffen van de meestergreep bij de Hoogo vens dienst doet als depen dance. Die afslanking heeft in Wijk aan Zee naar alle waarschijn lijkheid wel zijn eind vorm be reikt In zijn openingstoes praak ging dr. M. Albrecht, lid van de raad van bestuur, ervan uit dat het toernooi in elk geval zal blijven en dat de groei ervan afhankelijk is van de ontwikkeling op de staalmarkt. Dus niet in de eerste plaats van de prestaties van de deelnemers. Gelukkig vooral voor secon dant Jan Timman, die hier door de kans krijgt rustig te werken naar zijn volgende doel, het interzonetoernooi. Dankzij de hulp van een spe ciaal comité kan hij zich voorzien van de steun van een secondant. Het ziet er naar uit dat dit de Zweed Ulf Andersson zal worden, die weliswaar zelf nog kan sen heeft maar niet de ambi ties, die Timman drijven. Gisteren testte Hans Ree de mogelijkheden van Timman. De terugval in de prestaties van onder meer Sosonko, Hort, Garcia en Nikolac het afgelopen jaar, hadden tot ge volg dat dit toernooi net niet de beoogde sterkte van klasse dertien heeft gehaald. Een grootmeesterresultaat ligt der halve op zes punten inplaats van op vijfeneenhalf. En dat maakt het voor Ree noodza kelijk, wil hij eindelijk de ti tel pakken, zijn prestatie van vorig jaar te evenaren. Toen won hij één keer en speelde hij de rest remise. Nu startte hij weer met een remise. Timman kreeg met wit weliswaar enig voordeel in het centrum en later in het eindspel een sterk paard te gen een zwakke loper, maar Ree bleek op zijn ziekbed vol doende huisvlijt te hebben be dreven om overeind te blij ven. De kruk waarvan hij zich noodgedwongen bedient ten spijt. Het aftasten van eikaars krachten was een bezigheid. waartoe ook de andere favo- "rieten zich beperkten. Hort en Poloegajevski besloten in een dame-indisrhe opstelling op de twaalfde zet, met een boord vol stukken, tot deling van het punt Sosonko en An dersson hadden zes zetten het Hoogoventoernooi meer nodig om tot dezelfde slotsom te komen. Hübner probeerde Miles op dezelfde manier aan te pak ken als vorig jaar Portisch dat deed. Maar de Brit bleek uit die nederlaag te hebben geleerd. Hij bracht een ver sterking aan en bij het afbre ken was de stelling zozeer in evenwicht, dat remise de uit komst was. Mede daardoor kon Dzindzin- dasjvili de aandacht op zich vestigen. Guillermo Garcia, de in Nederland debuterende Cu baan, was tegen het venijn, dat „Dzin" in de stelling vlocht weerloos. In heftige tijdnood deed hij dertien zet ten in twee minuten om ver volgens tot de ontdekking te komen dat hij een toren was achtergeraakt en capitulatie het enige was dat hem restte. De uitslagen van de eerste ronde: Timman (Ned)- Ree (Ned) 1/2-1/2; Hübner (Wdl)-Miles (Eng) 1/2-1/2; Sosonko (Rus)-Andersson (Zwe) 1/2-1/2; Garcia (Cuba)-Dzindzindas- jvili (Isr) 0-1; Hort (Tsj)-Poloega- jevski (Rus) 1/2-1/2; Gaprindasjvili (Rus)-Nikolac (Jsl) 1-0. Winst van ,,Dzin" Wit: Garcia (Cuba) Zwart: Dzindzindasjyili (Israël) 1. c2-c4, Pg8-f6; 2. Pbl-c3, c7-c5; 3. Pgl-f3, Pb8-c6; 4. g2-g3, d7-d5; 5. c4xd5. Pf6xd5; 6. Lfl-g2. g7-g6; 7. Ddl-b3, e7-e6; 8. 0-0, Lf8-g7; 9. Db3-c4, b7-b6; 10. d2-d3. 0-0; 11. Lcl-g5. Dd8-d7; 12. Tal-cl, Lc8-b7; 13. Dc4-h4, Pd5-e7; 14. g3-g4, f7-f6; 15. Lg5-d2. e6-e5; 16. Pc3-e4, Pe7- d5; 17. Lg2-h3. Ta8-e8; 18. a2-a3, Pc6-d8; 19. Tfl-dl, Pd8-e6; 20. e2- e3. Te8-d8; 21. Dh4-g3. Kg8-h8; 22. g4-g5, f6-£5; 23. Pf3xe5. Dd7-e7; 24. Pe4-f6, Pd5xf6; 25. g5xf6. Lg7xf8; 26. Ld2-c3, Pe6-g7; 27. Lh3-g2, Lb7-g2; 28. Kglxg2. Pg7-h5; 29. Pe5-c6, De7-e8; 30. Dg3-f3, Td8-d6; 31 Pc6xa7, Lf6xc3; 32. Tclxc3. Tf8xf7; 33 d3-d4. Tf7xa7; 34. d4xc5. Td6xdl; 35. Df3xdl. b6xc5; 36. Tc3xc5, Ph5-f6; 37. Ddl-cl. De8-e4+; 38 f2-f3. De4-d3; 39. Kg2-f2. Dd3-d6; 40 Dcl-c3, Dd6xh2+Wit geeft op.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11