Denk Hoogerwaard en het gebrek aan mentaliteit Zoetemelks maat: Toch goed dat er wegrenners in zes daagse rijden Jan Lammers twintigste „MENSEN WORDEN VEEL TE GEMAKKELIJK Feyenooif naar Canariscï Eilanden! SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 JANUAR11979 PAGIN C7 LEUSDEN In het voetbal wordt Ernst Happel algemeen beschouwd als een soort vere delde wonderdokter die soms de fraaiste successen schijnbaar achteloos uit zijn mouw schudt. In de Nederlandse volleybalwe reld is dezelfde eervolle vermel ding zonder enige twijfel van toepassing op Henk Hooger waard. De inmiddels drieënzes- tigjarige trainer/coach kan im mers bogen op een werkelijk unieke schat aan ervaring. Na bijna dertig jaar vrijwel onafge broken tussen de nationale elite te hebben vertoefd, weet hij precies wat er in deze sport te koop is. Reden voor hem om er aan het eind van dit seizoen definitief een punt achter te zetten. Voor zichzelf is Henk Hoogerw aard namelijk tot de conclusie gekomen dat de huidige mentaliteit onder de jon gere spelers het bedrijven van echte top sport onmogelijk heeft gemaakt. Met toch wel enige weemoed in zijn stem kijkt hij terug op al die, ondanks alles, fijne jaren die thans achter hem liggen. Hij had het allemaal voor geen goud wil len missen, maar de tijd om op te stap pen is volgens hem nu wel degelijk ge komen. De eerder gemaakte vergelijking met Ernst Happel lijkt nergens op te berus ten als Hoogerwaard eenmaal aan het woord is. Happel is een nogal in zichzelf gekeerd en zwijgzaam individu, Hoo gerwaard daarentegen praat bijna drie uur lang aan één stuk door zonder overi gens ook maar even te vervelen. Daar voor is zijn visie op de sport en alles wat daar tegenwoordig omheen gebeurt, te interessant In de koffiekamer van de politie-opleidingsschool in het onder de rook van Amersfoort gelegen Leusden - waar Hoogerwaard als sportinstructeur werkzaam is - gaat het gesprek over on der meer het tekort aan goede scheids rechters in Nederland, de professionalise ring van het volleybal, de verschillende vereiste technieken en niet te vergeten de nalatigheid van de momenteel aan het bewind zijnde spelers en bestuursleden. Tijd om te gaan „Ik zet er nu inderdaad echt een punt achter", aldus Henk Hoogerwaard die enige jaren geleden ook reeds zijn ver trek aankondigde maar toen alsnog be sloot er wat langer bij te blijven. „Het zal best wel moeilijk worden om er straks helemaal uit te zijn, maar voor iedereen komt vroeg of laat nu eenmaal de tijd om te vertrekken. Mijn vrouw heeft jaar in, jaar uit vaak alleen geze ten. Ik was altijd voor het volleybal op pad. Al die jaren heb ik er geen stuiver aan verdiend. Eerder werd er geld op toegelegd. Puur liefdewerk. Maar achter af bezien heb ik er toch beslist geen spijt van" Ook tijdens de laatste twee seizoenen van zijn actieve trainersloopbaan heeft Henk Hoogerwaard nogmaals een duide lijk bewijs van zijn vakmanschap gele verd. Met EAW bereikte hij de eredivi sie heren, waarin de Arnhemse formatie momenteel, verrassend sterk, de zesde plaats bezet. „De ploeg was gewoon te goed geworden voor die eerste divisie. Maar met praten alleen kun je het in de sport ook niet redden. Tegenwoordig moeten de trainers veel meer doen dan vroeger. Nu vooral ook op geestelijk ge bied. De jonge spelers hebben het nodig om elke wedstrijd opnieuw flink gesti muleerd te worden. Men heeft er uit zichzelf doorgaans niets meer voor over. Tegenwoordig probeert men een zo goed mogelijk resultaat door middel van een zo gering mogelijke inspanning te berei ken." Henk Hoogerwaard kan daar niet tegen. Hij is er zelf eenvoudigweg te fanatiek voor. „Ik ben een vrije vogel, bijzonder eerzuchtig. Als trainer-coach moet je een levendige fantasie hebben. Steeds weer nieuwe systemen uitdenken, met andere technieken experimenteren. Dat fanatis me moet je over zien te brengen op de ploeg. Een goede sportleraar moet ook iedereen ondersteboven kunnen praten. De mens is tegenwoordig echter veel te gemakkelijk. Zo hoeft het voor mij niet meer". Thuisfluiters Ook bij EAW zit Henk Hoogerwaard nog altijd op en top gespannen op de hank. Afgelopen zaterdag, bij de wed strijd tegen koploper Starlift in Voor burg, gaf hij nog eens blijk van zijn on gebreideld fanatisme door zich bijzonder boos te maken op de in zijn ogen zwak ke leiding van eerste scheidsrechter Van der Steeg. „Het scheidsrechterspeil in Nederland is verschrikkelijk laag. leder- er w»er door iemand een bevrien tie taar voren worden geschov had goed werk afgeleverd, maa werd nadien geen woord meer ai gemaakt. Zo is het natuurlijk o idiote toestand geweest om desti Krysii hier naar toe te halen. D sprak alleen Pools. Een uitstekenj^, man, maar helemaal gewend Oosteuropese omstandigheden, weldige discipline kent men hi/1 niet. Tegenspraak was hij totaal t wend. Later heeft de bond hem bar en boos behandeld. Die met zijn capaciteiten hier gewoj uit de voeten. Maar dat was fout" Henk Hoogerwaard raakte overig^ op latere leeftijd betrokken bij ti leybalgebeuren. „Ik vond het aai lijk maai een vrouwensport. Zelf jr^ aan atletiek, de tienkamp. Dat v.LJ wat anders. Ik kwam thuis, drecht, üt een groot gezin. In d^ tijd vonden velen hun toevlucht sport. Volleybal sprak mij geenszi totdat ik een stel Poolse soldatfere trainen in Voorburg. Die kerels fEI me daar toch een potje te klapfd i was toer. al tweeëndertig, maar to« het plotseling te pakken. We Leei daarna een vereniging opgerichti ot die dertien jaar achtereen kampicj t< de Nederlandse Politie Sport Bonje i worden. We leerden razendsnel, loll; derhandse stop was in Nederlait nooit vertoond, maar ik ben daanyvo gonnen." „Ik Betaling Het is tegenwoordig een publiek Lc| in ons land: ook het volleybal h« meer kunnen ontkomen aan het f van spelers. Hoogerwaard: men nog wel eens van terug. WeË voor het grote geheel blijven prat gaat alleen maar ten koste van f taliteit. Wanneer je werk goed is, ook veel doen. Lever je echter werk af, dan valt men onhen door de mand. Betaling hoeft niet. Voetballers moeten er nog van leve». De volleyballers a demisch goed gevormd, hebben de baan. Da» vind ik het ovej om nog eens financiële eisen trekking tot de sport te gaan stellen) Henk Hoogerwaard geeft uiteindl kennen toch wel blij te zijn dat n hem bijna achter de rug is. „Op tionaal gebied zal Nederland mentaliteit ook nooit meer iets 1 presteren. De kwaliteit is er wel men wil er niets meer voor dof gelukkig leven is toch belangrij]| al die geldjagerij? Hopenlijk vmdj een goede opvolger voor mij. als Krysik zou met zijn capacit< goed voorbeeld zijn. In Arnhenj men dat vakmanschap tenminJ Maar Krysik is duur. En dan r EAW een sponsor moeten zoelf wil dan weer inspraak en dan toch de verkeerde kant op. toch vooral proberen de zaken houden". DIC1 i een zit op een topwedstrijd te spinzen. Allemaal eigenbelang. In de Oosteurope se landen mag een scheidsrechter alleen hoog fluiten als hij zelf aan de top ge speeld heeft. Hier is het een pure vriendjes kliek. Stuk voor stuk thuisflui ters. Men laat rich maar al te vaak vol komen gek maken door het publiek. De toeschouwers ritten in de meeste zalen ook bijna bovenop de lijn. De scheids rechters rijn gewoon bang geworden. Zolang de thuisclub dan maar wint, kan het weinig kwaad. Ook de spelers van de tegenpartij worden onheus bejegend, op mensonwaardige wijze geïntimideerd. Dat men zich daarvoor durft te lenen. Het heeft echt niets meer met de sport te maken." In het verleden heeft Henk Hoogerwaard zich ook af en toe om heel andere zaken kwaad moeten maken. Hij werd niet al tijd even goed begrepen. Bijvoorbeeld anno 1963, nadat hij als bondscoach met het nationale herenteam in de Roemeen se hoofdstad Boekarest toch tot uitste- kendeqresultaten was gekomen. Terug in Nederland moest hij even later via de radio horen, dat hij was ontslagen. De Nederlandse volleybalbond had weer eens meedogenloos uitgehaald. Men had wederom zonder aanzien des persoons gehandeld. Frappant detail: de vergade ring, waarin tot deze krasse maatregel werd besloten, vond plaats op circa tweehonderd meter van de toenmalige woning van Henk Hoogerwaard. Rommelen „Die NeVoBo blijft voortdurend romme len", aldus Hoogerwaard. „Ik heb het nooit goed kunnen begrijpen. Een enor me teleurstelling. Waarschijnlijk moest ROTTERDAM Joop Zoetemelk houdt zich van de twee groten van de tour de France van het vorige jaar veel beter dan Bernard Hinault in de Rotterdamse zesdaagse. Hi nault werd al onmiddellijk op een pak ronden gezet, Zoetemelk hand haaft zich tussen de „echte" zes daagseridders en dat ligt bepaald niet aan de maten. Hinaults maat Haritz heeft in het zesdaagsecircuit een zeker zo goede naam als Zoete melks Hempel „Zoetemelk", vertelde Hempel, „is serieus in alles wat hij aanpakt. Ook dus in een zesdaagse. Een wed strijd zoals in Rotterdam rijden met een wegrenner is voor een pistier in feite een moeilijke opgave, maar sa men hebben Joop en ik de proble men behoorlijk onder de knie. Ik weet wat de moeilijkheden zijn, we hebben bovendien al aan elkaar kunnen wennen in Maastricht. Toen verbaasde Zoetemelk nog, nu niet meer. Hij stapte de baan op alsof hij een grote ervaring heeft in dit werk, hoewel het toch iedereen be kend was dat hij in het zesdaagse vak gebrek aan ervaring móest heb ben". Hempel, vorig jaar in Rotterdam ge koppeld aan Knetemann, die nu als wereldwegkampioen met Pijnen „ho ger" mocht grijpen, verklaarde het presteren van Zoetemelk met een simpele verwijzing naar de alom be kende klasse. „Dat echter", voegde Hempel eraan toe, „is alleen niet voldoende. Je moet er ook wel dege lijk wat voor doen. Ik herinner mij hoe Freddy Maertens en Mare De- meyer in de eerste 100 kilometer van de zesdaagse te München op acht ronden werden gereden, terwijl er werkelijk niet op hen werd ge koerst. Zoetemelk werkt ervoor om een dergelijke afgang te voorko men". Volgens Hempel is het goed voor de zesdaagse dat er een paar weg renners tussen zitten en voor die wegrenners zelf ook trouwens. „Maar het moeten er natuurlijk niet te veel worden. Mensen die in de zomer zwaar werk doen, een paar grote ronden en een massa klassie kers, hebben in de winter hun rust nodig. Volgens mij moet dat een ac tieve rust zijn. Zoetemelk begrijpt dat hij blijft trainen, doet veel aan langlaufen en rijdt een paar zes daagsen" „Hier, in Rotterdam, gaat het goed: een ruime hal. een behoorlijke air conditioning. Maar in kleine hallet jes, zoals in Herning en Maastricht, is een zesdaagse werkelijk een aan slag op je conditie. Daarom geloof ik dat het werk van alle winterpis- tiers ook zwaar is. Je kunt het niet vergelijken met een Ronde van Frankrijk, maar tussen dè show zit toch ook veel sport. Zoetemelk be grijpt dat best en kan het goed aan, omdat hij een echte sportman is. De stand was gisteravond om 24.00 uur: 1. Knetemann/Pijnen (Ned.) 188 punten; 2. Patrick Sercu/Albert Fritz (Bel./Wdl.) 187; 3. Danny Clark/Don Allan (Aus.) 114; op drie ronden: 4. Joop Zoetemelk/Udo Hempel (Ned./Wdl.) 75; 5. Jan Raas/Wilfried Peffgen (Ned./Wdl.) 45; op vier ron den: 6. Venix/Tourne (Ned./Bel.) 85; op zes ronden: 7. Karstens/Schuiten (Ned.) 52; op zeven ronden: 8. Van Vliet/Hermann (Ned./Lie.) 101; 9. De- bosscher/Wesemael (Bel.) 64; op acht ronden; 10. Bal/Van Gerwen (Ned.) '62; op negen ronden: 11. Van den Hoek/Priem (Ned.) 40; op 13 ronden: 12. Hinault/Haritz (Fra./Wdl.) 75; op 14 ronden: 13. en laatste Cluzeaud- /Bertin (Fra.) 13. De Denen Sörensen en Refshammer, aanvoerders van het klassement in de amateurzes daagse na de eerste avond, hebben gisteren hun eerste plaats verspeeld aan Koot en Van Tol. Het Nederlandse koppel nam met de winnaars van gisteren, Slot/Hive- neers en Geserick/Kuiken een ronde voorsprong in de rit over drie kwar tier. (Van onze sportrèdatie) ROTTERDAM Feyenoord zal de komende weken een trainingskamp opslaan op de Canarische Eilanden. In het dorpje Puerte de la Cruz gaat de stadionclub tot vrij dag aan de conditie werken. Tijdens dit trainingskamp staan geen oefenwedstrijden op het programma. Vlak voor het vertrek, vanmiddag om 14.00 uur, speelt Feyenoord nog wel een oefenwedstrijd' tegen de amateurhoofdklasser CW. Vanmiddag hoopt direkteur Peter Stephan de controverse met FC Den Bosch over de transfer van spits Jan Peters op te lossen. Feyenoord claimde Peters al op 28 janu- r ari maar de Bossche L divisieclub is van meniry het de beschikking ofy vlot scorende spits he«c de strijd om de tweede» detitel is beslist. e De Bisschop verstevigt koppositie DEN HAAG De Bisschop uit Amsterdam heeft vond zijn leidende positie in de Nederlandse ijshokeyj tie verstevigd door Roswell uit Nijmegen te verslag 10_6 (3—1,5-2,2-3). Olympia versloeg Utrecht erg makkelijk met 154 (5— 5—3). Tilburg Trappers blijft koploper De Bisschop go» gen na de winst op Den Bosch, 12—1 (30,41,50). De stand: 1. De Bisschop 9—16, 2. Tilburg Trappers 9- Olympia Nederhorst 9—11, 4. Feenstra Flyers 7—9, 5. N Leiden 8—9, 6. HYS Intervam 7—8, 7. BondsspaarbaJ 8—8, 8, Roswell 9—5, 9. Havanna Club Eagles 9—3, 10. f Racers 93. Schaatskalender De schaatskalender is met de vol gende evenementen uitgebreid: Zondag 21 januari: Vijfdorpentocbt, start tussen 10.00 en 15.00 uur in Avenhorn, Beets, Oudendijk en Scharwoude. Af stand 30 km. De Hoef: Amstellandtocht 25 km, starten 10.00-15.00 uur, Amstel- hoek (Raamzicht) en Woerdense Verlaat (HSV) Avenhorn: vijfdorpentocht 30 km, starten 10.00-15.00 uur in Aven horn (Bloksdijk), Beets (Dorp shuis). Grosthuizen (Grost) en Ou dendijk (Geels) Monnickendam: Gouwzeetocht 15, 30 en 45 km, aanvang 10.00 uur, 02995-4864. Vught: prestatietocht 25,50, 75 en 100 km, kinderen 10 en 15 km, starten 10.00-15.00 uur bij de IJze ren Man, 04192-3980. Nederhorst den Berg: nationale korte baanwedstrijden mannen, aanvang 14.00 uur, aanmelden vanaf 13.30 aan baan, 02945-4013. Hauwert: nationale korte baan wedstrijden mannen, aanvang 13.00 uur, aanmelden tot 12.30, 02291-1315. Vinkeveen: nationale korte baan wedstrijden mannen aanvang 14.00 uur 02972-1352. Stolwijk: nationale korte baan wedstrijden mannen, aanvang 14.00 uur, aanmelden tot 13.30 uur: 01824-1308. Hensbroek: Watermolentoertocht 25-40 km, starten 11.00-14.00 uur watermolen Hensbroekerringvaart, 02265-1398. Edam: Zeevangstocht 20-40 km, starten van 10.00-14.00 uur in Edam, Oosthuizen, Middelie en Kwadijk, 02993-71627 en 02991- 3075. Oostwoud: Velthuistocht 2060 km, starten 10.00-14.00 uur in Oost woud (Verreweg) en Onderdijk (De Ruiter). 02288-1242. Maandag 22 januari: Polsbroek: wedstrijdtoertocht 40 km, aanvang 10.00 uur. Van der Smissen steeds beter NIEUWCUYK In het Bra bantse Nieuwcuyk werd het hoe langer hoe meer betreurd dat Hans Vultink ziek thuis ligt. In het toernooi om de nationale titel 47'1 zou het treffen Van der Smissen-Vul- tink een topper zijn geweest. In de eerste vier ronden ma nifesteerde de 24-jarige alles- kunner uit Sint Willibrord zich zo sterk dat specialist bij uitstek Hans Vultink zijn handen vol zou hebben ge had. Van der Smissen is superieur in een veld van elkaar af slachtende middelmatigen. Met hem kan alleen Willy Steures nog bogen op een on geslagen status, maar het ver schil in algemeen gemiddelde is bepaald afschrikwekkend: 20.33 tegen 36.36. Van der Smissen gaat in dit toernooi steeds beter spelen. Twaalf beurten in de eerste partij, acht in de tweede, zeven in de derde, zes in de vierde. Resultaten derde en vierde ronde: Bessems 300—Van Deventer 178 (11), Steures 300-Vet 120 (10), Bingers 300—Havermans 218 (15), v. d. Smissen 300Sundquest 186 (7), Bongers 300Bessems 65 (10), Van Deventer 300Havermans 136 (17), Steures 300Sundquest 261 14), v. d. Smissen 300Vet 252 (6). Stand na twee dagen: 1. v. d. Smissen 8 36.36; 2. Steures 8 20.33; 3. Bessems 4 18.17; 4. Havermans 4 16.73; 5. Bongers 4 16.66; 6 Vet 2 17.63; 7. Van Deventer 2 15.83; 8. Sund quest 018.42. Op zijn visitekaartje staat G. H. van Heel maar Nederland hem - sinds jaar en dag - als Puck van Heel, de legem sche middenvelder van Feyenoord en het Nederlands elfts vervlogen tijden. Rotterdammer, en Feyenoorder in har nieren, bezekl hij nog steeds elke thuiswedstrijd van de waarin hij eens triomfen vierde en het nog steeds niet vêj terde record vestigde van vierenzestig interlandwedstrij I Morgen heeft Puck van Heel een vrije dag want er wordtn 'gevoetbald. H;j kan dan in alle rust thuis zijn 75e verjaa vieren want Puck van Heel houdt niet van drukte voor en^ zichzelf.k, BUENOS AIRES Jan Lam mers, debutant in de formu le-I heeft gisteren in Buenos Aires tijdens de eerste trai ningsessie voor de strijd om de Grote Prijs van Argenti nië met zijn Shadow de ne gentiende tijd gemaakt. Lammers kwam rond in 1.49,51 en was bijna een se conde sneller dan de Britse oud-wereldkampioen James Hunt met een Wolf. De Fransman Patrick Depailler was met zijn Ligier het snelst. Hij had voor één ronde 1.45,24 nodig, een gemiddelde snelheid van 204,157 km/uur. De grote prijs, start van de wedloop om de nieuwe we reldtitel voor coureurs, wordt morgen gehouden. De voornaamste trainingsre sultaten van de eerste sessie zijn: 1. Patrick Depailler (Fra) 1.45,24; 2. Jean Pierre Janer (Fra) 1.45,40; 3. Jody Scheckter (Zaf) 1.45,58; 4. Carlos Reutemann (Arg) 1.45,68; 5. Jacques Laffïte (Fra) 1.45,78; 6. John Watson (Ier) 1.46,49; 8. Mario Andretti (Vst) 1.46,80; 19. Jan Lammers (Ned) 1.49.51; 20. James Hunt (Eng) 1.50,48; 26. Niki Lauda (Oos) 2.03,07. De lage klassering van oud wereldkampioen Niki Lauda was te wijten aan pech met De Fransman Patrick Depaillier voert de trainingsranglijst aan voor de Grote Prijs van Argentinië waar in Jan Lammers debuteert als formule-1 riider. Jan Lammers slaagde er de Brabham. In de tweede sessie was Lauda met 1.56,43 wel wat sneller dan in de eer ste training, hij bleef 26e en laatste. De temperatuur schommelde in Buenos Aires rond de 30 graden. de tweede training niet in sneller rond te komen. Hij zakte één plaats, naar de 20e positie. Na de eerste trainingsdag is de stand: 1 Patrick Depailler (Fra) Ligier 1.45,24; 2. Jean Pierre Ja- rier (Fra) Tyrell 1.45,36; 3. Jacqu es Lafitte (Fra) Ligier 1.45,50; 4. Jody Scheckter (Zaf) Ferrari 1.45,58; 5. Carlos Reutemann (Arg) Lotus 1.45,68; 6. Mario Andretti (Vst) Lotus 1 46.47; 20. Jan Lam mers (Ned) Shadow 1.49,51; 26. Niki Lauda (Oos) Brabham 1 56.43

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10