Ik stap het ijs op om eerste te vorden maar Storholt is de favoriet i§ Portengen Nederlands marathonkampioen MILBERT VAN DER DUIM: 11 'S WERELDS BESTE Dringend advies VNG: ,,Voer eerst overleg" ÜÜPORT It LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 JANUAR11979 PAGINA 1 IVENTER In het n "i iletstadion van Oslo hapjrd Hilbert van der iim vorig jaar bij de ïü.|ijd om de Europese ï-'t laatskampioenschap- Ischp elfde. Maar hij wordt or het titeltoernooi in IJsselstadion van De- liter, als één van de con orieten beschouwd, liter o rol die de 21-jarige "i'fce onderwijzer voor- mm nelijk te danken heeft od"! 1 zÜn prestaties bij de juwjaarswedstrijden Oslo en de driebanen- ft imee in Inzeil. Hilbert n der Duim is echter ichter genoeg om te be- Tiken dat één zwaluw s L geen zomer maakt, ccef is nog geen reden om al Oteen hoe ras temming te a™ keren. Pas als wij wf: er kampioenen in de hebben, kun je zeg- iegc i dat het Nederlandse tje lpaatsen weer helemaal ug is" gek p i, Hilbert van der Duim na y uccessen van Kees Verkerk, Schenk en Harm Kuipers de eerste zijn, die met een kïa mationaai kampioenschap 4- ójst dat de crisis, waarin de m' i njeschaatsers zich lange tijd waa ben bevonden, is overwon- De schaatser uit Beetster- ag gelooft er zelf nog niet -.b 3 Li >e y orholt is de grote favoriet", hij. „Ik hecht er geen waar- de],aan, dat mijn r ook als van de kanshebbers wordt 3Pjloemd. Ik voel het evenmin )en een mentale druk. Ik zal in nbo 'enter gewoon mijn best •ami n en dan zie ik wel hoever )rSp :om. Maar er kan geen twijfel bestaan, dat ik zaterdag op ijs stap om eerste te worden. 1; a _r Startschot om 12.30 uur DEVENTER - De schaatswedstrijden om de Europese titel voor allrounders heren zullen zowel zaterdag als zon dag op de kunstijsbaan van Deventer om 12.30 uur beginnen. Dit in te genstelling tot andere, eerder genoemde tijd stippen. Als je dat doel niet voor ogen hebt. ben je ook geen goede topsporter". Vorig seizoen maakte Hilbert van der Duim als veelbelovende junior zijn debuut in de door Egbert van 't Oever en Tjaard Kloosterboer geleide kernploeg. De prestaties bleven ver bene den de maat, individualist Hans van Helden zorgde voortdurend voor problemen en over de hoofden van Van 't Oever en, vooral, Kloosterboer heen, werd een golf van kritiek uitgestort. Geen ideale voedingsbodem na tuurlijk voor het onmiskenbare talent Hilbert van der Duim. Na zijn elfde plaats bij de EK volg de in Montreal een zestiende bij de wereldkampioenschappen voor junioren, omdat hij op de 500 meter ten val kwam. Bij de strijd om de wereldtitel in Go thenburg werd hij met een ne gende plaats de beste Nederlan den, maar bij het Nederlandse kampioenschap in Eindhoven moest hij Piet Kleine voor laten gaan. Opvallend in dat rumoerige sei zoen was de fanatieke wijze waarop Hilbert van der Duim zijn trainers Van 't Oever en Kloosterboer verdedigde. „Ik had het volste vertrouwen in mijn trainers. Ik begrijp best, dat de pers een kritische bena dering mag hebben. Maar ik ben vorig seizoen enorm geschrok ken van de agressieve wijze, waarop sommige journalisten het schaatsgebeuren volgden. Soms ging het hen helemaal niet om het schaatsen, maar waren ze alleen gekomen om een rel te schoppen. Vertrouwen Aan de vooravond van de Euro pese titelstrijd in Deventer ge tuigt de Fries nogmaals van zijn vertrouwen in het tweetal. „Ik vind dat zij een ideale combinatie vormen. Van 't Oe ver is zelf topschaatser ge weest. Hij kan ervaringen over brengen, weet ook hoe een schaatser zich voelt. En Kloos terboer is sterk in het program meren van de training, maar weet daarnaast ook wat er in een topsporter omgaat. Je zou eigenlijk grote bewondering voor die twee moeten hebben. Een trainer wil altijd graag zelf de hele verantwoordelijkheid van de ploeg in handen hebben. Maar Van 't Oever en Klooster boer zien kans om in volledige harmonie hun taken te verdelen en alle zaken met elkaar te bespreken. Ik denk niet dat er veel trainers zijn, die dat ook zouden kunnen". Hilbert van der Duim heeft besloten nog een paar jaar voor het topschaatsen te kiezen. Vo rig jaar voltooide hij aan de pedagogische academie te Drachten zijn opleiding tot on derwijzer maar hij slaagde er niet in een baan voor een klas te bemachtigen. „Ik was num mer 62 op het arbeidsbureau. Wie wil mij onder deze omstan digheden ook hebben? Voor de wintermaanden zou dan een in valler moeten worden gezocht, Hilbert van der Duim (links) en Wim Pol „nemen de start nog even door". waardoor de kinderen een vreemde meester voor hun neus krijgen. En dat is natuurlijk allesbehalve een ideale situatie. In ieder geval heb ik mij met dat onderwijzersdiploma maat schappelijk veilig gesteld en dat is een geruststellende gedach te". Waard Bereikt Hilbert van der Duim straks die successen, waarnaar hij, eerzuchtig als hij is, streeft dan kan hij zeggen dat de keus die hij beeft gemaakt het waard is geweest. De vooruitzichten zijn in ieder geval gunstig, want de Fries gaat dit seizoen niet alleen sneller, hij lijkt ook mentaal sterker dan ooit Twee recente valpartijen (zowel in Larvik als Oslo op de 1500 meter) vertroebelen dat beeld weliswaar, maar Van der Duim heeft er geen angstcomplex aan overgehouden. „In Oslo kwam het door een scheurtje in het ijs. Maar als topschaatser weet je dat die risico's er zijn, en dan met name op de 500 en 1500 meter, want op die afstanden moet je voluit gaan, moet je risico's durven te nemen. En een foutje kan dan fataal zijn". Hilbert van der Duim rekent er zaterdag en zondag op zich bij de beste drie van Europa te klasseren „Als ik zou zeggen dat ik nummer één word ben ik een opschepper. Er is er in het schaatsen op het ogenblik maar een die dat kan zeggen en dat is Eric Heiden". Een plaats van Hilbert van der Duim op het ere-podium zou bevestigen dat het Nederlandse schaatsen inderdaad aan het herrijzen is, maar het is nog niet zover. Er lopen tal van pessimis ten rond, die voorspellen dat ook in Deventer de Noren en Russen nog veel te sterk zullen blijken. „Als dit kampioenschap teleurstellend verloopt, zal het misschien een mentale klap ver oorzaken. Want wij verwachten er veel van. Maar waar praat ik eigenlijk over? Die situatie ligt er toch nog niet! Zondag avond kun je me vragen of ik een mentale klap heb gekregen. Maar ik heb er alle vertrouwen in, dat die vraag dan niet be hoeft te worden gesteld". STEVEN TEN VEEN jyenoord wil etbalschool lerdam In navolging van genoot Sparta, dat een der- jk instituut al geruime tijd ïft, wil Feyenoord binnen ienbare tijd een school voor ige voetballers beginnen, adat het Feyenoord echter financiële middelen ont- tekt de kosten voor de looi worden op 150.000 gul per jaar geraamd is de portersclub te hulp gescho- De supportersvereniging acties ondernemen om de Idelen bijeen te brengen, amateur- en profsectie van enoord gaan gezamenlijk de ooi opbouwen. De jonge tballers die op school komen en niet in een internaat wor- ondergebracht. Het is niet en de bedoeling de jonge tballers op te leiden voor een ntuele carrière als prof, ir ook zorg te dragen voor maatschappelijke begelei- g en een vakopleiding. Va- Jezek en Clemens Wester- de trainers van de betaalde eling van Feyenoord zullen i adviseurs van de school n optreden. De werkelijke eiding zal geschieden door rainers die in dienst zijn van amateursectie van de Rotter- nseclub. 'ITEVG EUROPA JPS reen ploegen it zelfde land gen elkaar ich De loting voor de art-finales van de toer- >ien om de Europese voetbal- heeft gisteren in Zurich sr van de drie toernooien opvallende paring tot ge- gehad: bij de landskam- ien FC Köln tegen Glas- Rangers, bij de bekerwin- s Ipswich Town tegen Bar- >na en Manchester City-Bo- Mönchengladbach in het >i om de UEFA-beker. Na 1461 sluit p nt" nu Europa Cup I ia Krakau (Pol)-Malmö FF FC Köln (wdl)-Glasgow igers (Sch); Rottingham Fo- i (Eng)-Grasshoppers Zürich li); Austria Wien (Oos)-Dyna- .Dresden (Odl). fopa Cup II Magdeburg (Odl)-Banik rawa (Tsj); Internazionale 1 aan (Ita)-SK Beveren (Bel); tuna Düsseldorf (Wdl)-Ser- Genève (Zwi); Ipswich (Eng)-Barcelona (Spa). 'A-beker tha BSC (Wdl)-Dukla Praag l); Honved Boedapest (Hon)- V Duisburg (Wdl); Rode Ster «rado (Jsl)-West Bromwich >ion (Eng); Manchester City f)-Borussia Monchenglad- (Wdl). Eerla re) gn le Stam DUify); Portengen (links), de latere winnaar van de eerste titelstrijd marathon, met Niesten en Van Wij he onderweg. Deventer De kunstijsspecialist, die zich de eerste nationale marathontitelhouder (100 km.) op natuurijs mag noemen, is geen Fries. Het is Henk Portengen, de schrale 30-jarige bouw kundige uit Diemen, die op de verstilde en verkilde Loosdrechtse plassen de rapste was van een kopgroepje van vijf. „Een geweldige voldoening voor mezelf', zo kwalificeerde Portengen zijn zege. „Na mijn titels op kunstijs van 1975 in Alkmaar en 1978 in Heerenveen wilde ik met alle geweld bewijzen dat ik ook voor het zware werk niet uit de weg behoef te gaan". De drie 46-jarigen Appie Weijs, Egbert Vosse- belt en Jeen Wester mokten dat het niet helemaal „echt" was geweest. Het ijs en de omstandigheden waren te goed om het op karak ter te kunnen uitvechten. Alleen aan de bovenzij de van de derde plas werden met de strafe noordooster in het gezicht, plaagstootjes uitge deeld. Voor het overige zwierden de mannen als een kleurig lint over hun acht ronden van twaalfeneenhalve kilometer, vergezeld door een begeleider op de racefiets, een EHBO'er op de schaats en een enkele ijszeiler. Ton Groot, Jan Roelof Kruithof, Henk Portengen, Frans Boon en Jos Niesten waren de mannen die het tempo hoog hielden. Na 80 km. meldde Dries van Wijhe zich aan de kop. Aanvankelijk was het vooral Jeen van den Berg die reageerde. Maar toen Dries met nog zo'n vijf kilometer te gaan door een meerijdende auto uit de wind werd gezet, duurde het even voor er een aanval op gang kwam. Uiteindelijk vonden Johan War denier, Henk Portengen en even later Appie Weijs en Ton Groot elkaar. De rest bleef achter. Ook Jos Niesten, voor wie vooral Henk Portengen beducht was geweest. Dries van Wijhe liet zich inlopen om krachten te sparen voor de eindsprint. Hij ging uiteindelijk met een lengte achterstand op Henk Portengen door de finish. De 36-jarige Johan Wardenier eindigde als derde. Gedevalueerd toernooi 47/1 NIEUWCUYK - De noodge dwongen afwezigheid van Hans Vultink heeft het twintigste toernooi om het Nederlands kampioenschap ankerkader 47/1 sterk gedevalueerd. De ti telverdediger meldde zich twee uur voor het beginsignaal in het Noordbrabantse Nieuw- cuyk af. Hij had al enige dagen last van blaasontsteking. Het Nederlandse eenstóotska- der verloor veel allure. Vultink was negen keer kampioen in deze spelsoort en ook de enige Nederlander die ooit een partij in één beurt uitmaakte. Als ook Christ van der Smissen was weggebleven - hij was de voor afgaande dagen ook niet erg lekker - was de ramp niet te overzien geweest. Van der Smissen kwam wel en leverde, zo als van een klasse speler als hij verwacht mocht worden, op de eerste dag de beste prestaties. Hij opende in twaalf beurten tegen de zonder voorbereiding uit Bleiswijk toe gesnelde invaller Wim van De venter en kwam in de avond acht keer van zijn stoel om Jos Bongers te verslaan. De resultaten van de eerste dag: Steures 300 - Bongers 151 (21 brt), Havermans 300 - Vet 104 (13), Bes- sems 300 - Sundquest 256 (16), V.d. Smissen 300 - v. Deventer 216 (12), Vet 300 - Bessems 280 (15), Steures 300 - v. Deventer 161 (14), Havermans 300 - Sundquest (200 (12), v.d. Smis sen 300 - Bongers 149 (8). Stand: (resp. punten en moyenne): 1 v.d. Smissen 4-30.00; 2 Havermans 4 - 24.00; 3 Steures 4 - 17.14; 4 Bessems 2-18.70; 5 Vet 2 - 14.42; 6 Sundquest 0 -16.28; 7 Van Deventer 0-14.50; 8 Bongers 0-10.34 De Zweedse tennisster Björn heeft genoeg reden tot lachen. Hij werd gisteren in Parijs door een panel van de Internationale Tennisfederatie (ITF) uitgeroepen tot „de eerste wereldkampioen tennis" in de geschiedenis. De titel, bestemd voor het seizoen 1978, zal voortaan ieder jaar toegekend worden. Borg genoot de voorkeur boven Jimmy Connors, omdat hij het afgelopen jaar grote toernooien als Wimbledon, Parijs en Rome op zijn naam bracht. Rechts op de foto Philippe Chartier, voorzitter van de Franse tennisbond. BREDA: GEEN SHIRTRECLAME DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft de sectie betaald voetbal van de KNVB dringend in overweging gegeven om zaterdag geen definitieve beslissing te nemen over de invoering van shirtreclame. Dit onderwerp staat op de agenda van de buitengewone algemene vergadering van de sectie betaald voetbal in Zeist. De VNG wil dat er eerst overleg wordt gevoerd met alle betrokken partijen. De aanvaarding van het rapport „gezonder betaald voetbal" vereist, aldus de gemeenten, dat geen der partijen een autonome beslissing neemt, die verstrekkende gevolgen kan hebben voor het beleid van de anderen. De VNG verwacht, dat er gemeenten zijn die bij de invoering van shirtreclame hun bijdragen in heroverweging zullen nemen. Deze gemeenten zullen er tenminste behoefte aan hebben zich een oordeel te vormen over de wijze waarop mogelijke opbrengsten worden aangewend. Breda heeft als eerste gemeente aangekondigd dat de invoering van shirtreclame gevolgen zal hebben voor de subsidie aan het betaalde voetbal. B en W maakten gistermiddag bekend dat, als het sectiebes tuur besluit over te gaan tot invoeren van de shirtreclame de gemeenteraad zal worden gevraagd de subsidie aan NAC, die voor dit seizoen tweeëneenhalve ton bedraagt, te heroverwegen. SPORTWERELD VEENDAM Trainer Joop Oldejans heeft zijn contract bij de eerste divisieclub Veendam verlengd tot en met het seizoen 19P80. HARTLEPOOL - Leeds United heeft zich gisteravond geplaatst voor de vierde ronde van de F.A.-cup door de uitwedstrijd tegen Hartlepool te winnen met 6—2. Arsenal en Sheffield Wednesday speelden voor de vierde maal tegen elkaar en konden weer niet verder komen dan een gelijkspel 3—3. LEUSDEN Christ van der Smissen zal van 1 tot en met 4 februari zijn nationale titel biljarten driebanden verdedigen in Sassenheim. Hij moet het opnemen tegen Popeyus, Van Bracht, De Wilde, Van der Looy, De Jong, De Ruyter en Brosens PSV wijkt uit naar Spanje (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - De selectie- groep van PSV vertrekt zondag naar de Spaanse badplaats Be- nidorm, waar een trainings kamp van vijf dagen gehouden wordt De laatste drie weken hebben de spelers moeten trainen in de zaal of op spekgladde velden. PSV is nog in onderhandeling met een aantal clubs in Spanje om een vriendschappelijke wed strijd te spelen. Behalve Ton Smits (geblesseerd) en Willy Janssen (studieverplichtingen) maken achttien spelers de trai- ningsweek in Benidorm mee. Basketbalwinst Gabetti Cantu MILAAN Gabetti Cantu, houder van de Europese beker basketball voor bekerwin naars, heeft gisteravond zijn tweede wedstrijd uit de kwart- finalegroep van het toernooi van de bekerwinnaars met 80- 70 van Slask Wroclaw gewon nen. Gabetti, dat vorige week met 95-90 bij EBBC in Den Bosch verloor, had bij de rust een voorsprong van vijftien punten, 46-31. De stand in de groep is: 1 EBBC Den Bosch (Ned) 2-4, (189-164). 2 Gabetti Cantu (Ita) 2-3, (170- 165), 3 Asvel Villeurbanne (Fra) 2-3, (176-178), 4 Slask Wroclaw (Pol) 2-2, (154-182). Het programma voor volgende week is: Slask-EBBC en Gabet- ti-Asvel. Programma kwalificatie amateurs Oranje Madrid Het programma voor de Nederlandse amateurvoet balploeg, die is ingedeeld in groep drie voor de kwalificatie ronde voor de Olympische Spe len 1980 van Moskou ziet er als volgt uit: 7 Maart: Nederland-België; 28 maart: Spanje-Nederland; 25 april: België-Nederland; 2 mei: Nederland-Spanje; 3 oktober: Nederland-Israël; 30 oktober: Israël-Nederland De nummers een en twee vor men met Frankrijk een nieuwe poule, waarvan de winnaar uit komt in het eindtoernooi in Moskou. Weer tenniswinst Trimbach Nederland heeft gisteren in Trimbach ook de derde wedstrijd voor de tweede divisie, groep b, van het tennis toernooi om de Koningsbeker gewonnen. Na maximale winst op Noorwegen en Monaco (3-0) volgde een zege op Zwitserland (2-1). Na de enkelspelen, die winst opleverden voor Theo Gorter en Louk Sanders, stond de zege van Nederland al vast. Zondag valt in Leidschendam de beslis sing over de bezetting van de eerste plaats in de groep als Nederland tegen Rusland, met onder meer oud-Wimbledonfi- nalist Alex Metreveli, speelt. De gedetailleerde resultaten wa ren: Roland Stadler (Zwi)-Theo Gorter 3-5, 2-6; Heinz Gu'nt- hardt (Zwi)-Louk Sanders 4-6, 6-3, 2-6; Heinz Günthard/Serge Gramegna-Gorter/Wouter Fok 6-4,7-6. Geen amateurvoet bal en rugby DEN HAAG De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zater dag- en zondagamateurcompe- titie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast, terwijl de wedstrijden van de jeugdelftallen betaald voetbal eveneens geen doorgang zullen vinden. De Nederlandse Rugby Bond heeft voor 20 en 21 januari alle wedstrijden afgelast. Twee lotto- winnaars 3,5 ton Den Haag Twee deelnemers delen de hoofdprijs van lotto 14 januari. Zij ontvangen elk een bedrag van bruto bijna drieenee nhalve ton. De toto van afgelopen zondag was door de vervangende uitsla gen niet al te moeilijk: 194 mensen zetten de kruisjes op df juiste plaats. Resultaat: een be drag van ruim 700 gulden. De uitslagen: Lotto 2: In deze lotto vielen 28.584 prijzen. Prijzenbedrag: 1.758.973,62; inleg: 3.440.072,00. Eerste pnjs: 2 winnaars, die elk bruto 348.425,60 ontvangen; tweede prijs: 5 winnaars, die elk bruto 32.680,60 ontvangen; derde prijs: 360 winnaars, die elk 680,80 ont vangen; vierde prijs: 12.291 win naars, die elk ƒ25,20 ontvangen; vijfde prijs: 15.296 winnaars, die elk 21,30 ontvangen. Totto 2: In deze toto vielen 16.085 prijzen; Prijzenbedrag: 278.242,56, inleg: ƒ496.871,00. Eerste prijs: 194 winnaars, die elk 704,30 ontvangen; tweede prijs: 2.708 winnaars, die elk ƒ21,70 ont vangen; derde prijs: 13.183 win naars, die elk 6,20 ontvangen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13