Mensen zullen verhongeren Roergebied krijgt roor het I >erst smogalarm Keizerlijke dynastie in Iran was al eerder bedreigd Stilte voor de storm in Iran; Qiomeiny roept op tot massabetoging Chef van openbare veiligheid in Italïè ontslagen iBRITSE VOEDINGSINDUSTRIE: BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 JANUAR11979 PAGINA 9. ^4 DODEN BIJ TREFFEN TUSSEN BETOGERS EN LEGER IHERAN (UPI, DPA, Rtr) - In twee •den in Iran hebben militairen en litie gisteren het vuur geopend op togers die het vertrek van de sjah erden. Daarbij werden 24 mensen ge- od en werden er zeker 50 gewondt. it leger rukte in Ahvaz uit de kazerne volgens ooggetuigen in het wildeweg schieten op demonstranten in de iten. De dodelijke incidenten deden b voor nadat de afscheidsboodschap d de sjah aan de troepen was voorgele- brede politieke kring werd de vrees lit, dat, als er meer bloedige incidenten iden komen de gespannen situatie die het vertrek van de sjah is ontstaan, kunnen ontaarden in een geweldig >edbad, zodat er dan helemaal geen ip meer zou zijn om een gematigde itieke oplossing van de crisis in het id te vinden. f' khtiar ontsloeg in een kennelijke „zui- "ringspoging" acht ambassadeurs door "hele wereld. De ambassadeur in Was- i, Ardesjir Zahedi, vertrouweling vroeger schoonzoon van de sjah, nam f ontslag. Een tegenslag voor Bakhtiar duidelijk bewijs voor de broze basis li zijn kabinet was dat 15 Iraanse rlementsleden, daarin gevolgd door eigen minister van justitie, aftraden, omeiny had vanuit Parijs verklaard, het hele huidige burgerkabinet dien- if te treden als illegaal. Verder ging algemene staking, ook die in de olie-industrie, gewoon door en bleven er grote rijen auto's voor de pompen staan. In het hele land hing gisteren een soort stilte voor de storm die morgen weer zou kunnen losbarsten door de grote betoging waartoe Khomeiny heeft opge roepen. De stilte die viel na de uitgelaten vreugde dinsdag over het vertrek van de sjah viel volgens waarnemers voor een deel echter zeker ook toe te schrijven aan een soort kater na dit succes van een lang, bloedig verzet Een kater inzoverre een volk zonder ervaring met democratie en opgevoed in het geloof aan één grote leider kennelijk niet zonder vaderfiguur kan: overal hadden mensen foto's van Khomeiny en was diens beeltenis te zien, ook op de sokkels waarvan dinsdag de standbeelden van de sjah en zijn vader waren afgetrokken. De ayatollah Khomeiny, de uitgeweken leider van de geestelijke en politieke oppositie in Iran, heeft gisteren ver klaard dat de voorlopige regering die hij samenstelt spoedig zal beginnen aan het opstellen van een nieuwe grondwet Tezelfdertijd ontkende zijn medewerker Ibrahim Yazdi dat er een breuk is ont staan tussen Khomeiny en het nationale oppositiefront onder leiding van Karim Sanjabi. Dinsdag had Yazdi evenwel gezegd dat Khomeinv iedere deelname van het nationale front in de nieuwe regering uitsloot. Khomeiny maakte in zijn verklaring niet duidelijk wanneer zijn overgangsrege ring zal worden bekend gemaakt. Maar een andere naaste medewerker van de 78-jarige sji'ietenleider zei: „Ik hoop bin nen 48 uur". Khomeiny prees zijn volgelingen in Iran voor hun inspanningen en riep hen op te blijven staken en demonstreren „tegen de monarchie en de onderdrukkersrege ring". Hij zei dat de sjah, die het land dinsdag verliet en waarschijnlijk nooit zal terugkeren, „spoedig zal worden be recht". Khomeiny riep de Iraanse jeugd op samen te werken met „dat deel van het leger dat zich bij het volk heeft ge schaard, om chaos en wanorde te voorko men". Sjah naar Marokko Koning Hassan van Marokko heeft de sjah en zijn vrouw uitgenodigd Marokko te bezoeken op weg naar de Verenigde Staten. De sjah nam gisteren op de eerste dag van zijn „vakantie" de tijd om te genieten van de zon, op een eilandje in de Nijl. De sjah had gezelschap van zijn echtge note en de Egyptische president Sadat. Volgens „Al-Ahram" hebben de sjah en Sadat woensdag drie keer besprekingen gevoerd over de laatste ontwikkelingen in het midden-oosten. De Amerikaanse oud-president Gerald Ford wordt in As- wan verwacht om een ontmoeting te hebben met de sjah en Sadat. Medestanders van de sjah, inbegrepen het leger, willen hem als de gemoederen na verloop van tijd bedaard zijn terug zien als constitutioneel monarch. Zo kreeg de internationale pers, voor wie het keizerlijke paleis in het noorden van Teheran een dag na het vertrek van de sjah was opengesteld van een zijner naaste adviseurs te horen, dat hij Kho meiny, met alle respect voor de ayatollah, persoonlijk zou opknopen, als de sjah niet zou kunnen terugkeren. Voor een andere paleisfunctionaris was het zeker dat „allen die aan de grondwet willen komen 700.000 wilde ponies (soldaten) op hun nek zullen krijgen het zou de grootste internationale ramp na de twee de wereldoorlog worden". Boven het paleis, met zijn schitterende vertrekken en rijke kunstschatten, wap perde nog steeds de blauwe keizerlijke wimpel. „We moeten die anders, wanneer de sjah weg is neerhalen", aldus een wacht, „maar dat weigeren we nu totdat de sjah terugkeert". Carter President Carter heeft een beroep op Khomeiny gedaan de regering van Sja- poer Bakhtiar in Iran een kans te geven. li waarschuwingsbord voor smog in Oberhausen in het Duitse Roergebied. I (Van onze correspondent Ami van Vree) |NN Voor het eerst sinds 1964 toen de Beling in de Bondsrepubliek van kracht werd, k eft men gisteren in het westelijk Roergebied l zogenaamde „smogalarm" moeten doen uit- In. De mensen werden via de radio voortdu- td gewaarschuwd om alleen bij dringende ftdzaak van de auto gebruik te maken en om elk geval geen af val te verbranden, pr de industrie golden beperkende maatrege- L Astma-patiënten en mensen met stoornissen bloedsomloop werd aangeraden hun huis t te verlaten. Artsen ontvingen het verzoek I geen ingrepen te verrichten bij mensen die nder gevoelig voor smog zijn. De waarschu wingen werden ook in het Joegoslavisch, Turks en Italiaans uitgezonden. Het ging om fase 1 van het alarm, wat wil zegen dat de hoeveelheid zwaveldioxide de toegelaten waarde van 0.8 milligram per kubieke meter lucht had overschreden. In fase 2 - die onmiddellijk door een crisisstaf in Essen werd voorbereid en die ingaat bij 1,6 milligram - worden allerlei wettelijke bepalingen, onder andere een rijver bod, van kracht. De oorzaak van de smog, waaronder een vijftiental gemeentedistricten te lijden had, werd veroorzaakt door een bijzondere luchtlaag, die als een soort kaasstolp over het betrokken gebied lag waardoor de luchtvervuil- ende stoffen door gebrek aan wind niet konden ontkomen. NA VLUCHT VAN VENTURO ROME (Reuter) De direc teur van het politiekorps in Italië dat met de openbare vei ligheid is belast is gisteravond van zijn functie ontheven naar aanleiding van de ontsnapping Chantage op premier van Denemarken KOPENHAGE (Reuter) Ko- penhage zal met bomaanslagen op openbare gebouwen te ma ken krijgen als premier Anker Joergensen geen 10 miljoen Deense kronen betaalt aan een anonieme briefschrijver, zo heeft hoofdcommissaris van politie van Kopenhage Wolmer Petersen gisteren meegedeeld. Hij zei dat de bewaking van de eerste-minis ter was verscherpt in verband met drie dreigbrie ven. In het weekeinde is een soort bom gevonden in het centrum van Kopenhagen. Door de ont ploffing die de mijnopruimings- deskundigen teweegbrachten, sprongen ramen kapot in de kathedraal van Kopenhagen. Groenland vóór autonomie GODTHAAB (AFP) Toen 99,3 procent van de stemmen van het referendum op Groen land geteld was bleek dat 70,1 procent van de Groenlanders zich heeft uitgesproken vddr* binnenlands zelfbestuur, 25,8 procent stemde tegen en 4,1 procent onthield zich van stem- De voorzitter van de nationale raad van Groenland, Lars Chemnitz, verklaarde vanmor gen dat de 17e januari een historische dag voor Groenland is geworden. Hij zei dat de uitslag geen scheiding met De nemarken betekent maar wel zal leiden tot een nadere band met het moederland. In 1979 zal Groenland voor het eerst een locaal parlement krijgen. van de tweede beklaagde in de zaak van de ergste terroristen aanslag in Italië sedert de twee de wereldoorlog. Minister van Binnenlandse Za ken Virginio Rognoni deelde in de Senaat in Rome mee dat hij Giuseppe Parlato had ontheven van zijn commando over het 80.000 man sterke korps belast met de „Publica Sicurezza". Rognoni deelde verder mee dat hij ook de hoofdcommissaris van politie van Catanzaro in het zuiden had ontslagen. In deze stad verdween de daar onder politiebewaking gestelde rechtse terrorist Giovanni Ven tura. Deze had huisarrest en bevond zich onder de 33 perso nen die terecht staan wegens medeplichtigheid aan de bo maanslag in Milaan in 1969 die aan zestien mensen het leven kostte. In oktober vorig jaar was al Ventura's kameraad Franco Freda ontsnapt, even eens in Catanzaro. Het korps van de Pubblica Sicu rezza is een van de drie hoofd korpsen van Italië en ressor teert onder het ministerie van Binnenlandse Zaken. Bonn wijzigt procedure Berufsverbote BONN (DPA) - Het Westduitse kabinet heeft gistermiddag een nieuwe procedure vastgesteld voor wat betreft het weren van politieke extremisten uit de overheidsdienst. De nieuwe regeling die is opge steld door minister Gerhart Baum van binnenlandse zaken houdt in dat het vragen van- inlichtingen aan de zogenaamde Verfassungsschutz of binnen landse veiligheidsdienst over sollicitanten door centrale of federale overheidslichamen niet langer als stelregel geschiedt, doch pas dan toelaatbaar zou moeten zijn als er gegronde twijfel aan de getrouwheid aan de grondwet van een sollicitant zou bestaan. VADER SJAH GECOMPROMITTEERD DOOR VERBOND MET HITLER Met de verdwijning van de sjah uit Iran geloven velen dat aan de dynastie van de sjah voorgoed een een ein de zal komen, hoewel deze formeel een opvolger heeft in de persoon van de 18-ja- rige Reza Pahlavi. Deze ver- klaarde gisteren in Lub- bock.Texas waar hij een mi litaire opleiding volgt dat „hij bereid is naar Iran te gaan als het volk dat wil" (Van onze correspondent FYed Halliday) LONDEN Het Westen heeft het Iraanse koningshuis Pahlavi zestig jaar lang ge steund. De traditie begon met de Engelsen, die vlak na de Eerste Wereldoorlog Reza Khan, de vader van de huidige sjah, aan moedigden naar de macht te grijpen. Iran werd destijds geregeerd door de 120 jaar oude Qajar-dynastie, hoewel geregeerd een wat overdreven term is, want de macht van de Qajars ging niet veel verder dan Tehe ran. Er waren niet meer dan twee doelmati ge militaire troepenmachten in het land: de door de Britten getrainde South Persia Rif- fles in het noorden en wat overgebleven was van de Iraanse Kozakkenbrigade, die geleid werd door Witrussische officieren. In de jaren van de Eerste Wereldoorlog wa ren er allerlei legertjes van nationalistische en afscheidingsbewegingen ontstaan, en in de noordelijke provincie Gilan was, met behulp van de Bolsjewieken, een Sovjet republiek uitgeroepen. Ir. India was een anti-koloniale beweging ontvlamd, en de Bolsjewieken kre gen steeds meer macht in Midden-Azië. De Britten zagen in Iran een mogelijke bufferzo ne tegen de oprukkende macht. In augustus 1919 probeerde de toenmalige minister van buitenlandse zaken Lord Cur- zon in Iran een Brits protectoraat in te stel len. In ruil hiervoor zou Engeland economi sche hulp geven en een nieuw leger opleiden. Voor de kalmere Arabische staten rond de Golf was zo'n protectoraatregeling uitermate geschikt, maar de Perzische nationalisten wilden er niets van weten. Volgens de toen malige ambassadeur in Teheran waren de enige voorstanders van het Britse protecto raatsplan omgekocht Twee jaar later, in 1921, vonden de Britten meer discrete en buigzame bondgenoten in de persoon van Zia ed-Din Tabatabai en Reza Khan. De eerste was een burgerpoliti cus, de tweede een Iraanse officier in de Ko zakkenbrigade. Reza kreeg van de Britten wapens en andere voorraden en werd met Tabatabai „aangemoedigd" de macht in han den te nemen. Reza Khan Reza Khan wierp de Qajar-monarchie omver, en riep zichzelf in 1925 uit tot koning. Zo werd hij de eerste leider van de Pahlavi-dy- nastie. Engeland had Reza op de troon gezet, en was blij met zijn strategische neutralisatie van Iran. Maar in tegenstelling tot wat veel Perzen tot op de dag van vandaag geloven was hij geen marionet van de Britten. Al vrij snel werd het Britse militaire personeel het land uitgezet. Reza Khan ondernam ook pogingen voor een nieuwe regeling met de Briten over de olieconcessies.In de jaren der tig had hij vriendschapsbanden met Hitler- Duitsland. Die vriendschap zou zijn einde betekenen. Toen de oorlog eenmaal uitgebroken was weigerde Reza 2000 Duitsers uit te wijzen. Na de Duitse invasie van Rusland in juni 1941 was Iran zowel voor de Britten als voor de Russen een belangrijke mogelijke militai re opslagplaats geworden. Op 25 augustus 1941 vielen Russische en En gelse troepen het land binnen, en Reza Khan werd naar Zuid-Afrika verbannen, waar hij zou sterven. Zijn knorrige 21-jarige zoon, de huidige sjah, werd op de pauwentroon gezet. De gebeurtenissen van die tijd dreigden op een gegeven moment het einde van de Pa- hlavi-dynastie te worden. Zo lang de geal lieerden in zijn land verbleven had de sjah niets te zeggen. Het leger, de grote steunpi laar van het koninklijk huis was in diskre diet geraakt door zijn hulpeloze reactie op de geallieerde invasie. Het leger is sedertdien ook nooit meer echt in actie geweest. Nieuwe politieke groeperingen, zoals het Nationale Front en de communistische Tudehpartij, be gon ook in de bezettingstijd de kop op te steken. Toch werd in zekere zin het regime van Mo hammed Reza Pahlavi gered door deze machtige politieke tegenstanders. Het weer opkomende nationalisme in Iran vormde een bedreiging voor de Britten en de Amerika nen, en daarom besloten zij hun volle steun te geven aan de sjah. Alleen hij zou weer stabiliteit in het land kunnen brengen, dach ten de geallieerden, die in 1941 zelf voor het verloren gaan van de stabiliteit hadden ge zorgd. Het Iraanse leger werd, strikt volgens de Truman-doctrine, door de Amerikanen bewa pend en verder uitgerust. In 1951 werd Mos sadegh premier en nationaliseerde de Britse oliebelangen. Samenzwering Begin augustus 1953 stak een samenzwering tegen Mossadegh de kop op. Prinses Ashraf Pahlavi, halfzuster van de sjah, vloog naar Zwitserland voor een geheime bespreking met Allen Dulles, hoofd van de CIA. Tegelij kertijd worden agenten van de Amerikaanse geheime dienst Iran binnengesmokkeld om de coup te coördineren. Een van de Amerikanen was Kermit Roose velt, de kleinzoon van Theodore Roosevelt, die in het begin van deze eeuw president van Amerika was. Kermit Roosevelt had 10 miljoen dollar in papiergeld bij zich. Samen met een handvol andere agenten legde hij contacten met criminele elementen in de arme wijk van Teheran. Een machtige be ndeleider, Shaaban „Bimogh" („Bimogh" be tekent „zonder hersens") leverde enige hon derden „demonstranten" in ruil voor Roose velt's geld. De militaire kant van de coup werd geleid door kolonel Norman Schwartzkopf van de FBI, die in de oorlog militair adviseur in Iran was geweest. Schwartzkopf, die had ge zegd naar Iran te reizen „om een paar oude vrienden op te zoeken", ontwierp de plannen samen met generaal Fazlollah Zahedi. Midden augustus werd tot actie overgegaan. Op 16 augustus beval de sjah aan generaal Nassiri premier Mossadegh te ontslaan. De premier weigerde op te stappen en generaal Nassiri werd gevangen gezet. De sjah deed net alsof hij in paniek geraakt was en vluchtte met zijn vrouw Soraya het land uit. Drie dagen later gingen de koningsgezinde troepen tot de tegenaanval over. Shaaban Bimogh en zijn volksmeute storm den door de zuidelijke wijk van Iran met de kreet „Lang leve de sjah". Zogenaamd in antwoord op de roep van het volk zette Za hedi zijn tanks en troepen in. Mossadegh en duizenden aanhangers werden gearresteerd. De sjah keerde terug van zijn korte balling schap. Zahedi De Perzen die zich de crisis van 1953 kun nen herinneren, hebben de laatste tijd het vreemde gevoel dat ze het allemaal al eens eerder hebben meegemaakt. De voornaamste politieke adviseur van de sjah is Ardeshir Zahedi, zoon van de leider van de coup van 1953. Generaal Nassiri zit weer in de gevan genis, verdacht van verduisteringen tijdens zijn 13 jaar als hoofd van de Savak. Shah- pur Bakhtiar, de huidige premier, is een vroegere aanhanger van Mossadegh. Hij heeft familiebanden met Soraya en generaal Bakhtiar, de militaire goeverneur van de hoofdstad vlak na de coup van 1953. De enige hoofdpersoon van nu die in 1953 geen rol speelde ayatollah Khomeini. Hij heeft geprobeerd de herinneringen aan Mos sadegh uit te wissen. Khomeini vertegen woordigt de enige echte oppositie tegen de sjah, zegt hij zelf, daarbij voor het gemak vergetend dat zijn voorganger van de tijd van Mossadegh, de ayatollah Kashani, zich uiteindelijk achter de sjah schaarde. Maar het diepst gegrift in de herinnering van de Perzen is de namaak-ballingschap van de sjah, en zijn terugkeer na een militai re coup. De meeste Iranezen hopen maar dat de sjah en het leger (en de Britten en de Amerikanen) hun successen van 1921 en 1953 niet nog eens zullen proberen te herhalen. copyright The Guardian =1 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN „Einde volgende week zal de ellende, veroor zaakt door de staking van de vrachtwagenchauffeurs, on draaglijk zijn. Arme mensen zullen van honger omko men". Dit staat in een brief, die de Federatie van de Britse Voedingsindustrie gisteren gericht heeft tot Labour-pre mier Callaghan van Groot-Brittannië. Deze organisatie vertegenwoordigt 350 belangrijke producenten van levens middelen. Haar secretaris-generaal Derek Hornby zei gistermiddag op een persconferentie in Londen: „Als het zo doorgaat, zal tegen einde volgende week geheel de Britse voedingsin dustrie platliggen. Dit zal dan een verlies betekenen van 600.000 arbeidsplaatsen. Slechts 10 procent van de vereiste grondstoffen bereiken de levensmiddelenbedrijven. Ook de bevoorrading van winkels en supermarkten gaat niet ho ger dan dit percentage". Het akkoord tussen de socialistische minderheidsregering en de vakbond van de stakers om essentiële transporten door te laten, levert weinig op. De stakers houden zich ge woon niet aan de afspraak. Hun zogeheten secundaire sta kers posten intimideren vrachtwagenchauffeurs die voorge reden komen. Zij weigeren herhaaldelijk de echtheid van schriftelijke vrijgeleide te erkennen. Dergelijke papieren worden met veel administratieve omslachtigheid geleverd door de vakvereniging. Sommige afdelingen van de almachtige transportarbeiders- bond laten doen de fabrieken betalen. Alleen in ruil voor veel geld wordt dispensatie verleend voor het vervoer van bepaalde produkten. Hoewel dit allemaal bekend is en het niet mag. durft de socialistische regering niet op te treden. Haar politieke partij hangt totaal af van de vakbonden, die nu in Groot-Brittannië steeds meer een soort Maffia vormen. Dit land wordt niet bestuurd door politici, maar wel door linkse vakbond^ bazen De gevreesde transportarbeidersbond plaatst voortdurend meer stakersposten. Zij blokkeren alle havens en de mees te fabrieken. Over enkele dagen zullen in Groot-Brittannië geen kranten meer verschijnen omdat het papier op is. Er dreigt ook gebrek aan boord, omdat de bakkerijen bijna zonder zout zitten. Groente en fruit worden zeldzaam. Wat binnenkomt uit het buitenland, rot in de geblokkeerde ha vens. Derek Hornby, van de Voedingsfederatie, vreest het ergste voor bejaarde mensen, moeders met jonge kinderen, ge pensioneerden en invalide personen, voor wie het onmoge lijk is geweest te hamsteren. Iemand die moet leven van zijn Engels pensioentje kan zich trouwens nooit veel aan schaffen. Volgens Hornby zullen dergelijke lieden spoedig ernstige risico's lopen. „Arme mensen zullen sterven van honger", voorspelt hij pessimistisch. Maar er wordt niets gedaan om de problemen op te los sen. De Labourregering ziet machteloos toe, terwijl zij door de leden van de transportarbeidersbond, die de ge vaarlijkste tegenstander van haar loonbeleid is, langzaam maar zeker in de grond geboord wordt. Als Callaghan nu parlementaire verkiezingen uitschrijft (wat hij alleen zal doen als het niet anders meer kan), mag hij meteen zijn koffers pakken. Downing Street 10, ambtswoning van de premier, komt dan leeg voor Margaret Thatcher, leidster van de Britse conservatieven. ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9