deTijd Scharrelei voldoet niet aan minimumeisen m m HP CD A-program herkenbaar in kabinetsbeleid Casino's trokken meer bezoekers )g hoop op Rijnzout- rdrag met Frankrijk KiSlfflets NNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 JANUAR11979 PAGINA 5 )g geen erbetering. |>ntrole op aanrijders HAAG Het overleg m minister Tuijnman fverkeer en waterstaat en Étle over een verbetering 'ij de controle op zwartrij- is nog steeds gaande. -j heeft de minister geant- rd 0p vragen in die rich- van het CDA-kamerlid lelissen. trijders zijn mensen die op de aansprakelijk- 'erzekering niet naleven. J aantal wordt geschat tus- jfde 70.000 en de 100.000. ister heeft, zo blijkt [ijn antwoord, echter geen op basis waarvan «acte aantal zwatrijders rorden berekend. feur van beesmiddelen boogt veiligheid ECHT (ANP) De Ne- rndse associatie van de ^aceutische industrie (NE- A), vindt dat er inter- onaal een uniforme rege- moet komen voor de toe- lg van kleurstoffen in ge- middelen. '„kleuren" van pillen, ta len en dragees verhoogt eiligheid, omdat ongewen- frerwisselingen van prepa- h bij de fabricage, het bkken, de distributie en pl bij het innemen door latiënt wordt voorkomen, het ogenblik varieert het hl toegelaten kleurstoffen land van vijf tot dertig, •in het ene land is toege- L is in het andere verbo- j Dat stelt de intematio- werkende farmaceutische Ijven voor grote proble- ialdus de NEFARMA. :en gevaar jor werk- egenheid ugdide bouw IANPI - In de .™ll bestaat een dermate te- |n®2_ aan vaklieden, dat er erwefc cnkel *evaar bestaat 1 vermindering van het al arbeidsplaatsen, als Nederhorst-concern zijn zaamheden zou beëindi- [Dit heeft het bestuur et Nederlands verbond IAidernemers in de bouw- ftheid (NVOB) aan de \|ter van economische za- egedeeld. de vele Nederlandse lemers in de bouw. die de Nederlandse objec- i Nederhorst werken, is r enige moeite een ande- rkgever te vinden. „Men elfs mogen zeggen, dat ederlandse ondernemers te dringen om ze over men", aldus het NVOB. estuur is voorts van me- dat de overheidssteun idividuele bouwonderne- 1 niets te maken heeft ;houd van werkgelegen heid in ons land. ïgens port, elhof erbew DIERENBESCHERMING STAPT UIT CONTROLE-STICHTING (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „Nederlandse scharreleieren zijn geen scharre leieren. En de overheid doet mee aan de volksmisleiding door een maatregel goed te keu ren, waarin normen zijn opgeno men die niet voldoen aan de minimumeisen die je moet stel len aan een scharrelkip". Een ongekend verholgen Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft gisteren aan de mi nister van landbouw en de staatssecretaris van economische zaken laten weten dat zij uit de Stichting Schaireleicontrole zal stappen, als er geen veranderin gen in die maatregel worden aangebracht. In het gewraakte besluit wordt bepaald dat eieren, gelegd door kippen waarvan er acht op een vierkante meter worden gehouden, nog in aanmerking komen voor de kwalificatie van „scharrelei". Voor de Dierenbescherming is dit aantal te hoog. Zeven per vierkante meter als het kleine kippen betreft en niet meer dan vijf als het om zware rassen gaat is voor de vereniging het maximum. Een lijstje met die minimumeisen heeft, de Dierenbescherming al in 1977 ingediend. Het zijn minimumeisen die overeenko men met die welke bijvoorbeeld ook in Duitsland worden gehanteerd. De maatregel is bedoeld om het welzijn van kippen te verhogen. Daarom vindt de Dierenbescherming dat een scharrel- kip geen scharrelkip genoemd mag wor den als zij gekortwiekt en met een inge korte snavel rondloopt. Verder acht de vereniging het een voorwaarde dat de vloer die de kippen ter beschikking staat, bedekt is met los stro, zand of turfmolm en dat dit ook in het besluit wordt opgenomen. Zo kan worden voor komen dat de vloer wordt bestrooid met chemische middelen e.d. In het besluit mist de Dierenbescherming voorts het begrip zitstokken (hoewel de woordvoerder van het ministerie gisteren bij de overhandiging van de brief dacht dat die er wel in stonden). „Maar het staat er niet in", aldus de heer Lamberts van de Dierenbescherming „en er moet per kip minstens vijf centimeter zitstok aanwezig zijn, wil het dier een enigszins draagbaar bestaan leiden". Gezien het feit dat een aantal van die minimumeisen niet in het besluit voorko men, hoewel was toegezegd dat met die eisen terdege rekening zou worden ge houden, wenst de Dierenbescherming niet langer zitting te hebben in de Stich ting Scharreleicontrole, wanneer er niet alsnog iets aan gewijzigd wordt. „We ge ven de minister een week de tijd om in elk geval op onze brief hierover van ok tober te reageren. Doet hij dat niet, dan zullen we de nodige maatregelen nemen. Een van die maatregelen kan zijn het in schakelen van de Duitse televisie waar mee we binnen drie dagen iets kunnen regelen. Onze oosterburen zijn namelijk zeer geïnteresseerd in echte scharreleie ren. Wanneer daar kan worden aange toond dat hier de hand wordt gelicht met de normen, dan kunnen we de ex port op die manier een behoorlijke deuk bezorgen", aldus de boze Dierenbescher ming. Naar verwachting zullen er dit jaar 60 miljoen „scharreleieren" worden geproduceerd op een totaal van 5,5 mil jard eieren. Daarvan gaat 85 procent naar Duitsland. De vereniging is van mening dat Neder land eieren produceert en exporteert te gen afbraakprijzen onder het mom van de benaming „scharrelei". Maar het ge bruik van die naam is volksmisleiding wanneer je de huidige normen hanteert, zo stelt men. Overigens blijkt het publiek te denken dat alle scharrelkippen vrij op het erf rondlopen en hier en daar een graantje pikken (77 procent denkt dat, zo bleek tijdens een enquete). „Dat is slechts een schone droom. Maar de leg- schuren waar de kippen wat kunnen rondscharrelen zijn echter al een hele verbetering vergeleken met de legbatte rijen". In het bestuur van de stichting waar de Dierenbescherming nu uit wil stappen, hebben zitting: een pluimveehouder, een vertegenwoordiger van het Landbouw schap, een groothandelaar in eieren, een detailhandelaar, een vertegenwoordiger van het produktschap voor pluimvee, een am benaar van het ministerie van land bouw, een pluimveehouders-consulent, de heer Lamberts van de Dierenbescher ming en niet te vergeten mevrouw Van Oosten uit Raalte, de geestelijke moeder van de scharrelkip. Op haar initiatief zijn indertijd de eerste kippen van de legbatterij terug naar de grond gegaan en ontstond het woord scharrelkip. Of zij eveneens uit de stichting zal stappen, omdat zij niet langer haar naam wil le nen aan een instelling waarmee zij het niet eens kan zijn, is niet bekend. Zij is niet bereikbaar voor commentaar. Volgens de Dierenbescherming hoeft de produktie van een scharrelei in de toe komst niet duurder te zijn dan een ei uit de legbatterij. „Gezien de stijgende ener gieprijzen zou een scharrelei in de toe komst zelfs wel eens goedkoper kunnen worden". Naar de mening van de heer Lamberts stelt de controle op de scharreleieren „niets voor". Slechts één man zou ermee belast zijn de legschuren en groothande laren te controleren. Maar in elk geval is wat er doorgaat voor scharrelei in de winkel te herkennen: los verkochte scharreleieren hebben allemaal een stem pel en van de verpakte scharreleieren zijn de doosjes verzegeld en ook hierop is het woord „scharrelei" te lezen. Twee Spijkers uit 1904 en 1910 en vier antieke fietsen zijn gisteren op trans port gesteld naar de Japanse plaats Zuzuka, waar vanaf 15 april een zeven weken durende tentoonstellling wordt gehouden over recreatieve aspecten van Nederland. De voertuigen zijn afkomstig uit het Autotron in Drunen. Van Agt niet t>ij kamerdebat over koopsom polissen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister-presi dent Van Agt vindt het niet nodig volgende week aanwezig te zijn bij het Tweede-Kamer debat over het eindrapport van de Commissie Koopsompolis sen. De premier deelt dit mee in antwoord op vragen van PvdA- fractieieider Den Uyl. Deze had „nadere vragen" gesteld naar aanleiding van de weigering van Van Agt om mededelingen over de notulen van een minister raadsvergadering aan de Ka mer te doen toekomen. Den Uyl had daarom gevraagd nadat de Commissie Koopsompolissen de beide Kamers had laten we ten dat de vorige staatssecreta ris van Financiën Van Rooyen indertijd tegen bedenkingen van andere bewindslieden in had aangedrongen op verlening van terugwerkende kracht aan de nieuwe fiscale regeling voor koopsompolissen. Voor zijn vertrek naar de Volksrepubliek China ontving de minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) van de Utrechtse burgemeester Vonhoff een gou den 50 Uniedaalder en een zilveren 10 Uniedaalder voor zijn ambtsgenoot in China. De munten zijn geslagen ter herdenking van de Unie van Utrecht. BEZWAREN OP ONDERDELEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de CDA Tweede Kamer fractie overheerst bepaald niet de mening dat het programma van het CDA „Niet bij brood alleen" niet in het kabinetsbeleid tot uiting komt. Wel leven er voor bepaalde onderdelen van het beleid duidelijke wensen bij de frac tie. Dit was de belangrijkste conclusie van het be raad dat de Tweede Kamerfractie van het CDA woensdag in Den Haag met de tot het CDA behorende bewindslieden hield. Zoals bekend bleek met name in het afgelopen najaar dat er in de fractie enige onvrede heerste over delen van het kabinetsbeleid. Tot punten waaraan veel aandacht geschonken werd behoorde onder meer de financiering van het kruiswerk, een heet hangijzer dat op het ogenblik in het kabinet aan de orde is, en de opvoering van de sociale woningbouw waarvoor de CDA-bewindslieden van Volks huisvesting Beelaerts van Blokland en Brokx zich sterk gemaakt hebben. Zowel premier Van Agt als fractievoorzitter Lubbers hielden zich duidelijk op de vlakte over een van de meest actuele politieke zaak van dit moment, de wettelijke regeling van de abortus. Naar aanleiding van bisschop Gij- sen's opmerkingen over zijn houding ten aan zien van CDA-politici die voor een vrijere abortusregeling zijn, merkte Van Agt slechts op dat hij niet tot het diocees van mgr.Gijsen behoort. De premier woont in het bisdom Den Bosch. STIJGING VAN ZES PROCENT ZAND VOORT (ANP) De beide casino's in Nederland heb ben vorig jaar meer bezoekers getrokken dan in 1977. In het afgelopen jaar kwamen er 698.315 gasten, wat neerkomt op een stijging met ongeveer zes procent. Het casino in Zandvoort registreerde vorig jaar een bezoeker saantal van 406.315, ruim 133.000 meer dan in 1977. Het Val- kenburgse casino ontving in 1978 292.000 bezoekers, ruim 105.000 meer dan het jaar daarvoor. Beide casino's werden vorig jaar door 138.817 buitenlandse spelers bezocht. Het derde Nederlandse casino zal dit jaar in Scheveningen worden geo pend. Risicofonds keert al 110 miljoen uit DEN HAAG De Stichting Risicofonds Bouwnijverheid heeft tot nu toe 110 miljoen gulden moeten uitkeren aan de in totaal 180.000 uitgevro ren bouwvakkers. Als de uit- ekeringen van deze week de deur uit zijn, zal het fonds 300 miljoen lichter zijn ge worden. Vandaag is het de achttiende dag dat de bouwvakkers door de vorst niet kunnen werken. Het risicofonds is de winter ingegaan met een reserve van 1,3 miljard. Dat bekent dat als het tot aan het einde van de verletperiode (eind maart) zou blijven vriezen toch nog een reserve overblijft van een half miljard. in tine. Tat helpt al jaren hoest? Zoe >1 ma jalkan le. Hd®l hE HAAG De Franse regering heeft nog steeds goed ip een bekrachtiging van het Rijnzoutverdrag door het parlement. Minister van buitenlandse zaken van rijk, Jean Francois Poncet zei dat gisteren na afloop n bliksembezoek aan Den Haag. I iwindsman, die in Den Haag onder meer gesprekken n k!eu! met zÜn ambtgenoot Van der Klaauw, verklaarde zich nt bei onlijk te zullen inzetten om deze doom weg te nemen", bekend moet via zo'n verdrag een oplossing worden de lozingen van de Franse kalimijnen in de 'aarvan onder meer de tuinders in het Westland grote ondervinden. rsproif"~ aanrtei ridam voor 'eed al w utomatisermg l^den van Arbeid >st 470 plaatsen O A J onze sociaal-economische redactie) HAAG Kaderleden van de ambtenarenbon- bva en Kabo zijn van plan acties te gaan dtn tegen de Raden van Arbeid nu daar enkele erden arbeidsplaatsen verloren dreigen te gaan automatisering. Het gaat om het verlies van Iaatsen ten gevolge van de automatisering van 'g fiderbijslag-administratie. is Abva-bestuurder Frans Kramer zijn de bonden van idspersoneel pas eind november ingelicht over de automati- 'lannen, waarover voor 1 januari besluiten moesten vallen, bonden voelen zich voor het blok gezet. Zij passen ervoor, te gaan praten over afvloeiing. Zij betreuren het dat andere In n onvoorwaardelijk akkoord gaan met de automatisering kinderbijslag-administratie. ELSEVIER schetst een por tret van de „ontnuchterde Fries" Vondeling. „De Neder landse politiek is voor hejn te klein. In de laatste wanho pige poging zoekt hij buiten Nederland erkenning. Zijn ambitie, zijn verterende ijdel- heid reiken over de grenzen. Arm Europa." Elders de vraag of Nederland een har de dan wel een zachte politie nodig heeft. „We hebben de toezegging dat de leden van de arrestatie-teams voor 80 procent gewoon meedraaien in het corps. Tenslotte is er gelukkig niet elke dag werk voor die teams. Ik ken wat van die jongens. Hemelfiet- sers zijn het natuurlijk niet, maar verder zijn het hele ge wone jongens. En dat moet zo blijven." Een hoofdartikel stelt dat de regering het uit zenden van militairen naar Libanon tot een echt nationa le zaak moet maken. „Het is niet uitgesloten dat er straks onder Nederlandse militairen doden of gewonden zullen vallen. Het is goed zich daar van tevoren rekenschap te geven. Als er offers moeten worden gebracht, en mis-' schien wel zeer zware offers, dient de regering tevoren duidelijk te maken waarom dit moet gebeuren." Jasperi- na de Jong klaagt in een vraaggesprek: „Wanneer word ik eens voor vol aange zien?" Het blad start deze week een nieuwe financiële rubriek onder de titel „Geld en Goed". Uit het geruchtma kende interview met bisschop Gij sen van Roermond is gis teren in deze krant reeds uit voerig geciteerd. H ËD De HAAGSE POST gaat in op de „onthoofding" van de CDA-loyalisten. Schakel: „Men ziet dat men niet veel alternatieven heeft. Wie zich nu binnen het CDA aan het hoofd zou plaatsen van een afscheidingsbeweging, zou maar een klein vendeltje aanvoeren." Het blad reisde met minister De Koning mee naar India. „Ik denk dat het op dit ogenblik weinig zin heeft om nou allerlei nieuws te gaan bedenken voor een strategie voor de tachtiger ja ren. Laten we nationaal en internationaal eerst maar eens beginnen met de uitvoe ring van wat er al aan goede plannen en voornemens is geformuleerd." Een interview tenslotte met Johan Anthie- rens, de kwajongen van de Vlaamse tv. „Ik heb de in druk dat de Nederlanders bang is voor zijn eigen stem, dat hij bij een zuil moet zit ten, of bij een kerk, of bij een oppositiegroep, wil hij zich in orde voelen. Het indi viduele karakter komt er zo weinig uit. Dat stoort mij, vooral als er golven zijn als Menten, of in mindere mate Aantjes of de drie van Bre da, dan krijg ik kippevel, want ik geloof niet in de hei lige verontwaardiging van al die mensen. Ik denk dat ze uit angst voor zichzelf mee schreeuwen." VRIJ NEDERLAND belicht de wrijvingen tussen de CDA-fractie en zijn minis ters. „Binnen de CDA-fractie leven nogal wat bezwaren te gen de eigen vertegenwoordi gers in 's lands regering. Voor een deel luidt die kri tiek dat de bewindslieden weliswaar geen manifeste misstappen begaan, maar dat er ook niets positiefs over hen valt te melden. Hun be staan onttrekt zich geheel aan de publieke waarne ming." Met Vondeling wordt gepraat over de KLM-affaire. „Iedere goede Nederlander behoort ter beschikking te staan als er een nationaal be lang aan de orde is. Ook een Kamerlid. Geen enkel pro bleem. Wanneer dat de posi tie van de KLM versterkt, dan is dat een dure plicht, een dure plicht in de meest letterlijke zin. Mag dat, in het belang van een nationaal instituut?" Voorts een ver haal over het alternatief voor abortus: een moeder die haar pasgeborene afstaat. „Nie mand heeft ooit een hand, zelfs een vinger uitgestoken om haar te helpen. Van op vang, begeleiding, hulp, die de ministers Ginjaar en De Ruiter zo hoog prijzen en aanprijzen, was geen sprake. Integendeel: de officiële in stanties hebben hun uiterste best gedaan het haar nog moeilijker te maken en haar nog verder in de put te du wen." Een reportage tenslotte over de toekomst' van de oliestaten na de val van de sjah van Perzië. „We kunnen alleen maar afwachten en bidden, zo redeneert men hier. Maar meer dan bij gebed zouden de emirs ge- Jaaat zijn bij een serieuze analyse van de oorzaken- die geleid hebben tot de ineen storting van het regime van de sjah. Voor hen komt het er nu op aan, de noodwen digheden van de moderne tij den te verzoenen met het er fgoed van de Islam. Het is een enorme uitdaging." DE TIJD heeft een onder zoek ingesteld naar de vraag wie het CDA beheerst „Er bestaat onvrede in het ARP- en CHU-milieu over de mate waarin men zich herkent in het CDA. De algemene op vatting is dat de KVP domi neert en dat stuit buiten de overheersende groep op be zwaren. Gelijktijdig is de trouw aan een confessionele partij juist bij deze twee groepen het grootst Maar ook buiten het CDA wordt de KVP-overheersing onder kend en - in meerderheid - veroordeeld." De AR-politicus prof. Goudzwaard echter meent: „In het CDA is geen sprake van een massaal con flict tussen zeg maar Roomse draaiers en gereformeerde rechtlijnigheid." Bij de crisis binnen de katholieke kerk provincies slaakt het blad de verzuchting: „Elke bisschop zoekt een paus voor zijn ei gen gebruik. Maar wanneer wordt de kerk volwassen? Wanneer mogen mondige ge lovigen werkelijk delen in de zorgen van hun eigen bis schop? Wanneer wordt het antwoord op klemmende vra gen, waarvoor de bisschop pen zich huns ondanks ge plaatst gezien, gezocht op la ger in plaats van op hoger niveau?" HERVORMD NEDERLAND wijdt de gebeurtenissen in het Midden- en Verre Oosten aan Henry Kissinger. „Het faillissement van harde Real Politik, die van belangen uit gaat en nauwelijks rekening houdt met mensen van vlees en bloed, wordt heden, zowel in Cambodja als Iran over tuigend aangetoond." Voorts een gesprek met de door bis schop Gijsen geëxcommuni ceerde pater Cor van der Spek. „Bij de' een wegen de voordelen van het celibaat op tegen de nadelen, bij de an der is dat precies andersom. Ik voor mij merk nu dat wat mij is overkomen, de relatie die gegroeid is, mijn bestaan vollediger maakt. Ik heb nu iemand op wie ik kan terug vallen, iemand die mij ook inspireert, waardoor ik mijn werk beter kan doen. Ik functioneer er beter door, de parochie vindt het goed, waarom zou ik me dan door een bisschop laten wegstu ren?" Ook een groot verhaal over de „verbijsterende" ont wikkeling van de neutronen bom. „Hij is al in 1963 gebo ren. Tweemaal hebben de militairen zich heftig tegen het wapen verzet, maar de wetenschappers in hun labo ratoria drukten door." Een vraaggesprek tenslotte met dominee E. Pijlman. „Ik heb er geen enkel bezwaar tegen als mensen God vragen hun kinderen te bewaren, maar we moeten dat wel kritisch bekijken. Waarom wordt er nooit gebeden: Wilt u zorgen dat ik niet kinderen van an deren aanrijd?"

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5