Meerburg klopt aan bij minister en kamer m ambtenaren willen imageverbetering Geen gevaar voor woningbouw in Leeuwenhoek mlm oilege wil esprek met estuur iuydtwijck voorkom 10deluk Sngeluk" Lichtere eis voor Leidenaar .Veilingjubileum rAD IN HOGER BEROEP VER ARBEIDSCONFUCT EZIGHEIDSTHERAPIE Solidair zijn met vrouwen in Derde Wereld Goede kwaliteit rij ksdaalderconcert LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 JANÜAR11979 PAGINA 3 BIDEN ABVA, AC. AR KA. KABO en CBO (allen ambtenarenorganisaties) hebben j bet college van burgemeester en wethouders pleit voor een gezamenlijke actie ter verbete- g van bet image van de Leidse ambtenaar. verzoek komt naar aanleiding van het -schijnen van een rapport van de hand van beide burgerraadslieden, waarin vorig jaar lie kritiek werd geuit op het gedrag van de eidse overheidsambtenaar tegenover de burge- j. Bij die gelegenheid signaleerden de burger- adslieden onder meer intimiderend optreden, De verschillende ambtenarenbonden constate ren dat het niet leuk is „om met z'n allen voor hufter in de krant te komen". Zij vragen zich wel af „wat er gedaan zou kunnen worden om de gangbare karikatuur van de ambtenaar in Leiden recht te trekken". In dit verband wijzen de bonden op de talrijke goede werken van het overheidspersoneel „dat zich dagelijks uitslooft om de klant goed te helpen, ondanks een hoop hindernisssen die de interne dienst opwerpt". Volgens de bonden ligt het op de weg van het gemeentebestuur een officieel beleid te voeren op het gebied van de klantgerichtheid De bonden stellen ook dat de ambtenaar wel vaak onder grote druk staat, zowel door het gedrag van de burgerij, dat ook niet altijd even behoor lijk is, als „door het handelen van de politieke baas die iets verknalt of iets erdoor wil dram men". „Gemeentebestuur en ambtenaren hebben al met al een gemeenschappelijk belang. Hope lijk ziet dit college in dat er voor dit onderwerp niet weer een dure domme wals over de organisa tie heen moet", zo schrijven de verschillende ambtenarenorganisaties in een brief over deze zaak aan het college. „We zitten er zelf mee en willen er iets aan doen. Het doel van een gemeenschappelijke actie zou moeten zijn: het imago van de gemeente en van de gemeenteamb tenaren verbeteren. Zolang dat niet gebeurt kan de gemeenteambtenaar van Leiden elk ogenblik weer geschaad worden in zijn reputatie", aldus de ambtenarenorganisaties. Wim Kan komt niet De twee voorstellingen die Wim Kan op 26 en 27 januari in de Leidse Schouwburg sou geven gaan niet door. Wim Kan beeft bij bet schaatsen zijn duim gebroken en is daarom niet in staat om in Leiden op te treden. Wim Kan zal later dit jaar alsnog zijn programma „40 jaar cabaret" in de schouwburg brengen. LEIDS COLLEGE OVER AANWEZIGHEID LABORATORIA: LEIDEN „Er is geen reden tot ongerustheid voor wat betreft de woningbouw in Leeuwen hoek. Het college wenst alleen meer aandacht aan milieu-aspecten te besteden dan voorheen het geval was. Er zou gesproken kunnen worden 1 een vernieuwd beleid omdat de milieu-eisen nu gebaseerd zijn op recent ontwikkelde technie ken en inzichten", aldus het college van b. en w. in antwoord op vragen van de raadsleden mevrouw M. A. Koning en P. Bordewijk (PvdA) betreffende de milieubezwaren die er bestaan tegen de bestemming van het Leeuwenhoek-ter rein voor de woningbouw, als gevolg van de aanwezigheid van laboratoria in Leeuwenhoek. De twee raadsleden hebben geconstateerd dat indertijd toen er sprake was van de bouw van een ziekenhuis in Leeuwenhoek er geen milieubezwaren naar voren kwamen. De twee raadsleden vragen zich daarom af of de milieu-ei sen intussen verscherpt zijn, of dat de milieube lasting is toegenomen door de aanwezigheid van laboratoria of dat de beoogde bouw van een ziekenhuis indertijd niet verantwoord was. Het college stelt dat de milieu-eisen die worden gesteld aan een ziekenhuis met collegezalen en laboratoria niet vergelijkbaar zijn met de milieu- eisen die aan woningbouw worden gesteld. „Het feit dat er nu wel mogelijke milieubezwaren in verband met de toekomstige woningbouw in de Leeuwenhoek naar voren worden gebracht staat dan ook geheel los van het indertijd niet inbren gen van bezwaren tegen de bouw van een ziekenhuis op hetzelfde terrein", aldus het colle ge. Het college verklaart verder dat er geen vaststaande, algemeen hanteerbare milieu-eisen bestaan en dat er daarom niet kan worden gesproken van een verscherping van de milieu-ei sen. „Het gaat hier eerder om het voor het eerst stellen van milieu-eisen aan een terrein voor woningbouw". Het college stelt dat het niet mogelijk is om de milieubelasting veroorzaakt door laboratoria te meten, omdat haar geen gegevens daarover bekend zijn. „Ook de universi teit beschikt niet over gegevens ten aanzien aan de invloed van laboratoria op het milieu". Het college vindt dat er geen reden is tot ongerustheid. „Wij beperken ons tot het signale ren van mogelijke risico's als gevolg van de activiteiten van de laboratoria (vrijkomende gas sen, vervoer explosieve stoffen etc.). Dat betekent niet dat die risico's ook daadwerkelijk aanwezig zijn en gevaar opleveren voor de woningbouw. Het gebeurt op grond van ons vernieuwd milieu beleid", aldus het college, dat tenslotte nog stelt dat een nauwkeuriger onderzoek naar eventuele risico's in later stadium zal plaatsvinden. „De Trap", een toneelstuk van Gerard Lemmens, wordt vanavond opgevoerd in de Leidse Schouwburg. „De Trap" behandelt de lotgevallen van Peter, die in de eenzaamheid van zijn kamer een verloren liefde verwerkt. Hij werkt aan een trap, die hem naar boven moet voeren waar alles beter is, zoals hij zichzelf voorhoudt. Zijn bezetenheid voor zijn trap is in werkelijkheid een vlucht van wereld en maatschap pij. Hij houdt zich voor dat alles ten goede zal veranderen als de trap klaar is. Peters droom wordt verstoord door de komst van Kitty en Ben. In de rollen Cor van Rijn, Linda van Dijck en Huib Broos. Aanvang 20.15 uur. V. O. S.-cursus Vrouwen die zich willen oriënteren in de samenleving kunnen vanaf maandag 22 januari 's morgens van 9.30 tot 11.30 uur deelnemen aan een VOS-cursus. Het is een cursus waarbij vrouwen die weinig of geen kans hebben gehad een schoolopleiding te volgen met elkaar praten over zelf te kiezen onderwerpen. De cursus vindt plaats in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33, Leiden, tel. 149180. De kosten zijn f 1,—per keer. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap belegt op dinsdag 23 januari een informatieve avond. Het onderwerp van de avond is: „Het hoogste weten is: niets te weten". De bijeenkomst wordt gehouden in zalencentrum 't Parlement, Nieuwe Rijn 52 in Leiden en begint om 20.00 uur. Bandavond Het FLB majorette, tamboer, pijper, en trompetterkorps uit Leiden houdt op zaterdag 20 januari een bandavond. In het Antoniusclubhuis aan de Mare verzorgen de band en het majorettekorps een optreden. Na afloop van het optreden is er een loterij en kan men een dansje maken. Aanvang van het festijn is 20.15 uur. De Trap )RonpEN Het Leidse college van b. en w. is bereid om te met het bestuur van de verpleeginrichting Zuydtwijck t Noorde wierlaan in Leiden over het arbeidsconflict inzake eagheidstherapeutes. Het college reageert daarmee positief verzoek van de raadsleden H. van Dongen en J. Hes den gevraagd of het college zich op de hoogte wilde 16.03 en van de situatie op Zuydtwijck- Is bekend heeft het arbeidsconflict op Zuydtwijck geleid tot onvrijwillige ontslag van één bezigheidstherapeute en het j kiass^Se ontslag van de andere therapeuten; naast een benade- de Mitf van het ontslagen personeel zou er ook sprake zijn van een 0 <S)reling vai? de Patiënten van Zuydtwijck, omdat de therapeu- teroni>Un wer^ tiet hebben kunnen afbouwen, om 1 cond college stelt bereid te zijn het bestuur voor een gesprek uit Mui Ddigen en van het gesprek verslag te doen in de commissie sgezondheid; wel voegt het college daaraan toe dat gezien iied.1 Particuliere karakter van Zuydtwijck het toezicht op de VoordJeging in feite een zaak is van de Inspectie voor de Volksge- uziek- heid en dat het bestuur en de ondernemingsraad verantwoor de n^ik zijn voor het functioneren van de instelling. LEIDEN/DEN HAAG Een 38-jarige losarbeider uit Leiden was in eerste instantie door de Haagse politierechter veroor deeld tot vier maanden gevan genisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk ter zake van poging tot zware mishan deling. Met de door hem be stuurde auto zou hij op de Willem de Zwijgerlaan hebben getracht een man en vrouw omver te rijden. Van genoemd vonnis kwam ver dachte in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof waar de procureur-generaal diens eis wilde beperken tot zes weken gevangenisstraf. Er waren moeilijkheden gerezen tussen verdachte en de vrouw. Ver dachte zou uit zelfverdediging hebben gehandeld op grond waarvan pleiter concludeerde tot ontslag van rechtsvervol ging. Arrest over 14 dagen. Or. Boserup tijdens haar lezing in het Gorlaeus laboratorium. TWEEDAAGS SYMPOSIUM IN LEIDEN: LEIDEN i4>e vrouwen in de rijke wester se landen moeten solidair zijn met de vrouwen in de arme landen van de derde wereld", aldus besloot mevrouw dr. E. Boserup uit Denemarken haar lezing tij dens een tweedaags symposium dat giste ren en vandaag in Leiden wordt gehouden. „We moeten er niet tegen protesteren dat er produkten uit de derde wereld worden ingevoerd, waardoor er in onze landen- minder werkgelegenheid komt. Hoe meer de derde wereld kan produceren des te meer kans hebben de vrouwen daar op een beter bestaan". Dr. Boserup doelde hiermee op een demonstratie die in New York werd gehouden door duizenden vrouwen tegen de import uit de derde wereld. Het symposium is georganiseerd door de Commissie Buitenland van de Rijks Univer siteit van Leiden. In het kader van een cyclus over de rol die de wetenschap kan hebben bij de ontwikkeling van de derde wereld. Centraal bij dit symposium staat het effect van de ontwikkelingsprocessen op het leven van de vrouwen en de rol die vrouwen spelen of kunnen spelen in de ontwikkeling van hun land. Dr. Boserup benadrukte de lage status die de vrouw in de derde wereld heeft. „Haar status wordt niet bepaald door het salaris dat zij ver dient, maar zij verdient het salaris dat overeenkomt met haar status en die is heel laag", aldus mevr. Boserup. Prof. dr. Kuenen, rector magnificus van de Leidse Universiteit opende het sympo sium, dat drie vormen van sociale en economische organisatie onderscheidt, de drie stadia van het moderniseringsproces namelijk het zelfstandige boerenbedrijf, het grootschalige bedrijf en de industrialisatie. LEIDEN Gisteravond was het Daniël Kwartet te beluisteren in het vierde Rijksdaalderconcert van dit seizoen. Er werden werken van Partos, Schubert en Debussy uitgevoerd. Dat K&O erin geslaagd is dit ensemble naar Leiden te halen zal voor de kamermuziekliefhebbers een aangename verrassing geweest zijn. Het kwartet bestaat uit Benzion Shamir en Micha Furman (viool), Itamar Shimon (altviool) en Zvi Mashkovski (cello). Meest kenmerkend aan dit ensemble is de schijnbaar moeiteloze samenwerking en de zekerheid en doordachtheid van hun interpre taties. Schuberts Kwartet in a, opus 29, nr. 13, werd wat „prikkelend" aangezet, hoewel de lieflijkheid niet werd aangetast een prettige invalshoek na een heel Schubertjaar. De fluwelige toon van de eerste violist kwam hier bijzonder goed uit Debussy was donker van kleur en wilskrachtig neergezet. Dit werk, opus 10 in g, stamt uit 1893 en is helaas het enige kwartet gebleven dat Debussy heeft geschreven. Partos' concertino was een afwisselend stuk, uitbundigheid en grilligheid, met vaart en precisie gespeeld. Dit relatief jonge kwartet levert kamermuziek van zeer hoge kwaliteit. Dat dat nu al zo is houdt een belofte in voor de toekomst. VEREN A KOPERDRAAT t» (V riorror DEN Minister Tuynman (ver- j. en waterstaat) en de Tweede I ner hebben van de Stichting Meer- j het dringende verzoek gekregen binnen zes weken het licht op te zetten voor een tunnel voor sers en voetgangers onder de Hoge iten^idijk. Alleen op deze wijze kan den voorkomen dat hier nog dode- ongevallen gaan gebeuren, stel le omwonenden in hun brief. Is bekend bedelt Meerburg al lang een beveiliging voor overstekende sers en voetgangers ter hoogte van cruising Hoge Rijndijk/Leiderdorp- >rug. Na talloze briefwisselingen en prekken met de gemeente Leiden en Leiderdorp en de rijkswaterstaat en het aanbieden van een petitie, beslo ten de omwonenden vorig jaar tot hardere actie over te gaan en blokkeer den de betreffende kruising een kwar tier om nog meer de aandacht op dit knellend probleem te vestigen. Er gebeurde intussen nog weinig. De aanpassing van het kruispunt wacht op groen licht voor de verlenging van het experimenteerproject met het openbaar vervoer, waardoor het Le vendaal en de Hoge Rijndijk voorzien zullen worden van busbanen. Aange zien het nu nog onzeker is wanneer dit busbanenplan zal worden uitge voerd, achtte de gemeente Leiden het dringend gewenst om hierop vooruitlo pend de kruising al te voorzien van een verkeerslichteninstallatie, ook al heeft dit dan een negatief effect op de verkeersdoorstroming. Tot de komst van de stoplichten hebben de bewoners van de wijk Meerburg een moederbrigade gevormd, die echter alleen functioneert tijdens het aangaan van de scholen. De uitgaanstijden van de scholen verschillen echter zozeer dat dit een weinig effectieve oplossing genoemd moet worden. Volgens het wijkcomité moeten echter alle oplossingen als noodoplossing worden aangemerkt. In de brief aan de minister en de Tweede Kamer stelt de Stichting Meerburg dat ook de verkeerslichteninstallatie geen optima le veiligheid zal garanderen, aangezien hier lange wachttijden verwacht kun nen worden, waardoor in de praktijk veel fietsers en voetgangers het rode licht zullen negeren. Verder zijn met de komst van de stoplichten alleen maar nog langere files te verwachten. Meerburg ondersteunt het streven van de gemeente Leiden te komen tot het aanleggen van een tunnel onder de Hoge Rijndijk. „Alleen een tunnel kan voldoende veiligheid garanderen", schrijft de verontruste wijk aan de minister. Zij wijst er op dat de ongeluk- kenstroom op het gewraakte punt on verminderd aanhoudt en dat de Leidse politie machteloos staat om dit, met de beperkte mankracht die men heeft, allemaal in goede banen te leiden. Daarom dringt het bestuur van de wijkstichting er met klem bij de minis ter op aan zo snel mogelijk subsidie te verlenen voor de aanleg van deze broodnodige tunnel, daarbij verwij zend naar het in de troonrede gestelde: „Vooral terwille van de verkeersveilig heid zal het treffen van voorzieningen op punten waar het wegennet regelma tig overbelast is worden versneld". 0* 161 SchOlijktijdig met de her- e Disking van het vijftig-ja- bestaan van de Leidse oente- Fruit- en Bloe- inveiling, vierde veiling- orzitter B. van Vliet gis- en zijn 25-jarig voorzit- schap bij de tuinbouw veiling. De jubilaris werd uitgebreid gehuldigd. Op de foto de heer H. Huyts van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen Neder land die voorzitter Van Vliet en echtgenote ge lukwenst namens de vak genoten. De heer Van Vliet ontving tijdens de hem aangeboden receptie vele cadeau's en geluk wensen. 's Avonds werd het jubileum in de leden- kring gevierd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3