Het gaullistische offensief tegen Giscards politiek berokkent Chirac vermoedelijk grote schade Geen jurkje, nog zo klein of simpel zit recht als het met de lingerie scheef zit de neus vanonder HOLLANDSE GERDA HEEFT HET BEST NAAR woffenbuttei HAAR Z)N TUSSEN HARTZ EN HEIDE BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 JANUAR11979 PAGI !SNsUh\ Slip en diep uitgesneden beha. beide versierd met kant. Het mate riaal is een mengsel van vijftig procent polyester, polyamide en elastane. Elastisch dus en licht corrigerend (Triumph Wala) Lingerie is „mode onder mode". En als zodanig van niet te onderschatten be lang. Het één is niet denkbaar zonder het ander. De lingerie is zelfs door de transparante kleding, die langzamer hand vrouw en „markt" veroverde, bij na tot accessoire bevorderd... We vin den steeds romantischer modellen in beha's, te dragen onder losgeweven truien, om niet te spreken van model len die door een geraffineerde coupe onzichtbaar moeten blijven bij stra pless avondjurken en (later in het sei zoen) zonnejurkjes voor vrouwen, die prijs stellen op een onberispelijk blij vend silhouet. Horden vrouwen lopen tegenwoordig zonder corrigerende lingerie. Ze verge ten echter dat ze hun figuur vrolijk fluitend naar de knoppen helpen. Aan gezien in de boezem elk spierweefsel ontbreekt, zijn zonder behoorlijke beha verslappingen aan de orde van de dag. En dat terwijl de beha tegenwoordig waarachtig niet onappetijtelijk hoeft te zijn. Triumph Wala komt met vijf naadloze modellen met bijpassend slipje in de „Lucienneserie" (met en zonder beugel of schoudervrij te dragen). Het stof- mengsel is polyamide en elasthan, flin terdun en ideaal. In de lingeriemode is het bekende korselet vervangen door de topslip. Alweer zo'n beeldig geval, soms "met een doorschijnende of kanten halve cup aan de bovenkant, naar de onder kant dichter bewerkt, met de pasvorm van een lichaamskous. Er is een toene mende vraag naar deze vetrolletjes wegwerkende topslips. Ook Warner laat zich dit seizoen niet kennen. Hoofdkleur bij deze firma is' zachtgrijs (heel fraai in combinatie met beige...). In de „Frivole-serie" o.a. een parelgrijze beha, op zes manieren te dragen (met en zonder bandjes etc.) Disco-foundation is er ook al, glim mend, glanzend als bovenkleding, glad op de top, laag uitgesneden in panty- korselet nieuwe stijl. Zo'n dessous is warempel geschikt om onder de nieuwe transparant broeken te dragen, lijkend op de vroegere regenbroek van opa op de fiets, die niettemin nu in alle hippe zaakjes en jeugdafdelingen van waren huizen te koop zijn. Misschien een kort stondig dwaallicht in de mode, maar wel sterk gepousseerd. Daaronder zou bijvoorbeeld ook het Wamer-setje passen: kaneelkleurige beha met kanten dito vlinderbroekje, als daarbij een loshangende bloes wordt gedragen. Of ik het mooi vind? Nee, maar die trend is er nu eenmaal en om een trend kun je niet heen. Fri vool speelt de lingeriemode op de nieu we rage in. Ook nieuw zijn de broekjes met bil naad, die spannen als strakke jeans en geen verkeerd vouwtje toelaten (Warner weer). Maar niet iedereen heeft dezelfde smaak en verlangens. Voor de vrouw wier lichaam hier en daar een extra stutje nodig heeft zijn er bijvoorbeeld korselets, die zwaar en stevig aan de onderkant zijn, maar een luxueuze top hebben, waarvoor het be roemde St.-Gallenkant niet is gespaard. Met de lingerie, gemaakt uit quana (een stof die niet is te onderscheiden van pure zijde) maakt Warner het zich niet gemakkelijk. De stof wordt geïmpor teerd uit Canada, de lingerie (beha's en slipjes) ingeborduurd in St.-Gallen en vervolgens in België in elkaar gezet. Schiessers kern-assortiment kun je ook al een trendcollectie noemen. De kleu ren zijn gevarieerd: poudre, „derby" (kastanjebruin als een volbloed...), warm groen, donkerbruin, koningsblauw, maar ook teer seringeblauw en sorbe- troze. Broekjes (corrigerend door elasti sche, ingewerkte garens) met verschil lende beenlengten, slipjes, tanga's, hemden en chemisetjes in kruidnagel- tinten naast even doorbrekende pastels, als aan het firmament bij ondergaande Glanzend en soepel materiaal, jaquard- satins en gebreide materialen (tricots) zijn in foundations verwerkt en aange past aan de eisen van de verbruiksters, die licht verstevigende, maar alsjeblieft geen knellende of strakke dessous wil len dragen. Sportief is de nieuwe serie „her fstblaadjes", die contrasterend zwart neerdwarrelen op een poederkleurig fond van hempjes, jupons etc. Ook zui vere katoen wordt door Schiesser ge bruikt voor lieve behaatjes en wijde on derrokjes met volants of stroken over „geringe" tanga's met broderie. Oma-ro- mantiek en regelrecht raffinement voor sous-mode, seizoen '79. Goed weten: geen jurkje, nog zo klein of simpel, zit recht als het met de lin gerie scheef zit... hertog Julius von Verrassend is het op z'n minst wanneer je in een uithoek van Duitsland, op het VW-kantoor van het stadje Wolfenbüttel (waar de „Deutsche Ferienstrasse" en de „Hartz-Heide-strasse" elkaar ontmoeten) een Hollands meisje achter een bureau ziet zitten. En dan nog wel een voormali ge telexiste van de krantencombinatie Persunie, waarvan uw lijfblad deel uit maakt... Gerda Dijkhuizen. Zij leerde haar echtgenoot Herr Gerbig kennen op een vakantie in Joegoslavië, waar hij twee jaar werkzaam was om daarna op 32-jarige leeftijd als bouwingenieur naar zijn vaderland terug te gaan. Gerda (die ook nog heeft gewerkt bij het Haagse modehuis Louis Snoek) trok naar Wolfen büttel in Nieder-Saksen, waar zij trouwde en zich vestigde. Het was een hartelijke begroeting onder de neus van de tot standbeeld versteende Hertog Julius von Wolfenbüttel, die in 1572 de destijds grootste Europese biblio theek samenstelde. Tot op heden is deze nog een der rijkste en oudste boekerijen van Europa. Hertog August (1634), stamva der van het Huis Brunswijk-Lüneburg- Wolfenbüttel, nam de verzameling van Ju lius over en gaf de bibliotheek zijn naam, die nog steeds wordt gevoerd: de Hertog August Bibliotheek. „Een schatkamer met 550.000 waardevolle evangelische boeken, psalm- en gebeden boeken, 10.000 oude handschriften, land kaarten en muziekmanuscripten", aldus Gerba Gerbig, die heel wat te vertellen heeft over de Altstad, waar Casanova - naar eigen zeggen - de mooiste weken van zijn leven beleefde en waar de dichter Wilhelm Raabe zijn vrouw ontmoette. Uit de 17de eeuw stammen de renaissan ce-bouwwerken, het schitterende Raadhuis en het Slot, eens de residentie van de her togen van Brunswijk-Lüneburg. Histori sche grond die heel wat onheil over zijn barokke bebouwing heeft gekregen, maar die voor de bombardementen in de Twee de Wereldoorlog gespaard bleef. Toen in 1671 de stad Brunswijk in het be zit kwam van Brunswijk-Wolfenbüttel, ko zen de hertogen bij afwisseling aldaar hun verblijf, totdat hertog Karei von Wolfen büttel in 1674 zijn residentie daar voor goed vestigde. Heel het historische Wolfenbüttel staat met zijn bochtige, pittoreske straatjes, zijn mooie binnenplaatsjes, zijn intieme pleint jes en statige gebouwen, stadstorens, beel den en vakwerkhuizen krom van de herto gen, die er later hebben gewoond. Frau Gerbig-Dijkhuizen heeft het best naar haar zin op het kleine VW-kantoor van het gemeentedistrict, waar zij halve dagen werkt. Ze woont in een oud vak- werkhuis in Bad Sooden, op 140 kilometer van Wolfenbüttel, maar beide echtelieden hebben de beschikking over een auto. Zij is van nature een vroegertje... „Ik sta al tijd om kwart over vijf op. Want ik wil vóór ik naar kantoor ga om half zeven nog een paar baantjes trekken in het zwembad." De gewoonten in Nederland verschillen nogal met die in Duitsland, is Gerda's me ning. „Na acht uur 's avonds kun je ner gens meer aanbellen. Je hebt kans dat de mensen dan al naar bed zijn. Je kunt ook niet ergens zomaar binnenwippen voor een kop thee of een sherry'tje. Hier moet je eerst echt een dag tevoren „belet" vra gen. Maar als het dan schikt is het ook erg leuk". „De mensen hebben dan vaak een koud Hollandse Gerda met haar geleerde baas, dr. Heinz Grunow buffet gemaakt, met „Eiersalat" (ze zegt het warempel op z'n Duits), allerlei soor ten worst, en verschillende broodsoorten („Eierbrot"). Als werkende vrouw moet je dan ook beslist arrangementen treffen als wel fijn is, de winkels gaan veel vroeger open. Vanaf 7 uur 's morgens kun je al bij de slager terecht en om 6 uur heeft de bakker al verse kadetjes..." „Als ik eters krijg, maak ik meestal een je bezoek uitnodigt, 's Lands wijs, 's lands echte schotel uit Hessen. Mijn man komt eer. Je moet voor uiteenlopende drankjes daar vandaan. Ik moet zeggen, dat het zorgen: wijn, bier, een borrel. Maar wat lekker smaakt. Rauwe aardappelen, rund vlees, uien en veel peper doe je in een vorm en dan laat je het hele zaakje lek ker lang stoven. Daarna gaat er, wat ze hier „Schmant" noemen, bij. Ik geloof dat het een soort zure room is of biest, direct van de boer. Wij wonen tenslotte op het platteland". „De kokerij in Nieder-Saksen is wel een beetje anders dan in Nederland", vertelt ze nog. „Verse groenten kennen ze hier haast niet. Boerenkool eet je zo uit het water. Maar de prijzen zijn ongeveer ge-' lijk. Behalve bloemen. Eén fresia bijvoor beeld kost één gulden. Je kunt nooit een bosje bloemen onder de tien Mark ko pen". Een beetje kritiek, maar verder heeft Hol landse Gerda het best naar haar zin in het dromerige stadje tussen „Hartz en Heide". Haar „baas", directeur van het kleine VW, is dr. Heinz Grunow, een merkwaardig veelzijdig man. „Ik ben ad vocaat, notaris, acteur, schrijver, spraakle- raar, componist, schilder, dichter en dan ook nog voorzitter van het VW-theater", somt hij op en lacht boven de geurige witte wijn, die hij de Hollandse gast met gulle hand schenkt. We slenteren gedrieën na het wijntje nog wat door de kleine stadskern, langs de „Ratwaage" (1609), over de Stadtmarkt en de Holtzmarkt met middeleeuwse kenteke nen, het „Gilde Hof' en het kleinste huis je van Wolfenbüttel, nog geen twee meter breed. Het bezit drie etages op een éénka- mer-parterre en staat ingeklemd tusse ,i prachtige vakwerkhuizen, waarvan de Duitsers zeggen dat de stijl door de En gelsen is afgekeken voor hun Tudorhuizen en de Britten, dat juist de Duitsers de Tu dorhuizen hebben nageaapt... Hotels helpen gehandicapte met stadsgidsjes an di In samenwerking met d&B® Zwitserse hoteliersvereni *en ging geeft de Zwitserse Iii ****1 validenbond in Olten ee/i^P' hotelgids uit voor gehandi■Be" capten met adressen va^®n®® hotels en pensions, die zijl6 gecontroleerd op hun gereli ji schiktheid voor gehandi capten. (stoepjes, deur breedte etc.) De hotelgidf** kan bij genoemde organisa e"cr tie worden aangevraagd Adres: Schweiz. Invaliden bund, Froburgstrasze 4 4600 Olten, tel. 062 *st 21 10 37. v Eveneens voor gehandicap ten zijn bij Pro Infirmis, Postfach 129, 8023 Zurich, stadsgidsjes voor gehandi1 capten verkrijgbaar voor O Bazel (Frs. 2.80), BemKv (Frs. 2.30), Lausanne (Frs. 4.20), Luzem (Frs. 3.80) St.-Gallen (Frs. 4.50), Zurich (Frs. 5.-). )jJ De gidsjes die tal van tips en aanwijzingen bevatten over gebouwen en winkels in genoemde steden, worT| den toegestuurd nadat hel geld is overgemaakt ev. door middel van een inter nationale antwoordcoupon'. Alle verdere inlichtingen: PV Zwitsers Verkeersbureau,r Koningsplein 11, Amster dam, tel. 020-222033. 3 J 1 ■n tfen (Van onze correspondent Jan Drummen) Parijs De neo-gaullisten onder leiding van de onvermoeibare en uiterst ambitieu ze oud-premier en burgemeester van Parijs, Jacques Chirac, beginnen uitermate „las tig" te worden. Het is een openbaar geheim dat Chirac ervan droomt president van de republiek te worden en deze ambitie is zeker niet geheel vreemd aan zijn tegen woordige politieke gedrag, hoewel zij niet als voornaamste motief daarvan aangezien mag worden. De rol die de gaullisten zouden willen spelen in „het Frankrijk van Giscard" is de waarschijnlijke drijfveer van hun ageren, vooral van een kleine groep onder hen. Want zoals in de opposi tionele, socialistische partij tegenstellin gen van betekenis ontstaan zijn (tussen Mitterrand enerzijds en Rocard en Mauroy anderzijds, bestaat de RPR (de neo-gaullis- tische beweging) allerminst uit een stuk. De opzienbarende strategie van de partij wordt voornamelijk bepaald door Chirac zelf en een kleine, maar belangrijke en 'invloedrijke groep onder hen, waarvan oud-premier Michel Debré, Yves Guéna en hun „occulte adviseurs" en eminences gri- ses" Pierre Juillet en Marie-France Garaud de voornaamsten zijn. Het grote punt van wrijving en voor de gaullisten welkome argument is de Europe se politiek, met name de aanstaande Euro pese verkiezingen. Dit zogenaamd anti-Eu- ropeanisme van de RPR ligt uiteraard geheel in de lijn van wijlen Charles de Gaulle's kijk op Europa en de beslissende rol die zijn land daarin zou moeten spelen. Chirac heeft zijn offensief tegen de Europe se politiek van de regering van Valery Giscard d'Estaing ontketend door tesamen Giscard d' Estaing met de linkse oppositie (en dus met de communisten) te stemmen tegen een harmo nisering van de BTW in de EEG-landen. Enkele weken geleden eiste Chirac van de in Brussel gehouden Europese top een plechtige verklaring aangaande de beper king van de bevoegdheden van de Europese Assemblee. Nadat premier Barre de ver- trouwenskwestiè gesteld had over de BTW- aangelegenheid, aan de RPR detailconces sies gedaan had om het essentiële te behou den, leek de zaak afgedaan te zijn. Maar enkele uren later vaardigde Chirac vanaf zijn ziekbed (hij liep tijdens een slippartij met zijn auto een heupbreuk op) een soort manifest uit, waarin het heette: „Er zijn ernstige uren in de historie van een volk, uren waarin de redding afhangt van het vermogen om verborgen dreigementken te onderkennen. Sedert gisteren weten wij dat men het Europa dat wij wensten, niet wil. Men bereidt de onderhorigheid van Fran krijk voor. Men legt zich neer bij het idee -van zijn vernedering". En „men" is uite raard Giscard d'Estaing. Oproep Maar de voor velen schokkendste zinsnede in deze oproep was zeker die waarin Chirac zei: „Zoals steeds wanneer het er" om gaat Frankrijk te vernederen, is de partij van de vreemde met zijn geruststellende en zoete stem, aan het werk. Fransen, luistert niet naar haar!". Tallozen waren van oordeel dat de burge meester van Parijs nu werkelijk te ver was gegaan. Maar in regeringskringen was men allerminst van zins om victorie te kraaien; de zinsnede was te enorm omniet een sluwe, gevaarlijke en slinkse bedoeling van Chirac te verbergen. De Europese verkiezingen zijn voor de RPR zeker een gevaar. Door zich naast de andere partijen van de regeringmeerderheid (ge bundeld onder de initialen UDF) te scheren, zou Chirac de steun van Debré verliezen. En Debré is de laatste van de „grote gaullisten" die hij in zijn gelederen telt. Als Chirac voor de Europese verkiezingen blanco-stemmen of stern-onthouding zou bepleiten, zou men hem er van beschuldigen op laffe wijze de strijd uit de weg te gaan. (Van onze correspondent) In de Franse politieke situatie is zich sedert enkele weken een merkwaardige symmetrie beginnen af te tekenen, terwijl in de oppositie al sedert de nazomer van 1977 zich een breuk aftekende die in zeer belangrijke mate tot verkiezingsnederlaag van links leidde, vertoont nu ook de rege ringsmeerderheid een toenemende barst. En door een eigen lijst op te stellen, zou hij zeker op jammerlijke wijze bakzeil halen. In politieke kringen is de strategie van Chirac uitgeplozen, genalyseerd, vertolkt. Men is er van doordrongen dat Chirac een enorme blunder heeft gemaakt. Door (zij het indirect) de president aan te vallen, door in de Kamer met de communisten gemene zaak tegen de regering te maken, en door de grote kans te lopen in de Europese verkiezingen voor zijn lijst een pover resul taat te behalen, hetgeen het uiteenvallen van zijn beweging ten gevolge zou hebben. Chirac speelbal?' Dit uiteenvallen van de RPR is wellicht al begonnen. De onstuimige maar intelligente Alexandre Sanguinetti heeft zich uit de beweging teruggetrokken, drie andere voor aanstaande figuren hebben min of meer hetzelfde gedaan. En Alain Peyrefitte, de gaullistische minister van justitie, stuurde een brief naar de RPR-Kamerleden, waarin hij hem waarschuwde voor de „hoogst overdreven en buitensporige uitlatingen van Chirac en de „occulte figuren" (die zich van de partij meester gemaakt hebben) beschuldigt. Daarmee bedoelt Peyrefitte uiteraard Pierre Juillet en Marie-France Geraud en geeft daar mee tevens aan dat Chirac hun speelbal en hun paskwil is geworden. Diens reactie was uiterst fel. Hij eiste dat Peyrefitte zich uit de partij zou terugtrek ken. Een vergadering van de gewestelijke sectie, waarvan de minister van justitie lid is, „veroordeelde" hem tenslotte tot een half jaar schorsing, zonder dat het erg duidelijk geworden is, of deze al dan niet uitgevoerd zal worden. Bij dit alles heeft men algemeen de overtui ging dat Chirac hoog, vermoedelijk te hoog spel speelt, omdat zijn felheid, die zijn grootheidswaan verraadt, vele gaullisten de schrik op het lijf jaagt. Het Opportunisti sche stemmen met de communisten heeft anderen de schrik op het lijf gejaagd en de allermeeste RPR-aanhangers (blijkens een opiniepeiling 75%) blijven van mening dat hun partij de regering onbeperkt moeten steunen. Intussen heeft Chirac premier Barre verze kerd hem vóór juni (wanneer de Eurdpese verkiezingen plaatshebben) geen dolkstoot in de rug toe te brengen en deze belofte wordt geïnterpreteerd als een vrees van de* RPR-leiders, dat zij tal van aanhangers zou verliezen als zij het vloerkleed onder de voeten van de regering zouden proberen weg te rukken. Het is mogelijk dat Chirac in zijn buitenspo righeid te ver is gegaan en dat hem dit méér schade berokkend heeft dan op dit ogenblik onderkend kan worden. Voorals nog zal de RPR in de praktijk deel b uitmaken van de regeringsmeerderhi het is niet ondenkbaar dat Chirac rd merkwaardige politiek van excess^ bijdraaien de verwezenlijking van zijni ambitie onherstelbaar geschaad heefll dat Frankrijk de tijd heeft gehad 2 excessen en droombeelden van het me te onderkennen en niet ongevo gebleken voor een zeker „positief real van Giscard d'Estaing. Jacques Chirac

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12