,/e kunt een VN- verzoek niet zo maar naast je neerleggen Bulgaarse chauffeurs stranden in Europoort Zuidamerikaans meisje mag niet bij moeder blijven AALMOEZENIER QUERELLE MEE NAAR LIBANON Bataljon naar Libanon egeleidingsteams voor schuilkelders gfNNENLAND' LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 JANUAR11979 PAGINA ychiatrische tiënten irden extra dupeerd ïcasso- )Sten van gen fonds- ijdrage hechts miljoen" HAAG De incasso- en van de vijf gulden ei- bijdrage voor zieken- Isverzekerden bij zieken- opname zullen ongeveer niljoen gulden bedragen, heeft staatssecretaris me- iw Veder-Smit van Volks- ndheid vanochtend voor Vara-radio gezegd. Vol- i de staatssecretaris blij de incasso-kosten ver on- de totale opbrengst van operatie (ruim honderd oen per jaar), zodat dit belemmering voor het oit kan zijn. de Tweede Kamer werd er deze week getwijfeld le opbrengst van de om- jen operatie niet teniet aan zou worden door de sso-kosten. De fractie van in de Tweede Kamer ft de staatssecretaris van- schriftelijk verzocht om plan om de eigen bijdrage april te laten ingaan, op chorten. D'66 wil wacvh- tot de totstandkoming van harmonisch en integraal voor de kostenbeheer- in de gezondheidszorg, rom de Tweede Kamer lopen najaar in een CDA- e heeft gevraagd, ihiatrische patiënten vre- extra te worden gedu- d door de eigen bijdrage 5.00 per verpleegdag. vinden dat hun toch al lig rooskleurige financiële tie niet nog verder mag ien aangetast. Dit blijkt ;r meer uit een standpunt een regionale raad van rleg van patientenraden in Herland gisteren heeft in- pmen. In hun argumenta- Rvijzen de vertegenwoordi- k van de patiënten erop velen van hen worden pleegd op basis van ver dingen via de algemene bijzondere ziektenkosten. vel door hen veelal een ring wordt genoten moet ran een zeer belangrijk I worden ingeleverd omdat wetgever er vanuit gaat bij volledige of nagenoeg edige verpleging aanrien- op de kosten van leven- lerhoud (huur, voeding wordt bespaard. Volgens Regionaal Overleg Patiën- aden resteert daarna on- ler 230.- zak- en kleed per maand, maar daarop nimmer de nieuwe regeling van toepassing den omdat van dit weini- ;eld ook nog moet worden laard om een terugkeer in maatschappij mogelijk te ten. 99 Van een onzer verslaggevers) ASSEN Eén van de weinige mili tairen die met bet 44ste bataljon uit Zuidlaren naar de Libanon vertrekt en daarbij over oorlogservaring be schikt, is de 50-jarige aalmoezenier K. Querelle uit Assen. De geestelijke verbleef namelijk als dienstplichtige in bet voormalig Nederlandsch Indië en maakte daar ook de politionele acties mee. „Ik weet daarom don ders goed wat deze jongens momen teel doormaken en voelen en aan welke twijfels zij onderhevig zijn", zegt bij. Aalmoezenier Querelle is momenteel in de Johan Willem Friso-Kazerne in Assen gelegerd en heeft er al tien dienstjaren bij Defensie opzitten. Over vier jaar hoopt hij af te zwaaien en nog een tijdje als pastoor te fungeren. Over de uitzending naar de Libanon, zegt de aalmoezenier: „Enerzijds trekt zo'n uitzending je enorm aan. Het is een avontuur. Je ziet wat van de wereld en het gevaar trekt je ook nog eens een tikje aan als een soort magneet. Maar anderzijds zijn daar ook de ogenblikken van angst, dat je het niet ziet zitten en denkt: kon ik maar gewoon bij moeder thuis blij ven". De aalmoezenier krijgt straks in Li banon steun van zijn protestantse collega ds. Stam uit Zuidlaren. Sa men zullen zij daar het bataljon de nodige geestelijke steun geven. ,Maar niet van die lange preken ot verhalen over Onze Lieve Heer, hoor", zegt hij. „Die knapen hebben liever dat je er bent om de huis-, tuin- en keukenproblemen aan te ho ren. Als zij een rotklus moeten op knappen, moet je er zijn en zorgen voor een stuk contact met het thuis front. Dat is ook van enorm belang". Hij zal van morgen af in Zuidlaren zeker geconfronteerd worden met soldaten die met zichzelf in de knoei zitten. Hij zal dan naar beste weten advies moeten geven. Wat vindt hij zelf van de uitzending? „Ik vind het een positieve zaak. Een dergelijk verzoek van de VN kun je niet naast je neerleggen. Natuurlijk begrijp ik, dat vooral veel ouders angst hebbenMaar als je daar over heen kijkt naar het grote internatio nale belang, dan moet je dat niet vergeten. Onze uitzending kan bete kenen, dat wij de wereldvrede in stand houden". De aalmoezenier zegt er overigens van bewust te zijn, dat hij met zijn jongens een zware taak krijgt met grote risico's. „Toch zal ik proberen hen duidelijk te maken dat zij een goede zaak dienen In alle discussies over het uitzenden naar Libanon krijgt de mening sterk de overhand, dat de legerleiding gro te aandacht dient te besteden aan se rieuze verzoeken van militairen, om niet te worden uitgezonden. Zeker wanneer deze verzoeken afkomstig zijn van dienstplichtigen, die zich niet hebben opgegeven voor het die nen bij een VN-eenheid. Dit klemt des te meer, omdat er volgens inge wijden voldoende vrijwilligers bereid zijn naar Libanon te gaan. Overigens geldt aldus verschillende organisaties, zoals „Kerk en Vrede", en „Pax Christi", de wet Gewetens bezwaren ook voor militairen die hun dienstplicht vervullen en naar Libanon worden uitgezonden. Na er kenning van het gewetensbezwaar zal dan wel vervangende dienst moeten worden vervuld, gelijk aan achttien maanden en twintig dagen, maar met aftrek van de al vervulde diensttijd, aldus deze organisaties. Onze Parijse correspondent meldt, dat van de Franse VN-eenheid in Li banon er vier zijn omgekomen: drie tijdens militaire acties en éii bij een ongeval. Verder vielen er 25 gewon den, waarvan 15 eveneens tijdens mi litaire acties. De meeste slachtoffers vielen in de eerste weken van hun verblijf in het gebied. De laatste tijd is de situatie er relatief rustig. Ver moedelijk trekken de Fransen zich eind deze maand terug, aldus onze Parijse correspondent, die eraan toe voegde dat het Franse ministerie van defensie weinig over zijn VN-eenheid wil loslaten. In Utrecht is onder leiding van de ex-beroepsmilitair J. F. Oltmans een comité „Verzet tegen Libanon" opge richt. Volgens de oprichter, die zelf een dienstplichtige zoon heeft, kreeg hij al steun van tweehonderd ouders van dienstplichtigen en van ongeveer honderd ex-beroepsmilitairen. Het co mité staat niet negatief tegenover uit zending naar Libanon, maar dan wel met een eenheid van liefst ervaren beroepsmilitrairen. RODE KRUIS ZORGT VOOR WATER EN MEDICIJNEN HET zenden van een Nederlands bataljon naar de VN- vredesmacht in Libanon heeft in Nederland al veel stof doen opwaaien. De „jongens" zouden veel te jong zijn; er zouden alleen vrijwilligers gestuurd moeten worden; er zouden alleen beroepskrachten moeten worden ge zonden; de soldaten van het betrokken bataljon zouden nooit geweten hebben dat hun eenheid een speciale VN- taak zou kunnen krijgen. De overigens begrijpelijke emoties zijn opgelaaid. MAAR voordat beoordeeld kan worden of de gebruikte argumenten terecht zijn, moet een aantal vragen beant woord worden. Bijvoorbeeld: vallen er onverantwoorde gaten in de in Nederland achterblijvende strijdmacht indien uitsluitend beroepsmilitairen zouden worden ge stuurd? En gaat er veel van de kracht van het te zen den bataljon verloren als dat uitsluitend uit samenge raapte, niet op elkaar ingespeelde vrijwilligers zou bestaan? DEZE en andere vragen worden waarschijnlijk volgen de week beantwoord, in het overleg dat de meest be trokken bewindslieden zullen hebben met de Tweede Kamer. Nu al kan in ieder geval geconcludeerd wor den, dat de theoretische voorbereiding van het deelne men door Nederland aan VN-vredesmachten, verbeterd moet worden. Dan kan het niet meer voorkomen dat dienstplichtigen, die voor de Zuidlaarder kazerne heb ben gekozen om dicht bij huis te zijn, straks van bijna alle Nederlandse militairen juist het verst van huis ra ken, zonder vooraf nadrukkelijk op die mogelijkheid te zijn gewezen. DE legerleiding doet er inmiddels verstandig aan, om bij het uiteindelijk aanwijzen van de militairen die naar Libanon gaan, veel rekening te houden met bezwaren. Als een deel van de uitgezonden troepen met bezwaard gemoed vertrekt, komt dat de slagvaardigheid van het bataljon niet ten goede. Voor zover dat mogelijk is kunnen bezwaarden van het bataljon dan beter vervan gen worden door gemotiveerde vrijwilligers. Met af een toe een wandelingetje door het koude havengebied proberen de Bul gaarse chauffeurs de tijd te doden. Rotterdam (ANP) Het Rode Kruis in Rotterdam heeft ervoor gezorgd dat ongeveer 160 in Europoort gestrande Bulgaarse chauffeurs het niet hoe ven stellen zonder drink water of medische verzor ging. De chauffeurs wach ten met hun opleggers op vracht die met North Sea Ferries uit Engeland moe ten komen. Door de sta kingen daar moeten zij misschien nog dagen lang in het havengebied bivak keren. Alle chauffeurs zijn met hun wagens bij elkaar gezet op het terrein van North Sea Ferries. Ze brengen de mees te tijd door in hun cabine en koken er ook hun eigen potje. Twee mensen van het Rode Kruis hebben de situatie be keken. Zij zijn van mening i dat de chauffeurs niet in een noodsituatie verkeren. Zij hebben nog voor een week voedsel en krijgen volgens hun informatie ook genoeg geld uitgekeerd van de Bul gaarse staatsvervoersmaat- schappij. Sommige chauffeurs staan er al veertien dagen. Maar de wagens zijn goed verwarmd en zijn veelal uitgerust met een koelkast en een keuken tje, zodat men zich aardig weet te redden. Overwogen wordt om, als de situatie voortduurt, een tent neer te zetten waar de chauf feurs elkaar kunnen ontmoe ten en bijvoorbeeld een kaar tje kunnen leggen. Eens in de twee dagen zal het Rode Kruis een kijkje gaan nemen. Overigens staan er in Euro poort ook Bulgaarse chauf feurs die uit Duitsland en België zijn gekomen omdat ze hier geen staangeld hoeven te betalen en daar wel. KHAATS- ÏHUILMpGELIJKHEDEN BEPERKT 'een onzer verslaggevers) HAAG Er komen speciale teams begeleiding van mensen in schuil- «s. De teams gaan mogelijk be- to uit gedragswetenschappers, geeste- e& en psychologen. ■tons een opgave van het ministerie Binnenlandse Zaken is het maar po- Resteld met schuilmogelijkheden. Vol- 1 het ministerie kunnen 300.000 men- ^n veilig onderkomen vinden 3? zo genaamde combinatie-projecten. Dat zijn onder meer parkeergarages. Bij de bouw daarvan is al rekening gehouden met een bestemming als openbare schuilkel der. Daarnaast zijn er ook veel flatge bouwen, waarvan de kelders als schuil plaats kunnen dienen. Hier zouden vol gens het ministerie een paar miljoen mensen kunnen schuilen. Op het platte land, waar de helft van de bevolking woont, zijn helemaal geen^ schuilplaatsen. Openbare schuilkelders (voorzien van- bij voorbeeld gas- en zogenoemde fall-out-fil- ters) worden betaald uit een rijkspot van jaarlijks enkele miljoenen guldens. De bedoeling is dit geld te besteden voor het als schuilplaats geschikt maken van kelders in met name overheidsgebouwen. Maar daar is de laatste jaren weinig van terecht gekomen, omdat het grootste deel van het potje is uitgegeten aan het als schuilplaats geschikt maken van de Rot terdamse en Amsterdamse metro. ROTTERDAM (ANP) Een 17-jarig meisje uit Guyana mag niet bij haar Nederlandse moe der in Spijkenisse blij ven wonen. Zij wordt binnenkort uitgewezen. Sishikaia Lachmansing krijgt van het ministe rie van justitie geen verblijfsvergunning. Volgens haar advocaat, mr. G.J.W. de Vries, vindt justitie het niet nodig dat moeder en kind bij elkaar wonen. Sishikaia is een zogenaamd voorkind. Haar ouders waren niet gehuwd toen zij werd ge boren en beiden zijn met een ander getrouwd. Sishikala's moeder trouwde met een Su rinamer, kwam naar Neder land en kreeg een paar jaar geleden de Nederlandse natio naliteit. Het meisje werd in Guyana door haar grootmoe der grootgebracht. Oma werd echter riek en was niet meer in stpat het meisje bij zich te houden. Sishikaia werd daar op ondergebracht in het gezin van haar vader. Volgens mr. De Vries werd zij in dit gezin niet geaccepteerd en daarom kwam zij in september vorig jaar naar Nederland om bij haar moeder te wonen. Tot nu toe is haar echter een verblijfsvergunning geweigerd. Volgens het ministerie komt rij niet in aanmerking voor gezinshereniging omdat rij nooit deel heeft uitgemaakt van het gezin van haar moe der. Het resultaat van verdere procedures mag rij niet in Nederland afwachten. Een kort geding tegen de Staat daarover, dat vorige maand diende voor de Haagse recht bank, werd verloren. De uit spraak van het beroep hierte gen wordt op 8 februari ver wacht Of Sishikaia dan nog in Nederland zal rijn is twij felachtig. Volgens mr. De Vries is het meisje dinsdag middag, toen rij alleen thuis was, door de politie opge haald en verblijft rij beurte lings op het politiebureau in Spijkenisse en het hoofdbure au in Rotterdam in afwach ting .van haar definitieve uit wijzing. Weemoed is de laatste halte vóór sentimentaliteit. Het is een lief station met veel bruin houtwerk en geraniums vóór de ramen en de mensen, die daar uitstappen zijn onveranderlijk dromers, die meer geboeid kunnen raken door langsjagende wolken dan door een waardevast pensioen. De reizigers op het smalle perron kijken langs de rails in de verte en wachten ademloos op de inter-city stopt niet in pech, wanhoop, wanbof en mislukking die hen in de vertrouwde cadans naar het land van verlangen zal brengen. Ze zullen het nooit bereiken, want de trein, die hen naar weemoed heeft gebracht, was de laatste. Waarom ze voortijdig zijn uitgestapt en niet zijn blijven zitten tot het eindpunt? Je zou het kunnen vragen aan de oude vrouw, die daar ginds bij de krokettenautomaat op haar koffer zit en hoofdschuddend een liedje van vroeger zingt. Ze was zo gelukkig met haar huis in die afbraakbuurt, met haar keuken vol blinkende spullen en haar neteldoek boven de schoorsteen. Al dat moois is haar op een gegeven moment afgenomen en sindsdien zit ze haar tijd uit in een doorzonkamer met een keukenhoek vol pannen, die niet meer geschuurd behoeven te worden en waarin de biefstuk niet eens aanbrandt, als ze weer eens een uurtje met haar gedachten elders is geweest. Ze leeft ermee als een kind, dat aan het speelgoed is ontgroeid. Maar in feite leeft ze in weemoed met haar kartonnen valies vol herinneringen. Meestal zijn de mensen, die elkaar in weemoed treffen, iets kwijtgeraakt. Een stukje van de tijd of een kruimel van hun geheugen. Daarom wordt er op de perrons en in de wachtkamer ook nooit over de toekomst gesproken. Want het heeft toch geen zin om met weemoed te denken aan iets, dat nog komen gaat. Weemoedig wordt men pas. als men het grootste deel van de reis er al op heeft zitten en op een onbewaakt ogenblik omkijkt. De afstand tussen de reiziger en de goeie, ouwe tijd moet eerst onoverbrugbaar zijn, voordat je er met een radeloos verlangen aan kunt gaan denken. Vóór die tijd heeft een enkele reis naar weemoed geen enkel nut. Er zijn gelukkig vele dingen, die tot weemoed stemmen. Bij voorkeur hebben ze geringe afmetingen, want van grote zaken kan een mens al te gemakkelijk afstand doen. Niemand zal na jaren met weemoed terugdenken aan de neutronenbom of de repeterende vakantietrip van de Sjah van Iran. De kleine dingen daarentegen, die zich fijnmazig verweven met ons eigen leven, waar een draadje van onszelf of van mensen, die we bemind hebben, is meegebreid, blijven in onze herinnering voortspoken. Telkens als ik mijn eigen bestaan terugvind in de kleine dingen die mij omringen, stroomt de deernis onherroepelijk naar mijn hoofd. Wellicht is dat de reden, waarom de kleine rubrieksadvertenties in de krant me zo mateloos boeien. Ik lees ze zelden onder „personeel aangeboden en gevraagd", ook niet onder „auto's aangeboden" of „kamers gevraagd". Want die annonces helpen me geen steek verder. Wat moet ik immers beginnen met een voeringknipster of een nette jongen, 14-16 jaar. ter opleiding in onze afdeling fijndrukkerij? Een jongen, die per se een vak wil leren, komt bij mij niet veel verder, want ik beheers er zelf nauwelijks één. De rubriek „diversen" daarentegen heeft altijd mijn grote aandacht. Want die bevatten de vreugdeen ellende van de mensheid in sterk geconcentreerde vorm. Een wanhopige poging om tot welstand te geraken wordt in deze kolom afgedaan met de zin „Tegen elk aannemelijk bod piano z.g.a.n., spoed, telefoon 53467 (na zessen)". Kijk. aan zo'n mededeling heb ik wat. Daarmee kan mijn weemoed voorlopig weer uit de voeten. „Welk een vreugde", denk ik, „moeten die mensen hebben gehad, toen het klavier in de greep van de sterke takel naar boven werd gehesen. Helaas hebben ze zelf niet gehesen. De piano moet weg en vader heeft de lessen van kleine Kees inmiddels al geannuleerd. „Echt goed piano spelen", zei hij. „is toch maar voor weinigen weggelegd". Hij glimlachte, maar zijn stem beefde. En wat voor onverdund leed gaat er schuil achter de aankondiging „t.k. malth. leeuwtje. Brieven onder nummer 234"? Het was toch zo'n lief leeuwtje, dat kopjes gaf en uit je hand at. Maar het kon niet langer op dat bovenhuis. Elke advertentie onder „diversen" maakt me weemoediger. De warmbloedige bakker Oppijnen adverteert: "Komt uw schoonmoeder op bezoek? Zorg dan, dat u onze overheerlijke boterkoek in huis hebt". Ik zal nooit weten, of bakker Oppijnen hiermee bedoeld heeft, dat zijn boterkoek niet te vreten is. Zo gaan achter de bedrukte regels van „diversen" vele minidrama's schuil. Wat waren ze niet blij, toen dat aquarium op Sinterklaasavond de kamer werd binnengedragen. Nu is het te koop: „Trop. aquarium, 70 x 35 x 50. compl. m. vissen, autom verw. en pomp. 70.-". .Zeventig gulden", denk ik, „is een Judasfooi, waarvoor je een andermans droom vernielt". Soms denk ik ook: misschien doen die mensen hun piano alleen weg, omdat ze een vleugel hebben gekocht. En wellicht heeft die man van het aquarium er nu één aangeschaft van 80 x 45 x 65. Maar dergelijke kwalijke gedachten onderdruk ik onmiddellijk weer met kracht. Want als ik dat niet doe, waar moet ik dan in vredesnaam voortaan met mijn heimwee naar toe?

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11