a CCWS heeft er 150 nieuwe leden uit Israël bij Bollenvak moet meer aan marketing doen GRwEIWE FRfpHT ÉiEMEIM B#LLEN NIEUWE ONTWIKKELING IN BLOEMENHANDEL Proefstations en instituten geven goede show weg w - AND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 15 JANUAR11979 PAGINA 9 HONSELERSDIJK - De Coop. Centrale Westlandse Snijbloemenveiling te Honse- lersdijk, de CCWS, heeft er ongeveer 150 in Israël geves tigde kwekers als nieuwe le den bij gekregen. Dat is een gevolg van de nieuwe regelin gen met betrekking tot het in ons land verhandelen van in het buitenland gekweekte bloemen. In samenwerking tussen de organisatie van Nederlandse bloemenveilingen en de Flo wer Board in Israël is men tot bepaalde afspraken gekomen teneinde die handel in zo goed mogelijke banen te leiden. Van de kant van de kwekers in Israël is de heer C. van Eg- mond die werkzaam was in de kibboets Nesh Amin, als verte genwoordiger in Nederland aangesteld. Voor de Neder landse bloemenveilingen treedt de heer Van Leeuwen als tussenpersoon op en maakt de uit Israël afkomstige bloe men klaar voor verhandelen aan de veilingen. Het is een geheel nieuwe ont wikkeling in de Nederlandse bloemenhandel, waartegen vooral van kwekerszijde nogal wat bezwaren zijn aange voerd, maar uiteindelijk heeft men in meerderheid zich met de nieuwe regelingen kunnen verenigen, ook teneinde alles zo goed mogelijk in de hand te kunnen houden. Beperkt Geleidelijk aan is de laatste maanden de invoer van bui tenlandse bloemen toegeno men, voornamelijk van Stati- ce, rozen, Baccara en anderen. Maar behalve uit Israël komen er ook veel bloemen uit diverse andere landen. Dat betreft on der meer orchideeën uit Thai land, mimosa uit Frankrijk, anjers uit Columbia. Tot nu toe blijft de aanvoer van bui tenlandse bloemen aan de CCWS nog beperkt tot enkele honderdduizenden bossen of stuks per week, maar het is te verwachten dat op vrij korte termijn die hoeveelheid sterk zal toenemen. In het bijzonder Israël maakt zich gereed tot een felle aan val op de Europse markt, bij zonder die van Duitsland en Nederland. Dit jaar staat een produktietoename met rond de vijftig procent in Israël te wachten. Men hoopt door de nieuwe regelingen voor aan voer en verhandelen van bui tenlandse bloemen voldoende ervaring op te doen teneinde te komen tot een stroomlij nen. Voor een goed prijsverloop worden de prijsberichten van alle bloemenveilingen in Ne derland doorgegeven aan de handel in Israël zodat de prij zen geregeld kunnen worden. In het algemeen zijn de Neder landse kooplieden wel tevre den met uitbreiding van het Nederlandse bloemenpakket. Uitbreiding Overigens blijven de Neder landse kwekers en handelaren niet achter om tot uitbreiding van het afzetgebied te komen. Kort geleden is daartoe in het Amerikaanse Detroit een ves tiging van een Nederlands bloemenexportbedrijf geo pend. Het betreft een dochte ronderneming van een in Rijnsburg gevestigd bedrijf, in samenwerking met de vier or ganisaties in het Nederlandse „Marketing Team". Dit team heeft tevoren de mogelijkheden in Amerika be studeerd en heeft de conclusie getrokken, dat er goede moge lijkheden zijn tot vergroten van de bloemenexport in die richting. De nieuwe stichting zal zich voornamelijk richten op de Amerikaanse super markten die steeds meer van betekenis worden voor de handel in bloemen en planten. In het afgelopen jaar is de Nederlandse export van bloe men met ruim zeven procent gestegen. De grootste stijging namelijk met ruim honderd procent is naar Engeland, dan volgen de Verenigde Staten met ruim 68 procent, Finland 53, procent, Frankrijk bijna 30 procent, Canada 23 procent OP NTV IN BLEISWIJK BLEISWIJK - De Nederland se Tuinbouw Vakbeurs (NTV) is duidelijk in aantocht. De affiches in de tuinbouwcentra en de publicaties in de pers laten daar geen twijfel over bestaan. Ieder jaar is het ei genlijk weer een gebeurtenis op zich. Zoveel technisch ver nuft op 24.000 m2 bijeenge bracht. En dat allemaal voor de tuinbouw. Waar vind je zoiets? Toch nergens anders! Bovendien vlak naast de deur. Wie vaker op vakbeursbezoek gaat, weet dat de NTV een van de sympathiekste beurzen is. Dit komt omdat de organisato ren, het bureau IB A, zeer goed aanvoelt hoe een beurs op zijn bezoekers moet worden, afge stemd. In een ontspannen, ge zellige sfeer kan men van het enorme aanbod aan tuinbouw- benodigdheden in de breedste zin van het woord kennis ne men. En daarmee zijn feitelijk de twee ingrediënten van dit beursgebeuren gekarakteri seerd. Het aanbod van nieuwe of verbeterde apparatuur èn de prettige, ongedwongen om geving. Objectieve voorlichting Onder de 266 standhouders bevinden zich ook enkelen die u alleen maar service willen verlenen. Voorlichting geven, om precies te zijn. Inderdaad, de proefstations en instituten. Hiermee wil natuurlijk niet gezegd zijn dat het bedrijfsle ven geen voorlichting ver schaft. Het gaat hierbij even wel om de objectiviteit. Pro beer eens een constructeur aan de praat te krijgen over de apparatuur van de concur rent. Daar valt in meerdere opzichten veel van te leren. Maar, of het allemaal waar is? De vakmensen van de proef stations en de instituten kun nen dat wel goed vertellen. In de gezamenlijke stand van de proefstations „Naaldwijk" en „Aalsmeer" staat het onder werp „Water en waterkwali teit" centraal. Men gaat daar nader op in op de herkomst en opslag van water, op de eisen die bij bepaalde gewas sen of teeltsystemen aan de waterkwaliteit worden ge steld, of de mogelijkheden de waterkwaliteit te verbeteren (filters, ontijzeren, ontharden, omgekeerde osmose) en ten slotte ook op de kosten van het een en ander. Aan de hand van levend materiaal zullen enkele teelttoepassingen wor den getöond. Het Sprenger Instituut uit Wa- geningen verricht zoals be kend onderzoek op het gebied van bewaring en verwerking van tuinbouwprodukten. Als onderwerpen worden dit jaar op de NTV gepresenteerd: de langdurige bewaring van lelie- bollen (ijsbewaring), de bewa ring en de behandeling met een groeiregulator van lelie- bollen zodat deze geschikt zijn voor potplantcultuur, de houd baarheid van de tomaat (na oogstbehandeling), de bestrij ding van stip en scald bij appels en het houdbaarheids- onderzoek van snijbloemen. Voorts kan men hier algemene voorlichting krijgen over koe len, bewaren, verpakken en over alles wat met de afzet te maken heeft. Het Wageningse Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Ge bouwen (IMAG) laat in haar stand enkele onderdelen van zijn onderzoekprogramma zien. Dit jaar zal de aandacht gevestigd worden op enkele energiebesparingsmogeli j khe- den, onder andere dubbele ge velbedekking en eigenschap pen van schermmaterialen. Ook ligt het in de bedoelig iets Rechts: Ketels voor verwar ming tuin bouwkassen. Daaronder: rollenbaan. van het project „mechanisatie potplantenteelt" te tonen, na melijk het prototype van een wijderzetmachine. En tenslotte het Consulent schap voor Bedrijfsuitrusting en Arbeid, eveneens uit Wage- ningen, dat voorlichting geeft op het gebied van kassen bouw, verwarming, water voorziening, mechanisatie en arbeidsmethoden. Een en an der in nauwe samenwerking met het IMAG. VOORZITTER „BLOEMBOLLEN CULTUUR" LISSE Naar de mening van voorzitter J. P. M. de Jonge van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur wordt in het bollenvak onvoldoende gebruik gemaakt van nieuwe en geavanceerde technieken. Het wordt, zegt hij, de hoogste tijd dat het vak het hoofdstuk „marketing" eens goed gaat bestuderen. Dat onderdeel is tot nu toe nauwelijks in het stuk voorge komen. In 1978 is een heel bescheiden beginnetje gemaakt op de Amerikaanse markt In het kader van het zgn. Horizon-project heeft men een eerste aanzet gedaan in de vorm van onderzoek naar de mogelij k- heden die er kunnen liggen. De exporteurs meu-i op Amerika en de Nehem stelden een paar ton voor dit doel beschikbaar. Net genoeg om alleen in de staten New York en Michigan de zaken onder de loupe te nemen. Wel, deze eerste bescheiden ronde heeft al heel wat aangetoond. Binnen vijf jaar is in beide genoemde staten een omzetvergroting van niet minder dan 20% mogelijk, alleen al in de droogverkoop-sec- tor. Dat wil zeggen: de verkoop van supermarkets, warenhuizen, zaad winkels, gardencentres, enz. De broeiershandel is daar dus niet eens bij inbegrepen. Platgetreden paden Twintig procent omzetverhoging is niet niks, maar het spreekt vanzelf als men die sprong in vijf jaar wil maken, dat men dan de oude, platgetreden paden zal moeten verlaten. Dan zal ook aan een aantal harde voorwaarden voldaan moe ten worden. De exporteurs zullen om te beginnen eens moeten ophouden met el kaar de vliegen af te vangen. Een deel van hen heeft het daar zo druk mee, dat men kans op kans verspeelt. Men zal ook moeten komen tot een verdeling van de markten. Het heeft geen enkele zin als de eigenaar van een groot gardencentre in de winter driemaal per week een Hollander op bezoek krijgt, met het doel bloembollen te verkopen. En de een doet het tegen nog scherpere prijzen dan de ander. Als er zo veel verkopers aan de bel trekken, dan gaat zo'n man „de jongens tegen elkaar uitspelen" en het gevolg is dat men, wat de prijzen betreft, constant op het scherp van de snede moet gaan. De nettowinst wordt zo laag dat enkele ondernemers drukdoende zijn zichzelf de nek om te draaien. Lange adem Die verdeling van de Amerikaanse markt is natuurlijk geen zaak die men in twee, drie jaar voor elkaar zet. Dat is werk voor de wat langere termijn. Maar men zal wèl wegen moeten zoeken om daar een begin mee te maken. Hoe voorkomt men dat na verdeling van de markt, andere expor teurs toch in dat gebied gaan werken? Alleen een heel sterke kwekersorganisatie, die alleen levert aan exporteurs die zich aan de regels van het spel houden, zou bij dit alles een heel belangrijke rol kunnen spelen. Ook zo'n kwekersorganisatie, waarvan de leden weigeren te leveren aan handelaren die met de prijs willen gaan „sjoemelen", komt er natuurlijk niet op korte termijn. Daar zal wel aan gewerkt moeten worden. Om de woorden van de heer De Jonge te gebruiken: de geesten moeten voor een dergelijk plan rijp worden gemaakt Hij was voor het overige van mening, dat de structuur van het bollenvak een heel bijzondere is, omdat zij zoveel mogelijkhe den voor de toekomst in zich draagt. Maar ook hier geldt: de mogelijkheden blijven zitten, als men ze er niet zélf uithaalt! Niet overdrijven is ook een kunst In de kranten zijn er de afgelopen week verschillende artikelen verschenen onder grote koppen waarin werd aangekondigd dat er een grote schaarste aan groente is ontstaan waardoor de prijzen tot ongekende hoogte zijn gestegen. Dit geldt echter slechts voor enkele gewassen uit het hele sortiment dat op het ogenblik wordt aangevoerd. Het totale aanbod van groenten behoeft nauwe lijks kleiner te worden als de consument bereid is om zijn eetgewoonten iets te wijzigen. Er is onder andere een voldoende grote keuze uit diverse sluitkoolsoorten, te weten; rode, witte, groene en gele kool. Verder zijn veel groenteprijzen de afgelo pen week weer gedaald. Spniilkooltelers kregen klappi en. Het valt echter niet te ontkennen dat er bij de spruitkooltelers rake klappen uitge deeld zijn door de winter. Een groot deel van de telers van late spruitkool zagen hun hele oogst verloren gaan door de strenge vorst en daar helpen geen hoge veilingprij- zen meer aan. Het heeft wel tot gevolg dat de totale aanvoer van spruiten voor de rest van het seizoen kleiner uit zal vallen. Het gevolg hiervan ligt voor de hand, nl. hoge prijzen. Dit kwam vorige week dan ook duidelijk tot uitdrukking, de prijs voor een kilo spruiten liep op de veilingen op naar 5,65. Het is nog helemaal niet vanzelfspre kend dat deze prijs zich lang zal weten te handhaven. Prei werd ook de afgelopen week nog goed betaald, de veilingprijs lag op gemiddeld 2,90 per kilo. In vergelijking met de eerste week van januari was de prijs met twee dubbeltjes gedaald. Er wordt gerekend op een ruim aanbod van prei en een wat minder sterke vraag. Dit zal ertoe leiden dat de prijzen onder meer druk komen te staan. Het gewas zal echter duur blijven voor de tijd van het jaar. Een gewas als knolselderij heeft de weersomslag duide lijk aan den lijve ervaren. In de eerste week van januari werd er 1,15 per stuk betaald, vorige week lag de prijs op 54 cent per stuk en was hiermee gelijk aan de prijs in de laatste week van december. Ook van dit gewas wordt er een ruimere aanvoer verwacht en er zal met iets lagere prijzen rekening gehouden moeten worden. Voor een gewas als boerenkool liepen de prijzen zeer sterk uiteen, deze varieerden van 1,19 tot 2,25 per kilo. Door de beperkte aanvoer en de levendige vraag naar deze winter groente zal de prijs betrekkelijk hoog blij ven. Voor waspeen werden er in de eerste week van januari zeer aantrekkelijke prijzen betaald. De prijs klom van gemiddeld 50 cent per kilo naar ƒ1,18 per kilo. De aanvoer zal spoedig groter worden waardoor de prijzen op een lager niveau komen te liggen. De extreem hoge prijzen die er voor andijvie betaald werden lijken ook weer voorbij. De gemiddelde prijs daalde van ruim drie gulden per kilo naar ƒ2,50 per kilo. Het ziet er echter niet direkt naar uit dat de prijs snel verder zal dalen. Goedkopere groenlesoorten. Het winterweer heeft totaal geen invloed gehad op de aanvoer en prijsvorming van witlof. De aanvoer is aanmerkelijk groter Op het gebied van groenten en fruit bestaat geen winter meer. Bij een importeur aan veiling „Westland-Noord" keken we wat er alzo te koop is. We zagen uit Amerika: radijs, ijssla en paprika. Uit Italië: knoflook, rode uien in strengen, krielaardappelen en venkel. Uit Egypte: zoete aardappelen en bonen. Ananas en kokosnoten van de Ivoorkust. De Canarische Eilanden: .tomaten, komkommers, vleestomaten en aubergines. Griekse komkommers. Israël: avocado's, bleekselderij en rode paprika. Gember uit Brazilië, meloenen uit Equador, Tunesische dadels, bonen uit Kenya, pepers uit Marokko. Uit Spanje: artisjokken, bleekselderij, knoflook, ijssla, broccoli, uien en bonen. Uit Z.-Afrika verder: mango's, ogenmeloenen, Litchies en maïs. Frankrijk: kiwi's, krulpeterselie, Chinese kool. Holland zelf heeft natuurlijk ook nog wel één en ander te leveren, maar daarvan wordt men wel op de hoogte gehouden door de radio-groenteman. als vorig jaar en hier lijkt voor de komende tijd weinig verandering in te komen. Als gevolg hiervan ligt de prijs lager als vorig seizoen, thans wordt er gemiddeld ƒ2,15 per kilo betaald tegen vorig jaar 2,73. Witlof zal de komende week niet duurder worden. De aanvoer van kroten is wat kleiner als vorig jaar, als gevolg hiervan trokken de prijzen wat aan. Toch blijkt dit gewas goed betaalbaar als men weet dat er op de veilingen gemiddeld een kwartje voor een kilo kroten wordt betaald. Kroten lijken eerder goedkoper als duurder te worden. Als de sluitkoolsoorten onderling in prijs vergeleken worden dan zijn rode en witte kool het goedkoopst. Voor een kilo witte kool werd er 28 cent betaald en een kilo rode kool bracht 37 cent op. Omgere kend naar consumentenprijzen komt dit neer op 56 en 74 cent per kilo, dan moet men de kool nog wel zelf snijden. Voor groene en gele kooi werden er hogere prijzen betaald. Groene kool bracht 93 cent op en gele kool noteerde een prijs van 61 cent per kilo. Van deze koolsoorten worden er grotere aanvoeren verwacht en prijsda lingen lijken daarom niet uitgesloten. Sla. De gemiddelde prijs voor een krop sla lag zeggen en schrijven 1 cent hoger als vorig jaar in dezelfde aanvoerweek. Toen bedroeg deze 35 cent, thans 36 cent per krop. Als de concurrentie van Italiaanse en Franse zijde niet te groot wordt, dan kan de prijs zich waarschijnlijk handhaven. Er wordt wel een grotere aanvoer verwacht. Groot aanbod van radijs. Het aanbod van radijs valt dit seizoen aanzienlijk groter uit als vorig jaar. Er wordt nu zo'n 200 duizend bos aangevoerd tegen vorig jaar 65 duizend bos. Door dit grote aanbod ondervindt de afzet duidelijk problemen die in de prijzen tot uitdrukking komen. De gemiddelde prijs kwam de afgelopen week niet veel hoger als 52 cent per bosje. Als de aanvoer wat kleiner wordt, hetgeen verwacht wordt dan krijgt de prijs wat meer ruimte om zich te herstellen. Spinazie daalde de afgelopen week in prijs van 4 gulden per kilo naar 2,50 per kilo. Voor wie eens wat anders wil zijn er schorseneren te koop. Ze werden vorige week verkocht tegen een prijs van 75 cent per kilo. Het ziet er dus al met al nog niet direkt naar uit dat de huishoudbeurs uitge wrongen hoeft te worden voor een gezonde Hollandse maaltijd. WEINIG OPWEKKEND PRIJSBEELD IN BLOEMENHANDEL Het overzicht van de bloemenhandel over de afgelopen week geeft weinig verschilpun ten te zien van dat in de eerste week van het jaar, hetgeen in overeenstemming is met de weersomstandigheden. Want die drukten nu ook weer een zwaar stempel op de gang van zaken, zowel wat aanvoer betreft als de handel. Het prijsbeeld was dan ook weinig opwekkend en vertoonde in het algemeen een nog ongunstiger beeld dan in voorgaande week. Vrijwel alle gemiddel de prijzen vielen lager uit met slechts een uitzondering voor enkele soorten, zoals freesia, lelies en irissen. De totale aanvoer maakte niet veel verschil met die in dezelfde week van het vorig jaar maar de opbrengst lag toch aanzienlijk lager en dat spreekt boekdelen. De aanvoer bedroeg bijna 19 miljoen bos of stuks met een totale opbrengst van 6.780.738,67 tegen een vrijwel gelijke aan voer doch opbrengst van 9.543.669,05 vorig jaar. Opvallend was, dat de aanvoer van bloemen uit Israël zeer beperkt was zodat men kennelijk ook daar rekening heeft te houden met het Europese winterweer. Er werden veel bloemen uit de markt genomen hetgeen een gunstige uitwerking had op het totale beeld. De bloemen die naar de Nederlandse veilingen werden gezonden waren vein rede lijke tot goede kwaliteit. Ondanks ingetre den dooi bleef de handel zich onzeker opstellen bij het inkopen, waarschijnlijk ook vanwege de transportmoeilijkheden en onverwachte wijzigingen in de winter. Het is nog te vroeg om een beeld te krijgen van de gevolgen van de veilingloze zaterdag, daarvoor waren de omstandigheden nu te abnormaal. Het was overigens wel een verlaten aanblik welke het veilinggebouw die dag vertoonde. De aanvoer van gerbera was afgelopen week plotseling verdubbeld hetgeen uite raard van invloed was op de prijs. De gang van zaken bracht weinig optimisme onder de kwekers, tegenover de hoge kosten staan matige opbrengsten. Maar het is nog slechts een begin van het nieuwe jaar en er kan dus nog veel gebeuren. Wat gemiddelde prijzen zijn: Amerikaanse anjers 27 (vorig jaar 53), trosanjers 19 (39), anthurium 1,43 (1,63), snijgroen 15 (16), jaarrond troschrysanten 34 (70), idem geplo zen 66 (81), normaal 93 (2,81), geplozen normaal 21 (37), freesia 26 (32), gerbera 59 (79), gladiolen 35 (75), irissen 24 (23), leliekel- ken 71 (70), lelietakken 80 (99), cymbidium 70 (89), idem klein 19 (23), grote rozen 46 (74), idem klein 33 (42), sonia 42 (72), belinda 30(51), tulpen 17 (24). Met de potplanten liep het vrij goed. Aan vankelijk was er wat aarzeling in aanvoer en handel maar geleidelijk aan verliep het wat vlotter. Voor goede kwaliteit werden behoorlijke prijzen betaald. De aanvoer lag op ongeveer hetzelfde peil als vorig jaar, namelijk bijna 400.000 stuks met een op brengst van 764.976,36 tegen een aanvoer van 394.500 vorig jaar en opbrengst van ƒ881.374,89. Vooral voor de bloeiende soorten bleek een goede belangstelling te bestaan. Voor deze week kan een nog wat trage handel worden verwacht, gezien het nog onzekere weer. Zodra het weer tot normale temperatuur terugkeert is er alle kans dat de handel zich gaat herstellen, vooral wat de export betreft. Ook de straathandel kan slecht uit de voeten en dat is van invloed op het veilingbeeld. Na vakheffingsnood bollenoeucumene De ellende rond de vakheffing heeft toch nog één goed gevolg gehad. De nood leerde bidden en resulteerde in een nauwe samen werking van nagenoeg alle vakorganisaties. Dat was nl. nooit vertoond in het bloembol lenvak. In het verleden ging ieder zijns weegs. Als het Produktschap voor Sierge wassen een advies vroeg over bijv. de hoogte van de innameprijzen van de tulpen of een vrijwillige inlevering van plantgoed van dat bolgewas, dan liep men binnen de kortste keren tot op kniehoogte door de verschillende adviezen. Toen kon het gebeu ren dat de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen- lectuur een geheel andere mening had dan bijv. de Katholieke Vereniging van Onder nemers in het Bloembollen vak (de KVOB). De Bond van Bloembollenh andelaren kwam met wéér een ander standpunt en om het geheel nog meer verwarrend te maken bleken de bloembollencouimissies van de Centrale Landbouw Organisaties het ook niet altijd met elkaar eens. Geen gebrek dus aan „genuanceerde opstel lingen", zoals dat sierlijk heet, maar het was allemaal wel erg onoverzichtelijk en bij het PVS in Den Haag wist men ook niet altijd even goed welk advies men zou volgen. De bloembollenwereld maakte naar buiten de indruk van een verzameling hoogst verdeelde lieden en dat klopte won derwel met de werkelijkheid. Koppen bij elkaar Dat veranderde toen het College van Beroep de intussen befaamde uitspraak deed en de Vakheffingsverordeningen van een aan tal jaren achtereen compleet met de handtekening van de Minister van Land bouw ongeldig verklaarde. Het PVS werd gedwongen een bedrag van zeven miljoen terug te betalen. Gelden die al waren uitgegeven aan afzetbevordering, Bloem bollenkeuringsdienst, het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, enz. De reser ves moesten aangesproken worden. Kor tom: men maakte de PVS-pot Volkomen leeg. Door de nood gedwongen moesten de grote mannen van de vak- en de standorganisaties de koppen wel bi elkaar steken. Plotseling was er een ééngezindheid die men in dit vak nauwelijks voor mogelijk had gehou den. Een soort bloembollenoecumene. Nu de allergrootste vakheffingsnarigheid door een nieuwe uitspraak van het College van Beroep - Het nieuwe bronwaardesysteem werd aangevocht maar werd rechtsgeldig verklaard - achter de rug is, kan men alleen maar hopen dat de nauwe samenwerking niet in de kast gezet zal worden. Men is trouwens druk bezig aan de formatie van de nieuwe Bloembollentelersorganisatie en daarin kan men verdeeldheid helemaal niet gebruiken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9