Pakistan sneller op weg naar een islamitische samenleving Kent u het technisch ABC van Overtoom? Gemeenten in problemen bij andere opzet van onroerendgoedb Gezinstherapie van waarde als huwelijksbanden d ketenen zijn geworden overtoom TECHniEK BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 15 JANUAR11979 PAGINA 6 (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Met de deze bewindslieden kenmerkende blijmoedigheid hebben de staatssecretarissen Koning (Binnenlandse Zaken) en Noo- teboom (Financiën) deze week bij de Tweede Kamer een nota ingediend waarvan de inhoud op menige gemeen tesecretarie met lichte verbij stering ter kennis genomen is, een gevoel dat al op de dag van presentatie verwoord werd door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die uiting gaf aan „ernstige be denkingen". De nota gaat over de werking van de onroerend-goedbelas- tingen in de praktijk, op het eerste gezicht een weinig schokkend onderwerp, maar dat eerste gezicht is in dit ge val misleidend. In de honder den gemeenten die deze belas ting in de afgelopen jaren hebben ingevoerd, zijn im mers, niet het minst door de ambtenaren van de afdelingen financiën, honderdduizenden zuchten geslaakt, niet alleen omdat de invoering ervan technisch bepaald gecompli ceerd was, maar ook omdat de introductie aanleiding gaf tot talloze protesten van be lastingplichtigen. De in rode kaft uitgegeven nota is qua stijl beslist geen stuk dat men met rode oor tjes leest, daarvoor is ze te technisch - hoe kan het an ders als fiscalisten aan het woord zijn - maar wat erin staat is wel van het grootste belang, vooral voor de miljoe nen Nederlanders die onroe- rend-goed belasting betalen. Hoe hoog de golven over de onroerend-goedbelasting kun nen gaan, is in de afgelopen weken weer gebleken nadat het blad van het Konsumen- ten Kontakt een publikatie had verricht over gesignaleer de voorstellen tot (forse) ver hoging van de tarieven van de OGB, een punt waarop we straks nog even terugkomen. Waarom werd bij wet van 24 december 1970 de OGB inge voerd? Om de financiële mid delen van de burgers af te romen? Zeker niet. Heel in het kort was de aanleiding dat „Den Haag" van mening was dat de gemeenten een be hoorlijk eigen belastinggebied behoren te krijgen, waardoor binnen de gemeente beter be keken kan worden wat van de burgers gevraagd kan wor den ten behoeve van de voor zieningen ter plaatse. Sinds 1932, het jaar waarin de zoge naamde Financiële-Verhou- dingswet van 1929 in werking trad, was bij de inkomsten van de gemeenten het accent meer en meer komen te lig gen op de uitkeringen van het rijk aan de gemeenten. De ge meenten waren daardoor voor de voorzieningen van hun be hoeften aan algemene midde len vrijwel uitsluitend van deze rijksuitkeringen afhanke lijk en daardoor werd af breuk gedaan aan hun finan ciële zelfstandigheid. „Den Haag" bepaalde wat in de kas van de gemeente zou vloeien en de gemeente moest maar afwachten wat het rijk haar zou geven. Het was geen wonder dat in de kring van de gemeenten steeds meer het geluid gehoord werd, dat zij in sterkere mate zélf het ni veau van hun inkomsten zou den moeten kunnen bepalen. Zeker, er waren ook vóór de invoering van de OGB „ei gen" inkomsten voor de ge meente, maar op het totaal had het allemaal niet zoveel te betekenen. We kennen die heffingen wel, voor een deel bestaan ze nog steeds: riool rechten, reinigingsrechten, hondenbelasting, grondbelas ting, personele belasting, etc. Welnu, de OGB nam, ruw ge zegd, de plaats in van de grond- en de personele belas ting. Wat hebben de gemeen tebesturen een moeite gehad met deze verandering, die en kele jaren geleden intrad. Tal loze burgers bleken van me ning te zijn dat ze nu „dubbel gepakt" zouden worden, wat soms tot heftige emoties aan leiding gaf. In heel wat ge meenten besteedden de amb tenaren van de afdeling financiën en voorlichting ette lijke uren aan de informatie van de burgerij. En de rijkso verheid hield de Nederlanders voor dat de gemeentebestu ren, hoewel ze nu een aan zienlijker ruimer eigen belas tinggebied zouden krijgen, niet maar raak zouden kun nen heffen. De z.g. gebrui kersbelasting mag immers in een gemeente niet meer be dragen dan maximaal 12 pro cent van wat deze gemeente als algemene uitkering uit het Gemeentefonds ontvangt en de z.g. eigenarenbelasting ten hoogste 15 procent van die al gemene uitkering. Op de pro vinciale griffies en het minis terie van Binnenlandse Zaken wordt daarop streng toege zien. De gemeenten konden uit twee heffingsmethoden kie zen: de economische waar de- grondslag en de oppervlakte grondslag. Verreweg de meeste gemeenten (volgens de jongste opgave 679) kozen de waardegrondslag, slechts 93 de oppervlaktegrondslag. De grote voorkeur voor de waar degrondslag moet verklaard worden uit de bij deze ge meenten bestaande opinie dat de waarde een betere onder linge individuele waarderver- houding aangeeft dan de op pervlaktegrondslag. Bovendien beschikte een aantal gemeen ten al over huurwaardegege- vens van onroerend goed. De keuze werd vrijwel steeds ge daan na intensieve studie op de afdeling financiën van de betrokken gemeente en lange debatten in de gemeenteraad. En wat gebeurt er nu? De twee staatssecretarissen stel len in hun nota voor het aan tal mogelijke grondslagen te beperken tot één, en dan de oppervlaktegrondslag te kie zen. Dat houdt dus in dat, als ook de Tweede Kamer deze mening is toegedaan, bijna ze venhonderd gemeenten op een ander systeem moeten over schakelen. Is het een wonder dat deze week op menige ge meentesecretarie ambtenaren van de afdeling financiën boos rondliepen? Koning en Nooteboom hebben hun argumenten, dat is zeker. Zij schrijven dat het basisge geven voor de (gecorrigeerde) oppervlaktegrondslag eenvou diger is vast te stellen. Het is voor de belastingplichtigen gemakkelijk controleerbaar en er zijn minder regelmatig weerkerende werkzaamheden dan bij de waardegrondslag omdat de waarde eenmaal per vijf jaar geheel opnieuw moet worden vastgesteld. Daar komt bij dat het begrip „waarde" door de ene ge meente anders wordt géinter- preteerd. dan door de andere. Een ijzersterk argument van de staatssecretarissen is dat het aantal bezwaarschriften van inwoners van gemeenten met de oppervlaktegrondslag aanzienlijk lager ligt dan in de waardegrondslag-gemeen- ten. Kortom: de oppervlakte grondslag is eenvoudiger en doorzichtiger. Duidelijk is dat de waarde- grondslag-gemeenten. zeker nadat de nota in de Tweede Kamer zal zijn behandeld (ho pelijk spoedig), maar vast moeten overgaan op het ande re systeem, dat spaart ook werk uit bij het opnieuw vaststellen van de waarde. Het wordt in de betrokken honderden gemeenten weer een hele operatie, maar er zal niet veel anders opzitten. Ten zij de Vereniging van Neder landse Gemeenten de Kamer van het tegendeel overtuigt, maar dat lijkt in dit geval niet zo erg waarschijnlijk. De nota zit namelijk bijzonder goed in elkaar. Tenslotte nog even de recente beroering rond de tariefsver hogingen bij, met name, de OGB. Pakken de gemeenten bij hun inwoners nu echt te rug wat ze van het rijk „min der méér" krijgen? Zeker, er zijn colleges van B en W die dat proberen. Maar of het zo ver komt is in eerste instantie ter beoordeling van de ge meentelijke volksvertegen woordiging, de Raad, en in de tweede plaats zijn er de hoge re, controlerende, overheden, in laatste instantie de staats secretaris van Binnenlandse Zaken. Deze heeft enkele da gen geleden de Kamer nog la ten weten dat de verhogingen tot dusver wel meevallen. Hem enigszins kennende, mede in acht nemend zijn ei gen bestuurlijke ervaring (hij was behalve Tweede-Kamerlid ook geruime tijd Statenlid van Zuid-Holland en Raadslid in Rotterdam) mag men erop rekenen, dat mr. Henk Ko ning er alles aan zal doen om te voorkomen dat de gemeen ten te ver gaan. Als ze beslui ten tot te forse belastingver hogingen zullen ze ongetwijfeld een „nee" van de bewindsman te horen krijgen. Het is de moeite waard om de verdere gang van zaken met de nu uitgebrachte nota (die eigenlijk populair samen gevat zou moeten worden) met belangstelling te volgen. EVERT MATHIES ADVERTENTIE Bon opsturen aan Tolhuislaan 47-85-Den Dolder (Ut) tel 030-784641 Auto tegen lichtmast LEIDEN Een 23-jarige Leide- naar en een 19-jarig meisje uit Leiderdorp zijn in de nacht van zaterdag op zondag ernstig ge wond geraakt bij een ongeval. stuurder door de gladheid slipte en tegen een lichtmast botste. De auto werd totaal vernield. De beide inzittenden werden naar het Academisch Zieken huis vervoerd. (Van onze correspondent Peter Niesewand) RAWALPINDI Dit jaar zal Pakistan nog sneller doorgaan op zijn weg naar de vor ming van een streng godsdienstige staat. De Raad voor Islamitische Ideologie werkt nu al aan de nieuwe godsienstbelasting die alle moslems vanaf juli zullen moeten betalen. De belasting vormt de eerste stap naar een „isla mitische economie". Een van de andere eerste maatregelen zal het afschaffen van rente zijn. De maatregelen zullen diep ingrijpen hebben op de Pakistaanse samenleving. Pakistaanse functionarissen hebben het al over „een revo lutie op elk terrein van het leven". Bovendien heeft de militaire leider, generaal Zia Ul-hag vage ideeën over de oprichting van een isla mitisch politiek systeem. Op het ogenblik weet hij niet veel meer dan dat een voortzetting ADVERTENTIE van het huidige systeem „niet in het grootste belang van Pakistan is". Voorlopig wil Zia, die voor dit jaar verkiezin gen in het vooruitzicht heeft gesteld, niet ac tief deelnemen aan de vernieuwingen, want dat zou een verkeerde indruk wekken. Hij hoopt wel dat de Pakistaanse politieke par tijen, met uitzondering dan van die van ex- premier Bhutto, samen zullen gaan werken. Het is niet bekend of dit nog voor de verkie zingen zal lukken. In ieder geval zullen tegen die tijd al genoeg islamitische wetten inge voerd zijn om zelfs de meest vrome moham medaan tevreden te stellen. Drie pilaren van de Pakistaanse economie moeten worden omvergeworpen: het heffen van rente en het dubbele concept van beperk te aansprakelijkheid en naamloze vennoot schap. Er wordt nu al over de details van het afschaffen van rente gesproken, en in begin van dit nieuwe jaar wordt een nieuwe wet verwacht. Een commentator legde in een grote krant uit dat beperkte aansprakelijkheid is ontworpen om mensen te beschermen tegen contract breuk, iets wat ook in de Koran streng verbo den wordt. Ook een naamloze vennootschap beperkt de wettelijke verantwoordelijkheid bij de uitvoering van een of andere taak. Belangrijk zal zijn wanneer eventuele econo mische wetsveranderingen doorgevoerd zullen worden. De Pakistaanse autoriteiten zijn er zich van bewust dat dit geleidelijk moet ge beuren. Ze willen vooral voorkomen dat de Koran een slechte naam krijgt. Zia: „Als de regering bijvoorbeeld de opheffing van het huidige banksysteem zou aankondigen, zonder daar iets voor in de plaats te stellen, dan zou dat alleen verwarring stichten, en niets meer. De regering wil elke stap die zij neemt in dienst stellen van het de Islamitische orde". Wanneer er echter aan het economische sys teem wordt gesleuteld, dan zal dat zijn uit werking niet missen op andere terreinen. An dere problemen zullen zich weer voordoen en nieuwe veranderingen zullen nodig blijken. De geplande godsdienstbelasting kan als voor beeld dienen. Belastingen Twee belastingen zijn voorgesteld: de zoge naamde ZAKAT, een inkomstenbelasting van 2,5% die gebruikt zal worden voor een reli gieus fonds voor noodlijdenden, en IJSFR, een heffing van 10% op landbouwproducten, die verdeeld zullen worden onder de armen. Verder is er weinig bekend, maar men neemt aan dat andere belastingen zullen komen te vervallen, zodat deze nieuwe belastingen geen extra lasten mpt zich mee zullen brengen. De federale minister voor minderheids- en godsdienstzaken, Nawabzada Ansari, schijnt dat laatste ook te geloven, want hij heeft ge zegd dat de staat dankzij de nieuwe belastin gen veel meer geld binnen zou krijgen. Op het ogenblik probeert iedereen zo weinig mo gelijk belasting te betalen. Maar in de toe komst zou iedere mohammedaan met genoe gen zijn beurs opentrekken, omdat het immers een godsdienstplicht zou worden. ZAKAT en USHR zullen dan misschien veel beter dan de huidige belastingen kunnen zorg dragen voor de sociale voorzieningen in Pakis tan, maar dat geldt niet voor de andere taken van de overheid. Wie betaalt er voor defensie, de politie, de rechterlijke macht, of onder wijs? Het is zeer onwaarschijnlijk dat de niet- mohammedaanse bijdrage maar een beetje in de beurt van het vereiste bedrag zal komen, dus moeten andere methoden gevonden wor den. Koran-geleerden voeren nu aan dat de oplos sing met ligt in het heffen van andere belas tingen om de regering in stand te houden, maar in het omvormen van de regering zelf. De islamitische regering moet zich beperken tot het coördineren en kanaliseren van het le ven van de mensen en de samenleving als ge heel, en niet proberen dat te besturen en te leiden. Het leven wordt geleid door de Koran, vinden die geleerden. De Pakistaanse economie zal, als renteheffing enzovoorts eenmaal afgeschaft is, een „economie van kleine zelfstandigen" worden. Er zal niet meer nodig zijn dan een kleine staf bij de planningscommissie, of bij het ministerie van handel en industrie. Bij de rechterlijke macht zal de instelling van de zogenaamde Shariat, islamitische rechtban ken, grote invloed hebben op de hoven van justitie en het Hooggerechtshof. Deze zullen er op moeten toezien dat alle wetten wel stroken met de voorschriften van de Islam, en zo no dig de wetten veranderen. Volgens een Islamitische commentator van een groot ochtenblad zullen er minder rech ters nodig zijn, omdat er minder te doen valt. Voor een deel zou dat een gevolg zijn van het feit dat rechtzaken niet langer door het toeval bepaald zouden worden, maar door „duidelij ke en bij de wet vastgestelde bewijzen". Hoe die duidelijkheid bereikt zal worden, vermeld de het artikel niet. Maar ook zullen er minder zaken de recht bank bereiken, omdat vele al opgelost zullen zijn voor het zover is, en andere gewoon niet meer zullen voorkomen. „Een afgehakte arm doet het beter als af schrikwekkende middel tegen toekomstige wetsovertreders dan 1000 mannen die in de gevangenis aan het wegkwijnen zijn". Hoe ver Pakistan bereid zal zijn te gaan op weg naar de ideale moslemstaat, zal afhangen van het al dan niet slagen van de eerste stap pen. In ieder geval kan elk moment met het experimenmt begonnen worden. (Copyright The Guardian) p: In het begin van de jaren zestig is de gezinstherapie haar opmars begonpen. Van die periode af is men meer en meer afgestapt van de oude methode om personen met psychische stoornissen los te weken uit hun onmid dellijke omgeving en hen te behandelen als individuen. Gezinstherapie is zoiets als „een gezin uitnodigen om lang opgespaarde spanningen naar de spreekkamer te bren gen". Daarmee wordt het belang van het gezin als sociale een heid extra benadrukt. Menig een die het etiket schizofreen opgeplakt kreeg kwam, zo ontdekte men, niet zelden uit een gezin waarin het huwelijk niet boterde of onder zware spanningen stond. „Dus", zo redeneerden sommige deskun digen, „niet zozeer het indivi du is gestoord, maar het ge^ hele gezin is dat; het gehele gezin moet derhalve behan deld worden". Daartoe is het nodig, dat men de juiste oor zaken van de doorgaans niet als zodanig herkende en aan gevoelde spanningen opspoort, vooraleer men kan overgaan tot een adequate behandeling. Dit opsporen geschiedt door middel van uitvoerige ge sprekken. Over hoe dat allemaal in zijn werk gaat is uiterst boeiend beschreven door de Ameri kaanse gezinstherapeuten dr A.Y. Napier en dr C.A. Whi- taker met als titel„Samenspel, tegenspel; verslag van een in tensieve gezinstherapie". Het laat zich lezen als een span nende roman en menigeen zal er herkenbare situaties in te rugvinden. Napier en Whitaker beschrij ven het gezin Brice: vader, moeder, twee dochters en een zoon. De moeilijkheden schij nen zich te concentreren op dochter Claudia, die opstan dig, zwerflustig en ongezegge- lijk is en vage gedachten aan zelfmoord koestert. Ze heeft al eens een psychiatrisch on derzoek ondergaan, waarna haar ouders te verstaan werd gegeven, dat zij mogelijk schi zofreen zou worden. 3tap vOor stap maken Napier en Whitaker duidelijk, dat het huwelijk van vader en moe der Brice ergens gestagneerd is geraakt als gevolg van diep liggende oorzaken. Onbewust dringen zij hun bijna volwas sen dochter Claudia de rol /an zondebok op. De ontkno ping is even verrassend als eenvoudig: vader en moeder lossen, na de langdurige the rapie hun meningsverschillen en problemen niet meer op /ia hun dochter, maar recht streeks met elkaar. Gezinstherapie is moeilijk en soms riskant. Hoofdstuk na noofdstuk, afwisselend met een weergave van de thera pie, die het gezin Brice volgt en met een verklaring van de gebeurtenissen, laten de beide schrijvers zien, hoe gezinnen functioneren. Zij zijn er bei den van overtuigd, dat het ge zin op zijn gunstigst de rijk ste en meest lonende van alle sociale verhoudingen is, maar wanneer de banden van het gezin ketenen worden, dan kan gezinstherapie van on schatbare waarde zijn. TOON VAN GRINSVEN Dr A.Y. Napier en dr C.A. Whitaker: „Samenspel, tegen spel; verslag van een inten sieve gezinstherapie". Verta ling Anneke Schoenmakers. Citg. Meulenhoff Informatief 1BV; 32,50. INLICHTINGEN JAAP EDENWEG 10 ZATERDAG 20 JANUARI - 20.00 UUR .ZONDAG 21 JANUARI - 14.00 UUR

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6