Eric Heiden maakt dit seizoen af en werpt zich dan op studie sportgeneeskunde itocin Kampioene Astrid Jansen in de Wal rijdt betere figuren De winnende bankrekeningnummers presenteren zich: -r SPORTTRIBUNE Uwbank-rekening-nummer isUwLotnummer LEIDSE COURANT MAANDAG 15 JANUAR11979 Astrid Jansen in de Wal prolongeerde zonder concurrentie haar Nederlandse titel kunstrijden. AMSTERDAM De negentienjarige Astrid Jansen in de Wal greep zaterdag nacht in de Amsterdamse Edenhal voor de tweede keer in haar loopbaan de nationale titel kunstrijden. Vrijdag reed ze voor het eerst sterke verplichte figuren en een behoorlijke korte Kür maar zaterdag kon ze met haar vrije Kür niet overtuigen en kreeg van de jury punten tussen 5,0 en 5,3. Astrid Jansen in de Wal gaat voor Nederland naar de Europese kampioenschappen, die van 28 januari tot 4 februari in Zagreb worden gehouden en doet ook mee aan de wereldtitelstrijd in Wenen van 13 tot en met 18 maart. Zij hoopt ook op de Olympische Winterspelen. Volgens de eis van het Nederlands Olympisch Comité moet ze dan zeker een plaats op de wereldlanglijst hebben bij de eerste tien. Of dat er voor haar in zit, valt te betwijfelen. Astrid Jansen in de Wal: „Ze zeggen dat ik al te oud ben voor kunstrijden. Daar ben ik het echter helemaal niet mee eens. Negentien is toch niet oud. Ik ben pas op tienjarige leeftijd met kunstrijden begonnen. De meeste andere meisjes bij de senio ren rijden al op vijf- of zesjarige leeftijd. Mijn einddoel is de Olympische Spelen volgend jaar. Vorig jaar kwam ik bij de Europese kampioenschap pen op de zeventiende plaats, nu zal ik proberen bij de eerste tien te komen. Ik weet dat je op de E.K. en W.K. met driedubbele sprongen moet komen. Op de training ben ik daar druk mee bezig met Joan Haanappel. Op de Nederlandse kampioen schappen lukte het nog niet". Joan Haanappel was best te spreken over Astrid Jansen in de Wal. „Vorig jaar, bij de Nederlandse kampioenschappen, stond ze na de verplichte figuren op de zesde plaats. Nu nam ze gelijk de eerste plaats in. Haar figuren zijn enorm sterk geworden en daar ben ik erg blij mee. Ik zie internationaal best mogelijkheden voor Astrid Jan sen in de Wal". Aan het kampioenschap bij de dames deden zeven rijdsters mee, vier van de Haagse ijsclub Houtrust en drie uit Groningen. Na de verplichte figuren en verplichte korte Kür had Astrid Jansen in de Wal de leiding genomen voor de vijftienjarige Rudina Pasveer uit Groningen, de veertienjarige Herma van der Horst uit Maassluis en de even oude Monique Verlaan uit IJmuiden. De vier minuten Kür bracht geen verandering In het klassement Middernacht Toen Astrid Jansen in de Wal haar Kür om middernacht op het ijs van de Edenhal bracht, waren al veel toeschouwers naar huls. Bij haar dubbele Axel kwam ze ten val, maar later lukte het wel. Er resteerde weinig applaus voor Astrid Jansen in de Wal die twee uur had moeten wachten voor ze het ijs op kon, omdat van organisatie in Amsterdam niets deugde Zowel vrijdag- als zaterdagavond was het program ma pas rond één uur 's nachts afgelopen. Dat kwam voornamelijk doordat tussen de titelstrijd zo nodig kleine kinderen en ijshockeyers, die nauwelijks konden schaatsen, moesten optreden. Dat werd gedaan om meer toeschouwers naar de baan te krijgen. Immers, de kleintjes die in de nacht met een zak frites door de hal rennen, brengen ouders en familie mee. Maar deelneemsters van dertien en veertien jaar die in een toernooi een Nederlands kampioenschap topsport bedrijven, hebben erg veel moeite om hun ogen rond het nachtelijk uur nog open te houden. Ook de junioren konden op dat te late tijdstip pas hun prijzen in ontvangst nemen. Bij de junioren A zegevierde de twaalfjarige Margo van Dijk uit Den Bosch. De evenoude kasteleinsdochter Marie Louise van der Kruk die vorig jaar vierde was, behaalde nu de tweede plaats vóór de B-kampioene van vorig jaar, Veronie Boumans uit Tilburg. Een prachtig succes was voor trainer Wouter Toledo weggelegd bij de B-|unioren. Zijn pas elfjarige leerlinge Micaëla Schilperoord schiet als een ko meet omhoog. Wouter Toledo: „ZIJ is een natuurta lent. Ze doet pas twee jaar aan kunstrijden en dan gelijk al kampioene bij de B-junioren. Dat is enorm. Als enige junior springt ze een dubbele Lutz en heeft ze in haar programma vijf dubbele sprongen". Op de tweede plaats kwam Tjin Li Wang (Groningen), voor Ingrid van Laarschot uit Den Bosch. Overgangsklasse Tussen de juniorenklasse en de senioren was dit jaar voor het eerst een overgangsklasse ingesteld. Daarin zegevierde de enige leerlinge van trainster (als hobby) Sjoukje Dijkstra, Donatelle Basile (Den Bosch), voor Irma Rijders uit Den Bosch en Ernes- tien Bakker uit Amsterdam. Het kunstrijden bij de heren heeft nog steeds niets te betekenen. Voor het eerst na vijf jaar was er weer een rijder in de seniorenklasse. Vroeger moest zo'n eenling een bepaald aantal punten behalen om kampioenswaardig te zijn. Dat heeft de KNSB afgeschaft. Het lid van de Haagse ijsclub Houtrust Gerard van Hattum (17) werd kampioen van Neder land bij de senioren en zijn één jaar jongere broer Koos bij de junioren. Beide jongens uit Delft trainen een groot gedeelte van het jaar in het Duitse Füsen. Het rijden van de gebroeders Van Hattum staat op een laag pitje en houdt geen belofte voor de toekomst in. ARTHUR VAN RIJSWIJK MADISON Eric Heiden aarzelt nog. Al weken piekert hij zich suf over zijn schaatstoekomst. De wereldkampioen uit het Amerikaanse Madison in de staat Wisconsin heeft eigenlijk schoon genoeg van topsport. Heiden wil stoppen. Binnen enkele weken neemt hij een de finitieve beslissing. Dit seizoen maakt Eric Hei den in elk geval nog af. Maar na de komende be langrijke toernooien (WK sprint, WK all-rounders en de strijd om de offi cieuze wereldbeker) wordt het korte, maar hevige tijdperk-Eric Hei den vermoedelijk afge sloten. Vanaf dat mo ment geeft de 20-jarige snelheidsduivel de voor keur aan zijn studie sportgeneeskunde. De afgelopen twee jaren heeft de schaatssport van de zesvou dige wereldkampioen veel tijd gevergd, die hij nodig had om in het eerste van twee seizoenen de sprong naar de wereldtop te maken en vervolgens zijn titels te verdedigen. Door de schaats sport kwam de studie voor Eric Heiden op het tweede plan. Na zes wereldtitels (twee bij de Eric Heiden heeft nog éénmaal het oog gericht op de alleenheerschappij in de schaatswereld. WK junioren, twee bij de WK sprint en twee bij de WK all- rounders) vindt Eric Heiden dat het tijd wordt om de rollen om te draaien. „Ik heb twee seizoenen alles voor de sport gedaan. Ik wilde hoe dan ook zo ver mogelijk komep. Dat is me gelukt. De studie is door die ambitie naar de achtergrond verdrongen. Maar na dit seizoen zal dat veranderen. Dan ga ik minder aandacht aan het schaatsen be steden". Eric Heiden vindt de sportge neeskunde belangrijker dan het schaatsen. De afgelopen jaren kon hij zowel studeren als top sport bedrijven, omdat de uni versiteit van Madison de 20-jari- ge wereldkampioen terzijde stond. Zijn geslaagde race naar de internationale schaatstop kostte hem wel een hoge klasse ring wat de studie betreft. Hoe wel niet verontrustend, bleek het leren Eric Heiden moeilijker af te gaan dan het sporten. Eric Heiden: „Sportgeneeskunde is geen eenvoudig vak. In de afge lopen periode was ik in de wintermaanden vaak buiten Amerika en in de zomer moest ik mij voorbereiden op het nieu we seizoen. Dat kostte veel tijd en daardoor kreeg ik wat de studie betreft een achterstand. Eric Heiden zal proberen zijn wereldtitels met succes te verde digen. Eén kampioenschap moet hij laten schieten. De WK voor junioren is voor Heiden voor altijd verleden tijd, in ver band met zijn leeftijd. Eric Hei den heeft al een ander kam pioenschap op het oog. Met ingang van dit seizoen is een strijd om de officieuze wereldbe ker toegevoegd, bestaande uit vier tweedaagse evenementen. De Nieuwjaarswedstrijden in Os lo. door de Noor Jan Egil Stor- holt gewonnen, waren de eerste f 100.000,- op bankrekeningnr. f 25.000,- op bankrekeningnr. f 10.000,- op bankrekeningnr. f 5.000,-op bankrekeningnr. f 2.500,-op bankrekeningnr. f 2.500,- op bankrekeningnr. f 2.500,- op bankrekeningnr. f 2.500,- op bankrekeningnr. f 2.500,- op bankrekeningnr. Maak van üw bankrekeningnummer ook een lotnummer 30.70.39.501 extra prijs van f 50.000,- 53.47.12.606 op bankrekeningnummer 10.93.77.303 13.53.79.172 23.38.46.131 10,-op bankrekeningnummers, 3o'oi ^43.818 eindigend op het cijfer 1 14.24.52.483 60,-op bankrekeningnummers, 47^55.869 eindigend op het cijfer 13 48.01.31.139 100,-op bankrekeningnummers, 14^04^13^456 eindigend op het cijfer 930 f 1.000,-op bankrekeningnummers, eindigend op het cijfer 4545 Aan deze loterij hebben deelgenomen: 245.871 abonnees. Prijzen boven f 1.000,- zijn belastbaar met 25% kansspelbelasting. Hebt u een rekening bij een bank of spaarbank (een gewone rekening ofwel betaalrekening, niet een spaarrekening)? Ga meespelen in de loterij voor bankrekeninghouders. Dan speelt u, zolang u dat wilt, iedere twee maanden mee met uw bankrekeningnummer als lotnummer. Er is een aantrekkelijk prijzenpakket. En wat belangrijk is: als notaris mr. M.J. Meijer te Amsterdam uw bankrekeningnummer trekt, dan wordt uw prijs binnen één week na de bekendmaking overgemaakt. Automatisch. Op uw bankrekening. Als winnaar hoeft u zich niet te melden, 't Spreekt vanzelf dat alleen deelnemers meeloten. Wat 't kost? Slechts één tientje. Dat bedrag wordt zo'n vijf weken voor iedere trekking automatisch van uw bankrekening afgeschreven. Kan 't makkelijker? Hak de knoop maar door. Geef u op als deelnemer. Vul de machtiging in. En stuur 'm op. Gewoon in een envelop zonder postzegel aan: SUFA, Antwoordnummer 4, 3000 VB Rotterdam. Deze loterij werd goedgekeurd door de Minister van Justitie onder nummer: L.O. 700/088/207 d.d. 9-11-1971. De baten zijn bestemd voor de Stichting Algemene Loterij Nederland te 's-Gravenhage ten behoeve van maatschappelijk werk, volksgezondheid en cultuur. Algemene Loterij Nederland Bjeggmg machhging aan van de reeks. Eric Heiden 01 brak in de Noorse hoofdsta Studie en geld waren daar oorzaak van. De Amerikaanse student heë niettemin zijn zinnen gezet de wereldcup. De tweede 01Hil\ moeting is in het Zweedse O^ou rebroe, waar hij zijn eers h°n punten moet pakken. Op 24 qbegi 25 februari komt Eric Heideree vervolgens in Alkmaar in act hee: (het derde toernooi) en de Go R.aP den Schaatswedstrijden in li uit zeil vormen het slot van &ëezc eerste officieuze wereldbekeken. strijd. Ondanks zijn afwezigheid in 0 lo weet Eric Heiden dat hij ni op achterstand staat ten opzie te van de Europese top. Heiden: „De Nieuwjaarswedsti den in Oslo pasten helemaal ni in mijn programma. De datu lag tè ver verwijderd van andere drie wedstrijden. Die li; gen niet zover uit elkaar, waa door ik in Europa kan blijve Van de vier wedstrijden telle er echter drie voor het eindkla sement. Het slechtste resulta valt af en dat betekent dat Osl voor mij niet meetelt. Als ik Oerebroe, Alkmaar en Inzeil vorm ben, pak ik die eerst plaats ook". De Amerikaan vindt het idee een wereldbekerstrijd goed. komt zoveel kijken om een toe nooi van een weekeind winnen af te sluiten. Afgezien van va partijen moet je de vorm va de dag hebben. Als je, door w« voor oorzaken ook, minder rijd ben je meteen uitgeschakeld. B de grote toernooien zet ik alle van me af. Dan denk ik ma; aan één ding: de hoogste tre van het ereplatform. Menta; moet je voor elk tweedaag evenement sterk zijn. Dat is mij gelukkig niet zo'n probleen Ik kan me ergens aan vastbi ten". Als ik de eerste plaats wil, da zie ik die alleen en de re; vergeet ik. Zo is het eigenlij ook met de studie. Norma; gesproken hadden school moeten schoppen ma; ik heb gevochten voor aai vaardbare resultaten. En d zijn er ook gekomen. Vanda; dat ik nog steeds naar universiteit kan". Wat die strijd om de wereldci betreft, de mensen hebben geliL als ze zeggen dat in zo'n toe nooi ook de echte kampioe naar voren komt. Door een gi lukkige loting kan je als outsid; bij een tweedaags evenemei SBHMHK ver komen. Maar bij zo'n werek cupstrijd moet je het echt ze doen" tie Eric Heiden blijft dit seizoen du f op drie fronten strijden. Behalv /J de wereldcupwedstrijden zijn e nog de WK sprint en de Wl ~j all-rounders. Door zijn succes **,Y! volle jaren is gebleken dat zijl trainingsmethode juist was. OnV,. dit seizoen in vorm te zijn, heef hij dan ook niets veranderd. Eric, Heiden: „Ik heb nagenoeg hel zelfde gedaan als in voorgaandnj" seizoenen. Dat betekende in d zomermaanden veel 'lopen ei vaak met gewichten trainen. Mo menteel ga ik veel naar di ijsbaan van West Allis, zo'n hon derd kilometer hier vandaan. Zejr- keer per week rijd ik daar drieeo half uur per dag". Die intensieve training moet er voor zorgen dat zijn minde sterke afstanden, 5.000 en 10.01 meter, beter worden. Eric Hei den: „De grootste Problemei.ntIr liggen voor mij op de langst" w afstanden. Ik moet dan oo 8 zorgen, op de korte afstandei p voldoende winst te verzamelen Ik heb dit seizoen al enkel malen een 500 en 1000 mete gereden. De tijden waren resp""""- 38.05 en 1.16.56, in elk gevar\T» perspectiefvol voor de WlL/ll sprint. Mijn beste seizoentijd de mijl is 1.58.20 en daar bei JjK ik ook wel tevreden mee. Maa tijden als 7.20.37 en 15.23 voo resp. de 5.000 en 10.000 mete IDE] zijn te matig om op internatio iten naai niveau een zekere plaat; teit in de top te claimen". jootst Omdat in Amerikaanse krantei d on heel weinig aandacht wordt befrikt steed aan het lange-baanschaat het sen wist Heiden niet eens dajfen. Jan Egil Storholt de Nieuwjaars akte wedstrjden in Oslo had gewon Idinj nen en dus ook niet dat d&unel prestaties van de Noorse en d#ö, m Russische rijders met imponepnaa rend waren. Ook de dreiging vai fd oj de Nederlandse junior Wim Poarscl voor zijn wereldrecord op dildzaa 3.000 meter (Pol bleef er slecht te ai een seconde af) was onbekem :elei« voor Eric Heiden. om 1 Het weekend van 27 en 21 en. S januari wordt dan ook zeer be son© langrijk voor Eric Heiden. Dai «tig* staat de drielandenontmoetin; Noorwegen-Verenigde Staten Rusland op het programma, ii Trondheim. Eric Heiden: „Da A wordt voor mij een interessant; wedstrijd. Mijn grootste concur renten zijn toch de Noren ei f P de Russen en tijdens die striji in Trondheim kan ik me voo uj§{ de eerste maal meten met mijr jge j concurrenten. Bovendien kan lieren zien hoe ver zij zijn gevorderd hij CO BUYSMAf tig, 'leegi art

Leidse Courant | 1979 | | pagina 18