■Best uurscrisis in drafsportvereniging John McEnroe schrijft stukje tennisgeschiedenis TENNISTEAM DOET PLICHT Voor de eerste maal profronde van Voorburg "Geringe kans op tennis bij Spelen RACEY CAULKINS VERBETERT EIGEN RECORD Pijnen voor Knetemann SPORTTRIBUNE m □r Claudio Nadal Europees kampioen kunststoten Sponsor en fusie voor basketbalclub LISC Schaatskalender Minneboo beste amateurstayer LEIDSE COURANT, I i|"c (Van onze sportredactie) EN HAAG De Nederlandse draf- rt wacht dinsdagmiddag in het istaurant van het Hilversumse sport- ark een belangrijk gebeuren. Tijdens buitengewone algemene leden- •rgadering gaat de eigenarenvereni- ing "De Drafsport" proberen de be- urscrisis op te heffen. Op 21 novem- werd het gehele bestuur van de vereniging door de leden naar huis gezonden. De aanleiding was dat de heer S. B. de Poorter ging zal aanspreken. Zij vragen zich af of het het hoofdbestuur van de NDR zullen afstaan aan beleid in de draf- en rensport de laatste jaren twee nieuwe bestuurders, als dezen gekozen juist is geweest. Zij verwijten het oude bestuur zouden worden. dat het niet altijd op de bres heeft gestaan voor gekozen was in het hoofdbestuur van de Stichting de vereniging en aan de hand van de Stichting NJoHorianHco irw 0n Nederlandse Draf en Rensport liep. Twee leden van het huidige bestuur van de Er volgde een motie van wantrouwen tegen het vereniging, de heren S. B. de Poorter en C. Borst bestuur, dat moest opstappen. Een groep eigena- respectievelijk voorzitter en penningmeester, ma ren ging aan het werk en stelde een sterk 00j< deel uit van het hoofdbestuur van de programma samen, dat veel leden van de vereni- ndr. Het is de grote vraag of zij hun zetel in Nederlandse Draf en Rensport voordat de eigena- renvereniging zich had uitgesproken voor de heer De Poorter als bestuurslid van hun vereniging. De groep van zeven eigenaren wil alle zetels in het bestuur van de vereniging hebben onder het motto: allemaal of niet één. Het aftredende bestuur is als volgt samengesteld: S. B. De Poorter (Rotterdam), S. H. J. Houben (Maasbracht), R. van der Heide (Zuidwolde), G. C. Borst (Noordwijk), J. Bosscha (Bant), N. Verlaan (Maarn), J. Moerman (Voorburg). Behalve de heren Verlaan en Moerman stellen allen zich herkiesbaar. De nieuwe kandidaten zijn B. C. de Bruin (Rockanje), J. Dragt (Sonnega), H. Grol (Veen- dam). H. Gruppen (De Rijp), A. de Regt (Sassen- heim), F. Schuddeboom (Bussum) en F. Stassen (Echt). Behalve deze groep van zeven die in zijn totaal zitting wil nemenis nog kandidaat J. Roodenburg uit Ommeren. In de vereniging De Rensport verloopt alles beter. Ger de Kroes is gekozen tot lid van het hoofdbe stuur als opvolger van wijlen Joop van der Touw. (EW YORK John McEnroe is jlnnaar geworden van het Mas- rstoernooi, de finale van de rand prix-toernooien van 1978. 9 19-jarige Amerikaan versloeg Jde finale zijn landgenoot Arthur 1 she in drie sets: 6-7, 6-3, 7-5. bhn McEnroe heeft een uiterst Mezierig weekeinde achter de rug. Pet zijn overwinning op Ashe sloot |j het seizoen van zijn opkomst i gepaste wijze af. Hij schreef een stukje geschiedenis: met negentien jaar was hij niet ren de jongste winnaar aller len van het Masters-toernooi, hij is ook de eerste die zowel de !l in het enkel- als in het dubbel- tel veroverde. Zaterdagavond pn McEnroe met zijn partner fter Fleming in de finale van het jbbelspel van Tom Okker en ins Poolse medestrijder Wotjek >ak: 6-4.6-2.6-4. Jt verzekerde McEnroe een roya- ^entree in zijn twintigste levens- r (16 februari). Een weekeinde |rd werken leverde hem onge- ter een half miljoen gulden op; to.OOO dollaar voor zijn zege op ihe. 20.000 voor de titel in het jbbelspel en 116.000 dollar aan ..bonusgeld" voor zijn prestatie in het grand prix-circuit van 1978. Dat mag een succesvolle afsluiting van McEnroe's eerste seizoen als betaald tennisser genoemd mag worden. Het jaar van de rijzende ster, want sinds de open tennis kampioenschappen van de Ver enigde Staten bereikte hij in elk toernooi waarin hij optrad tenmin ste de halve finales. Een week geleden werd McEnroe samen met Peter Fleming ook nog wereldkam pioen in het dubbelspel, door de finale in Londen tegen het gele genheidsduo Nastase/Steward winnend af te sluiten. Arthur Ashe, die zich plaatste voor het eindtoernooi omdat Borg en Conners weigerden deel te nemen, heeft zijn jonge collega de bekro ning echter niet geschonken. Daarvoor was de ontmoeting ook voor de 35-jarige Amerikaan te belangrijk, het was het hoogtepunt van zijn come-back na een slepen de blessure. Aan het begin van het seizoen bezette hij nog de 257ste positie van de wereldran glijst, nu mocht hij na de finale een cheque van 64.000 dollar in ontvangst nemen. Ashe bewees zijn uitstekende vorm in de eerste set. Zijn prachtige passeerslagen, die de hele wed strijd (twee uur en 34 minuten) terugkeerden, dreven de uiterlijk anders vrij kalme McEnroe tot een lichte vorm van wanhoop; het racket werd diverse malen op de grond gesmeten. Dat weerhield Ashe er niet van zijn imposante opening voort te zetten. Hij wist door de service van McEnroe heen te breken, hetgeen slechts èèn keer eerder in het toernooi een tegenstander was gelukt, en hij trok de tie-break met 7-5 naar zich toe. daarmee de eerste set met 7-5 op zijn naam brengend. McEnroe, die in juni vorig jaar professional werd, vond in die nederlaag zijn wraakgedachte. Ge holpen door vier dubbele fouten van Ashe, waarvan twee in de belangrijke vierde game, bracht McEnroe de setstand in evenwicht. Hij won de tweede set met 6-3. In de beslissende set kwam McEn roe achter met 1-4, Ashe heerste, hij verloor slechts één punt in zijn eerste drie service-beurten. Maar McEnroe kwam terug. Hij brak door de service van zijn tegenstan der heen in de zevende game. Nog kon hij de opmars niet voortzetten. De 17.000 toeschouwers in het Madison Square Garden dachten al aan een overwinning van hun favoriet Ashe toen deze in de tiende game een voorsprong van 40-15 op McEnroe's service nam. Eens te meer bewees McEnroe zijn vechtlust. Hij behield zijn opslag beurt, nam met een backhand passeerslag de elfde game en stond zijn laatste servicebeurt aan het eind van de marathonpartij niet af: 7-5. „Ik kan het niet geloven dat ik de wedstrijd gewonnen heb", zei McEnroe na afloop. „Ik weet dat Arthur een goede speler is. maar ik hoopte dat hij het deze keer niet zou bewijzen. Hij had me met de rug tegen de muur. Ik weet nog steeds niet hoe ik gewonnen heb". In de eerder gespeelde „troostfina le" om de derde plaats versloeg Brain Gottfried Eddie Dibbs met 6-4, 7-6, hetgeen hem toch altijd nog 40.000 dollar (ruim 80.000 gulden) opleverde. John McEnroe onderstreepte zijn spectaculaire opmars door de Masterstitel voor zich op te eisen. rtrio |j 3 - 11 DoofRIJS De voorzitter dsp»tn de internationale ten- »ni sfederatie (ILTF), Philip- Lj Chatrier, schat de kans ■t tennis een programma- __4derdeel van de Olympi sche Spelen van 1984 in Los Angeles zal worden één op vijf. In een interview met het blad Tennis-lnfo zei Chatrier verder dat, indien de tennissport niet wordt toegelaten, de enige reden daar voor zou kunnen zijn dat deze tak van sport zijn tijd ver vooruit is: het is een professionele aangele genheid. „Ik zou met een sport kennis willen maken, waarin de amateurregels niet worden over treden. Wij zijn eerlijk geworden. De anderen hanteren een hypo criete formule. Laten wij wel zijn: Het is uitgesloten dat Borg of Connors mee zal kunnen doen, zoals ook Platini. Hinault of Mu- hammed Ali in hun tak van sport niet vertegenwoordigd kunnen zijn op de Spelen, maar ik heb een fundamentele reden voorde terug keer van tennis in het Olympische gebeuren: 104 federaties zijn ver tegenwoordigd in onze organisa tie. Ten minste 75 procent daarvan werkt zonder geldelijke steun van overheidswege, omdat tennis geen Olympische sport is. Met de mid delen die aan de wei-Olympische bonden worden gegeven, zouden de federaties de tennissport een snellere ontwikkeling kunneffl ge ven", aldus de voorzitter var ILTF. iSHVILLE De Amerikaanse zwemster licey Caulkins heeft tijdens internationale jemwedstrijden in Nashville het Amerikaan record op de 100 yards schoolslag verbe- «MJenda Zuid-Holland nmlni Zj, de terd en gebracht op 1.02.06. Het oude record stond met 1.02.20 al op haar naam. In dezelfde wedstrijd eindigde de Neder landse recordhoudster Maritzka van der Linden op de derde plaats. Fred Eefting won in Nashville de 200 yards wisselslag terwijl Henk Elzerman beslag legde op de eerste plaats op de 500 yards vrije slag. HEEMSKERK Een overwinning van 39 lijkt sprekend, maar een dergelijke score van het Nederlandse tennisteam tegen Monaco zegt niets. Theo Gorter, Louk Sanders en Wouter Fok deden in Heemskerk slechts hun plicht, die voorschreef dat er voor het indoortoemooi om de koningsbeker tegen de zwakke Monegasken geen fout mocht worden gemaakt. De tegenstand van de gebroeders Louis en Michel Borfiga en Bernard Bafleret werkte niet bepaald inspirerend. In het eerste enkelspel had nationaal kampioen Theo Gorter nogal wat moeite met de 24-jarige Louis Borfiga. De linkshandige Gorter maakte het zichzelf veel lastiger dan nodig was. hij liep in de eerste set uit tot 52 zonder dat zijn spel tot grote hoogte kwam. Toen Gorter vervolgens de controle op zijn aanvankelijk sterke service kwijtraakte kon Borfiga, die zich een paar maal kwaad had gemaakt omdat hij voor voetfouten werd gestraft, zowaar tot 5—5 ophalen. Het kwam uiteindelijk op een tiebreak aan, die Gorter met 73 in zijn voordeel besliste. Ook in de tweede set wilde het niet erg met de Amsterdammer vlotten. Borfiga, die een tweehandige backhand gebruikte, stond zelfs met 32 voor. Toen vond Gorter het te gortig worden. Via een doorbraak in de zevende game serveerde hij de partij op love uit (7—6 6—4). Sanders zette de trend tegen Balleret, die eerder in de week de Rus Alex Metreveli (eens finalist op Wimbledon) in Monaco een set afsnoepte, aanvankelijk voort. De Leidenaar begon en eindigde de eerste game met een dubbele fout Hij vermande zich echter bijtijds en snelde met redelijk spel naar 41 Toen stokte het ritme weer even bij Sanders, die eerder in de week een paar dagen ziek was geweest. Hij ergerde zich aan een muziekbandje dat in de verte door bleef spelen en verspeelde zijn opslag in de zevende game (43). Verder liet Sanders zijn geblokte tegenstander niet komen. In de tweede set kon Balleret de Nederlan der tot 2—2 bijhouden. Sanders ging zich op het vilttapijt (bekend terrein voor de pupillen van Fred Hemmes, die daar In Leidschendam op trainen) steeds meer thuis voelen en gunde Balleret geen game meer (6—3 6—2). Het dubbelspel was daarna in zoverre nog van belang dat bij een gelijke stand in groep B van de tweede divisie het aantal partij-over winningen de doorslag geeft. Viviani, de coach van Monaco, had voor het eerst in dit toernooi de samenstelling van „zijn" dubbel gewijzigd. Py had het veld moeten ruimen voor Michel Borfiga. Gorter en Fok lieten zich daar niet door storen en stelden binnen veertig minuten orde op zaken (6—2 6—1). Na de overwinningen op Noorwegen en Monaco staat Nederland later in de week voor meer serieuze opgaven. Donderdag moet Zwitserland in een uitwedstrijd (te Olten) worden bestreden. De Zwitsers verloren onlangs van Nooiwegen, maar mochten als excuus aanvoeren dat topspeler Heinz Günthardt ziek was. Tegen Nederland zal hij vermoedelijk weer meespelen. De beslissing over de bezetting van de eerste plaats in de groep zal zondag vallen als Nederland in Leidschendam tegen de Sovjet-Unie speelt. In de groep van Nederland won voorts de Sovjet-Unie in Moskou met 30 van Zwitserland. In de enkelspelen zegevierde Vadim Borisov me 75 7—5 over Roland Stadler en versloeg Alex Metreveli de na een ziekte weer herstelde Heinz Günthardt met 6—4 6—3. Metreveli en Borisov wonnen het dubbelspel tegen Günthardt en Serge Gramegna met 46 75 62. De stand in groep B van de tweede divisie is nu: 1. Nederland en de Sovjet-Unie 2 gespeeld, 2 gewonnen, 6—0. 3. 3. Noorwegen 2 gespeeld. 1 gewonnen, 3—3. 4. Zwitserland 3 gespeeld, 1 gewonnen 3—6. 5. Monaco 3 gespeeld, 9 gewonnen 09. HAAG De wieleragenda van district Zuid Holland I is onder icht van portcommissielid en con- Bertus Ouwehand samengesteld, jaar is er voor het eerst een lefronde van Voorburg. Het is de n ioeling dat daar renners aan de rt zullen verschijnen die ook aan wereldkampioenschap, dat in ons d wordt gehouden, deelnemen. De lujdstrijd staat op de agenda op 4 ,'aarptember. veel internationale amateurs voor de Bldkampioenschappen in augustus in ons land en verblijven, orqaniseert de Stichtina Oraani- satie Sportèvenementen op 19 augustus een internationale wedstrijd voor amateurs op een nieuw parcours in Kijkduin. De Internationale Wieleravond Zesdaagse (IWAZ) die vorig jaar in het water viel doordat slechts een driedaagse werd gereden, valt dit keer vroeg in het seizoen. Op maandag 14 mei is de eerste etappe op het eiland Rozenburg. Daarna volgen in Den Haag de Ronden van de Leyweg, Vlier boomstraat en voorts Leiden, Loosduinen en de finale in Scheveningen. De wedstrijden in Den Haag in de Jan Luykenlaan en de Vlaskamp vielen af. Het is de bedoeling dat op de agenda nog een plaats gevonden wordt voor de Ronde van de Jan Luykenlaan. Dit jaar is er geen start van Olympia's Ronde van Nederland in Scheveningen. Twee klassiekers taan ook weer op het program ma. In Rijswijk is op 17 maart de start van de Ronde van Zuid Holland en in Naaldwijk op 28 maart de start voor de tweede Omloop van De Glazen Stad. Het complete programma voor Zuid Holland I is als volgt (B=beroeps, A=amateurs, J=junioren, N=nieuwelingen, V=veteranen, L=liefhebbers en D=dames: maart 17: start in Rijswijk van Ronde van Zuid Holland A, D.; 18: Rijswijk (Plaspoelpolder) districtskam pioenschappen A, V, N. J.; 28: Omloop van de Glazen Stad, start Naaldwijk, A.; april 5: Ronde van Capitol (Den Haag) L, N, V, A.; 14 tot en met 19: Internationale Wieleravondzes- daagse; 14: Rozenburg, 15: Leyweg (Den Haag), 16: Vlierboomstraat (Den Haag), 17: Leiden, 18: Loosduinen en 19: finale Scheveningen; 26: Scheveningen N, L, V; 29: Delft L, V, A.; 31: Waddinxveen L, V, A. juni 6: Honselersdijk J. L, V; 9: Nieuwerkerk aan den IJssel A; 12: Oud Rijswijk A; 13: Den Hoorn J, A.; 20: Poeldijk D. N. J. A.; 27: Monster N, D, J,A.;30CLisseD. L. 3: Loosduinen D, L, A, J.; 4: Alphen aan den Rijn J.; 4: Maasdijk N, J. A.; 10: 's-Gravenzande N, A.; 10: Alphen aan en Rijn B.: 11: Bodearaven L, B.; 12: Gouda, A, B.; 13: Waddinxveen N, B.; 14: Boskoop B.; 15: Alphen aan den Rijn D. A, B.26: Wateringen A, J, N, B. augustus 1: De Lier, L, N, D, A.; 5: Alphen aan den Rijn L, N, D, A.; 8: Maasland A, J, V.; 9: Nootdorp L, V, A.; 10: Pijnacker D, A, B.; 11: Leiderdorp L, V.; 15: Naaldwijk J, A, L.; 17: Mariahoeve (Den Haag) D, L. V.; 18: Mariahoeve (Den Haag) waarschijnlijk revanche merkenkampioenschap van Nederland; 19: Internationale wedstrijd met renners uit de ploegen- van het wereldkampioen schap te Kijkduin; 24: Betje Wolffstraat (Den Haag) L. V. A.; september 1: Zoetermeer N, J, A., 4. Voorburg B; 5: Noordwijkerhout A.; 8: Berkel N, J. A 15: Vorhout L.; 25: Lisse V, A. Claudio Nadal BARCELONA De Spanjaard Claudio Nadal is gisteren Euro pees kampioen kunststoten ge worden. In het toernooi in Barce lona behaalde Nadal in de 76 te maken figuren totaal 292 punten. Als tweede eindigde zijn landge noot Ricardo Fernandez met 258 punten, voor de Belgische titelver dediger Raymond Steylaerts met 245. De Nederlandse kampioen Cees van Oosterhout kwam niet verder dan de zevende plaats met 176 punten, ruim onder het totaal van 224 waarmee hij vorige maand in Ammerzoden de nationale titel veroverde. (Van onze sportredactie) LEIDEN Moeilijkheden bij de Surinaamse Luchtvaartmaat schappij SLM waren er de oor zaak van, dat basketbalvereni ging LISC per 1 januari j.l. zonder sponsor kwam te zitten. Vandaag wordt echter een contract gete kend met de vroegere sponsor Vakstars. LISC, dat uitkomt in de eerste divisie met bekende spelers als Lace Strong. Peter de Jong en de gebroeders Dawson, bestaat ei genlijk maar uit één team. Daarom zal de vereniging binnenkort vrij wel zeker samengaan met de Gras shoppers uit Katwijk. Door het gebruik van de Kleynduinhal in Katwijk heeft LISC zich daar al een grote populariteit verworven. DEN HAAG De schaatskalen der voor morgen ziet er als volgt uit: dinsdag 16 januari: Ter Aar: 16.00 uur, marathon over honderd ronden. Scheemda: 14.00 uur, kor te baanwedstrijden dames. Aan meldingen tot 12.00 uur: 05979- 1528. ROTTERDAM Gaby Minneboo heeft gisteren in het sportpaleis Ahoy' in Rotterdam de Nederland se titel achter grote motoren bij de amateurs veroverd. Minneboo, die reed achter gang maker Walraven, had na de koers van vijftig kilometer zijn vier con currenten op een ronde achter stand gezet. Als tweede eindigde Martin Rietveld. Het Nederlandse kampioenschap 28 kilometer klas sementswedstrijd werd gewonnen door Hans Koot, voor Johan Kuy- ken. Renè Pijnen boekte op nieuw een zege. ANTWERPEN René Pijnen heeft zaterdag op de Antwerpse winterbaan de grote prijs Stan Ockers, een wedstrijd over twee keer dertig kilometer achter der- nies, gewonnen. Pijnen en Knetemann wonnen ie der een rit. maar Pijnen werd als eerste geplaatst omdat zijn achter stand in de tweede manche op Knetemann een meter bedroeg, nadat hij de eerste rit met een verschil van twee meter had ge wonnen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13