Wederopstanding Govaert en imponerende junior Wim Pol tlfal over „eigen" boom kost Snoeyink titel veldrijden Laatste stuiptrekking Van Helden? h Rel overschaduwt titel strijd b-schaatssters FRIESE SPRINTSCHOOL HEERST //(Tweede keus n -nderuit vJeugdtitels ERSLAGEN GEACHTE STAMSNIJDER NOG WINNAAR Naar wereldstrijd AANDAG 15 JANUAR11979 PAGINA 11 ^HAA ■Aweei duw HAARLEM Het B-kampioenschap voor dames dat onder goede irsomstandigheden in Haarlem werd gehouden, werd overscha duwd door een rel. Voor het schaatskampioenschap protesteerden de B-dames, onder aanvoering van de Friezinnen, tegen de ilneming van de zes Jong-Oranjerijdsters: Trijnie Nieuwenhuis, llona Leushuis, Janneke Heemstra, Thea Limbach, Alie Boorsma en Coby Borst. Door de afgelasting van de jeugdinterland Nederland—Polen, die dit weekend op de Jaap Edenbaan in Amsterdam zou worden gehouden, besliste de KNSB dat de leden van Jong Oranje aan dit kampioenschap zouden deelnemen om de schaatsjeugd meer wedstrijdritme en ervaring te laten opdoen. De B-rijdsters, die toch al veel concurrentie van de dameskemploeg verwachtten, vreesden dat door het jeugdig schaatstalent van Nederland de weg naar het A-kampioenschap in Heerenveen zou worden versperd. De KNSB-reglementen schrijven immers voor dat de eerste acht geklasseerden van het B-kampioenschap automatisch recht hebben op deelneming aan het nationale kampioenschap. Scheidsrechter Dannenberg en zijn jury legden, in overleg met de KNSB, het protest naast zich neer. Ineke Kooijman (Ammerstol) werd B-kampioene van Nederland. GRONINGEN/HAARLEM Is Hans van Helden bezig om nog een keer terug te vechten naar het hoogste niveau of was de - toch moeiteloos - be haalde nationale schaats- titel bij de B-rijders een laatste stuiptrekking van een definitief op zijn re tour zijnde topsporter? De dertigjarige schaatser uit Heerenveen en zijn nieu we trainer/coach Jappie van Dijk hulden zich daar over na afloop van het weinig interessante B-kampioenschap in Gro ningen in stilzwijgen. Gaf de tijd op de 5.000 meter (7.37.3) nauwelijks reden tot optimisme de tijden die de voormalige Neder landse kampioen de tweede dag op de 1.500 meter (2.03.5) en de 3.000 meter (4.20.1) realiseer de, mochten er zijn. Van Helden zelf bleef rustig. „Het ging wel aardig op de tweede dag. Dit resultaat is een gevolg van de samenwerking met Jappie van Dijk. Wat hij aan de kant van de baan aangeeft, rijd ik precies. Waar wij naar toe wer ken? Dat laat ik maar liever in het midden. Ik acht mezelf als topsporter nog niet versleten, maar of ik mij op het Nederlands kampioenschap nog tussen de jongens van de kernploeg kan dringen, is nog maar de vraag. Die jongens gaan momenteel erg hard". Piet de Boer, Eppie Bleeker en Henk Hospes hebben zich gis teravond in Haarlem recht streeks geplaatst voor het sprintkampioenschap van Ne derland, dat op 27 en 28 januari op de Thialf-baan in Heeren veen zal worden gehouden. Op de kunstijsbaan van Haar lem greep het drietal het goud, zilver en brons bij het B-sprintkampioenschap. Piet de Boer won tweekeer de 500 meter (40.4 en 40.0) en eind igde op de 1.000 meter als tweede en derde (1.23.3 en 1.23.5). Door deze prestatie (163.800 punten) kon de Frie se sprinter zich B-kampioen van Nederland noemen. Dat de Nederlandse schaatssport wordt beheerst door de Frie se sprintschool bewezen Ep pie Bleeker en Henk Hospes, die met 165.500 punten een gedeelde tweede plaats be zetten. ELL Ron Ket en André raayeveld, Nederlands de keus sprinters, heb- i dit weekeinde in Inzeil i kracht van de Russische g ondervonden. beste prestatie kwam op lam van Ket, die op de 1000 meter in 1.21,75 werd achter Joeri koeratov (1.20,36). Sterkste rian was de Rus Aleksander 'Jlornilov. die de overige drie ifstanden (2x 500 meter, 1x lOOO meter) won. jij de dames, waar Nederland hiet was vertegenwoordigd, jerloor de Westduitse Monika iolzer-Pflug verrassend de "0 meter. ILKMAAR Monique Kauff- }an uit Den Haag en Emy teters uit Leiden zijn zater- g in Alkmaar nationaal lugdkampioen schaatsenrij- en bij respectievelijk de tyieisjes c en d geworden. wedstrijden werden onder litermate ongunstige weers- istandigheden (veel wind p sneeuw) gehouden, i Den Haag werden in het jekeinde de Nederlandse paatskampioenschappen or jongens in de catego- ën c en d gehouden. Frits )sthuma (d) en Jan lekema Ie) werden met ruime voor-^ ]prong kampioen. De d-jon- )ens reden de 500 en 1000 ïeter, de c-jongens de 500 n1500 meter. ASSEN Zijn boosheid over het late avontuur was op slag verdwenen. Glimlachend en op het gezicht de grijns van „de grote overwinnaar" inhaleerde Egbert van 't Oever het succes. De kleine nederlaag die de Oranjerijders vorig jaar in het Zweedse Oerebrö leden de Nederlandse all-rounders reden toen met een B-ploeg was gewroken. Tijdens de interland tegen Zweden, de tweedaag se die voor een redelijk aantal toeschouwers in Assen werd gereden, lieten de kernploegen zien dat er dit jaar, zij het op bescheiden schaal, incidentele successen te verwachten zijn. Van 't Oever: „We hebben deze wedstrijd louter en alleen gezien als training. Ik was aanvankelijk boos op de KNSB omdat het aanvangsuur beide dagen op zes uur was gesteld. De baan kon de inkomsten van het recreatieschaatsen niet missen. Waardoor wij ons moesten aanpassen. Een week voor het toernooi om het Europees kampioenschap moet je niet gaan experimenteren met aanvangstijden. Maar nu moet ik zeggen dat het me niet meer kan schelen. Wat Kleine, ook al viel hij op de drie kilometer, Pol en Van der Duim hebben laten zien was voor mij overduidelijk. Nog een weekje en we zijn helemaal klaar voor de E.K.". Onding Een landenwedstrijd schaatsenrijden is eigenlijk een onding. De charme van het hardrijden is het duel met de klok, het gevecht met de tegenstander en het geknok om een eerste plaats. Een titel in een landenwedstrijd is echter niet te vergeven waardoor vaak een slap aftreksel ontstaat. Ook deze Interland ging mank Wim Pol hield de juniorenploeg op de been. Toch had deze tweedaagse in Assen een uitschie ter. Ditmaal was het niet van de rijders van Van 't Oever, maar de Nederlandse kampioen op de sprint van vorig jaar: Miel Govaert. De titelhouder op de korte afstand was na een moeizame start aan zijn tweede seizoen als sprinter bezig. Hij leek dit jaar de reis niet te zullen halen. Zijn tijden waren bedroevend, zo zelfs dat trainer Henk Gemser hem passeerde voor de wedstrijd tegen Noorwegen. Maar in een maand kwam Govaert terug op zijn niveau van vorig jaar. In Assen liet hij van de rest van het sprintersstel niets heel. In drie directe ontmoetingen met de oud-wereldkampioen Johan Granath verpulverde hij alle aspiraties van de Zweed om ooit nog Miel Govaert heeft zich helemaal her steld. op de hoogste sport te kunnen terugkeren. Met de wederopstanding van Govaert is eigenlijk het hele verhaal van NederlandZweden verteld. Verder was deze interland er een vol middelmatig heid, wat de uitslag in punten voor Nederland (2581/2—1731/2) benadrukt. Machtsvertoon Het machtsvertoon van de door de kernploeg voor deze interland uitgeleende Wim Pol hield de Nederlandse juniorenploeg tegen de Zweed se leeftijdgenoten op de been. Met vier afstands overwinningen had hij een zeer belangrijk aan deel in de zege van de nationale jeugdploeg: 84,5—59,5. Het glansvolle optreden van Pol was noodzakelijk. De juniorenploeg was gehandicapt door de absentie van Harm van der Pal. die door griep geplaagd werd. Invaller Fred van Wiltenburg speelde een bescheiden rol. Als laatste Nederlan der eindigde hij in het individuele klassement op de zesde plaats. Teleurstellend was het rijden van Marcel Scheperkamp. Ook hij wordt op basis van zijn techniek en karakter afgeschilderd als een belangrijke pion voor de toekomst, wat hij in de Drentse hoofdstad niet kon bewijzen. Evenals Frans van Zinnicq Bergmann kwam hij op alle afstanden in deze kleine vierkamp niet in de buurt van zijn persoonlijke records. De manier waarom Wim Pol de ploeg van Jorrit Jbrritsma behoedde voor een nederlaag, was voortreffelijk. De mentaal sterke Pol werd in zijn ambitie naar scherpe tijden beteugeld door Egbert van 't Oever. Met het oog op de Europese titelstrijd over een week in Deventer, hamerde de coach van de kernploeg op het trainingsaspect van deze interland. Onder geen voorwaarden mocht er geforceerd gereden worden. Pol hield zich strikt aan deze opdracht. Desondanks won hij met groot vertoon van macht alle afstanden. N W «ns (Van onze verslaggever) rÈN Bij het ingaan van de ste ronde van de strijd om Nederlands kampioenschap ijden in Gieten bleken de rten te zijn geschud. Herman eyinks enige belager voor de bij de amateurs, Hennie nsnijder, werd losgereden en est snel terrein prijsgeven. De rsprong liep op tot 15 secon- en niets leek een titelprolon- e voor de Denekamper onder- de weg te staan. Op dat nent sloeg het noodlot toe. lerekend een mede op zijn ies gebouwd obstakel nam hij oldoende geconcentreerd, rdoor hij ten val kwam. Met rechterarm bekneld bleef hij utenlang liggen, voordat hij uit benarde positie kon worden rijd. Voor Stamsnijder was rmee de weg vrij om het reeds wen gewaande kampioen- op een gemakkelijke wijze in te halen. tor de eerste keer in Noord- land gehouden kampioen- heeft de organisatoren veel Ibrekens gekost. Niet voor de organisatie zelf betreft, door de voortdurend wisse- weersomstandigheden. Het irs in het Zwanemeerbos it diverse keren van een over- sneeuwlaag worden ont- Zaterdag werd er nog se- over afgelasten gediscus- rd, maar de genomen maatre- om een zo veilig mogelijk :t te realiseren overtuigden lelijk de hoogste instanties de KNWU. Terecht naar later blijken, omdat ernstige valpar tijen uitbleven, wat gezien de be vroren ondergrond wel een klein wonder mag heten. Ondanks de stijgende lijn die bij de Nederlandse crossers is te bespreuren, was het aantal wer kelijke kanshebbers beperkt tot het tweetal Snoeyink-Stamsnij- der. Eerstgenoemde boekte tot dusver twaalf ovenwinningen in dit sei zoen, terwijl Stamsnijder zes eer ste plaatsen op zijn naam heeft staan. Zijn kleinere erelijst is even wel voor een deel een gevolg van een langdurig verblijf in Zwitser land, waar hij zich redelijk succes vol met de beste beroepsrenners van dit ogenblik heeft gemeten. Achter dit duo mochten coureurs als de Limburger Willy Brouwers, Hans Steekers (Noordwijkerhout) en Reinier Groenendaal (St. Mi chielsgestel) zich weinig illusies maken op een kampioenschap strui. Steekers startte zelfs in het geheel niet, omdat hij zich niet fit voelde en Brouwers viel na een drietal ronden teleurgesteld uit. Slechts Groenendaal bleek in staat het rappe Twentse tweetal enigs zins te volgen, maar ook niet meer dan dat. Geen rol Het handjevol beroepsrenners, dat bereid is zich op het gebied van de wielercross verdienstelijk te maken speelde geen rol van betekenis. Van redelijk niveau is slechts Kees van der Wereld, maar ook de man uit Nieuwkoop is niet in staat het de topamateurs erg moeilijk te maken. Hij kwam uiteindelijk toch nog als GIETEN In overleg met bondscoach Cees Zoon- tjens heeft het sport com missielid van de KNWU, Harry van Gestel vijf ren ners aangewezen voor de wereldkampioenschappen veldrijden in het Italiaanse Saccolongo. Het zijn de amateurs Wil Brouwers (Horst-America), Reinier Groenendaal (St. Michiels gestel), Henny Stamsnijder (Enter) en Herman Snoeyink (Denekamp) en de profes sional Cees van de Wereld (Nieuwkoop). Het wereld kampioenschap vindt plaats op 28 januari. baar risico te elimineren. Vanaf het begin ontstond er een felle strijd om de kopsituatie met Stamsnij der, die tot twee keer toe een beslissende wending leek te gaan nemen. Maar de kleine valpartijen, die hieraan ten grondslag lagen, bleven zonder noemenswaardige gevolgen. Geslagen Het drama dat zich daarna 600 meter voor de finish afspeelde op het moment dat Stamsnijder in geslagen positie lag, weet de verrassende kampioen aan zenu wen van Snoeyink. De onttroonde titelhouder had echter een tegen overgestelde mening over het voor hem noodlottige struikelen over een boomstam, een hinder nis, die in het parkoers was opgenomen om de rijders tot lopen te dwingen. „Ik lag duidelijk in winnende posi- derde over de eindstreep en werd tie nadat Stamsnijder een fout op daarmede Nederlands kampioen bij de professionals, maar daar voor was het uitvallen van Snoeyink bepalend. Toch heeft hij met deze prestatie een uitzending naar het Italiaanse Saccolongo verdiend, waar over veertien dagen een heuveltje had gemaakt. Wel licht dat ik daardoor wat overmoe dig ben geworden". De buiteling leverde hem overigens geen bles sure op. De manier waarop hij zich uiteind elijk toch nog in de kampioenstrui de wereldkampioenschappen zul- mocht hijsen, was voor Hennie len worden gehouden. Op het door de meeste coureurs merkwaardig genoeg licht geachte parkoers wenste Snoeyink de mo- Stamsnijder geen teleurstelling. „Dat soort dingen gebeuren nu eenmaal, een koers duurt tot op de streep. Bovendien ben ik ook gelijkheid van een gezamenlijke onderuit gegaan, zodat we wat dat aankomst met zijn grote rivaal bij voorbaat uit te sluiten. In de eind sprint geldt hij weliswaar als on verslaanbaar voor de rest van de vaderlandse cross-elite, maar de koele rekenaar wenste elk denk- betreft quitte staan". Hij wilde wel toegeven dat hij een eerste plaats niet meer voor mogelijk had ge houden. „Ik had het al opgegeven toen ik Bert Boom (de oud-wereld kampioen bij de stayers en bege leider van Stamsnijder) hoorde roepen: geef alles. Op dat laatste stuk bouwland viel toen Snoeyink, waarop de zaak bekeken was. Onbevredigend vind ik het niet, om zo te winnen, valpartijen en pech horen er nu eenmaal gewoon bij in het veldrijden". De nieuwe kampioen had overigens het beha len van het Nederlands kampioen schap niet als doel voor ogen gehad. „Het echte hoogtepunt voor mij is het wereldkampioen schap, waar ik het afgelopen jaar als vierde eindigde. Daar heb ik iets te verliezen". Buitenland Het Belgische kampioenschap veldrijden voor profs is verras send gewonnen door Jan Teu gels. Roger de Vlaeminck eindigde in Koersel met een achterstand van ruim een minuut op de tweede plaats voor de veelvoudige wereld kampioen van de amateurs Robert Vermeire. Bij de amateurs ging de titel naar wereldkampioen Roland Liboton. De Belgische wielerbond besloot Teugels. Roger en Eric de Vlaeminck en Vermeire af te vaar digen naar het wereldkampioen schap. Het Zwitserse kampioenschap veldrijden werd gewonnen door wereldkampioen Albert Zweifel voor Peter Frischknecht. Fritz Sa- ladin veroverde de amateurtitel. In het kampioenschap van Fran krijk was Andrè Wilhelm de beste vóór wegrenner Villemiane. In West-Duitsland won Klaus-Peter Thaler bij de profs en Dieter Übing bij de amateurs. Hennie Stamsnijder worstelde zich op het gevaarlijke parkoers naar de titel veldrijden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11