Nederlands transport voor eigen isico naar stakend Engeland QoidóaQowumi Nederland stelt 700 man beschikbaar voor Libanon HOLLAND EXPO OF HOE EEN KLEIN LAND GROOT KAN ZIJN Regent- schapsraad gaat taak van sjah overnemen Onroerend goed belasting """ware strijd )nd ;eden in ambodja Unieke natuur en cultuurreizen Kunstreis Moskou/Leningrad Tuinenreis Engeland Oesbekisfan RoemeniëKiev KHflC BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 JANUAR11979 PAGINA 7 VERZEKERING DEKT HIER NIET DÈ SCHADE (Van een onzer verslaggeefsters) |N HAAG Premier Callaghan 1 Groot-Brittannië mag dan van ning zijn dat de situatie in zijn ,d niet chaotisch is door de staking j de vrachtwagenchauffeurs, scha- ijk is zij wel. Tenminste voor de derlandse transportondernemingen het moeten hebben van de handel Engeland. Zoals bijvoorbeeld voor Norfolk Line die sinds gisteren l containerschepen aan de kade et houden en daardoor tonnen ver- p. [gaatlijden. schepen worden toch niet meer ge- omdat de kade in Great Yar- uth al vol staat met containers die >r de Engelse chauffeur^ Jet wor- i afgehaald. „Ons bed' 4£ k welis- jr gezond en we kur vyel een btje velen, maar w Ïk^ en toch t dat deze staking Itngfcr dan een _j\ ;k gaat duren", aldus een woord- rder van dit in Scheveningen ge- tigde scheepvaartbedrijf. Intern rdt overlegd of het zinnig is om ar- dstijdverkorting aan te vragen. „We jken echter niet dat we daarvoor vergunning krijgen. Tenminste, als arbeidsbureau net zo reageert als een vorige staking in Engeland, it is een bedrijfsrisico dat je loopt p [je handel drijft met een land als tJU Wjjeiand", zei men toen. En dus is de ade, wanneer ons verzoek om ar- istijdverkorting niet wordt ingewil- geheel voor ons, want tegen zo'n ting kun je je niet verzekeren", zo len de sombere berichten uit Sche- ingen. IS eiider kwetsbaar zijn scheepvaart- ^Qptschappijen als de Olau Line in isingen en de Stoomvaartmaat- appij Zeeland in Hoek van Hol- J. Deze maatschappijen moeten het (eel mindere mate hebben van het In deze Londense supermarkt zijn de gevolgen van de vervoordersstaking al duidelijk te zien. Het vlees is er totaal uitverkocht. Volgens de winkeliers is de toestand binnen tien dagen kritiek. containervervoer en dus van de be reidwilligheid van de chauffeurs aan de overkant om die bakken vol vracht naar hun eindbestemming te vervoe ren. De Maatschappij Zeeland heeft nog geen schepen uit de vaart hoeven nemen en de Olau Line laat vandaag het schip weer de zee oversteken dat enige tijd met stormschade in het dok heeft gelegen. Want bij de vracht die deze maatschappijen in hun ruimen vervoeren, behoren vrachtwagens en Nederlandse chauffeurs. Dezen gaan in Sheerness of Felixstowe achter het stuur zitten en rijden de vracht zelf naar het eindpunt. Tenminste, voor zo lang als het duurt en men zich niet laat intimideren. Want de stakende collega's aan de an dere kant van de Noordzee zien zeer ongaarne gebeuren dat hun staking gedeeltelijk wordt ondermijnd. Er wordt dan ook met van alles gedreigd om de wagens tegen te houden. On dermeer met een „zwarte lijst". De chauffeurs die nu met vracht Enge land binnenkomen, worden op die lijst gezét en de volgende keer dat ze voet of wiel op Britse bodem zetten, zo wordt gedreigd, zal worden voorko men dat de goederen ter bestemder plaatse komen. Gevraagd bij de NOB- Wegtransport, de Nationale Organisa tie voor het Beroepsgoederenvervoer, op welke manier men dat dacht te doen, moest men het antwoord schul dig blijven. „Het is voor ons ook nog een raadsel hoe de stakende chauf feurs hun Nederlandse collega's den ken tegen te houden en welk mach tsmiddel men denkt te hanteren", aldus de NOB-Wegtransport. Zij zal haar leden dan ook niet adviseren om de tochten naar Engeland voorlopig maar te staken. Dat doet evenmin de Britse zusterorganisatie, die adviseert zo lang het nog kan te blijven rijden, hoewel ook deze organisatie erkent dat er enig risico aan verbonden is. Bij de NOB heeft men echter nog van geen transportonderneming gehoord dat ze dat risico niet durfde te nemen. Wel zijn er verladers die voorlopig maar geen vracht aanbieden, zoals bij voorbeeld exporteurs van bloemen, die hun waar in containers naar de over kant laten brengen en met lede ogen moeten toezien hoe de bloemenpracht op de kade verlept. „Dan maar liever hier houden", is hun motto op dit mo ment, in de hoop dat de staking in Engeland spoedig tot het verleden zal behoren. Hoewel, zo voegt men er op de veilingen aan toe, januari geen top- maand is en de strop door de staking tamelijk beperkt blijft. Althans, verge leken met de strop die men heeft doordat de wegen in de rest van Eu ropa dit jaar zo slecht bereidbaar zijn, waardoor veel bloemen niet op hun bestemming komen. Bij een tempera tuur lager dan twee graden onder nul ligt bovendien de straathandel plat en die strop is dit jaar veel groter dan de schade die de staking aan de bloe menhandel toebrengt. TEHERAN (Rtr/UPI) In Teheran zal vermoedelijk vandaag of morgen een re- gentschapsraad worden ge vormd, zo is de verwachting in de Iraanse hoofdstad. Deze raad moet volgens de grond wet de taak van het staats hoofd overnemen, wanneer deze in het buitenland ver blijft. Wanneer de sjah ver trekt is overigens nog steeds niet bekend. De Verenigde Staten hebben een beroep ge daan op de Iraanse militai ren af te zien van een staats greep. Morgen vergadert het parle ment over het regeringspro gramma, waarin ondermeer wordt voorzien in het staken van de olieleveranties aan Is raël en Zuid-Afrika, de vrijla ting van poütieke gevangenen, ontbinding van de geheime politie en vervolging van cor rupte ambtenaren. Ook wil de regering zes instituten voor hoger onderwijs, waaronder de universiteit van Teheran, heropenen. De universiteit, die sinds juni gesloten is ge weest, vervulde steeds een centrale positie in de strijd tegen de sjah. De studenten zijn opgeroepen met de nieu we regering mee te werken en af te zien van gewelddadi ge demonstraties. De staatssecretarissen Koning (Binnenlandse Zaken) en Nooteboom (Financiën) hebben aangekondigd de mo gelijkheden voor de grondslag voor de gemeentelijke onroerend goed-belasting te willen beperken. Van de twee mogelijke berekeningsgrondslagen, de waarde- grondslag en de oppervlakte-grondslag, willen zij de eerste laten vervallen. Zij doen dat in een goed beargu menteerde nota, waaruit eigenlijk geen andere conclusie te trekken is dan dat het plan van de beide staatssecre tarissen zeer redelijk is. Niettemin is het dienstig de- voortvarendheid van de bewindslieden met een kritisch oog te bezien. Want toen enkele jaren geleden de gemeenten de on roerend goed-belasting mochten invoeren, konden zij kiezen uit de beide grondslagen. Verreweg de meeste gemeentebesturen kozen voor de waarde-grondslag, juist de grondslag die de bewindslieden nu willen laten vervallen. De gemeenten zetten indertijd voor de bere kening van de waardegrondslag veelal omvangrijke ad ministraties op poten. Een karwei dat bij doorvoering van het nu gepresenteerde plan van de staatssecretaris sen geheel voor niets zou zijn geweest. JuiST omdat de gemeenten indertijd zelf uit de twee berekeningswijzen hebben mogen kiezen, lijkt het nu niet redelijk om zonder meer van bovenaf één van die' twee mogelijkheden te schrappen, ook al zijn de argu menten daarvoor nog zo redelijk. Beter is het om die redelijke argumenten aan de gemeentebesturen voor té leggen, in de verwachting dat die besturen dan uit ei gen initiatief, en op een tijdstip dat het hen schikt, op de andere grondslag overgaan. NGKOK (Rtr/UPI) itnamese vliegtuigen heb- gisteren twee belangrijke len in het westen van Fbodja, Battambang en Reap, gebombardeerd, op de grond woest zwa- strijd rond deze twee ste- laaltil Battambang, de tweede I van Cambodja, is een mgrijk centrum van rijst bouw. De stad Siem Reap 5 WOf' vlak bij de beroemde alfde-eeuwse tempelruïnes Angkor Wat. De bommen ir H tot vlak bij dit cultuur- lument terecht gekomen. kens diplomatieke waarne- |s in Thailand zijn twaalf pamese divisies bij de in- I betrokken, al houdt de jet-Unie vol dat het be- i van Pol Pot niet door pamese troepen, maar f Cambodjaanse rebellen 'er is geworpen. Roemenië en Noord-Korea ra en.It van de communistische :en ook Joegoslavië de hyjSiamese inval veroordeeld, js Minic, lid van het par- êsidium in Belgrado, gezegd dat de inval on- jtelbare schade heeft toe- ■"■■Haeht aan het communis- ën aan de niet-gebonden jsn. Hij vreesde dat in -China een zeer gevaarlij- Drandhaard zal ontstaan een nieuwe crisis. Mos- geageerde hierop met kri- jop „het vreemsde gedrag Joegoslavië". jof. Baudet 1 opheldering nt. h© j 1 oor ddonesische ihassade tEN (ANP) - Prof. dr. H. flet heeft de Indonesische assadeur om opheldering aagd over een aantal uit- an melgen aan adres in fohrnilspecia,e editie van het Jiehtingsbulletin van de VAI ade" Hi-' Wil Weten °P 'ei vad waarvan aan hem leriaanse argumenten" len toegeschreven, ge- 1 runqtt tijdens een rede die ten eijet in Berlijn zou hebben >gelijkuden. ig woi en. Dl Baudet, voorzitter van landelijk comité Züid-Mo- en (LAC), vroeg eind no- g, eeDer aan minister Van der koophw naar aanleiding van tingen van minister De ipg (Ontwikkelingssamen-. Jdens-t^S) of Nederland de an- edact^e ,van Oost-Timor door ook <fes*ë erkent. Hierop volg- wordcr Publicatie van de am ide. Baudet vraagt de am- I ideur ondermeer: „Wat is jriaans aan een rede, die t het geheel niet gehou- i heb, op een congres, I-aan ik niet heb deelgeno- I te Berlijn, waar ik in ^^Lpheel niet ben geweest?" x ADVERTENTIE begeleid door Mej. Dra. A. M. L. E. Erkelens, Conservatrice Rijksmuseum Paleis Het Loo. Kennismaking met de architectuur, cultuur en kunstschatten van Moskou en Leningrad. Moskou: bezoek aan het Kremlin, Poesjkinmuseum, Tretjakov- Galerij, metro-excursie en dagtocht naar Zagorsk. Per luxe trein naar Leningrad Hoogtepunten in Leningrad: Hermitage, Petrovorets, Pavlovsk en dagexcursie naar Novgorod. begeleid door Arend Jan van der Horst, tuinarchitect. Op deze reis kunt U op unieke wijze kennismaken met de verschillende stijlen van tuinaanleg. Rondleiding door historische gebouwen en huizen met daarbij behorende tuinen en parken in de mooiste streken van Zuid-Engeland. In verschillende huizen, die normaal voor publiek gesloten zijn, zult U als privè-gast worden ontvangen en door de eigenaar zelf worden rondgeleid. Reissojn ƒ2950,- volledige verzorging. Reisdatum: 19-27 mei. begeleid door Dr. Mr. O. ter Kuile, Conservator van het Rijksmuseum in Amsterdam en auteur van het boek "500 jaar Nederlandse Schilderkunst". Bezoek aan een interessant cultuurgebied, waar het Hellenisme. de Islam en Mongoolse invloeden zich hebben doen gelden. Bezocht worden de zeer oude en moderne steden Samarkand, Boechara, Chiwa, Tashkent, Froenze en Dushanbe Behalve zeer oude culturen zult U ook kunnen kennismaken met het huidige leven in dit tot de USSR behorende land. Kortom, een reis met een hoogst gevarieerd karakter Reissom ƒ3165,- volledige verzorging. Reisdatum: 12-26 mei. begeleid door Prof. Dr. Z. R. Dittrich. Bezoek aan streken, die onmiskenbaar tot de Oost-europese beschavingskring behoren, maar waar de culturele impulsen van de westerse wereld te herkennen zijn. Na een 3-daags bezoek aan het moderne Kiev, met tal van historische bouwkundige monumenten, vliegt U naar Boekarest. Daar begint de rondreis door de schilderachtige landschappen van de Karpaten Bezoek aan de beroemde orthodoxe kloosters van Zevenburgen, unieke monumenten uit de Roemeense geschiedenis. Voor al uw zomer- en wintervakanties inkrijk, Zwitserland, n of vliegtuig, arrangemente op aanvraag. Bent U geïnteresseerd? Zendt dan coupon in een open ongefrankeerde envelop naar: Reisbureau KNAC-Pullman, Antwoordnummer 317, 2500 VB 's-Gravenhage, Tel. 070-469280, of ons kantoor in Amsterdam: Koninginneweg 155c, 1075 CN Amsterdam, Tel. 020-760756. I IO reis O chalets/app._ Naam: kennismakingsbijeenkomst. DIENST BIJ VN-VREDESMACHT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse rege ring is bereid een infanterie-bataljon van circa 700 man beschikbaar te stellen van de vredesmacht der Vere nigde Naties in Libanon als de V.N. daarom officieel vragen. Tot dusver is er nog slechts sprake van een in formeel verzoek. De uitzending zal een jaar duren en op 1 maart kunnen beginnen. De militairen zullen voor namelijk afkomstig zijn van het 44ste pantserinfanterie-bataljon, gelegerd in Zuidlaren. Deze infanterie-eenheid van het legerkorps van de Koninklij ke Landmacht wordt reeds sinds 1965 beschikbaar gehouden voor eventuele inzet in VN-vredesoperaties. De Nederlandse eenheid moet één der plaatsen innemen, die openvallen door de aanstaande terugtrekking van een Iraans bataljon en een deel van de Franse bijdrage aan de VN-vredes- macht in Libanon. Ierland, Fiji, Nepal, Nigeria, Noorwegen, Senegal en Cana da, die al militairen geleverd hebben, zullen waarschijnlijk door uitbreiding van hun contingenten voor verdere aanvulling zorgen. De VN-vredesmacht in Libanon, inge steld in maart 1978, moet zorgen voor de terugtrekking van Israëlische strijd krachten uit zuidelijk Libanon, de in ternationale vrede en veiligheid her stellen en de Libanese regering bijstaan in het herstel van haar gezag in het gebied. Daarbij moet de VN- macht hervatting van gevechtshande lingen zoveel mogelijk voorkomen en zorgen dat het gebied niet voor vijan delijkheden wordt gebruikt. Hoewel aan één en ander risico's ver bonden zijn, ook voor de betrokken militairen, vindt de Nederlandse rege ring, dat de VN-vredesoperatie daad werkelijk moet worden gesteund als daarom wordt gevraagd. De land macht is opgedragen met de voorbe reiding van de uitzending te beginnen. Daarmee zal zeker zes weken zijn ge moeid er moet voor uitrusting wor den gezorgd, de meeste militairen moeten nog worden ingeënt zodat omstreeks 1 maart de kwartiermakers kunnen vertrekken. De rest volgt dan medio mei. Het 44ste pantserinfanterie-bataljon bestaat volgens de Legervoorlichting- sdienst voor een belangrijk deel uit dienstplichtigen, die op verzoek daar bij zijn geplaatst. Het moet nog wor den versterkt met enkele steunende en verzorgende detachementen om een zelfstandig optreden van het bataljon mogelijk te maken. Omdat er wellicht nog wat militairen afvallen (op medi sche of sociale gronden dan wel om dat hun diensttijd bijna om is) moeten er van elders waarschijnlijk nog sol daten worden ingezet, waarbij vooral wordt gedacht aan het 43ste pantserin- fantie-bataljon. Ook vrijwilligers ko- Drie gewonden in Z-Libanon BEIROET (AP) Tijdens een vuurgevecht in zuidelijk Libanon tussen leden van de VN-vredesmacht en Palestijn se verzetsstrijders zijn drie VN-militairen, afkomstig van Fiji gewond geraakt. Donder dag was een Franse soldaat gewond geraakt bij een po ging een jeep te kapen. men voor uitzending in aanmerking mits ze op grond van funktie en lich- tingploeg indeelbaar zijn. Het dienst plichtig personeel zal na een half jaar worden afgelost, de vrijwilligers blij ven langer, waarschijnlijk het hele jaar, waarin het Nederlandse bataljon in Libanon opereert. De soldatenvakbonden WDM en AVNM hebben verklaard dat alleen dienstplichtigen die echt te kennen ge ven dat zij naar Libanon willen, met het Nederlandse contingent mogen worden meegestuurd. Volgens de bon den hebben de dienstplichtingen de zg. bereidverklaring van het 44ste pantse- rinfanteriebataljon, om ter beschikking te staan voor eventuele uitzending, al leen afgelegd omdat zij in het noorden en oosten wonen en dan dicht bij huis kunnen worden gelegerd. Gezien de verhoogde risicofactor in Libanon is het onverantwoord dienstplichtig per soneel te sturen dat onvoldoende geoe fend is, aldus de AVNM. Nederlands bedrijfsleven presenteert zich in Midden-Oosten AMSTERDAM Hoe een klein land toch groot kan zijn. 'Dat lijkt het beste motto voor „Holland Expo", de presentatie van het Ne derlandse bedrijfsleven in het Midden-Oosten die ge stalte krijgt in de tentoon stelling, die is ingericht op het speciaal voor dit doel bij Tor Line gesharterde motorschip Tor Scandina via. Een project waarvan de voorbereidingen twee jaar geleden door het Nederlands Centrum voor Handelsbe vordering ter hand werden genomen en dat zijn weerga in de wereld nauwelijks kent. Japan had in '62 de pri meur. Daar werd voor het eerst het idee uitgwerkt om een schip als expositieruimte voor bedrijven in te richten en het naar den vreemde te laten uitvaren met het doel de exportpositie te verbete ren. Sedertdien hebben vele landen aan een soortgelijk project gewerkt. Zwitser land, West-Duitsland en ook Amerika waren etnhousiast, maar bij de uitwerking de den zich zoveel problemen voor dat uiteindelijk steeds van de organisatie werd af gezien. Merkwaardigerwijs is het Nederland wel gelukt alles rond te krijgen. Vanavond zal het schip vanuit de ha ven van Amsterdam richting Jeddah koersen. Begonnen werd met een en quête onder ondernemers om de animo voor deelname te peilen. Vervolgens werd het ministerie van economi sche zaken bij de plannen betrokken en na contacten in het Midden-Oosten en met tal van andere belang hebbenden kon aan het defi nitieve draaiboek gewerkt worden. Uitgangspunt voor de hele onderneming was aan de ene kant het besef dat in het Midden-Oosten ook voor Nederland een grote markt ligt, maar dat aan de andere kant de praktijk leerde dat de handel met de oliestaten voor veel bedrijven nauwe lijks van de grond kwam. De gerichte aanpak ontbrak, het karakter van de manier van zaken doen was onbe kend en onderhandelingen tussen bedrijven werden nogal eens onderschat. Steeds meer werd de nood zaak duidelijk om de han den in een te slaan en meer gezamelijk te gaan optreden. Aleen op die manier zou het ook voor de kleinere onder nemingen mogelijk zijn met succes in het Midden-Oosten te opereren. Het hele project gaat in to taal tien miljoen gulden kos ten. Het ministerie draagt daar ongeveer drie miljoen in bij. Het ziet er op het ogenblik naar uit de de boe ken na afloop, door voldoen- m m de bijdragen van het be drijfsleven zonder verlies of winst kunnen worden afge sloten. De 196 deelnemers aan de reis die achtereenvolgens leidt langs de havens van Jeddah, Abu Dhabi,Dubai, Doha, Bahrein, Damman en Kuwait, Vormen een goede doorsnee van wat het Neder landse bedrijfsleven te bie den heeft. De banken zijn vertegenwoordigd, grote on dernemingen als Ogem en Philips zijn van de partij, maar ook de provincies Limburg en Groningen, de ministeries van landbouw en economische zaken en een verrassend groot aantal mid delgrote en kleine onderne mingen, variërend v^n Ja- min, tot Sigma Coatings en Lips. Staatssecretaris Beyen van exportbevordering zal in alle havens bij aankomst de expo opnenen e'n reist steeds vooruit om voordat het schip arriveert al een aantal gesprekken te voeren. Be drijven hebben al hun be staande en eventuele nieuwe relaties uitnodigingen ge stuurd. Rond aankomst zijn in elke stad in de plaatselij ke pers, maar ook via televi sie en radio reclamecampag nes voorbereid. Een speciaal team van het Nederlands Centrum voor Handelsbevor- dering, dat met name het laatste jaar sterk met het ministerie heeft samenge werkt, is al enige tijd in het Midden-Oosten en zal probe ren na afloop van de bezoe ken zich met de follow-up bezig te houden. Want alle deelnemers weten dat: de Holland Expo is een ideale manier van promoti on, maar kan niet meer zijn dan een aanzet. De bedrij ven zullen zich daarna zelf door actieve werving moeten wagen op het moeilijk be gaanbare pad dat de expo eventueel voor hen al ge deeltelijk heeft geëffend. De organisatie heeft overi gens voor een schip van Tor Line moeten kiezen, omdat in Nederland geen schip voor handen was dat aan de gestelde eisen voldeed. Gis termiddag werd nog hard gewerkt aan de opbouw, die tijdens de reis grotendeels moet worden afgewerkt. Veel aandacht wordt ook be steedt om het schip toch een Nederlands karakter te ge ven. Zo is onder meer een expoistie ingericht met schil derijen van Karrel Appel en Carel Willink en van bron zen van de beeldhouwer Ar thur Spronken. Holland Expo wordt op 23 januari in Jeddah verwacht en zal in de tweede helft van februari in de haven van Amsterdam terugkeren. TON VAN BRUSSEL

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7