Groenoordhalleii hebben grootse plannen Huisbaas koukleumende Marokkanen voor de rechter PvdA-streekfederatieontmoetingsplatform Lisse opent nieuwe Nieuwe bibliotheek schetst ontwikkeling van Merenwijk KORTWEG STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 JANUAR11979 PAGINA3 1978 WAS TOPJAAR LEIDEN 1978 was onbetwist een top jaar voor de Leidse Groenoordhallen. Dat stelde directeur André de Jong gisteren op een feestelijke zeer luxueus aangekle de nieuwjaarsreceptie van zijn dienst De sport zorgde voor een grotere omzet dan de jaren ervoor, de veemarkt wist op te klimmen tot de derde in grootte van heel Nederland en de evenementensector ken de ongekende toppers als de Tour de France, Beestenspul en het optreden van Santana. Alles bij elkaar had de Groe- noordhal vorig jaar een totaal aantal van bijna 1 miljoen bezoekers in huis en ook dat betekende een record. Blijkens de „nieuwjaarsspeech" van direc teur De Jong gaat het de eens nog door ex-wethouder Van Aken als filiaal van Albert Heijn gedachte Groenoordhallen intussen uitstekend. Behalve het stijgende bezoekersaantal en de groeiende betekenis van de Leidse veemarkt, wees André de Jong gisteren ook op de verschuiving van de clubsportevenementen naar de massas port en de sportiviteiten in bedrijfsver band, waar bij de Groenoordhallen in een toenemende belangstelling staan. Mede door de voortreffelijke voorzieningen in het nieuwe restaurant gedeelte met vak mensen die, zoals gisteren ook weer bleek, de kunst van de koude buffetten uitste kend verstaan, gaan de Groenoordhallen zich de komende tijd meer toeleggen op de bedrijfsevenementen, zeker als daarbij het restaurant kan worden betrokken. Directeur De Jong tekende de ontwikke ling van zijn hallen in het vorig jaar als „stormachtig". Hij maakte melding van 30% omzetstijging, waardoor zonder meer van een topjaar gesproken kan worden. Voor 1979 verwacht De Jong een wat minder gunstig resultaat, maar hij stelde de genodigden, onder wie de VVD-wet- houders van economische zaken en cul tuur, mevrouw Fase en de heer Schoute, in het vooruitzicht dat 1980 een nieuw hoogtepunt in de geschiedenis van deze gemeentelijke hallen zal worden. Vooral de evenementen verdienen daarbij de aandacht. De Jong vertelde gisteren dat het niet in de bedoeling ligt om meer commerciële beurzen naar Leiden te ha len dan nu al gebeurt, maar meer belang stelling te gaan tonen voor de gespeciali seerde vakbeurzen. Ook gaan de hallen hun uiterste best doen om de popmarkt open te breken. De verhalen over slechte akoestiek in de Groenoordhallen verwees de directeur gisteravond naar het rijk der fabelen. Volgens hem komen deze louter in de Rotterdamse pers voor die nu eenmaal in de Groenoordhallen een ge duchte concurrent weten van hun eigen Ahoyhal: „Laat u door dit soort verhalen niet van de wijs brengen", hield De Jong zijn gasten voor. Plannen De Groenoordhaldirecteur noemde als wensen voor de komende jaren onder meer een electronisch scorebord voor sportactiviteiten en een sportvloer. Op dit moment beschikken de halleii voor het eerst in de geschieden is over 440 m2 opslagruimte in de vorm van de voormali ge romnihallen. In de loop van dit jaar zal verder op de binnenkomende wegen in de stad een twaalftal grote verlichte bakken worden aangebracht die de weg naar de Groenoordhallen moeten wijzen, want nog steeds komt het voor dat bezoe kers verdwalen, in de binnenstad terecht komen, van waaruit ontsnappen nu een maal alleen voor ingewijdenen nog moge lijk is. Op de begroting van de Groenoordhallen is voor dit jaar een bedrag van 3 ton uitgetrokken voor speciale service aan het publiek. Zo zal een poging worden gedaan de stank van de veemarkt nog effectiever te gaan bestrijden. Er komen meer sanitai re voorzieningen, meer PTT-lijnen, de hele hal krijgt een verfbeurt en de omroepin stallatie zal worden verbeterd. En alsof het restaurant nog niet genoeg uitnemends te bieden heeft wordt in het oude restau rant een sfeervolle bistro gemaakt. Het buitenterrein krijgt naast een wegmarke ring overal verplaatsbare bloembakken, die ook binnen ter opsiering van festivitei ten kunnen worden gebruikt Voor 1980 heeft De Jong dan nog een verbetering van de entree van de hal en een regiekamer ten behoeve van de licht en geluidsregeling op zijn verlanglijstje staan. Dat jaar moet een nieuwe top worden in het bestaan van de hal, meent de directeur. „Ik verwacht veel van de ontwikkeling van het Schuttersveld, die onze hallen dichter bij de stad en het station zullen brengen", aldus de Groe noordhaldirecteur. Kort geding over verwarming Uit de L.C. van 6 januari. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Mr. L.D.H. Hamer gaat bij de president van de Haagse Rechtbank op 22 januari een kort geding aanspannen tegen de eigenaar van een pand aan de Oude Vest die halsstarrig blijft weigeren de gasrekening te voldoen, zodat zes Marok kaanse werknemers eindelijk uit de kou verlost kunnen worden. Zoals deze krant vorige week zaterdag schreef zitten deze mensen al meer dan een maand in de ijzige kou. Huiseigenaar Bouw man strijkt wel de huur op (inclusief een vergoeding voor verwarming) maar betaalt geen rekeningen meer waardoor het gasbe drijf zich genoodzaakt zag de toevoer af te sluiten. Alle pogingen van diverse instel lingen ten spijt blijft Bouwman hardnekkig elke medewerking weigeren. Ook de drei ging met een kort geding voor de Haagse rechtbank heeft hem deze week niet kunnen vermurwen. Zijn koppige tegenwerking gaat zelfs zover dat hij weigert een vast adres bekend te maken, zodat op een redelijke wijze de dagvaarding voor een rechtsprocedure kan worden uitgebracht. De advokaat van de zes Marokkanen, mr. Hamer uit Leiden, stelde desgevraagd niet te verwachten dat Bouwman de komende week door de knieën zal gaan waardoor zijn huurders weer onder menswaardige omstandigheden zullen kunnen wonen. De raadsman, die intussen toestemming heeft gekregeri gratis voor zijn cliënten te proce deren, zei een weinig hoge dunk te hebben van de weigerachtige verhuurder, zodat een kort geding de enige uitweg lijkt. Dr. Fontein bij afscheid koninklijk onderscheiden Dr. J.F.L. Fontein, internist bij het Diaconessenziekenhuis in Leiden, is gisteren benoemd tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Hij kreeg de versierselen bij de2e onderscheiding opge speld door burgemeester dr. A. J. Vis. Dat gebeurde in de kapelzaal van het ziekenhuis, voorafgaand aan een afscheidsreceptie voor dr. Fontein. Hij heeft als internist een dienstverband van 35 jaar bij het Diaconessenziekenhuis achter de rug en verwierf in die hoedanigheid grote bekendheid in Leiden en omgeving. Dr. Fontein werd vorig jaar nog in de bloemetjes gezet bij het jubileum van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis, waarvan hij lange tijd de leiding had. Ook kreeg de heer Fontein bekendheid als medeoprichter van de Boerhaavecursussen in Leiden. Feestweek ter gelegenheid van opening Deel van de expo- |g sitie in de biblio- |g theek in de Me- g| renwijk LEIDEN De nieuwste vestiging van de Stichting Openbare Bibliotheek, het filiaal Merenwijk aan de Rosmolen 4 in Leiden wordt donderdag 18 januari om 14.00 uur officieel door wethouder drs. P. H. Schoute van Cultuur geopend. De bibliotheek zal het echter niet bij deze dag laten; het lezende en lenende publiek zal de gehele week van maandag 15 tot en met vrijdag 19 januari merken dat het nieuwe filiaal officieel in gebruik wordt gesteld. De bibliotheek heeft met onder meer de hulp van de gemeente Leiden namelijk verschillende exposities samengesteld die betrekking hebben op de Merenwijk. Kaarten, maquette's en raadsbesluiten schetsen hoe de Merenwijk uiteindelijk ontstaan is. Opvallend is daarbij hoe vaak men de plannen heeft veranderd. Oor spronkelijk was het de bedoeling om in de Merenwijk de hoogbouw (de flats) te laten overheersen, min of meer in de stijl van de Amsterdamse Bijlmermeer. De flats nemen in de nu bijna voltooide Merenwijk echter maar een bescheiden plaats in. De geschiedenis van de Meren wijk (die begint in 1958) wordt verder nog verluchtigd door een doorlopende diavoor stelling. Drieënvijftig foto's die ingezon den zijn in het kader van de fotowedstrijd „Leven in en om de Merenwijk" geven een actueel beeld van de Merenwijk. Op vallend is daarbij dat de meeste foto's stukjes natuur in de Merenwijk te zien geven, met name vanuit het wijkpark. De prijsuitreiking van de foto-wedstrijd vindt plaats op donderdag 18 januari om 18.30 uur in het pand van de bibliotheek aan de Rosmolen 4. Een speciale foto-expositie is gewijd aan het werk van Leidse ama teurfotografen. De gehele week zullen er stands in het filiaal van de Merenwijk zijn. Het gaat om stands van het wijkcentrum „Op Eigen Wieken" van de Leidse amateurfotogra fen, van het Gastouderproject in de Meren wijk, van het project „Contact met Ou ders", de Stichting Natuureducatie, het Interkerkelijk Vredesberaad. En nog an dere. Bezoekers zijn elke dag welkom, ook als ze geen lid zijn van de bibliotheek, behalve op woensdagmiddag. Dan is de bibliotheek voor de kinderen, die als sprookjesfiguren verkleed naar de Rosmo len 4 kunnen komen om mee te doen aan de tekenmiddag die in het teken staat van de kinderboekfiguren Wipneus en Pim. Medewerking wordt verleend door teke naar en CDA-raadslid Joop Walenkamp en schrijver Van Wijckmaalen (respectie velijk illustrator en schrijver van Wipneus en Pim). De exposities zullen ook na de feestweek nog te zien zijn. OEGSTGEEST „Een nieuw fenomeen. Maar ook niet meer dan een platform waarop be- stuurs- en fractieleden elkaar ontmoeten om zaken van regio naal belang te bespreken," zo noemde gisteravond in het Oegstgeestse Taberna Ton Kohlbeck de nieuwe PvdA- streekfederatie waarin Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten, Wassenaar en Zoeter meer vertegenwoordigd zijn. De eerste bijeenkomst mocht zich verheugen op grote belang stelling onder anderen van het regio-kamerlid Max van de Stoel en het statenlid Marietje van der Molen. „De PvdA wil met de streekfe- deratie het „voortouw in de hand nemen" voor wat betreft de kontakten tussen de gemeen ten. Het is toch al onvoorstel baar dat er zo weinig kontakt is tussen Leiden en de randge meenten" aldus voorzitter Kohl beck, „Het is vaak niet veel meer dan tussen colleges van b. en w. en bij de gemeenschap pelijke regelingen." deratie in het teken staan van belangrijke regionale zaken zoals „het verkeer" en de „fi nanciële verhoudingen tussen gemeenten in de regio". Gister avond was dit „de woningbe hoefte". Marietje van der Molen ging nader in op het streekplan Zuid-Holland-West dat aangeeft dat er tot 1990 in dit gedeelte van de provincie nog behoefte bestaat aan de bouw van 110.000 woningen. Daarvan zijn 99.000 woningen al verdiskonteerd in bestaande plannen en moeten er voor 20.000 woningen nog lokaties gezocht worden. Leiden loopt, voor wat betreft de aan tallen te bouwen woningen, al voor op het streekplan en zal dus ruimschoots het in de prog nose genoemde aantal wonin gen halen, zo bleek uit een tussentijdse peiling. Kernpunt is: het tegengaan van zgn. over loop waarmee migratie naar elders in het land bedoeld wordt. In steden als Den Haag en Amsterdam heeft men er sterk mee te maken. Terugloop van het inwonertal heeft tot gevolg dat het voorzieningenni veau niet te handhaven is en dat dit elders weer moet worden opgebouwd. Er moet gebouwd worden tot de plaatselijke be- „Door meer te bouwen in de verkeerde prijsklasse wordt de onevenwichtigheid in de hand gewerkt. Nieuwkomers en lage re inkomensklasse zijn de zwak- sten op de woningmarkt. Velen gaan bij de PvdA van het stand punt uit dat de problemen allen regionaal zijn op te lossen. De bijeenkomst werd besloten met een politiek café. ROELOFARENDSVEEN De- Freelance Band treedt zondag avond (14-1) op in jongerencentrum Our House in Roelofarends- veen. De groep bestaat uit Paul Koek, John LeGrand, Philip Kronenberg en Frank Nuyens. De aanvang van het optreden is bepaald op 20.00 uur. hazerswoude De voorstelling van Natascha Emmanuels en haar gezelschap (het zogenaamde vrouwencabaret) op woens dag 17 januari in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw te Hazerswoude-dorp begint, in tegenstelling tot anders luidende berichten, om half negen. Het optreden vindt plaats in het kader ;keli van de opening van het vrouwencafé in sociëteit Ons Stekkie, de donderdagavond erna. Na het optreden van Natascha Emma nuels c.s. bestaat er voor het publiek gelegenheid om met hen in discussie te treden over het ten tonele gebrachte. noordwijk Een gedeelte van het radio-programma Avro's Dilligence wordt maandag opgenomen in het Noordwijkse Huis ter Duin. De tijdelijke bewoners van het hotelcomplex zijn Hiüegomse bejaarden uit het tehuis Bloemswaard dat op het moment verbouwd wordt. In het programma treden Sara Heyblom, de Frontalini's en Ilonka Biluska op. Het programma dat gepresen teerd wordt door Henk van der Berg van AVRO-radio wordt de volgende dag, dinsdag 16 januari uitgezonden op Hilversum I van vier tot vijf uur. Werkloosheid Alphen steeg alphen aan den rijn De werkloosheid bij mannen in het gewest Alphen aan den Rijn is in de maand december met 58 toegenomen tot een aantal van 527. De helft van deze toename is afkomstig uit de bouw. 22 werklozen zijn jonger dan 19 jaar. De werkloosheid bij de vrouwen nam met 2 af tot een aantal van 324. 113 daarvan zijn op zoek naar een baan op een kantoor of bij het onderwijs. 65 van de werkloze vrouwen zijn jonger dan 19 jaar. Het aantal geregi streerde vacatures voor man nen daalde in december met 63 tot een aantal van 691. 245 vacatures zijn bestemd voor jongeren tot 19 jaar. Het aantal vacatures voor vrouwen nam met 17 toe tot 87. 33 vacatures hiervan zijn voor meisjes tot 19 jaar. LISSE Met het openen van een kubus waar een bloemstuk uit tevoorschijn kwam, opende wethouder mevrouw J. Meule- mansiSeelen gistermiddag offi cieel het nieuwe vormingscen trum Qbus in Lisse. Hiermee Qbus twee jaar na het slaan van de eerste paal en vijf jaar na de eerste onderhandelingen met het Lissese gemeentebe stuur een nieuw onderkomen aan de Ruishoornlaan. Intussen is het zeven jaar func tioneren van het Vormingswerk voor Jonge Volwassenen in Lis- se niet onopgemerkt voorbijge gaan. Als opvolger van het "ma ter amibilis"-werk in de Bollen streek werd de eerste periode van het vormende werk van Qbus overschaduwd door het ontbreken van erkenning en medewerking. Tegelijk met het veroveren van een plaats in de Lissese samenleving, deed de discussie over de doelstelling het VJV bijna de das om. Met het kiezen van de doelgroepen: werkende en werkloze jongeren en jonge huisvrouwen kwamen de nieuwbouwplannen op tafel. Een maand voor de officiële opening in augustus 1977 brand de net nieuwe vormingscentrum aan de Ruishoornlaan tot de grond toe af door toedoen van een brandstichter die in Lisse in die maanden zijn vernielende werk verrichtte. Na de brand hield de verzekeringskwestie tussen Lisse en de bouwer van Qbus over de herbouw van het vormingscentrum de Lissese ge moederen bezig. Vorige zonder dreigde Qbus nogmaals in moei lijkheden te geraken. Omdat in de oude accommodatie aan de Kanaalstraat niet alle geplande cursussen doorgang konden vinden, kwam men niet aan het aantal lesuren dat hoort bij het aantal vormingswerkers. Hier door dreigde even het ontslag van een vormingswerker. Dank zij het feit dat Qbus al in novem ber '78 het nieuwe gebouw inge- bruiknam, kon ook dit gevaar afgewenteld worden. Een gunstig bijverschijnsel van alle problemen was dat de sym pathie voor Qbus in de loop der jaren behoorlijk toenam. In een jaar tijd haalden Lissese sch- VJV-bestuurslid H. de Bisonjè opent de kubus en pakt het erin geborgen bloemstuk voor wethouder mevr. Meulemans (I.). olieren ruim 5.300 gulden aan Krebol en De Stormbal in Sas- oud-papier op voor de inrich- senheim het VJV-aktiviteiten- ting van het nieuwe centrum, peil op te schroeven. Er zijn plannen om op korte Vanmiddag houdt Qbus tot vijf termijn ook in het Hillegomse uur open huis. 's Avonds om 20.00 uur begint het optreden van de popgroep "Kantjü". Mor genavond is er een optreden van de zanger Leo Unger en de Kabaretgroep "Inkeep". PPR-raadslid viert jubileum van onbeant woorde vraag OEGSTGEEST - Het raadslid K. J. Beckers van de PPR, geeft binnenkort het college van B en W een fles wijn om het jubileum te vieren, dat hij precies een jaar geleden schriftelijke vra gen heeft ingediend over kabel televisie en er nog geen ant woord op heeft gekregen De heer Beckers stelde vorig jaar vragen naar aanleiding van een artikel in de L.C. over klach ten van bewoners aan de Haar lemmertrekvaart. Deze bewo ners die vlak bij de mast voor kabeltelevisie wonen zijn zelf niet op het net aangesloten en ondervinden last van deze mast doordat deze de ontvangst stoort. Sinds de vraagstelling van de heer Beckers is er nog nooit wat aan deze problema tiek gedaan. De heer Beckers hoopt met zijn aktie nog eens de aandacht op deze problema tiek te vestigen en hoopt dat er alsnog iets gebeurt. Stadsbus Alphen via Ridderveld II ALPHEN AAN DEN RIJN Lijn 75 van de stadsdienst zal vanaf morgen Ridderveld II in de route opnemen. Een bushal te is geplaatst nabij de Stuif- zwam en een - tijdelijke - op de Paddestoelweg. Deze halte zal in de toekomst verplaatst worden naar de Verlengde Ken- nedylaan tegenover het zwem bad. Ook lijn 6 (Alphen-Zoeter- meer) van de sneldienst zal voortaan via Ridderveld II gaan rijden. Verder is het nage noeg zeker dat de sneldienst Schiphol-Alphen van Centraal Nederland dit voorbeeld bin nenkort zal volgen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3