Poeipolderbe wo 11 ers protesteren tegen behandeling Shetland-pony Een dronken spuitgast is geen gezicht ,,Deze polderconcenIratie is nog maar het begin' OOK DIERENBESCHERMING LISSE KLOPT TEVERGEEFS AAN "BEDDEN" IN LIDO NOORDWIJK KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT 'VRIJDAG 12 JANUAR11979 PAGINAI gjy (Van een onzer verslaggevers) LISSE In de Lissese Poel polder is een shetland-pony de inzet van een uit de hand gelopen meningsverschil tus sen eigenaar, dierenbescher ming, omwonenden en politie. Omwonenden van het braa kliggende terrein aan de Ruis- hoornlaan waar de pony zijn armzalige bestaan probeert in stand te houden, protesteren tevergeefs bij de verzorger te gen de behandeling van het dier. De dierenbescherming van Lisse is evenmin gelukkig met de situatie, maar kan niets uitrichten zonder de hulp van de Lissese Rijkspolitie. Dit po litiekorps kan op zijn beurt pas stappen ondernemen als een dierenarts dierenmishan deling constateert. Het ziet er evenwel niet naar uit dat de politie een dierenarts inge schakeld heeft of dit wil gaan doen. Een bewoner vindt het een grof schandaal: „Dat dier staat hier al de hele winter zonder be hoorlijke beschutting. Het wei land is bevroren, bij dooi wordt het een grote modderpoel. Als stal dient een getimmerd scho tje dat op het punt van instor ten staat In die „stal" is het even drassig. Elke dag komt de verzorger van het beestje met een plastic zakje waar volgens ons een boterham en wat aardappelschillen in zitten. Als wij het dier niet van tijd tot tijd wat te eten geven, was het misschien al dood ge weest", zo luidt het schokkend relaas van een poelpolderbe- woner. En inderdaad, op het eerste gezicht lijkt de situatie niet zo rooskleurig. IJs, sneeuw, regen en de gure polderwind hebben de pony schuw gemaakt. Af gaand op de winds tand staat de pony links of rechts van het schotje. Sneeuwballende schoolkinderen hebben het ver- S 5 -K - ia»; De pony op het braakliggende terrein aan de Ruishoornlaan. Korte tijd nadat deze foto werd gemaakt, werden reparaties uitgevoerd aan het schamele schot dat het dier tegen de koude wind moet beschermen trouwen in de mens kennelijk Lisse is niet erg gelukkig mét naar de Lissese politie, maar politie te horen... De verzorger niet vergroot. Geen wonder dat de situatie. De secretaresse van die zeggen dat het allemaal wel van het dier heeft onze voorzit- dat bij omwonenden vragen dit orgaan, mevrouw De Vos meevalt. Zo'n pony kan tegen ter nu wel toegezegd de pony oproept die door verzorger en krijgt behoorlijk wat klachten lage temperaturen en als hij wat meer hooi te geven. Als politie niet beantwoord kunnen binnen over de behandeling last heeft van het vocht kan dierenbescherming sta je ver worden. van de shetland-pony: „We heb- hij een hoger gelegen plaats der wel machteloos". Ook de dierenbescherming in ben alle klachten doorgespeeld opzoeken, krijgen we van de Volgens een dierenarts uit Noordwijk kan een shetland- pony inderdaad tegen extreem lage temperaturen. Ook van wind en regen heeft hij weinig last. Om in dit geval dierenmis handeling te constateren moet bewezen worden dat het dier te weinig bijgevoerd wordt. „En het is bij een pony al gauw genoeg", aldus de deskundige dierenarts. De eigenaar van de pony is op het moment op vakantie. Zijn vriendin neemt de honeurs waar: „Ik word er gek van, iedereen belt me op. Waarom bemoeien de mensen zich niet met hun eigen zaken? Die pony wordt uitstekend verzorgd. Ik ben zelf namelijk ook dieren liefhebber. Elke dag breng ik hem voer en we hebben zelf een mooie stal voor hem getim merd. Maakt u zich maar geen zorgen. Sommige van die aan stellers denken zeker dat je' zo'n dier iri de winter op je slaapkamer moet nemen om het goed te doen", zo luidt de geïrriteerde reactie van de die renverzorgster. De woorvoerder van de Lissese Rijkspolitie doet er nog een schepje op: „We gaan er pas op af als de dierenarts dieren mishandeling constateert. Maar volgens mij worden we bedonderd. Die mensen bewe ren namelijk dat er nauwelijks bijgevoerd wordt, terwijl de verzorgster zegt dit wel te doen. Wij denken dat het hier gewoon om een persoonlijke ruzie gaat". De Lissese politie had het giste ren kennelijk niet geheel bij het rechte eind. Nog geen uur na dat een verslaggever van de Leidse Courant de verzorgster van de pony om commentaar vroeg en te horen kreeg, dat het dier best goed werd ver zorgd, kwam een groepje tim merlieden naar het Lissese wei land. Het schamele optrekje van de viervoeter werd fiks onder handen genomen... Commissaris Vrolijk opent gemeentehuis Leiderdorp LEIDERDORP De commissaris van de koningin in Zuid-Ho land mr, M. Vrolijk zal waarschijnlijk de officiële openin verrichten van het nieuwe gemeentehuis in Winkelhof. De openingsdag is bepaald op vrijdag 21 september. Het gemeent< huis zal echter al in juli in gebruik worden genomen. De officiël opening is min of meer een onderdeel van de feestperiode te gelegenheid van het 1200-jarig bestaan van Leiderdorp dat va 8 tot en met 22 september van dit jaar gevierd zal worden. Lindebomen Leiderdorp gekortwiekt LEIDERDORP De vijftien lindebomen in het trottoir van het gedeelte Berkenkade tussen Acacialaan en Schapenrustweg worden begin volgende week „gekandelaard". Dat „kandelaren" is een ingrij pende snoei waarbij de bomen vooral in de breedte aanzienlijk worden ingekort. De behande ling van de bomen is nodi omdat de ongeveer 30 jaar ouc linden te breed werden voor d plaats waar ze staan. Ze brei gen nu veel schaduw in partiki liere tuinen en in de huizen. Ht zal, naar verwacht wordt, ong« veer twee jaar duren voord de kruinen weer een beetje vo] me hebben. Kerkenconferentie in Wassenaar WASSENAAR De Wassenaarse Raad van Kerken haakt it op de Kerkenconferen tie uitgaande van de Raad van Kerket in Nederland. Het thema van de kerkenconferentie „Geroepei tot Hoop" wordt op de startzondag 14 januari in alle kerkei aan de orde gesteld. Onder het thema „Dient elkaar tot glorie van god" wordt ii de week van 18 tot 25 januari over de hele wereld gebeden on eenheid. In Wassenaar staat een oecumenische dienst ondei auspiciën van de Raad van Kerken centraal en deze wordt 0| zondagavond 21 januari om 7 uur in de Gereformeerde Bloem campkerk gehouden. Voorganger is pastoor M. Oomens van di Willibrordusparochie. Muzikale medewerking verleent dr. Gern Wielinga, vaste organist van de Bloemcampkerk. NOORDWIJK Liesbeth List en Dimitri Frenkel Frank bren gen dinsdag 23 januari het to neelstuk "Bedden" in het Noordwijkse Lido-theater op de planken. Na de première op 11 januari in Rotterdam komt het duo al snel naar Noordwijk. "Bedden" is een stuk dat speelt in een jungle van flatgebouwen. Een moord van het flatgebouw veroorzaakt onrust in het mono tone leven van de uitgebeelde flatbewoners. Het gaat om vier paren die gespeeld worden dooi Liesbeth List en Dimitri Fren kei Frank. Met "Bedden" maak Liesbeth List haar theaterde buut als actrice. Al eerder speel de zij in televisiefilms van Dimi tri Frenkel Frank. De opvoering van "Bedden" be gint om 20.30 uur. Kaarten zijr a 10 gulden verkrijgbaar bij o.a VW-Noordwijk en Lido-thea ter, Prins Bemhardstraat. CJP houders en 65-plussers betalei 7.50 gulden. LI Brandspuit met bemanning op de Stompwijkse Achterweg (thans Nieuwstraat) in 1936. 1 j „De zorg voor de blus- sching van de brand is met inachtneming der navolgende bepalingen opgedragen aan het corps „Vrijwillige Brandweer" te Stomp- wijk en te Veur". Aldus het eerste van de 33 artikelen tellende veror dening, die de gemeen teraden van Stompwijk en Veur overeenkom stig de toen nog geen twee maanden oude Ge meentewet op 2 februa ri 1929 vaststelden. Van elk der vijf brandmees ters en vijf hulpbrand meesters moest er'een in Veur wonen, één i i Stompwijk, één in Leid- schendam, één aan de Veenweg of in Wils veen en één aan de Westvliet- weg. Door de hoofd brandmeester, de ge meente-opzichter G. de Regt, werden drie wek kers aangesteld die „zoodra zij het ontstaan van brand hebben ver nomen het overige per soneel moesten wekken. De Leidschendamse Vrijwilli ge Brandweer bestaat over enkele weken dus vijftig jaar. of eigenlijk al sinds 1 januari van dit jaar, want de verorde ning werd geacht met terug werkende kracht te zijn inge gaan, op die datum in 1929. Het jubileum zal, vanwege de betere weersomstandigheden zegt commandant R. A. van Dijck, officieel echter pas in mei op grootscheepse wijze worden gevierd. Kerkklokken Uiteraard werden vóór 1929 in Leidschendam ook bran den geblust, maar dat ging toen volgens de Wet op de Hand- en Spandiensten die nog steeds bestaat maar niet of weinig wordt toegepast. Het alarmeren ging met kerk klokken en volgens het sneeuwbalsysteem (het elkaar aanroepen) terwijl het uitruk ken meestal te voet ging om dat de handspuit op twee of vier wielen immers moest worden meegetrokken. Het was al mooi als iemand een paard beschikbaar stelde. Het blussen ging ook met vallen en opstaan, want als de water tank van de spuit leeg was moest deze eerst worden ge vuld, wat met het in ketting- verband doorgeven van em mers gebeurde. Uit komische filmpjes van vroeger hebben we intussen kunnen zien, dat zo'n emmer dan meestal niet helemaal vol meer bij de tank aankwam, terwijl de vlam men lustig doorknetterden. Over het blussen van branden in vroeger tijden gaan nog meer mooie verhalen. Zoals bijvoorbeeld het blussen van toen veel voorkomende schoorsteenbranden met ge woon de koude straal boven in de schoorsteen. De schoor steen was dan wel meteen mooi geveegd maar ook flink gebarsten. In de enkele geval len dat het nu nog voorkomt ziet volgens de brandweer de kamer er na de brand soms netter uit dan tevoren. De door Jan van der Heijden uitgevonden handspuit was overigens al een hele verbete ring, die doorgezet werd toen de stoombrandspuit zijn in trede deed. Die werd door een pomp aangedreven, die het water krachtiger en beter op de brand kon brengen waar door bovendien meer man kracht viijkwam Voor de ei genlijke brandbestrijding. De Leidschendamse brandweer beschikt tegenwoordig over heel wat moderner materieel. Het nieuwste blusvoertuig heeft duizend tot vijftienhon derd liter water aan boord, dat met een druk van veertig atmosfeer in de brand wordt verstoven. Het bluseffect van water is dan zeker tien keer groter, omdat het dan door stoomvorming veel meer warmte kan opnemen, terwijl de waterschade tot een mini mum blijft beperkt. Verder kan men beschikken over de moderne blusstoffen als schuim, licht water (water waaraan een chemische stot is toegevoegd), poeder en ge heel chemische blusstoffen. Potje bier De brandbestrijding nam vroeger niet alleen veel meer tijd, er werd ook langer over nagepraat. Begrijpelijk als men weet dat de Leidschen damse brandweer in de eerste jaren slechts vijf tot tienmaal per jaar uitrukte tegen 150 a 200 keer de afgelopen jaren. Het nablussen gebeurde ge woonlijk onder het genot van een potje bier. De spuitgasten hadden elkaar dan ook soms in geen maanden bij een brand ontmoet. Aldus ad junct-hoofdbrandmeester A. L. Raaijmakers die zich in de geschiedenis van de Leid schendamse brandweer heeft verdiept. Misschien was dat potje bier de reden dat artikel 25 van de verordening „het vertrek ken of aanwezig hebben van sterke drank op het terrein van de brand" ten strengste verbood. De soep werd echter blijkbaar niet zo heet gegeten want hetzelfde artikel ver meldt verder dat verstrekking van drank alleen „op lastge ving van den hoofdbrand meester" mag geschieden en dat de hulpbrandmeesters dan met de distributie werden belast... Commandant van Dijck in 1979 met een ernstig gezicht: „ik wil geen sterke drank zien, een dronken spuitgast is geen gezicht". MR. M. VROLIJK TIJDENS AFSCHEID POLDERBESTUREN: ALPHEN AAN DEN RIJN Zo'n honderd volledig afgevaardigde polderbesturen uit het hoogheem raadschap Rijnland hebben gister middag in het parkrestaurant van Avifauna officieel het bestuurder bijltje erbij neergegooid. Dat ge schiedde in het bijzijn van com missaris van de koningin mr. M. Vrolijk, dijkgraaf J. baron van Knobelsdorff en gedeputeerde J. Noorland, belast met provinciale waterschapszaken. De superconcentratie ten behoeve van een efficiënter waterschapsbeleid in Rijnland heeft ertoe geleid dat er van de talloze polderbesturen die tot 1 januari j.l. functio neerden nog slechts vijf zijn overgebleven, te weten: De Oude Venen (7400 ha) met de bestuurszetel in Roelofarendsveen, de Aarlanden (10700 ha) met de bestuurszetel in Ter Aar, de Gouwelanden (10600) ha) met de bestuurszetel in Boskoop, de Noord- woude (6100 ha) met de bestuurszetel in Hazerswoude en de Ommedijck (5900 ha) met de bestuurszetel in Zoetermeer. Volgens commissaris Vrolijk was de polder concentratie een zaak van levensbelang. „In toenemende mate worden waterschappen geconfronteerd met vraagstukken in grote re verbanden. Daarvoor zijn uitgebreider bestuurslichamen met de nodige deskundig heid vereist. De samensmelting zal hier zeker toe bijdragen", aldus mr. M. Vrolijk. Overigens was de commissaris van de koningin van mening dat met de invoering van de 5 waterschappen het eindpunt van de aanpassing nog niet bereikt is. „Het is slechts een begin. Een verdere aanpassing aan de huidige tijd blijft noodzakelijk". Over die aanpassing kon gedeputeerde J. Noorland meer duidelijkheid verschaffen. Met name het kiesrecht behoefde volgens hem in de toekomst de nodige aanpassing. Hij achtte het exclusieve kiesrecht voor ingelanden (grondeigenaren) niet meer han- Poldersecretaris Robertz van de Noordeind- en Geerpolder teerbaar anno 1979. „Andere mensen in het samengevoegd tot twee poldei s, te weter waterschapsgebied zonder eigen grond zijn de Middengeest en de Zuidgeest, ieder met ook gebaat bij een goed beleid. Het zou een eigen afdelingsraad en directe verant juist zijn als voor hen ook een kiesrecht- woording verschuldigd aan het hoogheem1 vorm zou worden gecreëerd", aldus gedepu- raadschap. Deze afdelingsraden zetelen bei00 1 teerde Noorland. de in Leiden. Overigens omvat de polderconcentratie niet De officiële opheffingsvergaderingen val e s alleen het Rijnlandgebied in Midden-Hol- de niet langer bestaande polderbesturer I land. Ook het Rijnlandgebied in Noord-Hol- werden eerder deze week verspreid ove eble land onderging een forse herindeling. Daar het gehele gebied al afgewerkt. Bij drrai werden alle kleine polderconcentraties sa mengebracht in één grote Groot-Haarlem- opheffingsvergadering van het polderbe stuur van de Noordeind- en Geerpoldei ^j. mermeer (zetel in Hoofddorp) met een totale werd bestuurssecretaris H. N. M. A. Robert ,r 0 door burgemeester Van der Kroft ondé scheiden met de ere-medaille in goud, ver u bonden aan de orde van Oranje-Nassau. oppervlakte van 23.400 hectaren. Voorts werden de 43 zogeheten geestgrónd- polders - gelegen in de Bollenstreek - LISSE In het kader van de Interkerkelijke Gebedsweek wordt zondag 21 januari een oecumenische gebedsdienst gehouden in de Gereformeer de Kerk aan de Lissese Heere- weg. De gebedsdienst heeft als thema: „Dient elkander tot glorie van God" en begint om 19.00 uur. Voorgangers zijn pater D. Bruggeman en ds. P. C. 't Hooft. SASSENHEIM De kring Duinstreek van de Land- en Tuinbouwbond vergadert maandag 15 januari in motel Sassenheim aan de Warmon-- derdam. Gesproken wordt on der meer over agrarische structuurverbetering. De ver gadering begint om acht uur. WASSENAAR - De Wasse- naarse Oranjevereniging heeft voor woensdag 31 januari in de Messiaskerk aan de Ver lengde Zijllaan een prinsesse- concert georganiseerd. Dit volksconcert wordt uitgevoerd door de Wassenaarse Muziek vereniging Excelsior. Op het programma prijken de twee composities, waarmee Excel sior in 1978 een tweede prijs behaalde in de Vaandelafde ling. Aanvang 20.00 uur. WASSENAAR - De Wasse naarse Reddingsbrigade geeft op de donderdagavond in het Sportfondsenbad cursussen zwemmen en zwemmend red den. De contributie bedraagt voor junioren tot en met 14 jaar 15 gulden en voor de senioren 20 gulden. Geïnteres seerden in het stranddienst, die goed gezond zijn en goed kunnen zwemmen, kunnen eens met de Brigade gaan praten, want op 116 januari start een uitgebreid oplei- dings- en oefenprogramma. RUNSBURG - De Oranje vereniging Rijnsburg houdt maandag 15 januari in het Centrum aan de Kerkstraat haar jaarlijkse algemene le denvergadering. De bijeen komst begint om 19.45 uur. Na de vergadering zal er gezellig bingo gespeeld worden met fraaie prijzen. Behalve de jaarverslagen staat er een be stuursverkiezing op de agen da. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren A. v.d. Bosch, D. P. van Delft en L. B. van Klaveren. Aftredend en niet herkiesbaar zijn de heren S. Frijns en J. de Koning. Door het bestuur worden de heren J. Mons en A. van Oosten voorgesteld. Eventuele tegen kandidaten dienen voor de aanvang van de vergadering kenbaar gemaakt te worden aan het sekretariaat.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4