emeente sluit badhuis Lindestraat - directeur 2 ^rlaeuslaboratorium waarschuwt voor gevaarlijke -koffen in Leeuwenhoek Hartchirurg Huysmans opvolger van Kolff IKON zendt uit vanuit de Regenboogkerk Economisch wel en wee 9 9Moderne" Shaw over heldendom PAtfAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 JANUAR11979 PAGINA 3 ^Bibliotheek in Zweilandbad LEIDEN De Utrechtse hoog leraar in de thoraxchirurgie, prof. dr. R A. Huysmans, wordt waarschijnlijk benoemd tot op volger van dr. J. Kolff, de hartchirurg die in juli op rucht- barende wijze de Leidse Uni versiteit verliet. Professor Huysmans zou vol gens een zegsman van het minis terie van onderwijs en weten schappen hoog op het lijstje staan om in Leiden een leerstoel te gaan bekleden. Volgens de directeur van het Academisch Ziekenhuis is te verwachten dat de heer Huysmans dit jaar nog in zijn nieuwe functie wordt aangesteld. Het ministerie kon geen termijn noemen, maar liet doorschemeren, dat de aanstel ling niet te lang op zich zal laten wachten. Op dit moment is de hoogleraar nog werkzaam in het Antonius- ziekenhuis in Utrecht, waar een van de grootste hartcentra van het land is gevestigd. Sinds het vertrek van dr. Kolff werkt de heer Huysmans, samen met een Utrechtse collega, al een dag per week in het AZL. Dankzij deze samenwerking is het aantal har toperaties, dat voor 1978 was gepland, op niveau gebleven. Met de benoeming van een nieu we hoogleraar thoraxchirurgie zal nu definitief een leemte op gevuld zijn, die na het vertrek van Kolff was ontstaan. Als de benoeming van Huysmans feit is, zullen er in Leiden twee thoraxchirurgen zijn. Het gaat hier dan om een persoonsgebon den professoraat, dat vervuld wordt door prof. dr. A. G. Brom en om een gewoon hoogleraar schap, vervuld door de heer Huysmans. LEIDEN De IKON-televisie zendt op zes achtereenvolgende zondagen een aantal vesper diensten en gesprekbijeenkom- sten uit die gehouden zullen worden in de oecumenische kerk De Regenboog. De uitzen dingen vinden plaats in het kader van de internationale gebedsweek voor de eenheid van 18 tot 25 januari. Zondag aanstaande wordt de eerste Vesperdienst uitgezon den, waarin ds. H. Hortensius zal voorgaan. De dienst heeft als thema "pastorale zorg". Op 21 januari wordt naar aanlei ding van deze dienst een pro gramma uitgezonden over een gespreksbijeenkomst van de ge loofsgemeenschap in de Meren- wijk over hetzelfde onderwerp. Een week later vindt de tweede Vesperdienst plaats, waarin ds. H. J. van Leeuwen zal voorgaan en het thema katechese zal wor den behandeld. Op 4 februari wordt hierover weer een ge sprek uitgezonden. De laatste twee uitzendingen zullen gewijd zijn aan de maatschappelijke betrokkenheid. In de dienst waarin dit thema zal worden De IKON-televisie heeft haar keuze laten vallen op de geloofs gemeenschap in de Merenwijk omdat hier de oecumene zo concreet en veel omvattend wordt beleefd. Alle uitzendin gen vinden plaats op de zondag middag om 17.00 uur. De Ves perdiensten zullen direct wor den uitgezonden, de gesp bijeenkomsten worden opgeno men aansluitend aan de dienst, maar een week later uitgezon den. Aan die drie gesprekken, die geleid zullen worden door Henk Biersteker, nemen deel dr. W. Tillmans, verbonden aan de Katholieke Theologische Hoge school irt Amsterdam en lid van de theologische begeleidings commissie, mevrouw M. van der Veen-Schenkeveld (gerefor meerd) lid van het centraal co mité van de Wereldraad van Kerken en dr. A. van den Heu vel, secretaris van de Neder lands Hervormde Synode. Het is hun taak om wat in de ge sprekken in de geloofsgemeen schap van de Merenwijk naar voren komt vanuit een meer landelijke of algemene gezichts hoek te bespreken. Aan de Botermarkt 14 is bij boekhandel Sweris de opheffingsuit verkoop begonnen. 0 Aan de Watermolen is in nieuwbouw, "De Regenboog", kerkelijk centrum van hervormden, gereformeerden en rooms-katholieken, gevestigd. Aan de Langebrug 95 is een filiaal van bouw- en aannemingsbe drijf Ooyevaar B. V. gevestigd. Aan het Noordeinde 6 is het cafe "Oriental"opgeheven. Aan het Noordeinde 24 is "Anita Bar", cafe bedrijf, opgeheven. Aan de Turfmarkt 8 is "Home-fix", winkel in kleinmeubelen, opgeheven. J Aan de Oude Vest 81 is in een eerder leeggekomen winkelpand het cafe "d'Oude Vest", gevestigd. Aan de Cobetstraat 72 is per 31-12-78 de amb. melkhandel van B. J. Janson opgeheven. IDEN Het gemeen- Ijke badhuis aan de Idestraat zal per 1 bank ij' voorgoed worden [loten. De gemeente- 02 Jd besloot al een jaar "ünor; gden, om precies te i op 3 april 1978 om I badhuis voorgoed te i|dperk;l,e_ 02 'n Nar Is de oplevering van het ieuwde badhuis, op 28 april j is het bezoekersaantal k teruggelopen. De opbreng- J gingen jaarlijks achteruit fle kosten gingen omhoog. 13.11 Abadhuis krijgt momenteel m eenslongeveer 200 bezoekers per en ^an gaat met name ^bejaarden en studenten. De ting van het badhuis aan de fiestraat heeft tot gevolg dat 3en niet meer over een open- appy s£ badgelegenheid zal be- 11.03 Rikken, Het is niet bekend of zal betekenen dat daarmee lygiëne in Leiden, met name er de minder gefortuneerde iarden en studenten op een '.ienlijk lager peil zal komen ationneli 00 (S)j* bekend is het Leidse 11f^^dbad aan de Zweiland- metAntP eveneens ten prooi geval- \lieuwsiaan de droogleggingswoede gevarij de gemeente. Dit echter niet iriSCh.f redpnpn mn pvnlnitntifi maar van volksgezondheid. De in het zwembad verwerkte pla ten asbest zouden namelijk fu nest kunnen zijn voor de ge zondheid. Geleerden zijn mo menteel nog steeds aan het on derzoeken in hoeverre dat in het Zweilandbad het geval is. Wet houder Tesselaar gaat er inmid dels van uit dat het bad voor goed gesloten zal blijven (het personeel wordt overgeplaatst naar het zwembad in Zuid-West) en heeft al een aantal ideeën in het hoofd om de ruimte op een andere manier functioneel te maken. Eén van zijn plannen is om het water te vervangen door boeken, om precies te zijn boeken van de openbare biblio theek. In de vestiging Hout kwartier van de bibliotheek, die zich in hetzelfde gebouwencom plex bevindt als het zwembad (met alleen de Louise de Colig- nyscholengemeenschap er tus senin) kan men zich namelijk momenteel amper bewegen vanwege een veel te groot aantal boeken in een veel te kleine ruimte. Het Zweilandbad be schikt over aanzienlijk meer ruimte. Een verbouwing tot leeszaal zou echter ongeveer 800.000 gulden kosten, om nog maar te zwijgen van de kosten die zouden ontstaan als de ge leerden straks naast het onder zoeken van de invloed die asbest op mensen heeft die een duik in het water nemen heeft ook nog moeten gaan onderzoeken wat asbest doet met mensen die een duik in de boeken nemen. Het gesloten Zweilandbad gaat veellicht gebruikt worden als bibliotheek. Frans Halsema Frans Halsema komt morgen met zijn one man show in Leiden in het kader van zijn 33 weken durende toernee door Nederland. De one man show van Halsema beeft de allure van een muzikale clown-act, is licht absurdistisch getint maar draagt een heel persoonlijk stempel. "Ik, Ik en nog er's ik" is de titel die Halsema aan zijn produktie gaf. Hij wordt er in bijgestaan door Ruut Weissman aan de piano. De show in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest begint om 20.15 uur. Frank Minderaa De Leidse hoboïst Frank Minderaa valt zondag in bij het concert van het Erasmus Trio. Dit ensemble geeft om half elf een koffieconcert in de Leidse Stadsgehoorzaal. De Leidse hoboïst vervangt Everhardt Spelberg. Willem de Zwijger Het Muziektheater brengt morgen om half negen 's avonds in het LAK-theater de voorstelling "Willem de Zwijger". Het Muziektheater bestaa t uit Maarten van Regteren Altena, Maurice Horsthuis, Maud Sauer (muziek), Theo Joling, Leny Brederveld en Fran Waller Zeper (theater). De Vergroeiing Het theatercollectief Hare Majesteit geeft vrijdag 19 januari een voorstelling van 'De Vergroeiing". Deze theatervoorstel ling laat in verschillende scènes zien hoe vijf kinderen opgroeien. Men ziet hoe zij door deze wereld worden gevormd en welk effect dat heeft op hun onderlinge relaties. Naarmate zij ouder worden, merken ze één voor een dat ook zij een deel moeten worden van de wereld die vroeger zo ver weg leek. Veiligheid Onder het motto Veiligheid en Gezondheid in het bedrijf, belegt de Leidse Vereniging voor Industrie (LVI) dinsdag 16 januari in de Holiday Inn te Leiden een voorlichtings- en diskussiemiddag. Tussen 14.00 en 17.00 uur zullen inleidingen worden gehouden door de heren T. J. de Feber, directeur van de arbeidsinspectie in Den Haag, E. van Ree, directeur van het veiligheidsinstituut in Amsterdam en K. A. van Plaag, arts van de bedrijfsgeneeskundige dienst in Leiden. De bijeenkomst is vooral bedoeld voor directies, personeelsfunctionarissen en veiligheidsfunctionarissen, le den van de ondernemingsraden en alle anderen die uit hoofde van hun functie en verantwoordelijkheid belangstel ling hebben voor de veiligheids- en gezondheidsaspecten in het bedrijfsleven. "Feest" in de Schouwburg De toneelgroep van Wim Zomer geeft maandag 15 januari om half vier 's middags een jubileumvoorstelling van het spel "Feest". Met de voorstelling viert de toneelgroep het tienjarig bestaan. "Feest" werd geschreven door Paul van Gent en belicht de relaties tussen mensen onderling met als spil het tienjarig bestaan van een school. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij K. en O. tegen betaling van 3,75 gulden. LEIDEN AI einige seizoenen speelt de Noorder Compagnie, helemaal uit Groningen, haar stukken met tamelijk gering succes ook in Leiden. Dat de aanhouder, in dit geval de Leidse Schouwburg, niet altijd ongelijk hééft, bewees de Com pagnie evenwel gisteravond met haar opvoering van „Hel den" (Arms and the Man) van George Bernhard Shaw (1856- 1950). Men zal mij niet horen beweren dat hetgeen wij gisteravond te zien krijgen topklasse toneel is; daarvoor blijven de acteur sprestaties bij de Noorder Com pagnie te wisselvallig. Maar men heeft in ieder geval dit keer een stuk gekozen van een au teur, die de laatste jaren in Nederland weinig gespeeld wordt. Ten onrechte, gezien „Helden". Bovendien heeft de Compagnie de moed gehad om niet op een van Shaws bekende stukken terug te vallen, maar door middel van een jeugdwerk uit 1894 zijn blijvende actualiteit te bewijzen. „Helden" gaat over de fictie van het heldendom, de schijn van moed, die in iedere oorlog weer in het leven wordt geroepen om soldaten tenminste gemotiveerd - zoals dat tegenwoordig zo di kwijls heet - naar de slachtbank te kunnen voeren. Via de opval lend positieve hoofdfiguur Bluntschli, keurig ingehouden ten tonele gevoerd door Cor van den Brink met krachtig tegen spel van Riek Nicolet als Reiza, prikt Shaw de misplaatste gla mour, de jongensboeken-ro- mantiek van de oorlog door. En met die romantiek, de misplaat ste schijn van gevoelens als mannelijke eer, het misplaatste beroep op etiquette, het mis plaatste vasthouden aan stands verschil. Shaw heeft het geheel in een zeer luchtige komedie verpakt, zodat de ernst gelukkig veel tegenwicht kreeg. Vooral de nog altijd spitse dialoog miste zijn uitwerking niet. Regisseur Zde- nek Kraus had die komedie kant veel recht gedaan door zijn spelers gechargeerd te laten spelen. Iets minder overdreven, was ook wel goed geweest In doorsnee evenwel bleek „Hel den" een pittige vertoning met een actuele moraal. PAUL VAN DER PLANK mét Antt 's. i A si 1 1**1 DEN De directeur-beheerder van het laeuslaboratorium, df. S. J. Roorda, rschuwt de gemeente Leiden ervoor, "™"~de verkeersroute, die dwars door de ^%;omstige woonwijk de Leeuwenhoek is ^^|rojecteerd „gevaarlijk" dicht in de rt van een oplosmiddelenmagazijn met i 10.000 liter hoogst brandbare chemi- stoffen komt te liggen. Een onderzoek r de effecten, die een dichte bebouwing ij laboratoria in de Leeuwenhoek, op rzichtlnilieu en de gezondheid van de bevol- eken. zou kunnen hebben, dient volgens de sn. f Roorda spoedig te worden gestart, nid Bli alleen de aanwezigheid van het maga- grémet brandstoffen als benzine, ether en 15.20hol, maar ook de in een van de laborato- mitgë'oorkomende afdelingen met 500 zuur- jen, waar dagelijks via ventilatoren gas 16.30 licht in wordt geblazen, baart de direc- i van het Gorlaeuslaboratorium enige Der gr(en. Een en ander bleek uit een gister- laal. tid gehouden informatiebijeenkomst r het programma van eisen voor de iwenhoek, waarvoor bewoners en om- enden van dit gebied waren uitgeno- cn wel de heer Roorda de Leidse burgerij cul(l onnodig wil verontrusten met zijn 4 30 I ^schuwing, vindt hij wel, dat men in van Doris Keel I. 16 geval dient te beseffen wat men doet, >ewoners zouden kiezen voor een huis e Leeuwenhoek. „In feite is het inade- van vrijgekomen gassen in de nabij- van de goed beveiligde zuurkasten niet schadelijker dan het roken van een ret. Niettemin is een maning tot voor zichtigheid wel op zijn plaats. Er hoeft maar een ongeluk te gebeuren en de gevolgen zullen beslist erger zijn", aldus directeur Roorda. In' dit verband verwees hij de opstellers van het programma van eisen, waaronder wethouder C. Waal (stadsontwikkeling), naar hetgeen er te doen is geweest rond het opslaghuisje met radio-actief afval in de punt van de Leeuwenhoek, nabij de Vogelwijk. Een jaar geleden hebben bewo ners van deze wijk hun verontrusting over dit gebouwtje uitgesproken, waarbij men van verschillende zijde werd medegedeeld, dat er geen gevaar van de radio-actieve stoffen te duchten zou zijn. Niettemin zei de heer Roorda gisteravond tijdens de discussie in het Gorlaeuslaboratorium, dat het transformatorhuisje dit jaar nog een andere bestemming zal krijgen. Wethouder Waal stelde als reactie op het geen er door Roorda, maar ook door andere verontruste aanwezigen werd gezegd, dat de gemeente zeker een onderzoek zal laten instellen naar de veiligheid in de Leeuwen hoek, een woonwijk waar de gemeente over een aantal jaren ruim 2500 woningen hoopt te gaan bouwen. Waal zei verder, dat ook met de Universiteit van gedachten moet worden gewisseld over de genoemde pun ten. Hij zou van de RUL nog wel eens willen horen waar precies gevaarlijke stoffen lig gen opgeslagen en worden gebruikt en welke suggesties de Universiteit heeft om een zo groot mogelijk gevaar daarvan voor de bevolking te bezweren. Tevens zou met de Inspectie voor de Volksgezondheid nader in moeten worden gegaan op de afstand die laboratoria moeten hebben ten opzichte van woonoorden. De wethouder vond, dat Leiden in deze tijd een alerter milieubeleid moet gaan voeren dan voorheen het geval is geweest. Wat de 31,25 ha grond betreft, die de gemeente van het Rijk terug moet kopen (zie de krant van 4 januari), wil de gemeente haar plannen in de Leeuwenhoek kunnen verwezenlijken, antwoordde de heer Waal, dat er onlangs over dit belangrijke punt brieven zijn uitgegaan naar de ministeries van onderwijs en wetenschappen en die van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. In deze brieven verwijst de gemeente onder meer naar een uitspraak van de voormalige staatssecretaris van volkshuisvesting, Jan Schaefer, die in het vorige kabinet aan de gemeente Leiden had toegezegd, dat de grond van het Rijk mocht worden terugge kocht om te worden aangewend voor ningbouw. Schaefer heeft het destijds in zijn toezegging gehad over een terugkoop van „bij voorkeur" 31,25 ha grond, terwijl de RUL, die de Leeuwenhoek voor universi taire doeleinden wenst te gebruiken, steeds blijkt te spreken van een „zo mogelijke" verkoop van genoemde hoeveelheid terrein. Wethouder Waal merkte naar aanleiding van de onenigheid met de Universiteit over de Leeuwenhoek op, dat als van hun kant een vertragingstactiek rond de Leeuwen hoek zou komen, dus om de bouwplannen van de gemeente te verijdelen, de plannen van de Universiteit ook onnodig vertraagd zouden worden. werk in de universitaire laboratoria brengt de opslag van grote hoeveelheden gevaarlijke stoffen mee.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3