Redacteuren van de Times werken voorlopig alleen voor het archief Suropese socialisten bedekken verschillen Üjitenland' ve Sjah vertrekt vermoedelijk volgende week VS: ISRAEL EN EGYPTE MOETEN VERSCHILLEN WEGWERKEN Veiligheidsraad erkent Sihanoek Sen van den heuvel op de bres voor de vrouw i TOEKOMST BRITSE KRANT NOG ONZEKER LEIDSE COURA*' VRIJDAG 12 JANUAR11979 PAGINA 11 (Van onze correspondent Roger Simons) ONDEN Wat doe je als journalist i een krant, die al ruim veertig dagen meer verschijnt, omdat het tussen p directie en de vakbonden hard tegen 1 gaat? Louis Heren, adjunct-hoofdre- [acteur van de Londense Times, die zich deze ongewone positie bevindt, zegt: Ik heb voor mijn redactiestaf een twee- aagse werkweek uitgekiend. Enkele men en schrijven enkele dag korte samenvat ingen van het binnen- en buitenlandse ieuws voor het archief van de Times." Er wordt ook gewerkt aan sociale, poli- eke, industriële en economische enquetes, ie we later nog kunnen publiceren. Ver- èr houden we ons bezig met de voorbe- Siding van de referenda, de parlementai- p en de Europese verkiezingen, die in [root-Brittannië op til zijn." Ingeveer 500 Times-journalisten zijn nog |ve. bi de arbeid. Zij strijken normaal hun ,evierplaris op. Heren zegt: „Het is een frustre- ende situatie, die barst van speculaties en *^^izekerheid. Voor de meesten van ons is -et belangrijkste nieuws wat er omgaat innen de muren van het nieuwe Times- ebouw aan de Gray's Inn Road. Er staat rouwens elke week een vergadering op et programma om iedereen op de hoogte brengen van de laatste stand van za uwe af eert el spt ervlei ereldi ken. Bovendien kunnen we in huis op ie der ogenblik van de dag via een speciale telefoonlijn vernemen hoe de situatie zich ontwikkelt." De toekomst van de Times is verre van rooskleurig. Het ziet er naar uit dat Groot-Brittannië's eerste krant nog min stens een maand dicht zal blijven. Louis Heren probeert de dingen optimistisch te bekijken. „Ik verwacht dat de Times ein de maart of in april weer op straat zal komen", zegt hij. Sommige leden van de Times-directie beginnen evenwel te gelo ven, dat de vrijwillige sluiting van het Ti- mes-dagblad en zijn drie weekbladen, de zondagskrant Sunday* Times en haar bij voegsel in kleurendruk, zal duren tot aan het begin van de zomer. Uitzichtsloos Het conflict tussen directie en vakbonden kan zelfs nog langer aanslepen. Voorlopig is de situatie uitzichtsloos. Het journalis tieke personeel van de Times-uitgeverij heeft zo pas een beroep gedaan op Len Murray, secretaris-generaal van de centra le van Britse vakverenigingen (het zoge naamde „Trade Union Congress") om te bemiddelen. Murray, die het momenteel erg druk heeft met allerlei zware sociale conflicten, denkt er nog even over na. Een bemiddelingspoging van de socialisti sche minister van Arbeid Albert Booth is mislukt Er zijn geen nieuwe onderhande lingen op til tussen de Times en de vakve reniging van grafische arbeiders over de centrale kwestie van de bemanning van de computer-zetmachines. Zoals bekend, heeft de Times-uitgeverij vrijwillig haar deuren gesloten, omdat de vakbonden wei geren een serie nieuwe cao's te onderteke nen. De directie moet onderhandelen met niet minder dan 54 verschillende afdelingen van vakverenigingen. De sterkste vakbond is deze van de grafische arbeiders. Totnu- toe hebben slechts 20 afdelingen, die 1200 leden van het personeel vertegenwoordi gen, een nieuwe cao ondertekend. De journalisten horen bij die fractie. De re dacteuren willen de krant eventueel voort zetten in een coöperatie van de werkne mers. Sedert het begin van de sluiting hebben 700 personeelsleden, die ontslagen werden, het bedrijf definitief verlaten. Drieduizend andere werknemers die eveneens hun baan kwijt zijn, wachten nog op het ver strijken van een opzeggingstermijn. Hoe wel dezen persoonlijk niets te maken heb ben met'het grafische conflict, worden zij ook op straat gezet, om de eenvoudige re den, dat hun vakbonden dezelfde zijn als die van de arbeiders. De nieuwe cao's van de Times hebben tot doel de continuïteit van de produktie te verzekeren door het voorkomen van wilde stakingen en andere onderbrekingen. De directie zoekt ook garanties betreffende het gebruik van de nieuwe apparatuur, waaronder computers en machines voor fotozetten. Deze apparatuur moet een aan zienlijke vermindering mogelijk maken van de getalsterkte van het personeel, om te kunnen komen tot een sterke daling van de produktiekosten, die momenteel te zwaar drukt. De Times uitgeverij is beslist niet van plan het lijfblad van veel conservatieve Britten te laten voortbestaan op de oude manier. Er moet te veel geld in de Times gepompt worden om dit dagblad in leven te houden. Alleen de Sunday Times is een renderende onderneming. In de afgelopen twee jaar werd de produktie van beide kranten echter herhaaldelijk plat gelegd tengevolge van allerlei wilde stakingen. De directie heeft daar nu schoon genoeg van. Ze acht zich gelukkig, dat haar journalis ten de zaak trouw blijven. Om te vermij den, dat redacteuren, reporters en corres pondenten na verloop van tijd uit verveling een andere baan zouden zoeken, tracht de Times hen aan het werk te hou den. Charles Douglas-Home, chef van de redactie buitenland, heeft zijn vijftien cor respondenten opdracht gegeven veel te le zen en nog wat te reizen om informatie op te doen; evenwel zonder al te veel geld uit te geven. Ongeveer 20 van de 170 journalisten van de Sunday Times schrijven momenteel boeken, die later misschien als feuilleton gepubliceerd zullen worden in de krant. De meeste anderen trachten speciale op drachten uit te voeren op lange termijn. Intussen zijn ook de schoonmaaksters van de Times-uitgeverij vertrokken. Het nieu we gebouw begint te vervuilen. Er wordt wel reparatiewerk gedaan. De nieuwe computer-apparatuur wordt getest. Postau to's brengen dagelijks duizenden brieven van adverteerders, lezers en kranteverko pers, die de Times steunen. Bij sommige brieven zijn bankbiljetten gevoegd. De brievenredactie van de Times is iedere dag druk in de weer om ze allemaal te beantwoorden, en het geld in dank terug te sturen. Als de Times ooit opnieuw verschijnt momenteel weet dus geen mens wanneer dit zal kunnen gebeuren zal het eerste nummer honderden advertenties bevatten, waarin de terugkeer van Groot-Brittan nië's elitekrant warm toegejuicht wordt. Bij de Times zijn momenteel al meer dan drie pagina's volgeboekt door trouwe sup porters, die dit idee spontaan gekregen hebben. Zegt directeur-generaal Duke Hussey: „Dat steekt ons een hart onder de riem". Heerema wil Engeland grond verkopen LONDEN (Reuter) De Neder lander H. Heerema, wiens plan nen om van een vaan de groot ste natuurgebieden in Engeland akkerland te maken tot een storm van protest van de milieu beschermers hebben geleid, heeft aangeboden een deel van dit 2.225 ha grote gebied bij de monding van de rivier de Ribble in Noordwest-Engeland aan de Britse staat te verkopen. Dit is bekendgemaakt door de Britse raad voor natuurbescher ming. Smith: zwart bestuur niet te vermijden UMATALI (AP) De Rhodesi- sche premier Ian Smith heeft tot de -blanken van Rhodesië verklaard dat zij de onvermij delijkheid van zwart bestuur en de noodzaak dat het land in de vrije wereld erkend wordt, moeten accepteren. De premier deed deze uitspra ken op een verkiezingsbijeen komst in de grensstad Garrison in het oosten van het land. Hij spoorde de 80.000 blanke kiesgerechtigden in Rhodesië aan op 30 januari „ja" te stem men wanneer het referendum over de nieuwe grondwet ge houden wordt. Èraikke tanker neelift Spaanse ni'dd 1 «i jrJctst bevuilen t dimiD (DPA) De olie, die Ae ron(l de jaarwisseling rislagen supertanker „An- a A Patria" vloeit, blijft de Spanje vervuilen. celd& een sterke noordwester n drijft de olie oostwaarts 5 de noordkust. 'ren lag een soms twintig meter dik olietapijt vlak Gijon. Als gevolg van de f konden geen bestrijdings- igen worden ingezet. ohl blijft Bhictieleider -t 16 j rk orj (DPA) Helmuth Kohl, 1800, (orzitter van de Westduitse gramijten-democratische unie °P 79: gisteren na beraad van de j top van acht uur, in Bonn Geoijedeeld dat hij voorzitter Van de CDU/SCU-fractie n Beffe Bondsdag. Kohl deelde no. 22ts mee dat hij zich op het cposeezal stellen voor het partij- maarntterschap. an Ja( n ïntto van brug: gen vj doden bij 1 vt J "namakanaal sier janua incert f progi vanPa (DPA) Vijftien Ame- inse militairen hebben het f verloren en twee werden ind toen gisteren in de Pa- ^-kanaalzone een vrachtau to het Amerikaanse leger en uitwijkmanoeuvre van brug schoot en 85 meter 1 op een weg terechtkwam. jn vooronderzoek in Carstens Karl Carstens, voor- r van de Westduitse Bonds- (Tweede Kamer) en poten- ikandidaat van de christen- Dcraten voor het president- p, heeft geen valse verkla- in afgelegd voor een parle- laire onderzoekscommissie, sen gerechtelijk vooronder- idoor het openbaar ministe- pchtvaardigen. Er zijn geen rijzingen dat Carstens valse laringen heeft afgelegd, al- het openbaar ministerie in Deze vrijgelaten politieke gevangene in Teheran krijgt een hartelijk welkom van zijn jongere broer. TEHERAN (Rtr, UPI) In de Iraanse hoofdstad Teheran werd gisteren algemeen aange nomen dat Sjah Reza Pahlevi volgende week zijn aangekon digde „vakantie" in het buiten land zal. beginnen. Premier Bakhtiar heeft tegenover het blad „Kayhan" verklaard dat in het komende weekeinde een regentschapsraad gevormd zal worden. Een dergelijk instituut treedt in functie wanneer het staatshoofd voor langeretijd het land verlaat. Volgens de premier zullen in de regentschapsraad ook militai ren zitting hebben, hoewel zij in de minderheid blijven. De regentschapsraad zal uit negen leden bestaan, onder wie de premier, de voorzitters van de beide kamers van het parle ment, de hoogste rechter en de minister voor' het hof. Verder zullen er dan twee militairen en twee prominente burgers deel van uitmaken. Een van deze laatsten wordt voorzitter. In het parlement verklaarde premier Sjapoer Bakhtiar don derdag dat er een groot interna tionaal komplot bestaat dat de integriteit en de soevereiniteit van Iran bedreigt. Hij drong er bij de bevolking op aan „in deze moeilijke tijden" de strijdkrach ten te steunen. In zijn toespraak, waarin de premier het parlement zijn rege ring presenteerde en het toe komstige beleid uiteen zette, deelde Bakthtar mee dat Iran geen olie zal leveren aan Zuid- Afrika en Israël en de Palestij- nen zal steunen bij hun pogin gen zich van hun legitime rech ten te verzekeren. De premier liet zich niet nader uit over het door hem genoemde komplot. Wel zei hij elders in zijn rede dat 190 „min of meer gewapende" Afghanen tijdens de recente gewelddadige beto gingen tegen de sjah waren gearresteerd. In de afgelopen jaren zijn veel Afghanen in de Iraanse olieindustrie komen werken. Diplomaten zagen in deze uitla ting van de premier een mogelij ke waarschuwing aan de Afg haanse pro-Russische regering en, indirect, aan het Kremlin tegen inmenging in de binnen landse problemen van Iran. Bakhtiar sprak met geen woord over de sjah. Diens vertrek wordt algemeen als noodzake lijk beschouwd om de rust te kunnen herstellen. Het paleis heeft echter laten weten dat de sjah niet eerder op vakantie naar het buitenland zal gaan dan nadat het parlement zijn vertrouwen in de regering- Bakhtiar heeft uitgesproken. De toespraak van de premier bete kende het begin van het debat dat in een stemming over deze kwestie zal uitmonden, mogelijk volgende week. Bakhtiar bleek donderdag een wijziging te hebben aange bracht in de lijst van ministers die hij zaterdag bekend had gemaakt. Als minister van oor log wordt nu voorgesteld gene raal Jaafar Sjafaqat, een sterk aanhanger van de monarchie. In Washington waarschuwde de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Cyrus Vance de Iraanse militaire leiders dat hun steun noodzakelijk is om een regering van burgers te laten slagen. „De nieuwe bur gerregering dient alle kansen te krijgen. De strijdkrachten blij ven een essentiële en noodzake lijke aanvulling om voor stabili teit te zorgen. Wij dringen er bij allen op aan hun steun te verlenen", aldus Vance. WASHINGTON (Reuter AP) Voordat de vredesbesprekingen tussen Israël en Egyp te met hulp van de Verenigde Staten weer kunnen beginnen, moeten Tel Aviv en Cairo eerst de verschillen wegwerken die er bestaan over de interpretatie van hun ontwerp-vredesverdrag. Dit heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance in Washington verklaard. Op een persconferentie zei de bewindsman dat alle partijen bereid zijn de onderhande lingen te heropenen, maar hij wilde geen voorspelling doen over een datum. „Het belangrijkste is dat er een bijeenkomst wordt gehouden en dat er vooruitgang wordt geboekt. Wij nemen er onze tijd voor de beste manier te vinden om met enkele van de kleinere problemen af te rekenen voor we weer om de tafel gaan zitten om de moeilijker zaken aan te pakken," aldus Vance. De Israëlische premier Begin heeft gezegd dat de vredesonderhandelingen met Egypte spoedig moesten worden voortgezet, maar dat, aan de andere kant, geduld nodig was als men voort wilde gaan op de weg tot de vrede. De premier had dit gezegd in een toespraak tot een aantal leden van de Britse conserva tieve partij. Begin zei dat hij de accoorden van Camp David als bindend beschouwde „en dat ik mij daar ten volle aan zal houden". NEW YORK (UPI/Rtr) De Sovjet-Unie heeft gisteravond in de Veiligheidsraad een zware diplomatieke nederlaag geleden toen besloten werd prins Norodom Sihanoek te erkennen als vertegenwoordiger van de Cambodjaanse regering en hem in staat te stellen als zodanig in een open bijeenkomst het woord te voeren. Zoals verwacht pakte Sihanoek daarbij fel uit. Hij verklaarde dat Vietnam een „Hitlerachtige blitzkrieg" had uitgevoerd tegen Kampuchea, „mijn kleine arme land". Hij riep de Veiligheidsraad op Vietnam op te dragen zich onmiddellijk en volledig uit Cambodja terug te trekken en alle hulp aan dat land te beëindigen als Hanoi in gebreke blijft. Hij drong erop aan de nieuwe machthebbers in Phnom Penh niet te erkennen. De Chinese ambassadeur Chen Chu viel Sihanoek bij en dien de een resolutie in waarin Sihanoeks eisen werden herhaald. Het is onwaarschijnlijk dat de resolutie zal worden aanvaard, omdat de Sovjet-Unie van haar vetorecht gebruik zal maken om geen tweede nederlaag te hoeven lijden. Sihanoek had de Russen verweten het conflict in Cambodja te hebben aangemoedigd. Ook hierin werd hij bijgevallen door Chu die de Sovjet-Unie veroordeelde wegens het steunen van het Vietnamese „gangsterdom". De Vietnamese afgevaardigde Ha Van Lau noemde de gebeurtenissen in Cambodja het ge volg van een massale opstand van het Cambodjaanse volk tegen zijn onderdrukkers. De regering Pol Pot had volgens De ambassadeur van de Chinese Volksrepubliek Chen Chu (links) in gesprek met prins Norodom Sihanoek, even nadat laatstege- noemde in het VN-gebopuw was aangekomen om in de Veiligheids raad de zaak van Cambodja te bepleiten. hem het land veranderd in een enorm concentratiekamp. Het debat wordt vanavond voortgezet. Het nieuwe bewind in Phnom Penh, dat het land heeft omge doopt tot de „Democratische volksrepubliek Kampuchea", heeft verklaard dat onder „de kliek Pol Pot—leng Sary" meer dan drie miljoen Cambodjanen zijn gedood. Volgens diploma tieke kringen in Thailand duren de zware gevechten in het land voort, met name in de zuidwestelijke provincies. Het tempelcomplex van Ankhorwat is opnieuw in Vietnamese han den gevallen. Overstromingen in Noord-en Midden-ltalië Noord- en Midden Italië zijn ge troffen door zware overstromin gen. Deze inwoners van Seane in de omgeving van Pistea zoe ken met een' motorbootje droge re grond op. »te zitt id okti de leid onferej Van onze correspondent IfSSEL Het congres van de Europese voorwisten, dat deze week in Brussel wordt t vanjuden, heeft vooral aangetoond dat de Ne<chillen van opvatting wel worden a an il d, maar op geen enkele wijze met 'illebraar worden bediscussieerd. Uit de van- de heifc vast te stellen oproep aan de kiezers, Neisoort programmatische verklaring, zal vi' blijken, dat de socialistische partijen oenmap geslaagd zijn elkaar te vinden op Joharhts voorzichtige formuleringen, waar- akau, elke partij het wel eens kan zijn. De ir 1079A-deIegatie is redelijk tevreden over ivereengekomen tekst, zij het dat die ymposl minder ver gaat dan het nogal radicale nferenlA-programma voor Europa. Simoj wor» van de belangrijkste tegenstellingen, óp het congres naar voren kwam, heeft ekking op de uitbreiding van de be- ■"""^Jdheden van de Europese organen, in clusief het straks rechtstreeks gekozen par lement. Van Nederlandse, Deense en Duitse zijde werd in vele toonaarden gepleit voor die uitbreiding. Maar de Engelse Labour-de- legatie voelt er niets voor. Opmerkelijk is, dat in die Engelse delegatie vijf vertegen woordigers zijn opgenomen, die bekend staan om hun anti-EEG-houding. Duidelijk werd echter wel, dat de Engelsen in hun afwijzing van meer bevoegdheden volstrekt alleen staan. Het congresthema van gisteren „Het Europa van de burgers", werd ingeleid door de leider van de Franse socialisten, Mitterrand. Hij hield een kortdurend filosofisch getint betoog, dat door het congres met grote teleurstelling werd aanhoord. Concreet was Mitterrand slechts daar, waar hij een plei dooi voerde voor gelijke rechten voor de vrouw, en aandrong op de instelling van een soort Europese emancipatiecommissie. De Deense Karen Dahlerup schetste uitvoe rig de „onwaardige situatie", waarin de vrouw in Europa nog steeds verkeert. Zij noemde het de verantwoordelijkheid van socialisten daarin verandering te brengen. Het congres veerde even op, toen PvdA- voorzitter len van den Heuvel in nogal felle bewoordingen haar mannelijke collega-so cialisten aanklaagde. „Jullie berusten te gemakkelijk in de situatie, waarin de vrouw door het kapitalistische systeem tot afhan kelijkheid en tot een achtergrondbestaan wordt gedwongen. Als jullie je socialistische uitspraken waar willen maken, dan zul je open moeten staan voor de eisen van de vrouw. Wij vrouwen hebben meer aan echte solidariteit dan aan weer meer rapporten en commissies. Wij moeten samen, als socialistische mannen en vrouwen, streven naar een maatschappij, waarin man en vrouw zich kunnen ontplooien naar eigen individuele awileg. Zo'n strijd zal ons bei den bevrijden van een opgelegde rolverde ling. De ongelijkheid, die de mensen in twee groepen verdeelt, moet socialisten door de ziel gaan. Hoeveel socialistische leiders zijn er echt van overtuigd, dat het doorbreken van de rolpatronen, het scheppen van wer kelijke gelijkheid tussen man en vrouw, tot een van de grootste uitdagingen behoort?" De PvdA-voorzitter verraste sommige dele gaties ook met haar duidelijke uitspraak, dat de Nederlandse socialisten in het Euro pees parlement bij elke verdere overdracht van nationale bevoegdheden aan Europese organen zich zullen afvragen of deze over drachten „het socialisme dichterbij bren gen. Dat ze bovendien, als ze er van over tuigd zijn, dat nationale maatregelen meer dat doel dienen dan Europese maatregelen, zullen kiezen voor een nationale aanpak. „Meer Europa is niet hoe dan ook meer garantie voor een oplossing van de proble men dan minder Europa. We zeggen niet zonder meer ja tegen Europa. We zeggen ja tegen een socialistisch Europa". Vanuit de PvdA-delegatie werd door Voort man aan het congres duidelijk gemaakt, dat de Nederlanders bijzonder ontevreden zijn over de vrij magere uitspraken die in de oproep aan de kiezers worden gedaan over het energieprobleem met name over het gevaar van kernenergie. „Met geen woord", aldus Voortman, „wordt gesproken over de ernstige veiligheidsrisico's die voortvloeien uit de spreiding van zogeheten vreedzame kerntechnologie. Daarbij valt in het bijzonder te denken aan uraniumverrij king van splijtstof opwerking en aan de bouw van kweekreactoren van het type Kalkar". Voortman noemde het een hoogst ernstig tekort in de politieke doelstelling van de eurosocialisten en waarschuwde, dat het ontbreken van eenheid van visie op dit punt in de komende periode kan leiden tot verschillen van inzicht en opstelling. De Nederlandse delegatie heeft dit pleidooi echter verloren van met name de Fransen en Duitsers, maar ook de andere partij dele gaties stonden niet te springen om krachtige uitspraken te doen over de gevaren van de plutoniumeconomie. De PvdA-delegatie tenslotte juichte toe, dat in een gezamenlijke oproep aan de kiezers de duidelijke zinsnede voorkomt, dat nie mand op grond van zijn politieke overtui ging uit overheidsdienst mag worden ge weerd. Namens de delegatie verklaarde Van Minnen, kritisch beluisterd door de SPD-af- vaardiging, dat de PvdA er nimmer een geheim van gemaakt heeft dat ze de Berufs- verbote-praktijk in de Bondsrepubliek in strijd acht met de beginselen van de sociaal- demokratie. „Het Berufsverbote staan in de traditie van de verkettering van links, ze staan als symbool voor het muilkorven van een kritisch burgerschap".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11