ALLAGHAN VINDT SITUATIE NIET CHAOTISCH Bondsrepubliek dreigt te verworden tot autoritaire staat Sjah van Iran onschatbaar rijk NU 30% RIJKSSUBSIDIE OP ROCKWOOL SPOUWMUUR- ISOLATIE. Calotec B.V. ZWARE GEVECHTEN IN HEEL CAMBODJA Sihanoek toch dan nitrosamine aan het woord in V eiligheidsraad Alcohol en sigaret gevaarlijker RUSSELL- TRIBUNAAL: 1©UITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 JANUAR11979 PAGINA 7 Uw erkende Rockwoo'! dealer: postbus 185 2250 AD Voorschoten tel.: 01717-5913 *i TEHERAN Het politieke klimaat voor de nieuwe regering van premier Bakhtiar is gis teren verder verslechterd. Nadat al eerder een generaal die het vertrouwen genoot van de oppositie geweigerd had in zijn kabinet als minister van defensie op te treden, werd gisteren gemeld dat de Bakhtiari-stammen in Zuidwest-Iran hun steun haden betuigd aan Khomeini. Bakhtiar komt uit dit gebied. KJiomeiny die gisteren verklaarde dat de sjah niet alleen moet vertrekken maar ook moet aftreden wil er rust komen in het land, had de regering van Bakhtiar al eerder illegaal verklaard onder de huidige monarchie van de sjah. Vandaag komt het Lagerhuis bijeen om Bakh tiar s regeringsverklaring aan te horen en daarover te stemmen. Het debat is al uitge steld en men verwacht dat, als het debat lang duurt, de sjah vooralsnog niet zal vertrekken, zoals hij heeft aangekondigd. Een woordvoer der van het keizerlijk paleis zei dat de vorst niet eerder op vakantie gaat dan nadat de re gering het vertrouwen heeft gekregen. In Iran zijn gisteren 226 mensen vrijgelaten die bij betogingen tegen de sjah waren opge pakt. De vrijlating geschiedde op persoonlijk bevel van de sjah. Deze maakte verder be- kepd dat hij de aandelen van de kpninklijke Iraanse familie zal onder brengen in de zoge naamde Pahlavistichting, kennelijk in een po ging om tegemoet te komen aan de wensen van zijn politieke tegenstanders. De Verenigde Staten hebben gisteren toege zegd 12 F-15-vliegtuigen ter demonstratie van hun nut naar Saoedi-Arabië gezonden. Dit land maakt zich ernstig zorgen over de crisis in Iran. «t a (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Alcohol in bier en roken leveren nog altijd aanzienlijk groter risico op om kanker te krijgen dan de giftige stof Nitrosamine. Dat was de „geruststellende" mededeling van het Duitse kankerresearch centrum in Heidelberg dat gisteren een verklaring uitgaf over de ontdekking van de kankerverwekkende stof nitrosamine in bier. De ontdekking was door het weekblad Stern in de openbaarheid gebracht. De persconferentie was tevens een interessant college over de ongelofelijke hoeveelheid verschillende biersoorten die in de Bondsrepubliek worden vervaardigd. Zeker is dat de merken die 90 procent van de markt beheersen („Export" en „Pils") een betrekkelijk onschadelijke hoeveelheid nitrosamine bevatten. De vuistregel is: Hoe minder extractstoffen hoe minder gif. Dit geldt met name voor lichte biersoorten als „Weiss" of „Kolsch". Daarentegen bevatten donkere en sterke bieren veel meer kanker verwekkende nitrosamine, tot het zestigvoudige toe. Hoewel nitrosamine ook in andere levensmiddelen als vlees en kaas voorkomt, is de hoeveelheid in bier aanzienlijk groter. Niettemin lijkt het onwaarschijnlijk dat het tot een verbod van bepaalde biersoorten zal komen. In de eerste plaats zijn er geen feitelijke gegevens voorhanden welke uitwerking nitrosamine op mensen precies heeft; in de tweede plaats onderkent men thans niet alleen het gevaar, maar men vermoedt ook de oorzaak ervan, namelijk het mout. Daardoor bestaat de mogelijkheid om op niet al te lange termijn de eventuele schadelijke werking van bier tot het minimum te reduceren. De Duitsers zullen er in elk geval geen glaasje minder om drinken. Nederlands bier onderzocht DEN HAAG De Nederlandse bierbrouwerijen streven er naar het nitrosaminegehalte in het bier te verlagen, zo heeft het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne ver klaard n jjDe Nederlandse bierbrouwerijen hebben nogal terughoudend; gereageerd op de berichten dat nitrosamine in bier kankerver wekkend zou zijn. Woordvoerders van Heineken, Skol en. Grolsch hebben verklaard dat de stof nitrosamine niet aan hun produkt wordt toegevoegd. Een deskundige van Skol op perde de mogelijkheid dat de stof via grondstoffen in het bier tornt. In hoeverre nitrosamine kankerverwekkend zou zijn is volgens hem niet bekend. Hij zei, dat nitrosamine ook voor komt in het menselijk lichaam. De woordvoerder van het Westduitse centrum voor kankeron derzoek, prof. Rudolf Preusmann, die heeft verklaard, dat van de 158 soorten bier in Duitsland er 111 het kankerverwekken- lenitrosamine zou bevatten. (Van onze correspondent Roger Simons) ,0NDEN Premier James Callaghan van Jroot-Brittannië heeft bij zijn terugkeer van le westelijke topconferentie op Guadeloupe intkend, dat de situatie in Groot-Brittannië •haotisch dreigt te worden. „Als je de zaken jekijkt uit het buitenland, staat hier heie naal niets op z'n kop", beweerde hij. Jallaghan was na afloop van de nog wat blij- iren nazonnen op Guadeloupe. Voor zijn terug- Iceer naar Londen bracht hij een bezoek aan Jarbados, waar het weertje eveneens erg lek- cer is. De Britse premier heeft dus geen last «LoH van het gebrek aan benzine en andere -andstof dat afgelopen weekeinde heerste in eigen land. Die schaarste is trouwens nog helemaal weggewerkt. Honderden Britse scholen blijven gesloten in afwachting van de leverantie van stookolie. De Britse Labour-leider ondervindt ook geen hinder van het feit, dat in sommige delen van zijn land een nijpend gebrek aan etenswaren en andere levensmiddelen is ontstaan ten ge volge van de wilde staking van vrachtwagen chauffeurs. Dit conflict zal vermoedelijk in de loop van morgen officieel gemaakt worden door de machtige transportarbeidersbond. Er zijn al fabrieken stilgevallen, omdat zij niet langer bevoorraad worden met de nodige grondstoffen. De veerdiensten vanuit Nederland naar Enge land draaien als gevolg van de staking op hal ve kracht of liggen geheel stil. De Norfolkline zou vandaag nog een vaart vanuit Schevenin- gen maken, de Olaulijn vanuit Vlissingen vaart op halve kracht, en alleen de veerdien sten Europoort—Huil en de schepen van de Maatschappij Zeeland varen nog. Aangezien de Britse premier in Downing Street boven zijn kantoor woont, heeft hij ook geen last gehad van de wilde staking bij de spoorwegen in Zuid-Engeland. Ongeveer 300.000 Londense forenzen moesten gisteren bij gebrek aan treinen gebruik maken van an dere transportmiddelen. Dit had kilometerslan ge files en onontwarbare verkeersopstoppin gen tot gevolg. Deze wilde staking, die vandaag weer afgelo pen is, was een voorproefje van de problemen die Groot-Brittannië te wachten staan als vol gende maandag inderdaad een nationale spoorwegstaking zal beginnen. Er worden ech ter nog intensieve pogingen gedaan om die aktie te voorkomen. Voorlopig vindt premier Callaghan de huidige problemen niet ernstig genoeg om al een noodtoestand af te kondigen. De Conservatie ve oppositie neemt hem dit erg kwalijk. In de Londense „Daily Mail" stond gisteren een gro te foto van Jim Callaghan en ex-premier Ed ward „Ted" Heath (Conservatief), gemaakt op een gezellige receptie in de zonnige stad Brid getown van het eiland Barbados. Uit de mond van de twee keuvelende politici komen grote, witte ballonnetjes. De „Daily Mail" verzoekt haar lezers déze zelf in te vullen met een stukje conversatie Callag- han-Heath. De meest humoristische inzending wordt bekroond met een week vakantie voor twee personen op het zonovergoten Barbados, net zoals Jim en Ted. Zegt de conservatieve „Mail" schamper: „Want het is niet omdat je een mislukking bent als premier, dat je daar alleen pret mag hebben". Iet anders zo drukke Charing Cross Station in Londen zag er gisteren verlaten Een aantal tankautochauffeurs in Engeland zet de staking voort, al hebben veel van hun collega's zich akkoord verklaard met de aangeboden loonsverhoging. NEW YORK (RTR/UPI) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt vandaag in een open vergadering bijeen op verzoek van de Cam bodjaanse prina Norodom Sihanoek. Hiermee gaf de Raad geen gehoor aan bezwaren van de Sov jet-Unie. Sihanoek wil proberen de Raad ertoe te bewegen Vietnam te vragen zich onmiddellijk uit Cambodja terug te trekken. De Russen waren tegen de bijeenkomst van de Raad, omdat Sihanoek volgens Moskou niet langer spreekt namens de rege ring in Phnom Penh. De prins is in New York als vertegen woordiger van de door Cambodjaanse opstandelingen en Viet namese troepen verdreven premier Pol Pot. De nieuwe machthebbers maakten gisteren bekend dat hun minister van buitenlandse zaken Hun Sen naar New York onderweg is om bij de VN de plaatsen op te eisen die voor Cambodja zijn ingeruimd. Waarnemers meenden vanmorgen dat Sihanoek nog de meeste kans heeft door de Veiligheidsraad als vertegen woordiger van Cambodja te worden erkend. De grote mogend heden hebben in een dergelijke procedurekwestie geen veto recht. Ook Nederland lijkt niet van plan het nieuwe bewind in Cambodja spoedig te erkennen. Roemenië heeft in afwijking van het Russische standpunt de machtsovername in Cambodja een bedreiging voor de wereldvrede genoemd. De gevechten van de opstandige troepen en de troepen die Pol Pot trouw zijn gebleven, naderen inmiddels steeds meer de Thaise grens. Dicht bij de grens wachten vice-premier leng Sary en president Khieu Sampan op vrije doordocht door Thailand naar Peking. In Thailand meent men dat Pol Pot gedood is. Volgens vluchtelingen woeden zware gevechten in grote delen van Cambodja, ondermeer in het zuidoosten, waar eenheden van de Rode Khmers verdedigingslinies hebben be trokken tegen de oprukkende Vietnamese divisies. Vietnamese gevechtsvliegtuigen voeren zware bombardementen uit Prof. Preusmann BONN -— In bepaalde gevallen, is er in West- Duitsland sprake van een schending van de rechten van de mens. In het algemeen bestaat het gevaar, dat de bondsrepubliek afglijdt in de richting van een autoritaire staat. Dit is de mening van het internationale Russeltribunaal, nadat het de afgelopen week gedurende vijf dagen in Keulen talloze referaten en getuigenis verklaringen had aangehoord. Aan de orde kwamen daarbij problemen ten aanzien van censuur, de rechten van de verdediging (in het bijzonder bij terroristenprocessen) en de positie van de „Verfassungsschutz", de Westduitse BVD. Het was de tweede keer, dat het tribunaal in de Bondsrepubliek bijeen kwam om over de situatie daar te oordelen. Vorig jaar ging het in Frankfurt om beroepsverboden. De eerste twee zittingen van het Russeltribunaal, genoemd naar de beroemde Engelse filosoof, hadden betrekking op Vietnam en op dictaturen in Zuidamerika. Op een perskonferentie in Bonn werd gisteren het eindoordeel van de jury, waarin o.a. ook de Groningse hoogleraar Lolly Nauta zitting heeft, bekend gemaakt. Geconstateerd wordt, dat er inderdaad op allerlei terreinen direct of indirect censuur wordt uitgeoefend, hoewel er officieel geen instantie voor bestaat. Dit ge schiedt bijvoorbeeld via bepaalde wetsparagra- fen, door politieke beïnvloeding van radio en tv, door druk op bibliotheken, door inmenging in theaterprogramma's enz. Ook is er volgens de jury sprake van zelfcensuur, als gevolg van het heersende klimaat. Een „ernstige bedreiging van de rechten van de mens" is waar te nemen, aldus de conclusie, waar het de procesvoering tegen vermoedelijke terroristen betreft. Dit heeft te maken met ingrepen op de relatie tussen verdediger en aangeklaagde, op het recht om voor de rechtbank te worden gehoord, en met de omstandigheden, waaronder de aangeklaagde gevangen wordt gehouden. Het gevaar bestaat, dat dergelijke praktijken ook tot andere processen worden uitgebreid. Wat de binnenlandse veiligheidsdienst betreft, konstateert het Russeltribunaal, dat de uitbrei ding er van en de methode die zij toepast, in geen enkele verhouding meer staan tot welke bedreiging van de staat dan ook, en dat de Verfassungsschutz een soort eigen leven is gaan leiden, dat niet door het parlement meer wordt gecontroleerd. De BVD dreigt een soort geheime regering te worden, die een gevaar voor de democratie vormt, aldus de jury. Deze ontwikke ling is vooral mogelijk geworden door de gigan tische verzameling computergegevens, die met de andere geheime diensten worden uitgewis seld, maar ook bijvoorbeeld met de federale recherche BKA. De tendens bestaat, aldus het eindrapport, dat in West-Duitsland de scheiding tussen diverse functies en bevoegdheden wordt opgeheven, met alle schadelijke gevolgen voor de burgers van dien. SJAH ONZEKER Kans op succes voor Bakhtiar verder gedaald Teheran/New York (tr, DPA) De rijkdom van sjah Reza Pah- lavi van Iran is nauwelijks te schatten, maar wel moet wor den aangenomen dat hij wat dit betreft in het midden-oosten op een lijn kan worden gesteld met de saoeds van Saoedi- Arabie en de familie Al-Sabah die in Koe weit aan de macht is. De waarde van zijn persoonlijk bezit wordt blijkens een giste ren in de „New York Times" verschenen rapport van onder zoek door financiële deskundi gen en ook Iraanse tegenstan ders van de sjah op grond van reeds gepubliceerde documen ten op ruim twee miljard gulden geschat en volgens het blad behoort hij daarmee tot een van de rijkste mannen van de we reld. Maar ook maar bij benadering kan men het bedrag niet precies weten. Eerstens behoort, vol gens ook voor het onderzoek geraadpleegde bankiers, die door het blad niet bij name werden genoemd, een groot deel van de naar schatting vier acht miljard dollar die in de afgelopen twee jaar vanuit Iran naar de Verenigde Staten, tot de keizerlijke familie. Dat zulke enorme bedragen bij eenge spaard konden worden was vol gens het blad mogelijk door het vage onderscheid tussen staats- en keizerlijke gelden in Iran. Ten tweede is niet precies be kend hoeveel er in het Pahlavi- fonds zit, dat volgens de New York Times in feite ook per soonlijk bezit van de sjah is. Het zou zo een zes miljard gulden zijn. In dit fonds, dat in 1958 door de sjah werd gevormd als combinatie van organisatie voor charitatieve doeleinden en fami lietrust, bracht de sjah, naar hij toen verklaarde, negentig pro cent van zijn bezit in. Gisteren werd in Teheran door de topbeheerder van dit fonds, direct onder de sjah, meege deeld dat de sjah voor een bedrag van rond 100 miljoen dollar aan persoonlijke bezittin gen in de vorm van onroerend goed en ook waardepapieren bij legaat van 25 december had ingebracht in het fonds. Het was de tweede maal in 17 jaar dat hij dit deed. V,olgens een officie- Ie bekendmaking van dinsdag avond zou het om zijn „hele persoonlijke bezit" gaan, maar door beheerders werd woens dag verklaard dat het legaat niet de bezittingen van de sjah in het buitenland betrof. Het Pahlavifonds, dat vorig jaar netto ruim 40 miljoen gulden opbracht, wordt op het ogenblik voornamelijk gebruikt ter on dersteuning van 1.500 behoefti ge studenten, meest in de VS en Engeland. Dinsdag heeft de sjah de andere leden van de keizerlijke familie opdracht ge geven ook hun bezit aan het fonds over te dragen. Volgens de New York Times dient het fonds kennelijk drie doeleinden: fungeren als bron van inkomsten voor de keizerlij ke familie, verzekeren van een greep op de economie door mid del van belangen die het fonds in sleutelsectoren heeft exi als instrument om medestanders van het bewind te belonen. Volgens het blad blijkt, wat de greep op de economie betreft, een document dat eind vorig jaar door tegenstanders in Te heran is opgesteld juist. Hieruit bleek dat de Pahlavi's belangen hebben in 17 banken en verzeke ringsmaatschappijen, 25 me taalbedrijven, 8 mijnbouwon- dernemingen, 10 ondernemin gen in bouwmaterialen, 45 bou wondernemingen, 43 bedrijven van de voedings- en levensmid delenindustrie en 26 handelson dernemingen. te houden met de verbranding van straatvuil. Elders in het land begaven door de hevige sneeuwval van de laatste dagen de hoogspanningsmasten het waardoor de electrische stroom gerantsoeneerd moest worden. Teheran wordt het zwaarst ge troffen door door het stroomtekort. Twee van de krachtcentrales kunnen ook niet werken door brandstofgebrek als gevolg van de stakingen op de olievelden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7