Leidse Hartebrugkerk [gaat in de steigers ÏNS gaat instortende tegelwanden van weidse viaducten grondig aanpakken Leiden gaat energie verspilling te lijf ONDERZOEK NAAR BAARMOEDER HALSKANKER KRIJGT VERVOLG PATAD 53DRIE JAAR ACTIE VOOR ONMISBAAR MONUMENT Economisch wel en wee LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 JANUAR11979 PAGINA 3 neriki comkapotte wand van het Plesmanviaduct LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen (NS) zullen waarschijnlijk deze week nog een begin maken met het herstel van de tegelwanden in de tunnels van het Rijnsburger- en Plesmanvia duct, onder de spoorbaan van Amsterdam naar Den Haag. Na jarenlang in het ongewisse te zijn gebleven over de vraag, wie nu eigenlijk verantwoordelijk is voor het herstel of onder houd van de viaducten, de NS of de gemeente Leiden, kon gisteren een eenduidig antwoord worden gegeven: de NS is verantwoordelijk voor het herstel van de viaducten, visitekaartjes van de stad. Nadat afgelopen weekend over een lengte van vijf meter de tegels in de tunnel van het Plesman viaduct naar beneden kwamen zetten en de politie slechts kon ingrijpen door de rechter rijstrook voor het verkeer af te sluiten, borrelde genoemde vraag weer naar boven. Het was namelijk niet de eerste keer dat zoiets in één van de viaducten gebeurd was, zonder dat er op enige wijze verbetering aan de wanden was aangebracht, anders dan het provisorisch dichtsmeren van de losgelaten pleisterlaag. De NS gaat dit maal zijn zaakjes goed aanpakken. Zöwel het Rijnsburgerviaduct als het Plesman viaduct krijgen binnenkort een grondige opknap beurt. Van neerstortende tegellawines zal dan geen gevaar meer te duchten zijn. De spoorwegen zijn van plan om alle tegels in de tunnels te verwijderen en hiervoor in de plaats een stuc-laag aan te brengen. Een en ander overeenkomstig de wijze waarop dat onlangs is gebeurd op de beschadigde tegelwanden. Gisteren deelde een woordvoerder van de NS desgevraagd mede, dat vandaag een aannemer op het karwei wordt afgestuurd om te inspecteren of er nog losse tegels in de tunnels te ontdekken zijn. Deze zullen eerst nog worden weggenomen, zodat in ieder geval de rijstroken onder het Plesmanviaduct voor beide rijrichtingen toegankelijk zijn. Hierna zal, aldus de NS, spoedig met het herstel van de viaducten worden begonnen. Al jaren achtereen wordt het misverstand ge wekt, dat niet de Nederlandse Spoorwegen, maar de gemeente Leiden verantwoordelijk is voor het herstel van spoorwegviaducten binnen de stad. Ook gisteren bestond er nog twijfel bij NS, of het laatste inderdaad niet het geval zou zijn. Bij het bureau voorlichting van het stadhuis wist men anders. Een woordvoerder van het stadhuis stelde, dat volgens een overeenkomst uit 1955, die geldt voor het rijk, de gemeente en de NS, de spoorwegen verplicht zijn om de constructie van onderdoorgangen, dus ook van tegelwanden in tunnels onder spoorbanen, in stand te houden. hoe rie /ermi /er LEIDEN „Hartebrug blijft". ;el 2 Het is niet alleen de naam van een gelouterde en verwach tingsvolle stichting, het is ook een blijde kreet. Het Water staats-bouwwerk (als kerk voor de R. K. Eredienst opge richt in een tijdperk, dat deze ïoed Catholijcke aangelegenheid in se 4de eerste helft der vorige eeuw in H|noë onder de minister van Waterstaat viel) aan de Haar lemmerstraat gaat een nieuwe ■statf toekomst tegemoet. Dezer da gen wordt de steigerzetter uit Helmond verwacht, als de win ter zich een beetje koest wil houden. En op 1 maart wil men daadwerkelijk gaan beginnen met een restauratie die ruim ■45 een jaar in beslag zal nemen. Ruim acht jaar is er over het noodzakelijke herstel gepraat. Nu is het zover. Vandaar, dat hele groepen echte „Harte- j bruggers" hoog van de te ver nieuwen toren blazen. Het Pej klinkt bijna als klaroenge- umpt schal. Pastoor B. J. M. Dem- d|e8| mers zat zich zichtbaar te ver- 'kneukelen toen hij gistermid- 55 dag als eerste de trompet stak op een persconferentie die een drie jaar durende grote actie 're moest inluiden. „Zondag 14 januari gaat die actie van start. We moeten namelijk ons eigen aandeel in de restauratie (tien procent van de totale kosten, die rond de twee miljoen gulden bedra- I gen, plus de rente over het kapitaal) bij elkaar zien te svlsli krijgen. Drie ton is dat. Zon dag openen we in stijl met een 5 plechtige H. Mis, met het ge- s'e mengd koor St. Caecilia en I leden van het Toonkunstor- "■"1 kest Leiden. Dat wordt e^n mis van Schubert onder leiding van onze dirigent-organist Jan Schmitz, die ook verschillende composities op het (nu nog oude) orgel ten gehore zal I brengen. Een Roomser begin nauwelijks denkbaar", al- ini dus pater Demmers. 05 av Twee stichtingen, „Hartebrug Mei blijft" (triomfantelijke opvolg- "s. 2f ster van „Hartebrug moet blij ven"), het Orgelfonds, en het kerkbestuur, ondernemen die actie. Het zijn groeperingen 2! die in de strijd om het behoud De ni der kerk ervaren zijn gewor- 1 den. Zo zorgde „Hartebrug moet blijven" voor de afwikke- M ling van het herstel van het lekke dak; het Orgelfonds spant zich al jaren in om het even lekke Maarschalker- weerd-orgel anno 1877 weer in goeden doen te krijgen. „Over- N: 1, ild; 1 igens", zo stelt pater Dem- mers, „moeten we niet spreken van een restauratie, maar van krinj een „conservatie". Restauratie zou betekenen, dat de oor- De kerk in de steigers spronkelijke toren, die van een wankele constructie was en in 1894 door een lagere en stevi gere toren werd vervangen, ook weer terug zou komen. Dat is dus niet het geval. We houden ons vertrouwde koe peltje met de vier klokken". De drie jaar durende actie wil alle parochianen en de vele „Vrienden van de Hartebrug" benaderen. Ze worden alle maal aangeschreven en ver zocht in te tekenen op een lijst om in de loop van die drie jaar de benodigde drie ton bijeen te krijgen. Daar gaat de paro chie van O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen zich voor in zetten, „maar", zo weet voor zitter „Hartebrug blijft, G. Neuteboom," onze kerk leeft bij de grote massa in Leiden. Allemaal mensen die dit mo nument niet zouden willen missen. Van 15 tot 20 januari gaan veertig mensen de wijk in om alle parochianen te be zoeken met een „inschrijvings- kaart". Ook de ongeveer hon derd „Vrienden" worden per soonlijk aangeschreven. Geld kan (door iedereen) gestort worden op nr. 45.14.37.209, Amrobank, t.n.v. Kerkbestuur Hartebrug, Leiden, of op giro nummer 55 8718". Heel wat geïnteresseerde Har- tebrugminnenden zullen in het geweer komen, verwacht ent housiaste ijveraar Neute boom; „door de hele streek hebben we dat al gemerkt bij de actie „Hartebrug moet blij ven", toen het dak vernieuwd moest worden. Ik heb het vol ste vertrouwen in al die meele vende mensen". Eerst komt dus het steigerwerk rond de kerk. Pastoor Demmers: „dat is nodig om de architect Jan Walraad uit Brielle in staat te stellen, de toren te „pellen". Hij moet naar boven kunnen klimmen om te kijken wat daar allemaal moet gebeuren. Dan vindt-ie meteen het „ge bit", die kleine pilaartjes, waar de stukken van uitvallen. Niet alleen de voorgevel met de toren en herstel van „scheurwerk" worden aange pakt, ook het roemruchte orgel krijgt een grondige beurt. Het zorgenkind van orgelist Jan Schmitz en het Orgelfonds dat z'n adhesiebetuigingen tot uit Limburg ontving. „Geen won der", vindt Schmitz, „want dit kostelijke instrument wordt in alle oude en nieuwe glorie tot in de oorspronkelijke staat te ruggebracht. Het wordt één van de mooiste romantische orgels van de stad. Het is al zo vaak door de grootste orga nisten geprezen, ook door Fransen, en die weten warem pel wel wat een romantisch getint orgel betekent." De heer J. Visser, voorzitter van het Orgelfonds, sprak al van een stichting „Leiden Or- gelstad", naar het voorbeeld van de befaamde stichting in Haarlem. Maandelijks een or gelconcert op één van de vijf prachtige Leidse orgels door de meest vooraanstaande or ganisten, in overleg met K O". Grootse plannen en beel den, waarvan de realisatie in de lucht hangt. De Hartebrug blijft. Dat is nu wel duidelijk. Daarvan zullen veel genodig den komende zondag ook doordrongen zijn. Zoals demi- nister van CRM, mevrouw Til Gardeniers-Berendsen, deken J. Schlatmann van Leiden, het college van B en W van Leiden, kopstukken van Monumenten zorg, economisch ingewijden van het bisdom Rotterdam (dat ook veel medewerking verleende), orgeldeskundigen en „begunstigers". In mei zo wat zal de NCRV in haar t.v.-reeks „Kerkepad", een boeiende gang langs vaak kos telijke Nederlandse kerkge bouw, ook Leiden aandoen. Onder de vijf kerken die te kijk worden gezet bevindt zich dan ook de Hartebrug. Het kan niet missen: er moet flink aan de weg getimmerd worden door een klein groepje mensen voor een zaak die het waard is, in de komende 21ste eeuw mede een deel markante Leidse geschiedenis te bepa len. Dan zal het een stuk verle den zijn geworden dat de moeite van het vechten waard was. Ton Pieters De Hartebrugkerk blijft Het inter ieur van de kerk MiifiEN Geboren: Geerlings, Fran- jus Petronella Gerardus. zn. v.: iek frlings. j.j. en van der Meeren. P.F.; "lai, Marcia, dr. v.: Nicolai, R.P. en ühreuder, Femkje Frederiek, dr. d hreuder. J.N. en van Wort, E.C.M.; r.OOandt, Petronella Maria. dr. v.: Brandt, f. en de Graaft, M.P Hoek, Maarten W.A.M.; Witteman, Judith Johanna I ria, dr. v.: Witteman. H.H.J. en Angevaa- re. A.M.A.; Stouten, Marcel Johannes Isaac, zn. v.: Stouten. L.J. en Sanders, Overleden: Beijers. A.J.M.. geb. 30aug. 1905. echtgenote v.: Paridon, N.W., Klebe. K.J.. geb. 30 mei 1932, man; Jansen. J.H., geb. 21 mei 1928, man; Kraan, J., geb. 05 feb. 1905, man; van Leeuwen. M.E.J., geb. 16 nov. 1906, gehuwd geweest met: Blaauw. G.; van der Veer. E.. geb. 17 mei 1909, man; Landburg, L.T., geb. 08 aug. 1905, gehuwd geweest met: Huber. J.G.; Vijfhuizen. B.A.. geb. 23sep. 1947. man. LEIDEN In de komende weken zullen vrouwen die geboren zijn in de jaren 1926, 1929, 1932, 1935, 1941 en 1944 een oproep kaart krijgen voor deelname aan het bevol kingsonderzoek naar baarmoederhalskan ker. Het gaat hier om een vervolg van een vorig jaar gehouden onderzoek dat moge lijk is geworden door een subsidie van het ministerie van volksgezondheid De'eigen bijdrage kan daardoor tot een tientje be perkt blijven. Evenals vorig jaar zal het onderzoek per wijk gehouden worden. In 1978 heeft het onderzoek een bijzonder nuttig resultaat gehad. In totaal werden 8828 uitstrijkjes gemaakt, wat neerkomt op 55% van het totaal 9 an tal opgeroepeneh. Een kwart van de opgeroepen vrouwen weigerde aan het onderzoek deel te nemen. Bij het afgesloten onderzoek werden 220 afwijkingen gecon stateerd die varieerden van een lichte ont steking tot ernstiger afwijkingen. Voor in lichtingen over het nieuwe onderzoek kan men zich wenden tot mevrouw De Graaff van het Cytologisch Laboratorium, tel. 14.25.30. Rioolvernieu wing Bewoners van de Decimastraat, Bloemstraat en Sieboldstraat (gedeelte tussen Lage Rijndijk en Formosastraat) worden woensdag 17 januari in clubhuis „De Zevensprong" verwacht om met ambtenaren van het stadhuis te praten over de rioolvernieuwing in hun buurt. Voorafgaand aan de uitwisse ling van informatie wordt er over rioolvernieuwing in het algemeen gesproken en over de gevolgen voor de bewoners. De bijeenkomst begint 's avonds om 20.00 uur. Bond van Oud Strijders De Nederlanse Bond van Oud Strijders afdeling Leiden houdt vrijdagavond in bet militair tehuis aan de Tulpstraat 15a in Katwijk aan de Rijn haar nieuwjaarsreceptie. Aan deze receptie gaat een korte jaarvergadering vooraf. De bijeenkomst begint om aebt uur. Edgar Allen Poe en het Occultisme. Op donderdag 18 januari zal in het Gesprekcentrum Vrou- wenkerkkoorstraat 17 Leiden een lezing met film worden vertoond over Edgar Allen Poe en het Occultisme. De Lezing wordt gegeven door de Leidse dichter en schrijver Boudewijn Büch die een studie heeft gemaakt van het leven en werken van Poe. Ter illustratie van de lezing zal daarna een volledige speelfilm worden vertoond gebaseerd op het verhaal van Poe Het Kasteel der Verschrikking met in de hoofdrol Boris Karloff. Aanvang van deze avond 20 uur. Toegang 4,50. Erasmus ensemble Op zondag 14 januari zal onder auspiciën van K&O het eerste koffieconcert van 1979 in de foyer van de Stadsgehoor zaal worden gegeven. Het concert wordt verzorgd door het bekende Erasmus Ensemble en begint om 11.30 uur. Het Erasmus Ensemble werd in 1968 gesticht door Peter Goedhart. Al spoedig genoot dit ensemble een nationale en internationale reputatie. Jaarlijks worden meer dan honderd concerten gegeven. Inmiddels bereisde bet Erasmus Ensemble de gehele wereld. Gesteund door een omvangrijk repertoirevan zelden gehoorde werken van de meest uiteenlopende componisten, concerteerde het vrijwel in alle grote muziekcentra met buitengewoon veel succes. Van het spel van de drie leden van het ensemble verscheen onlangs een grammofoonplaat op de markt. Op bet programma van zondag staan werken van o.a. Geminiani, Caccini, Purcell, Lully, Britten en Lorca. Voor toegangskaarten kan men terecht op het Bureau van K&O, Oude Vest 45 in Leiden, telefoon 141141. De kassa van de Stadsgehoorzaal zal op de ochtend van het concert vanaf 11 uur open zijn. Tussen 11 en 11.30 uur wacht de bezoekers van dit concert een gratis kop koffie. LEIDEN De gemeente Leiden is serieus van plan om ook in Leiden de energiebesparing flink aan te pakken. Dat blijkt uit een artikel van de commis sie Energie in het personeelsblad Stadserf van de Leidse ambtenaren. De eind 1977 in het leven geroe pen commissie Energie stelt, dat, voordat de gemeente in Leiden met een energiebespa ringsprogramma gericht op de burgerij kan komen, de hand eerst in eigen boezem moet wor den gestoken. Die gedachten- gang komt onder meer tot uiting in het nieuwe Stadsbouwhuis aan de Langegracht, waar een aantal kleine energiebesparen de voorzieningen zijn inge bouwd. Een tijdklok voor de verwarming bijvoorbeeld, die ervoor zorgt dat de temperatuur in het gebouw 's avonds en in de weekenden aanmerkelijk la ger is dan in werktijd. Overi gens zou daarmee nog lang niet genoeg op de verwarming zijn bespaard, dat blijkt uit een brief van de heer L. van Padden- burgh aan de gemeenteraaad, die heeft geconstateerd dat de radiatoren' in het Stadsbouw huis voor een deel vlak voor de tot de vloer lopende glasopper vlakten van de ramen zijn ge plaatst. „Een ergerlijke vorm van energieverspilling. Je kunt de radiatoren net zo goed buiten zetten", meent de heer Van Pad- denburgh, die bij de gemeente raad een snelle isolatie bepleit. De commissie Energie geeft overigens toe dat men weinig aan energiebesparing heeft kunnen doen bij het Stadsbouw- hips, omdat de bouw reeds te ver gevorderd was. Wel zullen de gemeentelijke architecten in de toekomst bij het ontwerpen van een nieuw gebouw rekening houden met energiebesparing. De nieuwe brandweerkazerne Verlichting Ook buitenshuis wordt de ener giebesparing aangepakt. Het Leidse college heeft onlangs het energiebedrijf opdracht gege ven om een plan uit te werken dat voorziet in een besparing op de straatverlichting. Geble ken is dat bij straatverlichting gloeilampen de grootste stroom verbruikers zijn. In de gemid delde Hollandse stad ter grootte van Leiden worden ongeveer 5 procent gloeilampen gebruikt. Leiden heeft bijna 30 procent gloeilampen. De commissie Energie heeft voor 1979 een aantal plannen bedacht om tot energiebespa ring in-Leiden te komen. Men zal de besparingsresultaten gaan meten, de mogelijkheden voor stadsverwarming zullen worden onderzocht, de burgerij zal worden gestimuleerd om iso latie in woonhuizen aan te bren gen en zal worden voorgelicht over de subsidiemogelijkheden hiervoor en er zijn nog meer soortgelijke plannen. Ook de landelijke Stichting Voorlich ting Energiebesparing Neder land (SVEN) zal meewerken aan 1 de Leidse energiebesparing. Tenslotte staat de gemeente al tijd open voor energiebespa ringsideeën. De beste zullen worden bekroond. Bezuinigen de suggesties moeten worden gestuurd naar de Commissie Energie, kamer 111, Stadhuis, Stadhuisplein in Leiden. Aan de Hoge Morsweg 28 is „Tugo", aan- en verkoop en beleggen van vastgoed, gevestigd. Aan de Utrechtse Veer 24 is „Neoned", vervaardiging en installeren vanUichtreclames, gevestigd. Aan de Leliestraat 116a is de autospuitinrichting en plaatwerke rij van I. van Noort opgeheven. Aan de Heivlinder 7 is het administratiekantoor en adviesbu reau, R. R. van der Zee B.V. gevestigd. Aan de Botermarkt 2 is in een leegstaande v.m. winkelruimte een infocentrum van het Bouwfonds Nederlandse gemeenten gevestigd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3