Wie is bang voor de middenschool? GAK: Vorig meer zieken en wao-ers jaar 8 s,Hinderlijke onjuistheden in media moeten worden Magere yoghurt heleliter tijdelijk Rotterdamse Turk verdacht van drughandel naar Canada £cidoe6outcuit Foto's Zilveren Camera gestolen Vondelings gelijk en ongelijk Kapitein maakt plaats voor schipper ^BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 JANUAR11979 PAGINA 9 IN 1978 WEEKRECORD AANTAL ZIEK MELDINGEN MSTERDAM (ANP) Het Ge- eenschappelijk Administratiekan tor (GAK) in Amsterdam heeft, na betrekkelijk gunstige ontwikke- ng in 1977, vorig jaar weer aan- enlijk meer geld ingevolge de ziek- iwet moeten uitkeren. Er viel een ijging van zes procent te noteren. ilgens de president-directeur van het GAK, G. van 't Hull, die gisteren zijn Nieuw- arsrede hield, was deze stijging vooral het ivolg van de griepepidemie in februari vorig ar toen zich in één week zelfs meer dan 0.000 mensen ziekmeldden (een record). In taal waren er vorig jaar 2,6 miljoen ziekmel- ngen en het uitgekeerde ziekengeld bedroeg miljard gulden. Het GAK voert de admi- stratie voor een groot aantal organisaties, aaronder twintig bedrijfspensioenfondsen en jftien bedrijfsverenigingen, ij de arbeidsongeschiktheidsverzekeringen iao en aaw) blijft vooral het aantal wao-ge- vallen toenemen. De wao en de aaw zijn twee wetten die elkaar aanvullen, met dien verstan de dat de wao alleen van toepassing is op werknemers; op een uitkering volgens de aaw kunnen alle Nederlanders aanspraak maken. Het totaal aantal mensen dat bij het GAK een beroep deed op de wao en/of de aaw steeg vorig jaar met 21.000 tot 380.000. Het totale uitkeringsbedrag was 7,7 miljard gulden. Ondanks de nog steeds voordurende ongunsti ge economische situatie met een blijvend hoge werkloosheid heeft ook in 1978 de daling van het aantal GAK-uitkeringen volgens de werk loosheidswet zich voortgezet en wel van 219.000 tot 213.000. Dit lijkt tegenstrijdig, al dus mr. Van 't Huil, maar dat komt doordat de werkloosheidsuitkering via de bedrijfsvere niging hooguit zes maanden duurt. Wie langer werkloos is, krijgt een uitkering via de ge meentelijke sociale dienst. Bij de bedrijfspensioenfondsen bleef het aan tal pensioengerechtigden toenemen. Het maan delijks uit te betalen aantal pensioenen be droeg eind vorig jaar 110.000 terwijl 375.000 mensen pensioenpremie betaalden. SCHIPHOL Op de ten toonstelling „De zilveren camera 1978", gewijd aan de beste persfoto's van Nederland, die in de hal van het luchthavenrestau rant van Schiphol is in gericht, zijn zes foto's verdwenen. Omdat vorig jaar hetzelf de gebeurde, denkt de po litie met een verzamelaar te doen te hebben. De fo to's zijn inmiddels bijbe steld en zullen er over twee dagen weer hangen. Het betreft foto's van het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië, van een verkeersongeval, van verdreven zigeuners en van Molukse gijzelingen. Ook een verkleinde versie van de bekroonde foto, door Guus de Jong ge maakt bij de arrestatie van twee RAF-leden, is verdwenen. De echte foto heeft de verzamelaar wij selijk laten hangen, want die was uitvergroot tot het formaat van twee bij drie meter. SMOKKEL MET DIPLOMATIEK VRACHTVERVOER ROTTERDAM (ANP) Een vrachtwagen, waarin meubelen voor Turkse di plomaten werden ver voerd, moest tevens die nen voor het vekvoer naar Nederland van vijf kilo heroïne en bijna 1300 kilo hasj met een waarde van vijf miljoen gulden. De drugs werden in oktober vorig jaar door de Rotter damse politie onderschept. Kort daarna werden vier Turken in Nederland aan gehouden, waaronder de P VONDELING: GEEN ALGEMEEN SLECHTE LIJN IN JOURNALISTIEK (Van onze parlementaire redactie) iEN HAAG - De voorzitter van de *weede Kamer, dr. Vondeling, vindt onjuist gebleken berichten van idio, telèvisie en pers altijd moeten orden gerectificeerd. Hij zei dit gis- iren tijdens de gebruikelijke nieuw- larsbijeenkomst met de parlèmentai- pers. „Rectificatie behoort tot het ormale burgermansfatsoen." i Vondeling zei gisteren wel, dat er "zijns inziens geen sprake is van een ■mene slechte lijn in de Nederland- ,-e journalistiek. De gevallen die hij jpsomde kwalificeerde hij als betreu- mswaardige incidenten. „Het is trou wens ook nooit mijn bedoeling ge weest de hele pers over éh kam te scheren", zo zei hij. Aan de vooravond van het kerstreces had Vondeling in de Tweede Kamer al uiting gegeven aan zijn ongenoegen over ongecontro leerde berichtgeving. Gisteren zette hij aan de hand van drie stellingen uiteen wat hij in zijn kersttoespraak had be doeld. De stellingen luiden: - Te vaak worden in het wilde weg beweringen gedaan en wordt niet de moeite genomen, de betrouwbaarheid daarvan te controleren, ook als daar toe alle gelegenheid is". - De lezers, luisteraars en kijkers heb ben er recht op, dat hinderlijke on juistheden worden hersteld. - Het aantal gevallen van onjuiste, smadelijke berichtgeving over publieke personen is veel te gröot. Vondeling liet weten, dat hij een klacht tegen De Volkskrant heeft inge diend bij de Raad voor de Journalis tiek. Het gaat hier om een klacht we gens een weigering van de hoofdredactie van De Volkskrant, een ingezonden stuk van Vondeling op te nemen waarin deze een beschuldiging aan het adres van PvdA-Kamerlid Piet Dankert rechtzet Vondeling wees er gisteren ook op, dat journalisten door hun bronnen misleid kunnen worden. Hij haalde hierbij onder meer het voorbeeld aan van Parool-journalist Van Wijnen, die eind 1975 van minister Van der Stee te horen kreeg, dat enkele tientallen politici een koopsompolis zouden heb ben aangeschaft. Later bleek dat slechts vier Kamerleden een koopsom polis hadden afgesloten. Vondeling: „De betrokkene heeft zijn bewering nooit recht gezet en dat acht ik een kwalijke zaak". Van der Stee liet ons gisteren weten, dat hij niet van plan is, ooit iets in deze kwestie recht te zetten. „Dat hoeft ook niet, want ik heb nooit zul ke beweringen geuit Ik heb alleen verondersteld, dat onder de afsluiters van koopsompolissen in 1975 ook een aantal Kamerleden zou kunnen zitten", aldus Van der Stee. in Rotterdam woonachtige hoofdverdachte. Deze, de 27-jarige Tahir E., had de zaak opgezet, om er een lucratieve handel van te maken, zo bleek gisteren ter zitting van de Rotter damse rechtbank. Uit de verhoren gisteren bleek, dat Tahir tijdens zijn vakantie in Turkije de nodige contacten voor de drugssmok kel had gelegd. Terug in Ne derland stond hij regelmatig telefonisch in verbinding met de drie Turken, die zich giste ren eveneens voor deze smok kel moesten verantwoorden. Een van hen heeft in Turkije een transportbedrijf en met een van zijn vrachtauto's wer den eind vorig jaar zeventien dozen drugs overgebracht. Hij ontkende ook maar iets over deze drugs te weten. Hij wist, zei hij, niet beter dan dat er antiek in de dozen zat. De hoofdverdachte ontkende eveneens. Maar een Neder lands meisje, dat vorige week dinsdag op Schiphol werd aangehouden met een partij heroine, herkende Tahir uit acht voorgelegde foto's. Zij moest de bij haar in beslag genomen drugs in opdracht van Tahir naar Montreal overbrengen. De hoofdver dachte gaf daarna toe dat hij een paar weken voor zijn va- cantie naar Turkije in Cana da was geweest. Tegen hem werd gisteren zeven jaar geëist. De drie andere verdachte Turken hoorden vijf jaar te gen zich eisen. Ter zitting bleek, dat zij destijds per vliegtuig naar Nederland wa ren gekomen en daarna in Utrecht regelmatig met hoofd verdachte Tahir geconfereerd hadden over de afzet van hun handel, aldus de officier van Justitie mr. P. Wurzer. De Rotterdamse rechter zal op 23 januari uitspraak doen. TwEE weken lang heeft kamervoorzitter Vondeling ge heimzinnig gedaan over de aard van de „onthullingen", die hij gisteren tijdens zijn nieuwjaarsreceptie zou doen over „fouten", gemaakt door de parlementaire journa listen. Vondeling was daartoe door de parlementaire pers uitgedaagd, nadat hij zich in zijn kersttoespraak in de Tweede Kamer boos had gemaakt over de pers in het algemeen, die te gemakkelijk beschuldigingen aan het adres van publieke figuren zou neerschrijven, zon der te rectificeren als deze achteraf onjuist blijken te rijn. VOOROPGESTELD: Vondelings verontwaardiging van toen was 'zeer begrijpelijk. De zaak-Van Zeil, met de onterechte beschuldigingen over het aannemen van gra tis tickets van de KLM, was juist volop in het nieuws geweest. Ook in deze kolom schreven wij in die week dat er wat minder gemakkelijk radicale standpunten over handel en wandel van politici zouden moeten wor den ingenomen. Maar nu moet geconcludeerd worden dat Vondeling zijn uitingen aan het adres van de pers niet volledig heeft kunnen waarmaken, zeker niet waar hij in zijn uitspraken generaliserend de hele pers betrok. Uit het notaatje dat hij de parlementaire journalisten gisteren voorlegde, spreekt overduidelijk dat er van niets méér sprake is dan van een reeks incidenten en incidentjes, die alles bij elkaar nog lang geen rechtvaardiging ge ven voor een algemene conclusie dat er „iets fout is met de Nederlandse pers". Het siert Vondeling dat hij dat gisteren ook zelf heeft toegegeven. Wat overigens niet wegneemt dat het groeiend aantal incidenten reden geeft tot zorg. Op een punt moet de kamervoorzitter worden nagege ven dat hij het gelijk voor een belangrijk deel aan rijn zijde heeft. Dat is wanneer hij zegt dat kranten, radio en televisie in het algemeen weinig geneigd rijn een fout bericht achteraf te corrigeren. Wat dat betreft is het alleen maar goed dat de Nederlandse journalistiek weer eens gewezen is op de wenselijkheid om voortdu rend uiterst zorgvuldig berichtgeving te plegen, en bij onvermijdelijk gemaakte foüten zonder verhulling te re- cificeren. DEN HAAG (ANP) De aanduiding „kapitein" in de wet op de binnenschepen wordt vervangen door „schipper". Dit ge beurt op verzoek van de schippersorganisaties. Een en einder blijkt uit wijzigingsvoorstellen van minister Al- bed a (Sociale Zaken) en staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) op het ontwerp dat op het ogenblik bij de Tweede Kamer in behandeling is. Bij de schriftelijke voorbereiding van de nieuwe wettelijke regeling die de veilig heid van de binnenvaart beoogt, was door CDA, SGP en WD gevraagd waarom in het wetsontwerp gekozen was voor de term „kapitein". De beide bewindslieden zeggen nu de traditio nele waarde van het woord „schipper" te erkennen, waarbij zij erop wijzen dat gezagvoerders van ondermeer passagiers schepen het niet op prijs stellen als schipper te worden aange duid. rt-tii (amervoorzitter Vondeling tegenover de parlementaire pers. ADVERTENTIE 103 ;ij Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. Rij no verleg met Franse minister DEN HAAG (ANP) Minis ter Van der Klaauw van Bui tenlandse Zaken zal morgen, wanneer zijn Franse collega Francois Poncet een bezoek brengt aan Den Haag, onge twijfeld opnieuw aandringen op bekrachtiging door het Franse parlement van het ak koord dat vervuiling van de Rijn moet tegengaan. De Franse minister brengt een bezoek van een dag aan ons land. Hij is sinds 1 janua ri (tot 1 juli) voorzitter van de ministerraad van de Europese Gemeenschap. Met minister Van der Klaauw zal hij be halve Europese kwesties als het Europees monetair stelsel en de in- en uitvoer tussen EEG-landen ook de Frans-Ne derlandse kwesties bespreken. Het ligt voor de hand dat mi nister Van der Klaauw op nieuw zijn teleurstelling zal laten blijken over het feit dat de Franse regering althans tijdelijk het voorstel aan de nationale vergadering om het Rijn-akkoord goed te keuren, heeft ingetrokken. (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Morgen opent minister Pais van onderwijs in Utrecht een studiedag over de middenschool. Ruim een jaar geleden, toen hij voor het eerst als minister van Onderwijs zijn mond open deed, liet hij het woordje „eenheidsworst" vallen. Dat sloeg op de mid denschool en men kon er uit opmaken dat hij die niet „lust te". Inmiddels heeft hij er wel van moeten proeven en „een beperkte uitbreiding van het aantal experimenten" met dit nieuwe type van onderwijs voor leerplichtige kinderen „ge wenst" genoemd. De studiedag is op touw gezet door de Innovatiecommissie Middenschool ter gelegenheid van haar vijfjarige bestaan. Deze door oudminister Van Kemenade ingestelde commissie van zés onafhan kelijke deskundigen timmert graag aan de weg, ongeacht de politieke wind die er waait. In een stencil over de studie dag wordt eraan herinnerd dat de mid denschool geen uitvinding van de vori ge minister van Onderwijs is. De experimenten werden voorbereid door staatssecretaris Grosheide in het kabi net-De Jong en minister Van Veen in het kabinet-Biesheuvel. Twee scholen Het eerste leerjaar middenschool begon in 1976 op twee scholen. Nu zijn er tien van zulke experimenteerscholen en zo'n veertig resonansscholen. Dat zijn scho len waar nagegaan wordt welke ken merken van de middenschool door hen kunnen worden overgenomen en verder ontwikkeld. Het eerder aangehaalde bericht is ver spreid namens de drie landelijke peda gogische centra gezamenlijk (algemeen, katholiek en protestant). Er staat ook in: „Omstreeks het begin van de jaren tachtig hoopt men voldoende gegevens te hebben om de nodige beslissingen voor. de voortgang van het innovatie proces te kunnen nemen." Er is tenminste een lid van de Innova tiecommissie, dr. N. A. J. Lagerweij, die dit maar een rare manier v,an zeg gen vindt. De gegevens van de experi menten zijn van belang voor het werk plan van een middenschool maar of zo'n school er komt hangt volgens hem veel meer van heel andere factoren af. Hij schrijft daarover in het december nummer van Resonans, het huisorgaan van de schoolboekenuitgevers Wolters- Noordhoff. Vier uitgangspunten Voor Lagerweij is doorslaggevend of men al dan niet kiest voor het rich tsnoer van de ICM. Dat bestaat uit vier uitgangspunten: uitstel van studie- en beroepskeuze, voor alle leerlingen ge lijkwaardige mogelijkheden hun talen ten te ontplooien, naast verstandelijke ontwikkeling ook aandacht voor andere bekwaamheden en - ten vierde - voor sociale bewustwording. De vraag is volgens Lagerweij of men dat een goed richtsnoer vindt of liever het bestaande onderwijssysteem ziet. Wat betekent dat men het juist vindt dat de leerlingen op twaalfjarige leef tijd ongeveer ingedeeld worden bij la ger beroepsonderwijs of bij voortgezet algemeen onderwijs, dat de verstandelij ke ontwikkeling centraal staat, alle leer lingen hetzelfde in dezelfde tijd moeten zien te bereiken en dat men blijkbaar vindt dat zij het beste presteren als de onderlinge verschillen in een klas zo klein mogelijk zijn. Lagerweij wijst erop dat „van bepaalde zijde" een onafhankelijk onderzoek be pleit is voor dat een beslissing wordt genomen over de wenselijkheid van een middenschool in ons land. De experi menten zouden daarvoor de gegevens moeten leveren. Hij vreest echterdat deze manier van doen geen garantie is dat op eerlijke en zakelijke wijze een beslissing wordt genomen. Overbodig Hij vindt zo'n onderzoek eigenlijk over bodig want in het buitenland is al aan getoond dat het bijeenhouden van leer lingen van tien tot en met ongeveer vijftien jaar vele voordelen biedt. Velen van hen kunnen nog onverwachte vor deringen maken die school- en beroeps keuze kunnen beinvloeden. De veel ge hoorde angst dat begaafde leerlingen dan tekort komen wordt door allerlei onderzoek niet gerechtvaardigd. De erkenning van de middenschool als het enige juiste schooltype voor de kin deren van die leeftijd hangt volgens La gerweij veel meer af van het belang dat men heeft bij verandering van ons schoolsysteem. Hij denkt dat de mid denschool daarom op weerstanden stuit Boven zijn artikel schrijft hij: „Wie is bang voor de middenschool?" Bijvoor beeld in het parlement. Hoewel de meerderheid akkoord ging met de expe rimenten zullen de gegevens daarvan verschillend bekeken worden. Politici hopen in hun gelijk bevestigd te wor den of de mening van anderen als on juist te kunnen ontmaskeren. Zij verte genwoordigen groepsbelangen, zij moeten rekening houden met de gunst van de kiezers en het maakt voor hen verschil of zij in de oppositie zitten of regeringspartij zijn. Dat is bij de rege ringswisseling in december 1977 duide lijk gebleken. Bij algehele invoering van de midden school zouden de eerste drie of vier ja ren van het huidige voortgezet onder wijs verdwijnen. Er zullen leraren zijn die bang zijn dan in status en salaris achteruit te gaan. Bovendien stelt het lesgeven aan een groep van leerlingen met uiteenlopende begaafdheden en in teresses nieuwe eisen. Dat vraagt om bijscholing en gewenning en daar zit niet iedereen op te wachten. Voorkeur Dan de ouders van kinderen die op de lagere school al een duidelijke voorkeur en begaafdheid voor een bepaald schooltype aan de dag leggen. Zij zul len moeten afwegen of een langere en brede vorming meer waard is dan een meer eenzijdige. Ondertussen gaat de middenschoolont wikkeling gestaag door, zij het nergens zonder moeite, zo schrijft dit ICM-lid tenslotte. Nergens is men geheel tevre den, maar ook zelden wil men de weg terug, zo meent hij bij de volgende op somming. In 1976 besloten de Britten om de comprehensive school in het hele land in te voeren. In Oostenrijk werkt men in meer dan honderd experimente rende scholen aan de Gesamtschule. In alle Scandinavische landen besloot men al vele jaren geleden tot één schooltype voor het onderwijs van zeven tot zes- -tien jaar. In Luxemburg is een wet in voorbereiding die tot invoering van de middenschool zal leiden. In België en Zwitserland wordt op.vele plaatsen ge tracht geintegreerd voortgezet onderwijs te geven. Het onbestendige weer met win-' terse buien houdt aan. Nog steeds blijft de luchtdruk boven het noordoostelijk deel van de Atlantische Oceaan laag en ten westen van Spanje hoog. Door deze twee druksystemen wordt een krachtige westelijke stro ming in stand gehouden. In deze oceaanstroming worden in snel le vaart storingen naar het vas teland van Europa gevoerd. Het binnendringen van een derge lijk intensief lagedrukgebied ging in Ierland en Engeland gepaard met spectaculaire druk dalingen. De afgelopen nacht daalde de barometer daar in drie uur tijds met ongeveer 20 millibar. Met veel wind trok deze depressie verder naar het oosten. De minder koude oceaan lucht heeft in grote de len van Europa de strenge vorst verdreven. In Rusland liggen de minimumtemperaturen in de nacht rond de min 4 graden. Vooruitzichten voor vrijdag kwakkelweer met enkele sneeuwbuien weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: aantal uren zon 1 tot 4 min. temp. omstreeks -1 gr. max. temp. omstreeks 2 gr. kans op een droge periode van minstens 12 ulir 60 procent kans op een geheel droog et maal 30 procent ADVERTENTIE Bouillonschijf 100 gram 158 Van iets doorregen rundvlees gevuld met wortel, prei en pikant gekruid. Als basis voor stevige vlees soepen en krachtige bouillon. K uw Keurslager. waarom zou u i mei minder doèn.<~

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9