Procedurebesluiten beperken n feite rechten Tweede Kamer Geld voor scholing o.r.-leden verdwijnt in vakbondskassen Ondanks maatregel mgr. Gijsen gaat ,,'t Eikske" door Voortzetting LPO nog allesbehalve duidelijk DIOCESANE STUDIEDAG PASTORALE WIJDEN AAN RAAD GAAT DIACONIE en abortuswet KRITISCHE ONDERNEMERS: liegeul Nieuwe Waterweg ^jal verdiept worden kerk wereld Lefebvre opnieuw in Rome LEIDSE COURANT IWOENSDAG 10 JANUAR11979 PAGINA 7 (door P.J.A. van der Sanden, I lid Tweede Kamer voor het CDA) minister-president mr. van Agt kort voor de jaar- eling bekend maakte zal reeds bij voorbaat sterk streden wetsontwerp inza- de abortus provocatus, bin- enkele weken de Tweede ner bereiken. wil hier zeker niet ingaan de mogelijke inhoud van wetsontwerp. En wel om ®Vee redenen: allereerst is het ftsontwerp alleen in grote nen bekend op grond van persbericht door het kabi- uitgegeven, nadat in de nisterraad overeenstemming bereikt. In een zo moei- ke en uiterst gevoelige ma- is een oordeel pas ge- Ichtvaardigd nadat de illedige tekst bestudeerd kan jri. Maar, ten tweede, ik Cet niet hoe het wetsont- erp er uit zal kunnen zien, s het de Tweede Kamer be- 4- likt, omdat het advies van li Raad van State het kabi- it aanleiding kan geven tot ijzigingen. Welnu: het advies eind december bij het kabi- >t binnengekomen, wordt lar thans bestudeerd en >mt, tegelijk met de feitelij- i indiening bij de Kamer inform het regeerakkoord, in i openbaarheid. list het openbaarmaken van dit ad- es van de Raad van State nood- yct, naar mijn mening, het kabinet •tatet een zeer zorgvuldige afweging van e opmerkingen, die de Raad heeft presimaakt. Immers, men kan reeds nu- heefprspellen, dat de Tweede Kamer ze- van haar recht van amendement eradbruik zal maken indien het kabinet P°h zinvolle opmerkingen van de i waiad van State voorbij zou gaan. Mits ocidfee niet raken aan het politieke af- arvgingsproces, dat de hoeksteen van wetsontwerp moet zijn. izer dagen is evenwel de vraag in icussie gekomen of het kabinet for ti heeft voldaan aan de in het re ,.Het regeerakkoord dat met betrekking tot de abortusproblematiek slechts een procedure-afspraak bevatte heeft de fracties van het CDA en de WD, voor wat de inhoud van het komende wetsontwerp be treft, vrijwel overgeleverd aan de inzichten van hun geestverwanten in het kabinet Als men dit niet accepteert zal een kabinetscrisis over de abortus onvermijdelijk zijn Aldus een conclusie van onderstaande beschouwing van het CDA Tweede-Kamerlid P.J.A. van der Sanden over de politieke aspecten van de nieuwe wettelijke regeling van abortusproblematiek. geerakkoord neergelegde eis, dat „het zich tot taak stelt vóór 1 januari 1979 een wetsontwerp terzake van abortus in te dienen" (par.V, onder 2.). Immers onder B van dezelfde paragraaf staaf uitdrukkelijk vermeld, dat het kabinet zo spoedig mogelijk aan de Staten-Ge- neraal kennis geeft, gemotiveerd, „in dien de leden van het kabinet van on derscheiden politieke herkomst niet binnen de onder 2 genoemde termijn slagen in hun poging tot een gemeen schappelijk standpunt terzake te ko men". Dan immers kunnen „initiatie ven van de Tweede Kamer worden afgewacht". Naar mijn mening heeft het kabinet wel voldaan aan de eisen van het regeerakkoord, omdat het er in is geslaagd „tot een gemeenschap pelijk standpunt te komen". En dat is bereikt vóór de datum van 1 januari, waarvan de premier ook publiekelijk kennis heeft gegeven. Het zich beroe pen op die datum, teneinde mr. Van Agt te dwingen een brief aan de Ka mer te zenden, waarin hij dan moet meedelen niet aan het regeerakkoord te kunnen voldoen, is letterzifterij en strijdig met de bedoelingen van par tijen, die het regeerakkoord hebben gesloten. Terzijde mag er dan nog aan worden herinnerd, dat het CDA-WD- regeerakkoord op het punt van de abortus, letterlijk gelijkluidend is aan het akkoord bereikt door informateur Veringa óp 1 september 1977 met PvdA en CDA. In het komende parlementaire overleg tussen Tweede Kamer en Regering zal dit bereikte akkoord tot procedureel bijzonder interessante ontwikkelingen kunnen leiden. Het staat immers vast, dat noch de CDA-Tweede Kamerfrac tie, noch de WD-fractie zich volledig zullen kunnen vinden in het aan de Kamer voor te leggen wetsontwerp. Krachtens het regeerakkoord moet het compromis, dat is bereikt in het kabi net voor beide politieke groeperingen voldoende eigen herkenningspunten opleveren. Welnu noch het WD-stand- punt, noch het standpunt van het CDA, zoals neergelegd in het pro gramma „Niet bij brood alleen" kan derhalve basis van ht wetsontwerp zijn. Beide groepen moeten zich er in kunnen herkennen. In dit verband dient erop gewezen te worden, dat deze laatste formulering letterlijk wordt gebruikt door informa teur dr. G.H. Veringa in zijn eindrap port aan de koningin. Men zal zich herinneren, dat de PvdA-onderhande- laar, drs. E. van Thijn, nadrukkelijk aan de heer Veringa had gevraagd, in verband met gerezen interpretatie-ver schillen, zijn uitleg van het abortusak koord in het eindrapport kenbaar te maken. Voor de komendd parlementai re discussies kan daarbij van door slaggevende betekenis zijn hetgeen Veringa stelt in dit eindrapport, met betrekking tot een eventueel initiatief voorstel uit de Tweede Kamer zelf: „Het ligt echter in de rede, dat bij het vormgeven aan de initiatieven de par tijen, wier geestverwanten in het kabi net zitting hebben, zich niet zonder meer zullen distantiëren van de gevol gen, die een dergelijk samenwerkings verband met zich brengt". Hier staat feitelijk, dat men niet dient te streven naar een abortuswetgeving op grond van een (gemakkelijk) te be reiken parlementaire meerderheid, b.v. PvdA en WD, zonder er rekening mee te houden, dat een dergelijk wets ontwerp tot een kabintscrisis moet lei den. Als dus het kabinet zelf het niet eens kan worden is dat nog geen vrij brief om de CDA-partner tot een ka bintscrisis te dwingen, nadat de beide Kamers der Staten-Generaal een voor het CDA onaanvaardbaar wetsontwerp hebben aanvaard op grond van sa menwerking tussen een regeringspartij en een oppositiepartij. Want wat geldt voor de uitleg-Veringa rond het be reikte compromis met de PvdA kan niet als van „geen waarde" worden beschouwd nu, op grond van hetzelfde compromis, CDA en WD regerings partners zijn geworden. De grote vraag, die hier achter schuil gaat is deze: wat hier wordt gesteld in geval een kabinet geen overeenstem ming zou bereiken, moet dat niet ook gelden, wanneer het kabinet wel met een wetsontwerp bij de Kamers komt? Of anders gezegd: houdt deze inter- pratie-Veringa van het bereikte ak koord niet tevens een duidelijke be perking in van de mogelijkheden tot amendering door de Tweede Kamer van een kabinets-ontwerp? De vraag stellen is haar feitelijk positief beant woorden. Immers als er in de Tweede Kamer amendementen zouden komen, die - bij voorbaat verzekerd van een meerderheid door samengaan van PvdA en WD - de herkenbaarheid van het CDA in het kabinetsontwerp zou wegenemen, dient het kabinet-Van Agt zonder terughoudendheid de por tefeuillekwestie te stellen. Nu de CDA- èn de WD-ministers door het in het kabinet bereikte akkoord hebben uit gesproken, dat zij van oordeel zijn, dat beide partijen zich daarin kunnen herkennen moet een frontale aanval, via een amendement, op kernpunten van een dergelijk compromis, tot een „onaanvaardbaar" van het kabinet lei den. Wordt zo'n amendement aangeno men (en dat kan alleen met behulp van een regeringspartij) dan betekent dat onherroepëlijk het einde van de zittende regeringscoalitie. Wat dus in de uitleg-Veringa slechts zou gelden voor een initiatief-ontwerp n.l. een cri sis-op-termijn, nadat het contraseign zou zijn verleend, moet bij het rege ringsontwerp tot een onmiddellijke cri sis leiden, zodra de herkenbaarheid voor één van beide regeringspartijen door een kameramendement wordt weggenomen. Gelet op de politieke krachtsverhoudingen in de Kamer moet men voor een CD A-amendement een mogelijkheid als hierboven is ge noemd uitsluiten. Men kan dan ook concluderen, dat het regeerakkoord, dat inzake de abortus slechts een pro cedure-afspraak bevatte, de fracties van het CDA en de WD voor wat de inhoud van het komende wetsontwerp betreft, vrijwel heeft overgeleverd aan de inrichten van hun geestverwanten in het kabinet Als men dit niet accep teert zal een kabinetscrisis over de abortus onvermijdelijk zijn. BOEG NOG BOVEN WATER Slechts de boeg van de 121.430 ton metende supertanker Betelgeuse steekt in de baai van Bantry, Ierland, nog boven water, nadat het schip maandag tijdens het lossen van ruwe olie explodeerde. Zeker 50 mensen kwamen bij de ramp om het leven. DEN HAAG De bijdragen die on dernemers geven voor scholing en vorming van leden van de onderne mingsraad, worden gebruikt om de vakbondskassen te spekken. Dit soort heffingen zijn sinds 1971 nooit gebruikt voor de scholing van o.r.- leden. Dat zij de Haagse advocaat mr. Van Heijningen gisteren tijdens een hoorzitting van de Eerste Ka mer over het wetsontwerp onderne mingsraden. De advocaat sprak daar namens de Kritische Nederlandse Ondernemers. Hij zei bereid te rijn eventueel verdere informatie over deze beschuldiging te verstrekken. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen, Van Veen, stelde hiertegenover dat er met de vakbeweging over de besteding van het scholingsgeld een goed overleg bestaat. Van Heijningen wees de nieuwe wet ondene- mingsraden fel van de hand. Het geven van beslissingsbevoegdheid aan een bedrijfscom- missie noemde hij „je reinste waanzin", waar een ondernemer geen tijd voor heeft. Het VNO denkt genuanceerd over het wets ontwerp. Van Veen zei dat een deel van de ondernemers het wetsontwerp verworpen wil zien, en dat een ander deel meent dat er op rijn minst correcties moeten komen. Informa tie van de o.r.-leden dreigt veel te snel naar de achterban te gaan, de o.r. wordt teveel geï soleerd gezien, en de taken van o.r., directie, raad van commissarissen en aandeelhouders vergadering rijn te weinig tegen elkaar afge wogen, aldus Van Veen. OTTERDAM (ANP) et Rijk gaat in princi- akkoord met de ver eping van de vaar- iul van de Nieuwe aterweg. Over de fi- inciëring van deze ire operatie zal door betrokken departe- enten overlegd wor den. Dit heeft minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat aan het Rotterdamse stads bestuur laten weten. Hij bracht gisteren een bezoek' aan de Maasstad, samen met de ministers van Economische Zaken, Sociale Zaken en Volkshuisvesting en de staats secretaris van Binnenlandse Zaken. De bewindslieden be spraken de problemen waar mee Rotterdam worstelt op het gebied van de werkgele genheid, de haven, het verv keer,ruimtelijke ordening, stadvernieuwing en volkshuis-' vesting. begrip voor de langdurige, jeugdwerkloosheid die in Rot terdam het grootst is. Hij zeg de een bedrag van 1,4 miljoen toe voor enkele projecten in. de oude wijken, waar het werkloosheidspercentage thans oploopt tot 20 procent. Minister Tuijman deelde bo vendien mee, dat de Benelux-* tunnel per 1 januari 1980 door het rijk wordt overgeno men en tolvrij wordt ge maakt. Hij is van mening dat de tunnel onvoldoende wordt benut. De minister verwacht dan ook dat na het tolvrij maken van de oeververbin ding, de Brienenoordbrug enigzins ontlast zal worden. SCHAESBERG Het bestuur van de streekparochie ,,'t Eikske" in Limburg, waaraan de twee door mgr. Gijsen van Roermond gesuspendeerde en geëxcom municeerde priesters E. Miedema en C. van der Spek als pastores verbonden zijn, noemt de stap van de bisschop niet onverwacht. „Wij voelden dit kerkjuri disch geweld al enige tijd op ons afko men", aldus voorzitter Jan Vroomans. Pastor Miedema heeft gezegd pastoraal werk te blijven doen, zolang de streekpa rochie het van hem vraagt. Hetzelfde geldt voor pastor C. van der Spek, voor wie de streekparochie als enige opdrach tgever geldt. Het bisdom heeft overigens pastor Van der Spek via een Maastrichts advocatenkantoor laten weten, dat hij de pastorie binnen veertien dagen moet ver laten. Anders volgen er juridische stap pen. Volgens het bestuur echter is de paro chie het eigendom van de streekparochie, waar Van der Spek als assistent van pastor Miedema optreedt. „Wij hebben eertijds gelden voor kerk en pastorie grotendeels bijeengebracht en nu hebben wij alleen vrijwillig— het kerkgebouw afgestaan, aldus het bestuur, dat inmid dels de Maastrichtse advocaat mr. Mosz- kowicz in de arm heeft genomen. Na twee gezamenlijke verga deringen zijn de leden van de agendacomissie en de lei ders van de delegaties van Landelijk Pastoraal Overleg er niet in geslaagd tot een eensluidend oordeel en eendrachtige visie over de oktoberzitting van v het LPO en de voortzetting er van te komen. Het onder werp van de katechese komt voorlopig zeker niet aan de orde. Er zijn delegaties die willen stoppen, hetzij met het LPO of met hun bijdra ge daaraan. Er zijn ook dele gaties die alleen nog willen doorgaan als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. De verschillende visies zul len nu worden samengevat in een discussiestuk, dat door alle delegaties, samen met hun bisschop, behandeld dient te worden. dr. ir. J. J. M.'de Goeij, zei dit maandagavond tijdens de vergadering van de Diocesa ne Pastorale Raad Rotter dam, die in Delft de januari- bij eenkomst hield. Hij achtte het gewenst, dat alle betrokkenen bij het LPO de bisschoppen, de afge vaardigden en de agenda commissie eens aan zelf onderzoek gingen doen. Naar zijn mening hebben de bis schoppen zich bij de voorbe reiding te afzijdig gehouden en waren rij op de rittingen te passief. Bij de afgevaar digden spelen kwesties mee als representativiteit, loyali teit en deskundigheid. Hij meende, wat dit laatste be-' treft, dat velen de inhoud van hun geloof of van het tweede Vaticaans concilie on voldoende kennen, waarbij het er om gaat hoe men het LPO riet. „Is het een markt waar ieder rijn waar aan prijst zo vroeg hij zich af. „Dan heb je welbespraakte mensen nodig. Maar als het gaat om beleidsaanbevelin gen, dan komt er nog wel meer aan deskundigheid kij ken". Wat de agendacommis sie aangaat, meende hij, dat rij een zware verantwoorde lijkheid draagt en het eerst aansprakelijk dient te wor den gesteld. Dr. De Goeij zei verder, dat de Rotterdamse delegatie vindt, dat het LPO moet doorgaan, maar niet in de huidige vorm. Zij meent, dat gestalte moet worden gege ven aan de medeverantwoor delijkheid van de gelovigen, zoals deze wordt verwoord in- het document van het tweede Vaticaans concilie, „Lumen Gentium". Het LPO zal moe ten worden geënt op Vatica- num II en ook zal moeten worden nagegaan wat de specifieke plaats is van een LPO naast de bestaande in stellingen, zoals de Diocesane Pastorale Raden. Dr. De Goeij zei tenslotte, dat bij soYnmige delegatiele den de vraag was gerezen of men zo maar als delegatielid zo,u kunnen beslissen over het al of niet verder gaan van de delegatie dan wel dat daarover wellicht overleg met een stukje achterban diende te rijn. In dit verband vroeg hij de DPR op zijn woorden in te gaan, maar deze wilde dat toch niet doen, voordat -hij bredere informatie verworven had en mede, omdat het LPO nu ook op andere nive aus aan de orde wordt ge steld, bijvoorbeeld in de bis schoppenconferentie. Mgr. Simonis suggereerde voorts mede te rade te gaan bij mensen die elders beleidsma tig te werk moeten gaan. Uit eindelijk besloot de raad op voorstel van voorzitter Meu- lenbroek een aparte bijeen komst aan het LPO te wij den op een nader vast te stellen datum en met een zo breed mogelijke informatie. De traditionalistische aarts bisschop Marcel Lefebvre zal deze week gesprekken hebben met de prefect van de congregatie voor de ge loofsleer, kardinaal Franjo Se per. Van dit gesprek zal afhangen of Lefebvre op nieuw een audiëntie met de Paus krijgt. Hij werd op 18 november voor het eerst door paus Johannes Paulus II in audiëntie ontvangen. Mgr. Lefebvre kondigde de afgelopen dagen aan, dat hij niet van plan is rijn koers te wijzigen. Hij wil in Buenos Aires een seminarie openen. In een interview met de Zwit serse televisie zei hij te ver wachten, dat het Vaticaan de maatregelen tegen hem „bin nen enkele maanden" zou opheffen. De in Florence verschijnende krant „La Narione" zegt uit welingelichte bronnen te hebben vernomen, dat Lefeb vre als voorwaarde voor de audiëntie op 18 november heeft toegezegd de pauselijke autoriteit en de besluiten van het tweede Vaticaans conci lie te respecteren. De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam gaat de behandeling van zijn jaarthema, dat aan de diaconie is gewijd, een stevige eerste aanzet ge ven met een studiedag op zaterdag 17 februari. Daarbij zal het gaan om een antwoord te vin den op de vraag welke eigenlijk de voorwaar den zijn voor een kerk om solidair te zijn met de samenleving. De raad besloot hiertoe tijdens rijn ver gadering maandagavond in Delft toen de verdere behandeling van het jaarthe ma aan de orde kwam. Dit is door het dagelijks bestuur als volgt geformuleerd „De deelname van de leken in het kerk-rijn helpen stimuleren, met name voor wat betreft de diaconie". Vier fasen waren daarbij voorzien, te weten inventarisatie, oordeelsvorming, conclusies en advisering. De fase van de inventarisatie was in de vorige vergade ring afgerond met het uitbrengen en be spreken van.een rapport van deken H. van Zoelen, medewerker van het Kaski, getiteld „Diakonaal werk in het bisdom Rotterdam. Dit rapport had vier verschijningsvor men binnen de diaconie geconstateerd, gericht ,op geloofsgenoten dichtbij, ge loofsgenoten veraf, medemensen dichtbij en medemensen veraf. De raad koos voor de „medemensen dichtbij", waaron der valt te verstaan onrecht en nood in eigen omgeving. Daarop zal de oordeels vorming tijdens genoemde studiedag zich richten, fundamenteel zowel als concreet. Voor dit laatste zal onder meer een be roep worden gedaan op de werkgroep „Arbeid", die zich bezig heeft gehouden met de mens in rijn werk. Ook de F2- functionarissen in het bisdom zullen meedoen. Zij rijn trouwens bereid om ook in de verdere voortgang van de the mabehandeling de secties te begeleiden. Eerder had de DPR enige aandacht ge wijd aan de standpunten, door mgr. Si monis onlangs geformuleerd ten aanzien van de homofilie, zowel als ten opzichte van de Calama-groep van pater dr. Ca- minada, welke positiebepalingen nogal wat publiciteit kregen. De raadsleden werd de brief ter hand gesteld, die mgr. Simonis aan de groep Calama had ge schreven en waarin hij zei niet langer meer rijn vertrouwen aan de groep te kunnen geven na kennisneming van een methodepapier van de groep, waarin deze zich zegt te baseren op marxis- tisch-leninistische beginselen. Ook de reactie van vicaris Van Paassen naar aanleiding van de publiciteit werd ter beschikking gesteld. Hierin zegt hij onder meer, dat er overeengekomen is, dat er beraad komt zowel over het jong ste document van de groep als over de relatie daarvan met andere teksten van de groep. De DPR zal in rijn vergade ring van april nog nader op de zaak te rugkomen. Naar mededeling van deken Van Zoelen, die summier rapporteerde uit de dekens vergadering, was er in een enerverende vergadering van de dekens over deze zaak gesproken, alsmede over de kwes tie van de homofilie. De brief van mgr. Simonis hierover is door de dekens zeer bewogen opgenomen en in de vergade ring kwam naar voren, dat over het standpunt van de bisschop bij de de- kflhs grote verschillen van menirfg be staan. Deken Van Zoelen had de indruk, dat een aantal dekens bereid is een stukje verantwoordelijkheid te dragen in een praktijk, die meer permissief (toege vend) zal rijn dan hét standpunt van de bisschop. Ook op dit punt zal de DPR in een volgende vergadering terugko men. In de bespreking hoopt men dan ook te kunner> betrekken een nota van de Katholieke Raad voor Kerk en Sa menleving over hetzelfde onderwerp, het standpunt van de Raad van Kerken hie rover en eventueel nadere informatie uit de komende dekenale pastorale vergade-' ringen. In elk geval zullen in de vergadering van 2 april de financiën van het bisdom worden besproken. Een a^ptal leden van de DPR zal dat echter niet meer mee maken. De jaarwisseling maakt een ein de aan hun ritingsperiode en van hen werd nadat de nieuwe leden waren begroet afscheid genomen. Dit gebe urde met name van twee leden, die ie der een zittingsperiode van acht jaar hadden volgemaakt, namelijk mevrouw J. J. M van der Toorn-Jansen uit Schie dam en de heer W.G. van Kersbergen uit Alphen aan de Rijn, die als secreta ris van de raad fungeerde. De nieuwe zittingsperiode van de raad werd gemarkeerd door een eucharistie viering, opgedragen door mgr. Simonis. De viering werd opgeluisterd door het koor van de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7