Plan voor woningbouw aan Hoogmadeseweg ONNODIGE ONRUST ONDER OMWONENDEN DE VOSCUYL Aantal ongevallen in Lisse nam vorig jaar nauwelijks toe N oord wij kerhoutse bejaarden betrekken verzorgingstehuis Voorschoten heeft een honderd-jarige iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii PECKER DUNNE IN STORMBAL Mini-plantsoen aan Tromplaan RUIMTE VOOR EIGEN INBRENG NZH bussen rijden over het Wantveld JAN VAN ZONNEVELD EXPOSEERT IN DE POMP LEIDERDORP Ondanks eerde re ontkenningen van de kant van het college van B. en W. blijken er toch plannen te bestaan om het terrein van het tuincentrum Bloe- mendaal aan de Hoogmadeseweg te bebouwen. Architect J.A. van den Berg heeft in opdracht van projectontwikkelaar Bagon B.V. te Amstelveen, die een optie op de desbetreffende grond heeft we ten te verkrijgen een schetsplan voor 62 woningen opgesteld. De architect Van den Berg, die ook aan de ontwikkeling van de uitbreidingsplannen van Voorhof en Buitenhof heeft meege werkt. heeft inmiddels het college voor zijn plannen weten te winnen. Het woningbouw plan omvat 15 eengezinswoningen van 6.60 meter breed, 22 patiowoningen in twee types en 11 villa's. Alle woningen worden uitge voerd in de vrije sector, waarvan de goed koopste 225.000.- zal kosten. Voor de realisering van de woningbouwplannen zal allereerst het ontwerp-bestemmingsplan „Centrum" moeten worden aangepast Vol gens het huidige bestemmingsplan is alleen agrarische bebouwing toegestaan. Ook in de aanvankelijke plannen van het college werd met een agrarische bestemming reke ning gehouden, waarvan men intussen ge heel terug gekomen is. De vraag is of het terrein van Bloemendaal moet worden bebouwd en of het plan van architect Van den Berg daarvoor het meest geschikt is. wordt maandag 15 januari voorgelegd aan de commissie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken. De Raad zal op 5 februari om een principe-uitspraak in deze kwestie worden gevraagd. Een voorwaarde van het college is evenwel, dat de plannen voor woningbouw aan de Hoog madeseweg niet ten koste mogen gaan van de realisering van Buitenhof. Zoals bekend heeft de provincie in het kader van het streekplan Zuid-Holland West aan Leider dorp een beperkte taak op het gebied van woningbouw toegekend. Desondanks heeft men overeenstemming weten te bereiken voor een spoedige realisering van de eerste fase Buitenhof-Oost met een gelijktijdige ontwikkeling van het gebied Buitenhof-Mid den. Gezien echter de beperkte omvang van het woningbouwplan op het terrein van Bloemendaal verwacht men dat dit van de kant van de provincie op niet al te veel problemen zal stuiten. OEGSTGEEST Onder de omwonenden van De Vos- cuyl en de Grunerie in Oegstgeest is onrust ont staan. De bewoners hebben zonder enige verdere uitleg vernomen, dat al hun wo ningen zullen onderzocht en worden gefotografeerd. Een en ander zou ervoor moeten dienen, dat de bewoners eventuele schade later niet konden verhalen. De bewo ners was echter niet meege deeld, waardoor die eventu ele schade zou kunnen ontstaan. Geruchten deden de ronde, als zou zwaar hei werk voor de nieuwe Flora veiling de reden van de ex pertise zijn. In de commissie voor Open bare Werken van Oegstgeest werd gisteren meegedeeld, dat de angst van de bewo ners vooralsnog ongegrond is. De expertise wordt ver richt in verband met de aanleg van nieuwe sportvel den in De Voscuyl voor voetbalvereniging UDO. De aanleg van de velden brengt een verlaging van het grond waterpeil met zich. De ge meente Oegstgeest zal echter uiterst zorgvuldig te werk gaan en zal zich in elk geval zeer goed tegen eventuele schade verzekeren/Mocht de verzekeraar de plannen niet accepteren, dan gaat het hele werk niet door', deelde gisteravond de directeur ge meentewerken mee. De commissie besprak gis teravond ook het bestem mingsplan voor het deel van de Morsebelpolder, dat res teert na voltooiing van het plan Haaswijk. Voorlopig krijgt dit gebied een groen- bestemming. Binnenkort zal de gemeenteraad een krediet van een miljoen worden ge vraagd voor de uitvoering van de eerste werken in ver band met de aanleg van Haaswijk. Sassenheim De tweede zang- dienst onder auspiciën van de Sassenheimse Evangelisatie commissie wordt zondag 14 ja nuari gehouden in de Gerefor meerde kerk aan de Hoofd straat. Aan de zangdienst wordt meegewerkt door de gospel groep „Share" van het Leger des Heils met een combo onder leiding van Piet Dijkstra. De samenzang wordt op het orgel begeleid door Job. C. de Vries. De kerkdienst begint om 19.00 Rijnsburg De vereniging van aangespannen paarden „In het Gareel" heeft voor vanavond een lezing georganiseerd over tuigpaarden. De lezing wordt gehouden in „de Voorhof' aan de Vliet NZ in Rijnsburg en begint om acht uur. Spreker is de heer Touw, oud-majoor koet sier van de Koninklijke Stallen. De toegangsprijs bedraagt 5 gulden, voor leden gratis. Inlich tingen zijn te verkrijgen op tele foonnummer 01718-23195. Noordwijk De plaatselijke afdelingen van de Hout- en Bouwbond CNV, de Industrie bond CNV, de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, de Vervoersbond CNV en de Voe dingsbond CNV, organiseren vrijdag, 19 januari in De Rank aan de Golfbaan een gezamen lijke propaganda-f eestavond. Deze begint om kwart vóór acht. Spreker is Leo Ester, voorzitter van Industriebond CNV, en daarna brengt „Het Centrum" uit Rijnsburg het toneelstuk „Een beeld van een man" op de planken. Verder staat een grote verloting als attractie op het programma. Sassenheim Na een periode van circa 7 jaar nam de heer Th. G. M. Koot afscheid als voorzitter van de RK kleuter scholen tijdens een bijeenkomst met het bestuur en de kleuter leidsters. Hierbij werd hij harte lijk toegesproken door secreta ris V. Berkel, die ook een ca deau overhandigde. Ook kleu terleidster Riny Laros sprak dankwoorden en deed een at tentie overhandigde. Als nieuwe voorzitter werd de heer P. N. J. Zuiderwijk begroet. Het be stuur bestaat verder uit secreta ris V. Berkel en de dames V. Reisen, V. Riet, Langeveld en Westerhoven. Zoeterwoude Voor de derde maal organiseert de KPJ dit seizoen een kompetitie-kaart avond. Om acht uur kunnen de liefhebbers van klaverjassen en kruisjassen komende vrijdag te recht in het Don Bosco. LISSE In het afgelopen jaar zijn in Lisse slechts vijf ongevallen meer gebeurd dan in het jaar ervoor. In totaal ontstonden er 297 gevallen. Vier hiervan hadden een dodelijke afloop. In 1977 was er geen enkel ongeval met een dergelijk gevolg. De oorzaken die aan de ongeval len ten grondslag liggen zijn verschillend. Het leeuwendeel van het cijfermateriaal komt voor rekening van de ongeval len die een niet korrekte toepas sing van de voorrangsregels als oorzaak hadden, namelijk 70 en dat zijn er dan 37 meer dan in het voorafgaande jaar. De meeste ongevallen met deze oor zaak speelden zich af op de laagste straat van Lisse, de Heereweg, met op de 2e plaats de Ruishornlaan waar het ver keer elkaaj- 9 maal na een voor- rangsfout hardhandig trof. 6 maal vond een ongeval plaats na of tijdens een inhaalmanoeu vre (was 9) en 14 maal tijdens het veranderen van richting (was 26). De groei van het onge- vallencijfer vindt men voorna melijk terug bij de ongevallen die tot stand kwamen tijdens het achteruitrijden (van 12 in 1977 naar 17 in 1978), het veran deren van rijstrook (6 het vorige jaar en in 1977 niets), terwijl in 1977 22 weggebruikers geheel in hun eentje een ongeval had den. Dat waren er vorig jaar 27. Door gladheid gingen in 1978 8 weggebruikers in de fout en dat waren er in 1977 maar liefst 15. Een opmerkelijke daling valt te konstateren bij het kopje „overstekende voetganger". In 1977 was het desbetreffende cij fer 17 ongevallen en in 1978 10 minder, namelijk 7. Gevolgen De gevolgen die de ongevallen hadden waren wisselend, waar bij vooral die met dodelijke afloop het sterkst in het oog springen. In 1978 waren dat er 4 en in 1977 vond geen enkel ongeval met dodelijke afloop in Lisse plaats. Het aantal ongeval len met zwaar lichamelijk letsel als gevolg liep royaal achteruit namelijk van 41 in 1977 naar 28 in het vorige jaar, terwijl een lichte teruggang is te konstate ren in het aantal met lichtge wonden als gevolg, namelijk van 33 naar 31. Plaatsen De meeste ongevallen vonden plaats op de Heerweg, waar van de 93 aanrijdingen 2 een dodelij ke afloop hadden, 14 zwaar lichamelijk letsel en 8 licht li chamelijk letsel. Op de omlei- dingsweg (Laan van Rijckevor- sel, Gladiolestraat, Oranjelaan) vonden in totaal 22 ongevallen plaats (44 in 1977) waarvan 1 met dodelijke afloop, 1 met zwaar lichamelijk letsel en 1 met licht lichamelijk letsel. Een ander ongeval met dodelijke afloop vond plaats op de Sta tionsweg, waar in totaal in 1978 21 ongevallen plaatsvonden (22 in '77), waarvan 2 met zwaar en 2 met licht lichamelijk letsel. Van de 21 ongevallen die op de Ruishornlaan plaatsvonden had 1 ongeval zwaar lichamelijk let sel als gevolg en 6 maal licht lichamelijk letsel. In het cen trum van Lisse vonden in 1978 in totaal 27 ongevallen plaats, tegen 13 in 1977 en van deze 27 had 1 ongeval zwaar lichame lijk letsel en 4 ongevallen licht lichamelijk letsel als gevolg. Op de Grachtweg en Kanaalstraat tenslotte vonden elk 19 ongeval len plaats, waarvan op de Ka naalstraat 2 met zwaar en 2 met licht lichamelijk letsel en op de Grachtweg 2 met zwaar licha melijk letsel. SASSENHEIM In jeugdsociëteit De Stormbal aan de Sassenheimse Vaartkade wordt zaterdag 13 januari een concert gegeven door de Ierse zangër en violist Pecker Dunr,„ die al jaren deel uit maakt van de groep „The Dubliners". Vorig jaar was hij in Nederland met deze overbekende formatie. Pecker Dunne treedt geheel belange loos op in de Stormbal. Het entreegeld van 2,50 gulden komt geheel ten goede aan de actie voor Noordierse ^Inderen die in Sassenheim gehouden wordt. OEGSTGEEST Aan de Tromplaan in Oegstgeest wordt een mini-plantsoentje met beschutte zitgelegenheid aangelegd. De commissie voor Openbare Werken trok gisteravond 25 mille uit voor uitvoering van dit plan. De commissie ver wierp een voorstel tot aan schaf van een vaste schaakta fel voor het plantsoentje. De commissie voor financiën, die elders in het gemeentehuis vergaderde zag wel de voor delen van een dergelijke schaak- annex damtafel. Veel financiële middelen heeft men echter niet voorhanden, zodat de suggestie werd geopperd, dat het wellicht mogelijk is, dat een particulier een derge lijke tafel schenkt. Per slot van rekening is ook al een kastanjeboom door een parti culier - een garagebedrijf - toegezegd. Eerste bewoonster van Munnekeweij „tante Gré" Duivenvoorde met haar dochter. NOORDWIJKERHOUT „Munnekeweij is geen kindertehuis voor ouden van dagen, maar een verzorgingstehuis voor bejaarden die door hun gezondheid en leeftijd ge dwongen, iets moeten opgeven van de zelfstandigheid waar ze zo aan gehecht zijn. We proberen dan ook de bewoners van Munnekeweij zoveel mogelijk hun eigen leven te laten leiden. Waar nodig helpen we natuurlijk zoveel mogelijk, maar alsje blieft niet dat geforceerde gedoe". Deze sympathieke visie op het bejaarden- werk is opgetekend uit de mond van direc trice mevrouw C.J. van Eysden-Breets van het splinternieuwe verzorgingstehuis Mun nekeweij aan de Noordwijkerhoutse Schip- persvaartweg. Een tehuis dat dezer dagen in gebruik wordt genomen door 48 alleen staanden en 12 gehuwde bejaarden uit Noordwijkerhout en De Zilk. Munnekeweij is gebouwd op initiatief van de gemeente Noordwijkerhout. Al vanaf het begin van de zeventiger jaren is het gemeen tebestuur, bezig met de realisatie van dit miljoenenproject. In eerste instantie als aanvulling op het bestaande dienstverle ningscentrum Puykendam. Toen daar geen ruimte bleek te zijn voor nieuwbouw, werd uitgeweken naar een terrein aan de Schip- persvaartweg. Het gebied grenst aan een weiland dat in vroeger jaren Munnekeweij heette. Het vinden van een naam voor het 4,5 miljoen gulden kostende tehuis leverde weinig problemen op In 1976 nam een opgerichte bouwstichting de uitvoering en exploitatie in handen. Negen jaar na de eerste onderhandelingen met het ministerie van Volkshuisvesting is het moderne verzorgingstehuis thans klaar om de eerste bejaarden onderdak te bieden. Het enige dat aan vroeger herinnert is de inventaris van de bejaarden die met het oog op de verhuizingen her en der in Munnekeweij verspreid staan en de omlig gende bloembollenbedrijven. Bejaarden die door kinderen geholpen intrek nemen in Munnekeweij herkennen elkaar en raken aan de praat in het recreatiegedeelte van het tehuis. De verhuizing is vergeten, daar zorgen de kinderen wel voor. Opvallend is de grootte van de kamers van het verzorgingstehuis. Elke bejaarde heeft er een ruime woon/slaapkamer, een keuken en een badkamer. Echtparen hebben een aparte slaapkamer in hun woning. Boven dien zijn alle woningen voorzien van een balkon. Een vleugel van het tehuis is inge richt als ziekenafdeling. Op deze zelfde afdeling zijn kamers voor bejaarde mensen die niet zozeer ziek, alswel verzorgingsbe hoeftig zijn. Voor gasten zijn er twee logeer kamers beschikbaar. De 77-jarige mevrouw G. Duivenvoorde is een van de eerste bewoonsters van Munne keweij en die titel laat ze zich niet ontnemen („zeg maar tante Gré"). Sneeuwstormen van de vorige week weerhielden de kloeke Noordwijkerhoutse niet om haar intrek in het tehuis te nemen. „O meneer, ik vind het hier zo fijn. Ik kom uit een verpleging- stehuis in Leiden. Daar kende ik niemand, maar hier noemen we mekaar bij de voor naam. Lekker veel ruimte en weer onder mekeer, heerlijk", zo luidt haar spontane reactie. Niet alleen de bewoners, maar ook het personeel van Munnekeweij kan zich vinden in de ideeën van mevrouw Van Eysden. De beide koks Anemaat en Zandvliet heb ben ervaring in het koken voor bejaarden en vinden het prettig werken in het relatief kleine tehuis. „Hier kun je tenminste con-' tact hebben met de bewoners. Langzaam maar zeker leer je dan de wensen van de mensen kennen. Gelukkig is er ook wat betreft de maaltijden veel veranderd in de bejaardentehuizen. We serveren hier geen „prakkie". Er wordt echt gekookt, dus geen blikvoedsel. „De bewoners gebruiken de maaltijd in hun eigen woning waar ze ook een keukentje hebben. Zo blijven de mensen zelfstandig. We stappen ook niet zomaar overal binnen, maar bellen keurig netjes aan. Al met al krijg je een mentaliteitsverandering. En dat is hard nodig, want sommige bejaarden denken bij een verzorgingstehuis nog altijd aan een gesticht", zo weet een van de personeelsleden te vertellen. Mevrouw J. S. Nieuwveen- Buijl vierde gisteren haar 100ste verjaardag in het Voor- schotense bejaardencentrum „Adegeest". Namens de Voor- schotense burgerij kwamen burgemeester J. van der Haar en zijn echtgenote de oudste bewoner van Voorschoten feli citeren. Het bleek een dubbel feest omdat ook de burge meester een dergelijke hoge ouderdom nooit tijdens zijn ambtsperiode heeft mee mo gen maken. Te midden van alle bewoners van het bejaar dentehuis genoot de honderd jarige van het feest. Een hoog tepunt betekende voor haar de muziek, bloemen en het glaas je advocaat met slagroom. Voor de jongere generatie is zij het bewijs, dat men met hard werken een hoge leeftijd kan bereiken. Mevrouw Nieuwveen-Buyl huwde op 39-jarige leeftijd met de Stompwijkse tuinder Nieuwveen, een weduwnaar met 3 kinderen. Zij kregen samen nog 2 kinderen in hun korte huwelijksgenot. Na 3 jaar werd de tuinder Nieuw veen ernstig ziek en na een vier jaar durend ziekbed werd mevrouw Nieuwveen weduwe. Tijdens de oorlog werd haar zoon gefusilleerd door de Duit sers in 1944. In 1946 ging zij van Stompwijk naar Voor schoten en kwam bij haar dochter mevrouw Van der Meer inwonen. In 1970 kwam de honderd-jarige in het be jaardencentrum „Adegeest" omdat inmiddels ook de echt genoot van haar enige dochter overleed. Het levensverhaal van de honderdjarige kan in het jkort samengevat worden als een strijd om het werkelijk naakte bestaan in bijna drie kwart eeuw. Zij heeft steeds Mevrouw J. S. Nieuwveen-Buijl. naast haar huishoudelijk werk in eigen huis enige werkhuizen gehad om aan het noodzakelij ke geld te komen. Toch zegt de honderdjarige een best le ven gehad te hebben. Zij leest nog de krant zonder bril en is nog steeds „gek" op goede muziek en bloemen. Voor de gemeente Voorscho ten is een honderdjarige bur ger een hoge uitzondering. De laatste honderd-jarige was „opoe Meijer" van de Rijndijk, maar dat is bijna 40 jaar gele- Voor de statistiek is belang rijk: mevrouw Nieuwveen- Buijl heeft 2 kinderen, 4 klein kinderen en 7 achterkleinkin deren. Zij waren allen op het feest aanwezig. NOORDWIJK. Sinds enkele da gen rijden de NZH-bussen niet meer over de Golfbaan, maar midden over het grote parkeer terrein aan het Wantveld. De busbaan is met hekken gemar keerd. Met het tot half april durende experiment wil het gemeentebe stuur in samenwerking met de directie van de NZH bekijken of daarmede tegemoet gekomen wordt aan de bezwaren van de Golfbaanbewoners, die een en andermaal klaagschriften had den ingediend over het dende ren van de voorbij rijdende, meestal lege bussen. Daardoor zou schade aan de door hen bewoonde panden ontstaan. Voor de busbaan in gebruik genomen werd, maakte het col lege van B. en W. en enige gemeentelijke functionarissen een proefrit. De buslijnen 40 en 42 naar Leiden rijden nu beiden door tot het bejaardencentrum Groot-Hoogwaak, waarmede aan een wens van de bewoners van het centrum wordt voldaan. De route over de parkeerplaats moet gezien worden als een tijdelijke oplossing. Het ligt in de bedoeling dat na het treffen van overlast werende voorzie ningen, de NZH-bussen over het Wantveld gaan rijdeft. „Tot nog toe zijn geen reacties van Golfbaan- of Wantveldbe- woner binnengekomen", deelde burgemeester mr. Bonnike me de. St. Matthias op KRO-radio WARMOND. Het komende weekend kan men op twee manieren genieten van de aktiviteiten van muziek- en toneelvereniging St. Matthias. Op vrijdag- en zaterdagavond wordt een blijspel opgevoerd door de afdeling toneel. Het blijspel werd geschreven door J. Hemmink- Kamp en staat bol van leuke voorvallen en vreemde situaties. De voorstelling wordt gegeven in 't Trefpunt, begint om 20.15 uur en is voor donateurs gratis. Losse kaarten kosten 3,50. Op zondagmiddag is de afdeling Harmonie te beluisteren via Hilversum I om 14.00 uur. In het programma „Zin in Muziek" van de KRO treedt St. Matthias voor de tweede keer op. De afgelopen zomer is St. Matthias naar Hilversum gereisd voor opnamen en de organisatoren van de KRO vonden de resultaten zo goed dat er twee uitzendingen aan gewijd werden. Zondagmid dag kan men de mars „Aan mijn Volk" en de ouverture „Le Califfe de Bagdad" beluisteren. WARMOND In galerie De Pomp is deze maand het werk te zien van Jan van Zonneveld uit Alphen aan den Rijn. J an van Zonneveld is leraar tekenen en handvaardigheid aan de Rembrandt-scholenge- meenschap in Leiden en heeft gestudeerd in Amsterdam en Wenen. Schilderijen, aquarellen en keramiek zijn tentoongesteld in de galerie. Eenvoud, noemt Jan van Zonneveld het voor naamste kenmerk van zijn werk. De Pomp is dagelijks geopend van 13.00-17.00 en» 19.00-21.00 uur. Bovendien op woensdag 10.00-12.00 uur. HbülO LEIDSE COURANT WOENSDAG 10JANUAR11979 PAGINA^) I

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4