"Bewoners Condor- en Arendshorst den woonwijk verloederen 'Onze huizen zijn aan het verrotten' Gemeente wil kinderboerderij Merenwijk slopen [CONTACTEN LWS EN GEMEENTE MOETEN WORDEN VERBETERD Oudste Leidenaar werd honderdéén TAD LEIOSE COURANT, WOENSDAG 10 JANUAR11979 PAGINA 3 lal i IDEN Flatbewo- van de Arends- en lrti>ndorhorst (Meren- ijk) hebben gister fond bij vertegenwoor digers van de gemeente- 's ad en Leidse Woning- ichting (LWS) weer- seJank gevonden voor een deoot aantal grieven, dat >lers>trekking heeft op het oon- en leefklimaat in 9> wijk. Leidraad tijdens :n9.eze bewogen discussie- "enefond vormde een door na'se bewonerscommissie vanjangs samengesteld ipport, „Een kritische mgblik", waarin niet lleen de LWS, maar ook pt gemeentebestuur op inlet misteverstane wijze jrer een reeks „nalatig- ?den" de mantel wordt itgeveegd. De bewoners rel >lf spreken van de „ver- iering" van hun wijk ir een samenspel van ichillende factoren o wijkagent, geen tschappelijke wer- :r, geen voorzieningen, :t af laten weten van gemeentereiniging, isociaal gedrag van ven >mmige bewoners) en pro- dra-,». zij vrezen, dat dit deel van de Merenwijk in de toekomst een mentale krottenwijk wordt. De bewoners van de beide hor sten konden gisteren eindelijk lucht geven aan hun op tilt geslagen gemoed, toen tegen alle verwachtingen in nagenoeg alle politieke partijen en ook de LWS hun vertegenwoordigers naar clubhuis „Op eigen wie ken" hadden gedelegeerd., Eer der misschien nog dan het te berde brengen van concrete klachten tegen onder meer de wijze waarop de LWS haar hui zen in de Merenwijk beheert, was het de hartekreet van de bewoners om door de gemeente serieus te worden genomen, waar het succes van de discus sie aan te danken was. Groot zijn de grieven van de bewo nerscommissie op het punt van het toewijzingsbeleid, dat de gemeente voert ten aanzien van de Condor- en Arendshorst. Een groot aantal bewoners zou aldus deze commissie niet in de Me renwijk thuishoren. Vuilniszak ken worden op andermans bal kon geleegd, nachtelijke feesten zijn schering en inslag, flatvoor zieningen worden verruïneerd, kortom malaise in de Meren wijk. „De wijk holt achteruit, nie mand doet daar iets aan, we verpauperen en verkrotten, ter-, wijl de gemeente discussieert De Arendshorst over de functie, die een wijka gent in de toekomst krijgt toege dacht en de LWS het op allerlei gebieden van personeelsvoor zieningen (een huismeester en een maatschappelijke werker/s- ter ontbreken hier ten enemale) af laat weten. We zijn noodge dwongen om de troep van ande ren om de zoveel tijd op te gaan ruimen, anders zou de ellende helemaal niet meer te overzien zijn; aldus een van de bewoners. Gemeenteraadslid Jan Duives- teyn vond het zinvol, dat de Horst-bewoners middels het ter discussie brengen van hun kriti sche terugblik in de gelegenheid werden gesteld hun grieven te ventileren en hierdoor mogelij kerwijze op een wat betere voet met de LWS en de gemeente komen. Duivesteyn attendeerde de nog jonge bewonerscommis sie erop, dat een heleboel klach ten tegen de LWS gericht in feite tegen het gemeentebestuur ge richt zouden moeten worden. Ook de LWS is afhankelijk van- het beleid dat de gemeente voert Bijvoorbeeld niet de LWS, maar Bureau Huisvesting heeft in de eerste plaats de verantwoordelijkheid voor het huisvestingsbeleid. De proble matiek rond de onderbezetting van het LWS-personeel klonk een aantal raadsleden wat over dreven in de oren, omdat deze stichting in vergelijking tot an dere woningbouwverenigingen er -wat het personeel betreft goed vanaf komt Veeleer hangt het ervan af, hoe de gemeentelij ke instantie hun beleid coordi- moeten er toch bepaalde gren zen worden verlegd", aldus Jan Duivesteyn. PSP-raadslid, Hilda Passchier, stelde voor om tijdens de eerst volgende vergadering van de adviesraad van de LWS, waarin zij zitting heeft, alle problemen rond de Condor- en Arends- horst te bespreken en de conclu sies hieruit door te spelen naar een daarop volgende bijeen komst van de commissie voor volkshuisvesting. De vertegen woordiger van de LWS, me vrouw Noordman, kon zich bij de verklaringen van de raadsle den aansluiten en stelde, dat een goede communicatie tussen be woners en LWS een lange adem- kwestie is en dat niet iedereen als bij een super-markt tegelijk op zijn wenken bediend kan worden. Niettemin gaf zij toe dat in een aantal gevallen (oi}- der andere onderhoudskwest- ies) door de LWS teveel aan de bewoners is beloofd. De bewoners zelf vonden be paalde reacties van de gemeen tezijde gemaakt wel hoopvol, maar vreesden toch, dat vol gend jaar wederom hetzelfde liedje door hen ten gehore zal worden gebracht. Om dit te voorkomen nodigden zij de LWS en de plaatselijke politici uit om binnenkort een bezoek aan de horsten te brengen om zelf te constateren hoe groot de malaise daar is "Verboom a- tog steeds Overspannen jEIDEN Nog zeker zes nden zal PvdA-wethouder Verboom (volkshuisves- en milieu) thuis moeten jven. De overspannen wet- luder kampt nog steeds met [nuwen rond de hartstreek en zich op doktersadvies op een enkele manier met het adhuis en de politiek be- joeien. e heer Verboom stortte kort i de begrotingsbehandeling in jivember van het vorig jaar in. pwel door de raad als door pers had de wethouder, die jdens de debatten zwak acteer- iti- i en zelfs met z'n portefeuille ie paaide, er flink van langs ge in- regen. In een evaluatieverga- fcing achter gesloten deuren de PvdA-fractie, waarin dit jorval nader werd besproken, leef Verboom evenmin harde fitiek bespaard. De volgende ig verscheen de wethouder let meer op het stadhuis. de lange afwezigheid i wethouder Verboom is zijn jerkterrein voorlopig opge beld onder twee van zijn colle- i. Collega mr. C. Waal (ruim- ijke ordening) behartigt tij- ins de afwezigheid van Ver- het huisvestingsbeleid, houder Van Dam (finan- i) heeft voorlopig het milieu- eid in portefeuille gekregen. BURGERLIJKE STAND ilDEN Geboren: Nellna Llna dr v. van der Rent en J. van der Plas, aria Anne dr v. W. J. Van Egmond J. G. van der Deijl, Joeroen zn v. H. M. Vinkesteyn en M. Middelkoop, audia Gabriëlle Angelica dr v. R. J. M. Cornelisse en J. M. Monteba, José anfred zn v. N. Fokker en M. C. .ijontes Borrego, Femkje Annechien jaartje dr v. L. Jonker en M. T. B. 5 Rijk, Tom zn v. D. M. Versélewel Wltt Hamer en M. C. S. van de Reep. erard zn v. P. P. K. A. A. M. van Br Veek en C. W. M. Kerkhof, Mirjam v. W. J. Vijlbrief en I. Schlagwein, 'en dr v. J. van Vliegen en C. J. 3 ladnoordljk, Johanna dr v. J. van Delft S. H. den Haan, Aline Cornelia dr C. J. van der Plas en A. Vlieland, icqueline Suzanne Helene dr v. J. W. Renee en G. J. van Maaren. 8 verleden: P. Schaper geb. 27 aug. n696 an; E. V. van den Nieuwenhof Bb. 27 nov. 1911 gehuwd geweest met Maitlmo; H. A. A. Spronck geb. 17 n. 1918 gehuwd geweest met B. A. Andreoli, M. Gorgone geb. 15 april 64 zoon; Z. van Glnhoven geb. 17 iril 1911 man; J. C. van Kessel geb. mei 1898 echtgenoete van J. Te3ke; S. Maas geb. 29 mei 1887 vrouw; Groeneweg geb. 14 jan. 1893 man. If ehuwd: P. N. van Egmond en A. S. ii ®nsen; J, Kruis en G. Pelt. iJndertrouwdJ. J. Calame en R. C. •vo; J. T. Sormanl en J. M. T. Zwaard, J. Oostrom en J. M. Marks; J. M. Hazes en V. Manc'ió; G. P. van Woerd en J. W. Rijnsburger; A. A. van der Fit» en W. Z. Malachowski: KLACHT BEWONERS GERENOVEERDE VAN HOOGENDORPSTRAAT: LEIDEN - Volgens bewoners van de Van Hoog endorpstraat lopen hun twee jaar geleden gere noveerde woningen grote kans binnen korte tijd ten prooi te vallen aan een verrottingsproces nu de gemeente heeft nagelaten maatregelen te nemen tegen de te hoge grondwaterstand onder hun buizen. Het wijkkomité Plan Noord heeft zich in een woedende brief tot de gemeente gewend met de eis alsnog de maatregelen die al in 1974 door oud-wethouder Ham zouden zijn toegezegd, na te komen en zo deze dreigende verrotting te keren. „Vier jaar later zitten wij nog met de brokken", zeggen de gedupeerde bewoners. „De woningen zijn gerenoveerd, maar er is niets gedaan aan de grondwaterstand. Het water staat hoog onder de vloeren. Het is ons inmiddels duidelijk gewor den dat we bedonderd zijn. Eerst was er nog hoop dat tegelijk met de vernieuwing van het straatriool maatregelen genomen zouden worden. Die bleven uit. Ook een klacht bij de LWS en een uitgebreid rapport aan de gemeente mochten niet baten", aldus de bewoners. Zij beklagen zich erover dat van de bijeenkomst waar van gemeen tewege in 1974 toezeggingen zijn gedaan geen verslag is gemaakt, zodat zij niets bewijzen kunnen. „Met het ontbreken van een verslag lijkt de inspraak van de baan. Een ambtenaar laat rustig het rapport van de LWS een half jaar op z'n bureau liggen en schuift het dan door naar gemeentewerken. Van dat soort ambtenaren zijn er echter veel te veel en daarom komen wij nooit een stap verder", is de klacht van de bewoners van de Van Hoogendorpstraat. Het wijkkomité heeft naar aanleiding van dit gebeuren de gemeenteraad dringend gevraagd snel een beslissing te nemen. Het vraagt eeneinde te maken aan de koude natte vloeren in de gerenoveerde huizen, verrotting te voorkomen en de inspraak weer een beetje geloofwaardig te maken. De heer A. Geerlings, de oudste inwoner van de gemeente Lei den vierde gisteren in huize „De Lorentz- hof" aan de Lorentz- hof 1 zijn 101ste ver jaardag. Burgemees ter en mevrouw Vis kwamen de heer Geerlings gisteren gelukwensen (foto). De heer Albert Geer lings is de oudste inwoner van Leiden -fcmdat enige maan den geleden de 102- jarige mevrouw La- Court overleed. De heer Geerlings werd geboren in het jaar 1878 in het Gro ningse Oldehove. In 1880 verhuisde hij naar Leiden, waar hij verder zifh hele leven heeft gewoond. De heer Geerlings is al tijd tuinman geweest in de Hortus Botani cus van de Leidse Universiteit aan het Rapenburg. Hij heeft vijf kinderen, drie jongens en twee meisjes. Zijn echtge note overleed 15 jaar geleden. De heer Geerlings woont pas vier jaar in het Lev rentzhof, hij heeft tot op hoge leeftijd op zichzelf- kunnen wo nen. Ook nu is hij nog redelijk goed ge zond; hij is alleen hardhorend en wat slecht ter been ge worden. Het verjaar dagsfeest werd giste ren met familie en mensen uit huize Lo- rentzhof in kleine kring gevierd. Riolering Da Costastraat Vermoedelijk in april zal een begin worden gemaakt met gedeeltelijke vernieuwing van de riolering in de Da Costa straat. Deze werkzaamheden worden uitgevoerd in bet kader van de totale vernieuwing van alle rioleringen in het Haagwegkw&rtier, een buurt die de laatste maanden ingrijpend is verbeterd. Aanvankelijk lag het niet in de bedoeling dat bet riool in de Da Costastraat vernieuwd zou worden. Enkele jaren geleden werd in deze straat al een geheel nieuw stamriool aangelegd. Maar in verband met een berindeling moet de straat nu opnieuw worden opgebroken en daarom beeft de gemeente besloten de vernieuwing van de riolering tegelijk met deze werkzaamhe den te voltooien. Op 18 januari wordt in bet clubhuis Westerkwartier een voorlichtingsavond gehouden voor de bewoners van de straat. Amsterdams Kernensemble Het Amsterdams Kernensemble zal op vrijdag 12 januari in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 te Leiden een concert geven met werken van Martinu (duo voor viool en cello), Schumann (pianoconcert op. 47) en Schubert (piano-trio op. 99). Het Amsterdams Kernensem ble heeft in de loop der jaren talloze concerten gegeven, zowel in Nederland azls in het buitenland. Het speelde tevens voor radio en televisie. Het Kernensemble maakte twee keer een tournee door Rusland, concerteerde in Iran, in vrijwel geheel Europa, in Zuid-Afrika en Zuid-Amerika. Op de grammofoonplaat werd het werk van de leden van het ensemble vastgelegd. Werken van Mozart en Haydn. Op 12 januari zal het ensemble worden gevormd door viohst Ronald Mas in, altvioliste Maria Keieman, de cellist Bob Reulding en de bekende pianist Rinus Groot. Toegangskaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45 te Leiden, telefoon 141141. Lezing over makrobiotiek In het Gesprekscen trum Vrouwenkerkkoorstraat 17 Leiden zal op dinsdag 16 januari de tweede lezing worden gehouden van een serie over Makrobiotiek. Op deze avond zal een inleiding worden gehouden door AI fonds Zwetsloot van het Oost-Westcentrum over de Macrobiotiek als voedings leer. Aanvang20 uur. Toegang f 3,- en leden gratis. Cursus muziekbeoefening De Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9 in Leiden Zuidwest organiseert op drie woensdagen in januari de cursus muziekbeoefening. Dat gebeurt op 17, 24 en 31 januari. De cursus staat onder leiding van G. Reyngoud. Men wordt verzocht zijn eigen instrument mee te nemen. Aanvang van de cursus op alle avonden 20.15 uur. De kinderboerderij in de Merenwijk die volgens de gemeente onder de slopershamer moet RECHTER MOET KNOOP DOORHAKKEN LEIDEN Rechtbankpresident mr. J.. Blaauw beslist vrijdagochtend of de ge meente Leiden de kinderboerderij in de Merenwijk mag slopen of niet. De gemeente heeft zich tot de rechter gewend met het verzoek tot sloop te mogen overgaan, nu de bewoner van de boerderij, boer Vulpen, halsstarrig blijft weigeren zijn biezen te pakken en in een door de gemeente aange boden woning te trekken. Hij beroept zich op toezeggingen uit het verleden die hem gedaan zouden zijn en op grond waarvan hij de boerderij zou mogen blijven bewo nen. Twee jaar geleden nog was het de bedoeling dat de gemeente de oude boerderij helemaal op zou knappen. Daarvoor trok de gemeen teraad ook al een krediet van een kwart miljoen uit. Na de restauratie zou een ambtenaar van de plantsoenendienst in de boerderij worden gehuisvest. Boer Vulpen stelt dat hem destijds door de .directeur van de dienst gemeentewerken is toegezegd dat hij in de boerderij zou mogen blijven wonen tot deze zou worden gesloopt. De aankondiging van de gemeente dat dit nu inderdaad staat te gebeuren neemt de agra riër niet serieus. Hij voelt er niets voor na zijn land nu ook zijn onderdak aan de gemeente af te staan. Sloop is volgens de gemeente met de groot ste spoed geboden. De stal zou op instorten staan en opknappen is in dit stadium niet meer te betalen. Bij sloop van de panden zou de gemeente met 40.000 gulden klaar zijn. Intussen heeft het PPR-raadslid Beijen het college van b en w gevraagd om opheldering. Hij wil weten of sloop nu echt de enige oplossing is en niet de eerder voorgenomen restauratie van de boerderij en of er niets tegen het ingetreden verval te doen was geweest Volgens Beijen is het bestuurlijk onjuist als tot sloop zou worden overgegaan terwijl er een raadsbesluit ligt dat restauratie van de boerderij behelst Beijen vraagt zich ook af of nooit is overwogen boer Vulpen als beheerder van de (kinderboerderij te laten optreden. Als sloop inderdaad onvermijdelijk is sugge reert hij op de plaats van de boerderij een ander onderkomen voor de plantsoenen dienst te bouwen en dat tevens de functie te geven van schoolbiologisch centrum. Kooi bezorgd over bereikbaarheid LEIDEN - De Stichting Wijkco- mité De Kooi maakt zich zor gen over de bereikbaarheid van straten die achter de Sumatra- straat liggen. Ook heeft het wijkcomité bezwaar tegen de afwerking van het stuk Suma- trastraat dat ligt tussen de Lage Rijndijk en de Timor- straat Volgens het wijkcomité kost het de brandweer en eerste hulp- die!hst op dit moment veel te veel tijd om de straten achter de Sumatrastraat te bereiken voordoen. Het wil van de ge meente garanties voor een bete re bereikbaarheid van dit ge bied. In het stuk Sumatrastraat tus sen Lage Rijndijk en Atjeh- straat wil de buurt een duidelij ke scheiding aangebracht zien tussen trottoir, rijwielpad en hoofdrijbaan. De hoeken met de Sumatrastraat zouden ter wille van de veiligheid overzichtelij ker gemaakt moeten worden. Behalve een duidelijke beweg wijzering in de buurt vraagt het wijkcomité de straten in de Kooi zo snel mogelijk van een nieuw wegdek te voorzien: Door het afsluiten van de Sumatrastraat zoekt veel vrachtverkeer zijn weg door andere straten, die daardoor volkomen kapot zijn MEVROUW VAN MILTENBURG WAARNEMEND DIRECTEUR GSD LEIDEN Mevrouw ir. Th. A. A. van Miltenburg-Kraakman is door het college van b en w benoemd tot waarnemend directeur van de gemeentelijke sociale dienst (GSD). Mevrouw Van Miltenburg neemt in die kwaliteit het werk waar van de onlangs overleden GSD-directeur C. Boot Mevrouw Van Miltenburg was tot voor kort hoofd van de maatschappelijke sector van de sociale dienst. Haar functie zal de komende tijd voor zover noodzakelijk worden waargenomen door drs. K. van derélolen, die sinds vorig jaar tweede »nan was bij de GSD. iiiiiiiimiimiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimifiiiiiiiiittiiiiiiiiiimiiiiiitimiiiiiiitiiiiiiiiiittiiiiitiiittfi

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3