Zesdaagse Rotterdam sterker bezet dan ooit „Ju Nederland talent genoeg Onze opruiming duurt welueteld 3dagen. Pander \1 Half miljoen gewonden in de sport per jaar 'n BLOEMEN GROET per post Alsdedooi invalt, ishet om de dooie dood niet afgelopen met de ijspret Happel en Kraay naar Amerika 1 MEDESPELERS OP DE VUIST SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 JANUAR11979 PAGII 3 ■*BL Russische sprinters L oppermachtig «?iir 0 f Van onze sportredactie) ROTTERDAM Sterker dan ooit is het deelnemersveld aan de negende Rotterdamse Zesdaagse die van 18 tot en met 23 januari in het sportpaleis Ahoy' wordt gehouden. De grote „topper" is de winnaar van de Ronde van Frankrijk 1978, de Frans man Bernard Hinault die voor het eerst zijn opwachting maakt in een Neder landse Zesdaagse. Maar ook Joop Zoe temelk - de eeuwige tweede in de Tour - is van de partij, evenals wereldkam pioen op de weg Gerrie Knetemann. Niet aanwezig zijn de Westduitsers Gre- gor Braun en Didi Thurau. Volgens Peter Post moeten deze renners zich voorbereiden op het wegseizoen en mogen daardoor van hun sponsor niet in Rotterdam van start. Ook de Nederlandse prof Herman Pon steen doet in Rotterdam niet mee. Peter Post: „Herman komt niet in actie. Hij verklaarde dat hij liever in de WW bleef lopen. Onbegrijpelijk, maar waar". Nieuw voor Rotterdam is de Westlander Leo van Vliet die aan de vooravond staat van zijn derde Zesdaagse en al leuk thuis is in dit werk. Het renners- veld kost voor 1979 tussen twee en een half en drie ton. De voorverkoop loopt redelijk, maar er zijn volgens Peter Post nog kaarten genoeg. Voor het eerst is er op de zondagavond geen Zesdaagse. Peter Post: „De zon dagavond was altijd slecht. We kwamen op die avond maar net boven de drie duizend toeschouwers. Dat is te weinig. We gaan nu op de zondagmiddag rijden van elf tot zes uur. Wij rekenen dan op veel jeugd met hun ouders". De overige dagen gaat de zesdaagse om zeven uur van start. Het feest zal dan tot twee uur duren. Zaterdagavond zelfs tot drie uur en de laatste avond dinsdag 23 januari tot twaalf uur. De profs gaan steeds om acht uur van start. Daarvoor rijden dertien amateur koppels hun Zesdaagse. Ook de opzet van de Zesdaagse is iets gewijzigd. Er zijn sprintwedstrijden en dernywed- strijden die voor de drie snelsten extra winstronden kunnen opleveren. Het deelnemersveld ziet er als volgt uit: Gerrie Knetemann/René Pijnen (Ned), Gerben Karstens/Roy Schuiten (Ned), Joop ZoetemelkAJdo Hem pel (Ne- d/Wdl), Bernard Hinault/Günthe Haritz (Fra/Wdl), Willy Debosscher/Wilfried Wesemael (Bel), Cees Bal/Gerrie van Gerwen (Ned), Danny Clark/Don Allan (Aus), Patrick Sercu/Albert Fritz (Be- 1/Wdl), Leo van Vliet/Roman Hermann (Ned/Lie), Jan Raas/Wilfried Peffgen (Ned/Wdl), Aad van den Hoek/Cees Priem (Ned), Patrick Cluzeaud/Yvon Bertin (Fra), Martin Venix/Stan Tourne (Ned/Bel). In de toekomstzesdaagse voor amateurs starten eveneens dertien koppels. Het zijn: Pieters/Minneboo (Ned), Groot- zwagers/Hellemons (Ned), Koot/Van Tol (Ned), Rietveld/De Jong (Ned), Slot/- Huveneers (Ned), Van de Velden/Van Til borgh (Ned), Cameron/Cresswell (GBr), Ledermann/Kühnin (Zwi), Gese- rick/Kuiken (Ned), D'Herde/De Bis schop (Bel), Sörensen/Refshammer (Den), Vonk/Ketelaars (Ned), Vrolijk/- Sluimer(Ned). Joop Zoetemelk en Bernard Hinault: vorig jaar de beide grote vedetten in de Tour de France, straks allebei aanwezig in de Rotterdamse Zesdaagse. MADONNA Dl CAMPIt De Nederlandse herensg ploeg, die in Di Campiglio neemt aan de Driebaneij nee (Inzeil,. Innsbruck eij donna) heeft gisteren ie Italiaanse Madonna di Caij lio kennis gemaakt me kracht van de Russische a ters. stander van formaat. Bod werd derde op de 500 met| won de 1000 meter. Vocj Nederlandse ploeg waren topplaatsen weggelegd. Sia kema was op de 500 met( beste Nederlander. Hij j vijfde in 39.04. Miel Govaeij op de 500 meter werd gedisj lificeerd, het op de 1000 q zien, dat dit seizoen nog voor hem verloren is. Hq hij slechts zesde werd in 1.1 het hij de rest van zijn colli achter zich. André Kraay^ en Sies Uilkema haaldej finish niet. Beiden kwamei val. Onderzoek vier Arnhemse artsen DEN HAAG Het aantal ongelukken in de sport blijkt zeker tien keer zo hoog te liggen als tot nu toe werd aangenomen. Een onderzoek van vier Arnhemse artsen heeft uitgewezen dat het aantal gewonden per jaar op tenminste een half miljoen ligt, veertien procent van alle sportbeoefenaren. Het onderzoek is gedaan van 21 tot 28 april 1978 en beperkte zich tot die gevallen waarbij medische hulp werd ingeroepen. De artsen P. Minderaa, H. Lagro, A. Broeman en W. Boé'rsma-Slut- ter, schakelden bij hun onderzoek huisartsen, poliklinieken, ehbo-posten en ziekenhuizen in. De week in april werd gekozen omdat in die periode de competities nog draaiden, maar geen buitengewone sportevenementen plaats vonden. De heer Minderaa noemde de uitkomst van het onderzoek verontrustend te meer omdat is gebleken dat de helft van de ongelukken leidt tot een kort of langdurig arbeidsverzuim. Twee vragen dienen zich aan volgens de vier artsen: ten eerste is de gezondheidszorg wel voldoende toegerust deze stroom van sportlet- sel op goede wijze op te vangen en ten tweede zijn overheid en georganiseerde sport wel voldoende geïnteresseerd in hét probleem van de sportongevallen? Uit de feiten is gebleken dat de meeste ongelukken plaats vinden bij voetbal, dat ook het grootste aantal beoefenaren heeft (54,9 procent) en volleybal (7,3 procent). Tennis (6,1) en zwemmen (2,4) scoren laag. Een derde van de letsels bestaat uit verstuikingen, verzwikkingen en andere spierblessures, de helf van alle verwon dingen komt voor aan het been. De statistieken leveren nog een aantal andere gegevens op, zoals: tien procent van alle ongevallen (vijftigduizend) veroorzaakt een arbeidsverzuim van meer dan twee weken, zestig procent van de ongelukken ontstaat door lichamelijk contact. De artsen uit Arnhem zien de spelverruwing als één van de belangrijke oorzaken van sportletsel. Dr. F. Wafelbakker vroeg zich af of het niet tijd wordt de regels van het (veld)voetbal aan te passen aan de veel strengere regels van zaalvoetbal. Daarnaast dient onderzocht te worden of er iets kan worden gedaan in de preventieve sfeer, door knieën en enkels extra te beschermen. Wafelbakker, geneeskundig inspecteur van het ministerie van volksgezondheid, noemde het cijfer van een half miljoen hoog. Hij meende dat een nader onderzoek moet volgen. „Ik vind dat sportgeneeskunde moet worden opgenomen in de opleiding van huisartsen en verder zouden sportmedische adviescentra moeten worden ondergebracht in de openbare gezondheidszorg. Daar moet de overheid ons ministerie dus, geld voor beschikbaar stellen". ADVERTENTIE Fleurop interflora lost dat mooi voor u op. stuur de begunstigde in Nederland een Fleurop-Bloem^ncheque. En stuur naar 't buitenland, waar dan ook, een internationale Flora Cheque. Kiest men blij zijn eigen bloemen, u èn zij gelukkig! Fleurop interflora overbrugt alle afstanden tussen mensen, steden en landen. Fleurop Interflora staat garant voor uw öloemengroet. Koninginne- Zuidhollandse boksstrijd begint in Dordrecht Van onze sportredactie DORDRECHT De serie van zeven avonden, die nodig zijn om de Zuidhollandse bokskam pioenschappen te kunnen ver werken, begint op maandag 15 januari in het Arvos Boks cen trum in de Edisonstraat te Dordrecht. Voor deze titelstrijd hebben ruim honderddertig amateurs van alle verenigingen uit Zuid- Holland ingeschreven. In Dord recht komen in hoofdzaak nieu welingen en enige C-klassers in de ring. Rusland wint van Amsterdam Amsterdam Het Russische ijshockeyteam heeft op zijn tournee door Nederland als voorbereiding op het wereld kampioenschap in de A-groep in april gisteravond met 10-3 gewonnen van Amsterdam. De penodestanden waren 3-0, 5-2, 2-1. Voor Rusland scoorden Mikhailov (2), Balderis (2), Pe- trov, Makarov, Anton Golikov, Victor Golikov, Kapoesjtin en Priodin. De Amsterdamse tref fers kwamen van Berteling. Lin- ning en Dobbelaar. Joan Haanappel: „Een bondstrainer of -trainster van behoorlijke kwaliteit zou een goede zaak zijn voor het Nederlandse kunstrijden". Joan Haanappel mogelijk naar New York 9? DEN HAAG „Achter Astrid Jansen in de Wal ligt een groot gat. Bij de Nederlandse kampioenschappen in Amsterdam bestaat er geen concurrentie voor haar. Jammer, maar het is niet anders. En toch is er, dacht ik, genofeg talent in Nederland. Maar of ze ooit de top in ons land zullen halen, laat staan er buiten, blijft een groot vraagteken", aldus Joan Haanappel de oud-kunstrijvedette en nu al enkele jaren trainster van onze Nederlands-Canadese kam pioene Astrid Jansen in de Wal. Vrijdag en zaterdag vinden in de Amsterdamse Jaap Edenhal de Nederlandse kampioenschap pen plaats. Sinds het vertrek van drie van de vier zusters Verlaan is het weer stil bij de seniorenklasse. Tegenstand voor Astrid Jansen in de Wal is er nauwelijks. Een strijd om de tweede plaats zal voornamelijk gaan tussen Rudina Pasveer uit Groningen en Herma van der Horst uit Maassluis. De ogen van Joan Haanappel zijn dan ook voornamelijk gericht op de Europese en wereld kampioenschappen, waar Astrid Jansen in de Wal zonder twijfel van de partij zal zijn. Joan heeft de indruk dat haar thans negentienjarige leerlinge sterker is gaan rijden en dat ze interna tionaal ook een behoorlijke sprong omhoog zal maken. Zo niet, dan zal het doek wel vallen. Joan Haanappel: „We zijn in Nederland met het kunstrijden niet op de goede weg. Er is geen samenwerking met de trainsters en trainers in ons land. In Canada en Amerika is dat heel anders. Daar kijken ze naar eikaars leerlingen. Daar zijn ook bondstrainers en -trainsters. Dat zou hier toch ook zo moeten zijn? Maar de trainsters en trainers zien daar niets in. Je moet met je handen van één leerling afblijven. Een bondstrainer of -trainster van behoorlijke kwali teit zou een goede zaak zijn voor het Nederlandse kunstrijden. Echt, er is talent. Ik zie rijdsters en rijders van tien en elf jaar die het in zich hebben. Maar blijf er maar af. De trainer is de baas. Er zou ook aan scouting gedaan moeten worden. De banen langs en de talentjes gaan zoeken". Zou Joan Haanappel zelf interesse in een bond- s trains terschap hebben? „Dan moet er eerst heel wat veranderen. De KNSB heeft het beste met het kunstrijden voor. Daar is mee te werken maar met de rest niet. Vroeger, toen ik zelf nog mee deed, was het haat en nijd in deze sport. Nu is het nog niet veel anders. Maar je hebt een kunstrijbacil, anders was je allang gestopt. Maar het is mogelijk dat ik het Neder landse kunstrijden toch vaarwel ga zeggen. Een prachtige aanbieding uit Amerika heb ik op zak. Vdór 1 april moet ik een beslissing nemen. Ik kan trainster worden bij een nieuwe kunstijs baan vlak bij New York. Ik ben er al drie weken geweest. Daar kan ik natuurlijk ook Astrid Jansen in de Wal trainen. Ergens heb ik schoon genoeg van Nederland. Vergeet niet dat het kunstrijden altijd mijn hobby is geweest. Het heeft altijd geld gekost". „Astrid Jansen in de Wal woont, als ze in Nederland is, bij mij thuis. Als ik drie Uur met haar op het ijs sta reken ik maar twee lesjes. Ik heb het er graag voor over om het Nederlandse kunstrijden verder te helpen. Maar ik kan het ook niet alleen. Als de trainsters en trainers in Nederland maar wat wilden samenwerken. Dan kwamen we er echt wel-. Nu gaat er steeds talent verloren. Kinderen van elf en twaalf jaar moet je nu al goed begeleiden. Van jongsaf aan beginnen. In de kleuterklas moet je hen al beet kunnen pakken. In Amerika heeft men ook bij de kunstrijdsters een speciale ballettrainster. Zoiets is in Nederland taboe. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de veer tienjarige zuster van Astrid Jansen in de Wal ook bij Joan Haanappel gaat trainen. Joan heeft haar afgelopen zomer in de woonplaats van de familie Jansen in de Wal aan het werk gezien en is vol lof over de jongste telg van huize Jansen in de Wal. Maar vooralsnog staat het veertienjari ge talentje op het ijs van Toronto en doet mee aan wedstrijden in Canada. Joan Haanappel: „Ik hoop dat ze ooit eens voor Nederland in actie zal komen. De mogelijkheden worden onder zocht". Voor het Nederlandse kunstrijden is het te hopen dat er snel weer wat nieuw bloed komt. Joan Haanappel wil daar, als ze in Nederland blijft, zeker aan meewerken. ARTHUR VAN RIJSWIJK ADVERTENTIE Openingstijden Zeven dagen per week (dus ook zondag) i van 8 00 tot 11.30 van 13 30 tot 16.30 en van i 19.30 tot I 22.00 uur^ Vrijdagavond: Hockey-avond. fffiNKEN LEIDEN DE BISSCHOP Noodzakelijke voorverkoop aan de kassa van de ijsbaan Vondellaan 41 Leiden tel. 071-769344 TOKIO De Panamees Euse- bio Pedroza heeft zijn wereldti tel vedergewicht WBA-versie met succes verdedigd. De Ja panse uitdager Royal Kobayas- hi moest in de dertiende ronde de strijd wegens een oogblessu re beëindigen. LOS ANGELES - Ernst Hap pel en Hans Kraay tekenen binnenkort een contract bij een Amerikaanse voetbalclub. Happel signeert een overeen komst bij de California Surf uit Los Angeles en Kraay gaat vrijwel zeker een ver bintenis aan met de Oakland Stompers. Vandaag krijgt Kraay uitsluitsel van Oak land. Volgende week gaat Happel naar Los Angeles om daar tot bindende afspraken te komen met de leiding van deze Amerikaanse club. Veel problemen zal dat niet ople veren, want een vertegen woordiger van California Surf meldde gisteravond des gevraagd dat de Surf Happel tot vrijwel elke prijs aan zich wil binden. Het contracteren van Ernst Happel is van California Surf een tegenzet aan het adres van de Los Angeles Azteks, de eeuwige rivaal van de Surf. Zoals bekend contrac teerden de Azteks enige tijd geleden Rinus Michels, reden voor California Surf al internationaal even befaa oefenmeester als Michels te trekken. Happel, onlangs vertrok x bij Club Brugge en lange op de nominatie om door derlecht ingelijfd te wor zal net als Michels maxij vijf spelers vanuit Euj j mee naar Amerika mogen men. Te verwachten valt ook dat de komende w< 8TS diverse transfers van Euij Uil se voetballers gestalte krijgen. gei Overigens moet Peter Rej die tijdens dit seizoen '67 werd aangetrok zich op 15 mei weer mei! ge 1 bij zijn Amerikaanse San Jose, voor Welke p hij nog twee Nederlandse Iers zal benaderen. R bracht tijdens de winters een bezoek aan San Jose, welke gelegenheid hij gebi maakte om eens te infoil ren naar de mogelijkheid j een toernee van AZ '67 de Verenigde Staten. LONDEN De Engelse profvoetballer blijft uniek. Vooi hun ijver worden ze vaak door de supporters beloond, hm inzet is bewonderenswaardig en de aanvalsdrift van de Engelse prof wordt vaak geroemd. Toch hebben twee spelers van tweede divisieclub Charlton Athletic voor een nieuw en tot op heden nog nimmer vertoond 'hoogtepunt' gezorgd. Tijdens de bekerwedstrijd tegen Maid stone werden Flanagan en Hales vijf minuten voor het einde van dit duel van het veld gestuurd. Niet omdat zij een tegenstander hadden verwond, ook niet omdat het duo de scheidsrechter had beledigd. Nee, beide heren werden naar de kleedkamer gestuurd, omdat ze op de vuist gingen. Toen Flanagan voor de zoveelste keer zijn clubgenoot enige beschuldigingen naar het hoofd slingerde, omdat Derek Hales keer op keer een aanval verstoorde, omdat hij buitenspel liep, haalde de woedende Hales uit. De bokspartij deed het publiek goed, maar voor de scheidsrechter restte een beslissing, er uit. Want in de spelregels staat zeer duidelijk 'meningsverschillen met clubgenoten mag je niet met de vuist beslechten'. Eerste divisie club Queens Park Rangers is in de derde ronde van de Engelse Cup uitgeschakeld. Het was stadgenoot Fulham, dat in de tweede divisie speelt, dat op eigen veld Queens Park met 2—0 versloeg. bi ADVERTENTIE Donderdag 18, vrijdag 19, zaterdag 20 januari vanaf 's morgens 9.00 uur. Leiden: Breestraat 146/Botermarkt 21-22. Den Haag Amsterdam - Rotterdam - Eindhoven - Groningen - Leiden - Enschede Resultaten Hilversum STAFFORD-PRIJS (2000 m): L naï (M. P. Schouten) km.tijd 1.2 2. Ronald Maaldrift, 3. Reine Pomme. Niet gestart: Steven. To winn1.60, pl. 1.30, -2.50, 2 kopp. 10.00. Trio: 95.50. CAERNAVON-PRUS (2420 m): Riki Kandia (J. van Dooijewee 1.27.6, 2. Profiel N., 3. Petra Mem Niet gestart: Pieter D. Toto: wd 3.60, pl. 1.50, 3.90, koj 15.50. CHESHIRE-PRIJS (2000 m): 1. S< S (M. Bouwhuis) 1.26.4, 2. Rapha D., 3. Rinse Fortuna. Toto: wil 1.60, pl. 2.40,/ 2.604.50, ko 18.50. Trio 265.70. AMATEUR WINTERKAMPIOEP SCHAP IV (2440 m): 1. O'Nealton (J. Onrust) 1.24.3, 2. Pancreas, O'Sullivan. Niet gestart: Palm Bra en Peter Harvester. Toto: wil 12.30, pl. 5.10, 2.10, 1. kopp. 54.70. SURREY-PRIJS (2020 m): 1. Rev che S (P Segers) 1.23.5, 2. Pana 3. Pepi H. foto: winn. 2.90, 1.80, 1.20, 1.80, kopp. 4 Trio 21.10. HERTFORD-PRIJS (1600 m): 1 et Labora (L. Schoonhoven) 1.2 2. Ooievaar B., 3. Oslo. Toto: wil 2.80, pl. 1.80, 6.00, ko 13.00. GLOUCESTER-PRUS (2000 m* Snegem Telstar J. van Dooijewee 1.20.3, 2. Kid Eemshorn, 3. Kaball Toto: winn. 3.-, pl. 1.70, 2 Supreme (M. Bouwhuis) 1.22.9, Noorderster, 3. Merite H. Niet start: Oraldus, Karper K Love. Toto: winn. 1.90, pl. 1. 2.40, kopp. 6.90. SOMERSET-PRUS (2020 m): 1 Hollandia (L. Schoonhoven) 1.23 2. Nanette D, 3. Onedin. Niet gesta Leonis Careless. Tc LEICESTER-PRIJS (2020 m): Pretty Way (J. W. Hoejenbos) 1.25 2. Paljas D., 3. Panama. Niet gesta Parisiena O, Paola Buitenzorg Paco Wiemselbach. Toto: wil 3.20,pl. 1.50,/ 1.40. Trio/ 3.7 TOTAALOMZET:/ 294.044.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10