CVP-leider Martens benoemd tot formateur Rode Khmer achtte evacuatie Phnom Penh noodzaak 6Nog geen duidelijkheid «over„bevrijding" ^van Cambodia - Britse tankwagenchauffeurs S aanvaarden loonsverhoging DUITSE STAALSTAKING DONDERDAG TEN EINDE Pagodes werden graanschuren -'BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9JANUAR11979 PAGINA 7 iau J Tea O^NGKOK (Rtr/AFP) Het nog niet mogelijk een dui- 10€|ijk beeld te krijgen over asjj „bevrijding" van Cambod- ;tru van het bewind van Pol dat door een groepering van >hefmers die zich FUSNK ^e^renigd front van Natio- omil heil van Kampuchea) kejjft genoemd. Niet alleen is nieuwe leider, de 44-jarige ^_ng Samrin, een vroegere icier van de Rode Khmer, Ijwel onbekend in het Wes- ri, ook over de tegenstand de troepen van de ver- tgde Pol Pot bieden op de istelijke oever van de Me- tug is weinig zekerheid. -er de verblijfplaats van dal Pot en andere leiders on- r diens bewind doen tegen- er^"ijdige berichten de ronde, kgjdio Hanoi citeerde westerse ^j^richten, waarin werd ge- ^Ajd dat China twee vliegtui- ,eiji had gestuurd om de ge- 'jJlen leiders en de Chinese diplomaten uit Phnom Penh weg te halen. Maar in Thai land werd verklaard dat de Chinese ambassadeur zich gisteren bij een grote groep Chinezen bevond die bij een grenspost arriveerde. Volgens het voormalige staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, zou den Pol Pot en vice-premier leng Sary in veiligheid zijn, maar hij wist niet waar. Vol gens Thailandse autoriteiten beschikken de regeringstroe pen over bases in de oerwou den met voorraden voedsel en wapens. Sihanoek deed vanuit Peking een beroep op de internatio nale wereld stelling te nemen tegen de „Vietnamese inva sie". De prins, die zich overi gens niet gelukkig toonde met het verjaagde bewind, liet geen twijfel bestaan over zijn mening: „Wij zullen doorstrij den, tien, twintig jaar, maar wij zullen uiteindelijk zegevie ren". China heeft Sihanoek wapens, machines en voedsel toegezegd, maar geen troepen, omdat rechtstreekse Chinese inmenging in Indo-China het gevaar van een Sovjetrussi- sche aanval op China kan uit lokken. Vandaag wordt een delegatie uit Cambodja in New York verwacht om de Veiligheids raad toe te spreken. Volgens een VN-woordvoerder zal prins Norodom Sihanoek de leiding over de delegatie heb ben. Vietnamese bronnen kon den nog niet verklaren of een delegatie van het nieuwe Cambodjaanse bewind de ze tel van het land in de Alge mene Vergadering zou komen opeisen. Hanoi heeft de verjaging van Pol Pot als een grote over winning gevierd, maar Peking noemde de val van Phnom Penh een onheilsteken voor Hanoi en Moskou. Japan heeft verklaard niet van plan te zijn het nieuwe bewind te Heng Samrin, de lei der van de Cambod jaanse opstandelingen- troepen. erkennen. Het overweegt of het de leverantie van rijst aan Vietnam kan laten door gaan. Frankrijk heeft de Viet namese inmenging veroor deeld, al bekritiseerde het tegelijk het optreden van de regering Pol Pot. De Verenig de Staten hebben gepleit voor een terugtrekking van de Vietnamezen, maar de Britten hebben de invasies niet uit drukkelijk veroordeeld. Den Haag is bezorgd dat de val van Phnom Penh zal leiden tot ernstiger conflicten tussen Vietnam en China. De staten van Zuidoost-Azië zijn onge rust over eventuele Vietname se plannen tot eenmaking van heel Indon-China (Vietnam, Cambodja en Laos) onder Vietnamese leiding. dl (Van onze correspondent neu Roger Simons) z,pNDEN De Britse rege- Nüg hoeft voorlopig geen en todtoestand af te kondigen, zn an;t gevaar van een nationale faking van tankwagenchauf- j%s is namelijk geweken. lj0^vendien zijn de stakende ieaachtwagenchauffeurs bereid >rd|n loonconflict voor te leg- A;n aan een arbitragecommis- Je. meerderheid van stemmen be slist een loonsverhoging van 15 procent te aanvaarden. Waarnemers verwachten, dat de chauffeurs van BP en Mo bil dit voorbeeld zullen vol gen. De grote vier oliemaat schappijen beheersen samen ongeveer 80 procent van de Britse markt. Elfhonderd Texaco-chauf- feurs, die sinds afgelopen vrijdag op eigen houtje in staking zijn, lopen dus gevaar geïsoleerd te worden. Texaco is in Groot-Brittannië de kleinste oliemaatschappij. Zij beheert niet meer dan 10 pro cent van de Britse markt. De chauffeurs van Texaco kun nen maar weinig overuren maken en verdienen daardoor veel minder dan hun collega's van andere maatschappijen. Voor de regering-Callaghan heeft de oplossing van het ge schil bij de oliemaatschap pijen weer dit nadeel, dat de muur van haar loonbeleid van 5 procent opnieuw door boord wordt. De tankwagen chauffeurs krijgen dus een loonsverhoging, die drie maal hoger is dan wat de regering toelaatbaar vindt in de huidi ge economische situatie. De vrachtwagenchauffeurs van Groot-Brittannië, die in een apart loonconflict gewik keld zijn, eisen een opslag van 22,5 procent. Een staking is alleen in Schotland officieel uitgeroepen. Maar ook duizen den militante Engelse vrach twagenchauffeurs hebben het werk al gestaakt. Olievervoer over wereld blijft een riskante zaak LONDEN (Reuter) Het vervoer van olie over de wereldzeeën is altijd een riskante aangelegenheid ge weest en met het nieuw jaar nog nau welijks een week oud zijn er al drie aanzien lijke ongelukken ge beurd. Geheimzinnige explosies die enorme branden veroor zaakten, hebben tot het ver lies van meer dan 100 men senlevens geleid. Vijftig be manningsleden en havenar beiders vonden gisteren de dood nadat de 62.776 ton metende Franse tanker Be- telgeuse in een zee van vuur explodeerde tijdens het los sen van 120.000 ton olie in de opslagplaats in de baai van Bantry in Zuidwest-Ier- land. Zes dagen geleden vloog een Amerikaanse tan ker na een explosie in de Caribische zee in brand. Op oudejaarsavond brak voor de kust van Noord- west-Spanje na explosies brand uit op de Griekse supertanker Andros Patria die ca. 100.000 ton ruwe olie vervoerde. Zevenentwintig bemanningsleden, plus de kapitein, zijn vrouw en kind, lieten het leven. Als een tankschip volgela den is, zijn de omstandighe den het veiligst omdat het gas bovenaan te rijk is om te exploderen. Maar bij het leegpompen van de tanks zou er lucht kunnen binnen stromen waardoor er een potentieel gevaarlijk meng sel van zuurstof en oliegas- sen kan ontstaan. Veel olie maatschappijen gebruiken nu een edelgassysteem om gasdampen uit de tanks te verdrijven en zolang dit sys teem werkt is er weinig gevaar voor explosie. Maar veel explosies hadden zich voorgedaan nadat het systeem kapot was gegaan hetgeen niemand van de bemanning zich gereali seerd had. Walvissen storten zich op het strand Deskundigen onderzoeken enkele van de 56 wal vissen, die zichzelf ter hoogte van Mulege (Cali- fornië) op het strand hebben gestort en daar zijn omgekomen.Dit gebeurt overal ter wereld; de ge leerden zijn alleen verbaasd over het grote getal: 56, zowel mannelijke als vrouwelijke exemplaren. POLITIEKE TOESTAND MUURVAST IN BELGIE (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL Koning Boudewijn van België heeft gisteravond Wilfried Martens, voorzitter van de Christelijke Volkspartij (CVP) in Vlaan deren belast met de vorming van een nieuw kabinet. Martens heeft de Belgische koning om 24 uur bedenktijd gevraagd alvorens de opdracht te aanvaarden. Algemeen wordt echter aangeno men, dat Martens de formatieopdracht zal aan vaarden en dat hij zal streven naar een regering van christen-democraten en socialisten, die zeer spoedig aan het werk zou moeten gaan met als voornaamste taak een krachtige aanpak van de sociaal-economische problemen. Die zijn in Bel gië enorm groot bij en werkelozenaantal van over de 300.000 man. Zowel de christen-democraten als de socialisten in Vlaanderen (PSB) hebben via hun partijbu- reau's gisteren laten weten dat ze deze oplossing van een rooms-rode coalitie voorstaan. Tegelij kertijd zou wel gesteefd moeten worden naar een oplossing van de communautaire problemen (de staatshervorming) maar die zou duidelijk naar een tweede plan moeten worden geschoven. Aangezien voor het tot stand brengen van de staatshervorming in België twee derde meerder heid nodig is in het parlement willen christen-de mocraten en Vlaamse socialisten de regering later verruimen door alsnog ofwel de liberalen ofwel de beide taaipartijen (het FDF in Brussel en de Volksunie in Vlaanderen) in het kabinet binnen te halen. De Waalse socialisten, wier deelneming aan het kabinet ook noodzakelijk is, sputterden gisteren echter nog tegen. Zij lieten bij monde van hun voorzitter André Cools horen dat zij het Brusselse FDF per sé in de regering willen en dan - alvorens er een kabinet wordt gevormd - tussen de partijen van de oude coalitie en gedetailleerd staatshervormingsakkoord moet worden uitgewerkt. Leo Tindemans zou moeten worden uitgescha keld voor het premierschap. Bovendien heeft Cools weer eens met een ultimatum gezwaaid: Voor 1 juni moet de staatshervorming een feit zijn, zo heeft hij thans geëist. Zoals bekend heeft een eerder ultimatum van Cools inzake de staats hervorming geleid tot de val van het tweede kabinet Tindemans. Informateur Willie Claes (Socialist) was gisteren in de namiddag naar het paleis in Laeken gegaan om de koning te vragen van zijn taak ontheven te worden. Claes heeft tot nog toe in totaal zes gesprekken gevoerd met CVP-partijleider Mar tens alvorens deze tot kabinetsformateur werd benoemd. De vraag wie er premier gaat worden in België is dus nog volkomen open. Een belangrijk deel van de Christelijke Volks Partij (CVP) wil een derde kabinet-Tindemans maar dan alleen met de liberalen. De socialisten zouden dan naar de oppositiebanken-worden verwezen. Maar ande ren in de CVP willen Wilfried Martens als premier van een rooms-rode coalitie. Al met al is de rivaliteit tussen oud-premier Tindemans en par tijleider Martens hierdoor weer opgerakeld. 3U{fan onze correspondent Ami de Vree) ist(0NN Nu de Grote Tariefcommissie in de IG-Metall gisteren met 87 tegen I stemmen haar goedkeuring heeft gege- 3 in aan het akkoord dat de onderhande- inèigsdelegaties in het Westduitse metaal- 1 Wlict zondag hadden bereikt, is het zo 4 ped als zeker dat donderdagochtend het werk in de staalfabrieken van het Roerge- stemmen voldoende en dat aantal zal zeker bied zal worden hervat. worden gehaald. Dit betekent overigens niet dat de vakbondsleiders nu op rozen zitten: wanneer minder dan 50 procent van de Weliswaar moeten de aangesloten leden leden met „ja" zouden stemmen, wordt dit daar nog over stemmen, maar voor een algemeen gezien als een slag in het gezicht beëindiging van de staking is slechts een van bestuur en onderhandelingsdelegatie kwart van de stemmen van het totaal der die tot een vertrouwenscrisis binnen de grootste vakbond van Europa zou kunnen leiden met alle gevolgen (o.a. de kans op wilde stakingen) vandien. Hoe verbitterd de stemming is bij een groot aantal vakbondsleden die zes weken lang voor een geleidelijke invoering van de 35-urige werkweek hebben gestaakt, bleek gisteren al toen honderden demonstranten de afgevaardigde van de Grote Tariefcom missie ertoe proberen te bewegen het be reikte akkoord van de hand te wijzen. Niet alleen omdat het eigenlijke doel niet verwe zenlijkt is, maar ook vanwege de overige bepalingen van de overeenkomst. Een kor tere werktijd in de vorm van extra vrije ploegendiensten geldt namelijk slechts voor een deel van de werknemers, te weten voor degenen, die in de nachtdienst werken, en voor mensen boven de vijftig jaar. Voor de overigen, die ook hebben gestaakt, is er behalve enkele dagen meer vakantie nauwelijks iets uit de bus gekomen, wat niet eerder te bereiken was. (Van onze correspondent Lek Hor Tan) TOKIO De ver jaagde revolutionaire leiders van Cambodja hebben altijd iets vreeemds gehad. Van de ene kant waren zij zelf echte intell- lectuelen, van de an dere kant predikten zij een sterk prakti sche vórm van sa menleving. Onderwijs was zeker bëlangrijk voor hun revolutie, maar het was niet hettheoretische of academische onder wijs dat in het bui tenland of op binnen landse universiteiten gevolgd kon worden, hoewel de leiders zelf wel die vorm van on derwijs hadden ont vangen en er scherp door beïnvloed wer den in hun ideeën over de Cambodjaan se samenleving. Cam bodja was vroeger een Frans Protecto raat geweest en de meeste leiders van de Khmer Kouge hadden hun opleiding in de vijftiger jaren in Pa rijs gekregen. De jonge radicale Cambod- janen uit de gegoede bur gerij die in de jaren veer tig en vijftig in Frankrijk studeerden, wisten dat je voor een revolutie een the oretische basis nodig had. In Parijs kwamen zij in contact met de revolutio naire ideologie van het Franse Marxisme-Lenisme. Veel jonge Cambodjanen werden lid van de Franse Communistische Partij. Taktiek en strategie van de revolutie leerden zij van de Chinese ervaringen. Het theoretische geschrift dat de meeste invloed had op de Cambodjaanse sa menleving en haar proble men was de dissertatie van Khieu Samphan, die tot voor dit weekeinde staats hoofd van Cambodja was. Hij schreef de dissertatie, getiteld „De Economie van Cambodja en haar indus trialisatieproblemen", in 1959 voor de faculteit rech ten en economie van de universiteit van Parijs. Khieu Samphan redeneerde dat de Cambodjaanse eco nomie alleen zelfstandig zou kunnen worden wan neer het land zich geduren de enige tijd geheel van de wereldeconomie zou afslui ten. Phnom Penh en de an dere provinciesteden para sieteerden volgens Khieu op de nationale economie, omdat ze hun expansie te danken hadden aan het Franse kolonialisme, de Chinese handel, en de bu reaucratie. Khieu bereken de dat 80 van de mensen in de steden niets positiefs tot de productie bijdroegen en alleen de elite dienden. Hij stelde voor de stadsbe woners naar de wel pro ductieve (vooral de agrari sche) sectoren van de economie over te hevelen, en ze naar coöperaties te sturen. Alleen door de landbouw uit te breiden, schreef Khieu, kon een sterke basis voor de indus trie gevormd worden. Ook de scheuring tussen Peking en Moskou in de jaren vijftig had veel in vloed op de ontwikkeling van Cambodja. De Chinese Communistsiche Partij hing de dictatuur van de massa aan, waarmee dan de boeren werden bedoeld, en Moskou geloofde in de dictatuur van het proletari aat, de arbeiders. In Cam bodja, net als in China, was de arbeidersklasse nog van weinig belang. De tragedie van Cambodja was daarom voor een deel dat de leiders in theorie heel precies wisten wat voor een samenleving ze wilden opbouwen. De eva cuatie van de steden in 1975 pastte dan ook volko men in hun lijn van den ken. Van de andere kant geloof ik ook stellig dat de Cambodjaanse leiders des tijds oprecht dachten dat ze geen andere kant op kpnden. Uit buitgemaakte officiële documenten, en ook uit een regeringsver klaring van september 1977, blijkt dat de Khmer Rouge pas in februari 1975, tijdens het Derde Congres van de Cambodjaanse Communistische Partij, het besluit nam Phnom Penh te ontruimen. Ongetwijfeld wilde de Khmer Rouge de algehele revolutie uitvoeren en de oude samenleving geheel uitroeien. De val van Phnom Penh vormde een welkom middel om dat te bereiken. Maar ook moet de Khmer Rouge bang ge weest zijn voor het enorme veiligheidsprobleem. Uit be richten van de inlichtingen diensten is gebleken dat er in die tijd hooguit 70.000 troepen van de Khmer Rouge waren, en dat de laatste aanval op de hoofd stad waarschijnlijk verricht werd door ongeveer 20.000 man. Daartegenover stond een stad met een bevolking die inmiddels gegroeid was tot 3 miljoen, met ongeveer 100.000 soldaten, die het toenmalige staatshoofd Lon Nol steunden. Bovendien heeft de Khmer Rouge zelf altijd drie prak- tiche redenen voor de eva cuatie genoemd. Het voedselprobleem: in de laatste maanden van de Vrouwelijke Cambodjaanse militairen die in Phnom Penh de vlucht van de regering Pol Pot met vreugde begroeten, aldus deze door Hanoi verspreide foto. regime en de terugkeer van de regering van Lon Nol. Dit moest gebeuren via een sabotage-netwerk, dat geconcentreerd was in de steden. Door Phnom Penh en an dere steden te evacueren werd de oude hiërarchie vernietigd. De bevolking werd gedwongen zich te mengen en georganiseerde oppositie werd bij voorbaat de kop ingedrukt. Verder heeft de Khmer Rouge er op gewezen dat aan het einde van de oorlog 80 van de bevolking van Phnom Penh uit gevluchte boeren bestond. In 1970, toen de oorlog losbarstte, had de hoofdstad een be volking van 600.000. De lei ders redeneerden dat al die vluchtelingen vroeger of la ter toch terug moesten, en dat het maar beter vroeger dan later kon zijn. Hoe het ook zij, het kan geen ex cuus zijn voor de wreedhe den die met de evacuatie gepaard gingen. Copyright The Guardian oorlog was Phnom Penh letterlijk uitgehongerd. Door de gevechten en de de zware Amerikaanse bombardementen was de infrastructuur van het land bijna geheel vernietigd, en de overwinnaars konden daardoor geen voedsel van het platteland naar de stad brengen. De stadsbewoners moesten daarom naar het platteland, waar eten te vinden was. Het gezondheidsprobleem: In de laatste maanden van de oorlog waren allerlei epidemieën uitgebroken, met name malaria en ty fus. Door de enorme con centratie van mensen in de hoofdstad op te breken kon een verdere versprei ding van ziektes worden voorkomen. Het veilighiedsprobleem: De Khmer Rouge heeft ge zegd dat uit buitgemaakte documenten van de CIA bleek dat er plannen be stonden voor de omverwer ping van het revolutionaire (Van onze correspondent John Gittings) TOKIO Democratisch Kampuchea (Cam bodja), het meest bizarre experiment in socialisme dat de wereld ooit gekend heeft, is een mislukking geworden. Anti-regering sgezinde machten, gesteund en geïnspireerd door het communistische buurland Vietnam, hebben daar voor gezorgd, evenals de guer rilla's van het zogenaamde Cambodjaans Na tionaal Verenigd Front voor de Nationale Redding. Hanoi heeft nooit verhuld dat het de opstandelingen steunt en dat het altijd gehoopt heeft op de val van de Cambodjaan se regering onder president Khieu Samphan en premier Pol Pot. Vorige week beschuldigde Khieu Samphan Vietnam nog van een „grootscheeps agressief offensief' met de hulp van de Sovjet-Unie en de Warschau-Pactlanden. China heeft verklaard dat er een duidelijk verband be staat tussen de agressie die Vietnam pleegt jegens Cam bodja en de moeilijkheden aan de Chinees-Vietnamese grens. Peking wilde daarmee laten doorschemeren dat het langs de grens in zou grijpen, mocht Vietnam enige drastische verandering in Cambodja willen forceren. Het Front heeft gezegd dat het, in geval van een over winning, de plattelandscoöperaties zou opheffen. Deze werden opgericht vanaf 1975, toen het nieuwe regime bij na de gehele stadsbevolking naar het platteland dreef. Geld werd afgeschaft in Cambodja, en de hele economie is nu gebaseerd op de productie van rijst en andere pri maire producten. Deze landbouwproducten worden door de coöperaties geruild voor de belangrijkste verbruiks- goederen. Boeddhistische pagodes werden omgebouwd tot graan schuren, en de scholen, die onder leiding stonden van boeddhistische monnikken, werden gesloten. Het Front heeft inmiddels godsdienstvrijheid beloofd. Vorig jaar mochten voor het eerst weer een paar buiten landers Cambodja bezoeken, en over het algemeen kwa men die met een iets positiever beeld terug dan de eerste gruwelverhalen van vluchtelingen, die vertelden van grootscheepse wreedheden. Cambodja moest en zou een land worden dat geheel van de eigen landbouw kon le ven, en om dat te bereiken werden zelfs jonge kinderen het land opgestuurd, hoewel niet onder directe dwang. (Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7