vakantie met een LEIDSE SPAARBANK Kleine ontwikkelingsprojecten meer in aandacht bij CEBEMO Paus oordeelt zelf over? dispensatie in celibaat pak de i telefoonl ï'nkleuren-tv: tweemaal goedkoper Skala kerk wereld gerustgesteld IenhuurnuI iBREMIENTAPIJTKNOPEN SAMEN MET 3 SUISSES! 8 Wallis de Vries waarschuwt KNVB Gaat u straks op vakantie? Ook sceptische reacties van religieuzen op „Dag van de gastvrijheid" Wereldraad en Rome dienen actiever samen te werken Luba Leiden zoekt Administratief, (Para)medisch, Industrieel en Technisch uitzend- deeluitmakende van de Nutsspaarbank BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9 JANUAR11979 PAGINJ_ In de afgelopen drie Jaar beeft de rJL ontwikkelingshulporga nisatie CEBEMO in bet kader van het Nederlands medefi nancieringsprogramma, bij el kaar bijna 125 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor ont- wikhel ingsprojekten in een groot aantal landen. Opvallend is de verschuiving in de manier waarop het geld wordt besteed. Het accent komt namelijk steeds meer te liggen op kleinschalige projecten. Het aantal onderwijs projekten loopt terug. Daarentegen is een sterke toename te constateren van het aantal gemeenscha- pontwikkelings- en gemeen- schapvoorzienings-projecten. Dit blijkt uit het verslag over de jaren 1976,1977 en 1978 van CEBEMO. In 1975 lag nog drieëndertig procent van alle projecten in de sfeer van het formeel onder wijs, in 1978 was dat nog maar zeventien procent (slechts elf procent van het totaal bedrag). De onderwijsprojecten worden niet alleen verhoudingsgewijs in aantal geringer, maar zij worden ook kleiner. Daar tegenover staat de toena me van het aantal projecten dat op gemeenschapsopbouw vooral op het platteland is gericht Het gaat met name om projecten die te maken hebben met voedselvoorziening, vrou wenvorming, het stichten van coöperaties en projecten in de educatieve sfeer. In 1975 ging nog maar vijftig procent naar dit soort projecten, het vorig jaar bijna veertig procent Het aandeel van de gezond heidszorg is vrij constant: vijf tig procent in 1976 en in het afgelopen jaar zeventien pro cent Er is binnen deze sector wel een verschuiving waar te nemen. Ook hier is het accent sterk komen te liggen op klei nere projecten. Meer aandacht krijgen ook projecten die in de preventieve sfeer liggen. Een soortgelijk beeld vertoont de landbouw. Hoewel het noodza kelijk is dat in een aantal gebie den grotere landbouwprojec ten worden opgezet is het toch zo dat het aantal kleinere initia tieven bijzonder sterk is toege nomen. Binnen het totale me definancieringsprogramma is het aandeel van kleine projec ten in Latijns-Amerika in de afgelopen drie jaren met 350 procent gestegen. Daarnaast is de opkomst van India opval lend en ook hier gaat het steeds meer om kleinschalige projek ten. De „Dag van de gastvrijheid", waartoe enkele religieuzen het initiatief hebben genomen, daarbij gesteund door de In terdiocesane Stichting voor Kerkelijke Roepingen, blijkt uiteenlopende reac ties op te roepen. Hoewel de meeste religieuzen enthousi ast zijn over het idee om op zondag 6 mei Roepingenzondag de deuren van huizen en kloosters open te zetten voor wie belangstelling heeft voor het religieuze leven, vragen verschillende paters, broeders en zusters zich af, of zo'n speciale dag wel de geschikte ma nier is om getuigenis af te leggen. Dat kan worden geconcludeerd uit de jongste Nieuwsbrief, waarin over het verloop van de actie wordt geschreven. Eén van de reacties: „Als we door ons dagelijks doen niet meer laten zien wie we zijn, als mensen om ons heen ons met van dichtbij ervaren, dan betekent dit dat wij onze opdracht volkomen voorbijschieten. U gelooft toch niet, dat een „open dag" daar enige verandering in kan brengen Toch kan worden gezegd, dat vele reli gieuzen de gelegenheid zullen aangrij pen om gastvrijheid te bieden, hetgeen in velerlei vorm kan gebeuren. Sommi ge groepen en communiteiten zijn reeds intensief bezig om een programma van activiteiten op te stellen. Binnenkort zal aan alle parochies in Nederland infor matie worden gestuurd over wat de re ligieuzen zich van de „Dag van de gast vrijheid" voorstellen en op welke manieren in de parochies op dit initia tief kan worden ingespeeld. Korte metten Paus Johannes Paulus II beeft rijn opvolger op de aartsbisschoppelijke zetel van Krakau, Frantiszek Ma- charski, tot bisschop gewijd. De plechtigheid was geheel in het latijn. In zijn preek herinnerde de paus aan de betekenis van het feest van Driekoningen als de openba ring van de Heer aan de bei denen. Het feest is een ver maning aan de machthebbers en aan de niet-gelovigen. Heel veel mensen moet het geloof nog worden verkon digd en heel veel mensen moeten hun geloof herkrij gen, dat rij hebben verloren. Het tweede is veel moeilij ker dan het eerste, aldus de paus. De interkerkelijke werkgroep VKW (Vrouw-Kerk-tweederde Wereld) organiseert op 16 ja nuari in de Jdhanneskerk te Amersfoort een bijeenkomst rond het thema „zwarte Afri kaanse vrouwen in Zuid-Afri- ka". Onder meer wordt een film getoond. Zuidafrikaanse gasten lichten, uit eigen erva ring, de problematiek toe. De werkgroep VKW werd enkele jaren geleden opgericht door Nederlandse vrouwenorgani saties. Zij beoogt bekendheid te geven aan problemen van vrouwen in de derde wereld. In Bonn is, 78 jaar oud, overleden de nieuw-testa- menticus prof. dr. Heinrich Schlier. De overledene, die in 1952 tot het katholieke ge loof overging, was jarenlang adviseur voor bijbelse vraag stukken van de Duitse bis schoppenconferentie en lid van de pauselijke bijbelcom missie. Schlier werd vooral bekend, ook internationaal, door zijn uitvoerige commen taren op de brieven van Paulus aan de Galaten, de Efesiërs en de Romeinen. Ook op het gebied van het onderzoek naar de Gnosis, alsmede wat betreft de theo logische interpretatie van het Nieuwe Testament heeft prof. Schlier zich onderschei den. De Spaanse bisschoppelijke commissie voor de massame dia beraadt zich over de op richting van een nieuw ker kelijk persagentschap. Momenteel is er de "Prensa Associada" en het bureau „Logos", dat een combinatie van vijf kranten bedient. Na een eenjarige voorbereiding is voor Zuid-Oost en Oost- Azië het agentschap „UCA- News" (Union of Catholic Asia News) opgericht. De centrale redactie is in Hong kong gevestigd. samenwerking tussen de Wereldraad van Kerken en di r.k. kerk in het Centrale Comité beeft dr Lukas Vischei hoofd van de afdeling „Geloof en Kerkorde" en een de voorzitters van de gezamenlijke werkgroep van Vaticaai en Wereldraad, als rijn hoop uitgesproken, dat onder pan Johannes Paulus II een nieuwe periode zal aanbreken L de relatie Rome-Genève. Er bestaat volgens hem in iede geval geen twijfel over, dat de nieuwe paus een „dynamisch) persoonlijkheid" is. Dr. Vischer pleit voor een actievere periode, want -zo zeg hij- „de samenwerking is na vijftien jaar in een fase gekomen waarin het gevaar bestaat, dat men zich gaat stabiliserei op de stand van hetgeen tot dusver is bereikt". Dez« ontwikkeling in de top van het overleg tussen Rome ei Genève klopt volgens Vischer in ieder geval niet met hetgeei in veel landen gebeurt, waar actief aan de oecumene word^ gewerkt. PJ Hij vindt, dat de gezamenlijke werkgroep oog en oor moqtf hebben voor de signalen en verwachtingen van de basis»» De werkgroep mag zich niet laten verlagen tot een instru v ment, dat er alleen maar is om het bewijs te leveren, da' Rome en Genève met elkaar in contact staan. Volgens Vischei111 moet de werkgroep juist een instrument zijn, dat de begonneirr ontwikkeling verder drijft. Met oproepen tot eenheid komM men er niet. Hij bepleit, dat de werkgroep gaat werkeiP' aan modellen voor een herkenbare eenheid. n Van de ri jde van het aartsbisdom Westminster is bevestigd, dat paus Johannes Paulus II de beslissing aan zich heeft getrokken over aan vragen tot laicisering van priesters, die willen trouwen. Dit meldt de kerkredacteur van het Engelse dagblad „The Guardian" neemt aan, dat de paus heeft verordend, dsr alle aanvragen moeten worden afgewezen. r.. De kerkredacteur van „The Guardian" merk1" op, dat de paus als aartsbisschop van Krakai! heel erg moeilijk was wanneer het er om gjnf1! priesters toestemming te geven voor laiciserinp Een dag eerder had het Engelse katholieke (het terugbrengen in de lekenstand). Volgen" weekblad „Catholic Herald" gemeld, dat sedert de kerkredacteur kan men erop rekenen, da"" Paus Johannes Paulus II aan het bewind is de paus de behandeling van de aanvragen wi^ geen enkele dispensatie aan priesters van hun herzien of dat hij zich er persoonlijk mee wi celibaatsverplichting is verleend. Het blad bezighouden. Olympische ts~\ Spelen in Moskou J_ J MOSKOU Rusland heeft gisteren het Internationale Olym pisch Comité gerustgesteld, door de berichten van de afgelopen week in het partijblad „Pravda" te ontkennen. Daarin schreef Ignati Nowikov. de voorzitter van het organisatieco mité van de Spelen van 1980, dat de Russische regering het IOC garandeert dat de regels van de overkoepelende Olympische bond strikt aangehouden zullen worden. Daarmee herhaalde Nowikov de belofte die bij de kandidaatstelling van Moskou tijdens de algemene vergadering van het IOC in Wenen in 1974 werd gedaan. Het artikel van Nowikov, die tevens plaatsvervangend minister- president is, is belangrijk omdat het de uitspraken van Sergej Pavlov, minister van sport, tegen spreekt. Pavlov verklaarde vorige week dat sportlieden uit West-Berlijn een speciale behandeling zouden krijgen, hetgeen niet in overeenstemming is met de reglementen van het IOC. Willy Daume, de voorzitter van het Westduitse Olympisch Comité die reeds het woord „boycot" had laten vallen, was niet verrast door het artikel. „De uitspraak van de plaatsvervangende minister president is zoals ik verwacht had. Ik aanvaard het als een rechtzetting". Huur nü bij Skala, dan hebt u: 1. Nooit meer reparatiekosten, 2. De laagste huurprijs, slechts f 9,98 per week. U huurt voor_ maar zes maanden en dan beslist u opnieuw of u onbezorgd wilt blijven kleurkijken. Skala staat 365 dagen per jaar voor u klaar met perfekte service. Bel meteen of kom es praten. Begin 1979 goed. Samen met 3 Suisses. Want 3 Suisses presenteert dit nieuwe jaa een kollektie breiwol zonder weerga. A Een pracht-kollektie. Allerlei kleuren in- klusief de aktuele modetinten... ook in de nieuwste typen garens. Vanzelfsprekend... leuk geprijsd. Wie van tapijtknopen houdt. Wie zijn huis wil verrijken met een eigen Berber... een fraaie Afghaan... een warme, knusse Kashan. Kom snel snuffelen in honderden stramiens. Voor tapijten, kussens of wand kleden. Een betere keuze zult u niet ge- makkelijk vinden. En... alle stramien-kleu- X ren zijn voorradig. In de onovertroffen zuiver wollen 3 Suisses-handknoopgarens. i C KOM NU KIJKEN...NU...NU DE KEUZE KOMPLEET IS. 3 SUISSES handwerk-speciaalzaak hof van spaland 64 SCHIEDAM/KETHEL lijnbaan 110 ROTTERDAM groene hilledijk 265 ROTTERDAM de slinge 453 ROTTERDAM kuijperstraat 56 (liesveld) VLAARDINGEN makadocenter 54 ALBLASSERDAM dierenselaan 224 DEN HAAG fred. hendriklaan 214 DEN HAAG in de boogaard V| P3 RIJSWIJK wijnhaven 15 DELFT botermarkt 13 LEIDEN V julianastraat 80 ALPHEN A/D RIJN kleiweg 18 GOUDA r Katwijk aan Zee, LUlvllla Voorstraat70 Tel. 01718-74044 Leiden, Turfmarkt 11 T Tel. 071 -149745 I iiKqUJ (Administratief en IJlUJd (Para)medisch) T Jftyppj Leiden, Nieuwe Rijn 35 pHBr Tel. 071 140341 D j (Technisch en Industrieel) J3LIX O Universitaire examens LEIDEN Aan de Rijksuniversiteit te Doet. natuurkunde: Leiden zijn gepromoveerd of geslaagd H.W Sommer Lelden; A.J. Lenselink voor het doctoraal examen Leiden. DEN HAAG Staatssecretaris G. S. Wallis de Vries heeft per brief de KNVB nogmaals gewaarschuwd dat bij invoering van shirtreclame op korte termijn van rijkssubsidie voor het betaalde voetbal geen sprake kan zijn. Op 20 januari is er in Zeist een buitengewone vergadering van het betaald voetbal. Shirtreclame vormt het belangrijkste agendapunt. De staatssecretaris was in de brief nog steeds van mening dat invoering van shirtreclame niet in overeenstemming is met hetgeen met hem terzake is overeen gekomen met betrekking tot het proces van de gezondmaking van het betaalde voetbal. Alvorens tot de invoering over te gaan, dienen eerst de realiseringsmogelijkheden te worden onderzocht. Wallis de Vries wees al eerder op het noodzakelijk te voeren overleg met externe geldgevers en wel aan de hand van het gevraagde advies van het Budget Bewakings Instituut. Ook moet het standpunt van de Nederlandse Omroep Stichting met betrekking tot invoering van shirtreclame gehoord worden. Eerst dan kan, volgens de staatssecretaris van CRM, in het kader van gezonder betaald voetbal een afgewogen besluit over het al dan niet invoeren van shirtreclame mogelijk zijn. Een definitief besluit op 20 januari zou wel eens speculatief kunnen zijn en aanleiding geven tot te weinig realistische inkomstenverwachting. Hij verwijst opnieuw naar het rapport gezonder betaald voetbal. De staatssecretaris besloot de brief met de mededeling dat zolang de besluitvorming over shirtreclame bij de KNVB nog onzeker en onduidelijk is, op rijksoverheidsgelden niet gerekend hoeft te worden. Doet. geologie: M.A. Kardoes. Doet. biologie: A.J. van Strien Leiden (cum laude); T. de Jongh Oegstgeest; Mw. P.M. Jor- daan Noordwijkerhout (cum laude). F.G.L. van Rood Hazerswoude. Doet. farmacie: R.A.F. Hogenelst Leiden; Mej. A.C.A.M. v.d Zande Leiden; A Ooms Leiden. E.P.M. Claushuis Den Haag; G.G. Kol Leiden; D Krom Heemstede; J Holthuis Leiden; F.L. Dubois Leiden Doet sociologie: R. Huisman Katwijk; S. Sombeek Leiden (cum laude). Doet. klassieke taal Mw. E.S. Doozenbos Leiden. Doet. scheikunde: A.J. Belleter Leiden; J.F. Bavelaar Lei den; H.J.M. Hijnen Leiden; G. Bakker Amersfoort; A.W. Zwaard Leiden (cum laude). Doet. fiscaal recht: A.P. Vos Leiden; T.J. van Rij Leiden. Canadese skiër gediskwalifi ceerd CRANS MONTANA - De Ca- nadese skiër Ken Read is gedis kwalificeerd als winnaar van de afdaling voor de Wereldbe ker, die afgelopen zaterdag in de Franse plaats Morzine werd gehouden. Het skipak, dat Read droeg, blijkt niet te voldoen aan de reglementen van de internatio nale skibond omdat het minder weerstand bood aan de wind dan toegestaan is. Steve Pod- borski, eveneens uit Canada, is nu uitgeroepen tot nieuwe win naar. Read raakt vijfentwintig punten in het klassement om de wereldbeker kwijt. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Ester. dr. v, Riemersma en M. Hes; Maaike, di G.T. Oostergetel en A.M. Abbes; Le; ne Georgine. dr. v.: J.A.M. Groenen, en W.A.G. van Agist; Richard, zfrr J.J. van Delft en J. Meeuwis; NPg Elisabeth, dr. v.: P.J. Preenen enjoi van Dorp; Lars Willem Peter, zn P. Reijngoud en H.B.G.M. van»t Krogt; Emma Cornelia, dr. v.: A.J.^ Egmond en J.P. de Mpoij; Huig Ccl.. lis, zn. v.: H. van Beelen en N.G.A."1 der Spek; Tamara, dr. v.: H.P. Roev en M.P.C. Visser; Maria Dorothea'at v.: A.A. Heij en M. Schulte Nordln Monique Cornelia Maria, dr. v.: A,n Gerritsen en C.A.M. van der d Claudia Regina, dr. v.: A.P.S. van ten en R.M. Becker; Arie Cornell's, v.: J. van Duijn en C. Klinkenl Marco, zn. v.: H.A. Roerade Jong; Arend Albert, zn. v.: A. Nijei en R. Brouwer; Se-Min, zn. v.: K en N. Yoo: Sebatianus Johannes bus. zn. v.: J.E. van den Broek en G. de Boer; Chiara. dr. v.: M.C.J, van Berg en C.E. Everts; Anne Marijn, v.C.M. Plug en M.A. Passchier. Gehuwd: J.J. van Rooijen Kohier; W.S. Hemerik en C. v< M.Y. El Sayed en J.A.N. Helfenstj M. El Kadi en P. Glasbergen. Overleden: J. Duiverman, geb. 3 1905, gehuwd geweest met: D. van Wijngaard; F. Pieete, geb. 17 okt. 1 dochter; T. de Haas, geb. 4 mei 1 man; C.L.M. Delfgaauw, geb. 14 1885, gehuwd geweest met: H. Log J. Lepoeter, geb. 12 feb. 1917, ech note van: J. Hoogerland; J. Dirkse, 12 jan. 1908, man; J. Hoogendijk, d 18 nov. 1917, man; J. Bruin. geb. dec. 1914, man; D. van Dommelen, g 19 jan. 1913, man; P.J.C. Wajon, d 13 dec. 1904, man; L.M. van der W geb. 7 aug. 1895, gehuwd geweest ri M.J.A. Post; A. de Water, geb. 15 t 1915, man. Dan wensen wij u vast een goede reis en een plezierige vakantie. Maar voor u gaat, moet er natuurlijk nog wel het een en ander geregeld worden. De Nutsspaarbank kan daarbij het nodige doen zoals: de verzorging van buitenlands geld, reis- of eurocheques, niet te vergeten de onontbeerlijke reisverzekering, het verhuren van een kluisloket voor het veilig stellen van uw waardevolle bezittingen, het verstekken van recreatiekredieten. Wij zullen het op prijs stellen iets te mogen bijdragen aan een voor u zorgeloze vakantie. voor iedereen... en altijd dichtbij!

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6