Noordwijk zoekt oplossing voor parkeernood Kerkstraat Voorburg moet geen landrovertje spelen Leiderdorpse stichting wil zonnewoningen iii plan Buitenhof bouwen Rijnlands waterbeheer niet door vorst ingeperkt Voeder planken In Sassenheim Sportauto uitgebrand KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 9 JANUAR11979 PAGINA 4 NOORDWIJK Er moet zo snel mogelijk een oplossing ko men voor de parkeerproblemen in en rond de Kerkstraat. Tot deze conclusie kwam de ver- keerscommissie in zijn gister avond gehouden vergadering» waarin uitvoerig over de ver keersproblematiek in de kern van Noordwijk-Binnen van ge dachten werd gewisseld. Het is de bedoeling van het gemeente bestuur om de Kerkstraat als winkelgebied weer attractief te maken. Of dit lukken zal, was voor verschillende woordvoer ders in de commissie nog de vraag. „Wij hopen het in ieder geval wel", aldus De Geus, die evenals zijn collegaraadslid Ru- bingh aandrong op voorzienin gen op zo kort mogelijke termijn om het zogenaamde parkeerter rein Lüschen beter voor het verkeer bereikbaar te maken. Als eerste aanzet daartoe bepleitte men een doorbraak vanaf de Van Limburg Stirumstraat naar het achterliggende parkeergebied. Om dit te realiseren zou een blok van twee huizen met bedrijfsge bouwen moeten verdwijnen, terwijl aan de andere zijde van het parkeergebied een reeds bestaande, particuliere door gang naar de Bronckhorststraat diende te worden aangekocht en voor het ver keer geschikt gemaakt Tot nog toe werd deze doorgang als sluipweg gebruikt. De thans bestaande capaciteit van 34 parkeerplaatsen op het terrein zou na het treffen van de gewenste voorzienin gen kunnen worden uitgebreid tot 121 plaatsen, gelegen op loopafstand van het winkelgebied. In de Kerkstraat zouden dan geen auto's meer neergezet mogen worden en wellicht zou het mogelijk zijn de winkelstraat geheel tot promenade te maken. Dit laatste is eveneens een ideaal van de Kerkstraat-winkeliers, zo bleek uit een reactie tijdens het spreekrecht voor de publieke tribune. Een van de zakenmen sen klaagde er over, dat aan Digros een vergunning was verleend om bloembak ken buiten te zetten en fietsenrekken aan te brengen. „Maar wij worden nu opge scheept met de auto's van de Digros-ldan- ten", merkte de Kerkstraat-bewoner op. Dat de winkeliers zelf ook debet zijn aan overtreding van het reeds jaren bestaan de parkeerverbod, gaf de man grif toe, maar daarvoor had hij een begrijpelijk excuus. Het parkeren in de Kerkstraat wordt in het belang van de winkeliers min of meer door de vingers gezien. Lang-parkeerders blokkeren nu vaak de in- en uitritten van de zakenmensen en de enige mogelijkheid om dit te voorko men is het neerzetten van de eigen wagen. Het verhaal van de winkelier is typerend voor de onhoudbaar geworden situatie in de Kerkstraat, die van voor tot achter volgeparkeerd pleegt te staan en waar schots en scheef neergegooide fietsen het winkelend publiek hinderen. De Geus en zijn mede-raadsleden in de verkeerscommissie wilden het voorlopig bij de door hen voorgestane oplossing laten en eerst eens aanzien welk effect de aanwezigheid van een bereikbaar parkeerterrein op de Kerkstraat zou hebben, alvorens tot verdergaande ingre pen in de kern te besluiten. Deze laatste suggestie strookte niet met de opvattingen van de ambtelijke werk groep, die bezig is met de voorbereiding van het verkeerscirculatieplan en met het oog op de verder uitwerking van dit plan een meer radicale oplossing van het parkeervraagstuk op het oog hadden. Een belangrijk element daarin vormde een verbreding van de Tramsteeg en het eventueel creëren van parkeerruimte, aansluitend op het terrein van Digros. Daarvoor zouden aan de Tramsteeg wo ningen moeten verdwijnen of eventeel op een andere plaats herbouwd en ook zou er "beslag moeten worden gelegd op de voortuinen van de daar aanwezige woonpanden. Als een voordeel van haar plan voerde de werkgroep aan, dat van de Zeestraat af een rechtstreekse verbinding zou wor den verkregen naar het parkeerterrein Liischen en dit achtte men van bijzonder belang voor het verkeer, komend uit het westelijk, noordelijk en oostelijk deel van het dorp. Een nadeel is echter - mevrouw Voorham vestigde daarop de aandacht - dat de geplande verkeersbaan de Kerk straat-promenade zal gaan kruisen. Verder dient er rekening mee te worden gehouden, dat de thans verkeersloze Tramsteeg een veelgekozen route is voor de jeugd naar en van de scholen. Naar de frequentie van dit gebruik is een onderzoek gaande, deelde Van Rijnberk mede. Een combinatie van een doorbraak aan de Van Limburg Stirumstraat met die van een verbinding via de Tramsteeg, achtte de ambtelijke werkgroep een goe de en te prefereren oplossing. Men noem de het een directe en logische ontsluiting, die het voordeel had van het gebruik van de hoofdstratennet en korte aan- en afvoerroutes in alle richtingen. Ruimte lijk gezien was het weliswaar de grootste ingreep, maar deze voldeed wel aan de reeds vastgestelde taakstellingen voor het verkeerscirculatieplan. Trekking Noordwijkse loterij NOORDWIJK - De heer Van Bladel uit Noordwijkerhout is winnaar geworden van de fon kelnieuwe Opel Kadett, die als hoofdprijs was uitgeloofd in de najaarsactie van de Noordwijk se winkeliersvereniging. De trekking van de grote loterij gebeurde dit weekeinde onder toeziend oog van tv-quizmaster Fred Oster en regisseur John Schelfhout. Burgemeester Bon- nike van Noordwijk koos het winnende lot uit een metershoge bonnenberg. Ondanks het feit dat hij naar eigen zeggen ook loten had gekocht, slaagde hij er niet in zijn eigen lot uit de stapel te zoeken. Nutschool Voorschoten uit de kou VOORSCHOTEN - De onder wijzers van de Nutschool aan de Elstlaan kregen gisteren on verwachts moeilijkheden. De centrale verwarming bleek ka pot. Voor de kinderen een be grijpelijke plezierige omstan digheid. De vindingrijkheid van het onderwij steam temperde weer de vreugde van de kinde ren. De Nutschool heeft voorlo pig onderdak gekregen in de leegstaande school rondom het Cultureel Centrum, waar tot voor enige maanden gevestigd was de dependance van ,,'t Rem brandt" uit Leiden. Leidschendamse burgemeester in nieuwjaarsrede: LEIDSCHENDAM Burgemeester E. J. M. Kolf schoten van Leidschendam heeft zich gisteravond in zijn Nieuwjaarsrede voor de Leidschendamse gemeenteraad schamper uitgelaten over de uitspra ken van enkele Voorburgse politieke woordvoerders dat bij realisering van de bouwlokatie Leidschen- dam-oost de daarvoor bestemde grond maar bij Voorburg moet worden gevoegd. De burgemeester zei dat het provinciale streekplan is aanvaard ondanks zijn in zijn vorige nieuwjaarsrede uitgesproken hoop dat dit niet zou gebeuren. Hij zei zich te hebben verbaasd over de vindingrijkheid van politieke partijen in Voorburg die willen „beschikken over buurmans erf". Het leek hem „landrovertje spelen wat kleine jongens doen" waarna hij de Voorburgse raadsleden adviseerde eerst hun aandeel te leveren in de werk groep die de problemen van de bouwlokatie gaat bestuderen. Men moet niet voor zijn beurt praten en alvast proberen de financiële voordelen te grijpen die aan een inwonersbestand boven de vijftigduizend zijn verbonden, aldus de heer Kolfschoten die tenslotte verwees naar de champagne die in sommige gemeenten bij zo'n gelegenheid wordt geschonken... Het bestuur van de Leiderdorpse stichting Lida Hospers, Bert Hennipman en Bert Hospers (v.l.n.r.). LEIDERDORP Inde nieuw te bouwen wijk Buitenhof in Leiderdorp, waarvoor dit jaar de grondwerkzaamheden beginnen, zal waar schijnlijk ook een aantal zogenaamde zonne woningen worden gebouwd. Deze woningen worden zo uitgerust dat gebruik gemaakt kan worden van alternatieve energiebronnen. Zon necollectoren op het dak vangen het zonlicht op en zetten het om in warmte. Deze warmte wordt opgeslagen, geconcentreerd en kan dan worden afgegeven om in belangrijke mate bij te dragen aan de verwarming van woning en water. Initiatiefnemer voor de bouw van deze woningen is de Stichting Zonnewoningen Lei derdorp. De Stichting wil met deze bouw een steentje bijdragen aan de oplossing van de huidige energieproblematiek. De Begeleidingscommis sie Buitenhof, die met de invulling van de wijk belast gaat wordenis het plan van de stichting voor de bouw van tien zonnewoningen positief tegemoet getreden. Over een definitieve plaats voor de woningen in Buitenhof moet echter nog gediscussieerd worden. De Stichting hoopt wel dat het project doorgang vindt zodat ook in Leiderdorp een eerste stap voor het behoud van het milieu en de confessionele energiebron nen gezet kan worden. „Het is allemaal technisch goed uitvoerbaar om een huis door middel van bijvoorbeeld zonne-energie te verwarmen. Tegenwoordig zijn zulke goede materialen voor het gebruik van alternatieve energie op de markt dat het haast niet fout kan gaan. De zonnecollectoren die op het dak de zonne-energie opvangen zijn doorgaans zo perfect dat je er zeker 25 jaar garantie op kunt geven. Bij een goede mate riaalkeuze en zorgvuldige bouw zijn recente problemen als bij het milieuproject in de Merenwijk onmogelijk. Verder moet het huis natuurlijk op het gebruik van zonne-energie zijn aangepast. De woning moet erg goed zijn geïsoleerd, maar kan ook zó worden gebouwd dat je er bijvoorbeeld maar weinig energie in hoeft te stoppen om het warm te krijgen. Grote ramen geven veel kou door. Dus als je de ramen kleiner maakt scheelt dit al in het energiever bruik. Als de plaatsen voor lampen goed worden gekozen zijn er minder nodig, hetgeen zelfs een besparing kan opleveren van 40 procent. Het huis kan er door al deze aanpassin gen misschien een beetje raar uit gaan zien. Maar wat is'nu eigenlijk nog raar. Als iemand zo'n twintig jaar geleden het ontwerp van het nieuwe gemeentehuis in Leiderdorp zou zien, zou hij het ook een lelijk ding hebben gevonden. Nu is men echter al zo gewend aan die experimentele bouw, dat het ontwerp voor het gemeentehuis als mooi en kreatief wordt om schreven. Het is gewoon maar net wat je gewend bent. Toen ik van een internationaal congres met een tentoonstelling over alternatie ve energie in Hamburg met de trein weer naar Nederland reed, kwamen mij die voorbijrazen- de daken van woningen zonder collectoren heel kaal voor. Door die tentoonstelling in Hamburg was ik al helemaal gewend geraakt aan het gezicht van daken met collectoren. En als dan ook de zon nog schijnt, dan vindt ik het maar verspilling dat al die energie van de zon niet wordt benut", aldus dr. Bert Hennipman van de stichting Zonnewoningen Leiderdorp. Hij is bioloog en sinds de oprichting lid van het experimentele milieuproject "De Kleine Aar de". Het andere bestuurslid van de Stichting is Bert Hospers. Hij is ingenieur en helemaal op de hoogte van de technische aspecten van alterna tieve energievoorzieningen. Het derde bestuur slid is zijn echtgenote Lida Hospers, ook goed ingevoerd in het energiegebied. Zij loopt alle tentoonstellingen in Europa over alternatieve energievoorzieningen af. De Stichting is zeer idealistisch ingesteld, wenst geen enkele com merciële binding en wil in staat blijven om zelfstandig een goed oordeel te kunnen vormen over de technieken die worden toegepast. Zij zoekt voor de bouw van de zonnewoningen in Buitenhof een idealistische aannemer die geïnteresseerd is in de toepassingen van alter natieve energie. Verder moet deze bouwer ervaring hebben in de bouw van zonnewonin gen. De stichting wil daarbij goed opletten op de juiste materiaalkeuze en de vormen van isolatie. De architect die de stichting in de arm zal nemen is de Deen Kristinsson. Hij won vorig jaar de tweede prijs met zijn ontwerp voor het stadskantoor in Lelystad. Het kantoor was in het ontwerp uitgerust met parabolische zonnecollectoren en een reservoir waardoor de warmte-energie voor langere'termijn opgesla gen kon blijven. „Doordat de overheid de toepassing van alter natieve energie steunt, zijn momenteel grote subsidies mogelijk. Zo'n huis hoeft niet meer dan twee ton te gaan kosten. Het blijft voorlo pig wel duurder dan een "gewoon"huis, maar dat komt ook door de 30.000 gulden techniek die in de zonnewoning is aangebracht. Verder heeft het huis een afwijkende bouw en kan daarom niet in een grote serie worden ge bouwd. Dit brengt altijd hogere bouwkosten met zich mee. Toch komen deze extra kosten er wel uit door de winst op het energieverbruik. Het is niet de bedoeling dat de zonnewoningen als elitairs wordt beschouwd. De huizen hoeven geen paleisjes te worden, als ze maar energie besparen", aldus de groep milieubewuste Lei derdorpers. SYLVIA VAN LEEUWEN LEIDEN Hoewel de strenge vorst zowel het peilbeheer als de afvalwater zuivering voor problemen stelde, zijn er in het in de provincies Noord- en Zuid-Holland gelegen gebied van het hoogheemraadschap van Rijnland geen noemenswaardige stagnaties in de zorg voor het oppervlaktewater opgetreden. Door extra inzet van het technisch personeel konden alle gemalen en nage noeg alle zuiveringsinstallaties opera tioneel blijven. De temperatuur van het rioolwater was relatief nog zo hoog, dat alleen 's nachts - tijdens geringe rioolafvoer -- op enkele van het veertigtal Rijnlandse zuiverings installaties bevriezing optrad van kwets bare onderdelen als draaisproeiers, be luchtingsborstels en ruimerbruggen en bezinktanks. Als 's morgens de doorstro ming in de rioolbuizen opnieuw op gang kwam konden die onderdelen weer spoe dig worden ontdooid. Dat was alleen niet het geval in de kleinste Rijnlandse instal latie Aardam-Oost (600 inwoner-equiva lenten), die enige dagen stil lag. Hoewel twee van Rijnlands vier boezem gemalen niet onkwetsbaar zijn voor zeer strenge vorst doordat zij het water aan het oppervlak verplaatsen, zijn ook deze beide installaties - Halfweg en Spaarn- dam - bedrijfsgereed gebleven. Ijsafzet ting naast de watervijzels van het gemaal Halfweg bezorgde op Oudejaarsdag eni ge overlast. Overigens werden zowel deze vijzels als de schepraderen van het ge maal te Spaarndam steeds ijsvrij en operationeel gehouden. De gemalen te Gouda en Katwijk verplaatsen het water op vorstvrije diepte. Omdat boezembemaling het ijs aan de onderzijde afslijpt en daardoor onbe trouwbaar maakt worden inlaat en lozing tijdens vorstperioden zo lang mogelijk uitgesteld. Dit keer is tijdens de gehele k vorstperiode niet gemalen. Pas toen de dooi inviel werd de bemaling hervat om het teveel aan smeltwater af te voeren. 7 35 leden van de Sassen- heimse Jeugdnatuurwacht hebben de afgelopen dagen in Sassenheim voederplanken voor vogels neergezet. Afgelopen zaterdag zijn de planken vervaardigd in het club huis Beatrix onder inspire rende leiding van jeugd- natuurwachtleider Witte- man. De Rijkspolitie van Sassenheim is ook actief bezig met de hulpverle ning aan hongerende vogels. Op verschillende plaatsen worden wakken in het ijs opengehouden en vogelvoer gestrooid. Naar het zich laat aanzien kunnen de vogels het binnenkort weer zonder de zorg van rijkspolitie en jeugdnatuurwacht stellen. LISSE Voor de leden van het NKV is er vrijdagavond 12 januari een klaverjas- avond in het Trefpunt aan de Lissese Schoolstraat. Vanaf 19.30 uur kan a 3 gulden worden ingeschre ven voor het klaverjassen voor koppels, dat om 20.00 uur begint. LISSE In sociëteit Arte- mis wordt vrijdag 12 januari een optreden gegeven door het kabaretgezelschap „In keep". Frida van Bentum, Laura Leermakers, Stefanie Hooy en André Leek prolon geren op veelvuldig verzoek het programma „Zand er over". De kabaretavond be gint om 21.00 uur. Toegang bedraagt 3 gulden. RIJNSBURG De sportauto van een 22-jarige Rijnsburger is gistermiddag totaal uitge brand nadat de eigenaar in een doe-het-zelf oprisping een repa ratie aan de auto wilde verrich ten. Voor zijn woning aan de Brou wersstraat poogde de Rijnsbur ger zijn auto op een verhoging te plaatsen om makkelijker bij de onderkant te kunnen komen. Door de gladheid lukte dit niet. Toen hij toch de reparatie ging uitvoeren raakte de motor van de sportwagen in brand. Een eerste bluspoging haalde niets uit omdat de motorkap was vastgevroren. Dertig jaar lid reservepolitie P. v.d. Zwet en P. van Rijsel, beiden uit Lisse werden gisteravond gehuldigd in verband met hun 30-jarig lidmaatschap van de. plaatselijke reservepolitie. Groeps commandant adj. Runhaar ^rechts) overhandigde hen de jaarspel en de bijbehorende oorkonde. Hij merkte daarbij op, dat de reservisten er in Lisse goed opstaan. „Er is een groot corps dat regelmatig ingezet kan en mag worden", zei de heer Runhaar. De groepscommandant overhandigde ook ereblijken aan de reservisten A. v.d. Wetering en J. Overdorp in verband met hun 10-jarig lidmaatschap.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4